Leidsch Dagblad 'Groningen' sluit Leids Steunpunt Het extraatje vanDanone. Turken in Duitsland opnieuw doelwit van brandstichtingen Rotary werft 5.000 nieuwe codicildragers Toch nog antwoord in de lift Rijksambtenaren in actie Wallage klaargestoomd voor PvdA-top BEL: GOED NIEUWS X DINSDAG 8 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40176 LOSSE NUMMERS 1,60 berlun hans hoogenduk correspondent In vier Duitse steden zijn de af gelopen nacht aanslagen ge pleegd op Turkse restaurants of door Turken bewoonde huizen. In Wulfrath moesten veertien Turken met rookvergiftiging in het ziekenhuis worden opgeno men. In Frankfurt werd nog net op tijd een brand ontdekt in een door Turken bewoond flatge bouw. In Rheinhausen werden molotov-cocktails in een Turks restaurant gegooid. De schade bleef beperkt. In Hamburg werd eveneens brand gesticht in een Turkse eetgelegenheid, maar ook hier kon de brand snel wor den geblust. Alle Duitse politieke partijen, uitgezonderd de Beierse CSU, hebben zich gisteren uitgespro ken voor een of andere vorm van dubbele nationaliteit om de integratie van buitenlanders be ter te laten verlopen. Maar ter wijl de liberale regeringspartij FDP en de oppositionele soci aal-democraten en Groenen zo'n regeling voor alle buiten landers willen, gaat dit de chris ten-democraten van de CDU te ver. CDU-kdnselier Kohl verklaar de gisteren dat moet worden onderzocht of twee nationalitei ten kunnen worden verleend aan in Duitsland geboren bui tenlanders. De CDU-top veroor deelde de moorden van Solin gen en de daaropvolgende aan slagen en keurde elke vorm van eigen rechter spelen af. Kohl herhaalde dat de grote meer derheid van de Duitsers niets tegen buitenlanders heeft. Op de vraag waarom hij niet naar Solingen was gekomen en ook de rouwdienst in Keulen had gemeden, zei Kohl dat hij pro vocaties had willen vermijden. Extreme politiemacht 2 Japan zet 30.000 poli tiemensen in bij het huwelijk van de kroon prins. Een extrema maat regel, vindt men. Misdaad 3 De georganiseerde misdaad in Nederland is vorig jaar toegenomen, zo staat in het jaarverslag van de CRI. Jules Deelder 9 Jules Deelder presen teerde in de Leidse Meelfabriek zijn nieuwe CD, maar Herman Brood trok de meeste aandacht. Van Cobbel A Ulich van Gobbel Z I ziet zijn invitatie voor Oranje als beloning voor zijn goede spel bij Feyenoord. alphen aan den run/woubrugge De actie 'Donorwerving' van de Rotaryclub Alphen-Woubrugge, vorig jaar oktober, heeft rond de 5.000 nieuwe codicil-dragers opgeleverd. De Rotary verspreidde in Al phen en Woubrugge huis-aan-huis 30.000 brieven met een codicil en een antwoord kaart die moest worden teruggestuurd. Zo wilde de Rotary er achter komen hoeveel mensen er al een codicil hadden en hoeveel nieuwe er door de actie bij zouden komen. Voor de actie waren er in beide gemeen ten al 13.000 codicildragers. Een aantal dat, dankzij de Rotary, nu tot op 18.000 is geste gen. „En dat is een forse stijging", zegt G. IJzereef van de Rotary Alphen. „Uit de te ruggestuurde antwoordkaarten is gebleken dat er eigenlijk relatief weinig mensen zijn die om principiële of religieuze redenen te gen het afstaan van organen zijn." De Rotary heeft van de hele wervingsactie een overzichtelijk draaiboek gemaakt dat naar alle Rotaryclubs in Nederland wordt gestuurd. Woensdag wordt in 'Het Oude Raedthuys' in Woubrugge een bijeenkomst gehouden, waarbij het draaiboek wordt overhandigd aan de gouverneur van Rotary International, S. Haisma. Tevens vertelt transplantatiecoördinator mevrouw M. van Gurp waarom het dragen van een codicil zo belangrijk is. Rotary Alphen-Woubrugge is alles bij el kaar ruim een jaar bezig geweest met de wervingsactie. „Het is een zeer succesvolle actie geweest. Met de verzending van de draaiboeken is dit project afgelopen. We kunnen ons weer in een ander onderwerp gaan verdiepen", aldus IJzereef. Beursstudent moet in 1994 naar Den Haag Het Steunpunt Studiefinanciering in Leiden moet ver dwijnen. De Informatiseringsbank (IB) in Groningen, die de wet studiefinanciering uitvoert, wil het aantal steun punten in 1994 terugbrengen van 25 naar 15. In de Rand stad zouden alleen de grote steden Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht een steunpunt krijgen. Dit betekent dat Leidse studenten en scholieren volgend jaar naar Den Haag moeten voor informatie over studie financiering. leiden caroline van overbeeke Het Leidse Steunpunt krijgt jaarlijks ongeveer 70.000 vragen over de wet studiefinanciering. De zes medewerkers helpen bij het invullen van aanvraagfor mulieren en bemiddelen bij problemen. Behalve Leiden zouden ook de Delftse, Haar lemse en Wageningse steun punten moeten worden opge heven. Studenten zouden volgens het plan niet langer dan drie kwartier onderweg mogen zijn van hun studiestad naar het dichtsbijzijnde steunpunt. De IB hoopt dat op die manier meer studenten in de toekomst hun vragen per telefoon afhan delen. Bovendien zou door deze nieuwe opzet de organisatie van de steunpunten efficiënter wor den. Studentendecaan A. Smits van de Leidse universiteit, pro jectcoördinator van het Steun punt, wijst het plan van de hand. „We verliezen op die ma nier een belangrijke vorm van dienstverlening waarvan veel jongeren uit deze regio gebruik maken. Het Leidse Steunpunt is sinds jaar en dag een van de beste: het is zeer toegankelijk en de dienstverlening is van hoge kwaliteit." Smits is het ook niet eens met de herschikking van de steun punten. „De verdeling is scheef. In de Randstad zouden slechts vier steunpunten komen die verantwoordelijk zijn voor maar liefst veertig procent van de to tale doelgroep. Dat betekent dat de telefoons vaak niet worden opgenomen omdat er veel men sen aan de balie staan. En dat gaat ten koste van de dienstver lening. Bovendien zullen stu denten en scholieren op deze manier flink wat reiskilometers gaan maken." Informatiseringsbank den haag PvdA-leider Kok legde gisteravond in eerste in neemt op 18 juni een definitief stantie alleen een korte verklaring af over de ontwikkelin- besluit over het plan. gen na het aftreden van staatssecretaris Ter Veld. Parle mentaire verslaggevers namen daarmee echter geen ge noegen. Ze wilden antwoorden op hun vele vragen over Ter Velds opvolger Wallage en kregen die uiteindelijk toen den haag anp De ambtenarenbonden hebben voor deze week vijftien acties op de rails staan bij ministeries en rijksdiensten, nu het ultimatum aan minister Dales (binnen landse zaken) gistermiddag is verlopen zonder dat zij een re- eel loonbod heeft gedaan. De bonden eisen 2,5 procent loons verhoging voor de 118.000 rijks ambtenaren, Dales biedt één procent. In de Bijlmerbajes hebben de bewaarders vanmiddag het spits afgebeten met een werk onderbreking van een tot twee uur. Het personeel van de Be lastingdienst in Utrecht zal overmorgen het werk een half uur neerleggen. De politiebon den NPB, ACP, ANPV en VMHP hebben acties aangekondigd voor 16 juni. Ook de acties van de gemeen te-ambtenaren gaan door. In Rotterdam blijven overmorgen bus, tram en metro 24 uur in de remise staan. De vuilophalers in Rotterdam zijn de vijfde actie week ingegaan. De Centrale Vervoersdienst CVD in Nijme gen heeft gisteren de hele dag gestaakt. Binnen de stadsgren zen reden geen bussen. Op èlle soorten Danone- kwark maar liefst 25% korting. Bijvoorbeeld: Danoontje extra gezond, rozebottel of honing beker 100 g JJ&r aO Danone luchtige kwark, aardbeien, kersen of perziken,beker o/in 400 gram Z/ID Danoontje kinderkwark, diverse smaken, 12 bekertjes /ion 50 gram A.öy Deze week alleen bij Albert Heijn. ch den haag henri kruithof „Jacques Wallage kent Den Haag als geen ander." De uit- ak is van PvdA-leider Wim Kok, en het leek er niet op dat hij zich versprak. Als geen an- Zelfs beter dan Kok en fractievoorzitter Wöltgens dus! Het lijkt na een geïmprovi seerde persconferentie van de PvdA overduidelijk wat hier is gebeurd. Kok en Wöltgens spra ken van een 'kwaliteitsimpuls' in het kabinet door de benoe ming van Wallage op Sociale Zaken en Roel in 't Veld op On derwijs. En passant werd met die opmerking de verbannen staatssecretaris Ter Veld nog even verder de modder in ge schopt, maar daar sprak al snel niemand meer over. De manier waarop Kok en Wöltgens Wallage ophemelden, laat maar één conclusie open: Als Wallage slaagt, dan is hij de toekomstige politiek leider van de PvdA. En na alles wat Kok de afgelopen weken en dagen heeft gedaan en (vooral) nagelaten, is maar beter ook voor de PvdA. Kok putte zich uit in superla tieven over de nieuwe staatsse cretaris. Wöltgens deed er nog n schepje bovenop: „Wallage één van de grootste politieke talenten in de PvdA", zei hij. Pijnlijk werd duidelijk dat Kok en Wöltgens die kwaliteiten bij zichzelf niet zo herkennen, en terecht. Wallage zelf kan overigens niet echt blij zijn met de manier waarop hij is gepresenteerd. Dat wekt hooggespannen verwach tingen, die natuurlijk niet altijd kunnen worden waargemaakt. Elke fout zal hem zwaarder wor den aangerekend dan de ge middelde PvdA-staatssecretaris. Maar de PvdA-toppers moes ten wel iets doen. Na alle ver nietigende publiciteit die het af gelopen weekeinde over hen is uitgestort, kon een tegenoffen sief niet uitblijven. Het was ech ter wel een slecht georganiseerd tegenoffensief. Het begon al met volstrekte onduidelijkheid over het tijdstip van de geïmproviseerde pers conferentie. Eenmaal begonnen bleek het allemaal nog erger. Kok had nog net tijd voor een verklaring van drie minuten, maar moest daarna weg voor een 'belangrijke afspraak'. Dus werd het gesprek met de poli tiek leider in de gang en in de lift voortgezet. Toen de rust was weerge keerd, mocht Thijs Wöltgens zich nog in allerlei bochten wringen om uit te leggen dat de benoeming van Wallage niets zou betekenen voor het beleid dat Elske ter Veld de afgelopen jaren heeft gevoerd. Of toch weer wel? Het is bekend dat de PvdA- fractie niets moet hebben van de kabinetsplannen met betrek king tot de bijstand voor jonge ren. „De kaders voor het beleid liggen er al. Wallage staat be kend om zijn overtuigings- washington Minister De Vries (links) van sociale zaken verwelkomde zijn nieuwe staatssecretaris Jacques Wallage vanmorgen op zijn ministerie voor een eerste werkbespreking. kracht, maar hij kan vooral goed luisteren", zei Wöltgens daar over. Met andere woorden: hij zal dat beleid voortzetten, maar misschien toch ook weer niet ongewijzigd. Aan Wallage de schone taak om het midden zien te vinden tussen de wensen van de PvdA en de eis van het CDA dat de plannen onverkort worden uit gevoerd. Het zal veel van zijn evenwichtskunst vergen om dat FOTO ANP ED OUDENAARDEN tot een goed einde te brengen. Als hem dat lukt, is zijn kostje gekocht. Het is te hopen dat Kok deze staatssecretaris meer steunt dan hij bij Ter Veld heeft gedaan. Aan de andere heeft Wallage die steun misschien niet eens nodig. De dagen van Wim Kok lijken geteld. Generaal VS zou Clinton hebben bespot Geen krant ontvangen? 071-143241 mal/mvr 18 00 19 30 uur zaterdag 10.00-12.00 uur 'SERVICE HET WOORD IS AAN Hendrik Andriessen Hij die van muziek vervuld is, behoeft geen enkel mens te benijden. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's11 Randstad18 Regio13,15,16,17 ze Kok tot in de lift volgden. Later gaf Kok alsnog een pers conferentie. Zie ook hieronder en pagina 3. FOTO ANP ED OUDENAARDEN VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 10 HET WEER Zonnig en warm Zonnig. Middagtemperatuur28 graden. Zwakke tot matige ooste lijke wind, rond kracht 3. Basketballer Drazen Petrovic verongelukt NEW VORK ANP De Kroatische basketballer Dra zen Petrovic, die uitkwam voor New Jersey Nets, is gisteren bij een auto-ongeluk in Duitsland om het leven gekomen. De 28-jarige Petrovic, win naar van het zilver in Barcelona, was een van de succesvolste spelers uit de Amerikaanse profliga. In 1988 maakte Petro vic de overstap naar het buiten land toen hij voor Real Madrid ging spelen. Vervolgens vertrok hij naar de Verenigde Staten, waar hij eerst uitkwam voor de Portland Trailblazers. In 1991 tekende Petrovic een contract met de New Jersey Nets. Leidsch ^Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. De Amerikaanse luchtmacht onderzoekt of een generaal eind vorige maand tijdens een ban ket op de basis Soesterberg in Nederland beledigende uitlatin gen heeft gedaan over president Bill Clinton. Volgens The Was- hington Post zou generaal-ma- joor Harold Campbell zijn op perbevelhebber op 24 mei ten overstaan van 250 mensen heb ben bespot als een dienstplicht ontduiker, marihuana-roker, rokkenjager en homo-vriend. Een woordvoerder van Camp bells eenheid kon niet zeggen of de generaal die woorden inder daad heeft gebruikt, maar hij bevestigde wel dat de onder commandant van de eenheid, luitenant-generaal Dale Thompson, het afgelopen week einde naar Soesterberg is ge reisd om te onderzoeken „wat Campbell gezegd heeft en hoe dit door zijn gehoor werd opge vat". Anders dan burgers hebben Amerikaanse militairen niet vol ledige vrijheid om kritiek te le veren op hun president. De krijgstucht bepaalt dat een offi cier die zich geringschattend over de president uitlaat voor de krijgsraad kan worden ge daagd. Campbells uitlatingen wijzen opnieuw op het grote wantrouwen dat sommige offi cieren jegens Clinton koesteren, ondanks diens pogingen de ver standhouding te verbeteren. a, dat is goed nieuws, j Dus neem ik nu een abonnement. oorlcttcrs:- res: ostcodc. U: Na de eerste 2 weken >claa! ik mijn abonnement: 'er maand, automatisch ƒ28.75) Per kwartaal via acceptgiro 82.85) ^automatisch 82,85) r. bank/giro: andtckening'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1