Hoog rendement mini-onderneming Weer arbeidsplaatsen weg bij vezelbedrijven AKZO Stand van Zaken hetÖmbacht Nieuw telefoonnummer van Leidsch Dagblad Bols verkoopt fabriek WOENSDAG 9 JUN11993 1-161440. piv -chef meindert van der 10 Nog geen akkoord bij Hoogovens umuiden» De vakbonden en de directie van Hoogovens IJmuiden hebben nog geen akkoord bereikt over de salarisverhoging dit jaar. De partijen gingen vannacht uiteen nadat de bonden een eindbod op tafel hadden gelegd. Hoogovens zou daar voor het einde van de middag op reageren. De besprekingen tussen de onderhandelaars van de vier vakbonden en het staalbedrijf be gonnen gisteravond om half zeven. Om kwart over twee van nacht ging men weer uit elkaar zonder een akkoord op zak. „Het was lang praten en veel schorsen. Hoogovens is nu aan zet om te reageren op ons eindbod. Tot die tijd kunnen we niets zeggen over de voorstellen", liet FNV-onderhandelaar Jan Schalkx van morgen weten. Hoogovens was onbereikbaar voor commentaar. Importeur royaal met Gouden Koning usse Importeur Nissan Motor Nederland in Lisse is niet zuinig met cadeautjes voor de eigen achterban. Kwistig worden zoge naamde 'Golden Kings' uitgedeeld aan dealers die het de klant naar de zin weten te maken. Dit jaar zijn al 59 awards uitgedeeld (onder 168 beoordeelde dealers). King staat overigens voor 'Klarithousiasme Is Nissan's Garantie'. Koerwijziging Federal Express hoofddorp Ruim een jaar geleden trok Federal Express zich te rug uit het vervoer binnen Europa. Het concern richtte zich op de kernactiviteit: het vervoer van pakketten en documenten tus sen de VS en de rest van de wereld. De koeriers- en vrachtdien sten binnen het Europese netwerk werden afgestoten. Ruim een jaar later toont het concern zich tevreden over de koerswijziging. De herstructurering is, zo wordt gemeld, goed verlopen en de in tercontinentale diensten worden uitgebouwd. In Europa biedt Federal Express werk aan 2700 mensen van wie er 200 in Neder land actief zijn. Het Nederlandse hoofdkantoor staat in Hoofddorp. Verder heeft het bedrijf vestigingen op Schiphol-Oost, in Rotterdam en in Rijsbergen (Breda). Wereldwijd beschikt Federal Express over een vloot van 455 vrachtvliegtuigen waarvan het grootste deel operereert vanaf een supergrote vestiging in het Amerikaanse Memphis. Met 90.000 werknemers realiseerde het concern ver leden jaar een omzet van 7,6 miljard dollar. Martinair in Amerika naar Florida schiphol» Het Amerikaanse hoofdkantoor van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij Martinair zal van New York worden ver plaatst naar Miami in Florida. De verhuizing moet op 1 oktober zijn beslag hebben gekregen. De reden van deze stap moet wor den gezocht in het feit dat een groot deel van de activiteiten van Martinair zich (op zowel passagiers- als vrachtgebied) steeds meer is gaan verplaatsen naar Florida, de Carribean, Mexico en Zuid-Amerika. In het Martinair-kantoor in New York, dat onder leiding staat van Henk Guitjes, werken twintig mensen. De staf vertrekt in z'n geheel naar Florida; aan de andere medewerkers is de gelegen heid geboden mee te verhuizen. Hoeveel personeelsleden van die mogelijkheid gebruik zullen maken, is nog niet bekend. Leerlingen Castellum MEAO leren bedrijf leiden 'Calensky' heette het bedrijf van elf leerlingen van de Castellum MEAO in Alphen aan den Rijn en in acht maanden tijd wisten ze twee produkten succesvol te ver kopen. Ondanks een rendement van maar liefst 22 pro cent werd de onderneming kort geleden toch geliqui deerd. De laatste algemeen directeur van het bedrijf was de 17-jarige Barbara Boerman uit Ter Aar. 'Heel leer zaam', noemt zij haar periode bij de onderneming. ter aar/alphen a Calensky was een zogenaamde 'mini-onderneming', een bedrijf van en door scholieren. Zo'n onderneming bestaat uit een groep van 12 tot 25 jongeren vanaf zestien jaar oud die een paar uur per week in hun be drijf werken. Ze moeten zelf al les regelen, van de keuze van het te maken produkt, de wer ving van aandeelhouders om aan kapitaal te komen tot en met de verkoop en de salarisad ministratie. De directie belegt aandeelhoudersvergaderi ngen waarin het gevoerde beleid wordt verantwoord. De groep van Castellum be stond uit 11 leerlingen en drie begeleiders. Halverwege het jaar wisselden de functies. Na dat Barbara Boerman zich eerst met personeelszaken bezig hield, werd ze voor de laatste periode gekozen in het vijf per sonen grote management team. Daarin kreeg ze de functie van 'algemeen directeur'. Verlegen .Aanvankelijk wilde ik dat hele maal niet," verklaart ze, „ik was er veel te verlegen voor. Maar als je eenmaal voor een groep mensen wordt gegooid en je moet een vergadering leiden dan blijkt het toch wel mee te vallen." Vooral het 'managen' van mensen bleek een leerzame klus: „Je moet samen iets van de onderneming maken en als er dan mensen zijn die niet met elkaar kunnen opschieten moet je daar wat aan doen." Het eerste produkt van Ca lensky was een jaarkalender 1993 van Alphen. Dat produkt liep voorspoedig: nadat het in december op de markt werd ge bracht ging het laatste van de 200 exemplaren op 3 januari over de toonbank. De 72 aan deelhouders die ieder 25 gulden inlegden waren dan ook tevre den over het resultaat, zo bleek op de aandeelhoudersvergade ring in januari. De lancering van het tweede produkt verliep minder voor spoedig. In samenwerking met de Juniorkamer Alphen zou een kwartetspel op de markt wor den gebracht, maar de spellen konden niet tijdig worden gele verd. Boerman: „De Juniorka mer zou de produktie verzorgen en wij de verkoop. We zouden een gulden per set verdienen, zonder dat we zelf hoefden te investeren." Toen de kaarten lang op zich lieten wachten deed Calensky een marktonderzoek waaruit bleek dat ansichtkaarten goed alternatief produkt zou zijn. In korte tijd werd een set van drie zwart-wit en drie kleu- renprenten gemaakt die 's za terdags op een kraam in de drie Alphense winkelcentra werden verkocht. De zwart-wit foto's werden gratis beschikbaar ge steld door het Alphense ge meentearchief, de kleurenpla ten maakte een werknemer van Calensky. De gemeente Alphen werkte verder mee door voor de kraamhuur een vriendenprijsje in rekening te brengen. Competitie De 500 setjes verkochten goed, ondanks de vrij hoge prijs van 5,80 gulden. „Gelukldg konden we op koninginnendag en op de Alphense gemeentedag nog veel verkopen. Toen we er op een gegeven moment nog ruim 200 over hadden hebben we toch maar 100 setjes aan de gemeen te verkocht voor 2 gulden per stuk. Op het laatste moment „De glazen buizen komen in lengtes van ongeveer 1.60 meter aan, in diverse kleuren. Het meest gebruik ik blanke buizen. Die zijn goedkoper en bij gekleurde bui zen heb je als nadeel een lagere lichtopbrengst. Voor ik mijn werk begin krijg ik een tekening van het te maken woord of beeld. Maar ook al heb je een tekening, vaak genoeg moet je nog behoorlijk passen en meten voor dat je bijvoorbeeld een logo van een bedrijf goed in glas hebt vormgegeven. Het glas gaat in de vlam om het zacht te maken. Als dat zo ver is begin ik het te buigen. Je buigt altijd in spiegelbeeld: zo kun je beter de maat houden en de te kening aflezen. Een neon-woord of beeld moet vanaf het beginpunt fn een lijn doorlopen. Door het glas te buigen krijg je hoogteverschillen, maar die mag je aan de voorkant niet zien, die moet vlak blijven. Daarom buig ik in spiegelbeeld, met de bochten omhoog zodat die aan de achterkant komen. Als het glas is gebogen en de letters zijn gemaakt, wordt het schoongemaakt met aceton. Dan gaat er vloeibaar poeder in het glassysteem dat in een oven van 460 graden wordt verhit. Het poeder wordt daar door tegen de binnenkant van de glaswand aangesin- teld, zeg maar ingebrand. Voordat we het werkstuk va cuüm pompen worden twee glaselectrodes aan de uit einden gelast. Daama wordt er stroom opgezet om het heet te stoken, zodat de laatste restjes vuil verbranden. Als het systeem helemaal vacuüm is ga je het afvullen met neongas of argon, afhankelijk van de kleur. De druk in het glas is steeds tien bar, dat is standaard. Als je neongas in een blanke buis doet brandt het rood en De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën tijdens demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht is op de arbeidsmarkt. Zo zijn in de loop der jaren veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Cor van der Vlist (47) neon-glasblazer bij Bas Neon, gevestigd op industrieterrein Roomburg in Leiden. „Ik heb een uitstervend beroep." argon geeft een blauwe gloed. Er loopt dus niet een of ander lichtgevend draadje door het glas, wat veel men sen schijnen te denken. Bij argongas doe je een balletje kwik in het systeem. Als dat is verdampt geeft het een fellere kleur aan het glas. Meestal werkt dat goed, alleen bij echt felle kou 's winters verdampt de kwik niet lan ger en komt in druppelvormen in het systeem terecht. Dat zie je soms plekken in het glas. Een nadeel voor neon is het vochtige klimaat in Ne derland. Dat verhoogt de kans op storingen. Om dit te voorkomen worden de neon-glasletters vaak in de me talen doosletters gemonteerd, zodat deze beschermd zijn. Neon brandt op hoogspanning en je werkt dus met hoogspanningstransformatoren. De elektrodes breng je aan in het glazen object, zodat ze ook in het vacuüm gedeelte zitten. Het leukste om te maken is het neon-zichtwerk, dan zie je het resultaat van je werk. Natuurlijk heb ik een bepaalde vaktrots en daarom vind ik het leuk om licht reclames die ik heb gemaakt hier in de buurt te zien staan. Van zeker de helft van alle lichtreclame in de Leidse regio heb ik de neonglasletter gemaakt. Ook in de rest van Nederland en zelfs in het buitenland staat werk van mij. Er zijn ook neon's die zijn ingebouwd in perspex letters, maar dan vind ik het allemaal een beetje weggestopt: neon leeft meer dan een plastic lichtbak. Het is wel een dure vorm van reclame. Dat ligt niet zozeer aan het materiaal, maar aan de tijdrovende bewerking. Neon-glasblazer is een uitstervend beroep, want ei genlijk is er geen opleiding voor. Je moet het in de praktijk leren en dat kost minimaal vier vijf jaar. Vroe ger ging het van vader op zoon, ik ben vanaf mijn 15de glasinstrumentmaker en later ben ik dit werk gaan doen. Het grote verschil met een gewone glasblazer is dat ik werk met zacht glas, dat is als stroop in je han den. Een instrument-glasblazer werkt met makkelijker te verwerken pyrex-glas. Dat wil niet zeggen dat neon glasblazen moeilijker is dan glasinstrumentmaken. Misschien niet moeilijker, maar wel anders." tekst. eric jan weterings "9 wm j ■c» Barbara Boerman: „Als je eenmaal voor een groep mensen wordt gegooid en je moet een vergadering leiden dan blijkt het toch wel mee te vallen." foto hielco kuipers kocht een boekhandel er nog twintig voor vier gulden per stuk, zodat we bijna alles ver kocht hebben." Ondanks de 'ramsj-verkoop' kon de onder neming op de laatste vergade ring klinkende cijfers presente ren: een winst van 401,11 gul den (5,57 per aandeel), wat een rendement van 22 procent be tekende. Het idee van de mini-onder neming is overgewaaid uit de Verenigde Staten naar verschil lende landen in Europa. Een paar jaar geleden werd in Ne derland de Stichting Mini-on- dememingen opgericht door een grote bank en werkgevers organisaties. Doel is om jonge ren kennis te laten maken met de praktische problemen van het ondernemen. Samen met docenten van deelnemende scholen zorgt de stichting voor begeleiding van de bedrijven. Ook organiseert ze elk jaar een landelijke competitie. Deze vond afgelopen week einde plaats, maar Calensky kon daar niet aan meedoen, omdat de financiële stukken niet op tijd bij de stichting bin nen waren. ,,We wilden wach ten op de Alphense gemeente dag op 15 mei, waar we ook goed verkocht hebben," ver klaart de directeur. „Daarna moesten onze stukken nog wor den opgesteld door de financië le administratie en moesten ze nog door een accountant wor den bekeken. Dat kost allemaal tijd." Korter werk bij Fokker-dochter woensdrecht gpd Fokker-dochter Elmo iïï Eet Brabantse Woensdrecht (bekabeling voor vliegtuigen) gaat weer korter werken. Deze maand sluit het bedrijf met toe stemming van het arbeidsbu reau de poort op twee vrijdagen en een maandag en bovendien de hele week van 21 tot en met 25 juni. Elmo heeft net een omvang rijke reorganisatie afgesloten, waarbij 124 personeelsleden op non-actief zijn gesteld. Aanvan kelijk zouden zij later deze zo mer afvloeien, maar omdat er geen werk voor hen is zijn ze met behoud van loon eerder naar huis gestuurd. Elmo-directeur De Wit zei naar aanleiding van de nieuwe aanvraag voor arbeidstijdver korting, dat het bijzonder slecht gaat in de branche, ondanks de vorige week bekend gemaakte verkoop en verhuur van enkele Fokkers 100. „Voor ons bete kent dat niet zoveel, want we le veren om de zes dagen een compleet toestel af." Geduren de de dagen dat de perso neelsleden in verband met de werktijdverkorting thuis blijven, krijgen ze een werkloosheids uitkering, die door de werkgever wordt aangevuld. Met ingang van zondag 13 juni 1993 krijgt het Leidsch Dagblad een nieuw telefoonnummer. Het algemene nummer wordt 356 356. De doorkiesnumers voor de redacties worden: sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356 450 nieuwsdienst 356 435 stadsredactie 356 425 regio Leiden/Rijnstreek 356410 secretariaat, hoofdredactie 356 400. amstelveen/zoetermeer anp Bols-Wessanen in Amstelveen doet babyvoedingsfabrikant Lyempf over aan Nutricia. Het ziet ernaar uit dat binnenkort overeenstemming zal worden bereikt over de overneming van alle aandelen Lyempf door Nutricia, nadat in april bespre kingen waren begonnen over een deelneming van vijftig pro cent door Nutricia. Lyempf maakt voornamelijk zuigelingenvoeding (Bebelac) en verder een aantal speciaal- poeders en ijsmixen. De onmzet bedroeg vorig jaar f 110 miljoen. In de vestigingen in Kampen en Leeuwarden werken 175 men- Voor BolsWessanen was Lyempf geen kernactiviteit. De overneming geeft Nutricia de kans de positie bi babyvoeding in enkele belangrijke afzetge bieden uit te bteuirn Lyempf blijft onder de huidige directie als zelfstandig bedrijf bestaan. Door zware inzinking van textiel- en autoindustrie foto: hielco kuipers Er gaan bij de vezelbedrijven van AKZO in Nederland ruim 500 arbeidsplaatsen verloren, waarbij gedwongen ontslagen niet te vermijden zijn. AKZO ziet zich door de zware inzin king in de textiel- en de auto mobielindustrie, de belangrijk ste afzetmarkten voor vezels van het chemieconcern, ge noodzaakt tot verdere maatre gelen ter verbetering van de produktiviteit. De arbeidsplaat sen verdwijnen tot halverwege 1994 in de vestigingen F.mmen, Ede, Arnhem, en Steenbergen, zo heeft de onderneming giste ren bekendgemaakt. De problemen in de arbeids intensieve vezelindustrie heb ben grotere vormen aangeno men door de economische re cessie in West-Europa, vooral in Duitsland. Bovendien onder vindt AKZO de nadelige gevol gen van de koersaanpassingen van Europese valuta's en van de toeneming van de invoer van vezels uit het Verre Oosten. De vakorganisaties zijn over de voorgenomen maatregelen ingelicht. Het overleg over de uitvoering daarvan wordt begin augustus voortgezet. Sinds de tweede helft van het afgelopen jaar staan de resulta ten van AKZO onder sterke druk van de slechte gang van zaken in de vezelindustrie. Zowel voor de textielvezels als voor de in dustriële vezels worden afzet en prijspeil te laag bevonrim I >c economische recessie in Europa beïnvloedt de markten ongun stig. In de eerste drie maanden van dit jaar daalde de concern winst vooral onder druk van de vezels van f 206 miljoen tot f 158 miljoen en zakte de omzet van f 4,4 miljard tot f 4,2 mil jard. In de vezels daalde de om zet van ruim f 1 miljard tot f 857 miljoen. Voor het brie jaar wordt eveneens een omzetda ling voor de vezelgroep van Ak- zo verwacht. Bestuurder B. Roodhuizen van de Industriebond FNV gaat vooralsnog niet akkoord met de voornemens van AKZO. Gezien het internationale karakter van de vezeldivisie en van de argu menten die AKZO aanvoert voor het schrappen van 515 ar beidsplaatsen. wil de bond een internationale vakbondsdelega- tic samenstellen. Die kan dan na bestudering en beoordeling van de verstrekte informatie een nader standpunt over de plan nen formuleren en onderhan delingen voeren met het con cern.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21