Dominicanen negeren Simonis Kerk Samenleving Torenrenovatie kost twee ton Kerken: 'Grenshospitium staat gelijk aan detentie' WOENSDAG 9 JUNI 1993 UIT DE KERKBLADEN Bekeringsdrift (1) Secretaresse K.P. Bal jon- van den Ende van de Ver eniging van Vrijzinnig Her vormden haalt in het Leids Kerkblad herinneringen op aan het zendingswerk. „Het ïs lang geleden dat mijn oudste zus me meenam naar de zendingsconferen ties in Lunteren. Dat ge beurde meestal omstreeks Pinksteren. Toen immers werd het startsein voor zen dingswerk gegeven. Ik heb goede herinneringen aan die dagen: hel was blijkbaar altijd mooi weer, de sfeer was vrolijk en het enthou siasme zo aanstekelijk dat het jarenlang een rol heeft gespeeld in mijn toekomst plannen." De huidige generatie zen dingsmensen is zeker niet minder enthousiast, maar wel een stuk nuchterder en voorzichtiger, constateert Baljon-van den Ende. „Hun aanwezigheid 'daarginds' - Afrika, Egypte, Indonesië, Midden- en Zuid-Amerika - is niet meer vanzelfspre kend. Dat maakt het lezen van de brieven over hun werk en situatie, die ze stu ren naar classes en vrien den (meestal via het Zen dingsbureau) zeker niet minder boeiend. Er zitten trouwens juweeltjes van briefsch rijfkunst tussen Bekeringsdrift (2) De 'bekeringsdrift' mag dan minder zijn, het besef van de 'dienst' is sterker, de aandacht voor de andere (religieuze) cultuur meer al gemeen. Baljon-van den Ende geeft een voorbeeld uit de brief van dominee Osterom, die vertelt dat de moeder van zijn chauffeur nog geen 40 dagen na haar man is overleden. „Groot verdriet, maar: niets werkt zo democratiserend als een sterfgeval. Hoge kerkbe stuurders en tuinmannen laten hun werk liggen en vervullen hun laatste plich ten aan overledene en fa milie. Ze zitten naast elkaar zolang er stoelen genoeg zijn. Schiet het aantal zetels tekort, dan bepaalt de hië rarchie onmiddellijk wie er op moet staan. Aan een ta fel aan de overkant werken de vrouwen aan allerhande bloemstukjes. De plaatselij ke predikante zie ik er ook bij staan. Zij werkt niet aan haar preek, maar aan een bloemstuk!'' Bekeringsdrift (3) Preken hebben geen voor bereiding nodig op lava, bloemstukken wel, zo ver volgt dominee Osterom. ,,De sfeer in het huis van rouw is rustig en ontspan nen. Er wordt hier en daar gelachen, zowel bij de vrou wen aan de tafel met bloe men als bij de mannen aan hun tafeltjes met thee en chips. De secretaris van de afdeling Beheer van de Sy node lanceert afwisselend grapjes en pastoraal rake opmerkingen. Het is een beetje vreemd voor mij, maar blijkbaar niet voor de overige bezoekers. Geen hysterische taferelen spelen zich af en er hangt geen sfeer van verstilde treurig heid. De dood is hier niet weggestopt, een taboe, maar ook niet een neutrale zaak die er gewoon bij hoort. De dood is bitter en het verdriet is groot, alle verbale dankbaarheid en berusting ten spijt." redactie dick van der plas. c Gereformeerde predikant gaat voor in eucharistievieringen De Dominicaanse Gemeenschap in het Gelderse Huissen heeft een verbod van kardinaal dr. A.J. Simonis inzake kerkordelijk niet-geoorloofde eucharistievieringen gene geerd. Als aartsbisschop van Utrecht had Simonis dit voorjaar de dominicanen verboden om de gereformeerde predikant J. Verheul, inwonend lid van de gemeenschap, voor te laten gaan in eucharistievieringen. huissen «anp „De prior van de Dominicaanse Gemeenschap heeft zich niet willen onderwerpen aan dit ver bod", zo heeft vicaris-generaal P. Rentinck van het aartsbis dom geschreven aan de pries ters en pastoraal werk(st)ers van het dekenaat Eist. Zij moeten de parochianen afraden aan deze vieringen deel te nemen. Ook moeten zij zich beraden op hun houding ten aanzien van ande re pastorale activiteiten van de Dominicanen in Huissen. Door een predikant te laten voorgaan in de eucharistie sluit de ge meenschap zich buiten de ge meenschap met de universele kerk, de paus en de bisschop pen, aldus Rentinck. Simonis had in maart reeds gedreigd te zullen verklaren dat de domini canen in Huissen niet katholiek handelen, als ze weigeren het besluit over Verheul in te trek ken. De Dominicaanse Gemeen schap heeft daarentegen de steun gekregen van het provin ciaal bestuur van de Dominica nen in Nederland. Provinciaal P. Struik en co-provinciaal K. Derksen hebben de motieven van de Dominicaanse Gemeen schap toegelicht om ds. Verheul in eucharistievieringen te laten voorgaan. Dit deden zij zowel in een gesprek in Utrecht met Si monis als in Rome met het hoofd van de orde der Domini canen, magister Timothy Rad- cliffe, met kardinaal Somaio van de congregatie voor de institu ten van het gewijde leven en met vertegenwoordigers van de congregatie voor de geloofsleer en de raad voor de eenheid der christenen. De Vaticaanse ge sprekspartners hebben er ge noegen mee genomen dat het generaal bestuur van de orde deze kwestie voorlopig in eigen handen heeft genomen. Volgen de week spreekt het kapittel van de orde in Nederland over deze zaak. Het dagelijks bestuur van de Nederlandse provincie der Do minicanen vindt het van belang dat op deze wijze 'de lokale praktijk van onze Huissense ge meenschap serieus ter sprake wordt gebracht binnen het ka der van de wereldkerk'. „Op het scheppen van die ruimte was ons beleid van meet af aan ge richt", hebben Struik en Der ksen in een brief van 7 juni aan de gemeenschap in Huissen ge schreven. Simonis had tegen de domi nicanen gezegd dat ambtsdra gers van andere kerken eerst door rooms-katholieke bis schoppen gewijd moeten wor den voordal zij in een eucharis tieviering kunnen voorgaan. De dominicanen hadden dit be streden. Zij verwachten dat het idee van een tweede wijding te zijner tijd tot het verleden zal behoren. De gemeenschap heeft heel voorzichtig en be scheiden geprobeerd dit inzicht in een concrete daad om te zet ten. „Zo kan ook worden beke ken of de oecumene die op dood spoor dreigt te komen, opnieuw vaart kan krijgen." Verheul woont sinds januari 1989 in de Dominicaanse Ge meenschap. Sinds november 1990 preekt hij regelmatig in de eucharistieviering op zondag en gaat hij voor in de doordeweek se eucharistieviering in kleine kring. Sinds vorig jaar oktober leidt hij ook eucharistievierin gen op zondag. De gemeen schap erkent het ambt van Ver heul. hoewel hij niet door een bisschop is gewijd. hillegomEen grondige renova tie van de toren van de Martinus- kerk in Hillegom gaat rond de 200.000 gulden kosten. Het pa rochiebestuur hoopt dit bedrag, dat niet uit de normale begroting kan worden betaald, de komende periode boven tafel te krijgen door allerlei acties en fondswer ving. De toren van de kerk dateert uit 1869 en verkeert momenteel in slechte staat. Er kan een waslijst van mankementen worden opge voerd. Zo moet het metselwerk worden hersteld en dient het bouwwerk hoognodig te worden gevoegd. Ook de klokkestoel is aan vervanging toe, de betonnen galmborden in de galmgaten zijn kapot en de leien bedekking van de torenspits moet worden gere pareerd. Datzelfde geldt voor de installatie van de bliksemafleider. Verder moeten de wijzerplaten en het torenkruis worden ver nieuwd en moet er het nodige timmer- en schilderwerk worden uitgevoerd. Het parochiebestuur heeft inmid dels een actieplan opgesteld om de werkzaamheden te financie ren. Er wordt onder meer gedacht aan een sponsorfietstocht door pastoor J. Wanink van de St. Martinus op vrijdagavond 25 ju ni, omlijst door een braderie op het kerkplein. Andere voorstellen zijn een benefiet-muziekuitvoe ring eind september, een kerke- veiling tijdens het Martinus-feest op 12 november en een paro- chie-dineravond eind november. Ook zal het Hillegomse bedrijfs leven worden gevraagd de reno vatie te sponsoren. FOTO w/m DIJKMAN amersfoort anp Het grenshospitium in Amsterdam-Zuidoost is geen gastenverblijf, zoals de naam suggereert, maar een detentiecentrum. „Het detine ren van asielzoekers die geen Strafbaar feit hebben begaan, is in strijd met de menselijke waardigheid." Dit schrijft de Raad van Ker ken aan de vaste Kamercommissie voor justitie. De in april 1992 geopende inrichting is bedoeld voor opvang van asielzoekers die op Schiphol aankomen en aan wie de toegang tot Nederland wordt geweigerd. Zij worden in een beveiligde ruimte vastgehouden totdat de uitkomst van hun asielverzoek vaststaat. Gemiddeld zitten zij er ongeveer 40 dagen vast, terwijl verblijf van een half jaar geen uitzondering is. De Raad verzet zich tegen de lange duur van de detentie, die voor de asielzoekers onbegrijpelijk en moeilijk te aanvaarden is. Dit leidt tot hevige psychische spanningen, die soms hun uitweg in agressie en gewelddadigheid vinden. Verder is de Raad ernstig bezorgd over de onvoldoende rechts waarborgen waarmee de behandeling van asielverzoeken is om kleed. 'Toevloed buitenlanders geen rechtvaardiging voor geweld' HANNOVER EPD Het grote aantal buitenlanders in Duitsland is geen reden om niet met alle kracht tegen het geweld en racisme te proteste ren. Deze waarschuwing liet een delegatie van de Wereld raad van Kerken gisteren in Hannover horen aan het slot van een meerdaags bezoek aan Duitsland, dat was bedoeld om de groeiende vreemdelingen haat in het land te onderzoe ken. De delegatie had in ont moetingen met tientallen asiel zoekers geconstateerd hoe bang zij zijn. Onder de nieuwe asiel wet worden zij niet langer op hun individuele situatie beoor deeld, maar aan de hand van al gemeen geldende criteria. Dele gatielid ds. C.F. Beyers Naudé zei onder de indruk te zijn van de demonstraties tegen vreem delingenhaat waaraan duizen den Duitsers deelnemen. Hij verwacht dat de Duitse kerken de nieuwe asielwet scherp zul len veroordelen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Gemert-Boekel (part-ti me): drs. J.C. Borst, predikant voor buitengewone werkzaamheden (gees telijk verzorger inrichtingen van justi tie) (part-time), wonende te Zoeter- Aangenomen: het beroep door de ge nerale synode als zendingspredikant (t.b.v. de G.Z.B. voor de Reformed Church te Zimbabwe): C. van Dam, kandidaat te Oegstgeest. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: door de classis Amsterdam als ziekenhüispastor in het Acade misch Ziekenhuis van de Vrije Univer siteit te Amsterdam (part-time): me vr. drs. W. van der Weg-Rullmann te Nieuwkoop (part-time), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Sprang Capelle e.o.: drs. D.M. Knibbe te Sint Pan- Horst te Barendrecht; te Zeist: L.W. deGraaff teZuidlaren. Bedankt: voor Dronten: E. Heres te Assen-Noord. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zaanstreek-Centrum i.c.m. Alkmaar: C.T. de Groot, kandi daat te Wijk bij Duurstede. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Vhssingen: J. van der Wal, kandidaat te Apeldoorn; tweetal te IJmuiden: J. Nutma, kandidaat te Apeldoorn en J. van der Wal, kandi daat te Apeldoorn; te Breda: E.J. van der Linde, kandidaat te Apeldoorn. Beroepbaarstelling; E.J. van der Lin de. Tannhëuserstraat 353. 7323 DV Apeldoorn, tel:055-670939; J. van der Wal. Loolaan 43. 7314 AE Apel doorn. tel :055-220482 Aangenomen: naar Purmerend: G. Vos. kandidaat te Warnsveld. Bedankt: voor Drogeham: H.H. KlompteNunspeet. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Arnhem-Zuid: J. Bouri- tiuste Vroomshoop; te Dordrecht: drs. R. Erwich te Hoogezand; te 's- Gravenhage; R. Venema te Utrecht- Centrum; te Zoetermeer (part-time): Z. Panneman, kandidaat te Nieuw- Vennep Beroepbaarstelling: Z. Panneman. Lange Moor 41, 2151 VH Nieuw Ven- HET WEER ROB GROENLAND Komische taferelen De warmteproduktie draait op dit moment op topniveau, hetgeen niet verwonderlijk is als we kijken naar de huidige stand van de zon. Over twee weken komt de zon het hoogst boven ons halfrond te staan (loodrecht boven 22 graden noor derbreedte), om zich daarna weer langzaam terug te trekken naar het zuidelijk halfrond. De sterke instra ling zorgde gistermiddag boven be paalde gebieden van Nederland voor leuke verschijnselen. Bij het KNMI in De Bilt kwamen vijf mel dingen binnen, afkomstig uit Utrecht, van omlaag vallende stuk ken hooi. Dergelijke komische tafe relen worden wel meer waargeno men op hoogzomerdagen. Het aardoppervlak wordt dan plaatse lijk zo sterk verwarmd, dat er een wervelbeweging tot stand komt, in de volksmond wel bekend als de stofhoos. Dergelijke meestal onschuldige fe nomenen kunnen stof, hooi, zand en bladeren tot op enkele meters hoogte opzuigen. Vooral zandge bieden grenzend aan grasvelden of bossen zijn favoriet voor het ont staan van stofhozen. Dit heeft te maken met het grote verschil in temperatuur dat ontstaat tussen het koele bos en gloeiend hete zand. Andere verhitte geluiden kwamen uit het zuiden van Engeland, waar Londen 29 graden scoorde en het asfalt van de snelwegen plaatselijk begon te vervormen van de hitte. Het aantal pollen in de lucht boven grote delen van Engeland nam in de loop van de dag sterk toe, even als het ozongehalte in de onderste kilometers. Ook in Nederland werd een toename in concentraties pol len en ozon gemeten. De astma- en hartpatiënten maken moeilijke mo menten door, zeker als in de na middag de concentratie ozon een maximum bereikt. De zeewind blijft deze middag ver moedelijk beperkt tot een smalle strook kust. Elders in de regio voert een matige oostenwind warme lucht aan waarin het 27-29 graden kan worden. De komende avond en nacht kunnen de eerste onweders over het zuiden van Nederland en misschien Zeeland strijken. Mor gen overdag opnieuw een zeer war me zomerdag met piekwaarden van 28-30 graden, waarschijnlijk ge volgd door opkomend warmte-on- weer in de avonduren. Op vrijdag ook nog warm, met later op de dag toenemende onweerskansen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland veel bewolking en perio den met regen. In het oos ten van Schotland vooral morgen ook nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. In Engeland en Wales van daag nog perioden met zon en later op de dag en kele regen- of onweersbui en. Morgen veel bewolking en perioden met regen, in het oosten ook kans op on weer. Vandaag maximum temperatuur rond 25 gra den, morgen vooral in Wales en het westen van Engeland koeler. België en Luxemburg: Vandaag zonnig, maar la ter op de dag een versprei de onweersbui. Morgen meer bewolking en verder toénemende onweerskansen. Middagtemperatuur ongeveer 30 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst nog perioden met zon. la ter enkele regen- of onweersbuien. Mor gen half tot zwaar bewolkt en opnieuw regen- en onweersbuien. Middagtempe ratuur rond 30 graden, maar aan de Ka- naalkust minder warm. Morgen ten wes ten van Parijs afkoeling. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag overwegend veel be wolking en voornamelijk in het noorden af en toe regen. Morgen aan de Algarve perioden met zon en droog, in het mid den en noorden wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 23 aan de Algarve. Madeira: vandaag meest be wolkt en af en toe regen. Morgen over wegend droog en enkele opklaringen. Maxima ongeveer 20 graden, morgen iets hoger. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noorden en midden half tot zwaar bewolkt en enkele buien, voor al in het oosten mogelijk met onweer. In het zuiden droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur tussen 24 en 30 graden, maar in het-noordwesten be duidend koeler. Canarische Eilanden-. Wolkenvelden, aan de zuidstranden vooral morgen ook zonnige perioden. Droog. Maxima van 22 graden aan de noordkant van de Eilanden tot 26 gra den aan de zuidstranden. Marokko en Tunesië: Marokko: Aan de kust vandaag enkele wolkenvelden, morgen meer zon. Droog. Temperaturen op het strand bij wind van zee rond 22 graden, landinwaarts maxi ma rond 26 graden. Tunesië: Wolken velden, afgewisseld door zonnige perio den en vandaag in het noorden een klei ne kans op een onweersbui. Middagtem peratuur aan de stranden bij wind van zee tussen 27 en 31 graden. In het bin nenland maxima tussen 33 en 38 gra den. Zuid-Frankrijk: 's Morgens perioden met zon, vooral.in de middag en avond enkele onweersbui en. Vooral morgen kunnen de buien plaatselijk zwaar zijn. Maxima rond 30 graden, maar morgen van het westen uit flinke afkoeling. Italië. Corsica en Sardinië: Italië en Corsica: vandaag toenemende bewolking, gevolgd door ee onweersbui. Morgen perio later op de dag v de bui. Middagtemperatuur tussen 27 en 32 graden. Sardinië, Sicilië en het uiterste zuiden van Italië: perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtem peratuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, later op de dag in het binnen- weersbui. Middagtemperaturen op de ongeveer 27 graden, in het binnenland rond 32 graden. Ouitsland: Vandaag zonnig, later op de dag in het zuidwesten kans op een lokale c bui. Morgen in het zuiden en bewolking op grotere schaal on- Maximumtemperatuur tussen 28 en 33 graden. In het noorden en noord oosten vandaag iets koeler. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 10 JUNI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.18 Zonond Maan op 00.48 Maan or Waterstanden Katwijk Hoog water 07.58 en 20.22 Laag w r 03.51 en 16.15 Weerrapporten 8 jun 20 u

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14