Aiphen moet nog jaren wachten op superdisco Oefenruimte in kelder Kasteel Rijn- en Veenstreek Voetballers Alphen de besten in water 'Dit is de doodsteek voor verenigingen' DINSDAG 8 JUNI 1993 T7 Eindelijk bestemming voor fietsenstalling Het zal nog zeker twee jaar duren voordat de eerste paal voor een Alphense superdisco de grond in gaat. Als het al ooit zover komt. Want de gemeente mag aan de Hoofd- dorpse ondernemer Cor van Biljouw dan eindelijk een aanvaardbare plek hebben aangeboden, de eigenaar van The Challenge ziet nog heel wat leeuwen en beren op de weg. vraag je om problemen", aldus de horeca-ondernemer. Of De Schans op alle punten een goede locatie is, kon Van Biljouw gisteren nog niet zeg gen. Vandaag komt hij naar Ai phen om het terrein eens goed in ogenschouw te nemen. De discotheekeigenaar wil weten of de wegen naar het industrieter rein de verwachte bezoekers aantallen yvel kunnen verwer- Van Biljouw mag zijn disco, een kopie van The Challenge die plaats biedt aan zo'n driedui zend man, bouwen op het indu strieterrein De Schans. Burge meester en wethouders van Al phen zijn onlangs met dat aan bod gekomen. Tot dan toe werd alleen de hoek van de President Kennedylaan en de Sportlaan genoemd als mogelijke locatie voor het uitgaanscentrum. Van Biljouw wees deze plek echter af omdat de disco hier te dicht bij de woonwijk zou komen. „Dan ken. Als de plek goedgekeurd is, begint het onderhandelen weer. Want op een aantal punten zijn Van Biljouw en de gemeente het nog lang niet eens. Zo wil de ondernemer voor de grond maximaal 150 gulden per vier kante meter betalen. „Ik heb tienduizend vierkante meter nodig. Dan kom je op anderhalf miljoen gulden. En dan heb je alleen de grond nog maar. Als het meer moet gaan kosten, heeft het geen enkele zin verder te praten." Tien miljoen Maar met alleen goedkope grond neemt de Hoofddorper geen genoegen. „Alphen wil dat er iets komt en ik wil mijn nek wel uitsteken. Maar dan ver wacht ik wel dat de gemeente Alphen ook iets doet." Van Bil jouw suggereert dat de gemeen te op de één of andere manier zou moeten helpen bij de finan ciering van het project. Hij ver wacht dat de Alphense super disco in totaal ongeveer tien miljoen gaat kosten. Dat het begin van de bouw sowieso nog twee jaar op zich laat wachten, komt doordat er van twee kanten nog veel werk verzet moet worden. De ge meente moet nog zorgen voor aansluitingen voor gas, water en elektra. En Van Biljouw moet nog een concreet plan uitwer ken en daar financiers voor vin den. Tenslotte gaat de catie tussen ondernemer en overheid nog altijd niet van een leien dakje. Na maanden van stilte kreeg Van Biljouw dan eindelijk een betere locatie aan geboden. Maar wel meteen met de mededeling erbij dat hij vóór 1 augustus ja of nee moet zeg gen. „Ze zetten me in een soort dwangpositie. Terwijl ik geen uitsluitsel kan geven zo lang ik niet weet wat de gemeente wil. Wat ze nog steeds niet door zien, is dat mensen in de horeca niet zomaar tien miljoen op ta fel gooien. De gemeente moet ook een duit in het zakje doen." Vier auto-inbraken alphen aan den rijn Op vier plaatsen in Alphen is de gisteren en vannacht ingebroken in auto's. Uit auto's, die aan het Noctur nepad, de Klompenmaker en de Julianastraat stonden gepar keerd, werden de radio-cassetterecorders meegenomen. De ei genaar van een auto die langs de de Henri Dunantweg stond, miste zijn Shell-pasje en het kentekenbewijs deel II. Kano overvaren, vrouw ongedeerd kaageiland Hen 42-jarige kanovaarster uit Heemstede is giste ren vlakbij Kaageiland overvaren dooreen rondvaartboot. De boot lag afgemeerd bij Kaageiland en moest even achteruit om te keren. Daarbij zag de uit Warmond afkomstige schipper de kano over het hoofd en voer over haar heen. De vrouw ging kop je onder maar bleef ongedeerd. Dure motorfiets gestolen oude wetering» Bij een flatgebouw aan de Plantage in Oude We tering is in het weekeinde (tussen zaterdag en maandag) een motorfiets gestolen. Het betreft een Suzuki ter waarde van 15.000 gulden, eigendom van een verhuurbedrijf. Protest tegen verwijdering hondehokken oud ape marieta kroft De Leidenaar E. Pot heeft be zwaar aangetekend bij de ge meente AJkemade die hem eind april heeft gesommeerd zijn hondehojcken in het volkstuinencomplex aan de Hofdijklaan in Oud Ade te verwijderen. De gemeente vindt dat deze hokken bin nen twee maanden na het versturen van de brief weg moeten zijn. Doet hij dat niet, dan doet de gemeente dat zelf op kosten van de ei genaar. Op het volkstuinen complex is alleen de plaat sing van een schuurtje en een kasje toegestaan. Volgens Pot staan er op het bewuste stukje grond hele maal geen hondehokken. Hij erkent dat er twee schuurtjes en een stalletje op het terrein staan, maar die worden be slist niet gebruikt als honde- hok. De schuurtjes staan er bovendien al sinds 1991. Püt vindt dat de gemeente dan nu niet ineens van hem kan verlangen dat hij de bouw werken verwijdert. Het stalle tje staat er nog veel langer. Dat is destijds door de vader van Pot met vergunning daar neergezet Pot geeft toe dat er wel een aantal honden op het terrein rondlopen. Die bevinden zich echter binnen verplaatsbare hekwerken. Het betreft hier geen bouw werken waarvoor een bouw vergunning is vereist. Binnen deze hekwerken staan wel vijf kleine, verplaatsbare hondehokken. Hij veronder stelt dat het college die hok ken bedoelt. Voor de plaat sing daarvan is echter geen bouwvergunning .vereist, maakt Pot in zijn beroeps schrift de gemeente duide lijk. Ten slotte beticht de Lei denaar de gemeente Alkema de van willekeurigheid. Hij vindt hel niet eerlijk dat hij hondehokken moet verwij deren, terwijl de eigenaar van het stukje grond naast hem een bouwwerk van 150 vierkante meter heeft staan. En op het stuk weer daar naast lopen acht tot tien paarden. Het bezwaar van Pot wordt maandag behan deld door de commissie be zwaar- en beroepschriften. VRIJE TIJD Uitvoering Het gemend Nieuwkoopse koor verzorgt donderdag een muzi kale avond in de Noorderbrink, Klompenmaker in Alphen. De uitvoering begint om 19.30 uur; toegang drie gulden. Uitverkoop In het activiteitencentrum Wie lewaal aan de Kwartelstraat in Alphen houdt Marjolein Mode vrijdag een uitverkoop. De bij eenkomst begint om twee uur. Sportontmoeting sleepte hier de meeste punten in de wacht, gevolgd door voet balvereniging Alphene Boys en gymnastiekvereniging DOS. De publieke belangstelling was bij het atletiek bijzonder groot. Het derde onderdeel van gis teren was de puzzelrit voor au to's, uitgezet in en rond Alphen door MAC Rijnland. Per ploeg mochten drie koppels mee doen. Het was volgens Hendricx een rit met de nodige 'bochten en hobbels'. De ploeg van tafel tennisvereniging ATTC kwamen terug met de minste stafpunten. De windsurfers van Zegerplas werden tweede en badminton club ZIGO legde beslag op de derde plaats. De tussenstand na negen on derdelen: Alphen blijft boven aan met 525 punten, Zegerplas volgt met 432 punten en op de derde plaats staan de korfballers van Tempo met 422 punten. Onderaan de lijst staat nog steeds hockeyclub HCA met 90 punten. Vartavond zijn de on derdelen softbal (bij de Al- phians), tennis (bij TEAN) en Dutch tennis (in de Rijnstreek hal) aan de beurt. Alle wedstrij den beginnen om 19 uur. Voor de Sportontmoeting '93 van de Alphense Sportraad zijn gisteravond weer drie onderde len afgewerkt. In zwembad De Dillen werd gezwommen en waterpolo gespeeld, op de ac commodatie De Aarhoek waren de atletiekonderdelen en vanaf het clubhuis AAV vertrok een auto-puzzelrit. Het zwemonderdeel bestond uit 4 x 50 meter vrije slag en hier was de Jeugd- recreatie sport vereniging Have Fun veruit de snelste. Bij het waterpolo scoor den voetbalvereniging Alphen en basketbalvereniging BVA de meeste punten. In het water presteerde Alphen op beide on derdelen het beste, tweede werd Have Fun en op de derde plaats eindigde BVA. „Bijzonder sportief gespeeld", aldus pr-man Ronald Hendricx. „Vooral waterpolo kan nog wel eens gemeen zijn, maar dank zij de strakke leiding is het perfect verlopen." Het atletiek-onderdeel be stond uit een driekamp: kogel stoten, verspringen en de sprint. Handbalvereniging Rijnstreek Oorspronkelijk was hij bedoeld als fietsenstalling, de kelder on der het Alphense jongerencen trum Het Kasteel. Maar nog voordat het jongerencentrum in 1982 zijn deuren opende, werd in overleg met de politie beslo ten de kelder niet voor dit doel te gebruiken. Bij gebrek aan toezicht was de kans te groot dat het in de donkere onder grondse ruimte uit de hand zou lopen. Het gevolg was dat de enorme ruimte - het jongeren centrum is volledig onderkel- derd - ongebruikt bleef. Aan die leegstand komt bin nenkort een eind. Sinds zes we ken wordt er hard gewerkt aan de verbouwing van de kelder. In september moet het allemaal klaar zijn. De ruimte kan dan onder meer gebruikt worden als oefenruimte voor bands. „We zijn al een jaar of vijf be zig met het idee om in de kelder oefenruimtes te maken", vertelt jongerenwerker Jan-Cees Hor- tensius van Het Kasteel. „Het is gewoon een prachtige ruimte. En je ziet om je heen dat er heel veel bandjes op zoek zijn naar een oefenruimte." Alphen telt zo'n dertig bandjes die vaak on der verre van ideale omstandig heden moeten oefenen. Zonder dat het jongerencentrum al te veel bekendheid heeft gegeven aari de verbouwing, hebben zich al negen gegadigden bij Het Kasteel gemeld. In de kelder komen negen ruimtes van zo'n zestig vierkan te meter.' Daarvan worden er in eerste instantie drie bestemd als oefenruimte. Het Kasteel krijgt één ruimte voor opslag, evenals buurtcentrum De Ridder, dat boven Het Kasteel is gevestigd. Daarnaast komt er in één ruim te een kleine fietsenstalling voor de medewerkers van het jonge rencentrum. De rest van de ruimtes kun nen voor van alles en nog wat worden gebruikt. „Als iemand een avondje wil komen kleien is dat prima. En die house-deejays zitten ook uren te oefenen voor een showtje. Die kunnen hier twee pick-ups neerzetten en hun gang gaan", filosofeert be stuurslid Dick Boerefijn. Doorgedrukt Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuür (WVC) heeft jaren geleden al anderhalve ton subsidie ver leend voor de verbouwing. Dick Boerefijn en Jan-Cees Hortensius voor de ingang van de Kasteel-kelder. In de kelder, die al elf jaar leeg staat, komen onder meer oefenruimtes voor bands. foto ben de bruyn plan uiteindelijk doorgedrukt. Dit eiste op een gegeven mo ment dat er begonnen zou wor- Boerefijn: „De gemeente heeft den met de verbouwing, anders de verbouwing echter jarenlang wilde het de subsidie terug." tegengehouden. Ze gaf gewoon geen toestemming. In die tijd lagen we vreselijk overhoop met de gemeente over het beheer van het gebouw. WVC heeft het Het Kasteel wil bandjes uit Al phen en omgeving straks overi gens meer bieden dan alleen een oefenruimte. „We hopen iets van een popcultuur in Al phen te krijgen", vertelt Horten sius. „Je bent als Kasteel een podium voor bekende maar ook voor onbekende bands. Begin nende bands kunnen hier podi umervaring opdoen. En mis schien dat we in de toekomst ook cursussen gaan organise ren. Er zijn bijvoorbeeld cursus- Verzet tegen subsidiesysteem RüNwouDEwilfred Simonsbetalen. Dat betekent dat ze, na een overgangsperiode van vijf „We staan straks onder curate- jaar, forse huurverhogingen te- Ie. We zijn dan geen vereniging gemoet kunnen zien. Zo betaalt maar een uitvoeringsor- Koudekerk nu 16.000 gulden gaan van de gemeente Rijnwou de." De voetbalverenigingen Koudekerk, - Hazerswoudse Boys, Bernardus en B.S.C in Rijnwoude verzetten zich tegen een nieuw subsidiesysteem. Ton Lucas, (48) voorzitter .van Bernardus. voert het verzet aan. Meer dan 3000 mensen hebben inmiddels hun handtekening gezet om tegen de plannen te protesteren. Nu de samenvoeging van Koudekerk, Hazerswoude-Rijn- dijk, Hazerswoude-Dorp en Benthuizen tot Rijnwoude een feit is, wil de gemeente alle ver enigingen in de vier kernen ge lijk behandelen. En omdat er dus toch veel moest verande ren, besloot ze het hele subsi- die-systeem onder de loep te nemen. In de nieuwe opzet gaat de gemeente er van uit dat de clubs zoveel mogelijk kosten dekkend draaien. Om ze te hel pen, geeft zij met zogeheten 'normbedragen' aan wat de diensten van de clubs moeten kosten. Dé kantine moet drank jes en bitterballen leveren tegen horecaprijzen en de contribu ties moeten gelijk zijn aan de gemaakte kosten voor de leden. Ook moeten de voetbalver enigingen de werkelijk gemaak te onderhouds- en renovatie- kosten van de sportcomplexen huur, maar straks 115.000 gul den. Hazerswoudse Boys en Bernardus betalen nu nog 10.000 gulden, straks een ton. B.S.C betaalt nu bijna 35.000 gulden en uiteindelijk het dub bele. Hierdoor worden de ver enigingen voorgoed afhankelijk van het subsidie-systeem van de gemeente. Rode cijfers Helemaal zonder rode cijfers draaien, is straks onmogelijk en daarom past de gemeente aan het eind van het voetbalseizoen de tekorten' bij. Maar wat nu, als de vereniging door goed verlo pen clubacties tienduizend gul den méér heeft binnengekregen dan andere jaren? Onder het oude systeem had de club een mooie 'winst' behaald. In het nieuwe systeem kort de ge meente de subsidie met hetzelf de bedrag. En daar nu wringt de (voetbal)schoen. Lucas noemt het nieuwe sys teem de doodsteek voor de ver enigingen: „Het heeft dan geen zin meer om clubactiviteiten te organiseren. De animo ver dwijnt als je weet dat de 'winst' in de kas van de gemeente ver dwijnt. Dan komen de mensen alleen nog maar om een balletje te trappen. Het is het einde van de clubbinding en het gezellig heidsleven." Lucas geeft een voorbeeld: „Neem het eigen vermogen van „De animo om clubactiviteiten te organiseren verdwijnt als je wet dat de opbrengst terechtkomt ii Lucas van voetbalvereniging Bernardus. de club. Als je meer spaart dan de norm, kort de gemeente de subsidie met hetzelfde bedrag als het overschot." En zo kan Lucas doorgaan: het geld van de Grote Clubactie in september, de inkomsten van bingo- en klaverjasavonden. sponsorgel der»... uiteindelijk vloeien de overschotten in de kas van de gemeente. Het ergste vindt Lucas dat de democratie en het zelfbestuur van de verenigingen op het spel staan. „In onze statuten staat dat de algemene ledenvergade ring de hoogte van de contribu tie bepaalt. Maar dat wordt na tuurlijk een wassen neus als de gemeente daarvoor een norm bedrag vaststelt. Omdat je kos- tendeidcend moet werken, moet de contributie omhoog. Maar ook weer niet te hoog, want dan pikt de gemeente de 'winst' in." Uit de markt De gemeente heeft inmiddels normbedragen voor de contri butie vastgesteld. Ze zijn mini maal 26 procent en in één geval zelfs tachtig procent hoger dan de huidige bijdragen. Lucas: „Straks prijzen de voetbalclubs zich uit de markt, want bij Meerburg en SJZ in Zoeterwou- de gaan de contributies niet omhoog. Ik heb dat ook gezégd, maar de gemeente antwoordde dal binnenkort alle gemeenten in de regio ons systeem invoe ren! Dan maakt het niets meer uit." Lucas eist dat het nieuwe subsidiesysteem van tafel gaat. sen waarin beginnende bands geleerd wordt hoe ze zich moe ten presenteren. Je hebt vaak jongens die binnenkomen met een enorme grote mond. Het licht is niet goed, de PA is niet goed. Maar als je ze dan hoort spelen denk je: doe daar eerst maar eens wat aan. Die jongens kun je nog heel wat leren." Eigenaar pitbulls vertrokken alphen aan den run» marieta kroft De in Kerk en Zar tige eigenaar van twee pitbulls is met de noorderzon vertrok ken. Dit tot grote opluchting van de bewoners van de wijk. „Vooral nu de zomer weer in aantocht is", reageert buurtbe woonster m. Koetewijn Bij warm weer spelen meer kinde ren in de buitenlucht en /i|n ook de huisdieren moeilijker binnen te houden. De man in kwestie had twee pitbulls. Daarvan is er één een maand geleden door de politie in beslag genomen, nadat de/e voor de tweede keer in drie maanden een katje had ver scheurd. De hele buurt verkeer de in een angstgreep. In februa ri werden .ii handtekeningen aan burgemeester Paats over handigd in de hoop dat de hon den zouden worden verwijderd. Dat gebeurde echter niet. Het probleem heeft zichzelf opge lost. nu de pitbull-eigenaar is vertrokken. De andere pitbull is bij een kennis ondergebracht. De in beslaggenomen pitbull zit volgens waarnemend pro vinciaal voedselcommissaris Van Dijk in de dodencel. „Het „Ik zeg: verdubbel de huur voor dier wordt elke dag netjes in het de sportcomplexen en bemoei je verder niet met onze financi en. Dat kost de gemeente in ons geval Ro.ooo gulden per jaar, maar dat is altijd nog beter dan nu." Lucas weet zeker dat de-clubs in staat zijn om die verdubbeling op te brengen. „Het clubgevoel is hier zo sterk; ik weet zeker dat dal lukt." asiel verzorgd. Wat er met het beest gebeurt, hangt af van het openbaar ministerie dat nog een uitspraak moet doen. Of het beest wordt teruggegeven aan de eigenaar is niet waarschijn- iijk wam politie neemt met zomaar de pitbull in beslag. Of het dier krijgt een spuitjeDat laatste is volgens hem waar schijnlijker. „Meestal worden ze doodverklaard."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17