Werkstraf voor penningmeester SS Provincie wijst aanleg tunnelbak in Katwijk af Sfi K Golfers willen in Book of Records Drieslag en JAC praten over fusie Leiden Regio WOENSDAG 9 JUN11993 GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD. 0 Wegens verduistering van een ton De 28-jarige voormalige penningmeester van de Stich ting Exploitatie Kerkstraat 68 (Stek 68) in Katwijk is ver oordeeld tot het verrichten van 160 uur onbetaald arbeid. De man, een inwoner van Valkenburg, kreeg de straf op gelegd omdat hij tussen juni 1991 en januari 1992 in to taal ruim een ton van de stichting verduisterde. aan een onderlinge regeling te treffen om het geld weer terug te. betalen, bijvoorbeeld in maandelijks termijnen van 1000 gulden. Stek ging daar echter niet op in en schakelde justitie mensen die hem vertrouwden op een geweldige manier teleur gesteld. Dat geschonden ver- ik mij Stek 68 is een katholieke stich ting die in Katwijk een aantal panden exploiteert. De 28-jarige Valkenburger beheerde de stichtingskas, waarin aanzienlij ke bedragen omgingen. Omdat hij met zijn eigen bedrijfje in fi nanciële moeilijkheden kwam, nam de man steeds geld op van de twee bankrekeningen van Stek. Het begon met bedragen van rond de 2000 gulden, maar liep uiteindelijk op naar 25 mille èn meer per keer. Dat de man redelijk onge stoord zijn gang kon gaan, kwam doordat hij het vertrou wen van het stichtingsbestuur genoot. Bovendien kwam hij bij bestuursvergaderingen en der gelijke steeds niet opdagen. Uit eindelijk kwam begin vorig jaar de verduistering aan het licht. De Valkenburger bood daarop Dit leidde er uiteindelijk toe dat de man zich gisteren voor politierechter E. Ruijs diende te verantwoorden. Maar erg veel had de Valkenburger bij die ge legenheid niet te melden. Be halve dat hij veel spijt had van zijn daad en dat hij bereid was alles terug te betalen. Dat hij in geldnood was gekomen had volgens hem te maken met het feit dat bepaalde afnemers van zijn bedrijfje dat inmiddels is opgedoekt weigerden aan hun betalingsverplichtingen te voldoen. Officier van justitie Van Ek eiste een half jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf tegen de Valkenburger. „Meneer heeft eis", aldus Van Ek. Tegelijk deelde de officier een sneer uit in de richting van Stek 68, dat weigerde een regeling met de voormalige pennigmeester te treffen. „Ik maak dat in mijn be roep wel vaker mee. Van de christelijke verdraagzaamheid die binnen zulke kerkelijke or ganisaties wordt gepredikt, blijft helemaal niets meer over als ie mand van de club zelf over de schreef gaat. Zo iemand wordt dan gewoon uitgekotst." Politierechter Ruijs ging met zijn straf uiteindelijk lager zitten dan de eis van de officier. „Ik wil laten meewegen dat velen in uw gemeenschap weten wat u heeft gedaan en u en uw familie daar op aankijken. Dat is al een straf op zich", aldus Ruijs. Zijn vonnis luidde: vier maanden cel die mogen worden omgezet in 160 uur onbetaalde dienstverle ning. „Dan kunt u wat voor voor de maatschappij terug doen", aldus de rechter tegen de schuldbewust knikkende Valkenburger. Woningbouwvereniging Leiden (WBL) handhaaft de huurverho ging op 6 procent. De corpora tie geeft toe dat de inspraak van haar huurders gebrekkig is ge weest maar ziet, ondanks pro- WBL handhaaft huurverhoging testen van bewonerscommis sies, geen kans het beleid te wij zigen. De financiële positie is zo slecht, dat een forse prijsstijging onvermijdelijk is, stelt de WBL in een brief aan de huurders. De WBL verhoogt per 1 juli de huur van bijna al haar huizen met 6 procent. De huren in de Slaagh- wijk gaan met 5,5 procent om hoog. KATWUK PETER VAN OER HULST De provincie Zuid-Holland voelt niets voor de aanleg van een tunnelbak in de provinciale weg, die Katwijk aan Zee scheidt van Katwijk aan den Rijn. De provincie heeft er de eerste tien jaar geen geld voor. Sinds de aansluiting van de SI via de Ir. Tjalmaweg (S4) op de rijksweg A44 is het verkeer op de provinciale weg aanzien lijk toegenomen. Vooral op het gedeelte tussen de Molentuin- weg en de Zeeweg leidt dat tot grote problemen. Tijdens het spitsuur moeten automobilisten minutenlang wachten alvorens zij de verkeerslichten op de kruising van de Molefituinweg met de provinciale weg zijn ge passeerd. Veelvuldig wordt de Rijnstraat als sluiproute ge bruikt, wat tot grote overlast leidt in de dorpskern van Kat wijk aan den Rijn. Om deze problemen het hoofd te kunnen bieden stelde de gemeenteraadsfractie van de RPF in het verleden voor om het gedeelte van de SI tussen de Zeeweg en de Molentuinweg verdiept aan te leggen. Daarbij werd gedacht aan een construc tie zoals op de Utrechtse Baan in Den Haag, waarbij het ver keer door een tunnelbak rijdt en zijstraten de baan boven de weg kruisen. De veiligheid van het verkeer wordt daardoor niet al leen vergroot, maar ook neemt de geluidsoverlast af. De provincie wijst de aanleg van een tunnelbak in Katwijk echter af. Niet alleen is daar in de komende tien jaar geen geld voor, ook brengt de door de RPF bepleitte oplossing nogal wat technische problemen met zich mee. Volgens ambtenaren van de provincie ontstaan er te veel vertragingen bij de op- en afrit ten van en naar de SI. Om die te voorkomen moet de tunnel bak breder worden dan tot nu toe is berekend. Ook de afwik keling van het verkeer op de viaducten en aansluitende krui singen zullen vertragingen tot gevolg hebben. Wat doe je als de mussen van het dak vallen? Je zet een raampje of een deur open. Maar als ze dat bij Annie's Verjaardag doen, raken de gemoederen in de buurt extra verhit. algelopen dagen. m Korte broeken, jgj gebruinde bekkies, en het huiselijk leven dat zich verplaatst naar tuin, balkon, strand, terras of waterplas. Wie om wat voor reden dan ook toch binnen moet blijven, zet de 'airco' op stand tien en alle ramen en deuren open. Dat gebeurde in café Annie's verjaardag afgelopen zondagavond dus ook. Effe luchten, hup de deur open. Maar er ligt een uitspraak van de Raad van State waarin staat dat het gewelfcafé de zijdeur aan de Oude Rijn na 19.00 uur dicht moet houden zodat de omwonenden goed naar het langsrijdende verkeer kunnen luisteren. En dus was het zondag foute boel en ging de bedrijfsleiding op de bon. Annie's buren Al vanaf de opening van het po- puliare eetcafé aan het water, bestond er een wankele balans tussen de omwonenden en An nie's. De buren hadden niets te gen de horecazaak met-de-gek- ke-naam maar walden gewoon niet dat er een café in de buurt kwam. Dat verstoorde de rust. Dus volgde een juridische strijd tussen enkele Oude Rijners en de gemeente. Dat leidde er uit eindelijk toe dat Annie's ge woon mocht blijven, maar dat de 'nooddeur' aan de Oude Rijn na zevenen op slot moest. Dat ging jarenlang goed. tot af gelopen zondag, 21.50 uur. Een onbekend gebleven bezoeker van het café vond door de ge wraakte deur een kortere weg naar buiten en tevens werd de zaak extra gelucht. Een buurt bewoner belde de politie. Die kwam, constateerde geen la waai maar moest Annie's wel op de bon slingeren want de deur mag gewoon niet openstaan op dat tijdstip. Annie's gedoe „Heel vervelend", vindt de be drijfsleiding van Annie's Ver jaardag. „We proberen nu al zes jaar een leuke zaak te runnen en we komen alleen maar met dit soort gedoe van een of twee buurtbewoners in de krant." Toch wil de woordvoerder wel toegeven dat er zondag sprake was van een foutje: „Het was druk en warm. Een van de klan ten heeft toen die deur geopend en ik heb geen tijd om als het druk is de hele tijd op die deur te gaan zitten letten. Maar ik geef toe. ze hoort dicht te zijn." Dezelfde woordvoeder heeft nog een oproep voor zijn buren, zodat bekeuringen en stukjes in de krant voortaan tot het verle den behoren: „Als dat nou weer een keer gebeurt, kom dan even langs of bel even in plaats van gelijk naar de politie te rennen. Dan lossen we het zó op." De Vink? Waarom heet station De Vink eigenlijk De Vink? Geen hond buiten Leiden e.o. die weet waar het ligt, laat staan dat het om een station handelt. Een Haags gezin meldde zich maan dagavond op Den Haag CS. Hel viertal moest naar Schiphol want er was een welverdiende vliegvakantie geboekt. Op het elektronische bord van perron 12 lazen ze: stoptrein Amster dam CS, stopt in Den Haag Ma- riahoeve. De Vink. Leiden, De gewraakte nooddeur (achter het hekje) bij Annie's aan de Oude Rijn. Nieuw Vennep, Hoofddorp, Schiphol, Amsterdam Lelylaan en Amsterdam CS. Nu was het hoofd van het gezin best een bereisde Roel. Maar De Vink? Nooit van gehoord, waar leg dat", vroeg hij aan zijn vrouw. In ieder geval zag hij dat het tussen Mariahoeve en Leiden lag. Maar of het een aparte ge meente was of een buitenwijk van Leiden, dat wist zelfs zijn vrouw niet. Zelfs station Blaak, waarvan iedereen weet dat het in de Maasstad ligt. heet offi cieel 'Rotterdam Blaak'. F.n om gekeerd, niemand weet waar Lutteradcligt. daarom heet het station ook 'Geleen Lutterade'. Maar De Vink is gewoon De Vink. Een raadsel dus voorde Haagse familie. Toch lag er al aan het begin van de eeuw een stationnetje met die naam vlakbij het huidige station. Een opstapplaats mid den in de polder die vanwege het geringe aanbod van reizi gers in 1929 werd gesloten. Pas in de jaren zeventig kregen de gemeenten Voorschoten en Lei den het idee om dit station in ere te herstellen. In de directe omgeving zouden namelijk twee nieuwbouwwijken verrij zen, Noord Hofland en de Sle- venshof. Dat station kwam er. In 1985 eerst nog als twee simpele per ronnetjes met een voetgangers brug. maar na een verbouwing werd het vorig jaar een heus station met loketten en zo. Een normaal mens zou de naam toen ook veranderd hebben in 'Leiden Zuid' of 'Leiden Ste venshof of desnoods, uit histo rische overwegingen 'Leiden De Vink'. De Vink? (2) De Vink ligt echter precies op de gemeentegrens en dus wil den enkele figuren bij de ge meente Voorschoten, kennelijk bang voor identiteitsverlies, niets van de toevoeging 'Leiden' weten. Ze hadden liever 'Voor schoten Noord' of 'Voorschoten De Vink' gehad en dal was waarschijnlijk nog beter ge weest dan het uiteindelijke compromis. FOTO JAN HOL VAST De Vink alleen, dat 'werkt' niet, wordt nooit wat en zal ook nooit tot de verbeelding spre ken. Ook bij het passeren van het station wees niets het Haag se gezin er op in welke gemeen te ze waren beland. De oudste zoon moest het maar aan de conducteur vragen. Die wist het: „Dat is het nieuwe station van Wassenaar", zei hij stellig. Station De Vink is het enige sta tion van Nederland dat niet naar een straat, wijk of stad is genoemd. Het schoolrapport voor 'De Vink' geeft dan ook een 8 aan voor originaliteit maar voor functionaliteit een 1 En gemiddeld blijf je dan toch zitten. NOORDWIJK CONNY SMITS Van zonsopgang tot zonsonder gang op de golfbaan vertoeven en daarbij proberen het golfbal letje zo vaak mogelijk'na drie maal slaan in het putje te krij gen. Op die manier hopen In- grid lansen, Rob van Nes, John Asselbergs en Renate van der Bent een uniek record te vesti gen dat een plaatsje krijgt in het 'Guinness Book of Records'. De vier doen hun recordpoging op de golfbaan van Golf Centrum Noordwijk, tijdens de open dag op zaterdag 19 juni. Ongeveer zeventien uur den ken de vier straks op de been te zijn. Ingrid Jansen, tevens pr- vrouw bij de golfclub, rekent dan ook op een vermoeiend dagje. „Maar het wordt ook hartstikke leuk. Er zijn 68 cad dies geregeld, zodat we alle vier elk uur een nieuwe caddy kun nen krijgen. Bovendien worden we allemaal gesponsord, zodat we veel geld hopen over te hou den voor de goede doelen die we met de recordpoging steu nen: de Gehandicaptensport Noordwijk en de Hartstichting." De vier deelnemers aan de re cordpoging zijn vreemd genoeg allemaal hockeyers van huis uit. Op Jansen na, die speelt bij HCG in Wassenaar, zijn het spe lers van de Noordwijkse hockeyclub. Hoeveel 'parren' (op het vastgestelde aantal sla gen gespeelde holes) de vier aan het eind van de dag op hun naam denken te hebben staan, wil Jansen nog niet kwijt. „Aan die vraag hebben we een prijs vraag verbonden. Bezoekers kunnen een gokje wagen over tal van vragen die te maken hebben met de recordpoging. Ook daarmee wordt weer geld verdiend voor het goede doel." Tijdens de open dag kunnen bezoekers tussen tien en zes uur gratis golfiessen krijgen van de vijf aanwezige professionals. Noordwijker Geert-Jan Bakker en zijn collega's Koos Veltman en Geoffrey Mannering onder wijzen in de beginselen van de sport. Om twee uur wordt er een demonstratiewedstrijd ge speeld. waarbij Willem Leniger, bekend van de Heineken Open, als speaker een uitgebreide toe lichting en commentaar zal ge- De baan van Golf Centrum Noordwijk is er trouwens een met negen holes, die alle gelden als par 3. Dat betekent dat geoe fende spelers drie slagen nodig hebben om de bal in het holle tje te krijgen. Voor golfbegrip- pen is het korte baan. maar vol gens Jansen is hij daarom niet minder uitdagend. „Je kunt het golfen hier goed leren. Het is een baan waar je 's winters of op een zomeravond binnen een uur je negen holes kunt lopen. Wil je een baan van achttien holes nemen, dan ben je toch al snel zo'n vier, vijf uur van huis. Vooral mensen die werken heb ben daar gewoon geen tijd voor. En deze baan blijkt zelfs voor geoefende spelers toch nog ge noeg uitdagingen te bevatten." Want die uitdagingen zijn het die de golfsport zo aantrekkelijk maken, meent Jansen. „Het leu ke van deze sport is dat je altijd vooruit kunt. Er is altijd de uit daging de volgende hole beter te slaan dan de vorige of het volgende partijtje beter dan het voorgaande. Bovendien is het een sport voor jong en oud. Ie dereen kan met elkaar spelen, of je nu nog een beginner bent of juist heel geoefend. Een slechtere speler krijgt gewoon meer slagen, zodat het spelletje altijd eerlijk blijft." AGENDA verbeteren. Katwijk wil samen met de provincie een onderzoek uitvoeren naar de aanleg van fietstunnels onder de provincia le weg. Wanneer dit langzame verkeer geen gebruik meer maakt van de SI kan de door stroming van het gemotoriseer de verkeer sneller verlopen. De groei van het aantal auto's dat gebruikt maakt van de SI kan daardoor in de komende jaren beter worden opgevangen. WOENSDAG 9 JUNI Alphen Scrabble-wedstrijd in buurtcentrum De Ridder, Concertweg, aanvang Muzikale avond n Thema-avond over relatiebemidde ling, georganiseerd door de 30+ groep van de Lesbische Vrouwen Lei den (LVL), Langegracht 65, van Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Avondwandelvierdaagse over 4,6,8 of 10 km, start vanaf Northgo-Sport- hal, Duinwetering, tussen 18.00 en 18.30 uur. Vergadering van deVoorhchtmgscom- iv het Gemengd i wooncentrum e Klompenmaker, Avondwandelvierdaagse over 4,6,8 1 vanaf Northgo-Sport- Bosweg, aanvang 20.00 u Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Zoeterwoude Avond wandel-driedaagse over 5 of 10 km, start bij clubhuis Fairplay in sportpark Haasbroek tussen 18.30 Zwemmen vi olv een fysio Poelmeer, Lange V 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met C een fysiotherapeut in de Vli Raadhuislaan 43, van 16.C 17.00 uur KATWU K/LEIDEN» PETER VAN DER HULST Het Jongeren Advies Centrum Leiden /Katwijk en De Drieslag in Leiden willen fuseren. De in stellingen voor jeugdhulpverle ning voeren gesprekken met el kaar die tot een bestuurlijke sa menwerking moeten leiden. Voor het einde van het jaar ho pen JAC en De Drieslag een in tentieverklaring te onderteke nen. Op termijn wordt ook de fusie van de instellingen niet uitgesloten. Gevolg daarvan kan zijn dat de Duin- en Bollen streek een eigen kantoor krijgt voor de jeugdhulpverlening. De fusiebesprekingen tussen JAC en De Drieslag komen niet uit de lucht vallen. Enkele jaren geleden zaten de organisaties al eens met elkaar rond de tafel. De provincie streeft namelijk schaalvergroting na van de or ganisaties die werkzaam zijn op het gebied van de jeugdhulp verlening. Destijds kwam het niet tot samenwerking omdat het J^C in Leiden eerst de fusie met het JAC in Katwijk en de Kindertelefoon wilde afronden. Het JAC en De Drieslag zijn voor een deel op hetzelfde ter rein werkzaam. „Door samen werking kan overlapping van ta ken worden voorkomen, waar door er tijd overblijft voor ande re dingen", aldus G. Kulker, di recteur van De Drieslag. Zo heeft zowel het JAC als De Drie slag op dit moment een bureau dat adviezen geeft aan jongeren die in problemen verkeren. Daarnaast bemiddelt De Drieslag ook bij pleegzorg en (gezins)voogdij. Verder is de jeugreclassering bij deze instel ling ondergebracht en kunnen gezinnen bij De Drieslag terecht voor video-hometraining. Met behulp van een videocamera worden ouders dan geholpen bij de opvoedingsproblemen van hun kinderen. Een eventuele samenwerking van de instellingen betekent volgens Kulker dat er wat ge daan kan worden aan dc capa citeitsproblemen bij JAC en De Drieslag, waar respectievelijk 5 en 27 mensen werken. „We ho pen dan de wachtlijst van aan vragen die we nu hebben op te kunnen beperken", aldus Kul ker. Bij een eventuele fusie tus sen de beide instellingen zullen dan ook zeker geen ontslagen vallen. De gemeenten in de Duin- en Bollenstreek kunnen wel eens gaan profiteren van de verre gaande samenwerking. De in stellingen die werkzaam zijn op het gebied van de jeugdhulp verlening zijn op dit moment goed vertegenwoordigd in de regio Leiden en Alphen aan den Rijn. De Duin- en Bollenstreek is echter een achtergesteld ge bied, zoals onlangs bleek tijdens een symposium in Katwijk over jeugdhulpverlening. Uitgewerk te plannen voor een vestiging in de Duin- en Bollenstreek zijn er evenwel nog niet. Kulker: „Dat we naar de streek toe moeten is duidelijk, maar waar en hoe, daar hebben we nog geen flauw idee van."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16