Vleugje humor, uiterst betrouwbaar De angst voor rondvliegende bloembollen 'Rijnland, Rijnland', je wordt er tureluurs van Koffie, de bruine motor Het Gesprek van de Dag 1 Rijnland DINSDAG 8 JUN11993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -161440, PLV -CHEF MEINDERT V Volgens NIPO Lubbers meest bewonderde man Lubbers is de meest bewonderde man van Nederland. André van Duin komt op de tweede plaats. Hennie Huisman op de derde. Dat blijkt uit een onlangs ge houden NIPO-enquête. Daarin werd zo wel aan mannen als vrouwen de vraag gesteld: 'Welke van alle nu levende man nen, leden van het koninklijk huis en fa milieleden uitgezonderd, bewondert u het meest?' Het is misschien tekenend voor de alge mene opinie over onze bananendemo- cratie dat onze minister-president op de voet wordt gevolgd door een komiek en onze nationale trots, Traantje Lek, ofte wel Hennie Huisman. Maar intussen heeft men Lubbers toch maar als lijst aanvoerder gekozen. Dat bewijst dat we nog steeds leven in de tijden van Calvijn. Een politicus die hier ook maar een beetje joyeus overkomt, zoals een Hans van Mierlo, zal nooit die eerste plaats bereiken. Men wil ernst en er mag alleen gelachen worden met car naval. Lubbers maakt over het algemeen een gestreken indruk. Grijnzen doet hij veel, maar lachen, uit volle borst, heb ik hem nog nooit zien doen. Als je hem een helm opzet, zou hij met dat zware kolen gruis op zijn kaken zo de mijnen in kun nen. Als we die tenminste nog hadden. Echt frivool is hij dus niet en dat trekt ons kennelijk toch aan. Leuk mogen al leen betaalde komieken zijn. Een opvallende naam op de lijst is die van Philips-chirurg Jan Timmer. Ik denk dat hij dat heeft te danken aan het feit dat hij tijdens aandeelhoudersvergade ringen af en toe zijn jasje uittrekt en in overhemd en bretels de lakens uitdeelt. Anders zou ik het niet kunnen verklaren. Als ik hem zie, moet ik altijd denken aan die mannen in het café die na twee of drie glaasjes agressief worden en je dan toeschreeuwen: 'Als het je niet bevalt, dan kom je maar effe mee naar buiten'. Wat ze vrijwel nooit doen als je er meteen op ingaat. Jan Timmer staat op de zestiende plaats. De NIPO-enquête meldt: 'Duidelijk meer geliefd bij vrouwen dan bij mannen zijn: Hennie Huisman en René Froger. De mannen hebben een grotere bewonde ring dan vrouwen voor Johan Cruyff, Marco van Basten, Dennis Bergkamp en Jan Timmer van Philips.' Daaruit zou je kunnen concluderen dat de vrouwen vooral naar amusements programma's op de televisie kijken en de r sport- en actualiteitenpro gramma's. En dan zijn het vooral de 'op tredenden' die grote indruk maken. Als het gaat om de bewondering van men sen die de programma's presenteren komt ons televisiebestel er maar bekaaid van af. Alleen Paul Witteman en Wim Bosboom komen voor in de top 35. Met Wim Bosboom kun je een dagje uit vis sen gaan en Witteman komt je dan vra gen of je daar wel een vergunning voor hebt. Al trek je ze een kaftan aan, het blijven in- en in Nederlandse mannen. Vleugje humor, dat wel, maar uiterst be trouwbaar. Net als Lubbers. 'Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg' - daar mee schijn je nog steeds behoorlijk te scoren in Nederland. We varen in een oude rijnaak over de Rijn bij Arnhem. Links in het laadruim telt een vrouw de kralen aan een ketting. Ein deloos. Vóór ons een jongleur die drie bollen tegelijk in de lucht houdt. Dit is beweging, dit is kunst, dit is Holland. Zeggen ze in Arnhem, waar de 'bol- lenark' prominent deel uit maakt van de vorige week ge opende expositie 'Sonsbeek'. In de Bollenstreek denken ze daar anders over. Vooral bollen- kweker M. Zandwijk houdt zijn hart vast. Het zal me wat wor den als scholieren straks geen bollen gaan pellen, maar ze massaal in de lucht werpen. Daar kunnen die kwetsbare bol letjes absoluut niet tegen. Voor je het weet, scheurt of schaaft hun tere huidje of lopen ze een deukje op. En dan zijn ze extra vatbaar voor de meest ver schrikkelijke (schimmel)ziekten. Niet voor niets staat op posters in de bollenschuur de waar schuwing 'Gooi niet met bollen, maar behandel ze als eieren'. Ook de bollenmachines zijn na veel gesleutel voorzichtiger ge worden: ze laten de bollen geen twee maar één centimeter val len. En dan komt daar opeens die expositie doorheen fietsen, waar de bollen ook nog eens to taal verkeerd worden opgesla gen. Ventilatie is natuurlijk ver te zoeken in de rijnaak. Broeien, rotten en schimmelen: daar zal het volgens de bezorgde bollen- kweker op neerkomen. Zeker als de jongleur ook nog eens op de bollen gaat staan tijdens zijn act, die hij de komende vier maanden dagelijks vertoont langs de Arnhemse Rijnkade. „Teelttechnisch gezien hebben ze in Arnhem dus alle fouten gemaakt die ze maar kunnen Bollenkweker M. Zandwijk vreest dat ook scholieren gaan jongleren met bloembollen. Hij heeft de waarschuwende posters dan ook uit de kast gehaald. FOTO DICK HOGEWONING maken. Ik betwijfel dan ook of ze het vier maanden zullen uit houden", zegt de bollenkweker, die tevens lid is van de vakgroep bloembollen van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie. Een protest hoeven we ech ter pas te verwachten als het bij het bollenpellen echt uit de hand gaat lopen. Tot die tijd troost de Noordwij- kerhouter zich met een licht puntje. Door dat jongleren krij gen de bloembollen weer eens wat aandacht. De koningin kwam langs en het journaal liet de jongleur uitgebreid vertellen dat hij door het project vier maanden lang uit de WW blijft. Ook de Lissese VW vond het 'wel leuk', al begreep een woordvoerster niet wat de kun stenaar met haar project be doelde. Ze ziet dan ook geen re den om de jongleur hierheen te halen als de expositie na de zo mer wordt afgebroken. De Keu kenhof heeft hem evenmin no dig voor de opening, volgend jaar. „Het is een aardige grap, maar meer ook niet", vindt directeur H. Koster. „We moeten er ook voor oppassen dat we het basis product, de bloembol, niet mis bruiken". Bollenkweker Zand wijk is het roerend met hem eens: „Ik vind het oneerbiedig. Met natuurprodukten als bollen moet je goed omgaan, anders worden het dingen." Vanuit Arnhem verdedigt men het project manhaftig. Een: de jongleur staat niet öp, maar tus sen de bollen. Hij vertrapt ze dus niet. En twee: hij is erg goed en laat dus weinig bollen vallen. Maar waarom doet hij het toch met bollen? Ach, de kunstenares Ann Hamilton komt uit Ameri ka en achtte bollen het symbool van Nederland. Of de bollen ooit nog gepoot worden, weet de woordvoerster van de Stichting Sonsbeek '93 niet. „We moeten eerst maar eens afwachten of ze het vier maanden uithouden. De kweker die ze ons leverde, kon dat niet beloven." PAUL VAN DER KOOL) ■M "J Rijnland en nog eens Rijnland. Je zou er tureluurs van worden. Kees Meijer, voorlichter van het hoogheem raadschap Rijnland, in elk geval wel. foto MELCOkuipers Je zal maar Rijnland heten.. „Goedemorgen, uitgeverij Rijn land spreekt u mee. Waar kan ik u mee van dienst zijn?" Nou mevrouw dat zal ik u zeg gen. Gisteren is bij mij een man geweest om het gas opnieuw aan te sluiten en die heeft echt een ongelooflijke rotzooi ervan gemaakt. Kan er even iemand komen om dat weer op te rui men. Dat kan zo toch niet" „Ja meneer dat is heel vervelend, maar u spreekt met de uitgeverij Rijnland. Wij doen niets met gas. U moet liet energiebedrijf Rijnland hebben. Tientallen keren per jaar moet de telefoniste van de uitgeverij mensen de juiste weg wijzen in het Rijnland-bos. Als het maar Rijnland heet dan is het wel goed, lijken de opbellers te den ken. Ook bij het automobielbedrijf Rijnland weten ze ervan. Niet zelden wordt de werkplaats ge beld met de vraag wat de prijs van het gas op dit moment is. Als het nou over autogas ging, zou je je een dergelijke vraag nog kunnen voorstellen, maar het gaat natuurlijk om gas om het huis te warmen en het potje te koken. Alle Rijnlanden lijken voor de gemiddelde raadpleger van het telefoonboek één pot nat. De apotheek Rijnland wordt ge raadpleegd over het nieuwste huizenaanbod van makelaardij Rijnland, bij FC Rijnland infor meert een brokkenmaker of de auto al klaar is, en de chirurgen- maatschap Rijnland krijgt de vraag op haar bordje wat het lievelingskostje is van het konij nenras Rijnland. Je zou er een klap van een Rijnlandse molen van krijgen. Als ze niet oppast wordt Miss Rijnland beloond met een kriel kip Rijnland die ze mee kan ne men naar hotel Rijnland om het beestje daar door de Rijnlandse vleeswarenindustrie te laten verwerken tot een heerlijk broodje Rijnland. Voorwaarde is natuurlijk wel dat de dame zich kleedt in Rijnlandse kleder dracht, niet groter dan vijf Rijn landse voet en op een Rijnland se morgen is geboren. Rijnland en nog eens Rijnland. Je zou er tureluurs van worden. Kees Meijer, voorlichter van het hoogheemraadschap Rijnland, in elk geval wel. Nee hoor, hij heeft er niets op tegen om in de Albert Heijn een zakenrelatie te gen het lijf te lopen. Even tussen de sperziebonen en aalbessen bijpraten over de laatste ont wikkelingen op waterschapster rein. Ook wil hij best zwaaien als hij iemand 'van zijn werk' tegenkomt, maar dat is wat an ders dan doorlopend met Rijn land geconfronteerd te worden. En dat wordt-ie. Hij kan geen moment even vergeten dat hij bij Rijnland werkt. Het hoog heemraadschap nog wel: de stichter van alle kwaad. Want navraag bij de bedrijven die de naam Rijnland dragen leert, dat vrijwel elk bedrijf zich heeft ver noemd naar het waterschap. „Een bekende naam die lekker in het gehoor ligt", zegt direc teur Molenbeek van het auto mobielbedrijf Rijnland. Hij noch anderen denken er over om de naam te veranderen. „Mensen kennen je onder een bepaalde naam. Dat moet je zo houden." Never change u win ning team. dus. Maar Kees zit er maar mee. Even heeft hij er nog over ge dacht om te emigreren. Bij de grens stuitte hij op het bordje Rheinland-Westfalen. Moede loos terug naar huis gekeerd. Hulp zoeken bij professionels levert ook al niets op: thuiszorg Rijnland verergert de zaak al leen maar. „Ik word soms gillend wakker van al die Rijnlanden", zegt Kees. Een overstap naar een an der bedrijf lijkt voor hem geen oplossing te zijn. Zo er al een outplacementbureau Rijnland bestaat, dan zal dit ongetwijfeld doorverwijzen naar een nieuwe werkgever Rijnland. Hij komt er nooit meer vanaf, die Kees. Mis schien moeten wede Rijnlandse bakkerij maar opdracht geven een Rijnlandse Keesje te ont werpen. Of de Rijnlandse vatcn- handel Rijnlands Kees laten fus ten. Dan heeft hij er ten minste nog een beetje profijt van, die Kees. MONICA WÉSSELINC Koffie. Met een gerust hart mo gen we dit genotsmiddel be dankt voor de tip, collega 'de bruine motor' noemen. Sinds Rita Corita's hit 'Koffie, koffie, lekker bakkie koffie!' ('Jongens, wie lust er een mok? Nelis, jij?') is de consumptie ervan alleen nog maar gestegen. Uit het jaar verslag 1992 van de Nederland se Koffiebranders en Theepak kers blijkt dat het veruit de po pulairste drank in Nederland is. Per hoofd van de bevolking werd vorig jaar 175 liter koffie genoten. Hondervijfenzeventig liter koffie mensen nog aan toe, dat is een badkuip vol! Maar Wim Huschka, eigenaar van het Leid- se koffiehuis Rembrandt, vindt dat helemaal niet zo verwon derlijk. „Ik begrijp dat best. De mensen krijgen steeds meer vrije tijd en dan ga je meer kof fie drinken. Ik zelf kom zo aan een kopje of zes per dag, soms zeven. Maar er komen hier wel klanten die twintig kopjes per dag drinken. Die zijn bij wijze i spreken helemaal bruin uit- „Koffie is ook een vast onder deel van het zaken doen gewor den. Als ik bij een bank kom of bij iemand met wie ik ergens over wil onderhandelen, is het voor we een woord hebben ge sproken al: 'Kopje koffie, me neer?' Ik geloof niet in die ver haaltjes dat zo'n enkel kopje koffie ongezond is. Het is seksu eel ook nog eens zeer stimule rend. Laatst was mijn vrouw naar de Chippendales geweest en toen ze thuiskwam zei ze: 'Zeg Wim, doe jij je tanga eens aan en ga eens op de tafel staan'. Moest ik het karwei bij wijze van spreken afmaken. Geen probleem. Ik had eerst lekker een paar sterke koppen koffie gedronken." „Overigens ik wil hier van de gelegenheid gebruik maken om te zeggen dat wij een echt kof fiehuis zijn en geen hasj of an dere zaken verkopen. Er komen hier de laatste tijd nogal wat En gelsen en Fransen binnen die denken dat wij in stuff doen. Ik reken voor mijn kopje koffie 1,25 en dat vind ik een goede prijs. Als je ergens voor een kopje koffie 2,50 moet beta len, vind ik dat schandalig. Maar ik verkoop niet alleen kof fie, hoor. Hier gaan er zo'n veer tig kratten bier per week door heen." Martin Vlagwijn, die bij de Leid- se reiniging werkt, is een echte liefhebber van koffie, al wil een pijpie bier er ook nog wel eens in fietsen, ,,'s Morgens als ik uit bed kom steek ik meteen een peuk op en dan is het eerst van poepekadetje. Heerlijk op de wc met een sigaret. Dat soort din gen moet je volledig geconcen treerd doen. Maar daarna een flinke mok koffie en voor ik naar mijn werk ga nog een. We heb ben een apparaat en 's avonds stellen we dat ding al af, zodat we meteen koffie hebben. Lek ker hoor, daar ga je van achter uit van lopen. Ik drink mijn kof fie nog met gekookte melk. Dat vind ik het lekkerst. Bij ons gaan er thuis wel twee pondspakken roodmerk per week doorheen. Of het goed is zo veel koffie? Nee, dat geloof ik niet. Alles waar -ine in zit, is gevaarlijk. Cafeïne, nicotine, cocaïne. Ja, die Ine is een gevaarlijke vrouw. O ja, en brillantine, dat kun je ook maar beter niet drinken." Sigaretten mogen dan kennelijk een laxerende werking hebben, koffie komt in kamer 100 op de tweede plaats. Meerdere malen horen wij dat de stoelgang er flink van op gang kan komen. Toch zijn er ook nog mensen die voor geen goud een kop kof fie zullen drinken. Joop is zo ie mand. „Nee, ik lust geen koffie. Het spul is mij te bitter. Ik heb net het idee dat ik een bak teer zit te drinken. Geef mij maar een eenvoudig flesje bier." Jan Vierkant zit in de bouw. Hij drinkt wel zo'n acht a tien kop pen per dag. Ook bij het schaf ten drinkt hij koffie. Melk lust hij niet. „In het buitenland kun je die Hollandse koffie toch wel eens missen. Maar ik ben een keer in Spanje geweest, naar een klein dorpje daar. Het was bij wijze van spreken met kran ten dichtgeplakt, maar er was daar een tentje en daar hadden ze toch een lekker bakkie! Vroe ger maakte mijn moeder de kof- Koffie, koffie lekker bakkie koffie. Een Nederlander drinkt gemiddeld honderdvijfenzeventig liter koffie per jaar. FOTO JAN HOLVAST fie nog gewoon op het gasstel. En dan ging er een snuifje Buis man in en vaak ook nog wat zout. Had je koffie over. dan werd dat bewaard. Nu sodemie teren we dat gewoon weg. ja, toch." Koffie en wij Nederlan ders, vormen een twee-eenheid. We kunnen niet meer zonder. Als wij straks in de aarde slapen, krijgen de mensen die ons be wenen een kopje aangeboden in de aula. Opdat zij wakker blijven. En ik heb zelfs het idee dat Nederlanders, wanneer zij in de hemel k vragen: 'Zo, i: Pechvogel van de week Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meema ken: pechvogels dus. Het Gesprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uit tot 'Pec hvpgH van de week'. Het Leidsch Dagblad ver rast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermel ding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dag- hl.ui ULV. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19