ju li; 'In het begin is het flink klungelen' Opera galmt op straat 'Haar dans is spannend' John Cale schittert op keurige Velvet-reünie Alien onder de hamer WOENSDAG 9 JUN11993 941 23 Lunchconcert Claudia Bach leiden Pianiste Claudia Bach geeft morgen een lunchconcert in de Kapelzaal van K&O in Leiden. Ze verv angt het duo Depuydt- Westgeest dat wegens ziekte van celliste Katrien Depuydt niet kan optreden. Bach brengt onder meer werken van Mozart en Chopin. Het lunchconcert aan de Oude Vest 45 begint om 12.45 Kindertoneelclub Pats viert feest leiden Kindertoneelclub Pats uit Leiden heeft haar vijfjarig be staan aangegrepen als reden voor een feestje. Op zaterdag 12 ju ni geven ze in de Kaasmarktschool een speciaal optreden be staande uit fragmenten uit alle tot nog toe gespeelde Voorstellin gen. Daarnaast brengt Pats toneelverrassingen voor jong en oud. Ook is er een optreden van het Oerkest. Het feestje van Pats duurt van 14.00 uur tot 17.30 uur aan de Koppenhinksteeg 13. Brieven Garbo voor 80 mille geveild londen Brieven van Greta Garbo hebben gisteren bij een vei ling in Londen 26.450 pond (circa 80.000 gulden) opgeleverd. Het ging om 66 brieven die Garbo tussen 1932 en 1973 schreef aan haar vriendin en schrijfster Salka Viertel. De brieven schet sen een beeld van de hoop en wanhoop van de actrice, die zich in 1941, op het hoogtepunt van haar roem, uit het openbare le ven terugtrok. Telkens terugkerende thema's zijn de eenzaam heid en het ongeluk. De brieven waren te koop aangeboden door de familie van Viertel. De Amerikaanse kunstverzamelaar David Wolkowsky deed het hoogste bod. Wolkowsky heeft Gar bo persoonlijk gekend. Open podium Horus leiden Stichting Horus houdt op vrijdag 11 juni open podium voor mensen die folk- of volksmuziek maken in buurthuis 't Spoortje. Solisten en groepen krijgen ieder de gelegenheid om maximaal drie nummers op de planken te brengen. Liefhebbers dienen zich van te voren op te geven bij de organisatie, telefoon 146064, of aan het begin van de avond. Het open podium begint om 20.30 uur in het buurthuis aan de Bernhardkade 40. Cabaret Vrouwenknoop lisse Zang- en cabaretgroep speelt morgenavond haar nieuwste stuk 'Afhankelijkheid' in de Gewoonste Zaak in Lisse. Partner, ouders, kinderen, werkgever, dokter, maatschappij: alles waar een mens maar afhankelijk van kan zijn, komt aan de orde. Dit gegeven is verweven in een verhaal over een dame die op zoek is naar een cususcentrum in een wijk. De voorstelling begint om 20.00 uur in de Gewoonste Zaak aan de Schoolstraat. Eros in Ahoy' Rotterdam Eros Ramazzotti komt naar Nederland voor (min stens) twee concerten in Ahoy'. De Italiaanse zanger staat op maandag 25 en dinsdag 26 oktober in het Rotterdamse sportpa leis. Drie jaar geleden verkocht Ramazzotti dezelfde poptempel tot driemaal toe uit; ook dit keer moet rekening worden gehou den met een derde avond. De voorverkoop begint aanstaande zaterdag bij de bekende adressen. chef annemiek ruygrok. 071-161423. plv -chef jan rusoam. 071-161415 Na 18 jaar spelen, verdwijnen Leidse Jonkies van het toneel: TTTTT TT TT? &r K T TXTQT Jonkies Robbert van Nes (I) en Rogier Brouwer met regisseur Bert Jonk: „We kennen de woorden maar de mensen moeten het ook involen." „Bij de zon, god der goden, ik zou nog liever door god en vriend verlaten, gruwe lijk creperen voordat ik zou willen dat de Jonkies stop pen." Moeiteloos declame ren Rogier Brouwer en Robbert van Nes de volzin. „Het eerste gedeelte komt uit ons nieuwste stuk Oidi- pus", vertelt Rogier. „De rest hebben we erbij ver zonnen." De twee zijn de allerlaatste Jonkies, de scholieren-toneelgroepvan het Leidse Vlietlandcollege. Oprichter en regisseur Bert Jonk stopt er na 18 jaar mee. Morgen beginnen de Jonkies met hun 'af- scheidstoernee' in cultu reel centrum de X. leiden letty stam Jonk zet er een punt achter om dat hij niet langer les geeft aan het Vlietlandcollege. „Ik begon daar in 1974 als leraar Neder lands. Er was heel weinig te doen op school. Ik dacht toen aan toneel. Ik heb zelf ooit één keer gespeeld maar ik dacht al snel: dat nooit meer. Slapeloze nachten van gehad. Ik had een piepklein rolletje maar ik was vreselijk bang om mijn tekst te vergeten. Ik wilde wel iets met toneel doen maar nooit meer spelen. In 1976 vroeg ik een paar leerlingen en zo is het be gonnen." In de afgelopen 18 jaar heeft de club een aardige reputatie opgebouwd. Acteur/regisseur Shireen Strooker heeft de Jon kies een keer laten spelen voor de Amsterdamse toneelacade mie als voorbeeld hoe het wel moest. Al drie keer heeft de Leidse groep meegedaan aan het landelijk scholierenfestival. Ex-Jonkies zijn verder gegaan met eigen gezelschappen als het Rondtheater en, van recen ter datum, Theater Publiek. Jonk is regisseur van laatstge noemdeclub. Spelers Om spelers te krijgen, heeft hij nooit veel moeite hoeven doen. „In het begin vroeg ik leerlingen of ze zin hadden om mee te doen. Later hoopte ik dat ze naar me toekwamen. Dat is toch een soort drempel. Want ik vond het niet belangrijk als ie mand kon spelen. De motivatie was belangrijk. Als ze maar wil den. En als mensen uit zichzelf naar je toekomen, zijn ze gemo tiveerd." Rogier en Robbert, met nog wat collega's de laatste generatie Jonkies, zijn ook zelf op Bert afgestapt. „Het was een groot verlangen van mijn kant", vertelt Robbert. „Bert zei: 'denk er eerst nog een weekeinde over na en praat er over met je ouders. Want dit kost heel veel tijd'. Dat is inmid dels vier jaar geleden." Rogier maakt in 'Oidipus' zijn debuut. Gemiddeld zijn de Jonkies ne gen maanden bezig met een stuk. „Op school snappen ze er niks van dat je er zo lang aan werkt", vertelt Rogier. „De kale tekst weten we met een maand uit ons hoofd. De resterende tijd foto henk bouwman is nodig om je in je rol. je perso nage in te leven. Dat is het moeilijkste." „Neem Oidipus", valt Rob bert bij. „Het is een stuk waarin je als jongen speelt dat je je va der vermoordt, met je moeder trouwt en daarna zelfmoord pleegt. Je moet je echt inleven, voelen wat je speelt. Dat kost een hoop concentratie. Wij ken nen als spelers de woorden wel maar de mensen moeten die ook kunnen invoelen. Die ne gen maanden zijn eigenlijk heel symbolisch. Je begint al in sep tember. Tussendoor denk je na over het personage. En nu valt alles eindelijk op zijn plaats. In het begin wist ik ook niet wat Bert wilde. Klungelen Collega-acteur Rogier beaamt dat. „Bert zegt nooit: doe het zo of zo. Hij laat je het altijd zelf doen. Dat betekent dat je in het begin flink staat te klungelen." Op toneel sta je letterlijk te kijk. Toch maakt de afwezigheid van een strenge regie de twee Jon kies niet onzeker. „Nee, hoor", vindt Robbert. „Bert is er toch? Hij helpt je met het zoeken naar j'è rol. Dat is gewoon een kwes tie van vertrouwen." De jon gens spelen bovendien meerde re rollen omdat de regisseur er vanuit gaat dat er meer uit een kleiner team te halen is. „Die manier van regisseren moest ik ook leren", zegt Jonk. „Ze moeten zelf aan de slag, het zelf doen. Dat klinkt misschien vreemd maar Wim van Hane- gem zegt dat ook. Ik vertel al tijd: probeer zo n figuur dichter bij te halen. Je praat erover net zo lang totdat je een figuur be grijpt. Dan kun je 'm ook spe len. Het is verschrikkelijk als een speler die niet begrijpt wat hij zegt. Iemand die op toneel staat, is kwetsbaar. Dat mag je hem zoiets niet aandoen." Morgenavond is de première van Oidipus in de X. Daar zijn de Jonkies ook vrijdagavond nog te zien. De voorstelling be gint om 20.30 uur. Kaartjes re serveren kan tussen 12.00 uur en 17.00 uur op telefoonnum mer 123568. Zaterdag zijn de Jonkies om 19.30 uur te zien op het regionaal Scholieren Theater Festival in het Alphen- se Parktheater. Op donderdag 24 juni valt het doek definitief na een voorstelling in de Stadsschouwbur, telefoon 131943 of 131944. Holland Festival eert dansvernieuwer De Keersmaeker: Dansprogrammeur Mare Jonkers van het Holland Festival: „Ik ben nu eenmaal zeer geboeid door kunstenaars als De Keersmaeker die met weinig woorden juist heel veel weten uit te drukken." foto roland de bruin Reed valt als zanger door de niand: londen Beeldhouwster Emma Pryke kijkt in de linghuis Sotheby's. Verwacht wordt dat het mon- bek van het monster dat gebruikt werd in de speel- ster 25.000 Engelse ponds zal opbrengen, film 'Aliens'. Het indrukwekkende model komt later deze maand onder de hamer bij het Londense vei- foto era Delft houdt Mooi Weer Spelen met met muziek en dans amsterdam frangoise ledeboer De Vlaamse Anne Teresa de Keersmaeker werd geboren in 1960 en brak internationaal door in 1982. In het Holland Festival (HF) is ze na de bijna 30 jaar oudere Hans van Manen de tweede centrale festivalchoreo- graaf. Is dat niet erg snel na zo'n betrekkelijk korte carrière? In de verantwoording van HF-dans- programmeur Mare Jonkers klinkt echter geen spoortje twij fel door: „De Keersmaeker is een van de grote dansvemieu- wers van de jaren tachtig. Al loopt ze nog niet zo lang mee als andere bekende choreogra fen is dat reden genoeg voor een terugblik." Om inzicht te geven in haar ontwikkeling zijn voor het festi val drie oude. stukken geselec teerd: 'Fase' uit 1982, Rosas danst Rosas' uit 1983 en 'Erts' uit 1992. Een première op mu ziek van Bach sluit deze reeks af. In het Filmmuseum worden bovendien videofilms van haar werk getoond. Daarbij is 'Otto- ne, Ottone' uit 1988, haar be werking van de Monteverdi- opera 'L'incoronazione di Pop- pea'. Verder presenteert het Theater Instituut Nederland een boek en krijgt haar vormgever Herman Sorgeloos een fototen toonstelling in de Beurs van Berlage. Jonkers kennismaking met De Keersmaeker dateert al vanaf het begin van haar internatio nale doorbraak. Hij herinnert zich dat moment als de dag van gisteren: „Ik was in 1982 vier maanden in New York. In een workshop voor choreografen was daar ineens een Belgische die met een collega op muziek van Steve Reich danste. Als de cor hadden Anne Teresa en Mi- chèle-Anne de Mey alleen twee stoelen en wat lampepeertjes nodig. Ik was meteen onder de indruk. Dat werd nog eens ver sterkt omdat België tot dat mo ment totaal niet op de landkaart van de moderne dans stond." Eenvoud Jonkers vertelt enthousiast wat hem zo fascineerde: „Ze ge bruikte strakke minimale patro nen met eenvoudige bewegin gen maar liet tegelijk emoties zien. Die combinatie was niet alleen nieuw maar ook erg spannend. Ik ben nu eenmaal zeer geboeid door kunstenaars als De Keersmaeker die met weinig woorden juist heel veel weten uit te druldcen." De wis selwerking tussen afstandelijk heid en emotionaliteit zou de rode draad van haar choreoga- fieën worden en bezorgde haar wereldfaam. De Holland Festival-program meur prijst verder haar drang naar avontuur: „De Keersmae ker probeert steeds iets nieuws uit. Door theatrale middelen als de menselijke stem, licht, acte ren en videobeelden verkent ze ook andere disciplines en tege lijk de grenzen van de uitdruk kingsmogelijkheden van dans." Volgens Jonkers heeft ze zo een belangrijke impuls gegeven aan de ontwikkeling van het moder ne theater. Hij plaatst haar daarbij in het rijtje dansgroot- heden Pina Bausch, William Forsythc en Mats Ek. Na de Newyorkse presentatie van 'Fase, four movements on the music of Steve Reich' liet Jonkers er geen gras over groei en. Hij haalde De Keersmaeker snel naar het Springdance-festi- val in Utrecht en regelde een optreden in het Shaffv Theater in Amsterdam. Al in 1983 kon den Holland Festival-bezoekers kennismaken met De Keers maeker en haar nieuwe groep Rosas. Ze kwam naar ons land met de première van 'Rosas danst Rosas'. Jonkers is blij dat De Keers maeker haar vroege werken op nieuw wil laten zien: „Omdat ze niet van reprises houdt, kostte het moeite haar over te halen. 'Fase' is zelfs fascinerender dan vroeger en 'Rosas danst Rosas' is belangrijk als sleutelwerk voor haar verdere ontwikkeling." Hij vindt het uitvoeren van oude stukken bovendien extra be langrijk omdat De Keersmaeker zo bijdraagt aan het vestigen van een opvoeringstraditie in de danswereid: „Het ontbreken daarvan vind ik echt een enorm gemis." Alle voorstellingen zijn in de Beurs van Berlage. Rosas danst Rosas': 10, 11 en 12 juni. Fase: 14 en 15 juni. Erts: 18." 19 en 20 juni. Nieuw werk: 27, 28, 29 en 30 juni. muziek recensie peter bruyn Reünie Velvet Underground, Paradiso. Amsterdam, gehoord 8/6. Na een coupletje 'Some Kinda Love' knikt Lou Reed even naar John Cale. Prompt slaat de Welshman grijnzend een paar dissonante noten op de piano aan. Even later buigt Reed zich ernstig over zijn computerge stuurde gitaar voor een solo. Cale drukt de tong nog wat ver der in de wang en begint lekker agressief dissonant op zijn kla vier te hameren. Zo lagen de verhoudingen ongeveer, gister avond bij de veelbesproken Vel vet Underground-reünie. Reed schijnt zich al te hebben laten ontvallen dat de tijdelijke reünie een pure 'chequebook'- tournee betreft. Drumster Maureen Tucker en gitarist Sterling Morrison beschouwen het gewoon als 'fun'. Over de muzikale betekenis van het nostalgische evenement dat zich gisteren in Paradiso af speelde en vanavond in het Rot terdamse Ahoy' nog eens her haald wordt kunnen we kort zijn: Die is er nauwelijks. Lou Reed, John Cale, Sterling Mor rison en Maureen Tucker speel den The Velvet Underground na. Maar hoe de groep werkelijk was laat zich beter beluisteren op oude live-albums als 'Live at Max's Kansas City' of'1969'. Dat neemt niet weg dat de ge- zamelijke aanwezigheid van het viertal op één podium wel dege- De Opera Studio van het Inter nationaal Operacentrum Ne derland (IOCN) krijgt de ko mende drie jaar subsidie van t het ministerie van WVC. Het centrum werd in 1990 opgericht met als doel het be geleiden en adviseren van jon ge getalenteerde operazan- lijk een unieke gebeurtenis is. Er waren dan ook genoeg fanatie ke fans die de exorbitante toe gangsprijs voor het ritueel in de voormalige kerk Paradiso grif neertelden. Erbij geweest zijn, daar draaide het om. Ook voor mij, want zelf ben ik een devoot Velvet-gelovige. Het bleek een beschaafd mu zikaal samenzijn bij een be schaafd geluidsvolume - dat schijnt in de beginjaren van de Velvets wel anders geweest te zijn. Het repertoire bestaat uit klassiekers. 'All Tomorrows Par ties', 'Femme Fatale' en 'Wai ting for the Man' schitterend gezongen door John Cale. 'Af- terhours' ontwapenend ge bracht door Moe Tucker. En verder vooral Lou Reed in de hoofdrol, die als zanger ech ter behoorlijk door de mand valt. Er zit nauwelijks nog melo die in die stem en hij is zicht baar blij als hij 'Pale Blue Eyes' heeft volbracht. In andere stuk ken. houdt het koortje van Cale en Morrison hem nog op de been. Reed lijkt vooral geïnteres seerd in een cockpit-achtige batterij geluidsapparatuur vol knoppen en digitale schermpjes die voor hem op de grond ligt, terwijl Morrison en Tucker op de traditioneel ambachtelijke manier schitterende dingen doen. Maar in 'White Light/W hite Heat' vlamt Reed weer even als in z'n beste dagen. Toch is het Cale die door z'n zang, alt vioolspel en hele houding het optreden nog een beetje niveau meegaf. gers- en zangeressen. Neder land liep wat dat betreft achter bij het buitenland. Sinds de oprichting heeft het IOCN re gelmatig workshops, curcus- sen en concerten georgani seerd. De instelling is geves tigd in Amsterdam waar ze de beschikking heeft over diverse studioruimten. delft» anp Op de Markt in Delft wordt ko mende zondag een originele Chinese opera uitgevoerd. Het is een onderdeel van de Mooi Weer Spelen, een jaarlijks inter nationaal openlucht-spektakel dat dit weekeinde voor de zesde keer gehouden wordt. Behalve Chinese opera zijn er Frans to neel, Afrikaanse muziek en Rus sische clowns in Delft. Bij de Chinese opera-voorr stelling gaat om een driedelig optreden van de Liaoning Beij ing Opera Company. Het gezel schap bestaat uit afgestudeer den van de Bejing Opera De partment for Yingkou Drama. De - in eigen land met diverse theaterprijzen beloonde - groep toerde al door Japan, de Vere nigde Staten en Frankrijk. Spionne De zeven uitvoerenden brengen op de Markt in Delft drie verha len met een volks karakter voor het voetlicht. Eén ervan is ont leend aan de zestiendc-eeuwse roman 'De pelgrimstocht naar het Westen'. Beide andere ver halen spelen zich af in een her berg, een veel voorkomende lo catie in de Chinese opera. In het ene geval leidt een misverstand tot een nachtelijk gevecht, in het andere wordt een als man verklede spionne beroofd van haar paspoort. Deze vorm van opera heeft zijn wortels in het Chinese cir cus en bestaat behalve uit to neel, zang, mime, gestyleerde bewegingen dan ook uit acroba tiek. Costumering en schmink zijn uitbundig, de decors daar entegen heel sober. Miss Het vijftig man sterke Franse gezelschap Générik Vapeur komt naar Delft met 'I-a petite reine', een voorstelling die wordt aangekondigd als een „doldwaze wielerkoers in de sfeer van de jaren vijftig", met de ronde-miss als centrale fi guur. Uit Kenya komt de acro bat iekgroep Mapapa. Mapapa brengt een eigen Benga Beat Band mee. Licedi is -de naam van de groep van vijf Russische clowns, die volgens de organisatie van de Mooi Weer Spelen niet al leen willen vermaken, maar ook willen laten nadenken. Zakkenrollers Onder de verscheidene Neder landse theater-initiatieven is de voorstelling 'Pickpockets' van de groep Aksldent. „De festival gangers worden stijlvol beroofd door deze absolute toppers van de kleine criminaliteit. Ze heb ben een Mtnlddcltfc tUpnmrn van 350 handtassen, 60 porte feuilles, 250 liMtiC ks en &2 li Bo- gram horloge", aldus de organi satie van de Mooi Weer Spelen Acht Nederlandse kunste naars maakten ieder een ob|ec t voor het Delftse festival. De acht kunstwerken worden in een Li ravaan door de stad gereden. Poëzie wordt verder bedreven dooi Herman hue tie Boer. Diana Ozon. Bert Oosterhout. Maria Lems en Lrnst Sonne veldL WVC steunt Opera Studio en Operacentrum Nederland

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23