Bentwoud niet in Zoeterwoude Peuterzaal blijft in school Parktheater schrapt tientjespas Rijn- en Veenstreek Eindelijk spoorbomen nog altijd niet bouwen 'Hier hoeven te geen servetje bij de tosti' Twee bromfietsers gewond WOENSDAG 9 JUN11993 17 Sportontmoeting Judoka's op laatste plaats alphen aan den run Na twaalf onderdelen staat voetbalvereniging Alphen nog steeds op de eerste plaats in de Alphense Sport ontmoeting '93. De vereni ging leidt met 615 punten, gevolgd door de volleyballers van DAC met 568 punten. Op een gedeelde derde plaats staan tafeltennisvereniging ATTC en windsurfvereniging Zegerplas met 540 punten. De hockeyclub heeft haar laatste plaats afgestaan aan de judoka's van EAJV, die nu met 136 punten onderaan Gisteravond zijn de onder delen softbal, tennis en Dutch tennis afgewerkt in de sportmanifestatie. Bij het softbal waren er wat proble men omdat er niet genoeg scheidsrechters waren. De wedstrijden begonnen een stuk later dan was gepland omdat er eerst scheidsrech ters 'geronseld' moesten worden uit het publiek. Als eerste eindigde hockeyclub HCA die door deze winst meteen van de onderste plaats verdween. Tweede werd tennisvereniging Nieu we Sloot en derde badmin tonvereniging Flair. Dat tennis een populaire sport is, ook om naar te kij ken, bewees gisteravond de zeer grote publieke belang stelling op het tennispark van TEAN. „Bomvol", meldt Ronald Hendricx van de sportraad, ,.en een geweldige sfeer." Hier haalden de mid- getgolfers van Amigo de meeste punten binnen, ge volgd door vollebalvereni- ging DAC. Op de derde plaats eindigden de voetbal lers van Alphense Boys I. Erg warm was het in de Rijnstreekhal bij het onder deel Dutch tennis. Honk- en Softbalvereniging sleepte hier de meeste punten weg. Een tweede plaats was weg gelegd voor voetbalvereni ging ARC en de derde plaats voor Alphense Boys II. Vanavond worden 'slechts' twee onderdelen afgewerkt: basketbal en bowlen. Bij het basketbal moeten maar liefst 180 wedstrijden worden ge speeld en die beginnen om 18.30 uur in sporthal Arena aan de Diamantstraat. Het bowlen begint om 19 uur in het Bowlingcentrum aan de Sportlaan. Peuterspeelzaal Torentje Bussekruit in Rijnsater- woude hoeft niet te verhuizen. De peuters mogen óf in de oude kleuterschool blijven zitten óf ze krijgen een nog te bouwen aangrenzend lokaal tot hun beschikking. Dat heeft wethouder C. de Lange het bestuur van Torentje Bussekruit toege zegd. Hiermee is er een einde gekomen aan de im passe die ontstond doordat de gemeente Ja- cobswoude een kinderdagverblijf in de oude kleuterschool wilde vestigen. Welke ruimte de peuters precies tot hun beschikking krijgen, over legt de gemeente deze week nog met de Stichting Humanitas, die het kinderdagverblijf gaat behe- Drie ochtenden in de week maakt Torentje Bussekruit gebruik van de voormalige kleuter school. Toen de raad enkele maanden geleden besloot om een kinderdagverblijf in dit gebouw te vestigen, stelde wethouder De Lange Torentje Bussekruit voor om te verhuizen naar een leeg staand lokaal in de nabijgelegen basisschool De Hoeksteen. De peuterspeelzaal voelde daar hele maal niets voor en maakte bezwaar bij de ge- tegen een verplichte verhuizing. Het zou al de zesde keer zijn in de 20 jaar dat de peuter speelzaal nu bestaat. Toen ook De Hoeksteen weigerde om de peu ters onderdak te verlenen, kwam het overleg tus sen het peuterspeelzaalbestuur en de gemeente in een impasse. Voor Torentje Bussekruit was er maar een oplossing mogelijk en dat is het gebouw delen met het kinderdagverblijf. Het leek er even op dat de gemeente Ja- cobswoude ruim drie ton aan rijkssubsidie mis zou lopen omdat het kinderdagverblijf niet voor het eind van dit jaar te realiseren zou zijn. Vol gens G. Wooning van de gemeente Jacobswoude is dit gevaar nu vrijwel geweken. Dat de gemeen te niet eerder met deze oplossing is gekomen, komt volgens haar omdat eerst wordt gekeken of er leegstand kan worden weggewerkt. De ge meente vindt het onzin om een nieuw pand te bouwen, terwijl er in De Hoeksteen, aan de over kant, een lokaal leeg staat. Bestuurslid J. van der Hoom van Torentje Bussekruit is opgetogen over de toezegging van De Lange. Een andere huurder van de voormalige kleuter school, de Stichting Teken- en Schilderclub Ja cobswoude verhuist wel naar basisschool De Hoeksteen. Het ziet er naar uit dat Zoeterwoude geen groot stuk van het Bentwoud op zijn grondgebied krijgt. De stuurgroep Bentwoud heeft gekozen voor een variant waarin bijna het hele bos ten zuiden van de Hoogeveensweg (Bent huizen - Boskoop) komt te liggen. Zoeterwoude krijgt al leen te maken met een smalle moeraszone tussen het aan te leggen bos en het natuurgebied De Vlietlanden. ZOETERWOUDE/RUNWOUDE MONICA WESSEUNC EN RUUD SEP De stuurgroep heeft gekozen voor deze variant, het zoge noemde compacte bos, omdat hierin de natuur de meeste kans zou krijgen en omdat het com pacte bos voor de recreanten het prettigst is. Bovendien hoopt de stuurgroep met het compacte bos zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de be zwaren van de agrariërs uit de regio. De boeren zijn tegen het bos omdat zij ofwel voor de bomen moeten wijken, ofwel last krij gen van inwaaiende ziektekie men uit het naastgelegen bos. Doordat in het compacte bos de buitenrand zo klein mogelijk is, zullen slechts een beperkt aan tal boeren last hebben van dat Bij de andere twee die de stuurgroep heeft bekeken, bestaat het bos uit meer delen, waardoor de buitenrand groter is. In alle va rianten heeft het bos een totale oppervlakte van ongeveer 21 vierkante kilometer. Hoewel hij moet toegeven dat de stuurgroep naar de boeren heeft geluisterd, vindt secretaris D. Buitenhuis van de agrarische commissie Bentwoud de plan nen 'abominabel slecht', ..Ze halen het hart uit het akker bouwgebied ten zuiden van Ha- zerswoude-Dorp. Ze pakken meteen al een aantal grote, goed renderende bedrijven aan. Voor de achterblijvers wordt het daardoor een stuk moeilijker." Wensen Het is de verwachting dat in 1995 bij Boskoop al de eerste bomen de grond in gaan. Nu de stuurgoep een princi pe-keuze voor het compacte bos heeft gemaakt, worden al lerlei onderzoeken op de rails gezet. Zo doet de Leidse univer siteit onderzoek naar de wensen van recreanten, doet TNO on derzoek naar de waterhuishou ding en het zoutgehalte en wor den de kosten van het ontwerp nauwgezet berekend. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van de provincie, helpen ook een handje mee. De provin cie stelt een milieu-effect-rap- portage (MER) op. Dat rapport moet uitwijzen welke effecten de aanleg van een groot bos heeft op het milieu. Op 28 juni brengt de staten commissie groen nog een be zoek aan het toekomstige bos. De boeren zullen dan een laatste poging ondernemen om het provinciebestuur ervan te overtuigen dat het gebied open moet blijven en dat het Bent woud er dus niet moet komen. In september trekt de stuur groep voor de tweede keer de regio in om de plannen aan de bewoners toe te lichten. In ja nuari en februari van het vol gend jaar volgt dan de formele inspraakprocedure, waarin be langhebbenden officieel be zwaar kunnen aantekenen. In april 1994 wordt een definitieve keuze neergelegd in een bos plan. Geen ruimte voor actuele stukken Het Alphense Parktheater draait volgend seizoen alleen nog maar vaste voorstellingen. Rüimte voor nieuwe stukken die later aan het programma worden toegevoegd is er niet meer. Voor deze zogeheten tientjes-voorstellingen bestond te weinig belangstelling, aldus theaterdirecteur R. Jansen. De afgelopen twee jaar liet de directie van het theater tien avonden open voor actuele stukken. Volgend seizoen is het aantal voorstellingen in het vas te programma groter: 71 tegen over 60 het afgelopen seizoen. De tientjesvoorstellingen wer den twee jaar geleden geïntro duceerd om het Alphense sei zoen ook stukken van kleine theatergroepen te bieden. Deze gezelschappen hebben meestal nog geen aanbod als schouw burgen in de eerste maanden van het jaar het programma vaststellen. „Als een groep bij voorbeeld in november een stuk aanbiedt, kan ze het niet meer kwijt bij veel theaters. Wij wil den een zeer actueel aanbod houden." De groepen die tijdens het seizoen een nieuwe voorstelling introduceren, brengen meestal modern-werk. Omdat het grote publiek daar niet op af komt, kwam het Parktheater met een tientjespas. Houders daarvan betaalden 50 gulden en konden vijf nieuwe voorstellingen be zoeken. Andere toeschouwers betaalden 12,50 gulden. Het eerste seizoen gingen er 70 exemplaren over de toon bank, vorig jaar werden er 50 passen verkocht. Te weinig, oordeelt Jansen. Ook in de losse verkoop werden niet genoeg kaartjes voor deze voorstellin gen verkocht. „De opzet was dat de voorstellingen kostendek kend moesten zijn. We kregen er subsidie voor, maar met de recette erbij was er toch nog een tekort. En in deze tijd van bezuinigingen moeten we din gen schrappen die geld kosten", aldus Jansen. Weinig animo Veel pasjeshouders bleken bo vendien aan het einde van het seizoen erachter te komen dat ze nog geen rijf voorstellingen hadden bezocht. Zij wilden dan met het tientjespasje onderde len van het vaste programma bijwonen. „En dat kon niet", zegt Jansen. Dat er weinig animo in Al phen is voor de losse voorstel lingen komt volgens hem door dat het publiek graag ver van te voren weet wanneer theaterbe zoek op de agenda staat. „Al leen in grote steden zie je dat mensen zeggen: we gaan van avond naar dat theater en we zien wel wat daar draait. Ik had gehoopt dat hier een beetje op te zwepen maar dat is niet ge lukt. En dan kun je beter op tijd het roer omgooien." Juist omdat de subsidie voor het theater niet stijgt. „En dat is dus eigenlijk een bezuiniging", aldus jansen. „We hebben hier ook een minimale bezetting en die losse voorstellingen brach ten ook wel extra werk met zich mee. Denk alleen al aan het ver zorgen van de publiciteit." In de vaste programmering is overigens een groter aantal mo derne stukken opgenomen dan voorgaande jaren. Om meer be zoekers te trekken, zijn er lezin gen over deze 'moeilijker toe gankelijke' voorstellingen. Voor andere voorstellingen zijn dergelijke acties niet nodig, aldus Jansen, die tevreden is over de bezoekersaantallen in het algemeen. „Voor voorstel lingen in het vaste programma is altijd een grote toeloop." Vo rig seizoen verkocht het theater 750 abonnementen. hazerswoude-rijnduk Een oude wens is eindelijk in vervulling gegaan. De spoorwegovergang van het fietspad langs de Gemeneweg is sinds een week beveiligd met spoorbomen. In Hazerswoude is jarenlang aangedrongen op een betere beveiliging van de spoorwegovergang. In de af gelopen tien jaar verloren vier jonge weggebruikers het leven op de tot voor kort onbewaakte overweg. FOTO BEN DE BRUYN Koildckcrk kuil tribune Nieuwe gezichten achter bar in Dikke Mug Vrachtwagen verliest planken Op de kruising van de Zeger baan en de Oostkanaalweg in Alphen heeft gistermorgen een gekantelde vrachtwagen voor overlast gezorgd. De wagen met aanhanger, van een bedrijf uit Koudekerk, was geladen met planken. De bestuurder, een 42 jarige man uit Woubrugge. wilde rechtsaf slaan, verloor de macht over het stuur, waarna het gevaarte kantelde. De he Ie lading schoof van de wa gen op de weg en zorgde voor grote verkeersopstop pingen. Het heeft drie uur geduurd voor de weg weer vrij was. Het verkeer werd tij delijk omgeleid via de Paral lelwcg. De chauffeur bleef ongedeerd. i De Dikke Mug. „Aan grote veranderingen denken we nog niet Twee gezichten is al v koudekerk aan den run mark bakker Het botert niet meer tussen de voetbalvereniging Koudekerk en het gemeentebestuur. Er zijn niet alleen problemen over de hoogte van de subsidie, ook de bouwvergunning voor de zittri- bune is een heet hangijzer in de danig onderkoelde relatie tus sen de voetballers en het ge meentebestuur. Voetbalvereni ging Koudekerk wil dolgraag een tribune aan de rand van het hoofdveld neerzetten. „Wij heb ben veel oudere supporters", legt P. van der Ploeg, de voorzit ter van de rood-witten, uit. „Die mensen willen wij comfort bie den. zodat ze beschut naar de wedstrijden van ons eerste elftal kunnen kijken." De bouwplannen van de voetballers dateren al vanaf 1986. Nadat het nieuwe com plex in 1988 in gebruik was ge nomen, werd snel duidelijk dat de voetbalclub het financiële plaatje voor de tribune makke lijk rond kon krijgen. In januari van dit jaar dien den de rood-witten de bouw- aanvraag in. Op 27 april kreeg de voetbalvereniging de weige ring door het college van de bouwvergunning in de bus. „De zittribune is strijdig met het be stemmingsplan", verduidelijkt burgemeester M. Boelen de af wijzing. „In het bestemmings plan is vastgesteld dat op het sportcomplex geen gebouwen mogen komen. Dat is natuurlijk een ruim begrip, voor kleedka mers en kantine is namelijk een uitzondering gemaakt. Wij heb ben echter besloten dat wij voor de zittribune geen vrijstelling van het geldende bestemmings plan geven." De voetballers laten het hier echter niet bij zitten. In mei werd een bezwaarschrift naar het college van B en W gezon den. Het bestuur voert onder meer aan dat er 'aan een voet balcomplex niets meer eigen is dan een clubhuis, kleedkamers en een tribune'. Boelen en zijn wethouders hebben geen haast met het be zwaarschrift. „Het is geen spoedeisende zaak. Wij gaan hierover discussieren met de commissie ruimtelijke orde ning. De zaak wordt over de zo mervakantie heen getild." Tot ergenis van de voetbalpraeses. „Wij worden de laatste maan den zo vaak aan het lijntje hou den. Ook nu weer. Met goede wil kan een bestemmingsplan altijd worden gewijzigd. Dat ge beurt zo vaak. Is ons geval wordt echter vastgehouden aan het plan. De redenen kan nie mand ons geven. Opnieuw wordt gezond verenigings-en- thousiasme getemperd hazerswoude-dorp» kees van kuilenburg Een maand of wat geleden was Jan de Bruin nog werkzaam als verpleegkundige in een cen trum voor moeilijke pubers. Nu is hij uitbater van een echt 'boe rencafé' aan het Ambachtsplein in Hazerswoude-Dorp. Het ho recabedrijf is elf jaar oud en maakt deel uit van een winkel centrum aan het plein. De overstap naar de horeca hebben de Hazerswoudenaar en zijn partner Ingrid Koek erg snel gezet. „Op een gegeven moment is die mogelijkheid er om het café 'De Dikke Mug' te pachten. Dan zet je die stap. Zonder er uitgebreid over na te denken", aldus de 31-jarige De Bruin, die in het Zeeuwse Tho- len is geboren en in het dorp dan ook de bijnaam 'Jan Tho- len' draagt. „Het is altijd al een wens ge weest om iets in de horeca te gaan doen. Dat het De Dikke Mug is geworden, is alleen maar een plezierige bijkomstigheid. Naar mijn idee is dit nog een echt bruine stamkroeg, waar een blind paard geen schade kan aanrichten. Geen kleedjes op de tafel. Als bezoekers een pilsje over de vloer gooien wordt er niet met scheve ogen naar gekeken. Ook hoeven ze niet per se een servetje bij de tosti. Als je een wijntje niet vol gens de etiquette serveert kijken ze je daar niet op aan. Kortom, een sfeer die bij mij past en me ook erg aanspreekt. Een sfeer ook waarin je alle typen mensen aantreft'Vzegt De Bruin. Droomwens „Voor mij is een eigen café ei genlijk altijd al een droomwens geweest", zegt Ingrid Koek. „We hadden plannen om iets derge lijks over te nemen aan de Lage Rijndijk en de Haarlemmer straat in Leiden. Dat is uiteinde lijk niet gelukt. Nu deed deze kans zich voor in Hazerswoude en die hebben we met beide handen aangepakt." Jan de Bruin vond het tijd worden voor een nieuwe uitda ging. „Als verpleegkundige werkte ik met moeilijke pubers, die veelal door justitie in een in richting worden geplaatst. Ont zettend zwaar werk, dat je niet al te lang moet doen. In totaal heb ik dat drie perioden ge daan. Daarnaast werkte ik naar mijn idee lang genoeg bij een baas om het nu zelf eens te gaan proberen." Helemaal eigen baas wordt het tweetal niet. Ze pachten het café, maar dat vinden zij geen probleem. Jan de Bruin: „Het zelf opzetten van een bedrijf is ontzettend moeilijk. Dat kan wel. maar dan moet je een berg geld meenemen. Dat hebben we met. DllS hebben we voer deze vorm gekozen. Op tijd de pachtsom betalen en voor de rest zijn we vrij als een vogeltje. Ook geen slaaf meer van een baas. maar van je eigen bedrijf. Dat beseffen wij duidelijk. Maar dat maakt niet uit. Je bent met iets van jezelf bezig en dan kijk je niet op een uurtje of wat meer in de week", vertelt de kersverse 'kroegbaas'. Ervaring Zowel Ingrid als Jan duikt niet in een onbekend vak. Beiden hebben ruimschoots ervaring in de horeca. Zo heeft Ingrid in ca fé De Egelantier in Hazerswou de gewerkt als kok. „Daarom voeren we op termijn ook een kleine kaart in", zegt De Bruin. „We hebben nog wel meer plannetjes, maar die komen in een later stadium wel aan de or de. Ten eerste omdat het geld voorlopig op is en in een derge lijk café moet je niet al te snel veranderingen doorvoeren. Twee nieuwe gezichten achter de bar is voor de klanten al erg wennen", zegt hij lachend. Veens meisje zwaar gewond ROELOEARENDSVEEN F.en 13-jarig meisje uit Roelo- farendsveen is gisteravond ern stig gewond geraakt hij een on geval op het Westeinde in Roelofarendsveen. Het meisje fietste van het trottoir de rijweg op achter een auto die haar pas seerde, maar plotseling stopte. Om een botsing te voorkomen week zii uit naar links. Ze botste frontaal op een tegemoetko mende auto, bestuurd door een 27-jarige man uit Oude Wete ring Het Veense meisje liep hierbij zwaar hersenletsel op en is naar het Academisch Ziekenhuis in I>eiden vervoerd. Vanmorgen was haar toestand nog steeds kritiek. alphen aan den rijn Twee bromfietsers zijn gistermiddag gewond geraakt op de Ei- senhowerlaan in Alphen. Een 16-jarige Alphense jongen reed op het fietspad aan de verkeerde kant van de weg. Bij een bocht in de weg, ter hoogte van het benzinestation, botste hij frontaal op een 18-jarig brommend meisje, eveneens uit Alphen. De jongen liep een gebroken ami en een hersenschudding op en het meisje letsel aan pols en hoofd. Beiden zijn voor behandeling naar het Bleuland ziekenhuis in Gouda gebracht.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17