Bendewezen groeit in hoog tempo Onze Top 5 van deze week. Eis vijf maanden voor stenen gooien Politiek zelf schuldig aan explosie WAO Binnenland Het kan nog leuk worden met In 't Veld 'Ramkoers van politiek verstoort verhouding' ar Schaefer vindt PvdA slecht geleid bedrijf cn Pinda-, Zaanse-, volkoren appel/kaneel- of kokoskoeken, cn Cötes du Roussillon of Valdepenas, 99 1.99 1.25 DINSDAG 8 JUNI 1993 n Nederlands Persbure. CPD Cemeenschappeli| k e Persdienst Overvallers Albert Heijn opgepakt Hilversum» De politie heeft gisteravond in hun woonplaats Bus- sum twee mannen van 25 en 29 jaar oud aangehouden die wor den verdacht van de gewelddadige overval op een Albert Heijn- filiaal in Oosterbeek op 14 mei 1990. Daarbij vielen twee doden en een zwaargewonde. In Chili blijkt ruim een week geleden een derde verdachte gearresteerd van 27 jaar oud. Hij is eveneens uit Bussum afkomstig. Inmiddels is een uitleveringsprocedure in gang gezet. Met de aanhoudingen denkt de politie ook de over val op een Albert Heijn-filiaal in Baarn op 9 oktober 1989 te heb ben opgelost. Zeven kaketoes overleden alkmaar Zeven van de tachtig in beslag genomen kaketoes zijn overleden. De dieren, met een gezamenlijke waarde van onge veer anderhalf miljoen gulden, werden in april op last van het Openbaar Ministerie in Alkmaar in beslag genomen vanwege dierensmokkel. Volgens officier Scheffer waren de kaketoes stress-gevoelig. Transport naar de verzorgingsplaats is een aan tal vogels te veel geworden. Als gevolg van de spanning weiger den zij te eten, werden vatbaar voor ziekten en stierven. Volgens de officier verkeren de overige vogels in een zo goede gezond heid dat verdere sterfte onwaarschijnlijk is. Consulaat in Frankfurt gaat toch dicht den haag Het Nederlandse consulaat in Frankfurt gaat toch dicht. Ondanks dat de Tweede Kamer daar grote bezwaren te gen had, heeft minister Kooijmans (buitenlandse zaken) daartoe besloten. De bewindsman wil nu een 'hooggekwalificeerde en goed ingevoerde honoraire consul-generaal' in Frankfurt aan stellen. De sluiting is een bezuinigingsmaatregel. Kooijmans zag niets in het alternatief van de Tweede Kamer: geen ambassade in de Vietnamese hoofdstad Hanoi. De Geus vice-voorzitter van CNV utrecht De verbondsraad van het CNV, waarin het bestuur van de vakcentrale en de bonden zijn vertegenwoordigd, heeft giste ren Aart-Jan de Geus (37) gekozen tot vice-voorzitter. De Geus, die al zitting had in het bestuur van de vakcentrale, blijft de por tefeuille sociale zekerheid beheren. De Geus neemt het vice- voorzitterschap over van Peter Cammaert, die burgemeester is geworden van de gemeente Simpelveld. De lege plaats in het CNV-bestuur was al eerder opgevuld door Hans Brüning, die tot algemeen-secretaris is benoemd. Stekelenburg (FNV) waarschuwt: utrecht «anp De stabiele verhoudingentus sen overheid, werkgevers en werknemers dreigen ernstig verstoord te raken door de 'ramkoers' van de politiek. Dat betoogde FNV-voorzitter Steke lenburg vandaag op het drie jaarlijkse congres van zijn orga nisatie in de Amsterdamse RAI. Iedere poging om de vakbe weging terzijde te schuiven, le vert, zo waarschuwde Stekelen burg, „een vakbeweging op die heel wat harder zal zijn dan wij in Nederland wenselijk achten". Een van de zorgen van de FNV is dat het kabinet niet lan ger verplicht wil zijn advies te vragen aan de Sociaal Economi sche Raad (SER). Daarin heb ben de vakbeweging, de werk gevers en onafhankelijke kroon- leden zitting. Stekelenburg ziet in afschaffing vat) die plicht een rechtstreekse aanval op de in vloed van de vakbeweging op de politieke besluitvorming. De SER is immers het belangrijkste adviesorgaan van de regering op het gebied van sociaal-eco nomische onderwerpen. De FNV wil dat de verhou ding tussen de sociale partners en de politiek volgende week vrijdag aan de orde komt in het overleg tussen kabinet, werkge vers en vakbeweging. Als dat niet gebeurt heeft centraal over leg weinig zin, aldus Stekelen burg. Ook in de parlementaire en- 3uête ziet Stekelenburg een be- reiging van de arbeidsverhou dingen. De FNV-voorzitter is beducht voor de uitkomsten er van en vreest dat de politiek de enquête aangrijpt om de vakbe- DEN HAAG GPD Met de nieuwe staatssecretaris van onderwijs, dr. Roeland Jaap in 't Veld (50 jaar), krijgt het ka binet op de valreep een prak tisch ingestelde intellectueel in zijn midden. Hij noemt zichzelf wel 'links' maar moet niets heb ben van ideologisch gezever. De carrière van de jurist speelde zich tot nu toe bijna volledig af in het academische wereldje. Eerst was hij weten schappelijk medewerker, later universiteitsbestuurder en hoogleraar aan de universiteit van Nijmegen. Zijn tijd als top ambtenaar was in feite slechts een kort intermezzo. Nu krijgt de hoogleraar be stuurskunde aan de Erasmus- universiteit de kans zijn ivoren toren te verlaten om zich op het Binnenhof te bekwamen in het landsbestuur. Hij keert terug naar het ministerie waar hij eer der topambtenaar was. Hij gaat zich als bewindsman bezighou den met het hoger onderwijs, inclusief de studiefinanciering. De wetgeving hiervan blijft in handen van minister Ritzen, die ook de oude taken van de ver trekkende Wallage overneemt. Bekend naar buiten toe is de nieuwe staatssecretaris vooral als leider van het crisisteam dat in 1988 orde op zaken moest stelde bij de directie studiefi nanciering in Groningen. Maar hij heeft binnenskamers meer geregeld. De OV-studentenkaart bijvoorbeeld. Als een van de weinigen geloofde hij vanaf het begin in het succes van de kaart. Zijn gelijk heeft hij on langs gekregen, toen studenten lieten weten hun mooie OV- kaart niet te willen inruilen voor een buskaart. Ook hamerde In 't Veld enke le jaren geleden al op een ver band tussen de hoogte van de studiebeurs en de studieresulta ten. Pas onlangs stemde de Tweede Kamer in met iets dat op een tempobeurs begint te lij ken. In 't Veld houdt van een onor thodoxe aanpak van proble men, met als uiteindelijke doel: een betrouwbare overheid, met de burger als tevreden klant. Of hij in het regeerjaar, dat tot de verkiezingen rest, veel van u In't Veld. foto anp zijn ideeën kan verwezenlijken is de vraag. Toch is dat niet ge heel uitgesloten. Roel in 't Veld is volgens mensen die hem ken nen iemand met charisma die de botte bijl niet schuwt en sterk overtuigd is van zijn eigen kunnen. Het kan nog leuk wor den. Kok: Verschuiving is kwaliteitsimpuls DEN HAAG CPD De PvdA is een slecht geleid bedrijf en met name partijlei der Kok en fractieleider Wölt- gens zijn daaraan schuldig. Als er niet snel een interim- manager wordt aangesteld om de zaak in goede banen te leiden, blijft er niet veel van de partij kritiek komt nente PvdA'e oud-kamerlid Deze keiharde an de promi- Jan Schaefer, oud-staats secretaris volkshuisvesting. Schaefer uit zijn gram in een ingezonden stuk in De Volks- rant. Hij reageert op de gang van zaken rond het aftreden van Elske ter Veld. Gisteren bleek dat Ter Veld vorige week woensdag via een brief aan de PvdA-fractie nog heeft geprobeerd de relatie tussen haar en de kamerleden te verbeteren. Ze stelde daar in voor om een of twee keer per maand te overleggen met de fractiecommissie sociale zaken. Fractievoorzitter Wölt- gens heeft de brief vorige week donderdag aan het frac tiebestuur voorgelegd, maar dat verwierp Ter Velds gebaar als 'te laat'. Dat staatssecretaris Wallage Ter Velds portefeuille over neemt en zelf wordt opge volgd door In 't Veld. om schreef PvdA-leider Kok gis teravond als „een kwaliteits impuls". Koningin Beatrix heeft de twee benoemingen gisteravond bekrachtigd. Niet alleen Kok putte zich uit in loftuitingen, ook fractieleider Wöltgens deed dat. vooral ten aanzien van Wallage. Volgens Wöltgens kan Wallage, als hij de komende periode goed doorkomt, worden klaarge stoomd tot een van de voor lieden van de PvdA. 'Nazi-skin' leidt nieuwe jeugdclub CD amsterdam De voorzitter van de onlangs opgerichte jongerenafdeling van de Centrumdemocraten (CD). Martin van der Grind uit Zaandam, is de prominentste nazi-skinhead van Nederland. Dat meldt het Fascisme Onder zoek Kollektief (FOK) in Amster dam. Van der Grind was volgens het FOK in 1986 betrokken bij een steekpartij in Hilversum, waarbij een jongeman om kwam. De daders staken het slachtoffer neer omdat ze von den dat hij er als een hippie uit zag. In verband daarmee werd Van der Grind veroordeeld tot twaalf weken celstraf. De CD-jeugdleider zou zich willen richten op 'sportactivitei ten' als honkbal. In oktober vo rig jaar was hij volgens het FOK betrokken bij een poging om met een groep met honkbal knuppels bewapende neonazi's een multicultureel festival in Arnhem te verstoren. Openbaar ministerie wacht onderzoek ME-optreden bij demonstratie niet af weging ook uit de uitvoering van de sociale zekerheid te wip pen. „Ieder die daaraan tomt, tomt aan het wezen van het maatschappelijk bestel in Ne derland. En die is daarom on verantwoord bezig". Twaalf jaar cel voor moord amsterdam anp Het Gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 39-jarige man veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf jaar. De man heeft bekend in mei vorig jaar bij het Leidseplein een Arme niër te hebben doodgeschoten. Er was vijftien jaar geëist. Eer der veroordeelde de rechtbank de man tot een gevangenisstraf van negen jaar. Aanleiding voor de moord was een ruzie over drugs. Daar bij zou het latere slachtoffer de 39-jarige met de dood hebben bedreigd en ernstige seksueel getinte beledigingen hebben geuit aan het adres van zijn fa milie. Na de ruzie haalde de man bij een vriend een pistool. Bij te rugkeer in het café laaide de ru zie weer op. Daarbij haalde de man het wapen uit zijn broeks band en schoot. Het slachtoffer overleed korte tijd later in een ziekenhuis. Turkije-deskundige drs. A. Nauta, die een rapport over de zaak opstelde, concludeerde dat de door het slachtoffer geuite beschuldigingen voor de man een rechtvaardiging waren om te schieten. Terwijl de politierechter zich binnen over het gedrag v bunaal over het gedrag van politie e den haag «anp Celstraffen tot vijf maanden eis te officier van justitie mr. D. van Boetzelaer gisteren voor de rechtbank in Den Haag tegen dertien jongeren. Ze stonden te recht voor openlijke geweldple ging tijdens de jongerendemon- stratie op 8 mei in Den Haag. De jongeren worden ervan ver dacht stenen, blikjes of stokken naar de ME te hebben gegooid. De centrale vraag of de jonge ren zijn geprovoceerd door de ME, werd tijdens de rechtszit ting niet beantwoord. De on derzoeken naar het politie-op- treden tijdens de demonstratie zijn pas in september klaar. De officier zag echter geen reden de rechtszaken aan te houden. i ME. „Of de politie fouten heeft ge maakt, doet voor dit proces niet ter zake. Stenen gooien naar de politie met het risico dat ook mede-demonstranten worden geraakt, wordt niet getole reerd", aldus Van Boetzelaer. De meeste advocaten dach ten daar anders over. Volgens hen zijn hun cliënten door het harde optreden van politie en ME in een positie terechtgeko men dat zij uit noodweer ste nen gingen gooien. „Zij konden niet weerloos toezien hoe me de-demonstranten zomaar in elkaar werden geslagen," aldus advocaat Th. van Angeren. Van Boetzelaer benadrukte in haar requisitoir telkens weer dat een groep autonome jongeren de demonstratie wilde versto ren. „Zij droegen bivakmutsen, liepen met zwarte vlaggen, had den verfbommen bij zich en maakten molotov-cocktails klaar. De relschoppers wisten van geen wijken en weigerden naar de politie te luisteren. De afspraak was niet de binnenstad in te gaan en dat probeerden zij toch te doen", aldus de officier. Volgens een reclasseringsrap- port behoorden de verdachten niet tot één groep. „Het is een gemêleerd gezelschap dat vreedzaam wilde demonstreren. De meesten zijn oprecht ver bijsterd over hetgeen is ge beurd", aldus het rapport. Van daag staan nog elf andere jon geren terecht. De politierechter doet dan bovendien uitspraak in alle zaken. Oud-staatssecretaris De Graaf neemt sociale partners in bescherming den haag marc peeperkorn De politiek zelf is door haar wetgeving verantwoordelijk voor de explosieve groei van het aantal arbeidsongeschik ten. Dat betoogde oud-staatssecretaris L. de Graaf van sociale zaken gisteren op de tiende dag van de parlementaire en quête. Zijn bewering werd weersproken door de voormalige CDA-woordvoerder voor sociale zekerheid S. Weijers, die de sociale partners als hoofdschuldige aan- Volgens De Graaf had een uitvoerings organisatie van de sociale wetten zonder vakbeweging en werkgeversorganisaties geen beter resultaat opgeleverd. „De vo lume-ontwikkeling van de sociale verze kering, ook van de WAO, is met name het gevolg van de wetgeving zelf. Bij een organisatie zonder de sociale partners was de ontwikkeling van de volumes exact dezelfde geweest." De opmerking van De Graaf, van 1979 tot 1981 en van 1982 tot 1989 staatsse cretaris, is opmerkelijk. Tot nog toe leg den de getuigen de zwartepiet vooral bij de bedrijfsverenigingen, die worden be stuurd door werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers. Zij zouden werknemers 'met een vlekje' massaal in de WAO hebben ge dumpt. Weijers (CDA) be streed de bewering van De Graaf dat de WAO-regeling zelf uitnodigde tot mis bruik. Hij wees op de verkokerde structuur van de bedrijfsvereni gingen die bedrijfs- taksgewijs zijn inge deeld. Als heersers over hun 'keizerrijk- jes' dulden zij geen indringers. Volgens Weijers zou een re gionale indeling van de bedrijfsvereni gingen het aantal arbeidsongeschikten doen dalen. Bij een regionale indeling is het immers mogelijk bijvoorbeeld een arbeidsongeschikte bouwvakker in de administratieve sectof aan een baan te helpen. Volgens Weijers hebben de soci ale partners zo'n regionale werkwijze echter gefrustreerd. Het ontbreken van steun van de socia le partners was voor De Graaf belangrijk. En omdat ook de politiek niet duidelijk voor ingrijpende wij zigingen was, zette De Graaf de wijzi gingsvoorstellen op een laag pitje. De herziening van het stelsel van sociale voorzieningen kreeg in 1986 voorrang. Die ingreep in WW en WAO moest een mil jardenbezuiniging opleveren. Volgens ex-staatsse cretaris van sociale zaken Ter Veld (PvdA) besteedde de jaren tachtig weinig volumebeleid (minder uit keringen). Alle inspanningen waren ge richt op hogere uitkeringen en meer werk. Dat laatste zou vanzelf leiden tot een kleiner beroep op de sociale verze keringen, zo werd gedacht. P.J. Biesheuvel, sinds 1986 CDA- woordvoerder voor sociale zekerheid, bevestigde dat. De cijfers over de groei van het aantal WAO'ers waren bekend, maar „kregen van de Tweede Kamer niet de aandacht die ze wellicht nu wel zou den krijgen". Volgens Weijers is er in de kamer „veel besproken maar weinig ge beurd." Zo was algemeen bekend dat de samenwerking tussen de bedrijfsvereni gingen en de GMD (Gemeenschappelij ke Medische Dienst, het keuringsorgaan voor de WAO) zeer stroef verliep. Bedrijfsverenigingen verzuimden keer op keer hun zieke werknemers tijdig bij de GMD te melden. De GMD was kon daardoor niet tijdig de juiste uitkering verstrekken, en de bemiddeling naar an der werk liep ernstige vertraging op. Uiteindelijk namen de bedrijfsvereni gingen in 1987 het voortouw. Zij stelden voor de Gemeenschappelijke Medische Dienst op te delen over de bedrijfsvere nigingen. De indeling per bedrijfstak werd hiermee gewaarborgd. Het CDA was tegen, coalitiegenoot WD voor. Uit eindelijk strandde het plan met de val van het kabinet in 1989. Pas in 1992 was de fusie tussen GMD en de bedrijfsverenigingen in praktijk een feit. Daarmee is een effectief volu mebeleid beter mogelijk. Maar de wette lijke basis ontbreekt nog steeds. Het wetsvoorstel daartoe is pas onlangs inge diend bij de Tweede Kamer en wordt op zijn vroegst dit najaar behandeld. CRI komt terug op twijfels De georganiseerde misdaad in Nederland neemt toe. Dat staat in het jaarverslag 1992 van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). Die vaststelling is opmerkelijk omdat nog vorige maand een CRI-woordvoerder ver klaarde dat de beweringen over toenemende activiteiten van misdaadbendes op drijfzand zouden zijn gebaseerd. pen haag anp Het aantal georganiseerde cri minele groepen steeg van drie in 1983 naar 59 in 1988 en 98 in 1992. Ook de toename van ge weld binnen het criminele milieu en het witwassen van winsten uit criminele activitei ten is volgens de CRI een aan wijzing dat de georganiseerde misdaad toeneemt. Het aantal doden door schiet partijen is vorig jaar gestegen tot 104. In 1991 waren er 73 do delijke slachtoffers. Het aantal gewonden door schietgeweld nam met 20 procent toe van 177 r r 212. Terwijl de rechter zich boog over het gedrag van de jonge ren, stond buiten voor de hoofdingang van het gerechts gebouw het gedrag van politie en ME centraal. Zo'n honderd jongeren hielden een tribunaal, waarbij verschillende, soms nog zichtbaar gehavende demon stranten als getuigen werden opgeroepen. De onafhankelijke jury wilde, tot ongenoegen van de aanwezigen, geen uitspraak doen over de vraag of de politie afspraken heeft geschonden met het organisatiecomité LAC, omdat die afspraken niet op pa pier staan. Volgens het LAC zou de ME in prinipe afzijdig en buiten zicht blijven, maar de Haagse politie ontkent die af spraak te hebben gemaakt. EG leent één miljard voor bouw vuilovens luxemburg gpo De EG steunt de bouw van drie vuilverbrandingsovens in Ne derland met leningen ter waar de van één miljard gulden. De vuilverbrandingsinstallaties ko men bij Alkmaar, Nijmegen en Moerdijk. De Europese Investe ringsbank heeft dat gisteren in Luxemburg besloten. Nederland maakt in de nabije toekomst daarnaast nog eens kans op goedkope leningen van de EIB ter waarde van 800 mil joen gulden, aldus een woord voerder van de bank. Op het verlanglijstje van 'Den Haag' stonden ook projecten als de omstreden Betuwelijn en een kolenvergasser. Die projec ten maken nog steeds een kans, aldus een woordvoerder van de Europese Investeringsbank. Ne derland krijgt in totaal één mil jard uit de 'Edingburgh-pot'. Tenminste 'als er goede voor stellen op tafel komen', aldus de woordvoerder. Uit onderzoek bleek boven dien dat veel slachtoffers en verdachten van schietpartijen vermogens- en geweldsdelicten hadden gepleegd. Aanleiding voor de schietpartijen was in 30 procent van de gevallen een conflict binnen het criminele milieu, in 20 procent 'gewone' ruzie en in ruim 30 procent van de gevallen een familie- of rela tieprobleem. In 40 concrete ge vallen ging het om afrekeningen in het criminele milieu. In 1991 waren dat er 27. De toename van het witwas sen van criminele gelden blijkt volgens de CRI uit enorme groei van het aantal geldwisselkan- toortjes in 1992. Dat is kennelijk een gevolg van het feit dat veel reguliere banken ongebruikelij ke financiële transacties tegen woordig melden bij de justitie. Criminele organisaties zochten daarom hun toevlucht tot de wisselkantoortjes. Bij de 140 incidenten tegen allochtonen, die de CRI vorig jaar registreerde, was volgens de dienst geen sprake van georga niseerde acties. De incidenten varieerden van het plakken van neo-nazistische leuzen tot het plegen van brandaanslagen op eigendommen van allochtonen. pak 200 gram JHÈ&T Coca Cola, 1 fles L5 liter ,2^5" l.yy Doe mee aan de "Coke Is the muslc"- wedstrijd. Zie boekje In de winkel. fles 1 liter 33T4.95 ©Bloemkool, per stuk ©Cn Gemengde sla, diverse soorten, zak 200 gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 Juni a.s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3