'Minder kan het echt niet' Ulrich van Gobbel snel bij Oranje Bethlehem speelt met Stehouwer Sport DINSDAG 8 JUNI 1993 Eijlander houdt NEC in race numegen» Na de eerste helft van de nacompetitie in poule A houdt een tobbende eredivisieclub gelijke tred met twee goed willende eerste-divisieclubs. Na NEC - Fortuna Sittard (2-1heb ben alle drie clubs, Heerenveen incluis, een overwinning be haald. Dick Eijlander hield de promotiekansen van NEC gister avond intact. De invaller kopte in de slotminuut de winnende treffer binnen. Van der Wiel enige met 100 procent eindhoven» Na twee ronden voert John van der Wiel de strijd om de nationale schaaktitel aan met een score van honderd pro cent. Van der Wiel veroverde gisteren zijn tweede punt door Martens te verslaan. Hij wordt op een half punt gevolgd door het trio Nijboer, Piket en Van der Sterren. Titelverdediger Piket re miseerde gisteren met Van Wely. Wimbledon mist wellicht kampioenen londen/hamburg» De organisatie van Wimbledon is bang voor een toernooi zonder de regerende kampioenen. Gisteren bleek dat het onzeker is of Steffi Graf over twee weken haar titel kan verdedigen. Ze kampt met een ontsteking in haar bovenbeen. Eerder was de deelneming van André Agassi (polsblessure) al twijfelachtig. Het zou voor het eerst zijn dat beide kampioenen een jaar na het behalen van hun titel verstek laten gaan. Indurain houdt Chiappucci kort lumezzane» Claudio Chiappucci had voor de vijftiende etappe van de Ronde van Italië stoute plannen. De Italiaan dacht na de zware bergrit van zondag leider Miguel Indurain te kunnen ver rassen. In de slotklim van zes kilometer viel de gedrongen Itali aan aan, de Spaanse nummer één riep hem persoonlijk tot de orde. De overwinning ging naar Davide Cassani, die als enige overbleef van een vroeg ontstane kopgroep van vijf. Dufaux wint Dauphiné Libéré aix-les-bains De Zwitserse wielrenners zijn in opmars. Na Alex Zülle en Toni Rominger diende zich in de Dauphiné Libéré op nieuw een talentvolle coureur aan. Laurent Dufaux, 24 jaar en ploeggenoot van Zülle bij ONCE, vestigde gisteren de aandacht op zich met de eindoverwinning in de Franse etappewedstrijd. In de laatste etappe behield Dufaux gemakkelijk zijn voorsprong van drie minuten op de Colombiaan Rincon. Armstrong miljoen dollar rijker Philadelphia» Wielrenner Lance Armstrong is met zijn ploegmak- kers van Motorola 1 miljoen dollar (ongeveer 1,8 miljoen gul den) rijker geworden. De 21-jarige Amerikaan won in Philadel phia met overmacht het nationale kampioenschap op de weg. De neo-prof uit Texas voltooide daarmee de trilogie, waarop een premie van 1 miljoen dollar stond. Eerder zegevierde Armstrong dit seizoen bij wedstrijden in Pittsburgh (Thrift Drug Classic) en West-Virginia (K-Mart Classic). Champions League levert nog meer op zeist De Europese voetbalunie heeft de begroting voor het nieuwe seizoen van de Champions League met vijf miljoen Zwitserse franken verhoogd. Dat is ruim zes miljoen gulden. KNVB-voorzitter Jo van Marle, penningmeester van de UEFA, maakte tijdens de bondsvergadering van de KNVB bekend dat er een bedrag van 75 miljoen Zwitserse franken, ruim 93 miljoen gulden beschikbaar is. SCOREBORD PRIJSVRAGEN 74-75-76-78 LOTTO 22: Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 3 winnaars, elk bruto 28,021,50; derde prijs: 104 winnaars, elk bruto 1.212,40; vierde prijs: 4.695 win naars, elk 26,80; vijfde prijs: 69.343 naars, elk 5,00. Cijferspel 22 HEB2: A. van der Berg - R. Rijsdorp 6-3 6- 4. HEC1: W. Steggerda - G. Bakker 7-6 6- 3, P. van Hal - H. van Velzen 2-6 6-1 6-1. DEC1: M Dekker -1. Polla 6-1 7-5 HEC2: D. van Brunsveld - P. van der Berg 6-1 6-4, C. Kooman - M. Schouten 4-6 6-4 6-1, P. de Groote - J. de la Bey 6-3 6-1, P. Rogge veen - D. van der Berg 6-3 6-1, H. van der Doe - H. van Schie 3-6 6-4 6-3, N. Bekke- Cijfers: (vaste prij- vijf cijfers: cijfers: 31 winnaars; drie VOETBAL NACOMPETITIE Poule A: NEC - Fortuna Siti is (Fortuna Sittard). 0 12 3-2 2 10 12 3-3 2 10 12 3-4 ring - J. Peters, Steentjes - Frohwein 7-5 6- 3. DEC2: R. Chrispijn - Y. Snellenberg 6-1 6-0. GDC: Van Boxtel/ Strietman - Zirkzee/ Pragt 6-1 6-0 KLTV DEC: C. Berg - J. van der Plas 7-5 4-6 6-4. HEC: J. van Delft - N. van Delft 7-5 6-0, K. Korenhof - L, Schaap 6-3 6-1, J. Plugge - - M. Kraska 6-3 7-5,1 P. de Boer 6-3 5-7 6-2, P. Parlevliet - A. Berends 6-2 6-1 HDC 30+: Kraska/ Hoek - Kulk/ De Boer 6-4 4-6 6-4 ABBENES HDC 30+: G. Geerlings/ L. van der Geest - J. Wottrop/ H. van der Schrier 6-2 6-3. GDC 30+: W. Beyen/ P. Doerselaar - M. KlemF. Schouten 6-4 6-3. HDD 18+: O. DrayerT. van der Mark - A. Seriier/ R. Koerts 6-2 6-4. DDD 18+: W. Heiligen berg/ J, van der Vlugt - T. Huisman/ S. Doove 6-1 6-4 WK KWALIFICATIE sün'd^ ZuitKoieaVlT^Bahrayn 6- SCHAKEN 7, 3. Hongkong 5-5, 4. Libanon 6-4, 5. In- dia 5-1. TENNIS NK, tweede ronde: gen (Ned) 6-4 6-4, Pozzi (Ita) - Shelton (VSt) 7-6 7-6, Boetsch (Fra/8) - Gloria (VSt) 6-2 6-3, Piolme (Fra/6) - Moraing (Dui) 6-4 6-2, Holm (Zwe/4) - Baur (Dui) 6- 4 6-3, Patrick McEnroe (VSt) - Aniens der Sterren 0-1. r Wiel 2 punten, 2. Nij- WIELRENNEN ronde: Groen/Thoms (Ned/Dui) - Barnard- DauphinéLibére /Pozzi (ZAf/lta) 3-6 6-3 7-6. Eerste ronde: Nijssen/Suk (Ned/Tsj) - Kratzmann/Masur (AusU) 7-5 6-3, Carlsen/Washington (Den- NSt) - Bauer/Nelson (VSt) 6-3 7-5. (Ned/16) 7-6 7-5 LONDEN Eerste ronde: Simian (Fra) - Petchey (GBr) 6-3 6-4, Rèneberg (VSt/15) (Can) 6-3 5-7 6-3, Raoux (Fra (Col) 7-5 6-1, Steven (NZe) - O'Brien (VSt) 6 7-5, Stafford (ZAf) - Thorne (VSt) 6-4 7- 6, Wilkinson (GBr) - Palmer (VSt) 2-6 7-6 6-3, Black (Zim) - Jarryd (Zwe) 6-2 7-6, 7-6 6-3, 4 5-7 6-3, Woodbridge (Aus) - Renzenbrink (Dui) 5-7 6-2 6-0, Adams (VSt) - Braasch (Dui) 7-6 4-6 7-5, Stoltenberg (Aus) - Garner (VSt) 6-2 6-1Ondruska (ZAf/9) - Foster (GBr) 4- 6 6-1 6-4 FLORENCE Mannen, 540.000 gulden Eerste rond (Ita) 1.03, 49. Bugno (Ita) 2.53, 63. der Poel, 99. Van Aert 5.19. Algemeen klassement: 1. Indui 74.07.55, 2. Oegroemov 0.49, 3. Chiap pucci 1.18, 4. Lell 10. Giupponi 7.39, Hampsten (VSt) 8.26, 13. Furlan 9.11, 14. Jaskula (Pol) 9.24, 15. Chioccioli (Ita) noordwuk In de vriendenploeg van Feyenoord wordt met regelmaat gedold. Toch wist Ulrich van Gobbel dat het geen grap betrof, op het mo ment dat zaterdagavond de telefoon ging, iemand beweerde dat hij Advocaat heette en sprak over de selectie van het Neder lands elftal. ,,De stem van de bondscoach herken ik uit duizenden." Van Gobbel is bijna international. De kans bestaat zelfs dat hij morgenavond in de kwalificatie-wedstrijd tegen Noorwegen basisspeler is. Echt verrassend is het niet. Na de vorige interland, Engeland uit, zei Advocaat al dat de verdediger van Feye noord de man voor de rechterkant was. Van Gobbel is snel, fysiek sterk, heeft veel capa citeiten, moet alleen taktisch nog wat slim mer worden. Er wordt aan gewerkt. „Ik leer elke dag." Vertrouwen Hij dankt er zijn trainer Willem van Hane- gem voor. „Vooral het laatste jaar ben ik vooruit gegaan. Ik ben goed bezig, leef voor de sport. Van Hanegem heeft zijn vertrou- wen in mij uitgesproken. Aanvankelijk had hij slechts kritiek. Ik werd er gek van. Der gelijke dingen trek ik me sterk aan. Ik ben naar hem toegestapt en heb gezegd: die an deren maken toch ook fouten, zeg daar eens wat van. Hij bleef tegen mij zeuren. Dat kwam omdat hij in mij geloofde, zo zei hij. Dat deed me goed." Van Gobbel was, zoals dat heet, een moeilijke jongen. Op jonge leeftijd kwam hij uit Suriname, hij groeide op in Lichten voorde, verhuisde naar Bavel en begon daar te voetballen. NAC kwam, maar al op 16-ja- rige leeftijd vertrok Van Gobbel met ruzie. „Een paar akkefietjes met de trainer en het bestuur", zegt hij. Daarna werd het Willem II. De toenmali ge trainer, Piet de Visser, verklaarde ooit dat het voetbal Van Gobbel heeft gered. Dat het zonder de sport sociaal misschien niet goed was gegaan met hem. Van Gobbel is er eer lijk over. „De Visser had gelijk." De aspirant-international houdt zich me de daarom bezig met jeugdzaken. Binnen kort loopt hij de 100 meter tegen atleet Paul Franklin, in het kader van een actie de jeugd in sport te interesseren. Om ze van de straat te houden. „Dat soort dingen vind ik nu belangrijk." Het sprintduel ligt voor de hand. Van Gobbel kan hard lopen. „Of er iemand is in het voetbal die sneller is?*'Waarschijnlijk wel, al ben ik die persoon nog nooit tegen gekomen." Zijn exacte tijd weet hij niet. „Maar ik heb eens tegen Nelli Cooman ge lopen en toen won ik. Later won zij weer van Van Vossen. Snelheid is één van mijn sterke punten. Daarom pas ik waarschijnlijk in een ploeg die aanvallend speelt." Vervanger Van Gobbel werd zondag als vervanger van Van Aerle de vijfde Feyenoorder in de selec tie. Dat is sinds 1974 (Ressel, De Jong, Sch neider, Van Hanegem, Jansen) niet meer voorgekomen. Hij zegt blij te zijn dat de in terland zich in De Kuip afspeelt. „Ik ken de mensen, zij kennen mij. Dat is een voor deel. Als ik de bal heb, wordt onmiddellijk mijn naam gescandeerd. Blijkbaar heb ik uitstraling. Vroeger liet ik me daardoor gek maken. Nu niet meer. Ik ben nu rustiger ge worden, vooral dankzij de begeleiding van Van Hanegem." Hij zegt ervan uit te gaan dat het "Ulie, Ulie" morgen niet door het stadion van Feyenoord zal klinken. „Voorlopig denk ik dat ik op de bank zit. Ook dat is mooi mee genomen. Doe ik toch weer ervaring op." Schapers beleeft dieptepunt in Rosmalen Michiel Schapers heeft als tennisser weinig meer te ver liezen. Hij is net vader geworden en verkeert in de nada gen van zijn sportieve carrière. Het 'heilige moeten' is ge weest voor de 33-jarige routinier uit Eemnes en nederla gen krijgen zo langzamerhand iets betrekkelijks. rosmalen rob v Toch zijn er nog steeds mo menten dat de veteraan zijn hoofd stoot en zich vreselijk el lendig voelt. Zoals gisteren in Rosmalen, waar Schapers in de eerste ronde van het grastoer- nooi verloor van de allesbehalve imponerende Paul Kilderry. De ze 20-jarige Australiër, die via de kwalificaties tot het hoofd toernooi doordrong, wist nog nooit een rondje te overleven in een ATP-toemooi. In Rosmalen beleefde hij het voorlopige hoogtepunt in zijn loopbaan, met dank aan Schapers. Het verlies in drie sets - 6-1, 5-7, 7-6 (7-4) - werd door de Nederlander allesbehalve schouderophalend afgedaan. „Ik wist niet dat ik nog zo slecht kon spelen," zei Schapers na af loop. „Minder kan volgens mij echt niet. Onbegrijpelijk dat ik deze partij niet won. De hele week raak ik ze vreselijk lekker tijdesn de trainingen. Siemerink en Haarhuis riepen zelfs 'we moeten weer oppassen voor die ouwe'. Maar nu lukte opeens niets meer. Wanhopig tennis, anders kan ik het niet noemen." De manier waarop de twee meter lange tennisser onderuit ging, was aandoenlijk te noe men. In de beslissende set kreeg hij bij een 5-4 voorsprong drie matchpoints in een servicega- me van Kilderry. Schapers ver prutste ze, maar kreeg bij 6-5 een vierde wedstrijdbal. Toen de Australiër zijn eerste service uit sloeg en de tweede risicoloos en metershoog over het net werkte, kon Schapers simpel scoren, zo leek het. Maar hij koos voor een slappe, 'geduw de' forehand die Kilderry on middellijk omzette in een punt. „Verschrikkelijk dat geduw op zo'n moment. Die service kwam zo hoog op, ik hoefde maar te slaan. Maar ik durfde niet of zo. Ik heb er geen verklaring voor," zei Schapers, die al zijn leven lang worstelt met een gebrekki ge forehand maar er nu wel heel erg pijnlijk mee werd gecon fronteerd. In de tiebreak leek hij reeds te aanvaarden dat er geen over winning in zat. Kilderry (num mer 247 van de wereld) liet zich op 6-3 nog een keer verrassen, maar haalde met 7-4 de tweede ronde. De ontgoochelde Scha pers liep in zijn tocht naar de stoel nog een ballenmeisje om ver en zat vervolgens een tijdje voor zich uit te staren. Onherroepelijk gingen zijn gedachten gisteren achter het Autotron terug naar 1991. Toen beleefde de Eemnesser een soortgelijke teleurstelling. Hij bereikte de finale en was tegen Christian Saceanu een enkel puntje van zijn allereerste ATP- titel verwijderd. Hij vergooide echter twee matchpoints en zakte huilend ineen nadat hij de partij alsnog verloor. Schapers realiseerde zich dat hij waar schijnlijk nooit meer zo dicht bij een hoofdprijs zou komen. Hij zal voor eeuwig worden geasso cieerd met dat dieptepunt. Het is niet anders. Toch kwam hij ook vorig jaar weer ver op het Brabantse gras. Hij versloeg zelfs Richard Kraji- cek en werd pas in de halve fi- Michiel Schapers: 'Onbegrijpelijk. Het ging deze week net zo lekker.' nales gestuit. „Daarom verlies ik nu veel punten op de wereld ranglijst. Ik zal ongetwijfeld naar een plaats buiten de top 200 duikelen", aldus Schapers, die deze week nog begon als nummer 169. Schapers weet nog niet of hij volgende week naar Wimbledon afreist. Hij moet via de kwalifi caties een plaatsje bemachtigen in het hoofdtoernooi. „Dat is enorm zwaar en ik weet niet of ik daar nog zin in heb. Sinds de geboorte van Rutger ben ik an ders tegen het tennis gaan aan kijken. In november neem ik een beslissing over mijn toe- Zevende etappe, Bourg-Saint-Maurice - Alx-les-Bains: 1. Zamana (Pol) 140 in 3.41.29 (37,926 km/u). 2. Martin (Spa), 3. Boscardin (Ita), 4. Simon (Fra), 5. Mon- cassm (Fra), 6. Caritoux (Fra), 7. Pensee (Fra), 8. Biondi (Fra), 9. F.gnon (Fra), 10. Roosen (Bel), 18. Rincon (Col), 19. Bouw- s (Ned), 23." laveyro (Fra/14) - Hadad 8. Alcala (Mex) 15.22, 9. Arroyo (Mex) 16.27, 10. Gomes (Por) 20.12, 20. Bouw- LEIDERDORP GERRIT-JAN V TENNISMEDEWERKER De kop is eraf op De Munnik. Of liever gezegd het kopje. Want er moet nog een hoop gebeuren wil de wedstrijdleiding in het af sluitende weekend nog slechts halve en hele finales afwerken. Door de competitiebeslomme ringen afgelopen weekeinde konden er slechts vijftig partijen doorgang vinden. En dat is veel te weinig als het totaal zo'n 400 1 'Cassani (Ita) 258 km in 7.22.04 (35,696 km/u), 2. Argentin (Ita) 0.46, 3. Giupponi (Ita) 0.48, 4. Oegroem- 5. Fondries Wat dat betreft heeft de wed strijdleiding misschien wel ge luk dat de drukker van de in- schrijfkaarten zich vergist heeft. Die kondigde namelijk aan dat er een C2 30+-dubbeltoemooi werd gehouden in plaats van een D 30-dubbeltoernooi. dat scheelt dus in de noodgedwon gen avondpartijen. Gisteren was het de dag van de jonkies. Zeker wat de B-par- tijen betreft. Marieke Bethle hem beet bij de vrouwen in BI het spits af. Tegen voormalig clubgenote Hester Stehouwer van TEAN begon ze het toer- nooiseizoen zoals ze het eindig de: in vorm. De mastersfinaliste van 1992, die onbegrijpelijker wijs achter Ingrid Kruit i dith Verhoeff niet i FOTO» ARCHIEF komst. Dit jaar speel ik uit, al weet ik na vandaag niet of dat wel zo zinnig is. Een ding weet ik wel: ik wil niet meer zo lang van huis zijn. Zo'n klein kindje is alweer onwijs veranderd als je na twee weken thuiskomt. Daar wil ik dan zelfbij zijn." Michiel Schapers heeft bo vendien nog met een andere 'pupil' rekening te houden. Hij is sinds enige tijd de coach van Daniel Vacek. De 22-jarige spe ler uit Tsjechie zorgde gisteren voor een kleine troost in Ros malen. Vacek won in twee sets (6-4, 6-4) van de Nederlander Dennis van Scheppingen. had weinig tegenstand te duch ten van Stehouwer die nogal wat afzwaaiers van haar racket liet komen: 6-2 6-1. Zelf was de Unicumse nog niet eens echt tevreden over haar prestatie op de baan. Ze liet echter wel zien dat ze de winter niet stil heeft gezeten en haar tijd nuttig besteed heeft. Want het verdedigende base- linertje is ze al lang niet meer. Met veel lef bewoog ze zich over de baan, terwijl ze het netspel Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 RabobankQ niet schuwde. Stehouwer werd er wanhopig van en kon alleen maar toekijken. Bethelehem do mineerde de rally's en kon ex perimenteren met dropshots en korte volleys. De beloning daar voor kreeg ze in de tweede set. Een schier onmogelijk te halen passing van Stehouwer pareer de ze met een loepzuivere half- volley die luttele centimeters over het net belandde. Plaatsing Zoals het niet plaatsen van Bethlehem vragen oproept, zijn de overige lijsten ook wat on zorgvuldig van reekshoofden voorzien. Bij de mannen in BI bijvoorbeeld is de favorietensta- tus van Mare Nagelkerken nog wel te billijken, maar waar René van der Wilk zijn bescherming aan te danken heeft is een raad sel. Onno Guinau en Marco Vis ser mogen als nummers drie en vier het ongelijk van de bonds- gedelegeerde bewijzen. Bartel Swart ondervond er gisteren nog het meeste nadeel van. Als mastersfinalist van vorig jaar kreeg hij niet genoeg krediet en werd dan ook gelijk aan Marco Visser verbonden. Hij kon het niet bolwerken. De jeugdige Hillegommer ging kansloos met 6-4 6-2 ten onder. chef ad van k Een vervelende ploeg Wat ik zo verdraaid vermakelijk vind is dat geharnaste voetbalnaties als Engeland en Nederland zo in hun maag zitten met het onbekommerde Noorwegen. Wat prestaties betreft staat het land nauwelijks op de kaart. Vijfenvijftig jaar geleden bereikte het voor het laatst de eindronde van het WK en daama hoorde je nog wel te hooi en te gras wat van die lui, want tot de dilettanten-stand waren ze nou ook weer niet vervallen, maar een macht van betekenis vormden zij nimmer. Kende u vóór het WK-kwalificatie-toernooi begon meer dan drie Noorse spelers bij naam? Ik niet. En verdiepte zich iemand wel eens in de Noorse competitie? Nu rijgen de Noren de punten als kralen aaneen (elf uit zes) en Engeland en Nederland lopen er met de tong uit de bek hijgend achteraan. De manier waarop de No ren onlangs de Britten in Oslo omver liepen, was weinig minder dan onthutsend voor Engeland dat nog altijd op voetbalgebied een tamelijk hoge pet van zichzelf op heeft. De ware voetbalkenners plegen in dit soort situaties, als ik het wel heb, de volgende intrigerende vraag te stellen: wat is het geheim van Noorwegen? Daar kunnen we kort over zijn: dat is er niet. In Trouw las ik dat de Noren 'een harmonica vormen die aan de bal uitzet en bij het balbezit van de andere partij terugplooit'. Het is aardig ver woord, maar iets nieuws kan ik er niet in vinden. AC Milan speelde eind jaren zestig al zo. Ze werken met drie spitsen, hoor je coaches onrustig blaten. Nou én, denk ik dan. Dat hebben we toch ook eerder door gezien. IUD PAAUW Het zijn fysiek sterke kerels met een ijzeren conditie, wordt er verder ge zegd. Het is ongetwijfeld waar en een factor van belang is het ook zeker. Ik ben bijv. er niet van overtuigd dat de conditie van de Nederlandse prof boven de middel maar uitsteekt. Maar het is toch ook weer niet iets waarvan je steil achterover slaat. Heeft de Noorse bondscoach, Egil Olsen, zijn spelers misschien veel vaker bij elkaar dan in andere landen het geval is? Ook al niet. De helft van het Noorse elftal komt uit de gewone competitie en de andere helft speelt in het buitenland. Die Olsen is zelf ook al eens gevraagd naar de bron van de Noorse kracht. Je verwacht dan dat die man met een soort toverkollen-praat over systemen aan komt zetten, maar dat deed hij helemaal niet. Hij zei alleen maar: "Het is een vriendenploeg, de spelers hebben veel voor j elkaar over". Toen ik het las moest ik smakelijk lachen. Wat zijn de wachtwoorden in het huidige voetbal? Pro fessioneel optreden, systeemdenken, patronen, auto- matismen en nog zo wat van die geladen woorden. Dat j zijn de bouwstenen voor succes en niks anders. En dan komt die Noorse bondscoach aanzetten met zijn vrien- denploeg. Hoor je daar ooit nog wel eens iemand over in het huidige voetbal? Het is een term uit pakweg 1950, een al lang vergeten wereld. Tekenend in dit verband is ook hoe de Nederlandse bondscoach, Dick Advocaat, tegen de Noren aankijkt. Na de overwinning van Noorwegen op Engeland zei hij letterlijk: "Er zit veel beweging en enthousiasme in het Noorse elftal - een vervelende ploeg". Ik begrijp na tuurlijk heel goed, wat Advocaat bedoelde, maar toch. Hij had ook kunnen spreken van een gevaarlijke tegen stander, een sterke eenheid e.d. Maar nee: "een verve lende ploeg". Want dat is wel duidelijk: beweeglijkheid en enthousiasme, daar loopt Oranje in deze periode niet van over en het is inderdaad heel vervelend dat dan tegenover je te krijgen. Advocaat eist nu van zijn spelers, zo stond vorige week in deze krant, "maximale inzet en ijver en vooral strijd". Hoewel het iedereen toch duidelijk zal zijn dat er in dit stadium van de WK-kwalificatie veel, zo niet al les op het spel staat, moet hij nog maximale inzet "ei sen". Ik denk dat Olsen daar geen woord over hoeft te zeggen. Dat is het grote verschil. Noorwegen beschikt niet over uitgesproken sterren, het is ook geen wonderploeg. De Noren kunnen worden verslagen. Misschien zakken ze morgenavond wel door het ijs. De temperatuur is er naar. En natuurlijk hoop je daarop. Maar als het niet gebeurt, gun ik dat vervelende vriendenploegje van harte de overtocht naar Amerika in 1994. Verkleutering De top van de tennisprofs speelt zo ongeveer het hele jaar door. Courier, Edberg, Sampras, Becker, Agassi - ze zijn al eindeloos geinterviewd. We weten zo ongeveer alles van hen. Na afloop van een partij zijn ze verplicht, op straffe van een boete, de pers te woord te staan en je kunt je voorstellen dat er uit hun mond op den duur nauwelijks nog iets pruimbaars komt. Wie formuleert e na drie' uur of daaromtrent op de baan te hebben ge staan nog originele gedachten? Saaiheid is troef. Als er dus een speler van niveau verschijnt die dat pa troon doorbreekt dan spreekt het vanzelf dat de pers grote aandacht aan hem besteedt. De nog maar 18-jari ge Oekrainer Medvedev is zo iemand. Tijdens zijn pers conferenties op Roland Garros kwekte hij vrolijk in het rond "Nee, ik ben geen ster, sterren staan aan de he mel"). Niets op tegen. Maar het werd op zeker moment tamelijk absurd toen hij als inspiratiebron de 4-jarige zoon van zijn coach ging opvoeren en diens kleutertaal uitvoerig aan de pers doorgaf. Nog erger: de verslagge vers schreven het allemaal keurig in hun kranten. Met enige gêne heb ik er kennis van genomen. Toptennis in de sfeer van de verkleutering - het is na dt fratsen van McEnroe kennelijk even zoeken geblazen ~e trends. 'Geen Alkemadese toestanden ZEVENHOVEN GERT-JAN ONVLEE Het 'rampjaar' ligt inmiddels al weer twee seizoen achter hem. Maar begrijpen doet Nico van der Hammen het nog altijd niet. „Jaren achter elkaar heb je een leuk toernooi, veel belangstel ling en enthousiaste mensen en toen was het opeens een jaar helemaal niets." Dat 'toen' slaat dus op de zo mer van 1991. Iets meer dan tachtig inschrijvingen mocht Van der Hammen toen slechts ontvangen voor 'zijn' open toer nooi van de LTV Zevenhoven. Een aantal dat hem deed beslui ten dat toernooi maar voor eci jaar te vergeten. „Daar neem i echt geen week vrij voor." Welnu, Van der Hammen i die week vakantie inmiddels weer twee seizoenen achtereei wel kwijt. Vorig jaar draaide 'Ze venhoven' als vanouds en oo voor deze uitgave dienden wee inschrijvers te worden teleurge steld. „We zijn ooit met 22 partijen begonnen. Nu hebbe we de grens bij 190 gelegd. J moet een toernooi wel norma< kunnen organiseren, gee 'Alkemadese toestanden' als hc aan mij ligt."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21