Leidsch HH Dagblad Auto vervuilt nog meer dan gedacht "X IBËL: 071-128030 Stekelenburgggggggggg Man slaapt vaak beter dan vrouw Ico Athibu in Leiden ontslaat 15 mensen Bewaarders Bijlmer bijten het spits af jjySAH&TEItWIEII. ,ilj *k iü'/. Actie reiniging voortgezet ƒ974,- Omstreden grondverkoop aan burgemeester Zoeterwoude 3.295,- GOED NIEUWS fii WOENSDAG 9 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40177 LOSSE NUMMERS 1,60 Nieuwe premier Canada Jonkies 5 Canada wacht gespan nen af wie premier Mulroney gaat opvolgen. De eindstrijd gaat tussen Campbel en Charest. q Leiden is een to- éC. J tieelgezelschap ar mer. De scholierengroep de Jonkies begint morgen aan haar afscheidstoernee. Debuut "T Z Feyenoorder Ulrich 2 J van Gobbel maakt vanavond in de interland tegen Noorwegen zo goed als zeker zijn debuut. Nog geen abonnee? Slecht onderhoud en agressief rijden hebben grote invloed amsterdam In de RAI in Amster- hekelde daar de parlementaire te leggen. Verder kondigde hij een dam hield de FNV gisteren een enquêtecommissie. Hij vindt dat landelijke actie onder leden, ka- congres over haar toekomst. deze de schuld voor de ontsporing derleden en bestuurders aan, die Voorzitter Stekelenburgop de van de sociale zekerheid te eenzij- moet bevorderen dat bedrijven foto passeert hij een spiegelwand dig bij de vakbeweging probeert zich aan het internationale embar go tegen Servië en Montenegro houden. foto dijkstra ruud nijpjes Het autoverkeer levert een grotere bijdrage aan de lucht verontreiniging in ons land dan tot nu toe werd gedacht. Volgens het TNO-Instituut voor Milieuwetenschappen wordt bij de cijfers over de uitstoot van de verontreini gende koolwaterstoffen onvoldoende rekening gehouden met fout afgestelde en slecht onderhouden uitlaatsyste men van auto's. Ook agressief rijgedrag levert een veel grotere bijdrage aan de luchtvervuiling dan gedacht. delft «anpin Delft plaatsvindt. De officiële cijfers zijn geba seerd op de gemiddelde uitstoot van geteste auto's, die aan alle normen voldoen. Daardoor blijft de verontreiniging door auto's die niet aan de gestelde eisen voldoen grotendeels bui ten beschouwing. Amerikaans onderzoek geeft aan dat juist de bijdrage van deze auto's one venredig groot is. Geschat wordt dat slecht afgestelde en niet goed onderhouden uitlaatsyste- verantwoordelijk zijn voor de totale Koolwaterstoffen zorgen vooral voor smogvorming. Volgens TNO-onderzoekers H. Baars en P. Builtjes ligt de totale uitstoot van deze stoffen waarschijnlijk hoger dan officieel is vastge steld. De uitstootcijfers zouden volgens hen dan ook moeten worden bijgesteld. De onder zoekers zeggen dit naar aanlei ding van een internationale bij eenkomst over de betrouwbaar heid van uitstootgegevens voor koolwaterstoffen, die deze week 50 tot 60 procent utrecht «anp Bijna 83 procent van de man nen van 16 jaar en ouder ge niet van een (heel) goede nachtrust. Bij de vrouwen is dat slechts 70,7 procent. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het heeft in 1990 in zijn periodieke ge zondheidsenquête ook vragen opgenomen over slapen. Van de slechte slapers zei 38 procent dat dit komt doordat ze moeite hebben met het in Slaap vallen. Iets meer dan een derde kan niet goed doorsla pen eri 28 procent kampt met beide euvels. Niet goed insla pen komt meer bij jongeren voor en niet goed doorslapen meer bij ouderen. Vijftien pro cent van de mannen en 20,4 procent van de vrouwen zei 'nee' op de vraag of ze vol doende slapen om uitgerust op te staan. Het CBS kon geen sterk ver band vinden tussen een onge zonde leefstijl en een minder goöde nachtrust. Mannelijke rokers slapen in het algemeen iets minder goed dan niet-ro- kers. Matig drinkende vrou wen slapen beter dan niet- of zwaar drinkende seksekgeno- ten. Ook lichaamsbeweging bevordert een goede slaap. leiden eric jan weterincs Bij het Leidse bedrijf Ico Athibu verdwijnen dit jaar achttien ar beidsplaatsen. Drie van de acht tien betrokken werknemers worden binnen het bedrijf her plaatst. De ontslagen zijn het gevolg van de sluiting van de af deling grootkeukens per 31 de cember. De groothandel in sa nitaire artikelen waar vijftig mensen werken staat buiten de reorganisatie. Ico Athibu heeft (na zeventig jaar) de alleenvertegenwoordi ging voor Nederland verloren van de Duitse firma Küppers- busch, een producent van (groot-)keukens voor ziekenhui zen, bejaardenoorden en ande re instellingen. Directeur J. Sies van Ico Athibu wijt de sluiting vooral aan bezuinigingen in de verzorgingssector. „Met de in stallatie van keukens is in die sector geen droog brood meer te verdienen, want investerin gen worden eindeloos uitge steld." De ontslagvergunningen wor den in de loop van deze week aangevraagd. Met de vakbon den is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor de vijftien werknemers. Ico Athibu is gevestigd in de Rooseveltstraat. Het bedrijf ver huisde daar in 1989 naartoe. Voor die tijd was het bedrijf ge vestigd in de recentelijk afge broken voormalige fabriek van Parmentier aan de Lammer markt en in een voormalig mili tair tehuis op de Hoge Rijndijk. Naast het Leidse hoofdkantoor heeft het bedrijf verder vestigin gen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In totaal werken bij Ico Athibu 68 Amsterdam Bewaarders en ander personeel van de Bijlmerbajes in Amsterdam gaven gisteren het start sein voor de acties van de rijksambtenaren. De amb tenaren eisen een loonsverhoging van 2,5 procent, maar minister Dales van binnenlandse zaken wil niet De stiptheidsactie van de Leidse reinigingsdienst wordt voorlo pig voor onbepaalde tijd voort gezet. Dat hebben de ambtena ren besloten, nadat gisteren het overleg over de door hen geëiste 2,5 procent loonsverhoging niets heeft opgeleverd. Bij de reinigingsdienst komen veel klachten binnen over niet opgehaald huisvuil. De stipC "tVt»Se &1 CITROEN XANTIA X J 93 18 ltr-103 Pk 5 versn- 1 Incl. stuurbekrachtiging operationele (all-in) lease 4 jaar 80.000 km. (20.000 p.j.) heidsactie, die vorige week don derdag begon, is daarom eind vorige week enigszins versoe peld. „Met het mooie weer zul len de klachten wel toenemen", zegt H. van Soest van de reini gingsdienst. „Maar als mensen hun huisvuil goed aanleveren is er niets aan de hand. Dan wordt alles gewoon opgehaald." Pagina 13: 'Stiptheidsactie heeft wrang bijsmaakje'. Lek in bad de Does: 80.000 liter water weg Ouderen bang voor onvrijwillige euthanasie Ouderen vrezen het slachtoffer te worden van onvrijwillige eu thanasie bij opname in het zie kenhuis. Dit blijkt (onverwacht) uit een telefonische enquête van de Protestants-Christelijke Ouderen Bond (PCOB), waar van de uitslagen vandaag in Ede worden gepresenteerd in aan wezigheid van staatssecretaris Simons (volksgezondheid). Sommige ouderen stellen zelfs een opname zo lang moge lijk uit, uit angst voor de moge lijkheid van euthanasie. Een PCOB-woordvoerder stelt met nadruk dat er geen enkele vraag over euthanasie in de enquête was opgenomen. Op het onder zoek reageerden ruim tweedui zend bejaarden, van wie zes honderd bij geen enkele bond waren aangesloten. De PCOB is van plan Simons om aanvullend onderzoek te vragen. Dat zou op weten schappelijk niveau moeten ge beuren, bijvoorbeeld door een universiteit. Vooral de mening van zwakkere, hoogbejaarde mensen dient beter te worden bekeken, vindt de PCOB. De bond stelt met nadruk dat zij niet tegen wetgeving op het ge bied van euthanasie is, maar zij eist wel meer garanties. Het buitenbad van het Leider- dorpse zwembad de Does is gis teren gesloten, nadat door een acht meter lange scheur in de badwand ongeveer 80.000 dui zend liter water De rest van het water is giste ren een van de warmste da gen tot nu toe uit het bad ge pompt, waarna de wand is gere pareerd. Vanochtend waren medewerkers met man en macht bezig het bad weer vol te pompen. Directeur R. Toering zei vanochtend te verwachten dat het bassin in de loop van vandaag weer open gaat. Het buitenbad van de Does is dit jaar voor het laatst open. Handhaving van het bad zou te veel kosten. Vanaf volgend jaar kan buiten op de zonneweide worden gebruind, maar moet de verfrissende duik binnen worden genomen. zoeterwoude brenda filippo In Zoeterwoude is beroering ontstaan over de ver koop van een stuk gemeentegrond, aan burge meester A. Houdijk en het ex-raadslid A. Kolff. Houdijk en Kolff hebben vijf gulden per vierkante meter neergeteld voor stukken grasland (500 en 700 vierkante meter groot) achter hun woningen aan de Noordbuurtseweg lb en 2. Als enige voor waarde stelde de gemeente dat de grond niet mag worden bebouwd. Bewoners van de Vogelweide moesten vijf jaar geleden 60 gulden per vierkante meter aan de gemeente betalen om een groen strook bij hun tuin te mogen voegen. De verkoop is inmiddels door de gemeenteraad goedgekeurd. Als enige fractie stelt de WD onom wonden dat Houdijk en Kolff de grond voor een spotprijs in handen kregen. Woordvoerder H. van der Kooi: „Het argument voor deze prijs was dat het gaat om een stuk grond met agrarische be stemming. Die agrarische bestemming doet er niet toe als het stuk grasland later een tuin is ge worden. Die grond wordt meer waard." Volgens Van der Kooi is het stuk gemeentegrond nu ver kocht voor een 'habbekrats'. Als onafhankelijke deskundige denkt ook P. van der Knaap van de dienst grondzaken van de Land- en Tuinbouwbond dat de gemeente Zoe terwoude de grond voor een veel te lage prijs heeft verkocht. „Het mag dan wel agrarische grond zijn, maar als je die bij je tuin mag trekken, moet je al gauw denken aan een bedrag van 50 gulden per voerkante meter. Al moet ik daarbij aantekenen dat de exacte prijs afhankelijk is van vele factoren. Die kan ik niet beoordelen want ik ken de situatie niet." Volgens wethouder R. Hogenelst is de prijs be paald door het feit dat de grond een agrarische bestemming heeft. Hij zegt dat de grond van Kolff volgens het bestemmingsplan grasland moet blij ven. Houdijk zou de grond wel bij zijn tuin mogen trekken. Pagina 15: 'Zoeterwoude meet met twee maten'. uitstoot van koolwaterstoffen door auto's. Automobilisten met een agressieve rijstijl dragen volgens Baars en Builtjes 15 tot 20 pro cent meer bij aan de belasting van de lucht met koolwaterstof fen dan rustige rijders. Bij de vaststelling van de uitstootcij fers wordt ook hiermee tot nu toe geen rekening gehouden. Om een juist beeld van de be lasting van de lucht met kool waterstoffen te krijgen, zou het volgens de TNO'ers beter zijn de concentratie van deze stof fen in de buitenlucht te meten. De gemengde samenstelling van de uitlaatgassen, die vele soorten koolwaterstoffen bevat ten, maakt dit echter niet een voudig. Ook vereist deze me thode het gebruik van dure ap paratuur. Wethouder in hoger beroep vrijgesproken den haag/oegstgeest HET WOORD IS AAN Ebner-Eschenbach Vertrouwen is iets zo schoons dat zelfs de ergste bedrieger een zeker respect voelt voor degene die het hem schenkt. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Programma's110 Randstad18 Regio13.15,16,17 Schrijvende Lezers20 Sport25,27 Stand van zaken VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Drukkend warm Eerst vrij zonnig, in de loop van de dag van het zuiden uit toenemen de bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Minimumtempera tuuromstreeks 16, middagtempe- ratuur ongeveer 29 graden Mati ge zuidoostenwind, kracht 4. verder gaan dan 1 procent. Ook bij andere overheids diensten legde het personeel voor korte of langere tijd het werk neer. Tijdens de actie in de Bijlmerbajes, die een uur duurde, werden de gevangenen in hun cel opgesloten. foto anp arthur bastiaanse De Oegstgeester wethouder T. Kohlbeck is gisteren volledig vrijgesproken door het Haagse gerechtshof. Kohlbeck was eer der door de politierechter ver oordeeld tot 150 gulden boete, omdat hij de Leiderdorpse acti viste R. Dekkers zou hebben be ledigd. In hoger beroep is,hij daarvan nu vrijgesproken. Het gerechtshof heeft met de uitspraak het verzoek om revisie Dekkers genegeerd. De Lei derdorpse wilde opnieuw tegen Kohlbeck getuigen, omdat zij twee weken geleden tijdens de rechtszitting vermoeid en onder de invloed van medicijnen was. HANDWERK IN SOEPEL LEDER Bel nu gratis 06-022 64 24^voor een hele dag gratis luiers (vier .stuks). -TJe n c i ko va) Kwaliteit, design, voordelig 1Geldeilandpl020- GRONINGEN Oosleratraai 2 EINDHOVEN-C Bechlestr 62 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws, i Dus neem ik nu een abonnement, i MEUBELS HALF GELD Ridderkerk - Wegens het niet door gaan van belangrijke exportorder van enige grote Nederlandse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridderkerk, oen enorme partij massief eiken meu belen blank, donker en gepatineerd alsmede een partij moderne stoften en lederen bankstellen verkocht voor de HALVE PRUS. Om u een paar voorbeelden te noemen prach tige eiken eethoek, bestaande uit robuuste tafel met vier massieve stoelen van 1790,= voor 895,=. Praktische eiken t.v./stereo-kaaten van 398.= voor 199,». Originele ei ken toog-kasten van 2390,= voor 1195,Schitterende gebloemdo 2- zits-banken, Chesterfield model, van 1195.= voor 595,=. Schitterende eiken dressoirs met een zee van ruimte van 1590,- voor 795,- Top kwaliteit rundlederen bankstollen. 3 2- zitsbank kompleet van 4199/ enog r2098,», En; wel oven doorgaan Alles wordt gra tis thuisgebracht en met schrifte lijke oarantie verkocht. Wie binnen- Meubelbocrderl) de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkefk-Bol- nea(bi| Rotterdam). Dagelijks geo pend van 10.00 - 18.00 uur. Vnj- j Postcode:. Plaats Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch I 28.75) Q Per kwartaal Qvia acceptgiro (ƒ82.85) 0 automatisch 82.85) Nr. bank/giro i Handtekening: r*n rm»-|np. /.-nricr pciturgrl i Of bel 071-1280)0

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1