Leiden Tijd dringt voor vergistingsfabriek Uiteindelijk moeten wij het vuil toch Nieuw telefoonnummer van Leidsch Dagblad Forse claim dreigt voor Tinus Laken 'Hij had de moordlust in zijn ogen staan' I WOENSDAG 9 JUNI 1993 chef gert visser. plv.-chef aad rietveld. 071 -161417 Mini-rotondes Sl r Leiderdorp over- I «5 weegt zeven mini- rotodes aan te leggen. Voor de verkeersveiligheid. Moeraszone sy -» Zoeterwoude krijgt I geen stuk van het Bentwoud op het grond gebied, maar krijgt alleen te maken met een smalle moeraszone. Nieuw record treintaxi leiden De treintaxi in Leiden heeft in de maand mei voor het eerst meer dan 10.000 reizigers vervoerd. Daarmee werd het re cord van januari verbroken, toen 9600 treinreizigers op station Leiden de taxi namen. Vooral op donderdagavond en zondag nam de drukte toe. Voor vijf gulden brengt de treintaxi de passa gier op bestemmingen in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijns burg, Valkenburg, Voorschoten, Warmond, Zoeterwoude en Hoogmade. De firma Eltax, die de treintaxi in Leiden verzorgt, heeft de chauffeurs in de bloemetjes gezet. Tuinstoelen in brand leiden Een aantal brandende tuinstoelen in een flatgebouw aan de Zijldonk in Leiden zorgde vannacht voor enorme rookont wikkeling. De stoelen stonden op elkaar gestapeld in het gang pad van de kelderboxen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De brandweer kon voorkomen dat de brand zich verder in de flat verspreidde. Wel moest een 20-jarige bewoner van de Zijldonk de nacht elders doorbrengen omdat zijn huis vol stond met rook. Botsing bromfiets en fiets leiden» Een 55-jarige vrouw uit Rijnsburg is gistermiddag op de kruising Willem de Zwijgerlaan/Schipholweg met haar bromfiets tegen een 49-jarige Leiderdorpse fietsster gebotst. De Rijnsburg- se gaf geen voorrang bij het oversteken van de Willem de Zwij gerlaan. Ze kwam ten val en moest met rugklachten naar het Diaconessenziekenhuis worden vervoerd. De Leiderdorpse bleef ongedeerd. leiden» Met ingang van zondag 13 juni 1993 krijgt het Leidsch Dagblad een nieuw telefoonnummer. Het algemene nummer wordt 356 356. De doorkiesnumers voor de redacties worden: sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356 450 nieuwsdienst 356 435 stadsredactie 356 425 regio Leiden Rij nstreek 356 A10 secretariaat, hoofdredactie 356 400. Moet T. Laken (63), eigenaar van het Vlietpark ruim ander half miljoen gulden betalen aan zijn 69 huurders? Daarover be slist de Haagse rechtbank bin nen veertien dagen. Laken werd vorig jaar maart in kort geding veroordeeld tot het leveren van energie in de vakantiewoningen op het park. Deed hij dat niet dan moest hij een dwangsom van 500 gulden per dag per be woner betalen. Omdat Laken al een tijd geen energie meer le vert is het bedrag flink opgelo pen. Laken voldeed aanvankelijk wel aan het vonnis, maar stopte de energie-levering omd^t de elektriciteitsvoorziening zou zijn afgekeurd door het EWR. Laken beroept zich op over macht. Als hij de installatie weer zou aansluiten, zou hij in strijd met de wet handelen, zo luidt zijn standpunt. De eigenaar wil ook geen 130.000 gulden inves teren in een nieuwe installatie. Laken wil in 1997 met pensioen. Laken eiste gisteren dat de rechter de invordering van de dwangsommen verbiedt. Die eis hoorde de rechter in november ook al aan, maar toen besloot hij de zaak aan te houden zodat kon bekeken worden of de huurders tegen een redelijke prijs zelf eigenaar konden wor den van het park. Maar de on derhandelingen daarover zijn gestrand. Tijdens de zitting brachten de huurders, bij monde van advo caat P. Mahieu, naar voren dat twee onafhankelijke makelaars het park op respectievelijk 1.700.000 gulden en 1.750.000 gulden hebben getaxeerd. De gemeente Leiden zou volgens Mahieu geïnteresseerd zijn voor 1.600.000 gulden. Laken heeft het bod van de huurders afge slagen. Hij zou nog in onder handeling zijn met de gemeen te. De rechter moet zich nu bui gen over de vraag of Laken de dwangsom al dan niet moet be talen. Hij doet op 22 juni uit spraak. Laken heeft ook hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van maart 1992 waarin hij verplicht werd tot de leve ring van energie. Dat beroep wordt over enige tijd bij het ge rechtshofbehandeld. Zwangere vrouw in de takels leiden Een hoogzwangere vrouw van de Uiterstegracht moest vanmorgen vroeg met spoed naar het ziekenhuis worden gebracht voor de be valling. Medewerkers van de ambulancedienst slaagden er echter niet in de vrouw van de trappen af te dragen. De hulp van de brandweer werd ingeroepen. De brancard werd in de touwen gezet en met behulp van een takelwagen door het slaapkamerraam naar beneden gehesen. Die operatie verliep probleemloos. Leidse vuilophalers voeren stiptheidsactie met bijsmaakje Steeds meer kritiek op SVI De aanzet tot de bouw van een scheidings- en vergis- tingsinstallatie (SVI) aan de Voorschoterweg in Leiden moet snel worden gegeven. De gemeenschappelijke re geling vuilverwerking Leiden (Gevulei), waarin Leiden en de regiogemeenten zitten, wil op 1 juli duidelijkheid heb ben. In 1996 vervalt de vergunning voor overslag van af val op het terrein van de oude vuilverbranding. Als de SVI dan niet klaar is, zit de Gevulei in de problemen. leiden/leiderdorp» frank buurman Wethouder H. de la Mar, voor zitter van de Gevulei, moest gis teren praten als Brugman om de gemeenten van het nut van de SVI te overtuigen. Eerst bij het algemeen bestuur van de Gevulei, later in het Ibishotel in Leiderdorp op een informatie avond voor raadsleden uit de betrokken gemeenten. De gemeenbesturen van Was senaar en Voorschoten wensen geen geld in de vergistingsfa briek te steken. Zij vrezen een financiële strop en willen geen verantwoordelijkheid voor de experimentele fabriek dragen. Het huisvuil zou beter verwerkt kunnen worden bij de Afvalver werking Rijnmond (AVR), vin den zij. De Wassenaarse wethouder C. Aptroot raadde De la Mar af de fabriek bij meerderheid van stemmen door te drukken. Dat lijkt mogelijk, omdat de meeste gemeenten nog wel achter de bouw van de SVI staan. Toch zijn er steeds meer kritische ge luiden te horen. Veel gemeen ten willen meer tijd om de zaak in eigen kring door te spreken. De la Mar suggereerde dat de gemeenten in elk geval voor 1 juli de intentie kunnen uitspre ken om de eerste stap te zetten op het pad naar de SVI. Geen enkele gemeente wordt ge dwongen om risico te lopen. Niet meedoen betekent niet voor straf een hoger tarief voor afvalverwerking. Maar uittreden uit de Gevulei kost een gemeen te wel veel geld. De la Mar vergeleek meewer ken aan de SVI met het kopen van een lot in de loterij. „Je kunt er veel mee winnen, je verliest maar een klein bedrag." De ver gistingsfabriek, die meer dan 80 miljoen gulden kost, kan de prijs per ton afval brengen op omstreeks 170 gulden. Nu moet nog 210 gulden per ton afval worden betaald aan de AVR. Het bericht dat ook de AVR een vergistingsfabriek wil bou wen zaaide enige twijfel over het nut van een Leidse SVI. Maar volgens De la Mar is de vergistingsfabriek in de Rijn mond voor de Leidse regio niet voordelig, omdat het afval dan toch weer moet worden ge scheiden en overgeslagen. Om te voorkomen dat de SVI wordt getorpedeerd door fouten in procedures, zoals gebeurde met de stortplaats De Does in Leiderdorp, is een speciale risi co-analyse gemaakt. Specialis ten hebben een pad uitgestip peld dat bezwaren omzeilt. De kans dat de vergistingsfabriek er komt werd gisteren geschat op 90 procent. Bij diverse raadsleden be stond de angst dat de nieuwe technologie de hoge verwach tingen niet kan waarmaken. J. Bos van ingenieursbureau DHV stelde dat er geen sprake is van een avontuur in dit opzicht, omdat over de opzet van de fa briek heel goed is nagedacht. De overlast voor omwonenden zou nihil zijn. De Bloemenbuurt is volgens de Leidse reinigingsdienst een voorbeeldige wijk. Minicontainers stonden gistermiddag keurig met de klep dicht langs de straatkant. foto henk bouwman bij de dienst Milieu en Beheer, wil dat graag weten: ..lk ben reuze benieuwd hoe de burger nu zijn huisvuil aanbiedt. Er is toch behoorlijk wat publiciteit aan de actie gegeven. De men sen moeten nu toch wel weten wat er aan de hand is. De eerste dag van de stiptheidsactie (vori ge week donderdag, red.) zijn we ontzettend streng geweest. Als het deksel maar een kiertje openstond, lieten we de contai ner al staan. Het regende die dag klachten van burgers. En steeds hoor je dan hetzelfde verhaal, ledereen heeft natuur lijk keurig volgens de regels de boel buiten gezet en het is altijd de schuld van anderen dat er iets fout is gegaan." Nu is de reinigingsdienst iets soepeler. Men wil niet tc veel mensen duperen. En blijkbaar werkt die aanpak, want in de Bloemenbuurt staat nijwd elke container keurig geparkeerd: handvatten naar de straatkant en deksel dicht. „De mensen le ren snel. Ze hebben zeker gele zen wat er in andere steden is gebeurd", zegt Jaap van Driest. Hij verwijst naar de Haagse ta ferelen, waar burgers opgesta peld huisvuil uit protest in brand staken. „Gisteren deed ik de Meren- wijk. Zat er een omaatje in haar bloementuintje met een zak te veel. Dan pak je die zak ook maar mee", vertelt de vuilnis man. Hij en zijn collega's Huls- egge en Sari zijn dan ook zeker de 'rotsten' niet. Staat er eens een klep wijd open. dan halen ze keurig de bovenste zak eruit en legen ze de bak. „Maar die zakken laten we liggen", zegt Hulsegge resoluut. Slechts een keer leidt het tot een aanvaring. Een mevrouw uit de Meidoornstraat blijft be teuterd achter met een halfvolle zak. „Hij is niet eens van mij. Maar die kan ik toch niet laten staan. Dat vind ik zo zielig voor die ouwe mensen die hier op de hoek wonen." De vuilophalers zijn onverbiddelijk. „Moeten ze het maar goed doen." Ada Kraft is verheugd. „Ik vind dit opmerkelijk. Moet je kijken hoe netjes die - ontstalen op een rij staan. Zo heeft de stiptheidsactie toch ook zin. Want wat de dienst nu doet is in feite niet meer dan de regels volgen. Het wordt tijd dat de mensen eens leren hoe het moet." Hoe gemakzuchtig de burger kan zijn, wordt bewezen in de Hyacinthenstraat. Naast de wijkcontainer ligt een grote hoop grofvuil. Die ligt er al van af zondag, roept een toegesnel de dame. „Een illegale stort dus", concludeert Kraft. Meteen wordt de reinigingspolitie inge schakeld. Intussen geniet het trio Van Driest, Hulsegge en Sa ri van het wrrk m de mu— zon. „Het is beter dan achter je bureau zitten." Mootcourtzittingen in faculteit rechten „Leo Fransen kwam de trap af en naderde Klaas Bruinsma. De moordlust stond in zijn ogen. Bruinsma raakte in paniek, vuurde zijn wapen vijf maal af en trof Fransen dodelijk." Het lijkt een scène uit een goedkope Nederlandse thriller, maar het was een historische afrekening in de Haagse onder wereld die gisteren centraal stond bij een strafzitting van het zogenaamde 'Mootcourt' bij de juridische faculteit van de Leid se universiteit. Een academi sche rechtszitting, waarbij stu denten optraden als officier van justitie of openbare aanklager bij wijze van praktisch examen. Bruinsma stond zogenaamd terecht en student Bas was openbare aanklager. De aanlei ding tot de schietpartij was een conflict tussen Bruinsma en zijn zakenpartner Pieterse over 800 kilogram hasj. Bruinsma ging op bezoek bij Pieterse in de Haagse Casuariestraat om de zaak te regelen. Pieterse, als de dood voor de 'vüurgevaarlijke' Bruinsma, had drie trawanten op zolder verstopt ter bescher ming. Toen het conflict tussen In de kantine van de reinigings dienst wordt geklaagd. De Leid se vuilophalers voeren een stiptheidsactie waar naar hun mening een wrang bijsmaakje aan kleeft. „Wij hebben vanoch tend een zooitje containers niet geleegd, maar die moet iemand anders straks alsnog ophalen. Vanwege de vele klachten. Dat is toch geen actie", moppert een vuilnisman. Maar dat is nog niet het ergste. „Al blijft het vuil weken op straat liggen, wij moeten het uiteindelijk toch ophalen." Vandaag valt de beslissing of de reinigingsdienst de stipt heidsactie voortzet. Vooruit zicht op de 2,5 procent salaris verhoging is er nog niet. Maar bij de uitvoerende ambtenaren is nog geen spoortje twijfel te ontdekken. Ze blijven zich sterk maken voor een hoger inko men. „Het is in feite niet meer dan behoud van koopkracht." „Wat ze in Rotterdam en Den Haag doen, dat vind ik goed. Gewoon de hele zaak platleg gen. Nu voelt niemand de pijn, behalve wijzelf. Twee weken te rug hebben we één dag ge staakt. De volgende dag moes ten we tot zes uur doorwerken." Terwijl Memet Sari er geen doekjes om windt, manoeu vreert hij de grote vuilniswagen door de smalle straatjes van de Bloemenbuurt. Hij rijdt van middag een rondje groene con tainers. Aan zijn collega's Tom Hulsegge en Jaap van Driest de taak om de bakken te legen en, uiteraard, te controleren. Het trio trekt bekijks nu een verslag gever en een fotograaf van deze krant hun verrichtingen op de voet volgen. Om te zien hoe het allemaal gaat. Ook Ada Kraft, voorlichtster Bruinsma en Pieterse hoog op liep kwamen de drie helpers naar beneden, waarop Bruin sma zijn wapen trok en de re gen van kogels afvuurde. Aanklager Bas stelde dat Bruinsma de confrontatie had moeten vermijden. Hij had moeten vluchten toen duidelijk werd dat hij tegenover een overmacht stond. Hij eiste een gevangenisstraf van zes jaar. Noodweer Advocaat Philip stelde in zijn verdediging dat Bruinsma uit noodweer had gehandeld. Ter men als wederrechtelijke aan randing en voorwaardelijke noodweer vlogen door de gele genheidsrechtszaal. En natuur lijk was er ook de nodige juris prudentie van de Hoge Raad, waar juristen zich zo graag op beroepen. Had een in paniek geraakte agent in 1983 immers niet een overspannen huis vrouw doodgeschoten die hem met een aardappelmesje be dreigde? Die was er genadig van af gekomen. Een streng college van juris ten, bestaande uit C. Oomen, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universi- Felle pleidooien werden gisteren gehouden In het Mootcourt maar verdachten waren er niet aanwezig. teit, C. van Gorkom en H. Carels hoorde de replieken en duplie ken aan. Met scherpe interrup ties werden de officieren en ad vocaten van hun stuk gebracht. „Waar haalt u die wijsheid van daan", of „een advocaat eist niet, hij verzoekt iets', kregen de studenten te horen. De tijd- waameemster met haar stop- bordje en bel moest geregeld ingrijpen als een betoog te lang duurde. Het rechtscollege was tevre den over de prestaties van de studenten. Zeker over het feit dat de meesten argumenten achter de hand hielden voor de tweede termijn. Ook vandaag werden er nog zittingen in het speciale Mootcourtgebouw van de juridische faculteit aan de Hugo de Grootstraat afgewerkt. Niet alleen strafrecht, maar ook civiel recht en handelsrecht kwamen aan bod. In totaal hiel den 170 studenten hun foto hielco kuijpers pleidooien voor 50 professione le rechters, officieren en advo caten. Zo verdienden de stu denten certificaten voor hun studie. Het Mootcourt is een zeer oude traditie, afkomstig uit Engeland, waar het omstreeks 1300 in Oxford al werd gehou den. POrllKB (Industrieterrein Grote Polder), Telefoon 071 -899206. Openingstijden: maandag t/m J" 09.00 -17.30 uur. 10.00-17.00 uur, koopavond i9.uu-zi.00uur. Ruime parkeergelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13