Kabelj au wvissers dreigen met acties SGP: experiment met stier Herman gaat veel te ver Randstad Boek voor Pronk over Indonesië Eerste trouwerij in historische raadzaal HM Nieuw telefoonnummer van Leidsch Dagblad Artis knapt aquariumgebouw op DINSDAG 8 JUN11993 DER KAAIJ. 071-161352 Alexander rondt studie deze zomer af leiden Kroonprins Willem-Alexander studeert op 2 juli af. De 26-jarige prins doet geschiedenis in Leiden en heeft Charles de Gaulle als specialisatie gekozen. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst is 2 juli alleen maar een streefdatum en kan het de prins „net als ieder ander" ook tegenzitten. In dat geval studeert de Prins van Oranje pas in september af. Hardrijder te snel voor Haagse politie den haag Hen automobilist raasde maandagmiddag met een snelheid van 134 kilometer per uur over de Melis Stokelaan in Den Haag. Dit was niet minder dan 84 kilometer harder dan de toegestane snelheid. De politie heeft de man niet kunnen aan houden omdat hij daarvoor te snel reed. De politie zag wel kans de man en zijn auto te fotograferen. Er wordt nog naar de snel heidsduivel gezocht. Prins Bernhard op 'feestje' aap-mens leiden Prins Bernhard is zaterdag 26 juni in de Pieterskerk in Leiden aanwezig bij de 'Pithecanthropus Centennial 1893-1993'. Op deze bijeenkomst wordt herdacht dat de Nederlandse antro poloog en arts Eugene Dubois 100 jaar geleden bij Trinil op Java de eerste 'missing link' tussen de aap en de mens ontdekte. Uit de vondst - een schedelkap, een dijbeen en een kies - reconstru eerde Dubois de gestalte van een miljoen jaar oude voorouder van de mens. De ontdekking van de zogenoemde Pithe canthropus erectus, oftewel de rechtopgaande aap-mens, was het begin van een nieuwe fase in de geschiedschrijving van de menselijke evolutie. Prins Bernhard bezoekt na de bijeenkomst de tentoonstelling Man Ape - Ape Man in het Pesthuys in Lei den. Minister Pronk nam in Leiden een boek over de economische- en sociale ontwikkelingen van Indonesië in ontvangst. foto hfnk bouwman amsterdam cpd De raadzaal van het voormali ge stadhuis aan de Oudezijds Voorburgwal in Amsterdam is als vanouds. Mooier dan ooit. Met de eerbiedwaardige zetels van burgemeester en wethou ders een pronkstuk van het voormalige Princenhof, thans hotel The Grand Amsterdam. Een schitterend monument. Maar de emoties van toen ont breken, voorgoed. Want de publieke tribune ontbreekt en de actievoerders die zich fanatiek verzetten te gen de aanleg van de metro die de afbraak van de Nfieuw- markt betekende. Stijl Het hotel kondigt met gepaste trots aan dat er weer in stijl ge trouwd kan worden, in de Trouwkamer Eerste Klas. Die trouwkamer is uniek, staat on der monumentenzorg en is beroemd vanwege de Jugends- til-muurschilderingen en de glas-in-lood ramen uit 1926 van Chris Lebeau. Wie weet nog hoe fel de vo rige maand overleden actie voerder Tine Hofman zich in die indrukwekkende raadszaal heeft verweerd tegen de af braak van 'haar' buurt voor de aanleg van de metro. Wie weet nog van de veldslagen in de Nieuwmarkt. En van de poli tieman die Tine's dochter Me- ta doodschoot nadat ze hem in een dronken bui met een aardappelmesje bedreigde. In die raadszaal is Beatrix met Claus getrouwd. In de grootste zetel heeft burge meester Van Hall gezeten. Ook Jan Wolkers en Johan Cruyff zijn er getrouwd, net als de eens zo gevierde zangeres An neke Grönloh. Verplicht Vrijdag zijn Vincent van de Brekel en Karin daar in het huwwelijk getreden. Niet zo bekend als de eerder genoem den, maar wel de eersten die de historische trouwzaal in het hotel verkozen boven de mo dernistische Stopera. Trouwen in het hotel is wel wat duurder (1000 gulden voor vrijdag en 1450 voor zaterdag). Al ver dient het hotel er niet aan. „Wij vinden dat in stijl trou wen hier moet kunnen. Dat zijn we aan de Amsterdam mers verplicht", aldus general manager Frits A. Bernards. leiden caroline van overbeeke „Het lijkt wel of men mij de mond wil snoeren: zo meteen komen al die studenten binnen en ik heb nog maar een paar minuten. Maar ik zal het kort houden. Een speech heb ik niet, want ik mag in wezen ook niet zo gek veel meer zeggen", sprak minister J. Pronk van ontwikke lingsamenwerking gistermiddag in een collegezaal van de Leidse universiteit aan de Cleve- ringaplaats. Pronk nam een boek over de economische- en sociale ont wikkelingen van Indonesië in ontvangst, een publikatie van het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) in Leiden. De bundel met artikelen ver schijnt naar aanleiding van een internationaal congres in Den Haag over armoede en ontwik keling in Indonesië. Beleidsma kers, wetenschappers en verte genwoordigers van maatschap pelijke organisaties spraken in 1991 over de Indonesische ont wikkelingsinspanningen de af gelopen 25 jaar, de successen en problemen. Aanleiding was het succes dat Indonesië de laatste jaren heeft geboekt op het terrein van ar moedebestrijding. Het aantal mensen dat onder de armoede grens leeft, is teruggedrongen van 60 procent van de Indonesi sche bevolking in 1970, tot 17 procent nu. Niet alle problemen zijn daarmee opgelost: nog ze ker 30 miljoen mensen leven onder de armoedegrens en de kloof tussen rijk en arm wordt groter. Vier Nederlandse weten schappers speculeerden gister middag over de mogelijke bij drage van de bundel aan een hernieuwd gesprek tussen Ne derland en Indonesië. Ze herin nerden aan de breuk vorig jaar tussen de twee landen op het gebied van ontwikkelingssa- den haag «jank De fractie van de SGP in de Tweede Kamer dringt aan op het verbieden van verdere proefnemingen met de stier Herman. De door het Leidse be drijf Gene Pharming voorgeno men experimenten met het sperma van de genetisch gema nipuleerde stier vallen volgens SGP-woordvoerder Van der Vlies buiten de eerder dit jaar door de minister Bukman afge geven vergunning. De experi menten moeten volgens de SGP daarom getoetst worden door de zogeheten ethische commis sie. Dit stelt Van der Vlies in schriftelijke vragen aan de be windsman van landbouw. Eerder al heeft de Tweede Ka mer strikt de grenzen aangege ven van het genetisch manipu leren van dieren. De plannen van Gene Pharming om koeien zwanger te maken van meerde re embryo's tegelijk gaan vol gens Van der Vlies verder dan wat op grond van eerdere ka meruitspraken is toegelaten. NAGERECHT Inval Mr. Korvius voldoet niet aan het beeld van een kantonrechter. Hij is geen waardige grijzende magistraat, maar een vlotte, jonge man, die moeiteloos een spelletje Lingo op de televisie zou kunnen presenteren. De verdachten worden op vertrou welijke toon toegesproken, alsof hij ze wil stimuleren om de juis te voortzetting te vinden. „Ge boren op 10 juni 1945. Dan bent U bijna jarig nietwaar? Alvast gefeliciteerd", krijgt een Leider dorper te horen die een fout heeft gemaakt met de APK-keu- ring. De man krijgt alvast een cadeau: hij hoeft geen boete te betalen. „En toen was er ineens een boem", rijmt Korvius tegen de volgende verdachte, een inwo ner van Oegstgeest, die had ge probeerd om een andere weg gebruiker op de kruising Bui tenhoflaan/Engelendaal in Lei derdorp doormidden te rijden. Niet bewust natuurlijk, het was nacht, het zich werd belem merd door een rij bosjes en toen waren ze er ineens, als de ogen van een hongerig monster, de koplampen van die razend snel naderende automobilist. Die reed kennelijk in een zeer degelijk automobiel, want de Oegstgeestenaar hield aan de confrontatie een gewonde echt genote (zweepslag) en een vol ledige vernielde auto over. Offi cier van justitie mr. Gerard vond de boem nog wel 265 gul den waard, maar Korvius toont zich de echte quizmaster die liever uitdeelt dan afpakt; „schuldig zonder straf, want U bent al genoeg getroffen." U-bocht De kantonrechter bleef zich mild opstellen. Dat ondervond vervolgens een 60-jarige Voor houten die zich in wel erg veel U-bochten had gewrongen om geen kijkgeld te hoeven betalen. Het televisietoestel was defect, dus hoefde hij geen kijkgeld meer te betalen, maar wel luis tergeld, hoewel hij geen radio had. Het televisietoestel bleek bij een bezoek van een contro leur echter ineens weer wel te werken. Dat leverde dus een be keuring op wegens zwartkijken. Het toestel werkte volgens de verdachte echter alleen tijdens het bezoek van de controleur. Een bezoek dat overigens niet in goede aarde was gevallen. „Ie reinste huisvredebreuk, het leek wel een razzia. Dat mens belt aan, loopt zo naar binnen alsof ze in mijn huis woont. Ze gaat op mijn bank zitten en begint aan allerlei draden te trekken. En toen ging het toestel ineens aan. En toen ze weer weg was kapte het ding er gelijk weer mee", aldus de verontwaardig de zwartkijker. Volgens de officier van justitie heeft een kijkgeldcontroleur het recht om op verdachte adressen plompverloren te komen bin nenvallen. Zij geloofde niet erg in televisietoestellen die alleen tijdens controles werken en eis te 125 gulden boete. De Voor- houter stelde daarop voor om het hele systeem van omroep bijdragen maar af te schaffen. „Die wet, die oorspronkelijk voor hele andere zaken was be doeld, dateert uit 1900 en is nooit aangepast. Het is ook alle maal heel erg fraudegevoelig", vond hij. Hetgeen hem er overi gens niet van weerhield om te stellen dat hij onlangs een nieu we televisie had gekocht, en dat hij vast van plan was om daar voor wel kijkgeld te gaan beta len. Kantonrechter Korvius wilde geen discussie aangaan over het nut van kijkgeld. „De staat heeft altijd geld nodig, dus het lijkt me niet waarschijnlijk dat deze belasting wordt afgeschaft." De hele zaak rond het mysterieuze toestel had hem aan het twijfe len gebracht en hij besloot tot vrijspraak. Rook De sympathieke spelleider toonde zich vérvolgens toch een strenge rechter in de zaak van de Katwijker die Valkenburg in de rook had gezet. De Katwijker verbrandde een hoeveelheid af val op een terrein, een proces waarbij zoveel rook vrijkwam dat de automobilisten op de Voorschoterweg geen hand voor ogen meer konden zien. „U dacht, ik heb toestemming om afval te storten, laat ik gelijk de hele handel maar in de brand steken. Maar zo makkelijk gaat dat niet", aldus Korvius. De politie snelde toe en er on stond direct irritatie. „Bent U hier soms afval aan het verbran den, meneer", wilde de dienst doende wachtmeester der rijks politie weten. „Ja, wat dacht je anders. Heb je stront in je ogen", gaf de Katwijker gelijk terug. Waarop een pittig proces verbaal werd uitgeschreven. De brandweer moest ter plaatse komen om het vuur te blussen, maar die actie kon met een krat bier worden afgekocht. Volgens de Katwijker was het onwaarschijnlijk dat zijn rokend vuur de Voorschoterweg over een afstand van 300 meter had kunnen bereiken. Ook zou hij niet op de hoogte zijn geweest van de plaatselijke verordening, die strenge regels stelt aan openbare verbrandingen. De of ficier van justitie wilde er wel 155 gulden boete voor hebben, Korvius hield het op een mooi rond bedrag: 100 gulden. Radar Een te hard rijdende Leiderdor per (van der Valk Boumanweg in Leiderdorp) bracht gisteren enige twijfel over de werking van de miniradar van Gatsoni- De kleine kabeljauwvissers dreigen met acties tegen hun organisaties, als zij geen zetel in het Produktschap Vis- en visprodukten krijgen. Dit orgaan bepaalt elk jaar hoe veel vis er mag worden gevangen. den haag gpd De woede van de kleine vis sers richt zich vooral tegen het Produktschap Vis- en vispro dukten. Daar worden te veel be slissingen genomen ten gunste van de grote schepen. „Groot wil nog groter worden en de rest moet maar weg. Toevallig hoor ik bij die rest en heb het daar goed bij, maar ik wil wel blijven varen", aldus Hoek in NCRV's Hier en Nu. menwerking. „Inmiddels is er begrip voor de houding van Indonesië en de irritatie over de wijze waarop een vroegere overheerser nog steeds de rege ring de les probeert te lezen", aldus prof. dr. J. Breman. Dr. N. Schulte Nordholt: „De persoon van de Nederlandse minister van ontwikkelings amenwerking is als het ware een melaatse. De bijdrage van Pronk in deze bundel zijn voor de Indonesische regering hope lijk aanleiding om de mening over de minister te herzien." Pronk ging daar niet op in. Wel waarschuwde de minister Indonesië voor de toekomst: „Het is niet goed als Indonesië zijn beleid blijft afstemmen op gelden uit het buitenland. Die bijdragen zullen in de toekomst alleen maar afnemen. Daarom moeten ontwikkelingslanden hun eigen beleid gaan voeren en niet afhankelijk blijven van ontwikkelingsgelden." Secretaris Dirk Hoek van de Stichting Nederlandse Rondvis- sektor, waarin de kabeljauwvis sers verenigd zijn, zei gisteren dat er een compleet draaiboek is voor acties die kunnen uit monden in blokkades. „Het zal er uiteindelijk wel van komen als ze 'nee' blijven zeggen tegen onze eisen". In 1987 moest de Mobiele Eenheid in actie ko men om een blokkade-actie van de kabeljauwvissers te beëindi gen. Stankgolf treft Noord-Holland Bij het Kustwachtcentrum in IJ muiden en bij de provincie Noord-Holland zijn gisteren tientallen klachten binnengeko men over stank langs de kust. Onduidelijk is waar de lucht vandaan is gekomen. De eerste meldingen over een chloorach- tige lucht kwamen rond het middaguur binnen. Bij de pro vinciale klachtentelefoon wer den in korte tijd ruim 60 mel dingen gedaan uit het gebied tussen IJ muiden en Den Helder. De belangenorganisaties van alle vissers reageren verdeeld op de eis van 'de kleintjes'. Voorzit ter K. Kramer van de Federatie van Visserijverenigingen ziet wel een mogelijkheid om de bo ze vissers tegemoet te komen. „Hun verzoek wordt komende week besproken in de commis sie Aanvoer. Mogelijk kan aan hun wensen worden voldaan door, als de kabeljauwproble- matiek aan de orde komt, ze uit te nodigen en hun stem te laten horen". Voorzitter J.K. Nooitgedagt van de Vissersbond vindt het onverstandig dat er een aparte plek wordt geschapen voor de rondvissers. Nooitgedagt ziet meer in een blijvend gezamen lijk optreden om zo de belangen van alle kleine vissers zo goed mogelijk te behartigen. Met ingang van zondag 13 juni 1993 krijgt het Leidsch Dagblad een nieuw telefoonnummer. Het algemene nummer wordt 356 356. De doorkiesnumers voor de redacties worden: sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356 450 nieuwsdienst 356 435 stadsredactie 356 425 regio Leiden/Rijnstreek 356 410 secretariaat, hoofdredactie 356 400. Van der Vlies erkent dat een toetsing door de ethische com missie op dit moment feitelijk niet mogelijk is. Zo'n toetsing is wel opgenomen in de Gezond heids- en Welzijnswet voor Die ren, maar die wet moet nog door de Eerste Kamer worden aangenomen. Desalniettemin vraagt Van der Vlies toch om het stoppen van de experimen ten. Er bestaat volgens de SGP 'gerede twijfel over het welzijn van de tot nu toe bij de experi- "menten betrokken dieren'. Staatssecretaris De Graaff-Nau- ta van Binnenlandse Zaken hééft gisteren in Amsterdam het startsein gegeven voor de res tauratie van het Aquariumge bouw van dierentuin Artis. Met de restauratie is een bedrag van bijna 16 miljoen gulden ge moeid. De helft daarvan komt van de gemeente Amsterdam, terwijl het rijk verantwQordelijk is voor het andere deel. De rijksbijdrage is mogelijk als gevolg van extra aardgasba- u, - ten in 1992. In het voorjaar van 1995 moet de restauratie van het ruim 110 jaar oude pand klaar zijn. Bij de opknapbeurt wordt zo wel de binnen- als de buitenzij de van het Aquariumgebouw aangepakt. De gevels worden geschilderd en gerestaureerd, de fundering van de aquarium- bakken wordt hersteld en de hal en de zalen zullen worden te ruggebracht in hun oorspronke lijke staat. Artis zal proberen het gebouw tijdens de werkzaam heden zoveel mogelijk open te houden voor het publiek. De restauratie maakt deel uit van een veel omvattend meerja renplan. Volgens dat zoge naamde 'Herstelplan Artis' moet de dierentuin de komende tien a vijftien jaar voor een to taalbedrag van 34 miljoen gul den aan restauratie en nieuw bouw besteden. Het herstelplan bestaat onder meer uit de res tauratie en vernieuwing van dierverblijven en publieksruim ten, de bouw van nieuwe stallen en een verzorgingscentrum. des waarmee snelheidsovertre ders al vele jaren worden be trapt. „Er worden grove fouten gemaakt met de radarmeting. Ik kan dat weten, want ik heb veel kennis van elektronica, meer dan de gemiddelde wachtmees ter van de rijkspolitie in elk ge val. En ik denk dat U niet vaak iemand hier krijgt die er 3,7 mil joen autokilometers heeft opzit ten. Ik wil niemand afschieten, maar de radar kan heel makke lijk worden misleid door bij voorbeeld de plastic achterkant van een Citroën BX. En zo zijn er wel meer auto's die een ver keerd radarbeeld geven en dus een onjuiste snelheidsmeting veroorzaken. Alleen detectie- draden op de weg zijn in staat om snelheid goed te meten." De Leiderdorper wilde wel toe gegeven dat hij wat te hard had gereden, maar niet de 80 kilo meter per uur die hem in de schoenen was geschoven. „Het kan niet veel meer dan 60 kilo meter per uur geweest zijn", stelde hij. De bekeuring had zijn ergernis opgewekt. „Diegeldklopperij van de overheid ben ik onder hand spuugzat." De officier van justitie stelde dat de bewoners van straten waar te hard gere den wordt de overlast van te hard rijdende auto's onderhand spuugzat zijn. Waarop de ver dachte antwoordde dat de Van der Valk Boumanweg niet als een woonst raat met oversteken de kindertjes kan worden aan gemerkt. Korvius geloofde wei nig van het radarverhaal en be sloot tot 150 gulden boete. De olifanten en andere dieren in Artis hadden giste ren een goede dag. Al het expositiemateriaal van de internationale vakbeurs voor bakkerijtechnologie die in de RAI wordt gehouden, werd gisteren aan de die ren gevoerd. De olifanten lieten zich het brood goed smaken. Per week heeft de Amsterdamse dierentuin 700 kilo brood nodig om de dieren te voederen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18