Vissers eisen zetel in produktschap DONDERDAG AVOND. AVOND. Leidse parkeerpalen in Rotterdamse wijk Supers: geen omzetdaling 'PC net zo gewoon als kleurentelevisie' Randstad Briefkaarten voor Kohl 'nauwelijks aan te slepen' NZH weer in keurslijf door plannen minister NA EEN RONDJE MEUBELPLEIN LEIDERDORP WOON JE VEEL LEUKER. WOENSDAG 9 JUN11993 1-161440. PLV -CHEF» Het Produktschap voor Vis en Visprodukten kan de Ne derlandse rondvissers nog maar op één manier tegemoet komen. En dat is door de groep van ongeveer zestig do cumenthouders een zetel te geven tijdens de vergaderin gen. Met een plaatsje als waarnemer bij de vergaderin gen van het produktschap neemt de Stichting Neder landse Rondvissector geen genoegen meer. sersbond - worden behartigt. Pieter Bos: „De meeste rondvis sers zijn bij één van deze twee verenigingen aangesloten maar de de grootste aanhang van de Federatie en de Vissersbond be staat uit platvissers. De belan gen van de platvissers staan over het algemeen haaks op die van de rondvissers." UMUIDEN/KATWUK ANNET VAN AARSEN/PIETER VAN HOVE Voorzitter Pieter Bos verkondig de gisteren deze harde opstel ling, een dag daarvoor liet de Katwijkse visser Dirk Hoek al doorschemeren dat - mocht de cis niet worden ingewilligd - de sluizen van IJmuiden worden geblokkeerd. Hen dergelijke ac tie heeft vergrijpende gevolgen, geen zeeschip kan immers meer naar de Amsterdamse havens, maar het is zeker geen loos dreigement. In 1987 blokkeerde de rondvisvloot ook al de slui zen in IJmuiden, ditmaal echter uit onvrede met het landelijke beleid. Het geschil tussen het Pro duktschap en de stichting Ne derlandse Rondvissector stamt eigenlijk al van voor de oprich ting van de belangenorganisatie halverwege vorig jaar. Bij de rondvissers bestaat al jaren on vrede over de manier waarop hun belangen door de twee gro te vissersbonden - de Federatie van Nederlandse visserijvereni gingen en de Nederlandse Vis- Overmacht Volgens Bos is het vanwege de overmacht aan platvissers bin nen de bond en de federatie lo gisch dat deze twee verenigin gen vooral de mening van de platvissers verkondigen binnen het produktschap. Dit feit was overigens wel de reden dat de stichting Nederlandse Rondvis sector werd opgericht. Streven van de gloednieuwe stichting was vanaf het begin al een plaats binnen het produkt schap. Bos: ,,In het begin mochten we als waarnemer de vergade ringen bijwonen maar sinds de oprichting is het alleen maar minder geworden. We mogen nu niet eens meer als toeschou wer bij de vergaderingen aan wezig zijn. Waarom? Het enige wat ik officieel weet is dat voor zitter Langstraat van het pro duktschap vindt dat er te veel mensen aan het overleg deelne men." Het wachten is nu op een re actie van het produktschap. zegt Bos. „Beslist Langstraat ne gatief over onze eis, dan gaat de volgende fase van het draaiboek in. Een blokkade? Nee, niet de eerstkomende dagen maar onze opstelling zal wel steeds harder worden. Uiteindelijk zal het re sulteren in het bezetten van de sluizen." Het Produktschap voor Vis en Visprodukten kan nog niet rea geren op het dreigement van Dirk Hoek. Het dagelijks be stuur van het produktschap houdt hierover donderdag een vergadering. „Wat dat betreft is het nog veel te vroeg om over acties te praten", aldus een woordvoerder van het produkt schap. Vice-voorzitter van de Neder landse Vissersbond Jaap Tuip vindt het eveneens 'overdreven' om nu al over acties te praten. „Het is nu eenmaal zo dat die stichting Nederlandse Rondvis tekort bestaat om aanspraak te maken op een zetel bij het pro duktschap. Dat staat zo in de statuten. Daar moet men zich aan houden." FOTO HENK BOUWMAN m. Parkeerpalen in het Nieuwe Westen: er past geen auto meer tussen. 'Peterspukkel' obstakel voor kleinste auto ROTTERDAM/LEIDEN LEIDEN/REGIO* De supermarkten in de regio lij ken weinig last te hebben van de afgenomen kooplust van de consument. Waar volgens een landelijke enqüete onder super markten sprake is van een dui delijke omzetdaling in de maand april, zijn de supermark ten in Leiden en omstreken zich nog van geen kwaad bewust. Oorzaak van de landelijke trend is volgens de enquêteurs de re cessie. Klanten zouden daar door meer letten op aanbiedin gen en goedkope produkten. „De situatie bij onze Digros- filialen wijkt af van deze trend", zegt directeur Dirk van den Broek van de gelijknamige su permarktketen. „We hebben het afgelopen jaar zelfs aardig wat nieuwe klanten kunnen binnen halen. Maar dat is terug te voe ren op ons jubileumjaar." Volgens de directeur klopt het echter dat de consument prijs bewuster is geworden. „De klant komt er steeds meer ach ter dat elke gulden maar één keer kan worden uitgegeven." Bij de Leidse Dagmarkt is de omzet evenmin achtergebleven. „Dat is ook wel te verklaren", zegt bedrijfsleider D. van Blade ren. „We hebben voor het over grote deel. studenten als klant. Die kopen toch min of meer een vast pakket aan levensmid delen. Voor ons zou het waar schijnlijk pas anders worden als ze gaan sleutelen aan de basis beurs." Hetzelfde verhaal geldt min of meer voor de C 1000 aan het Diamantplein in Leiden. „We draaien als een tierelier", is hier de boodschap. Bedrijfsleider B. Drenkelford: „Hoewel ik inder daad moet constateren dat de mensen wel prijsbewuster wor den. Ze letten meer op de aan biedingen. Waarom? Ik heb geen idee. Misschien wil de klant zijn geld anders besteden, aan luxe-artikelen bijvoor beeld." Alleen het Ahold-concern blijft zwijgzaam over de resulta ten van de Albert Heijn-filialen. Maar liefst drie Leidse parkeer- paaltjes verrijken momenteel liet straatbeeld in de wijk het Nieuwe Westen in Rotterdam. Naast het hier alom bekende Amsterdammertje met de sleu teltjes, staan op de kruizing van de Vierambachtsstraat en de Burgemeester Meineszlaan de zogenaamde 'Peterspukkel' en het 'Hoofd van Dienst' gebroe derlijk tussen nog eens zeventig andere parkeerobstakels in. De stoep biedt zelfs aan het klein ste model auto geen ruimte meer. De palen, trottoirbanden en bollen maken deel uit van een speciale tentoonstelling, geor ganiseerd door de actiegroep Het Nieuwe Westen. Het sobe re, saaie stadsbeeld na de stads vernieuwingsprojecten was voor de actiegroep aanleiding om uit het hele land parkeerob stakels te verzamelen en in te graven in het troitoir. Volgens Toine Schreuder, één van de or ganisatoren, is er tijdens deze stadsvernieuwingsprojecten nauwelijks nagedacht over een goede inrichting vah de straten. „Op veel plaatsen zijn de par keerpalen verdwenen", aldus Schreuder. „Wij willen met deze tentoonstelling een discussie op gang helpen over de parkeer problemen." De tentoonstelling is overi gens een klein onderdeel van de acties in het Nieuwe Westen. Zo zijn hele straten voorzien van plantenbakken, die door de be woners zelf worden onderhou den en bracht de actiegroep een aantal kunstpanelen aan in de wijk. De paaltjestentoonstelling, tot en met december te bewon deren, moet er uiteindelijk toe leiden dat het Nieuwe Westen weer wordt voorzien van auto- werende obstakels. Zelf heeft de actiegroep nog geen favoriet exemplaar uitge kozen, hoewel de Limburgse palen hoog scoren. „Ik vind de Maastrichtse paal bijvoorbeeld heel erg mooi hoewel het op zichzelf geen bijzondere is", LEIDEN .MEINDERTV De simpele Atari-spelletjescom- puter lijkt in de Nederlandse huiskamers te zijn verdrongen door de personal computer met een fors vermogen. „Mensen willen er hun huishoudboekje mee bijhouden. Zij zijn het ge- schrap in telefoonklappers zat en willen adressen netjes kun nen corrigeren. Volgens mij is de personal computer net zo gewoon aan het worden als de kleurentelvisie en koelkast", zegt Joop Schröter van het Leid se filiaal van computerverkoop- keten Funtronics. Uit verkoopcijfers van het in ternationale onderzoeksbureau IDC is gebleken dat de verkoop de eerste vier maanden van dit jaar met maar lieft 25 procent ten opzichte van het vorig jaar zijn gestegen. Dat mag opmer kelijk genoemd worden in de huidige situatie van een licht stagnerende economie. Oor zaak van de verkoopstijging zijn volgens IDC de door een enor me concurrentieslag gedaalde prijzen. Zodoende is de perso nal computer in het bereik ge komen van het 'grote publiek'. Volgens Schröter hebben veel consumenten lang tegen de koop van een echte personal computer aangehikt vanwege de prijs. De officiële verkoop prijs van een standaardmodel zoals de 486 SX lag in maart 1992 nog op 5500 gulden. Nu gaan deze pc's soms vor minder dan 2500 gulden van de hand en worden bovendien meer nog voorzien van extra software. Door de geijkte vraag 'waar voor gaat u de computer ge bruiken?', heeft Schröter een aardig beeld van de aankoop motieven. „De redenen waarom mensen een pc in huis halen worden steeds meer huishoude lijk van aard", constateert hij dan ook. „Mensen hebben in de gaten dat zo'n apparaat een veredelde typemachine is. Je kunt er foutloze brieven op schrijven zonder te hoeven ALPHEN AAN DEN RUN De protestactie tegen het racis tisch geweld in Duitsland loopt storm. De vraag naar briefkaar ten voor bondskanselier Kohl is zo groot, dat veel distributeurs de belangstellenden moeten te leurstellen. En dat brengt som mige enthousiastelingen er toe om zelf actie te ondernemen. Zoals H. Luesink van de sta tionsrestauratie in Alphen aan den Rijn. Hij constateerde gistermiddag dat alle duizend hem toebedeel de kaarten reeds aan de man waren gebracht. Daarom bena derde hij het bedrijf Multicopy in Alphen voor het kopiëren van nog eens tweeduizend kaarten extra. Het bedrijf stemde daarin toe. De kosten worden gedeeld. „We konden nog maar drie honderd extra kaarten krijgen, terwijl de belangstelling over weldigend is. Tsja, dan doe je dit dus. Dat was iets waar ik geen minuut over na hoefde te denken. De kaarten moet je ook niet in een hoekje leggen, je moet de mensen zelf benade ren. We laten de kaarten hier ter plekke invullen", aldus Luesink. „We sturen ze zelf naar Break fast Club. Die zorgen er dan wel voor dat de kaarten worden doorgestuurd naar Kohl. Als het nodig is kopiëren we er nog een paar bij." De actie werd vorige week op poten gezet door de makers van het NCRV-radioprogramma 'Breakfast Club'. Gevraagd werd een voorbedrukte briefkaart te sturen naar bondsanselier Kohl van Duitsland met de medede ling dat men 'woedend' is over de moord op de vijf Turkse vrouwen en meisjes in Solingen. Landelijk zijn inmiddels vijf miljoen van deze kaarten ver spreid over de verschillende dis tributiepunten als tijdschriften winkels, platenzaken en super markten. „De actie explodeert", meldt een woordvoerder van de Breakfast Club. „De kaarten zijn nauwelijks aan te slepen." zegt Schreuder. „Maar als hij in serie staat, dan ziet het er goed uit." Opvallend is volgens hem dat bijna elke paal een eigen naam heeft gekregen. Zo zijn er Schiedamse varkensruggen en Zwolse broodjes. De Leidse Pe terspukkel verdiende zijn naam aan de voormalige wethouder Peters en doet volgens Schreu der te goed dienst. „We hebben gehoord dat op deze trottoir banden met pukkel veel auto banden zijn gesneufeld." Het Hoofd van Dienst werd ontwor pen binnen de Leidse gemeen telijke dienst zelf en dankt zijn naam aan zijn model:, bolvor mig. Het meest kostbare exem plaar, het Sittardemaartje, is voor de gelegenheid verankerd in tweehonderd kilo beton. De organisatoren van de tentoon stelling waren bang dat een lepe Rotterdammer de schop ter hand zou nemen om dit bron zen paaltje met een waarde van vijfhonderd gulden uit te gra- Schadevergoeding na plegen incest Een inwoner van Haarlemmer meer die jarenlang incest heeft gepleegd met een vrouwelijk fa milielid, moet haar een schade vergoeding betalen van bijna 35.000 gulden. Dit heeft de Haarlemse rechtbank gisteren bepaald. In juli 1989 deed de 26-jarige vrouw bij de politie aangifte. Directie verbaasd over beperken vrijheid LEIDEN/DEN HAAG COR BOOS De directie van de Haarlemse vervoermaatschappij NZH is verbaasd over de recente plan nen van verkeersminister Maij- Weggen. Zij wil het prijsverschil tussen de strippenkaart en abonnementen voor het stads en streekvervoer groter maken. Daarnaast overweegt zij week abonnementen af te schaffen en de introductie van een twee-zo ne-abonnement en 'meerreis- kaarten', vergelijkbaar met de vijf-retourkaart van de NS, als opvolger van de weektraject- kaart. NZH-woordvoerder Luuk Ja cobs: „We zouden als vervoer der juist meer vrijheid krijgen. Daar blijkt niets van, alles wordt ons weer van bovenaf opgelegd. De opzet is dat we bedrijfsmati ger gaan werken. Dan is het normaal dat je vaste klanten en ménsen die vaak reizen kortin gen kunt bieden. Wij zien daar niets van terug in de nieuwe voorstellen. En het is ons, afge zien van een incidentele actie, niet toegestaan af te wijken van de regels. Bij marketing hoort ook promotie en de mogelijk heid de ritprijs te variëren, maar dat is niet toegestaan. De minis ter streeft uitsluitend naar kos tendekkend vervoer, maar wij hebben als bedrijf de taak een netwerk in stand te houden." Advies De voorstellen staan in een brief die de minister maandag naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Met de voorstellen hoopt de minister de verminde ring van het aantal reizigers te gen te gaan en tegelijk de op brengsten voor het sterk van subsidies afhankelijke openbaar vervoer te vergroten. Een stu diecommissie moet voor 15 juli over de plannen van de minis ter een advies uitbrengen. Naar verwachting zullen de maatre gelen niet voor 1 januari 1994 van kracht worden. De minister schrijft ook vast te zullen houden aan de al in de tussenbalans vastgestelde 6 procent tariefsverhoging voor 1994. Dit ondanks de lagere in flatie dan voorspeld. De extra inkomsten door de prijsverho ging moet voorkomen dat on rendabele buslijnen alsnog ver dwijnen, zo waarschuwt de be windsvrouw. Als compensatie voor de stij ging van de tarieven in het openbaar vervoer wordt ook het gebruik van de auto duurder ge maakt. In de zomer zal hierover een besluit worden genomen. Als Duitsland niet overgaat tot accijnsverhogingen op brand stof, zal Maij de tariefsverhogin gen voor bus, tram en metro opnieuw gaan bekijken. De mi nister heeft besloten een com missie in te stellen die onder meer een studie moet doen naar het meer kostendekkend maken van het stads- en streek vervoer. Eind dit jaar moet het advies klaar zijn. Paul Müller (links) en Joop Schröter van Funtronics. klooien met Tipp-Ex." „Maar neem nou de telefoon- Idapper met alle adressen, die voer je een keer in. En met kerst en nieuwjaar kun je zo etiketten voor de briefkaarten laten uit draaien. Mensen zeggen dan dat ze hun vingers niet elk jaar meer blauw willen schrijven. Scheelt in de vakantie veel tijd bij het schrijven van de brief kaarten", aldus Schröter. Volgens zijn collega Paul Mül ler zijn er ouders die vaak een pc aanschaffen voor hun kinde ren. „Neem nu het maken van een scriptie. Het ziet er perfect uit. Ie kunt kiezen uit verschil lende letterstijlen om het geheel nóg mooier te maken. Ik heb het zelf pas geleden nog meege maakt, het levert zeker een ho ger cijfer op. En als Jantje thuis zegt dat Pietje een hoog cijfer heeft gekregen omdat het er al lemaal zo mooi uitzag, nou, dan gaat menig ouder door de knie- en." Volgens Schröter worden mensen zich ook steeds meer bewust dat de samenleving is geautomatiseerd. „Iedereen heeft op een of andere manier in zijn werk te maken met com puters. Het is dan normaal om thuis ook zo'n ding te hebben staan. Al is het maar om ook /ril op de hoogte te blijven van ontwikkelingen en er vertrouwd mee te blijven. Neem nou les programma's van onderwijsin stellingen, die worden in toene mende mate op een computer schijf aangeleverd. Dat consumenten hun dure pc toch ook nog gebruiken voor spelletjes blijkt uit de verkoop van de spelprogramma's. Voor 140 gulden kopen mensen een zogenaamde adventure, een programma waarin een figuur tje centraal staat dat een heel avontuur beleeft. Tijdens dat verhaal moet de gebruiker puz zels zien op te lossen. Deze spellen kun je alleen draaien op een computer met een behoor lijk vermogen, vanwege geluids effecten en ingewikkelde grafi sche vormgeving. Het geheel lijkt soms op een tekenfilm waarbij de speler zijn eigen rol speelt. „Kwamen klanten vroeger nog wel eens met een kind aan de arm verdwaasd in de winkel, FOTO JAN HOL VAST tegenwoordig zijn zij vaak goed geïnformeerd. „Sommigen ko men met een consumentengids in de hand de zaak binnen", zegt Schröter. „Of een neefje heeft een lijst gemaakt met daarop alle zaken waaraan de pc moet voldoen." Schröter denkt niet dat de pc- markt op een gegeven moment zodanig verzadigd raakt, dat de hele handel instort. „In de eer ste plaats komen er steeds nieu were en betere modellen uit die mensen ertoe verleiden een nieuwe te kopen. Maar daar naast kunnen computers net als kleurentelevisies na een paar jaar kapot gaan. En dan komt er ook een nieuwe, want een pc is niet meer uit de huishoudens weg te denken." Komt u donderdagavond even gezellig Amsterdam en Rotterdam, afslag Leiderdorp/ 'Meubelpleinen'? Negen verschillende,meubelza- Hoogmade. U vindt er altijd voldoende parkeei ken presenteren er de veelzijdigste collectie van ruimte en donderdagavond zijn wc open tot Nederland. En u bent er zo: aan de A4 tussen 21.00 uur. T ot ziens! MEUBELPLEIN LEIDERDORP TV-vnc „|n vcrfcnigbiii bij: BaaJbergcn V

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18