Studie naar waarde van de natuur Plan om plassen schoon te houden Over leven Jodelende parachutisten boven Nieuwkoopse Plassen HETVELD WOENSDAG 9 JUNI 1993 19 Nieuw middel tegen vlooien leiden Ciba Animal Health heeft een nieuw middel ontwikkeld tegen vlooien bij honden en katten onder de naam 'program'. Het middel zorgt er voor dat de eitjes van vlooien niet uitkomen, zodat de vlooien zich dus niet meer kunnen vermenigvuldigen. Via het orale gebruik van 'program' komt de werkzame stof Lu- fenuron in het bloed van de hond of kat. Deze stof zorgt er voor dat de eitjes van de vlo niet meer kunnen uitkomen. Lefuneron geeft geen bijwerkingen, ook niet voor jonge, oude of drachtige dieren. Het middel is inmiddels bij de dierenarts verkrijgbaar. De Rijksuniversiteit Leiden (RUL) doet onderzoek naar de waarde van de natuur. De vakgroep milieubiologie krijgt daarbij hulp van 15 boerenbedrijven in het Hol lands-Utrechts veenweidegebied. De onderzoekers pro beren een antwoord te vinden op de vraag hoeveel gul den het behoud van een weidevogel, bijzonder plantje of landschap waard is. In het veenweidegebied komen van nature veel bijzondere plante- en diersoorten voor. Door de intensieve landbouw kan de natuur grote schade op lopen. Daar staat tegenover dat de flora en fauna ook kan op bloeien op bedrijven waar in de bedrijfsvoering rekening wordt gehouden met de natuur. In Nederland zijn er nu al boeren die hun bedrijfsvoering min of meer op de natuur af stemmen. De opbrengsten van een minder-intensief gevoerd bedrijf zijn kleiner dan van een 'normaal' landbouwbedrijf. Daarom krijgen boeren die met de natuur rekening houden, een vergoeding hiervoor van de overheid. Zij sluiten een zoge heten beheersovereenkomst af en verplichten zich daarmee het bedrijf op een bepaalde manier Het onderzoek van de Leidse universiteit heeft niet als uit gangspunt de manier waarop het bedrijf wordt gerund, maar de natuurproduktie die ervan het gevolg is. Naarmate er op het bedrijf meer natuur voor komt (meer bijzondere planten en dieren), krijgt de agrariër meergeld. Het uitgangspunt is eenvou dig, maar het probleem is nu nog de telmethode. Er moet ge meten worden hoe groot de na- tuuropbrengst, de 'natuurpro duktie' is. De Leidse universiteit is verleden jaar begonnen met het ontwikkelen van een meet methode voor slootkantvegeta ties en breidt dit nu uit voor weidevogels. De landbouworga nisaties en de Zuidhollandse Milieufederatie zijn ook bij het onderzoek betrokken. VINKEVEEN/REGIO MONICA WESSELINC Een plassengebied, zoals de Ka- ger- of de Vinkeveense plas- senm, lijkt na een paar zomerse dagen nog het meest op een vuilnisbelt. Overal waar je kijkt liggen plastic verpakkingen, flarden papier en lege frisdrank en bierblikjes. In verschillende recreatiegemeenten worden elk seizoen speciale opruimdagen gehouden. In Vinkeveen (De Ronde Venen) koppelt de VW de milieudag aan een groot schalige actie om verdere ver vuiling te voorkomen. Het gebied De Ronde Venen is als een van de vier genomi neerd voor de speciale milieu- en toerismeprijs van het minis terie van economische zaken. Doel van de prijsvraag is onder nemers en recreatiegroepen te stimuleren na te denken over milieuvriendelijker maken van het toerisme. De dierentuin in Emmen, de stad Dordrecht en een project in Overijssel, zijn ook nog in de race. Het Vinkeveense idee is inge stuurd door de VW van het ge bied De Ronde Venen waartoe ook het plassengebied behoort. Voorzitter P. Bijman, zelf eige naar van een zeilschool, vertelt dat het idee is ontstaan nadat er voor de zoveelste keer met een groep mensen een opruimactie in het plassengebied was ge houden. „Als wij na een zomer- half uur de plas op gaan halen we 24.000 kilo afval op. Dat kan je natuurlijk keer op keer doen, maar het leek ons handiger maar eens te bedenken of je dat afval niet kan voorkomen". Afschermen Voorkomen van viezigheid om dat het slecht is voor plant en dier én een rotgezicht, was voor de VW niet de enige reden om een actieplan te ontwikkelen. Bijman: „De overheid onttrekt steeds meer stukken natuur aan de recreatie. Wij willen probe ren de recreatie natuur- en milieuvriendelijker te maken zodat de overheid niet langer genoodzaakt is natuur verder af te schermen". Het plan van de VW is even simpel als doeltreffend, „en voor elke plassengebied toepas baar". Alle eigenaren en gebrui kers van boten krijgen zodra ze de plas op gaan een vuilniszak met het opschrift 'Vinkeveen Vuil Vrij'. Een sticker met de zelfde tekst wordt bijgeleverd zodat de boten kunnen laten zien dat ze de actie onderschrij ven. Op een A-viertje wordt uit eengezet hoe vuil op het water is te voorkomen. De VW-voorzitter: „We heb ben natuurlijk eerst gezorgd voor voldoende vuilafvoerplaat sen en mogelijkheden om che mische toiletten op een goede manier te legen. Dat bleek ech ter niet genoeg. Ook al geef je de mensen de mogelijkheden om 'milieuvriendelijk te zijn, dan nóg is hun mentaliteit doorslaggevend. En juist aan dat bewustzijn schort het nogal eens. Daar willen we met deze actie iets aan doen". Piasdag Het eerste 'voorkomen is beter dan genezen-jaar' wordt afge sloten met een grote milieu- plas-dag in september. Vrijwel alle watersport-, recreatie- en maatschappelijke groeperingen van De Ronde Venen helpen dan mee aan een grootste schoonmaakactie op de plas. Bijman verwacht dan al al gauw zo'n 80.000 kilo vuil weg te ha len. „Volgend jaar voeren we natuurlijk opnieuw de Vinke- veen-Vuil-Vrij actie. We hopen eigenlijk dat dan de plassen- schoonmaakdag niet meer no dig is. Immers, als niemand meer vuil op het water gooit hoeft het ook niet meer te wor den opgeruimd." De VW De Ronde Venen doet mee aan een prijsvraag, maar heeft er zelf ook een uitgeschre ven. De watersporter die het beste milieu-idee heeft, mag 2500 gulden aan een goed doel schenken. Voorzitter Bijman: „Handiger maar eens te bedenken of je dat afval niet kan voorkomen", foto wim dijkman De milieu- en toerismeprijs wordt op 1 juli uitgereikt in het Kurhaus. Voorzitter van de jury is de ex-milieuminister P. Winsemius. Bijman is eigenlijk verbaasd dat ze het tot de laatste vier hebben weten te schoppen. „Het is zo'n voor de hand liggend idee. Maar ja, er zijn wel veel mensen bij betrok ken en dus is het opvoedend ef fect heel groot. Alle andere re creatiegemeenten of VWs die ons idee willen overnemen, zijn van harte welkom. We geven graag onze kennis en ervaring door. Een schonere plas, daar gaat het immers om." Protest tegen uitbreiding chloorproduktie den haag monica wesseung Vijf milieuorganisaties vechten bij de Raad van State de vergun ning van de chloorfabriek Akzo aan. De provincie Zuid-Holland heeft de fabriek toestemming gegeven de chloorproduktie in de Botlek met 100.000 ton per jaar uit te breiden. De Zuidhol landse Milieufederatie, de stich ting Natuur en Milieu. Green peace. Milieudefensie en de Waddenvereniging zijn het hiermee niet eens. Volgens de vijf verenigingen kan uitbreiding van de produk- tie ertoe leiden dat het gebruik van chloorprodukten toeneemt. Chloor is schadelijk voor het milieu. De verenigingen hebben de Raad van State gevraagd de ver gunning te vernietigen. De ver gunning, zeggen ze, is ten on rechte verleend, omdat er geen milieu-effect-rapportage (MER) is opgesteld. Zowel het Neder landse als het Europese recht stellen een MER verplicht. Bovendien ontbreekt in de vergunning voor produktie-uit- breiding voorschriften voor het vervoer per chloortrein. Volgens Akzo is het doel van uitbreiding van de produktie in het Botlek- gebied juist dat er minder chloor door Nederland getrans porteerd hoeft te worden. Nuttige dieren boxtel Het milieucentrum De Kleine Aarde organiseert op 26 juni een cursus 'nuttige dieren in de moestuin'. Dieren als mollen, slakken, wespen, mieren, mug gen en bladluizen hebben een slechte naam. Toch vervullen ze een belangrijke rol in de natuur. De cursus is van 10-16.30 uur en heeft plaats op het terrein van De Kleine Aarde in Boxtel. De prijs voor deze cursus be draagt 70,- inclusief cursus materiaal en een ecologische lunch. Voor informatie tel. 04116 - 84921. noorden richard mooyman De aangeharkte gazons en tuin kabouters van het Zuidholland se plaatsje Noorden verdwijnen al snel uit het zicht. De roeispa nen plonsen in het troebele wa ter, fleurige rietkragen glijden voorbij. Een onstuimige voor jaarsdag, donkere wolken jagen langs de hemel. Het oostelijk deel van de Nieuwkoopse Plassen blijkt een doolhof van plassen, plasjes, petgaten en sloten. Meer dan eens moet het in nepsloten ver zeilde bootje worden gekeerd. De turfstekers uit vroeger eeu wen hadden wel wat anders aan hun hoofd dan het maken van een vaarroute voor recreanten. De plassen bij Noorden zijn populair bij eenzame henge laars. Op deze zaterdagmiddag dobberen er een stuk of vier rond. Ook peddelen er wat mensen in huurkano's voorbij, maar verder laat zich bijna nie mand zien. Gemotoriseerd vaarverkeer is verboden, dus geen agressieve boeggolven en getetter van radio-drie. In smalle sloten belanden de lompe roeispanen in overdadi ge boeketten van koekoeks bloem, pinksterbloem, boter bloem en gele lis. Een gonde- liersgreep lijkt uitkomst te bie den, maar dit ontaardt in een dronkenmansvaart die het schaamrood op de kaken brengt. De boot strandt meer dan eens op oevers die niet mo gen worden betreden, met ko ningsvarens, zonnedauw en al. Steeds opnieuw dienen zich stille plekjes aan, mini-werelden die bestaan uit een watertje, rietkragen, grasland en bosjes. Waterlelies voeren een wel komstballet uit. Bij windvlagen rijzen grote bladeren statig op uit het water, om daarna weer gracieus neer te zijgen. Op een iele kerktoren na is er geen spoor van de mens meer te be kennen. Geen auto's, volkstuin tjes, schuurtjes, hekken, hele maal niets. Alleen het onheilspellend ge dreun van opstijgende vliegtui gen verstoort de schoolplaat idylle, want in het Groene Hart van Holland is Schiphol nooit echt ver. Terreinbeheerders van Natuurmonumenten hebben onlangs publiekelijk hun beklag over het vlieglawaai gedaan. De rust wordt verstoord, roerdom pen horen elkaar niet meer, Varen is de beste manier om de Nieuwkoopse Plas sen te ontdekken. In het dorp Noorden kunnen voor vijf gulden per uur roeiboten worden ge huurd. Ook in Nieuwkoop zijn roeiboten en kano's te huur, maar daar vandaan is het verder roeien naar de reservaatsgebieden. De Vereniging Natuurmonu menten organiseert tot en met oktober geregeld ex cursies met een geluidsar me motorvlet in het ge bied. Voor meer informa tie: telefoon 01724-8250 (bellen tussen zes en ne gen uur 's avonds). Nieuwkoop is bereikbaar met bus 147 vanuit Uit hoorn en Alphen aan den Rijn. Voor Noorden: lijn 147 vanuit Alphen en in Woerden overstappen op bus 101. door Theo van der Kaay en Richard Mooyman zeggen ze. Zeker is dat het ge raas de mijmerende natuurlief hebber ruw uit zijn dromen helpt. Maar er zweeft meer tussen hemel en aarde dan Boeing en Airbus: wulpen bij voorbeeld, bizarre parachutisten die luid jodelend het hoge gras inzeilen. Dan zijn er de aalscholvers, de zwarte stems, de bruine kieken dieven, de kokmeeuwen. En de Nieuwkoopse Plassen herber gen ook de grootste kolonie purperreigers van Europa. Een koekoek vervult geruis loos haar geheime missie: het kraken van nesten om een ei te leggen. Hardwerkende kleine zangvogels zullen het ongenode koekoeksjong mogen opvoeden. Daarbij maken de stiefbroertjes en -zusjes weinig kans: ze zullen door de pasgeboren koekoek zonder pardon het nest uit wor den geduwd. De Nieuwkoopse Plassen vor men de kern van een ambitieus plan van Natuurmonumenten om een groot deel van het noor delijke Groene Hart te verande ren in moeras en nat grasland. Daarmee gaat de natuurorgani satie in de tegenaanval, want door watervervuiling, intensieve landbouw en versnippering zijn de natuurwaarden flink achter bouwgrond moeten de komen de twintig jaar veranderen in nieuwe natuur. Boeren gruwen alleen al bij de gedachte en ze vinden de financiële onderbou wing van het plan maar wankel. Maar voor Natuurmonumenten is het ernst; de dromers van weleer zijn de ecologen en na- tuurfabrikanten van nu. Gehoopt wordt op de terug keer van de otter, die in Neder land vrijwel zeker is uitgestor ven. Nu al kan de roeier op de Nieuwkoopse Plassen een ander zwemmend knuffelbeest tegen komen: de muskusrat. Dit vriendelijk ogende knaagdier heeft echter de pech volksvijand nummer één te zijn, omdat het door zijn gewroet Neerlands dij ken en daarmee onze nationale veiligheid schijnt te ondermij nen. Jaarlijks worden er tiendui zenden gedood. Met theatraal gefladder en ge spartel probeert een zoge naamd lamme eend de varende belagers weg te lokken, ver van het nest. Een indrukwekkende sterfscène, die ordinaire eenden al speelden lang voordat de ou de Grieken hun eerste tragedies opvoerden. Als het gevaar ge weken is, valt de vogel uit de door cendegenen geregisseerde rol. Stilletjes zwemt ze terug naar haar warme eieren. Volgende week woensdag: de Amsterdamse Waterleiding duinen. Wat een weer! Wat een over vloed! Wat een ongelooflijke hoeveelheid insekten dit prach tige natuurjaar! Veel warmte, veel zon én regen op de mo menten dat de grond vocht no dig heeft. Ik kan me niet herin neren dat het ooit zo weelderig groen is geweest als de laatste weken. En insekten zijn er ook bij de vleet. Vogels hebben geen enkele moeite om dit jaar hon gerige bekjes te vullen en dus zijn er heel wat tweede en zelfs derde broedsels opgezet. Een van de boeiendste insekten die ik ken, is de 'blinde bij'. U kent haar vast en zeker. Bij mij 'staat' er vaak een doodstil bo ven het gazon. Ogenschijnlijk zit er geen beweging in. Tot u net iets te dichtbij komt. Dan schiet zij ineens weg, zo on waarschijnlijk snel dat u haar onmogelijk met de ogen kunt volgen. Maar kijkt u even later weer, dan hangt ze daar weer op vrijwel dezelfde plaats. Als u- dat overkomt, weet u zeker dat u te maken heeft met een 'blin de bij'. De 'blinde bij' een verraderlijke naam: ze is geen bij en nog minder blind. De bij blijkt een zweefvliegen kan juist uitste kend zien dank zij twee enor me, bolle ogen. 'Blind' betekent eigenlijk 'geen', zoals 'dove' ne tels geen brandharen hebben en dus niet prikken. Zweefvliegen nemen de meest wonderlijke gedaanten aan. Veel soorten lijken helemaal niet op een vlieg, maar vertonen opmerkelijk veel gelijkenis met een hommel, een wesp of een bij. Bijna driehonderd verschil lende soorten zweefvliegen zijn nu In Nederland mal naam an toenaam bekend, maar er wor den geregeld nieuwe soorten aangetroffen, dus kunnen het er nog wel een paar meer zijn. Sommige soorten zijn nauwe lijks vier millimeter lang, andere halen gemakkelijk twee centi meter. Er zijn behaarde en kale soorten en er bestaan zelfs zweefvliegen die niet of nauwe lijks kunnen vliegen. De blinde bij kan echter wél fantastisch vliegen. Vooral als ze uit volmaakt stilstaande positie plotseling wegscheert. Ie zou denken dat ze op dat moment andere, vliegende insekten overvalt en opslurpt. Maar dan vergist u zich. want deze zweef vlieg doet geen vlieg kwaad. Ze is vegetariër en strijkt na zo'n bliksemschicht neer op een bloem om daar wat kerosine op te zuigen of wat stuifmeel in te laden. Dat helikoptertje spelen is slechts een seksueel hoog standje, bedoeld om een part ner te vinden en indruk op hem of haar te maken. Het lijkt er op dat de natuur voor zoiets heel kwistig om springt met kostbare energie. Maar een jaar of wat geleden werd iets ongelooflijks ontdekt door vogelliefhebbers, die in het voorjaar op een bergpas in de Pyreneeën de vogeltrek bestu deerden. Dagenlang zagen zii miljoenen en miljoenen insek ten over de pas naar het Noor den voorbijtrekken. Deze insek- tentrek is inmiddels verder be studeerd. En wat bleek? De mil joenen passerende insekten ble ken blinde bijen te zijn die in het voorjaar vanuit Spanje hon derden en honderden kilome ters naar het noorden vliegen. De vraag is nu alleen nog of ze in het najaar terugvliegen. IJ moet daarom de komende we ken maar eens met andere ogen kijken naar die vreemde stilhan- gende insekten boven uw ga zon. Misschien zijn ze wel ge boren aan de Costa del Sol. TONINTVRP» Open huis Hoogheemraadschap Veel zuiveringsinstallaties, slui zen en gemalen zijn zaterdag vrij toegankelijk. Het Hoog heemraadschap van Rijnland houdt tussen 10 en 16 uur open huis. Medewerkers van de wa terschappen geven belangstel lenden ter plekke uitleg. Het waterschap wil met de open dag meer bekendheid geven aan zijn werk. Met het geld van de waterschapslasten en de ver ontreinigingsheffing houden de waterschappen een omvangrijk stelsel van dijken, gemalen, sluizen en waterzuiveringsin stallaties in stand.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19