'Kostschool is voor vervelende kinderen' VOORDEE VAN DE Leiden Regio Katwijk: ton extra uit parkeergeld DINSDAG 8 JUN11993 Noordwijkse scholieren leren over eigen historie NOORD WUK IRENE NIEUWENHUUSE Voordat de historische rond wandeling begint, spreekt juf haar 23 leerlingen streng toe. Er moet geluisterd worden en klooien doen we maar elders. Tijdens de wandeling door Noordwijk-Binnen gedragen de 23 leerlingen van de Bronck- horstschool zich na haar speech voorbeeldig. Ze geven veelvul dig antwoorden op de vragen van gids Hein Verkade. Maar wanneer op een gege ven moment kruiden en plan ten de aandacht krijgen, neemt een leerling subtiel wraak. „Juf, d'r groeien planten op uw rug". En juf moet het kleefkruid zelf maar van haar blouse zien te plukken. De Vereniging 'De Oude Dorpskern' organiseert deze da gen voettochten voor leerlingen van de hoogste klassen van alle basisscholen van Noordwijk- Binnen. Alle 150 deelnemers dingen mee naar een prijs, die uitgereikt wordt op Open Mo numentendag. „Het is goed dat deze kinde ren, die na de zomervakantie naar de middelbare school gaan, meer betrokken worden bij de dorpsgeschiedenis. Over het algemeen wordt veel ener gie in sport gestoken. Het is daarom geweldig dat op school nu eens aandacht wordt ge schonken aan hun culturele ontwikkeling", meent T. van Geldre, de leerkracht van de Bronckhorstschool. Gids Hein Verkade heeft er vanmorgen zin in. Bij de voor malige Franse kostschool aan de Voorstraat vraagt hij de leer lingen voor wie een kostschool is bestemd. „Voor een beetje vervelende kinderen", weet één der leerlingen. Verkade wijst op het belang van de Franse taal, hetgeen een meisje onmiddel lijk 'gadver' doet roepen. Verka de raakt door deze opmerking niet van z'n stuk. Integendeel, hij vraagt of de gadver-roepster bij hem komt en bestudeert uit gebreid haar met Engelse op druk versierde t-shirt. „Vroeger, voor de tijd van Napoleon, von den mensen Frans net zo'n leu ke taal als jullie nu Engels. Jullie hebben tenlotte niet voor niets allemaal Engelse teksten op je t- shirt." Loeren Daarna mogen de leerlingen bij no. 19, het oudste huis van Noordwijk, allemaal even naar binnen loeren. Het huis dateert uit 1450. „Hebben jullie gezien, dat je zo in de woonkamer keek. Daar komt het spreekwoord 'Met de deur in huis vallen', vandaan. Pas in latere tijd zijn er gangen in huizen gebouwd." Bij het Schuttersveld krijgen de leerlingen uitleg die ze dui delijk bovenmatig interesseert. Verkade vertelt dat de kruis- boogpaal die er in het gras staat 'Aangereden' huis onbewoonbaar 'Onwerkelijk'. Dat is de reactie van Marco van der Helm. Ter wijl hij, zijn zuster en moeder lagen te slapen, vloog afgelopen zaterdagnacht een dronken au tomobilist met zijn wagen hun woning binnen. Omdat het huis ernstig is ontzet, moet het gezin enige maanden elders bivakke ren. De zijmuur moet in elk ge val geheel worden vervangen. Wellicht zal ook de voorpui er uitmoeten. Noordwijkse scholieren luisteren geïnteressseerd naar de uitleg over de historie van hun dorp. foto dickhogewoning opgesteld, herinnert aan de kruisboogschutters in de mid deleeuwen. „Vroeger waren dergelijke schietverenigingen puur noodzakelijk om het eigen gebied te verdedigen. Later wer den deze legergroepen overbo dig en meer vriendengroepen, die in hun vrije tijd de kruis boogsport beoefenden. Nog steeds wordt hier iedere vrijdag avond geoefend." „Komt er wel eens een pijl op straat terecht", vraagt een wak kere knul. „Ja zeker, af en toe zeilt er wel eens één een beetje af, maar er lopen hier nooit zo veel mensen", zegt Verkade. „Nou, maar ik ga vrijdag wel kij ken", roept de knul. Bijzonder aan het voorval is dat in de buurt van de woning geen remsporen te zien zijn. „De man moet gevlogen heb ben", is de mening van Marco van der Helm. Volgens de poli tie moet de automobilist de macht over het stuur verloren hebben. Eerst is hij door een vijf meter breed struikgewas gere den, daarna het Fietspad over gegaan en vervolgens nog eens het talud bij het huis opgere den. Pas daarna ramde hij het huis aan de Dreefkant. Zowel de voor- als de zijkant van de woning is door de bot sing zwaar beschadigd. Het toi let, de meterkast en de voordeur zijn geheel onbruikbaar. KATWIJK PETER VAN DER HULST Katwijk hoopt jaarlijks 100.000 gulden extra binnen te krijgen aan parkeergelden. De gemeen te wil dit bereiken door het par keerterrein Noordduinen te ver huren en door betaald parkeren in te voeren tegenover Hotel Noordzee. Het voorstel van het college vloeit voort uit een on derzoek naar de invoering van een belasting voor verblijfs- en dagrecreanten in Katwijk. Een eerder voorstel van het college om toeristenbelasting in Katwijk in te voeren riep vorig jaar nogal wat vragen op. Van een aantal partijen kregen bur gemeester en wethouders het verwijt dat alleen gekeken was naar de toeristen die in de bad plaats blijven slapen. In princi pe stond een meerderheid van raad niet afwijzend tegenover de invoering van toeristenbelas ting, maar dan moesten de dag jesmensen wel even zwaar wor den belast als de verblijfstoeris- ten. Ook moest er meer duide lijkheid komen over de wijze van innen van het geld en het rendement van de toeristenbe lasting. Besloten werd de invoe ring van de toeristenbelasting op 1 april 1993 uit te stellen tot 1 januari 1994. Om geldelijk gewin te halen uit het verblijf van dagjesmen sen in Katwijk denkt het college vooral aan de invoering van be taald parkeren. Als voorbeeld worden in het onderzoek dat de werkgroep toeristenbelasting hield de Noordduinen en het parkeerterrein tegenover Hotel Noordzee genoemd. „Maar dat kunnen even goed andere ter reinen zijn", zegt het hoofd van de afdeling financiën B.W. Nieuwenhuis. De verwachte op brengst is 100.000 gulden. Door het parkeerterrein te verhuren hoopt de gemeente goedkoper uit te zijn.Als je het uitbesteedt heb je als gemeente minder sores bij het innen van de parkeergelden. Je hoeft bij voorbeeld geen gespecialiseerd personeel iti dienst te nemen. Daarbij komt dat particulieren vaak efficiënter kunnen werken dan de overheid." De parkeeropbrengsten kun nen in de toekomst nog groter worden omdat de gemeente niet uitsluit dat er betaald par keren wordt ingevoerd op de Boulevard en de Sportlaan. Circus Bavaria naar Noordwijk NOORD WUK Circus Bavaria zet woensdag 16 en donderdag 17 juni de tenten op in Noordwijk. Op parkeerter rein Wantveld worden drie voorstellingen gegeven: donder dag om 15.00 en 19.00 uur en donderdag om 16.15 uur. Bavaria brengt een bijna twee uur durend programma met ar tiesten uit België, Marokko, Ne derland, Polen en Tsjechië. Dit internationale gezelschap be zoekt in acht maanden tijd 150 steden en dorpen in verschillen de landen. Bavaria noemt zichzelf een klassiek circus met dressuur- nummers, acrobatiek, magie, jongleurs en clowns. Zwart metalen vpjtilaforen. Met chromen bladen en drie-sÉndenschakelaoL M Tafelmodel 30 cè Van 259 - Voor 189.-, 40 cmjff:^irf299-- Voor 199 - Vloermodel 40^10-hoogte 160 cm. Van 399.- Voor 299 HRhting' Metalen etagèrpitïgroen poedercoating. Model Zurich' (recht), 100x60x74 cm. Van 89.- Voor 75 Model 'Lugano' (1/4 rond), 60x60x74 cm. Van 79.- Voor 65.- 'Tuinatdeling' Bank 'Casa'. In vele uni- en dMWi'-ïffi en In leer. 3-zitter. Vanaf 1579.- Voor 1249 2-zitter. Vanaf 1299 Voor 999 'Meubelen'® MINSTENS 50% KORTING. Klapstoel 'Square'. Mol groen metalen frame en houten lallen. Normaal per slu/ 49 Nu2 voor79 Fauteuil 'Square'. Met groen metalen frame en houten latten. Normaal per stuk 89 Nu 2 voor 139 "Tuinofdeling' de Bijenkorf^ Métalen béd Motel', in matzwatf en crèmewit poedercoating. Incfeversterkte spiraal. (Oök verkrijgbaar exol. spiraal en „tegen meerprijs In lengtemaat 220 cm.) 180x200 cm. Van 1549.- Voor 1249 - 160x200 cm. Van 1449 - Voor 1149- 140x200cm.Van 1149-Voor 899- 80x200 cm. Van 949 - Voor 749- 'MeubelerfiS Dekbedovertrek van 100% katoen. Met 1 'j geweven ruitjesmotief en sloop met knoopsluiting. In 4 kleuren. (Ook geschikt voor extra lang dekbed.) litsjumeaux. Van 199-Voor 159 2-persoons. Van 169 - Voor 139 ■\"S: 1-persoons. Van 99.90 Voor 79 jfc&'Bedtextier Extra zwaar, handöeiftwopt 'Tibetaans' tapijt van zuiver wc© 4 $11 over'dessins. Ca. 200x300 cm. Van 2499 - Voor 1699 Ca. 170x240 cm. Van 1699.- Voor 1199 'TapijténV ikoctil)®

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16