Lawaaimakers moeten weg uit natuurgebied Naar het buitenland? \fergeet uw pas niet. Wat is de verleden tijd van leasen? Binnenland Vertrek militairen Paspoort vanaf 1995 vijftig gulden duurder Beroepsmilitair overlijdt door ongeval met kanon Flipje laat museum na in Tiel DINSDAG 8 JUNI 1993 wmctiappdi|l<c Pt'fsdwnst Geld puilt uit zakken inbrekertjes soest» Drie inbrekertjes in Soest zijn tegen de lamp gelopen toen zij met opvallend veel geld op zak 'inkopen' deden in een snackbar. Het trio, zes, twaalf en dertien jaar oud, drong zater dagnacht binnen in een flat in Soest. Er werd drieduizend gul den buitgemaakt. De volgende dag belde een snackbarhouder de politie omdat drie kinderen in zijn zaak waren die hun zak ken vol munten van vijf gulden hadden. Het trio werd aange houden en bekende. De buft hadden zij niet alleen op zak, maar was ook verstopt in bosjes en struiken. In totaal is 2.400 gulden teruggevonden. Twee gevallen van nekkramp Groningen Twee recente gevallen van nekkramp in Groningen en Haren zijn volgens de GGD in Groningen geen enkele reden om te vrezen voor verspreiding van de ziekte. Een vijfjarig meis je uit Groningen overleed afgelopen vrijdag aan nekkramp. Een zesjarig meisje uit Haren is opgenomen in het Academisch Zie kenhuis Groningen. Volgens een GGD-arts bestaat tussen beide gevallen geen enkel verband. Vijf jaar cel voor XTC-handelaar den bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 40- jarige man uit Valkenswaard veroordeeld tot vijfjaar gevange nisstraf na een eis van zeven jaar. Hij was een van de organisato ren van een bende die XTC produceerde en verhandelde. Begin vorig jaar werd circa dertig kilo XTC in een garagebox in Val kenswaard aangetroffen. Een 44-jarige Eindhovenaar die van de rechtbank vijf jaar cel en 100.000 gulden boete kreeg als leider van de bende en de Valkenswaarder zijn meer dan eens gefilmd bij de box. De man uit Valkenswaard is van mening dat zijn aan deel niet zo groot is en was daarom in beroep gegaan tegen het vonnis van zes jaar en 100.000 gulden boete. Boetes voor vissers uit Urk lelystad Zeventien Urker vissers zijn gisteren in Lelystad door politierechter mr. J. de Vries veroordeeld tot boetes variërend van 2.500 tot 36.000 gulden. In totaal moeten de vissers 180.000 gulden betalen. De Urkers vingen in 1990 en 1991 meer dan de toegestane hoeveelheid tong, schol en kabeljauw. Om contro leurs van de Algemene Inspectie Dienst om de tuin te leiden, vervalsten enkele vissers hun logboeken. den haag gpo Het kabinet wil de prijs van de rijksleges op een nieuw pas poort bijna verdubbelen. Een nieuw paspoort zal daardoor vanaf 1995 \ijftig gulden duur der worden en ongeveer 130 gulden gaan kosten. De prijs verhoging is nodig om het ver lies aan inkomsten van het rijk te compenseren als gevolg van de introductie van een veel goedkopere Europese reiskaart. Deze zal ongeveer 45 gulden gaan kosten. Beide reispapieren zullen wel een jaar langer geldig blijven dan het paspoort op dit moment: zes in plaats van vijf jaar. Staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) maakte dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer bekend. Uit een in opdracht van de staatssecretaris gehouden MPO-onderzoek blijkt dat veel Nederlanders een nieuw pas poort niet zullen aanschaffen, omdat zij de voorkeur geven aan de nieuwe, aanzienlijk goedkopere Europese reiskaart, die ook geldt als nationaal iden titeitsbewijs. doorn Terwijl de manschappen van een mariniersbataljon keurig in het gelid stonden, speelden kinderen verstoppertje tussen de benen van hun vaders. Gisteren vertrok het bataljon naar Cambodja om daar collega's af te lossen die deel uitmaken van de VN-vredesmacht Untac. foto anp marcel antonisse millimeter-boordkanon van een pantservoertuig. Tijdens onder houdswerkzaamheden ging het kanon plotseling af. De be roepsmilitair was met zijn een heid op het terTein in verband met schietoefeningen. Een 25-jarige dienstplichtige soldaat werd evenens geraakt en is met oogletsel overgebracht naar het ziekenhuis. De konink lijke marechaussee stelt een on derzoek in naar de toedracht van het ongeval. den haag anp Een 34-jarige beroepsmilitair van de koninklijke landmacht is gistermiddag in Duitsland over leden nadat hij per ongeluk was geraakt door schoten uit een boordkanon. De man was 's morgens opgenomen in een ziekenhuis in Soltau nadat hij ernstig gewond was geraakt op het schietterrein van Bergen- Hohne. De sergeant-majoor werd ge raakt door kogels uit een 25 Boerenbonden leggen ruzie bij TILBURG «ANP De regionale landbouworgani saties, aangesloten bij de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB), heb ben gisteren in Tilburg hun me ningsverschil over het mestbe leid bijgelegd. Drie weken geleden ontstond een scheuring binnen de boe renbonden naar aanleiding van het mestakkoord dat de top van het landbouwbedrijfsleven had gesloten met het kabinet. Voor al de Noordbrabantse Christelij ke Boerenbond (NCB) verzette zich tegen de overeenkomst over het mestbeleid tussen 1995 en 2000. Hierdoor dreigde een con frontatie tussen KNBTB-voor- zitter J. Mares en NCB-voorzit- ter A. Latijnhouwers. Beiden waren rechtstreeks betrokken bij de onderhandelingen met de ministers Alders (milieu) en Bukman (landbouw). Mares hield vast aan het akkoord, ter wijl Latijnhouwers het onder druk van zijn achterban afwees. Binnen <le KNBTB is nu be sloten niet meer te bekvechten over de vraag of het akkoord al dan niet moet worden nageko men. In plaats daarvan wordt geprobeerd via de Tweede Ka mer het akkoord aan te passen. Bukman en Alders hebben hun plannen voor het mestbeleid vorige week naar de Tweede Kamer gestuurd. Daar wordt het over een aantal maanden be handeld. Grootste bezwaar van de KNBTB tegen de plannen van Bukman en.Alders betreft de mestuitrijnormen in het jaar 2000. De ministers vinden dat in principe niet meer mest mag worden uitgereden dan de ge il kunnen opnemen. Het Streekmuseum De Groote Sociëteit in Tiel heeft vergevor derde plannen om rond Flipje van jamfabriek De Betuwe een museum op te richten. Het jam museum moet in 1995 worden geopend en is een gezamenlijk initiatief van het streekmu seum, de gemeente Tiel en de directie van De Betuwe. In het Streekmuseum is tot en met 21 augustus een tentoon stelling over 'Flipje, het Fruit- baasje uit Tiel' te zien. Op 19 ju ni wordt ook een bronzen beeld van Flipje onthuld, gemaakt door Else Ringnalda uit Utrecht. De expositie betreft eigenlijk het afscheid van Flipje uit Tiel, omdat jamfabriek De Betuwe deze zomer naar Breda ver huist. Neêrlands beroemdste jammakers werden in 1986 overgenomen door hun groot ste concurrent Hero. Maar vanuit Tiel heeft De Betuwe we reldfaam opgebouwd, door meer dan honderd jaar fruitpro- dukten over de hele wereld te verspreiden. De stripfiguur Flipje op de tentoonstelling omschreven als het framboosmannetje wordt gevormd door een figuurtje met een lijfje als een framboos, met armen en beneq van aalbessen en voorzien van witte handen en een onafscheidelijke koks muts. De avonturen van het baasje ontsproten in 1935 aan het brein van het kunstenaars echtpaar Ten Harmsen van der Beek uit Blaricum. Na de overname door Hero in 1986 is marktonderzoek gedaan naar naamsbekendheid van De Betuwe. Besloten is nu de naam te laten voortbestaan. Ook zal Flipje opnieuw op de markt worden gebracht. In het Streekmuseum De Groote Sociëteit is ook een hoekje ingericht voor andere re clame-mannetjes, zoals Piet Pelle (Gazelle-fietsen), het Mi- chelin-mannetje (autobanden) en Piggelmee (Van Nelle thee- en koffie). Staatssecretaris Gabor stelt plan op om jetski's en terreinmotoren te weren DEN HAAG «CPD-ANP Staatssecretaris Gabor van natuurbeheer wil een einde maken aan de lawaaioverlast in een groot deel van de Nederlandse natuurgebieden. In overleg met de toeristi sche sector wil hij activiteiten als terreinrijden, het vlie gen met ultralichte vliegtuigen en jetski's verbieden. D66-woord voerder Eisma wil de Gabor aanvankelijk dwingen een totaalverbod af te kondigen op jetski's, ultralichte vliegtui gen en terreinmotoren. Omdat hij onvoldoende steun kreeg van de overige fracties, sloot Eisma zich tenslotte aan bij PvdA-woordvoerder Van den Berg. Die vindt dat Gabor eerst moet onderzoeken op welke schaal gebruik wordt gemaakt van gemotoriseerd verkeer in natuur- en recreatiegebieden. Vervolgens kan een plan wor den gemaakt om Gabor zegde de Tweede Kamer gisteren toe dat hij de vele vor men van geluidhinder zal in ventariseren en een plan zal op stellen om deze activiteiten te verplaatsen naar gebieden bui ten de zogeheten Ecologische Hoofdstructuur (EHS). De EHS is een begrip uit het Natuurbe leidsplan. De kwetsbare gebie den binnen de EHS (onder an dere de Veluwe) mogen rekenen op bescherming van de over heid. kers van het lawaai te weren uit natuurgebieden. Ook de CDA- fractie vindt dat er ,,zo weinig mogelijk motorisch toerende recreanten" moeten worden toegelaten in de natuur. Tijdens het debat over open luchtrecreatie zei Gabor zich zorgen te maken over het feit dat het platteland steeds min der toegankelijk wordt voor de fietsende en wandelende re creant. Als gevolg van verstede lijking en ruilverkaveling neemt de vrije toegang tot het landelij ke gebied elk jaar verder af. De ANWB, de recreatie-on dernemers en vijftien andere organisaties hadden hierover eind april geklaagd bij de Twee de Kamer. In 25 jaar tijd zou meer dan 7.500 kilometer on verhard pad zijn verdwenen. Volgens de WD'er Van Erp lijdt Nederland zelfs aan ,,een verre gaande vorm van verhekking". Gabor omschrijft die ontwik keling als „een gevaarlijke ten dens, die een verscheipte pa raatheid vereist". Hij vindt dan ook dat zoveel mogelijk bos openbaar toegankelijk moet blijven. Bovendien wil hij bekij ken hoe het aantal fiets- en wandelpaden op het kan worden uitgebreit GPVer Van Middelkoop ha- merde'er gisteren op dat recrea tie-voorzieningen open moeten staan voor bevolkingsgroepen met lage inkomens. Wel zei hij dat „een samenleving als geheel het best recreëert, wanneer zij het goede gebod van de zon dagsrust zoveel mogelijk in acht Een bezoekster van het Streekmuseum in Tiel bekijkt een reclameplaat uit 1952 (links) van Flipje. Rechts staat Flipje zoals hij vroeger op de toonbank stond. foto anp marcel antonisse Nieuwe commissie taalkundigen buigt zich over lastige taalkwesties DEN HAAG THEO HAERKENS 'Douchen, douchte, gedoucht - racen, race te, geracet', schrijven de samenstellers van de dikke Van Dale en het Groene Boekje (Woordenlijst Nederlandse taal) eensge zind. Toch staat de spelling van deze woor den op de agenda van de nieuwste taalad viescommissie van de Nederlandse Taal unie. De commissie die aan het einde van de maand voor het eerst bijeenkomt, gaat zich bezighouden met lastige en steeds te rugkerende taalkwesties. De vervoeging van werkwoorden die uit een andere taal-zijn overgenomen, levert nogal eens problemen op. Wat is bijvoor beeld de verleden tijd van leasen? Daarom heeft de voorzitter van de commissie, prof. dr. M. van den Toorn, deze vervoegingen al op de agenda staan. Zelf wil de hoogleraar nu geen voorkeur uitspreken. Dat kan pas na overleg met de andere leden van wie er veel nauw zijn betrokken bij het samenstel len van standaardwerken over de taal. Zo maken prof. dr. G. Geerts uit Leuven, mede hoofdredacteur Van Dale, en prof. dr. P. van Sterkenburg uit Leiden, directeur van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie deel uit van de commissie. Maar de commissie bekommert zich niet alleen om spellingskwesties. Ook de plaats van hulpwerkwoorden in een zin leent zich voor nadere bestudering. Een voorbeeld. Moet het nu zijn: 'Ik weet dat hij gekomen is', of 'Ik weet dat hij is gekomen'? De re dacties van kranten en tijdschriften hebben hierover intem vaak afspraken, maar Van den Toom betwijfelt dat het één werkelijk beter of krachtiger is dan het ander en evenmin is hij ervan overtuigd dat de volg orde van invloed is op de betekenis. „Dat is heel onwaarschijnlijk, maar om duidelijk heid te krijgen is meer onderzoek nodig." De betekenis van woorden komt ook aan de orde. Bijvoorbeeld het gebruik van 'om' in zinnen als: 'Hij ging naar Indië om er zijn laatste rustplaats te vinden'. Het woord heeft hier een heel andere functie dan in de zin: 'Hij ging naar het station om de laatste trein te halen'. In de laatste betekenis geeft het uitdrukking aan de menselijke wil. maar in het eerste geval is daar geen sprake van, aldus de hoogleraar. Toch is het niet de bedoeling dat een groepje hooggeleerden gaat bepalen wat goed of fout is. Aan de hand van statistisch dnderzoek, uit te voeren door het Instituut voor Nederlandse Lexicologie, wordt uit drukkelijk rekening gehouden met het da gelijkse taalgebruik. De voorzitter bena drukt dat taal verandert en als een bepaald gebruik algemeen is geaccepteerd, wordt degene die roept dat het zo echt niet kan, al snel een roepende in de woestijn. Voorts buigt de commissie zich over vorm-kwesties. Neem het begrip 'de derti ger jaren'. Is dat wel een germanisme? En is het wel terecht dat taalpuristen het vaak vervangen door 'de jaren dertig'? Lang niet altijd is het gemakkelijk om vast te stellen of een woord een germanisme is. „Dat zeggen we vaak wel erg snel. In het Duits zijn veel woordvormingsprincipes hetzelfde als bij ons. Neem huisdeur, kleinbeeld en snel trein, allemaal samenstellingen die het Duits ook kent." Het gebruik van leenwoorden, zoals het woord überhaupt, komt ook aan de orde. „Onze taal zit er vol mee. Het gebruik ervan is niet fout, maar soms wel gemakzuchtig." De commissievoorzitter benadrukt dat het niet de bedoeling is over drie jaar met een volledig gerenoveerd taalboek te ko men. „De taal veranderen kan zomaar niet, er zijn trouwens geen sancties. Wij geven adviezen aan taaladviesdiensten en makers van woordenboeken, maar niet aan parti culieren. Die kunnen ons niet zomaar bel len. Wij blijven een beetje op de achter grond." Persoonlijk vindt de Nijmeegse emeritus hoogleraar dat Nederlanders wat al te ge makkelijk Engelse woorden gebruiken. Vooral reclamemakers hebben daar een handje van. „In Frankrijk zou dat niet kun nen. Daaf zijn zelfs straffen uitgedeeld om dat een sigarettenfabrikant naast het woordje filtre ook het Engelse filter op een pakje had gezet. Maar dat is natuurlijk wel erg overdreven. Dat kan bij ons niet." Monument met dertigduizend geboortedata De geboortedata van meer dan 30.000 kinderen uit Rotter dam-Rijnmond worden vast gelegd in een opmerkelijk mo nument. Aan de Maaskade, ter hoogte van De Boompjes, komt een enkele honderden meters lange muur vol ge boortetegels. Hoewel het bouwsel er pas in 1996 zal staan, kunnen'de tegels vanaf donderdag al worden besteld. Volgens woordvoerder K. de Gruiter van de speciaal opge richte Stichting Tegel aan de Maas worden voor elke bestel ling twee exemplaren gemaakt. De ene tegel gaat meteen naar het kind zelf, de andere gaat in de kast tot 1996 of wordt tus sendoor tentoongesteld in een naburige etalage. De stichting streeft ernaar de oplevering van de kademuur te laten samenvallen met de op richting van de nieuwe stads provincie Rotterdam-Rijn mond. „Al die namen samen zullen straks een symbool zijn van de eenheid van de bewo ners van onze stadsregio", meent Tegel aan de Maas. De 6 bij 25 centimeter me tende ereplaats op de muur kost 66 gulden. Aanvankelijk komen alleen kinderen die in 1993 zijn geboren in aanmer king voor een tegel. „Als de al lerjongsten aan bod zijn ge weest, gaan we geleidelijk te rug in de tijd", aldus De Grui ter. „We kunnen maar drie honderd tegels per week ma ken en uit reacties krijg ik de indruk dat iedereen z'n kind op die muur wil." ipas met pincode kunt u ook buiten Nederland makkelijk geld halen. In Europa staan al 60.000 geldautomaten \va kunt opnemen. Heeft u nog geen Europas (nu gratis f pincode op uw Europas? Vraag 'm dan tijdig voor uw vc Rabobank. Aangenaam. u buitenlands geld gratis tot 1 januari 1994) of r uw vertrek aan IÉM

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5