Leiden 'Vuileilanden' in Hogewoerdbuurt 50% KORTING Politiek als de dood voor lege stembussen Drie plannen voor honderd huizen Nieuw onderkomen van dierenasiel gekraakt Kleuters onder de brandslang POP, JAZZ, KLASSIEK, EEN WERELD VAN MUZIEK! Ni//JvanLeest Bibliotheek mag filialen open houden 'Veranderingen zijn' niet noodzakelijk' DONDERDAG 10JUN11993 -CHEF AAD RIETVELD. 071-161417 Kramen y* q De markt op de Lei- I J derdorpse Hoofd straat loopt gevaar. Het waterschap wil geen kra men op parkeerplaatsen voor zijn nieuwe pand Ex-wethouder yt f- Ex-wethouder P. I J van Rijn van Ter Aar begrijpt nog steeds niet waarom de gemeenteraad hem naar huis stuurde Diefstal uit vrachtwagen laden Een dief heeft gi stermorgen een vrachtwagenchauffeur een handje geholpen bij het lossen. De chauffeur had zijn vrachtwagen op de Breestraat en niet afgesloten, omdat hij maar een paar minuten in de radio- en televisiezaak hoefde te zijn. Een dief had aan die paar minuten genoeg om de vrachtauto in te gaan, het plastic van een pallet te scheuren en spoorloos te verdwijnen met een kleurentelevisie en een videorecorder. Slagersmessen en vlees gestolen laden» Een slagerij op de Haarlemmerstraat is de afgelopen nacht van een groot gedeelte van zijn inventaris ontdaan. Inbre kers forceerden de voordeur en maakten de kassa met wissel geld, vleeswaren, slagersmessen en hakblokken buit. Winkeldief blijkt graffitispuiter leiden Een 18-jarige Leidse winkeldief kon gisteravond worden aangehouden omdat hij herkend werd bij het spuiten van graffiti in de binnenstad. De jongen had in de ochtenduren een pakje sigaretten gestolen bij Albert Heijn aan de Hooigracht. Hij werd betrapt, maar wist te ontsnappen door een fles op de schouder van een winkelbediende stuk te slaan. Toen hij 's avonds de verfbus ter hand nam kwam hij oog in oog te staan met een an dere werknemer van Albert Heijn, die de politie waarschuwde. Na een achtervolging kon hij op het Vrouwenkerkhof worden aangehouden. Het gebouw aan de Kenauweg, dat onlangs door de gemeente werd aangekocht om er een die renasiel te vestigen, is gekraakt door vier personeng. Door de kraakactie komen de plannen voor het asiel vooralsnog niet in gevaar. De krakers hebben er, na overleg met politie en gemeen te, in toegestemd een soort ge bruikerscontract te tekenen. Deze overeenkomst verplicht de nieuwe bewoners het pand aan het einde van het jaar te verla ten. Rond dat tijdstip hoopt de Het tijdstip van verbouwing is afhankelijk van de bestemming wijziging van het gebouw. Een aantal omwonenden heeft be zwaar aangetekend tegen de komst van het dierenasiel, dat nu is gehuisvest aan de Besjes laan. Het gekraakte pand was tot voor kort in handen van Rijks waterstaat. Die gebruikte het als opslagplaats voor 'wegonder houd'. Het gebouw stond onge veer een jaar leeg. Het plein van de Lorentzschool aan de Van Vollenhovenkade stond gistermorgen blank. De leidsters had den de brandslang uitgerold en zorgden voor een verkoelend waterfeest voor de kleuters. Die konden in zwembroek of badpak meer dan een uur buiten spelen zonder last te hebben van de gloeiende zon. FOTO HIELCO KUIPER. Geen plastic zakken meer op de stoep Als eerste wijk van Leiden krijgt de Hogewoerdbuurt eind 1993 te maken met zogeheten 'vuileilanden'. Op zo n ze ventig plaatsen in de wijk komen modem vormgegeven containers waar de bewoners hun huisvuil gescheiden in kunnen gooien. De dagen van vuilniszakken op de stoep zijn met het nieuwe systeem definitief voorbij. Maar veel bewoners van de buurt zien de primeur liever aan zich voorbij gaan. leiden loman leefmans Vooral ouderen hebben moeite met de vuileilanden. die be staan uit vier aan elkaar gescha kelde containers, die samen de plaats in van precies één par keerplaats innemen. Een eiland is verdeeld in een bak voor pa pier, een voor gft-afval, een voor glas en een voor de rest van het afval. De glasbak wordt waar schijnlijk nog in tweeën ge deeld, een voor doorzichtig en een voor gekleurd glas. In totaal worden voor het nieuwe systeem van huisvuilin- zamelen ongeveer 175 parkeer plaatsen in de binnenstad opge offerd. Maar eerst wordt er in de Hogewoerdbüurt geëxperimen teerd. Op kleine parkeervakken komen twee of drie van de ei landonderdelen te staan. „Het is de bedoeling dat de contai ners niet opvallen tussen de ge parkeerde auto's", aldus M. Frank van de reiniging. De vuileilanden maken vuil- nislieden niet overbodig. „In feite hebben we juist meer mensen nodig. Want al die con tainers worden driemaal per week geleegd", legt P. Heijmans van de reiniging uit. Als het goed is, hoeven bewo ners van de Hogewoerdbuurt nooit verder dan 80 meter te lo- ompact discs Leiden, Haarlemmerstraat 119. tel. 071-127565 CDA, PvdA en D66 willen gemeentelijke campagne De verbouwing duurt nog 6 weken VERBOUWINGSUITVERKOOP en lichtbeschadigde boeken BOEKHANDEL DEKKER ...uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45, Leiden schoolboeken tijdelijk gevestigd op Nieuwe Rijn 44. leiden wim koevoet In de Leidse gemeenteraad groeit de bezorgdheid over het opkomstpercen tage bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart 1994. CDA-raadslid A. van Duijn spoorde CDA-wethouder J. Walenkamp (bestuurlijke vernieuwing) in de raadscommissie gisteravond aan de kiesgerechtigden naar de stembus te lokken. PvdA-raadslid E. vën der Veen (PvdA) kondigde een brief aan die hij samen met P. Langenberg (D66) heeft opgesteld. De brief bevat veertien suggesties om de belangstelling voor de verkiezingen op te vijzelen. Wethouder Walenkamp reageerde gisteravond direct. Ook hij is ervan overtuigd dat het stadsbestuur extra moeite moet doen om de stemgerech tigden te interesseren voor de gang naar de stembus. Walenkamp noemde het samenvallen van de voorjaarsva kanties van Leidse scholen met de ver kiezingen 'een extra handicap'. De werkgroep bestuurlijke wing, waarin de gemeenteraad is verte genwoordigd, moet wat hem betreft haar programma aanpassen. Zij moet de tijd die nog resteert tot de verkiezin gen vooral gebruiken om jonge Leide- naars die in 1994 voor het eerst mogen stemmen ook daadwerkelijk zo ver te krijgen, vindt de wethouder. r lage opkomstpercen tage wordt de Leidse politiek ingege ven door recente enquêtes die het Leidsch Dagblad en Radio West heb ben laten uitvoeren. Daaruit kwam naar voren dat veel mensen nog niet weten wat en of ze gaan stemmen. Ook blijken Leidenaars namen van raadsle den nauwelijks te kennen. Afkeer Bovendien maken blijkens de enquetes 'niet-democratische groeperingen', al dus Van der Veen en Langenberg, meer dan ooit kans op een of meer zetels in de Leidse gemeenteraad. „De motiva tie van potentiële stemmers op derge lijke partijen komt niet zozeer voort uit grote steun voor de standpunten van die clubs, maar uit een algemene af keer van de gevestigde politiek", aldus Langenberg en Van der Veen in hun brief. Van der Veen en Langenberg stellen dat het opkomstpercentage weliswaar een zaak is van de politieke partijen zelf, maar dat ook voor de gemeente een taak is weggelegd. Vooral van bur gemeester C. Goekoop, 'de functiona ris die boven de partijen staat', mag het een en ander worden verwacht, vinden de raadsleden. Zij dringen er op aan snel een ambtelijke werkgroep in te stellen die plannen maakt om de be volking warm te krijgen voor de verkie zingen. Langenberg en Van der Veen willen leiden erna straatsma De inperking van de de ope ningstijden van de openbare bi bliotheek is van de baan. In een uiterste poging hebben wethou der H. Koek (cultuur) en direc teur H. Sannes van de biblio theek een oplossing gevonden om het tekort over 1992 te dek ken. Een deel hiervan, 35.000 gulden, wordt kwijtgescholden. De rest, ongeveer 80.000 gul den, moet de bibliotheek zelfbij elkaar schrapen. Koek blijft erbij dat de biblio theek moet bezuinigen. Ze vindt dat de leeszaal jaarlijks zo'n twee ton kan missen. San- nes ziet nog geen mogelijkheid die bezuiniging door te voeren zonder de dienstverlening aan te tasten. Sannes: „Landelijk ge zien zie je dat bibliotheken lde- zen voor inkrimping van het aantal openingsuren of verho ging van de prijzen." Voor Koek is een verhoging van de prijzen niet onbespreek baar. „De prijzen liggen erg laag. Je zou eigenlijk naar een systeem moeten waarbij men sen die wel wat kunnen missen meer gaan betalen." Sannes toonde zich vanmor gen blij met de voorlopige op lossing die de bibliotheek voor 'dit jaar uit de brand helpt'. „Het zou toch doodzonde zijn als je door bezuinigingen het niveau van de dienstverlening moet aantatsten." Eerder werd gesproken over een beperking van de sluitingstijden van filia len voor een periode van zeven maanden. permanente campagne Jongen van verdrinking gered Een badgast heeft gisteren een 14-jarige Leiderdorper van de verdrinkingsdood gered in zwembad De Zijl aan de Suriname- straat. De jongen had met enkele klasgenoten zwemles. Een maal bij het bassin aangekomen kon hij zijn ongeduld niet meer bedwingen en dook hij meteen in het diepe, zonder op zijn leraar te wachten. Daar zonk hij prompt naar de hodem, hetgeen door een oplettende zwemmer werd opgemerkt. De jongen is naar een ziekenhuis gebracht. Koek over openbaar onderwijs: FOTO HENK BOUWMAN Op het groen langs de 5 Meilaan, voor de brug naar Voorschoten, wil de gemeente 100 woningen bouwen. In Leiden Zuidwest tussen Churchilllaan en brug over Korte Vliet leiden hans koenekoop Op de strook grond langs de Vijf Meilaan tussen de Churchilllaan en de brug over de Korte Vliet, wil de gemeente Leiden zo'n 100 woningen laten bouwen. Voor de nieuwe bebouwing bestaan drie vari anten met flats. Bewoners van de wijk Zuidwest mogen volgende week maan dag hun mening geven over de plannen tijdens een bijeenkomst in verzorgings huis Rijn en Vliet. De eerste variant omvat een plan voor de bouw van twee flats van elk tien hoog langs de Vijf Meilaan. De tweede variant gaat uit van vier woonblokken van zes verdiepingen, die dwars op de weg staan en deels over de bestaande sloot worden gebouwd. De derde keuzemogelijkheid biedt de meeste variatie. Tussen twee flats van zes etages en een woonblokje van vijf verdiepingen komt<een rij eenge zinswoningen. Plannen voor woningbouw op deze plek bestaan al bijna zes jaar. Ze werden al genoemd in de nota Bouwen in be staande Leidse wijken' van oud-wethou der D. Tesselaar. Nog voor die tijd was het de bedoeling dat de Vijf Meilaan een drukke verkeersader richting Voorscho ten zou worden. Om die reden is de weg dubbelbaans aangelegd. Protesten uit Voorschoten en geldge brek verhinderden de aanleg van een brede brug over de Vliet. Leiden moest het houden op een brug alleen voor bus sen, fietsers en voetgangers. Vandaar dat de Vijf Meilaan vanaf de Churchillaan een rustige weg is gebleven en eigenlijk doodloopt op de brug. Zelfs zo rustig, dat in de ogen van de gemeente Leiden de laan gemakkelijk af kan met één rijstrook voor het verkeer. De rest van de weg en het grasveld kun nen dan worden opgeofferd aan woning bouw. De informatie-bijeenkomst voor de omwonenden begint maandag 14 juni om 20.00 uur. Verzorgingshuis Rijn en Vliet is gevestigd aan Aaltje Noorder- wierlaan. Schriftelijke reacties van bewo ners komen uiteindelijk terecht bij de le den van de raadscommissie volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Deze commissie maakt in de vergadering van 23 juni een keuze over de drie varianten. Van onderwijswethouder H. Koek (PvdA) hoeft de manier waarop de Leidse openbare ba sisscholen worden bestuurd niet. te worden veranderd. De wethouder stelt dit in een bege leidende brief bij een nota over de bestuursvorm van het open baar onderwijs. In de nota zelf neemt Koek geen standpunt in. In de raadscommissie onderwijs begint vanavond de discussie over dit onderwerp. Tijdens de bcgr o t i n gs be h a n d e I i n gi n I s door de gemeenteraad, vooral door D66. aangedrongen op de discussie. Koek schrijft de gemeente raad: „In de huidige landelijke discussie lijkt het soms alsof al les erop is gericht om koste wat het kost een verandering van de beatuuxsvoim teweeg te bren gen en wordt vergeten dat een verandering niet noodzakelijk pen naar het dichtstbijzijnde ei land. Toch zijn er al bezwaren tegen het plan. Ouderen moe ten nu met hun huisvuil gaan zeulen en bewoners die een ei land op een parkeerplaats voor hun huis krijgen, zijn daar meestal niet blij mee. „Nie mand kan garanderen dat er niet toch huisvuil naast die con tainers wordt gezet. Dan hangt helemaal van de buurtbewoners zelf af. Maar bedrijven en hore ca zijn aangeschreven dat zij een andere afvalregeling heb ben", aldus Frank. Een prototype van het nieuwe eiland is te zien bij het gebouw van de reiniging aan de Admi raal Banckertweg. tussen september en maart. Daar moet geld voor op tafel komen, vinden ze. Zelf doen ze alvast veertien- sugges ties. Zo willen ze een videoband laten maken over de Leidse gemeentepoli tiek en een groots opgezette hoorzit ting. „De stad praat, de politiek luis tert." Verder bepleiten ze speciale voor lichting voor allochtonen, stadsconfe renties een ronde tafelconferentie over Leiden in 2000 en speciale kabeltv-uit- zendingen. Ook stellen ze voor de op- roepkaart zo laat mogelijk te verzen den en extra aandacht te vestigen op de mogelijkheid bij volmacht te Mem- Volgens Koek zijn 'zeker in leiden' geen wijzigingen nodig. Schooldirecties en de Advies raad Openbaar Onderwijs (AOO)) hebben aangegeven te vreden te zijn met de huidige leidse situatie, beweert de wet houder. In Leiden worden openbare basisscholen gewoon nog be stuurd door het gemeentebe stuur. Tegenstanders van deze bestuursvorm vinden dat de ge meente een dubbele pet draagt die vooral nadelig kan zijn voor het bijzonder onderwijs: hoe minder confessionele partijen zijn vertegenwoordigd in het gemeentebestuur, hoe meer het openbaar onderwijs wordt be voordeeld ten opzichte van het k bijzonder onderwijs. Een ander nadeel van de hui dige bestuursvorm is dat ouders geen deel uit kunnen maken van het bestuur van openbare scholen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11