Sterren Oranje staan ongunstig Alfons Groenendijk wacht nog af Van Gobbel en Blinker in basis 'Droomstart' Murphy's meiden Nieuw telefoonnummer van Leidsch Dagblad Sport WOENSDAG 9 JUN11993 CHEF* ad van k, V -CHEF* ROS ONDERWATER. 071-161446 leiden Met ingang van zondag 13 juni 1993 krijgt het Leidsch I een nieuw telefoonnummer. Het algemene nummer wordt 071 - 356 356. De doorkiesnumers voor de redacties worden: sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356 450 nieuwsdienst 356 435 stadsredactie 356 425 regio Leiden/Rijnstreek 356 410 hoofdredactie 356 400. Hert bespringt Hanegraaf neuss Wielrenner Jacques Hanegraaf is tenminste voor een maand uit de roulatie. De 32-jarige prof uit de Duitse Telekom- ploeg werd op zijn fiets tijdens de training in Zwitserland be sprongen door een hert. De Nederlander liep bij zijn val een be schadigde wervel op. Hanegraaf moet ongeveer vier weken in bed blijven. Hij mist de ze maand in elk geval de Ronde van Zwitserland (15-24 juni). Zijn deelneming aan de Ronde van Frankrijk in juli is uiterst twijfelachtig. Van der Wiel deelt met Piket eindhoven De grootmeesters Nijboer, Van der Sterren en Van der Wiel delen na drie ronden de leiding in de strijd om het Ne derlands schaakkampioenschap. Van der Wiel gaf in de topper tegen Piket een half punt weg. Titelverdediger Piket en Van der Wiel namen geen risico. Al na zestien zetten besloten ze tot re mise. Van der Sterren en Nijboer achterhaalden Van der Wiel door de winst te pakken. Franker kiest voor vaste groep Bondscoach Stanley Franker heeft geen wijzigingen aangebracht in het Davis Cup-team dat op 16,17 en 18 juli in Den Haag tegen Zweden speelt. Hij maakte gisteren de vijf namen bekend van de spelers die zijn geselecteerd voor de wedstrijd op het Malieveld, die reeds volle dig is uitverkocht. Het zijn Richard Krajicek, Paul Haarhuis, Mark Koevermans en Jacco Eltingh. Jan Siemerink i Sergi Bruguera zegt uitgeput af madrid/londen* Sergi Bruguera, zondag verrassend winnaar van de open Franse tennistitel, zal niet meedoen aan het toernooi op Wimbledon. Bruguera kwam maandag uitgeput van de vier uur durende eindstrijd op Roland Garros thuis. Het toernooi van Wimbledon begint op 21 juni. In Londen werd de afzegging bevestigd door de organisatoren van het klassieke tennisevenement. De gravelspecialist was op het gras van Wimbledon nooit succesvol. Zijn laatste optreden dateert van 1990, toen hij in tweede ronde werd uitgeschakeld. Alfons Groenendijk zit in zijn tuin in Nieuw Vennep en wacht op de dingen die komen gaan. Tussen nu en veertien dagen hoopt de Leidenaar in dienst van topclub Ajax meer duide lijkheid te krijgen ten aanzien van zijn toekomst. Drie opties heeft de 29-jarige linkermid denvelder, die het afgelopen seizoen door zijn trainer Louis van Gaal compleet is genegeerd in De Meer. Bij Ajax blijven is er één van want zijn contract loopt nog door. Maar gezien zijn relatie met Van Gaal lijkt dat het minst waarschijnlijk. „Het geld is na tuurlijk goed, daar niet van. Maar ik heb nog een paar jaar in het profvoetbal te gaan en heb geen zin om nog een sei zoen op de bank te moeten zit ten. Ik heb begrepen dat hij op de linkerkant met Oulida verder wil. Nou, dan houdt het verhaal voor mij dus op. Hoe jammer ik het ook vind. Want op zich heb ik naar mijn zin bij Ajax en zijn er hier zat mensen die het wél in mij zien zitten", aldus Groe nendijk. Die inmiddels de spelersvak bond (WCS) in de hand heeft genomen om te zien hoe de markt zich beweegt. „Er is inte resse van enkele subtoppers hier. Maar dat betekent dat ik flink moet inleveren. Maar dan kan ik wél kan natuurlijk. Dat houden we nog even achter de hand, voor het geval het buiten land niets wordt". Dat is dus optie drie: het ver leggen van de grenzen. Groe nendijk, die voorheen uitkwam voor UVS, FC Den Haag en Roda JC, houdt daarbij de blik vooral gericht op België, het land waar zijn voorkeur naar uitgaat. „Engeland zag ik in eer ste instantie niet zo zitten. Weer verhuizen, weer al die romp slomp. Maar bij nader inzien past dat Engelse speltype mis schien best wel bij mij. Southampton? Ja, die naam heb ik ook gehoord. Maar er is nog niet concreets. Al hoop ik zo snel mogelijk zekerheid te krij gen." Het bestuur van Vitesse heeft het contract van Philip Cocu opengebroken en verlengd tot medio 1996. De aanvallend in gestelde middenvelder stond bij diverse clubs in de belangstel ling. Cocu wordt bij Vitesse als opvolger gezien van spelmaker John van den Brom, die het vol gende seizoen voor Ajax uit komt. Roy Makaay tekende in Arn hem een contract voor twee jaar. Leo Beenhakker onderhandelt met de Duitse club Dynamo Dresden over een verbintenis als trainer. De 51-jarige Neder lander, in het verleden werk zaam bij onder meer het Neder lands elftal, Ajax en Real Ma drid, was de afgelopen dagen in de voormalige Oostduitse stad. Hij sprak met trainer Minge en het bestuur onder leiding van voorzitter Otto, keek zelfs waar de mooie huizen staan en liet Alfons Groenendijk. foto archief zich in kranten en voor tv on dervragen. „We oriënteren ons", zei Beenhakker in de Sak sische stad. „De interesse is we derzijds. In Duitsland is de competitie van de wereldkam pioen. Daarin werken is voor el ke trainer een uitdaging." Eindelijk zege voor Jong Oranje utrecht. anp Jong Oranje, de verloren lij kende generatie van het na tionale voetbal, heeft dins dag in Utrecht de Noorse jeugdploeg zijn eerste ne derlaag toegebracht, 2-1 (1- 1). Klomp en Mutsaers werk ten de vroeg opgelopen achterstand weg. Na vier nederlagen uit zes wedstrijden toonde Jong Oranje, in Utrecht, eindelijk een gezicht. Een goede doelman (Roorda), redelijke kracht in de verdediging (Van der Gaag), durf op het midden veld (Van Gastel), vaardig heid in de aanval (Hoek stra). SCOREBORD PRUSVRAGEN LUCKY TEN 3 - 11 - 12 - 13 - 16 - 17 - 23-24-32-38-40- 57-59-63-66-73 (onder voorbehoud) VOETBAL Toeschouwers 900 Gele k, kermolen (Ned). Larsen (Noo) Stand Noorwegen 7 11. Turkije 8-10. Po- len 5-8. Engeland 7-8. Nederland 7-5. San West I: A|a* 2 - Sparta SCHAKEN Hoeksema 1-0, Rie il 1/2-1/2, Pik Ni|boer, Van der 2 1/2 punten, 4 n Wely 2 TENNIS GPD-VERSLAGGEVER Ulrich van Gobbel maakt van avond zijn debuut in het Neder lands elftal. De snelste voetbal ler van de eredivisie treedt in de cruciale WK-kwalificatie-inter- land tegen Noorwegen aan als rechtervleugelverdediger. De op 16 januari 1971 in Paramaribo geboren Feyenoorder, kwam eerder al uit voor het UEFA-elf- tal, Jong Oranje en het Olym pisch team. Officieel maakt Dick Advocaat de opstelling van het Neder lands elftal pas enkele uren voor het eerste fluitsignaal van de Griekse scheidsrechter Nikakis bekend. Maar uit het afsluiten de trainingspartijtje kon gister middag gemakkelijk het strijd plan van de bondscoach wór den afgeleid. Het Nederlands elftal probeert de stugge Noren vanavond op de knieën te krij gen met vier verdedigers, twee middenvelders en vier aanval lers. De Ajacied Frank de Boer heeft daarbij de voorkeur gekre gen boven de Feyenoorder Rob Witschge. Een opmerkelijke keuze van Advocaat aangezien Witschge sinds het EK in Zwe den vaste keus was van Oranje. Als enige was hij in alle zeven tot dusver afgewerkte WK-kwa- lificatieduels van de eerste tot en met de laatste minuut van de partij. Ook Advocaats voorkeur voor Regi Blinker is opvallend. De linksbuiten van Feyenoord heeft Peter van Vossen van An- derlecht naar de reservebank verwezen. In de laatste inter land, op 28 april tegen Engeland op Wembley, hield de Zeeuw Oranje nog in de race voor de eindronden van het WK in Amerika. Vlak voor tijd benutte hij toen een strafschop en be paalde daarmee de eindstand op 2-2. Opstelling: De Goey; Koeman: Van Gobbel, Rijkaard, De Boer; Jonk, Wouters; Overmars, Berg kamp, Bosman, Blinker. Het was een lot uit de lote rij, als we Rinus Michels drie dagen na Sinterklaas '91 moesten geloven. De bondscoach van toen of freerde Dick Advocaat, zijn opvolger, de WK-loting on bevreesd. In cadeauver pakking nog wel. De koek was dan weliswaar nog niet gebakken, maar vrij ver taald kwam het er ojJ neer dat het voor Oranje toch eigenlijk een peuleschil zou moeten zijn om zich te plaatsen voor Amerika '94. Samen met Engeland. ROTTERDAM ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Halverwege de kwalificatiereeks voert Noorwegen de groep aan. Ongeslagen en met een prima uitzicht om voor het eerst sinds 1938 weer toegang te krijgen tot een WK-eindronde. Engeland is al bijna knock-out, Polen kijkt vanuit de luwte toe en Neder land balanceert met vier verlies- punten op de rand van de af grond. Een zetje is genoeg om Oranje over de richel te duwen. Maar aan de vooravond van Nederland-Noorwegen schijnt alleen bij Advocaat, en pakweg drie internationals, het besef te leven dat een roemloze aftocht als het zwaard van Damocles boven het Nederlands elftal hangt. Op papier is er weliswaar nog niets verloren en ziet het vervolg er bij een overwinning op Noorwegen zelfs heel floris sant uit. Maar papier is gedul dig. Hamvraag Oranje heeft nog altijd voldoen de kwaliteit om de weerbarstige Vikingen mores te leren, maar alleen op kwaliteit red je het niet tegen de Noorse vechtma chine. Oranje zal strijd moeten leveren, van de eerste tot de laatste minuut. Maar de ham vraag is of de internationals nog fris, fit en bevlogen genoeg zijn om de enthousiaste koploper de eerste nederlaag toe te brengen. De sterren staan ongunstig. Tenminste twee van de vijf Feyenoorders lopen met het s Medvedev (Oek/1) Eitmgh (Ned) 6-4 7-5. Eagle (VSt) - hu.s (Ned) 7-6 6-2 WIELRENNEN Taro: 1. Baldato (I (Spa) Algemeen klassement: 78.35 35. 2 Oegroemov 0 49. 3 Chia 1.49. 5 Poelmk- v (Oek) 2 43. 6. Fondnest 3 18, 7 Tonk- v (Rus) 3 19,8 Roche 6 50. 9 Areentm (Ita) 7.22. 10 Giuppom Hamosten (VSt) 8 26, (Ita) 9 11 (VSt) 8 26. 12. Leah (Ita) 8 54, n der Poel 1.58.37. MILK RACE Achtste etappe Birmingham - Llandudno: 1 Jonker (Aus) 207 km in 4 40 45. 2. Mickiewicz (Pol) 0 12, 3. Rice (Aus). 4 Lillywhite (GBr), 5 McKay (GBr) 28.51.35, 2 Smith 0 38. 3 Henry 0 4 Mattan (Bel) 0 45. i der Steen 0 48. 14 KOERSEN Richard Witschge, Ulrich van Gobbel, John de Wolf en Regi Blinker maakten gisteren met de de anderen van de selectie van Dick Advocaat een wandeling naar de Langeveldse Slag. foto»anp plaats 1,30 1,20 1,20 koppel 3,20 hoofd in de wolken, de gedach ten van Koeman dwalen af naar de finale om de Spaanse titel en de beker, Bergkamp en Jonk vliegen morgenochtend naar Milaan, Overmars is fysiek aan het einde van z'n latijn, Wouters heeft allerlei vage pijntjes en klachten, Rijkaard vertoeft al wekenlang in hoger sferen en Van Vossen raakt de laatste we ken geen bal meer. Bijna alle competities zijn voltooid, de zon staat hoog aan de hemel, in de verte lonken voor de voetballers de favoriete zandstranden van Portugal en Spanje. Alleen daarom al is het tijdstip voor deze cruciale WK- jnterland hoogst ongelukkig ge kozen. Maar wie kon er twaalf maanden geleden nou bevroe den dat Noorwegen als scherp rechter zou fungeren voor En geland en Nederland? In de voorbije dagen viel al voorzichtig de term concurren tievervalsing. Omdat het speel plan in het voordeel is van de nog okselfrisse Noren en in het nadeel van spelers, die uithijgen van een lang en vermoeiend seizoen. Advocaat wilde er de zer dagen geen thema van ma ken. En omzeilde alle vragen met betrekking tot de fysieke en •geestelijke weerbaarheid van de spelers. 'De Engelsen is het in hun kop gaan zitten. Dat mag ons niet gebeuren'. Excuus Maar het excuus is snel gevon den als het vanavond in de Kuip onverhoopt mis zou gaan. De voetballers gaan dan zonder twijfel voorop. Allemaal larie koek dus. De vakantiekoffers mogen dan gepakt zijn, reserve doelman Snelders mag er op een camping in Haaksbergen even tussenuit zijn geknepen om een interland te spelen, van professionals mag je deson danks verwachten dat ze nog een keer de tanden op elkaar zullen zetten. In het belang van zichzelf en het Nederlandse voetbal. Dat moet toch kunnen als je op één avond voor een half jaar de rente en aflossing kunt ver dienen voor een leuk rijtjeshuis. Vermoeid of niet. Als voetballers op dit niveau daartoe niet meer de kracht kunnen opbrengen, zijn ze geen knip voor de neus waard. En moeten ze terecht op de blaren zitten. Advocaat valt al op voorhand niets te verwij ten. Hij heeft in Noordwijk alle energie gestoken in het opvijze len van de scherpte en de con centratie. Ook voor hem is van avond het uur van de waarheid. En zal heel snel blijken of hij te- f IJIIWIMIBII, C.JU.O I JUfcOl gen Windmolens heeft gevoch- Candor, 3 Harlv BarraRe Toto winnend Wijziging In vergelijking met de gewon nen wedstrijd van vorige week tegen Engeland zal het Noorse elftal vanavond tegen Neder land op één plaats zijn gewij zigd. Johnsen staat rechts in de verdédiging op de plaats van de geschorste Halle. Het betreft geen debuut. Johnsen. van de club Lyn uit Oslo, speelde vier keer eerder voor de nationale ploeg van Noorwegen. De laatste keer was dat in 1991, in de gewonnen thuiswedstrijd tegen Italië. De opstelling van Noorwegen is als volgt: Thorstvedt; Johnsen, Tore Pedersen, Bratseth en Björnebye; Leonhardsen, Myk- land, Rekdal, Flo en Bohinen; Fjörtoft. (S.rtonen) 2 36.5 - 1 18,2 3. 2 I tesse. 3 Gonda's Pearl Toto 1.50 plaats 1.30 1.80 2,00 koppel 9.80 tr.o 35 40 Vierde koers. 1609 m 1 Mark Seven (Aonne de Wrede) 2 02.6 - 1 16.2,2 Feit city E*po. 3 Gucci Europa Niet gestart Greeor.o Toto winnend 1.30 plaats 1.10 •I 12,20 tno 4§ 40 Vi|tde 1 Gitty van Zuilen Ooyen) 2 04.1 - 1 17.1. 2 Fab-do V Speedster Coaltown Toto winnend 17.40 plaats 4.50 2.70 9.20 koppel 38.20 tno 1128.00 Zesde koers, 2000 m 1 Donald Duke (Van der Meer) 2 40.1 - 1 20.1. 2 Parties B. 3 Clark Buitenzorg Toto win nend 2.60. plaats 2.10 3.50 6.70 koppel 12.40 tno 442,60 Zevende koers. 2000 m l Flyer Tornado (Schoonhoven) 2 35.3 -1.17,7,2. I nbie Toto 2.20 koppel 24.90 tno 170.60 dubbel winnend (3-7) 11.60 Achtste koers. 2000 m 1 Gigant Hazelaar (Batist) 2 38.8 - 1 19.4. 2 Grift Boszorg. 3 Holland Toto winnend 3.00 plaats 2,60 2,50 koppel 10,00 tno 121,30 Negende k m 1 Figaro Ricardo jfi 1 16.6, 2 Fabido «start First B 1.70 plaats 1 80 5.30 4.40 koppel 21,00 tno 302,90 T.ende koers. 2440 m 1 Felicita Leone (Ten Wolde) 3 15.3 1 20.0. 2 Fair Tonka. 3 G.ga Kiev.tshof Niet gestart Fario B en Entiretranss R To- 1 19.70 plaats 2,40 1.30 160 2 35.4 1 17,7, 2 Comrade. 3 D Eleazar - - 1 i,60 plaats 1.20 (mislukte) poging de bal te blokken. De smash v Het begin van de voorbereiding van de Nederlandse volleybal vrouwen op de Europese kam pioenschappen in Tsjechië ver loopt tot nu toe op rolletjes. Bondscoach Peter Murphy sprak gisteravond na de 3-1 oe fenwinst in Alphen aan den Rijn op het gastland van september zelfs van een 'droomstart'. Een dag na de benauwde 3-2 zege in Breda zegevierde Oranje met sterk verbeterd spel al een stuk eenvoudiger over Tsjechoslowa- kije. „Het team heeft het gevoel dat het nu al aardig loopt. En dat is goed voor het zelfvertrou wen", vond Murphy, die weer helemaal van voren af aan is be gonnen. „Ik ben voor de derde keer (eerder in '85 en '90. red.) een team aan het opstarten. Het lijkt wel of we een stadium aan het overslaan zijn. De oriëntatie is geweest. Conflicten hebben zich niet voorgedaan, terwijl dat toch al had moeten gebeuren. We zijn dus gewoon al bezig in het stadium van samenwerldng en ervaring opdoen. Het groepsgevoel is enorm belang rijk en we zijn daar ver in", vond de nationale opbouwwer ker. Murphy is bezig om veel jon ge speelsters in zijn team in te passen. In de goed bezette Al- phense sporthal De Arena leken jerine Fleurke (20), Marrit Leen- stra (20) en Silvia Raaymakers (19) moeiteloos aan de eisen van de bondscoach te kunnen voldoen, terwijl een dag eerder Jolanda Eslhof (18) een fantas tisch debuut in het nationale zestal maakte. „We zijn er nog lang niet, natuurlijk, maar als je ziet wat een Fleurke nu al doet. Wereldbloks heeft die meid in huis. En zo'n Raaymakers ook, geweldig wat ze doet. We mo gen niet vergeten dat het een team in opbouw is. Dus soms ziet het er ook niet uit. Maar aan de andere kant zit ik soms ook wel te smullen." Oranje kent dus nauwelijks startproblemen. Onder aanvoe ring van de oudgedienden Cintha Boersma en Vera Koe nen worden de 'jonkies' al naar een hoog niveau getrokken. Tsjechoslowakije, dat die naam ondanks de scheiding in eigen land nog steeds draagt, pro beerde in de tweede ontmoe ting wel een deuk in het Oranje gevoel te slaan. Dat lukte in de eerste set (11-15) aardig en leek zich in de volgende beurt (10- 13) door te zetten. Twee wissels (Elshof voor Fleurke en Koenen voor Van Hintum) brachten Ne derland echter op het goede spoor. Toen die set eenmaal met 15-13 binnengesleept was, zette Oranje de schroom van zich af. Murphy: „Ik heb eigen lijk meer moeten wisselen dan ik wilde. Je maakt ze er alleen maar gek mee. Maar het was nodig. Met dit jonge team hangt alles nog van kleine dingen af. Als we met 2-0 zouden zijn ach tergekomen, zou ik de wedstrijd verder ook anders benaderd hebben. Je moet in dit stadium zorgen dat ze geen pin op de neus krijgen. We zullen toch nog wel heel wat klappies krij gen. Daar moet je realistisch in zijn." Oranje sleepte zich door de moeilijke fase heen en overwon het tactisch en technisch toch betere Tsjechoslowakije - met de routiniers Marcele Ritschelo- va en Eva Stepancikova als hoofdrolspeelsters - vervolgens vrij simpel. Met 15-11 en 15-5 werd de formatie van coach Milan Kapka voor de tweede keer verslagen. „Omdat zij onze tactiek zo goed doorhadden, konden ze tegen ons nog zo ver komen", blufte Murphy nader hand. Hij had echter wel het voordeel van de twijfel. Oranje moet immers nog groeien. En de coach, die eerder met Oranje al brons en zilver op een EK wist tc winnen, weet drommels goed hoe lang en zwaar de weg nog SPORT OP TV 1 7 00 I 7 15 Did 2 Sport Hcute 17 00-19 OOEURO Tenm» ATP to 18.45 19 15 RTL Sport 18 52-19.23 Ned 3 StudioSport 19 30-20 00 EURO Sportnieuw». 19 30 20 00 BRT 1 Sport 20 00 22 05 RTL 4 Vort tul recht» 21 C 2 00 BBC 1 1 international GrandPr 22 15-22 3 2 30-22 5 23 00 00 00 EURO V 23 10 23 55 RTL 4 V 3 30 BBC 2 AUrt#* Golden Ga er national Grand Pru toernooi vanuit Ro- 23 2500 00 Ned 2 Stud-o Soort Spaan» beaervoetbai (Barcelona Rem Madrid)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25