Bibliotheek Leiderdorp wil bouwen Eerst vrede stichtendan dansen Regio Busbaan staat ondertunneling Rijksstraatweg niet in de weg Leiderdorp maakt werk van project Hoofdstraat Geen 'snelle hap' in Auberge De Kievit Alcoholvrije doop politieboot DINSDAG 8 JUNI 1993 Snelkraak in sportwinkel voorschoten Onbekenden hebben de afgelopen nacht een snelkraak gepleegd in de Voorschotense sportzaak Wiban aan de Schoolstraat. Even voor twee uur werd de etalageruit van 2.5 bij 2,5 meter ingegooid. De daders gingen door het gat naar binnen en laadden een rek met sportkleding in een gereedstaande auto. Die reed volgens wakker geworden omwonenden met hoge snelheid weg in de richting van Leiden. De politie beschikt dankzij getuigenverklaringen overeen redelijke beschrijving van de vluchtwagen. Hoe hoog de schade van de diefstal is. was van ochtend nog niet bekend. De gedupeerde winkelier zou in de loop van vandaag aangifte doen. Dieven halen dakpannen van raadhuis voorschoten De gemeente Voorschoten heeft bij de politie aangifte gedaan van ettelijke vernielingen aan het raadhuis. De afgelopen twee weekeinden hebben onbekenden flink huisge houden. Er zijn onder meer tachtig dakpannen verdwenen, ver der is schade aangebracht aan het dakfolie waardoor lekkages ontstonden. Daarnaast zijn een draadglas-ruit en een gewoon ruitje ingeslagen. Gemeente noch politie hebben enig idee in welke richting de daders moeten worden gezocht. 'Kosten net zo hoog als in Muzenhof De Leiderdorpse bibliotheek wil verhuizen. Het bestuur heeft bij wethouder C. Kerner (welzijn/CDA) een geheel uitgewerkt plan ingediend voor nieuwbouw elders in de gemeente. Het grotere pand kost jaarlijks net zo veel als de huidige accommodatie in Muzenhof. Als de gemeente niet instemt met het voorstel, eist het bestuur dat de hui dige huurprijs omlaag gaat. leiderdorp roy klopper Het bibliotheekbestuur heeft de buik vol van de huisvestings-pe- rikelen. Al jaren zit de uitleen te wachten op uitbreiding van de krappe ruimte in Muzenhof. Ondanks herhaalde toezeggin gen van de gemeente is de be schikbare oppervlakte nog geen vierkante meter uitgebreid. Ooit leek daar wel even sprake van, maar toen werd op de plaats van het zogeheten 'palendorp' achter Muzenhof een nieuwe ruimte gerealiseerd die veel te laag is. Die zaal staat nog altijd leeg. Nadat onlangs tijdens de kerntakendiscussie was geble ken dat een uitbreiding er voor lopig niet inzit, gaf voorzitter Van de Ven aan dat er nu echt iets moest gebeuren. „Eerst zijn we tijden aan het lijntje gehou den, en nu gaan alle beloftes niet door. We gaan ons intern beraden." Dat is inmiddels gebeurd. Het overleg heeft geresulteerd in een brief aan wethouder Kerner. Haar is een geheel uitgewerkt en doorberekend voorstel voor gelegd om een nieuw onderko men voor de bibliotheek neer te zetten. Een landelijk opereren de projectontwikkelaar heeft een plan gemaakt dat financieel uiterst aantrekkelijk lijkt. Van de Ven: „Als het nieuwe, veel gro tere gebouw er komt, zijn de jaarlijkse lasten net zo hoog als nu voor de veel beperktere op pervlakte jn Muzenhof." Ook voor de'locatie van de nieuwe bibliotheek heeft Van de Ven het gemeentebestuur een voorstel gedaan. In dit stadium wil hij de mogelijke plaats ech ter nog niet naar buiten bren gen. Wel meldt hij dat er ver schillende opties zijn. „Ik kan zo een heel rijtje opnoemen, maar dat doe ik niet." De mogelijkheid bestaat dat het college niets voelt voor een nieuwe vestiging van de biblio theek, zo weet ook Van de Ven. Als de nieuwbouw wordt afge wezen, wil het bestuur een 'in- dringend gesprek' voeren met de wethouder. „Nu betalen we veel te veel voor te kleine huis vesting. Als de gemeente ons de mogelijkheden ontneemt om er voor hetzelfde geld veel rianter bij te zitten, moet de huurprijs voor Muzenhof ook maar naar beneden." Van de Ven zegt er genoeg van te hebben dat de biblio theek moet opdraaien voor de exploitatie-tekorten van Mu zenhof. Het cultureel centrum komt alleen maar verder in de rode cijfers als de huurop brengst van de bibliotheek weg valt. Van de Ven heeft hier geen boodschap aan. „Het budget voor de bibliotheek is bedoeld voor informatie-voorziening aan de burgers. Als we in Mu zenhof moeten blijven tegen de huidige prijs, wordt dit geld on-p eigenlijk gebruikt. Niet voor" boeken, maar voor dekking van de Muzenhof-tekorten. En daar is het niet voor bedoeld." De bestuursvoorzitter heeft er de pest over in dat hij nog geen reactie heeft gekregen van Ker ner op de voorstellen voor de nieuwbouw. Toen hij ze een en kele weken geleden indiende, kreeg hij de verzekering spoedig antwoord te krijgen. „Maar we zijn nu een hele tijd verder en ik heb nog altijd niets gehoord." Volgens Van de Ven is dit het zoveelste voorbeeld van het niet nakomen van afspraken door het college. Op het gemeentehuis meldt een voorlichtster dat wethouder Kerner vanwege vakantie afwe zig is. Wethouder H. Veldstra die de zaken van Kerner waar neemt, was onbereikbaar voor commentaar. Warmonders weer Nederlands kampioen acrobatisch rock-'n-roll 1-161417. PIV -CHEF JANET VAN DlIK warmond liesbeth buitink Jacqueline en Henk Barends zijn broer en zus en naar hun eigen zeggen doen ze 'alles sa men, behalve sex'. Sinds tien jaar doen ze op topniveau aan acrobatisch rock-'n-roll. Het le verde de Warmonders afgelo pen weekeinde voor de derde keer de nationale titel op. Acrobatisch rock-'n'roll is vol gens Jacqueline een combinatie van rock-'n-roll uit de jaren '50, turnen en acrobatische gym nastiek. „Het is een absolute topsport: in het jaar 2000 of 2004 wordt het waarschijnlijk een Olympische sport. Nee, wij doen daar zelf niet aan mee. Rond die tijd zijn wij de trainers van nieuwe kampioenen." Jacqueline (26) en Henk (23) besteden elk vrij moment aan de sport. Ze werken beiden als verpleegkundige: Henk in Voor schoten. zijn zus in Wassenaar. „We willen nog tenminste één jaar doorgaan, maar misschien wordt het nog twee of drie jaar, om te kijken hoever we stijgen op de wereldranglijst. Daar staan we nu ongeveer op de 25ste plaats. En daarna willen we mensen gaan trainen. We hebben heel veel kennis in huis en die willen we overbrengen op beginnende paren." Broer en zus zijn door de sport de afgelopen jaren vrijwel onafscheidelijk geworden. „Je moet wel een bepaalde band opbouwen. Henk moet weten dat ik zal springen en ik moet ervan op aan kunnen dat hij me zal vangen. Natuurlijk hebben we wel eens ruzie, maar dat moet zijn uitgevochten voor de wedstrijd begint. Anders stapt hij misschien opzij", grapt Jac queline. Naast hun werk bestaat er voor het duo niets anders dan dansen. ..We hebben verder geen hobby's of zo. We doen wel aan krachttraining, maar dat is om in goede conditie te blijven voor het dansen. Vrien den? Alleen in de danswereld." In de tuin van hun ouderlijk huis aan de Van Duvenvoorde- straat in Warmond viert het duo de in Amstelveen behaalde overwinning. Om de hals dra gen ze het cijfer één in goud met een rode. witte en blauwe ster. „Die hebben we van onze ouders gekregen, omdat we voor de derde keer Nederlands kampioen zijn geworden." De overwinning was onder meer te danken aan de specta culaire dodensprong. .Ander halve salto voorover waar ik met mijn hoofd naar beneden uit kom. Henk vangt me een meter boven de grond op", legt Jac queline uit. De sprong heeft haar enkele jaren geleden een zware nekblessure bezorgd, maar Henk en Jacqueline wil den hem nu toch uitvoeren. VRIJE TIJD Zwemvierdaagse In het Zoeterwoudse zwembad aan de Nieuwe Weg wordt van 21 tot en met 25 juni de zwem vierdaagse gehouden. Voor de 4 x 500 meter hebben de deelne mers vijf dagen de tijd. De laatste zwemdag is verplicht op vrijdag. Op maandag, dinsdag en donderdag zijn de zwemtij- den van 12.30 tot 19.30 uur en op woensdag van 17.00 tot 19.30 uur. Deelname kost 6 gul den. Vanaf 11 juni zijn kaarten te koop bij het zwembad. College Wassenaar stelt WD gerust wassenaar judy nihof De maatregelen voor een snel lere bus door Wassenaar en minder auto's op de Rijksstraat weg, mogen de plannen voor ondertunneling van de Rijks straatweg niet in de weg staan. Onder deze voorwaarde heeft de Wassenaarse WD-fractie gisteravond tijdens een raads vergadering ingestemd met het project van overheid en bus maatschappij NZH, waarvoor het rijk ruim dertig miljoen gul den wil uittrekken. Ook de an dere politieke partijen gingen akkoord. De WD-fractie heeft zich steeds verzet tegen de plannen voor beter openbaar vervoer, zoals die zijn ontwikkeld door overheid en NZH. Samen met het ingenieursbureau Gra- bowsky en Poort (dat ooit de tunnels onder de Rijksstraatweg hoopt te bouwen), is de partij als de dood dat het tunnelpro ject daardoor definitief wordt afgeblazen. Beide hopen nog steeds dat het rijk geld wil geven voor onderzoek naar ondertun neling, al wijst veel erop dat dit niet gebeurt. De directie van Grabovvsky en Poort heeft op 27 mei zelfs een brief gestuurd naar college en gemeenteraad om erop te wij zen dat instemmen met het openbaar-vervoerproject weinig zin heeft. Bij ondertunneling zouden de maatregelen voor een snellere bus volgens Gra- bowsky en Poort toch weer ge heel of gedeeltelijk ongedaan moeten worden gemaakt. Die conclusie deelt het colle ge van B en W echter helemaal niet. Mochten de tunnels er ooit komen, dan worden ze niet in de periode '93/'94 aangelegd (zoals de maatregelen voor een Rijkssubsidie noopt gemeente tot haast leiderdorp roy klopper De gemeente Leiderdorp kan een forse rijkssubsidie mislo pen als ze niet snel een besluit neemt over de herinrichting van de Hoofdstraat. Het mi nisterie van verkeer draagt de helft van de kosten van snel- heidsremmende maatregelen, op voorwaarde dat het werk dit jaar is afgerond. De ge meenteraad heeft evenwel nog geen besluit genomen over de aanpassingen van de Hoofd straat. maar toch willen B en W al in augustus met het werk beginnen. Onlangs besloot de Leider- dorpse gemeenteraad tot het omlaag brengen van de maxi mumsnelheid in de wijken Zijlkwartier en Kerkwijk/cen trum. In beide wijken wordt een 30-kilometerzone inge steld. Om dat te bereiken, worden drempels gelegd. De ervaring leert namelijk dat plaatsen van borden geen nut heeft als het wegdek niet wordt aangepast. De kosten van de operatie bedragen ruim 3.3 ton. Con tacten tussen Leiderdorp en het ministerie hebben ertoe geleid dat het rijk de belofte heeft gedaan de helft van deze kosten voor zijn rekening te nemen. In totaal zou dat dus gaan om 165.000 gulden. Hier van is circa 75 mille bedoeld voor drempels in het oude centrum. Dat is nou net het gebied waar volgens ambtenaren van de gemeente financiële pro blemen kunnen ontstaan. Er zijn plannen om de Hoofd straat tussen de Berkenkade en Eikenlaan geheel opnieuw in te richten. Hoe dat moet ge beuren is nog niet bekend, maar er zijn gedachten om dit gebied verkeersluw te maken. Toch is haast geboden, om dat het ministerie heeft duide lijk gemaakt dat de toegezegde subsidie alleen voor dit jaar geldt. Het is onmogelijk het toegezegde geld "mee te ne men' naar 1994. Als het werk voor de jaarwisseling niet is af gerond, moet een nieuwe aan vraag worden ingediend. Hier bij bestaat de kans dat het ver zoek wordt afgewezen. De gemeente zet daarom in eens grote vaart achter de plannenmakerij voor de Hoofdstraat. De ideeën voor de herinrichting worden in ijl tempo uitgewerkt, waarna de kwestie de inspraak ingaat. Nog voordat die procedure is afgerond, wordt de herinrich ting ter beoordeling voorge legd aan de raadscommissie ruimtelijke ordening. Als dit advies en de in spraakreacties binnen zijn, ne men B en W het definitieve voorstel voor de herinrichting. Dit gebeurt in juli. en een maand later gaan de straatma kers al aan de slag. De ge meenteraad buigt zich in sep tember over de kwestie, als het werk dus al is begonnen. Vol gens een woordvoerster van de gemeente is dit 'een forma liteit'. „De raadscommssie heeft dan immers al aangege ven hoe ze over de zaak denkt." rock-'n-roll. „Vrienden? Alleen in de danswereld. „Vier jaar geleden viel ik op dat eerst met mijn hoofd. We hadden hem i niet hoeven doen, want we zou den toch wel hebben gewon nen. We hebben er een onnodig risico mee genomen, want bij een val eindig je automatisch als laatste. Maar deze sprong was nog nooit in Nederland ver toond." De sprong kostte het duo ja ren voorbereiding. „We trainen zo'n sprong eerst duizenden ke ren in de touwen. Het duurt ze ker anderhalf jaar voordat je zo'n figuur los springt. En als we hem dan los springen, doen we vangers. Het risico wordt zo klein mogelijk wanneer je zo'n sprong einde loos traint." Jacqueline en Henk wonen nog altijd bij hun ouders. „Deze sport kost gauw zo'n 35.000 gul den per jaar", verklaart hun va der. „In Duitsland, waar de sport heel erg populair is, be taalt de bond bijna alles. Maar Nederlandse dansers krijgen al leen één overnachting in een hotel. En bij de Europese kam pioenschappen en de Wereld kampioenschappen 150 gulden reisgeld. De rest moeten ze zelf betalen. Training, reis- en ver blijfskosten, kleding: daarnaast kunnen ze zich geen eigen wo ning veroorloven." Het seizoen is na de Neder landse kampioenschappen voorbij. „We hebben het afgelo pen jaar veel wedstrijden gehad, die we allemaal hebben gewon nen", zegt Jacqueline met grote vanzelfsprekendheid. „We kun nen nu even rusten, maar over niet al te lange tijd moeten we weer gewoon zes keer per week een paar uur trainen. In oktober gaan we naar de Europese en de Wereldkampioenschappen." Het wordt voor grootschalige fast-foodconcerns, zoals ham burgergigant McDonalds, on mogelijk om zich te vestigen in Auberge De Kievit in Wasse naar. Daar heeft de Wassenaar- se gemeenteraad gisteravond In het bestemmingsplan van de villawijk wordt vastgelegd dat zich in De Kievit alleen nog een combinatie van restaurant en hotel mag vestigen. Het res taurant mag slechts twintig pro cent van de totale bedrijfsvloer oppervlakte beslaan. Verder moet het bedrijf de auto's van het maximaal aantal bezoekers op eigen parkeerterrein kunnen opvangen. snellere bus), maar pas jaren la ter. Beide projecten hoeven el kaar volgens het college dus niet te 'bijten'. Tijdwinst voor het openbaar vervoer en minder auto's op de Rijksstraatweg is het doel van het maatregelenpakket van overheid en NZH, dat alweer twee maanden geleden werd gepresenteerd. Een van de op vallendste onderdelen van de plannen is de aanleg van een busbrug ter hoogte van Oude Rijn langs de A44. De Wassenaarse politiek wil overigens dat NZH en overheid nog eens goed kijken naar de noodzaak van een busbaan op Papeweg in Wassenaar, ook een onderdeel van het project. Een busbaan op de Papeweg zou eerder nadelen dan voordelen opleveren. Bovendien moet voor de busstrook een aantal monumentale bomen wijken. warmond Alcoholvrije champagne goot de Warmondse burgemeester I. van der Wel (in de boot tussen vier politiemannen) gisteren over de gloednieuwe politieboot. Het snelle scheepje van het politiekorps Hollands-Mid den is gekocht door het ministerie van milieu, omdat op de Kagerplassen, het Braassemer- meer en de Klinckerbergerplas vooral milieu delicten moeten worden opgespoord. „Snel- teren met beroepsvaart. Twee jaar lang heb- heidsovertredingen verstoren bijvoorbeeld de ben Warmond en Sassenheim een boot gele- rust in de natuur. En we komen veel oeverbe- asd, tot het ministerie van milieu bereid was schadigingen tegen van mensen die hun boot de 40.000 gulden voor het nieuwe, rappe in het riet leggen", verklaart een woordvoer- vaartuig op tafel te leggen, der. Tot drie jaar geleden surveilleerde de wa- terpolitie nog op de recreatiemeren, maar dit korps beperkt zich nu tot de grote binnenwa- foto jan hoi vast Deze unanieme beslissing van de gemeenteraad is een ge volg van de commotie rond de mogelijke vestiging van McDo nalds in het eens zo sjieke, maar failliete hotel-restaurant aan de Stoeplaan. Geschrokken van de belangstelling van de hambur gergigant, ging het college van B en W op zoek naar mogelijkhe den om dergelijke horecabedrij ven te weren. Een restaurant als McDonalds zou niet passen in de groene, rustige villawijk De Kievit. Het bestemmingsplan van de villawijk uit 1977 werd nog eens onder de loep genomen en toen bleek dat het pand van De Kie vit een 'algemene horeca in stemming' had gekregen. Dat was volgens de gemeenteraad een veel te ruim begrip. Oegstgeest wil schade delen met pensioenfonds De gemeente Oegstgeest gaat volgende week praten met het Algemeen Burgerlijk Pensioen fons (ABP). Uit dat gesprek moet duidelijk worden wie op draait voor een gemiste rijks subsidie van ïo.ooi) gulden doordat de renovatie van 36 ap partementen aan de Tromplaan te laat weid algemeid. i let ge sprek moet een kort geding van de gemeente tegen het \BP en de beheerder Schippers Vast goed voorkomen. „Oegstgeest heeft ingezet op een verdeling van de schade tussen de gemeente en het ABJ'", verklaart burgemeester S. Scheenstra. „Het ABP was in eerste instantie niet willig om ons daarin tegemoet te komen. We kunnen dan wel een kort geding aanspannen om de schuldvraag te bepalen, maar daarvoor voelen we weinig." Een kort geding zou een zeer kostbare en langdurige aangele genheid kunnen worden, waar schuwde D66'er M. Vissers gis teren tijdens de commissiever gadering algemene bestuurlijke aangelegenheden. De commis sieleden betreurden dat door het niet tqdig afmelden \an de werkzaamheden de subsidie verloren gaat. „Zoiets kan bij een goed bedrijf niet voorko men", oordeelde CDA'er D.J. de Ruyter. Scheenstra verwacht dat de kwestie 'volgende weck ge klaard is'. De bewoners zullen in ieder geval niets merken van de misgelopen subsidie. „Abso luut nu-t De appartementen zijn gerenoveerd. De gemeente en het ABP moeten nu alleen de financiële zaken afronden."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15