Japanse prinses 'te buitenlands' Elske, stampvoet, boos, zit niet meer op het pluche Braaksel en uitwerpselen, bij voorkeur geen douche Feiten &Meningen DINSDAG 8 JUN11993 Japan schort bezuiniging niet op voor droomhuwelijk Ze gaan „zo eenvoudig mogelijk" wonen. De Ja panse kroonprins Naruhito en zijn bruid Masako Owada die morgen in het huwelijk treden, moeten het dus in hun dure Togu- paleis doen met 50 bedien den. Maar dat maakt de Ja panse pers niet minder fel in haar ongebruikelijke kri tiek op de nieuwe kroon prinses. TOKYO UPI-AFP Owada is „in haar hart een bui tenlandse", aldus de Japanse kranten. Bovendien heeft ze te veel gesproken tijdens een pers conferentie en zelfs een paar passen vóór haar aanstaande echtgenoot gelopen. Vooral de opvoeding en oplei ding die de aanstaande bruid in Europa en de Verenigde Staten kreeg, deden riepen gisteren veel vragen op in kranten in Ja pan, waar van de keizerlijke fa milie een pijnlijk stipt naleven van de tradities wordt geëist. Verrassend bot vroeg het blad Mainichi Daily News zich af: „Zal de beroemdste juni-bruid ter wereld een frisse wind doen waaien in de stille Keizerlijke gangen? Mogelijk, maar Masako Owada wordt stilaan bekend als het oog van een storm van kri tiek." Het huwelijk van de kroonprins met Owada, die vijf talen be heerst, is al maanden het be langrijkste onderwerp van ge sprek in Japan. Zes jaar duurde het voor de 33-jarige Naruhito de 29-jarige Owada zo ver kreeg dat zij „ja" zei. Terwijl de bruid alles doet om zich aan te passen ze heeft zich ingesteld op een be schermd leven en draagt tijdens de plechtigheid een traditionele huwelijkskimono die tien kilo gram weegt hoorde de krant Mainichi van een voormalige bediende van de kroonprins en kele stuitende voorbeelden van haar indiscretie. Zo had Owada tijdens een gezamenlijke pers conferentie met Naruhito te veel het woord gevoerd en liep ze voor de prins uit bij aan komst bij zijn paleis. Sommige leden van de keizerlijke familie vinden het moeilijk te aanvaar den dat de toekomstige keizerin opnieuw iemand van gewone komaf zal zijn. „Ze praat te veel. Ze praat zelfs over zaken waar niet naar is gevraagd", zei de bediende in het blad. 28 Seconden In feite sprak Owada 28 secon den langer dan Naruhito tijdens de persconferentie in januari waar hun officiële verloving werd bekendgemaakt, zo bere kende de krant in een commen taar. Hoewel Owada 50 uur trai ning achter de rug heeft voor haar intrede in de keizerlijke fa milie, verweet de krant haar een achterstand in de keizerlijke eti quette. „De hele opvoeding van een prinses is erop gericht an deren niet in verlegenheid te brengen", zo zei een lid van de Vlaggen in de drukste winkelstraat van Tokyo maken de duizenden winkelende Japanners attent op de grote dag van morgen: het droomhuwelijk van de kroonprins. foto reuter kimimasa mayama Kroonprins Naruhito en zijn bruid Masako Owada. Tokiwa-kai, een vereniging van vrouwen bij de keizerlijke fami lie. Een grote zorg voor de Dienst van het Keizerlijk huishouden is dat Owada „relatief oud" is, schreef de krant. „Indien ze haar eigen zin blijft doen en niet buigt voor het Keizerlijke huishouden, dan krijgt ze het moeilijk", zei een staflid. Hoe gewoon Owada volgens keizerlijke ingewijden ook mag zijn, ze kan bogen op een onge wone excellente achtergrond. Als dochter van een Japanse di plomaat bracht zij een groot deel van haar jeugd door in Eu ropa en de VS, waar ze aan Ox ford en Harvard studeerde. La ter drong ze door tot het man nelijke bastion van het Japanse corps diplomatique, waar ze werd beschouwd als een kandi daat voor een ambassadeurs functie. De Dienst van het Keizerlijk Huishouden, die toeziet op de zaken van de Japanse keizer en zijn familie, leek alles te doen om te onderstrepen dat het pa leis ook bezuinigt tijdens de huidige economische recessie zelfs voor de erfgenaam van deChrysanten-troon. Het kroonprinselijk paar zal voorlopig wonen in het Togu- paleis binnen het terrein van het Akasaka-paleis in het cen trum van Tokyo. De Keizerlijke Dienst wilde daar eerst een nieuw paleis bouwen, maar daar is om economische rede nen op verzoek van Naruhito en Owada van afgezien. „Er wordt geen nieuw budget ingesteld voor het huishouden van de kroonprins en we zijn ook geen dure renovatie van plan van het paleis", stond gisteren in een foto reuter verklaring. „De kroonprins en prinses gaan eenvoudig wo- De onkosten van het paar wor den betaald uit de rond 5 mil joen gulden die de keizerlijke familie jaarlijks als bijdrage van de Japanse overheid ontvangt. Kroonprinses Owada, die als hobby graag hapjes bereidt, heeft geen eigen keuken tot haar beschikking. Ze zal haar fa voriete diner lasagna moeten bereiden in de grote keuken van het paleis, het domein van de keizerlijke koks. Dertigduizend politiemensen op de been Als de politie van Tokyo morgen de grootscheepse veiligheidsmaatregelen voor het huwelijk van kroonprins Naruhito niet inperkt kunnen „ernstige schendingen van de men senrechten" het gevolg zijn, zo heeft een Japanse advo- catenorganisatie gisteren gezegd. Ondernemers en bewoners van de gebouwen op de route van de huwelijkspro cessie kunnen worden on derworpen aan willekeurige doorzoekingen van huizen en kantoren of zelfs de draagtassen van hun klan ten. Ongeveer 30.000 politie agenten, onder wie duizen den van buiten de stad, worden ingezet voor de vei ligheid rondom het huwe lijk in de hoofdstad. Ze zijn prominent aanwezig langs de 4 kilometer lange route. Gevreesd wordt dat de ex treme veiligheidsmaatrege len een domper zullen leg gen op de festiviteiten. ROTTERDAM PIM FORTUYN Elske ter Veld is afgetreden. Heel Nederland heeft zitten snotteren bij de buis. Elske huilde en werd door een medestrijdster in innige omarming afgevoerd. Het zijn echter niet, zoals sentimenteel Nederland denkt, tranen van ver driet, maar tranen van opluchting. Elske had daar ook alle reden toe. Elske is niet door het sterke geslacht verkracht, maar Elske heeft zichzelf verkracht en dat houdt geen enkel mens op den duur vol. Elske, stampvoet, boos heeft zich gedurende twee decennia opgeworpen als de felle verde digster van al diegenen in onze samenleving die zwak, ziek of misselijk zijn of dat mogelij kerwijs dreigen te worden. Voor hen stond Els ke pal. Ze begreep dan ook niets van Lou de Graaf, haar oude collega als vakbondsbestuurder bij het CNV en gedurende de jaren tachtig het boegbeeld van de kabinetten-Lubbers als het ging om no-nonsense in de sociale zekerheid. Lou heeft het overigens geweten. Het was roei en in de bevroren stroop. Heel belangengeor- ganiseerd Nederland is over hem heen geval len. Wat staatssecretaris De Graaf heeft klaar gespeeld aan stelselherziening stelt als politieke prestatie in het overlegcarrousel van Nederland heel veel voor. Als je zijn daden echter be schouwt tegen het licht van hetgeen nodig was, en is, stelt het niets voor. Dezelfde stroperigheid is nog steeds aanwezig. Het kost ons alleen een ietsie pietsie minder, maar de groei in de vraag naar nationale zeker heid is niet gestopt, dus per saldo zijn we er niets mee opgeschoten. Nog steeds onder houdt iedere werkende een uitkeringstrekker en de collectieve lastendruk is niet gedaald maar gestegen. Zeker indien we de prijsstijgin gen van al die gemeentelijke diensten waar we sedert het pratende hoofd aan de macht is, Lubbers dus, mee opgezadeld zijn meetellen. En de burger kijkt natuurlijk in eerste instantie naar wat hij netto zelf kan besteden. Daar ligt zijn keuzevrijheid en nergens anders. Elske heeft zich tegen alle snode plannen van Lou verzet. Ze kon dit doen in de veilige bed ding van de oppositiepartij in de Tweede Ka mer die de PvdA toen was. Zij werd daarin van harte gesteund door Joop den Uyl en later door Wim Kok. Elske merkte als kamerlid al op, dat als er dan toch macht moest zijn in dit land die het beste maar in haar knuistjes kon berusten. Elske was gek, wellicht geil op macht. Welnu, ze heeft het geweten. Bij het aantreden van het vermaledijde kabi- net-Lubbers-Kok, 'het was niks, het is niks en het wordt niks', kreeg Elske de macht. Vanaf dan mocht zij namens het kabinet die 100 mil jard gulden aan sociale zekerheidsgelden behe ren. Zoiets is niet aan een minister voorbehou den, neen daar zadelen we in dit land een staatssecretaris mee op. Dan houdt de minister immers op een plezierige manier zijn handen vrij en kan hij nog eens opmerken dat het zo niet allemaal is bedoeld, dat de soep niet zo heet gegeten wordt als opgediend enzovoort. Kortom, een comfortabele positie, het afbran den laat je over aan je staatssecretaris. Steeds weer zijn voor dit soort functies machts beluste lieden te vinden. Hans Simons knapt de rotzooi op voor Hedy d'Ancona en Elske deed dit voor Bert de Vries. Hans Simons is inmid dels politiek overleden, maar stapt nog vrolijk in het Haagse rond, Elske heeft het veld moe ten ruimen. En waarom Elske nu wel en Hans niet? Elske heeft zoals gezegd zichzelf verkracht en daardoor zichzelf politiek vermoord. Elske mocht de WAO-voorstellen van Lubbers en Kok verdedigen. Elske was daar in haar hartje tegen, ELSkE TER VELD maar deed het toch. De PvdA werd erdoor ge halveerd en het resultaat is dat de sociale part ners het WAO-gat, door het kabinet geslagen, gewoon hebben gerepareerd. Elske meende het kabinetsvoorstel nog voor haar rekening te kunnen nemen, omdat zij er voor gezorgd had dat de pijn eerlijk zou wor den verdeeld over de oude en de nieuwe WAO- gevallen. De Kamer besloot na het akkoord bij de afhaal-chinees te Bergschenhoek echter dat de oude gevallen moesten worden ontzien en dat dit ontzien moest worden opgebracht door de nieuwe gevallen. Haar eigen PvdA-fractie in de kamer nam bij deze wijziging van de kabinetsplannen het voortouw. En weer slikte Elke en bleef zitten, want het pluche zit behaaglijk en geeft een mens als Elske het gevoel dat het leven waard is om geleefd te worden. Daarna kwamen de jon geren aan de beurt. In plaats van dat Elske ge woon zei een Jeugd-Werk-Garantieplan is een plan dat de jeugd werk garandeert, en dus wordt er door jongeren gewerkt of gestudeerd, zei Elske dat de bijstand voor jongeren diende te worden afgeschaft c.q. fors diende te worden verminderd. En net als met die bekende emmer was dit de druppel die hem deed overlopen. Elske moest en zou hangen. Partijleider en vice-premier Kok vond dit sneu voor Elske, maar reden tot solidariteit, tot mee-opstappen was dit alles niet. Kok heeft nog belangrijker zaken te rege len in het landsbelang dan zich te offeren voor zijn partij of zo maar voor een staatssecretaris. De PvdA zal ook hier straks bij de verkiezingen de rekening van gepresenteerd krijgen. Elske is door haar collega-politici snel vergeten, maar de kiezer heeft voor dit soort troebele manoeu vres een geheugen als een pot. Elske heeft haar partij niet durven trotseren. Ze had dat natuurlijk best kunnen doen. Een mo tie van wantrouwen had tenslotte slechts de steun van haar partij en die van Groen Links gekregen en dat is gelukkig geen meerderheid in ons land. Maar zoveel kracht valt natuurlijk alleen maar op te brengen als je zelf keihard in je missie gelooft. Elske geloofde echter al lang niet meer in haar missie, laat staan in zichzelf. Elske zit nu thuis en kan haar zonden overden ken. Een leven om de macht is een leven zon der ziel. Elske, wellicht vind je na de verwerking van je gekrenktheid en verdriet je ziel weer te rug. Dan heb je de duivel uit jezelf gebannen en lacht het leven je weer toe. Goede Elske, dat is hetgeen ik je van harte en welgemeend toe wens. WIM STEVENHAGEN PEKING FLORIS HARM We zijn nog maar een half uur op weg, maar het raam van de met Chinese boeren en hun pluimvee afgeladen lange-af- standsbus wordt nu al openge schoven. Een jonge vrouw van de Yi-minderheid, die er in haar traditionele kledij uitziet alsof ze uit het schilderij van een middeleeuwse portrettist is ge stapt, buigt zich over mij heen. Ze steekt haar hoofd naar bui ten om zich te ontdoen van het ontbijt, dat haar duidelijk al een tijdje dwars zit. Het slaat in slierten tegen de andere ruiten. Weer en half uur later zal nog een aantal magen door de hot sende bus uit balans zijn ge bracht. Als je pech hebt, zit je in een bus waarvan de ramen niet open kunnen. Dan staat het gangpad dus binnen de kortste keren blank. Toegegeven, er is hier in het prachtige landschap van de Zuidchinese provincie Sichuan geen wegdek van betekenis, dus alles schudt en botst door el kaar. maar deze mensen kun nen echt niet reizen. Straks zal de bus voor een gekruid mid dagmaal stoppen. Hetgeen alle passagiers met smaak zullen •verorberen. Vervolgens zal de bus zijn stotende weg voortzet ten en dan gaan ze weer braken. Wie in China van het toeristen pad van Verboden Stad of Ter racotta Leger wil afwijken wat ik overigens iedereen kan aanraden moet daarvoor be talen met enige ergernis en inle vering van zijn standaarden van hygiëne en comfort. Streekbus sen, het voornaamste vervoer middel om afgelegen gebieden te bereiken, blijken soms ter gend langzaam of helemaal niet meer te rijden. Even het station binnenlopen om een comfortabele slaap plaats in de eerstvolgende trein te boeken, grenst aan het on mogelijke. Plaats in de laagste hard-sear-klasse is meestal wel makkelijk te verkrijgen, maar dan dient men rekening te hou den met een wagon met voor namelijk heel veel mensen op de voor drie personen bestemde harde bankjes van een meter breed, onder de banken, in de bagagerekken, langs het gang pad en op de toiletten. Een en ander wordt begeleid door een stortregen van sinaas appelschillen, afgekloven bam boescheuten en kippebouten, die op de grond belanden. Het geheel wordt eventueel opge vrolijkt dooreen Peking-opera (dat wil zeggen een kakafonie van schelle zangstemmen, bek kens en trommels, volgens een ondoorzichtig schema be speeld), die op orkaansterkte uit een gebrekkige luidsprekerin stallatie raast. Ook het vinden van een ge schikte slaapplaats in de afgele gen plaats van bestemming kent zo zijn problemen. Ten eerste is de socialistische markt economie van Deng Xiaoping nog niet overal doorgedrongen, zodat er naar aloud c tisch gebruik vaker dan de kelijkheid voorschrijft wordt be weerd dat het hotel vol is. Daar naast valt een aantal hotels bij voorbaat af, omdat die alleen voor Chinezen toegankelijk zijn. Reden hiervoor is dat de over heid heeft besloten dat deze ho tels te slecht zijn voor buiten landse toeristen. Ik ben altijd benieuwd hoe die hotels er van binnen uitzien, als ik 's och tends geradbraakt ontwaak in mijn eigen 'luxe' bed: een hou ten plank op poten met onge wassen beddegoed. Bij de sanitaire voorzieningen aangekomen, dient men de laatste resten van de westerse hygiënestandaarden door te trekken. Zonder uitzondering beschikken deze hotels over zo genaamde vloertoiletten. Niet zelden is dit een buiten het ho tel gelegen stenen pot, voorzien van een stel sleuven in de grond met een minimum aan privacy. Over de tot kniehoogte reikende houten afscheidingen kan men met zijn buren de toestand in de wereld doornemen. Nu schijnt het vloertoilet zeer comfortabel te zijn voor de meergeoefenden, die met hun hielen plat op de grond kunnen hurken. Maar voor wie dat niet kan en ik put uit eigen erva ring is het een potentiële gang naar de hel. Zich met de moed der wanhoop vastklam pend aan uitsteeksels in de muur moet men, achterover hangend, een wankel evenwicht creëren, waarbij de geringste misstap fatale gevolgen kan hebben. Het platteland in het zuidwesten van China, waar de toerist niet dezelf de maatstaven voor comfort en hygiëne moet hanteren als in, bijvoor beeld, een stad als Peking. foto reuter Er wordt wel beweerd dat Chi nezen westerse toiletten onhy giënisch vinden. Dat is natuur lijk tot hun dienst, maar het mikken is een vaardigheid die nog maar weinigen onder de knie hebben. Warm stromend water wordt als het er al is uitsluitend op vaste tijden geleverd. Soms be schikt een hotel over douches, soms niet. En soms is het niet helemaal duidelijk, zoals in Li- anghe in zuidwest-China. „Ja meneer, we hebben douches. Maar zoals u ziet, schijnt van daag helaas de zon niet en dus is er geen warm water." Verbluft keek ik nog eens om me heen in dit plaatsje, dat voornamelijk werd gekenmerkt door met ko- lenroet beslagen blokkendozen. Zonne-energie, hier?! Wellicht had mijn vraag naar de luxe van een stortbad de hotel eigenaar in verlegenheid ge bracht en wilde hij zichzelf ge zichtsverlies besparen. In ieder geval leerde een kort onderzoek dat er, zoals verwacht, inder daad helemaal geen douches waren.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2