Plan voor rotondes in Leiderdorp Burenhulp houdt ouderen veel langer zelfstandig 'Gemeente Zoeterwoude meet met twee maten' Regio Leiderdorps college wil geen nieuwe bibliotheek Brinkmanlocatie krijgt nieuw gezicht Groeilainpen gestolen uit kas oecstceest Uit een kas aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegst- geest zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 24 groeilampen gestolen. De kostbare lampen waren losgeknipt. De lampen worden nogal eens gebruikt voor illegale hennepteelt. Jonge fietser loopt diepe vleeswond op leiderdorp» Hen 8-jarige jongen uit Leiderdorp is gistermiddag bij een aanrijding op de Heinsiuslaan in zijn woonplaats ge wond geraakt. Hij kwam met de fiets uit de Dubloen, reed zon der te kijken de Heinsiuslaan op en stak de straat over richting Gallaslaan. Een 27-jarige automobilist uit Leiderdorp kon hem niet meer ontwijken. De jongen is met een diepe vleeswond naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Begraafplaats Laurentius niet groter voorschoten De begraafplaats achter en naast de Laurentius- kerk aan de Leidseweg in Voorschoten wordt niet uitgebreid. Het kerkbestuur had daar om gevraagd, maar het Voorschotense college van B en W vindt de uitbreiding niet nodig. Volgens B en W biedt begraafplaats Rosenburgh nog ruim voldoende moge lijkheden voor uitbreiding. Wel krijgt het kerkbestuur van de ge meente toestemming om een strook grond binnen het toe gangshek van de huidige begraafplaats te benutten voor het be graven of bijzetten van urnen. Het kerkbestuur wil niet reageren op de afwijzing. WOENSDAG 9 JUN11993 Zeven kruisingen mogelijk aangepast Het verkeer in Leiderdorp krijgt mogelijk te maken met zogeheten 'mini-rotondes'. Er zijn prille plannen voor de aanleg van zeven van dergelijke pleintjes op plaatsen waar nu nog grote kruisingen zijn. De Engelendaal, waar geregeld veel te hard wordt gereden zou er zelfs verschei dene krijgen. De mini-rotonde doet de laatste jaren opgang in tal van Neder landse gemeenten. Deze kleine verkeerspleinen onderscheiden zich van een gewone rotonde door de voorrangsregeling. Ver keer op het plein heeft voorrang op weggebruikers die vanaf de toegangswegen komen. Dit be tekent dat naderende automo bilisten wel móeten afremmen bij het naderen van zo'n plein. Ambtenaren van de gemeente studeren op een plan om deze moderne verkeersvoorziening ook in Leiderdorp te introduce ren. Voor wat betreft de locaties wordt onder meer gedacht aan: de kruisingen Persant Snoep- weg/Voorhoflaan, Persant Snoepweg/Engelendaal, Van der Valk Boumanweg/Laan van Ouderzorg, de Ericalaan en een aantal kruisingen van de Enge lendaal. Het plan voor de 'ronde krui singen' is in de voorbereidings fase, maar het college heeft ech ter al laten doorschemeren wel wat te voelen voor de aanleg van verkeerspleinen. B en W willen onderzoeken of het mo gelijk is subsidie yoor de maat regel los te peuteren bij het mi nisterie van verkeer. Sommige raadsfracties heb ben inmiddels ook al aangege ven de rotondes toe te juichen. D66-fractievoorzitter E. Groot aarts liet onlangs weten dat de rotondes behalve meer veilig heid ook bezuinigingen opleve ren. Het dure onderhoud aan de verkeerslichtinstallaties op de huidige kruisingen, behoort im mers tot het verleden. De aanleg van één mini- rotonde kost ongeveer een kwart miljoen gulden. De to taalprijs voor zeven pleinen ligt dus ongeveer rond de 1,75 mil joen. De ambtenaren gaan er van uit dat een rotonde onge veer vijftien jaar kan blijven lig gen zonder dat onderhoud no dig is. Een voorlichtster van de ge meente Leiderdorp kan nog niet zeggen wanneer B en W het idee beoordelen en aan de raad voorleggen. Het college geeft er de voorkeur aan het onderwerp pas met de raadsleden te be spreken tijdens de discussie over de verkeersstructuur in Leiderdorp. Die komt later dit jaar aan de orde. Bewoners: burgemeester Houdijk bevoordeeld Nog geen besluit over schuttingen leiderdorp Het is nog altijd ongewis wat de gemeente Leiderdorp gaat doen aan de illegale schuttingen in de wijk Buitenhof. Het college zou gisteren een besluit nemen, maar dit ging niet door omdat de ambtenaren hun advies nog niet klaar hadden. Al begin mei liep het ultima tum af dat de gemeente aan de bewoners heeft gesteld. Voor die tijd moesten verschillende bewoners van de nieuwbouw wijk de schutting rond hun tuin verlagen. Een erfafscheiding aan de straatkant mag maxi maal één meter hoog zijn. In Buitenhof staan verschei dene schuttingen die een meter of twee hoog zijn. Ondanks dreigementen van de gemeente hebben de eigenaren nog niets gedaan aan de situatie. Sommi gen hebben ook bezwaar aan getekend tegen de eis. Ze voe ren aan dat de afscheiding ook dienst doet als geluidswal tegen lawaai van de naburige Enge lendaal. De gemeentevoorlicht ster verwacht dat B en W vol gende week wel een besluit kunnen nemen over de schut tingen-kwestie. Het college van Leiderdorp voelt bijzonder weinig voor een verhuizing van de bibliotheek. Wethouder C. Kerner (welzijn- /CDA) heeft dit volgens een ge meentewoordvoerster meteen al duidelijk gemaakt toen het bestuur van de bibliotheek de plannen indiende. Wel wordt het voorstel tot nieuwbouw nog voorgelegd aan de gemeente raad. Het bestuur van de Leider- dorpse bibliotheek meldde zich enkele weken geleden bij de wethouder. De ideeën voor nieuwbouw werden in een ge sprek uiteen gezet. Volgens de voorlichtster heeft Kerner toen al gemeld dat verhuizing voor haar 'geen realistische optie is'. Ze voelt meer voor een herin richting van de huidige biblio theek in Muzenhof. Ambtena ren van de gemeente werken deze mogelijkheid momenteel uit. In de loop van volgende week neemt het college een be sluit over een mogelijke herin richting. Dat ontwerp gaat vervolgens ter goedkeuring naar de ge meenteraad. De raadsleden wordt bij die gelegenheid ook gevraagd te oordelen over de nieuwbouwplannen. Pas als de raad heeft beslist over de toe komst van de bibliotheek, wordt het bestuur van de uitleen in kennis gesteld over de uitkomst van de debatten. Voorzitter Van de Ven van hel bestuur deed gisteren in deze krant zijn beklag over het uit blijven van antwoord op zijn nieuwbouw-voorstellen. Deze zijn ingegeven door het nijpen de ruimtegebrek waarmee de uitleen in Muzenhof kampt, ge combineerd met de hoge huur prijs die voor het gehrmk van het cultureel centrum moet worden betaald. Het bestuur heeft een project ontwikkelaar gevonden diu een totaal nieuw en veel groter pand kan neerzetten, dat jaarlijks net zo veel kost als het huidige on derkomen in Muzenhof. Over de locatie van een eventueel pand wilde Van de Ven niets kwijt. zoeterwoude brenda filippo vervolg voorpagina De gemeente meet met twee maten, zeggen bewoners van de Zwaan, Kievit en Fuut in Zoe terwoude. Zij beschuldigen de gemeente er van burgemeester Houdijk en het ex-raadslid A. Kolff te hebben bevoordeeld bij de verkoop van de gemeente grond. De transactie is het gesprek van de dag in het dorp. Niemand wil echter openlijk met zijn naam in de krant wanneer de beschul digingen over tafel gaan. „Het is een klein dorp en straks heb ik de gemeente misschien weer ergens voor nodig", wordt bij herhaling gezegd. „Het is niet eerlijk dat de ge meente deze grond onder het mom van agrarische weide grond goedkoper verkoopt dan stukken groenstrook. Deze grond ligt ook achter de wonin gen. Het gaat om de economi sche waarde. Die huizen wor den meer waard als er vierkante meters bijkomen. Laat burge meester Houdijk en meneer Kolff gewoon normaal betalen redeneert een bewoner van de Zwaan. Een bewoner van de Fuut vindt het 'een rare zaak'. „De grond wordt gewoon weggege ven. Vijf gulden per vierkante meter is wel een redelijke prijs voor weidegrond. Maar doordat de grond bij de woningen wordt getrokken, gaat dat argument niet meer op. Ik vind dit zeer dubieus, temeer omdat beide kopers actief zijn in politiek Zoeterwoude." Behalve de WD heeft de poli tiek in Zoeterwoude geen be denkingen tegen de grondver- koop. WD-woordvoerder H. van der Kooi: „Wij hebben bij onze achterban gepeild wat een redelijke prijs is voor grasland bij een burgerwoning. Dan hoor je al gauw bedragen van dertig, veertig gulden per vierkante meter." Progressief Zoeterwoude (PZ) en het CDA vinden de vijf gul den per vierkante meter die Houdijk en Kolff moeten beta len een zeer redelijke prijs. Het CDA vindt dat een prijsvergelij king tussen stukken groen strook in de Vogelweide (waar voor in 1988 zestig gulden per vierkante meter moest worden betaald) en het betreffende stuk grasland niet op gaat. „De Vogelweide is een woon gebied. Dit stuk grond heeft een agrarische bestemming. Het kost de gemeente alleen maar geld, dat de burgers moeten be talen. Onze fractie heeft nauw keurig naar de cijfers gekeken, wij zijn nu voordeliger uit. Ik vind deze commotie over de hoofden van burgemeester Houdijk en de familie Kolff heel erg", zegt J. Berkouwer (CDA). Ook PZ heeft, volgens W. Ooijendijk, de hoogte van de verkoopprijs grondig bekeken. Dat Zoeterwoudenaren inmid dels 66 gulden per vierkante meter voor een gemeentelijk stuk groenstrook neertellen, vindt Ooijendijk billijk. „Je ver groot de waarde van het onroe rend goed als je een stuk grond bij de tuin trekt." Maar volgens hem gaat deze redenering niet op voor het stuk grasland aan oegstgeest» Jarenlang was op de zogenoemde Brinkmanlocatie aan de Geversstraat in Oegstgeest uitslui tend een gapend gat te zien. Aan het eind van dit jaar moeten op die plaats eindelijk een kantoor en der tien appartementen zijn verrezen. De bouw van het complex heeft grote vertraging opgelopen, doordat de verantwoordelijke projectontwikkelaar Erica failliet ging. Het hele bouwplan is overgenomen door project ontwikkelaar Janmaat, die zijn werknemers tot grote haast maant om de appartementen op tijd af te krij gen. foto jan hol vast Het veelbesproken stuk grasland achter de woningen van burgemeester Houdijk en zijn buurman Kolff. foto henk bouwman de Noordbuurtseweg. „Beide bewoners hebben al zo veel grond. Wat heb je aan zo'n stuk grasland? Zoals het nu is, heb je er meer aan: geen onderhoud en een mooi uitzicht, want er lopen koeien en schapen op." Ooijendijk weet dat beide be woners niet stonden te springen om de grond te kopen. „De ge meente heeft zelf de bewoners benaderd met het verzoek of zij het wilden kopen. Als gemeente kun je niets met die grond. Het heeft geen toekomstige woon bestemming, het kost alleen maar geld. Maar ik kan me voorstellen dat het lijkt of we met twee maten meten. Maar we hebben ze echt moeten overhalen om de grond te ko pen." Volgens wethouder R. Hoge- nelst is alleen burgemeester Houdijk benaderd met het ver zoek om de grond te kopen. „Het ging om een stuk grond dat voor de gemeente erg moei lijk bereikbaar is en dat we graag kwijt wilden." Buurman Kolff heeft op eigen initiatief een aanvraag ingediend. Burgemeester Houdijk was niet bereikbaar voor commen- «t- -ma*. Warmonders lopen voor Burkina Faso WARMOND Vanaf het Warmondse pleintje bij de Pomp start vrijdag 11 juni om 20.00 uur voor de elfde keer de Burkina Faso-loop. De lopers kunnen afstanden van tien. vijf en 2.5 kilometer afleggen. Een uur eerder is er een estafette loop voor scholieren van de Warmondse basisscholen. Inschrijven voor de loop kan tot 19.00 uur en kost vijf gulden. De opbrengst komt ten goede aan het project van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Warmond in Dedougou, een dorp in het VOOntUUta Oppei Volta. Ruilavond Postzegelvereniging Oegstgeest houdt vrijdag 11 juni een ruil avond in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein. De bijeen komst begint om 19.00 uur Vossenhol Speeltuinvereniging het Vos senhol in Warmond viert zori- dag 11 |unl een lomeifoen Kin deren van 4 tot 12 jaar kunnen vanaf 14.00 uur meedoen aan allerlei spelletjes in de speeltuin aan de Bemhardstraat. I)e toe gang is voor leden gratis, niet leden betalen twee gulden. Leden Vereniging Groepswonen Wassenaar enthousiast na aarzelende start maar ineens zag ik het helemaal niet meer zitten en wilde er vanaf. Maar uiteindelijk heb ik, op aandringen van mijn doch ter, toch ja gezegd en het bevalt prima. Je woont alleen, maar toch met z'n allen. Maar ze moeten me niet gaan verplich ten om voor iemand anders te koken. Ik doe het wel, maar dat is vrijwillig." Wat zijn nou precies de voor delen van dit groepswonen? Cornelisse: „Iedereen hier heeft een eigen appartement, dat is het belangrijkste. Verder moet het gezien worden als een vorm van burenhulp. Als iemand van ons ziek is, doet een ander boodschappen, met vakantie worden planten water gegeven. Als het nodig is wordt ook voor een medebewoner gekookt. En op die manier kunnen we heel lang zelfstandig blijven, zijn niet direct aangewezen op profes sionele hulp. Daarom is het ook belangrijk dat de leeftijden van de bewoners variëren, niet alle maal mensen van 80 jaar. Het ligt toch het meest voor de hand dat de jongeren onder ons de ouderen tot steun zijn." De gemeenschapsruimte wordt gebruikt voor gezamenlij ke activiteiten. „Maar ook hier geldt: niemand is verplicht om mee te doen. Er wordt gegymd (alleen door de dames), gebrid ged en met verjaardagen met z'n allen koffie gedronken. In de toekomst willen de bewoners ook gezamenlijk uitstapjes, bij voorbeeld naar concert of thea ter, gaan organiseren. „Verder zijn er enkele huisregels," zegt Cornelisse. „Maar die zijn niet speciaal, dat zijn gewone ge dragsregels. De enige verplich ting is eigenlijk dat iedere be woner aan een ander moet la ten weten als hij of zij een paar dagen weggaat." Onbetaalbaar Cornelisse is er van overtuigd dat in de toekomst deze vorm van wonen voor senioren stoèds gebruikelijker wordt. „Met de thuiszorg gaat het steeds slech ter, die wordt onbetaalbaar en ouderen moeten veel langer zichzelf zien te redden. Ver pleeghuizen zitten overvol en voor een bejaardentehuis sta je tien. vijftien jaar op de wacht lijst. Dan is dit een ideale oplos sing en zo bespaar je ook nog een een hoop kosten voor zorg verlening. De groepen moeten alleen niet te groot zijn", vindt hij. „Zoals hier, vijftien wonin gen is mooi, maar veertig of vijf tig is alweer te veel. dan wordt het steeds moeilijker het met el kaar eens te worden. Zaterdag 18 september houdt de Vereniging Groepswonen Wassenaar open huis in het complex aan de Van Granen- burchlaan. Dan kunnen belang stellenden uit Wassenaar zelf komen kijken wat het begrip groepswonen inhoudt. Zelfredzaamheid is een eerste vereiste om lid te kunnen wor den van de Vereniging Groeps wonen Wassenaar. Begin dit jaar is aan de Wassenaarse Van Cranenburchlaan het apparte mentencomplex van de vereni ging in gebruik genomen. Een gebouw met vijftien apparte menten voor mensen van 55 jaar en ouder die met elkaar een woongroep vormen. De bewo ners vormen de vereniging met een eigen bestuur. En beslissin gen met betrekking tot het huis worden alleen met instemming van alle betrokkenen genomen. Het heeft uiteindelijk nog heel wat moeite gekost om ge noeg deelnemers te vinden. In eerste instantie kwamen er al leen inwoners van Wassenaar in aanmerking. Maar het lukte niet om voldoende gegadigden te vinden. „Het is nog een nieuw ver schijnsel hè", zegt Cornelisse. „Mensen waren bang dat ze hier geen privacy meer zouden hebben, dat ze samen moesten eten en samen aan activiteiten meedoen. Maar dat is nou net het laatste wat hier gebeurt. Ie dereen heeft net zoveel privacy als hij of zij zelf wil." Doordat er niet voldoende ge gadigden waren uit de Wasse naarse gemeenschap kreeg de vereniging toestemming men- Het wooncomplex voor senioren van de Vereniging van Groepswonen aan de Wassenaarse Van Cranenburchlaan. De twintig bewoners voelen zich er al aardig thuis. foto hielco kuif>ers sen van 'buiten' te werven, al jaren bezig met een dergelijk Wassenaar ben ik er gelijk op af jaar in Spanje gewoond en liep „Noem ons maar geluksvogels", project in Hellevoetsluis. Maar gestapt." Een andere bewoon- er al een poosje over te denken zegt bewoonster Elly Hollaar, daar is het nog steeds niet ge- ster, Trudy Bosman, was wisse- om weer hier te komen wonen. „Ik kom uit Spijkenisse en was lukt. Toen ik via-via hoorde van lend enthousiast. „Ik heb 20 Eerst was ik racend enthousiast.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15