nu Kroaten vluchten prioriteit voor Letse Weg in armen Serviërs HEMA7 GORDIJNEN Italiaanse politiek definitief op drift geraakt Aanpak AIDS-epidemie volstrekt onvoldoende Buitenland Honderden op vlucht na massamoord in Liberia DINSDAG 8 JUN11993 'We -ouden aissctoren «.«a*»*- Regeling staatsburgerschap Vrouwen in broek niet gewenst Mbabane Een stamhoofd in Swaziland heeft de vrouwen in zijn district verboden om nog langer broeken te dragen, omdat dit niet strookt met de traditie en oneerbiedig is tegenover de ko ning. De verordening heeft opschudding veroorzaakt onder de modebewuste Swazische vrouwen, die broeken en westerse kle ding dragen wanneer ze een disco bezoeken in Fakudze's dis trict, net buiten de hoofdstad Mbabane. President Mongolië op winst ulaanbaatar Ondanks zijn overstap naar de oppositiepartij, lijkt president Punsalmaagiyn Ochirbat in Mongolië zeker een gemakkelijke herbenoeming na de verkiezingen van zo Na telling van 65 procent van de stemmen stond de hervor mingsgezinde Ochirbat op 58,3 procent. Zijn belangrijkste uitda ger, de conservatieve ex-communist Lodon Tudev, kwam niet verder dan 38,1 procent. SPD wil onderzoek Treuhandanstalt bonn» De Duitse oppositiepartij SPD stuurt aan op een parle mentaire enquête naar de handel en wandel van de Treuhan danstalt, de overheidsinstelling die is belast met de sanering en privatisering van het bedrijfsleven in de voormalige DDR. Bij acht a tien transacties zou sprake zijn geweest van criminaliteit en minachting van het parlement. De partij meent dat er enkele „schandalige" gebeurtenissen hebben plaatsgevonden en dat het Duitse ministerie van financiën onvoldoende toezicht heeft uitgeoefend: Kravtsjoek belooft spoedige ratificatie kiev» President Kravtsjoek van Oekraine heeft gisteren gezegd dat zijn land nog tijdens de huidige parlementaire zitting het Start-1 verdrag zal ratificeren. Kravtsjoek deed zijn belofte aan het begin van gesprekken met de Amerikaanse minister van de fensie, Les Aspin. Aspin brengt een bezoek aan Kiev om de Ame rikaanse ongerustheid over het Oekraïnse kemwapenbeleid over te biengen. Zwickel nieuwe voorzitter IG Metall berlijn Klaus Zwickel (54) wordt de nieuwe voorzitter van de grootste vakbond ter wereld, de Duitse IG Metall. Hij volgt de wegens dubieuze aandelentransacties afgetreden Franz Stein- kiihler op. Zwickel is gisteren door het bestuur van de vakbond voorgedragen. Hij staat bekend als een zelfbewuste, strijdbare, maar tegelijk uiterst realistische bestuurder. Rode Khmers vallen VN-soldaten aan phnom penh Rode Khmers hebben gisteren in het eerste be langrijke incident sinds de Cambodjaanse verkiezingen van eind mei een eenheid Pakistaanse VN-soldaten aangevallen en daar bij twee Pakistanen verwond. VN-functionarissen zeiden dat nog ongeveer 70.000 stembiljetten moeten worden verwerkt, zo dat vermoedelijk morgen de officiële einduitslag kan worden ge presenteerd. Twee rijkswachters vermoord in Spa spa» Twee Belgische rijkswachters zijn gisterochtend met kogels om het leven gebracht tijdens hun nachtdienst in de rijkswacht kazerne in Spa. Volgens de politie moeten de slachtoffers volle dig verrast zijn geweest. De agenten zaten nog in hun stoel en er werden geen sporen van braak gevonden. Alleen het dienstwa- pen van een van de rijkswachters bleek te zijn gestolen. Franse ex-politiechef doodgeschoten parus René Bousquet, die hoofd van de politie was tijdens het Vichy-regime in de Tweede Wereldoorlog, is vanochtend voor zijn huis in Parijs doodgeschoten. Dit is officieel in Parijs be kendgemaakt. Bousquet was 82 jaar. Bousquet was tijdens de Duitse bezetting medeverantwoordelijk voor de deportatie van duizenden joden tussen 1943 en 1944. In het najaar zou worden besloten of hij wegens misdaden tegen de menselijkheid voor de rechter zou moeten verschijnen. Duizenden Kroaten uit de omgeving van de Bosnische stad Travnik hebben gisteren bescherming gezocht bij Serviërs. Travnik werd enkele weken geleden door Kroatische strijders ingenomen, maar de stad wordt nu fel belaagd door moslimtroepen. Intussen heeft de Bosnische regering gisteren ingestemd met de instelling van veilige gebieden (.safe havens). HARBEL Rtr-AFP Honderden burgers uit de Libe riaanse stad Harbei en omge ving zijn gisteren op de vlucht geslagen na de massamoord het afgelopen weekeinde op drie honderd mensen in een vluch telingenkamp bij een plantage van de rubbermaatschappij Fi restone. Het dodental zal waarschijn lijk nog verder oplopen, aldus artsen in het ziekenhuis van Harbel. Van de zevenhonderd gewondën zijn enkelen er ern stig aan toe. Eerder werd ge meld dat 250 mensen waren ge dood. De aanvallers namen on geveer 200 mensen gevangen die gedwongen werden rijst te dragen dat gestolen was uit voorraden van de Verenigde Naties. Brigadier John Adda, de Gha- nese onderbevelhebber van de Westafrikaanse vredesmacht in Liberia (Ecomog), beschuldigde het Nationaal Patriottisch Front (NPFL) van de massamoord. „De actie van de opstandelin gen zou de wereld duidelijk moeten maken met wat voor lui Ecomog te maken heeft", zei hij. Het gevaar bestaat dat de door Nigeria geleide interven tiemacht een tegenval zal uit voeren, waardoor de al vier jaar durende burgeroorlog verder esclaeert. Ecomog steunt de Li beriaanse interim-regering te gen het NPLF, dat onder leiding staat van Charles Taylor. Taylor ontkende gisteren offi cieel iets te maken te hebben met het bloedbad. VN-functio- narissen zeiden niet te weten wie verantwoordelijk is voor het bloedbad. De bewoners van het vluchtelingenkamp Carter wa ren werkzaam als boer of rub bertapper op de plantages van Firestone. ZAGREB/TRAVNIK AFP-Rtr De leider van de Bosnische Kroaten, Mate Boban, heeft gis teravond om internationale hulp gevraagd. „De situatie in Travnik is dramatisch", schreef Boban in een brief aan ver scheidene internationale in stanties. Boban beweert dat in Travnik standrechtelijke execu ties worden uitgevoerd en „350 Kroaten in een concentratie kamp zitten". Kroaten in omlig gende dorpen zouden worden „uitgewezen". Bij hevige ge vechten het afgelopen weekein de zijn naar schatting van VN- functionarissen honderden mensen omgekomen. BERLUN GPD De huidige aanpak van de we reldwijde AIDS-epidemie is vol strekt onvoldoende en onrealis tisch. Die boodschap bracht dr. M.H. Merson, directeur van het AlDS-programma van de We reld Gezondheidsorganisatie (WHO) gisteren. De dodelijke ziekte slaat nu explosief toe in Zuid-Amerika, Zuid- en Zuid- oost-Azië, met in het laatste jaar meer dan anderhalf miljoen be- „Wij hadden geen keus dan ons tot de Bosnisch-Servische republiek en zijn leger te wen den om de nek van onze vrou wen, kinderen en bejaarden te redden", aldus een Kroatische bevelhebber. Vluchtelingen zei den zich veiliger te voelen bij hun voormalige vijanden. „Wij hebben het net gehaald. Wij zouden als schapen zijn afge slacht als wij gebleven waren", aldus een Kroaat. Travnik (90.000 inwoners, van wie de meerderheid moslim is) werd sinds augustus 1992 gere geld gebombardeerd door Ser vische troepen. Moslims en Kroaten lagen toen nog zij aan zij in de verdedigingslinies. En- smettingen in ieder van deze gebieden. Om alleen in de ontwikke lingslanden die preventieve maatregelen te nemen waarvan bekend is dat ze werken, is een jaarlijkse investering nodig van ongeveer 4,5 miljard gulden, zo heeft de WHO berekend. Dat is 20 maal zo veel als vorig jaar werd besteed. Merson relati veerde het ogenschijnlijk hoge bedrag direct: je kunt er nauwe lijks één cola per hoofd van de kele maanden geleden begon nen de Kroaten een offensief te gen hun voormalige bondgeno- De Servische belegeraars van de moslim-enclave Gorazde hebben inmiddels met tanks een nieuw offensief ingezet. Go razde is een van de zes moslim enclaves die door de Verenigde Naties zijn uitgeroepen tot safe haven. Ook vanuit Srebrenica, eveneens een 'veilige zone' wer den nieuwe gevechten gemeld. De Bosnische regering, die voornamelijk nog uit moslims bestaat, heeft zich gisteren neergelegd bij de instelling van veilige gebieden. Aanvankelijk verzette de regering zich heftig tegen deze 'getto-vorming on der VN-toezicht'. Maar gisteren beloofde Sarajevo te zullen meewerken aan de uitvoering van VN-resolutie 836, die afge lopen vrijdag werd aangeno men en voorziet in de instelling van zes veilige gebieden voor de moslims. VN-militairen zullen de zes zones beschermen. (wereld)bevolking voor kopen; het is een twintigste van wat Operation Desert Storm (de be vrijding van Kuwayt in 1991) kostte. Deze investering in con doomdistributie, behandeling van geslachtsziekten. AIDS- voorlichting, het beveiligen van donorbloed en het verstrekken van schone injectienaalden aan drugsverslaafden, zou deze eeuw negen miljoen mensenle vens kunnen sparen. En boven- RIGA-MOSKOU HANS GELEUNSE ADRIAN BRIDGE THE INDEPENDENT De kiezers in Letland hebben korte metten gemaakt met het anti-communistische Volks front, dat de Baltische repu bliek in 1991 de onafhankelijk heid bezorgde. Het Volksfront zal niet zijn vertegenwoordigd in het nieuwe Letse parlement, dat het afgelopen weekeinde werd gekozen. Grote winnaar werd Letse-Weg (Latvija Cels), een coalitie van ex-communis ten en gematigde nationalis ten, met als lijsttrekker de voormalige partij-ideoloog en parlementsvoorzitter (presi dent) Anatoli Gorbanovs. Het verkiezingsresultaat moet in Moskou met enige opluch ting zijn ontvangen. Gorbanovs is een gematigde politicus en de echt radicale nationalisten scoorden niet hoog. De verhoudingen tussen de voormalige Sovjet-republiek en Rusland zijn gespannen omdat Letland geen volledige burger rechten toekent aan de Russi sche minderheid in de repu bliek, veertig procent van de 2,7 miljoen inwoners. Bovendien is er ruzie over terugtrekking van dien voor zeker negentig mil jard dollar aan baten opleveren. „Een winst, die ieder bedrijf graag zou boeken", aldus dr. Merson. Als de farmaceutische indu strie eindelijk een HIV-dodende crème ontwikkelt, waarmee vrouwen zichzelf (en zonodig zonder dat hun partner het merkt) kunnen beschermen, zou dat volgens dr. Merson 'een revolutie' in de preventie bete kenen. HIV is het virus dat AIDS het voormalige Rode Leger, dat in Letland de grootste basis in de Baltische regio had. Er zijn nog 23.000 Russische militairen gestationeerd. Bij de verkiezingen kwam de Russische minderheid er niet aan te pas. Slechts driehonderd duizend van hen konden naar de stembus. De overigen volde den niet aan de criteria voor het Letse staatsburgerschap, die voorschrijven dat alleen niet- Letten die al voor de Russische annexatie in 1940 in de repu bliek woonden de Letse natio naliteit kunnen krijgen. De winnaars van de Letse parle- menstverkiezingen verklaarden gisteren dat een van hun eerste prioriteiten zal zijn het invoeren van een nieuwe wet waarin de staatsburgerlijke rechten wor den geregeld. „We zijn ons bewust van de noodzaak in deze kwestie snel te handelen", zei Gunars Mei- erovics, een vooraanstaand lid van de Letse-Weg, dat 32 pro cent van de stemmen vergaar de. „Maar de fijne nuances van de nieuwe wet hangen af van onze toekomstige coalitiepart ner." Meierovics wees een eventuele tot gevolg kan hebben. Ook pre sident Piot van de Internationa le AIDS Society geeft aan de ontwikkeling van zo n crème 'topprioriteit'. Maar volgens dr. joep Lange, het Nederlandse hoofd van het WHO-genees- middelenprogramma, heeft de industrie die prioriteit „niet op gepikt". coalitie met de extreem-rechtse Beweging voor Nationale Onaf hankelijkheid (LNNK) van de hand. Hoewel deze partij met 13,3 procent van de stemmen als tweede uit de bus kwam. be haalde ze minder stemmen dan velen hadden gevreesd. De Letse Boerenunie (LZS), die 10.6 procent van de stemmen behaalde, zal vrijwel zeker de tweede regeringspartij worden. Zowel de Boerenunie als de Let se-Weg zijn voorstander van een geleidelijk naturalisatiepro ces voor de 700.000 inwoners die geen Lets staatsburgerschap hebben. „Er zijn hier gewoon te veel niet-Letten. We kunnen ze on mogelijk allemaal tegelijk het staatsburgerschap geven", zei Meierovics, die algemeen als de toekomstige president wordt getipt. „Het is makkelijk ons te bekritiseren omdat we quota's willen, maar we hebben geen andere keus." Vuurgevecht Somaliërs met VN-leger NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT In de Somalische hoofdstad Muqdisho is het gisteren op nieuw tot een gewapend treffen gekomen tussen Pakistaanse VN-militairen en Somalische strijders. Hierbij werden zeker twee Somaliërs doodgeschoten. Gistermorgen had Somalia's militair leider generaal Aidced, wiens leger verantwoordelijk wordt gesteld voor het bloedbad van zaterdag waarbij 23 Pakista nen werden gedood, nog vijf ge vangen genomen Pakistanen aan de VN overgedragen. Thatcher valt 'Maastricht' opnieuw aan LONDEN CEES VAN 2WEEDEN CORRESPONDENT Margaret Thatcher heeft giste ren een nieuwe aanval gelan ceerd op het Verdrag van Maas tricht. In een rede tot het Ho gerhuis, waarvan zij thans deel uitmaakt, pleitte de oud-pre mier voor een referendum over de kwestie. „Persoonlijk zou ik dit ver drag nooit hebben getekend", verklaarde ze in een nauwelijks verhulde aanval op haar opvol ger, John Major. Thatcher omschreef 'Maas tricht' als een „overweldigende centralisatie van de macht der bureaucraten", hetgeen een der collega-leden van het Hoger huis deed opmerken dat zijzelf ook niet door het volk was ge kozen. Volgens de ex-premier had Engeland „zijn vingers ge brand" aan de (door haar on dertekende) Europese Akte, de herziening van het Verdrag van Rome, maar is „het Verdrag van Maastricht veel erger". Thatcher opende met haar aanval het Hogerhuisdebat over 'Maastricht'. Premier Major is bang dat het Hogerhuis het re ferendum voorstel overneemt Voorzitter Hof steunt Jeltsin MOSKOU Rtr-AfP-PPA-Ind De Russische president leltsin i heeft gisteren uit onverwachte hoek steun gekregen bij zijn po- ging door middel van een spe- j ciale vergadering een nieuwe Grondwet op te stellen. Voorzit- j ter Zorkin van het Constitutio- I nele Hof verklaarde tegenover het perobtrau Itar i ASSdal hij „een grote voorkeur heeft voor een sterke presidentiële macht in Rusland". Maar deze macht mag niet dictatoriaal zijn. aldus j Zorkin, die pleitte voor „een be- schaafd evenwicht" tussen de I uitvoerende en wetgevende machten. Zorkin keerde gisteren terug in de bijzondere grondwetsver gadering, waaruit hij zaterdag in j het kiezog van parlementsvoor- f zitter Chasboelatov was wegge- i lopen. Ongeveer 700 gedele geerden zetten in vijf werkgroe pen hun besprekingen over de ontwerptekst voor een nieuwe Grondwet voort. De tekst moet volgende week vvtoensdag (16 j juni) klaar zijn. Uitgangspunt is jeltsins voorstel voor een sterke president, scheiding van mach ten en burgerrechten naar wes ters model. CORRESPONDENT De verkiezingen van afgelopen zondag in een groot aantal Italiaanse gemeen ten maken aan alle twijfel een einde: het politieke systeem is afgeschreven en de oude partijen, met uitzondering van de ex-communistische PDS, zijn gedoemd tot een marginaal bestaan. Het hegemonialé 'centrum', 45 jaar lang gevormd rond de christendemocratische DC, is niet meer. De Italianen kijken naar links of rechts en vooral naar indivi duele personen en hoe verder zij af staan van partijlogica, hoe beter het is. Het politieke bestel is omgegooid, maar ook tekent zich duidelijker dan ooit een politieke scheiding af tussen het' noor den en de rest van het land. De Lega Nord won in alle Noorditaliaanse plaat sen op overweldigende wijze. Het cen trum van het land wordt overheerst door de PDS, terwijl in het zuiden nieuwe alli anties proberen de nog aanzienlijke machtspositie van de DC te doorbreken. Het grote verlies van de DC, de partij die de gehele naoorlogse periode in Italië' aan de macht is geweest, kan edhter tus sen alle nieuwe ontwikkelingen de meest uitzonderlijke worden genoemd. Voor het eerst sinds de geboorte van de repu bliek is de lang verwachte breuk in het katholieke front, ondanks de hervor mingspogingen van secretaris Martin- azzoli, een feit. In het noorden hebben de kiezers in gro ten getalen de DC de rug toegekeerd. In Milaan en Turijn bleef ze onder de 10 procent. In de katholieke regio Venezia Giulia, waar werd gestemd voor een re gionaal bestuur, verloor de DC sterk en moest toezien hoe ook hier de Lega Nord de grootste partij werd. Maar ook in het zuiden van het land, waar de DC traditioneel haar machtsba sis heeft, verloor de partij aanzienlijk. Kandidaten van de anti-maffiapartij La Rete, geleid door de ex-DC'er Leoluca Orlando, passeerden hier die van de DC. Samen met de DC zijn de partijen die zich altijd in haar kielzog hebben bevon den, zwaar gestraft. De socialistische PSI, de liberale PLI en de sociaaldemocrati sche PSDI kunen nog slechts aanspraak maken op enkele procenten van het electoraat. De trend die werd ingezet met de parle mentsverkiezingen van vorig jaar, toen de oude vier-partijencoalitie verloor, maar nog net een meerderheid wist te behouden, is zo voortgezet. Orlando sprak gisteren namens velen, toen hij zei dat zo snel mogelijk verkiezingen moe ten worden gehouden, omdat de rege ring in theorie kan rekenen op niet meer dan 20 procent van het electoraat. Met de roep om verkiezingen wordt de discussie over electorale hervormingen weer actueel. Premier Ciampi heeft be loofd dat het land vóór augustus een kieswet heeft. Die zal, overeen komstig de onlangs gehouden referenda, gebaseerd zijn op een meerderheids principe. Pas na aanname van die wet zal Italië naar de stembus gaan. Als de partijen in het parlement niet tot over eenstemming weten te komen, zal de re gering een eigen wet presenteren die is gebaseerd op het systeem waarmee de Senaat wordt gekozen: een districten stelsel met één stemronde. De vraag is nu of na de verkiezingen van zondag en de verwoestende uitwerking die zij hebben gehad op de oude partij en, er een mogelijkheid zal zijn om tot een akkoord te komen. De kans is aanwezig dat de partijen, en met name de overwinnaars van zondag Lega Nord, PDS en de kleinere linkse partijen zich ingraven in hun slellin gen, waarmee de zo noodzakelijk geach te hervorming van de Italiaanse staat in gevaar komt. Honderden kruizen moeten op de Ernst Reuterplatz in Berlijn de herinnering levend houden aan evenzovele AIDS-sladitoffers. Gisteren Is in Berlijn de negende jaarlijkse Internationale AIDS-conferentie begonnen. foto ap rainer klosteraaeier Gordijnstoffen, dir. kleuren en dessins. Per meter 22.95/25.95/29.95 nü 15.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7