Katholieken willen 'open' bisschoppen tyin - 7w Kerk Samenleving 'Kudde van de Heer' houdt zelf schapen f" Két )V c t 1 1 11 DINSDAG 8 JUNI 1993 KORTWEG Credo Kunstenares Anneke Kaai is komende vrijdagavond aanwezig bij haar expositie 'Credo verbeeld' in de Dorpskerk van Voorscho ten. De kerk is van 19.00 tot 21.00 uur open. Bezoekers kunnen de werken bekijken en met de maakster spre ken. Kaai bouwde deze ex positie op rond de oude 'twaalf artikelen des ge- loofs'. Ze maakte twaalf schilderijen waarin ze de oude beelden een nieuwe taal liet spreken. De ten toonstelling 'Credo ver beeld' is nog tot en met 25 juni in de Dorpskerk te be zichtigen: voor en na de zondagse diensten, maar ook wekelijks op de vrijdag (de Voorschoter Marktdag) tussen 11.00 en 14.00 uur. Aangepaste dienst 'God heeft spijt. Jij ook?' Dat is op zondag 20 juni het thema van een aangepaste kerkdienst voor verstande lijk gehandicapten in de Adventskerk in Alphen aan den Rijn. De dienst begint om 17.00 uur en wordt ge leid door dominee M. Ho- genbirk. Hij hangt zijn preek op aan het verhaal van Jona. Het koor 'Mis sion' uit Boskoop verleent muzikale medewerking en ook de leerlingen van de Koningin Emmaschool worden ingeschakeld om de viering goed te laten ver lopen. Moker Het Genootschap Neder- land-Israël uit Leiden staat morgenmidddag centraal tijdens het radio-program ma van Moker, het media- overleg van kerken in Rijn land en de Bollenstreek. De overdenking is van domi nee E.J.S. van Sluijs uit Noordwijk. Het programma wordt uitgezonden van 16.30 tot 17.00 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. De uitzending wordt komende zondag nog eens herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Rietitochten De Franciskaanse Samen werking organiseert ook dit jaar weer een aantal Rieti tochten. Drie weken lang wordt te voet rondgetrok ken door Umbrië in Mid- den-Italië, waar Franciscus en Clara hebben geleefd en zijn gestorven. De deelne mers aan de tochten lezen hun geschriften op de plek ken waar ze werden ge schreven en horen verhalen uit hun leven op de plaat sen waar die zich hebben afgespeeld. Er wordt onder zeer eenvoudige omstan digheden gereisd met een groep van maximaal 18 per sonen. Jeugddagmap De aan de hervormde, gere formeerde en doopsgezinde kerken verbonden jeugd werkorganisaties hebben een jeugddagmap 1993 'Be vrijd-zijn - Vrij-zijn' uitge bracht. In de map wordt materiaal aangeboden voor activiteitenprogramma's, afgestemd op verschillende doelgroepen. De map kan worden gebruikt door ker kelijke gemeenten die jaar lijks een dag organiseren waarop de 'hele gemeente' samenkomt. De map kan worden besteld door 8,30 gulden over te maken op gi ro 482800. t.n.v. LHJR. Drie bergen, onder vermelding van 'Jeugddagmap 1993'. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 0 De nieuwe bisschoppen in Roermond, Rotterdam en Breda moeten open en communicatief zijn, hun priesters vertrouwen, in gesprek gaan met allerlei groeperingen binnen de kerk, het eigen geweten van de gelovigen res pecteren en ijveren voor een betere positie van de vrouw. Hilversum anptholieken, waarvan het KRO- programma Kruispunt de uit slagen bekend maakte. Kardinaal Simonis kwam tot een andere 'top 5'. Volgens de aartsbisschop van Utrecht moe ten zijn aanstaande collega's het Evangelie verkondigen, een goed gebedsleven hebben, open en communicatief zijn, trouw Dit zijn de vijf belangrijkste kenmerken waaraan de opvol gers van Gijsen, Bar en Ernst volgens de overgrote meerder heid van de Nederlandse katho lieken (85 procent of meer) moeten voldoen. Dat blijkt uit een enquête onder duizend ka- aan Rome zijn en vertrouwen hebben in hun priesters en pas toraal werkers. De KRO-enquête wijst verder uit dat 83 procent van de onder vraagden vindt dat de nieuwe bisschoppen tolerant moeten zijn ten opzichte van homo seksuelen. De meerderheid (62 procent) acht het belangrijk dat de herders trouw zijn aan Ro me, terwijl een minderheid (32 procent) van mening is dat zij de paus ook op het gebied van de seksuele moraal moeten vol gen. 'Verzoening' motto Europese oecumenische conferentie in '96 GENEVEEPD De tweede Europese oecumenische conferentie wordt in 1996 onder het motto 'Verzoening' gehouden. Dit heeft de Konferen- tie van Europese Kerken (KEK) gisteren in Genève bekend ge maakt. De bijeenkomst wordt door KEK en de Raad van de Eu ropese bisschoppenconferenties (CCE) georganiseerd. Plaats en precieze datum staan nog n iet vast. De eerste Europese kerkenconferentie werd in mei 1989 te Basel gehouden in het kader van het conciliair proces voor ge rechtigheid, vrede en het behoud van de schepping. Het motto was toen 'Vrede in gerechtigheid'. De KEK omvat ongeveer 120 anglicaanse, orthodoxe en protestantse kerken in Oost- en West- Europa. In het kader van het thema 'Verzoening' komen problemen in kerk en samenleving, Europa en daarbuiten aan de orde. Onder het motto valt verder verzoening tussen naties, etnische groe pen, mannen en vrouwen maar ook tussen mens en natuur, al dus Rüdiger Noll, bij de KEK verantwoordelijk voor het conciliair proces. Waarschijnlijk wordt op de conferentie ook de verwer- idng van het Oosteuropese verleden ('Kirche im Sozialisinus') behandeld. Ongeveer de helft van de lidkerken komt uit één van de voormalige communistische landen. 'Geen christelijke eenheid onder een paus' BEROEPINGSWERK De eenheid der christenen kan volgens dr. Kon rad Raiser niet onder een paus als hoofd van de kerk worden gerealiseerd. De andere kerken zul len zich niet 'onderwerpen' aan een pausschap zoals dat nu in de ^ooms-Katholieke Kerk func tioneert. Dit zei Raiser, sinds 1 januari secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, gisteren op een persconferentie in Rome. Hij bezoekt dezer dagen Rome voor een kennismaking met kardi- Paus Paulus VI had reeds het pausschap het grootste probleem van de oecumene genoemd. Door het Eerste Vaticaanse Concilie heeft de paus veel meer macht gekregen. Dit is later door het Tweede Vaticaans Concilie bevestigd. Raiser zei verder sceptisch te staan tegenover een 'wedergeboorte van het christelijke Europa'. In het verleden zijn moslims en joden daar altijd de eerste slachtoffers van geweest. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Putten (toez.). M A. van den Berg te Groot-Ammers; te Ge- mert-Boekel: J.C. Borst, justitie pre dikant, wonende te Zoetermeer. Aangenomen: naar Grevenbicht (part time): J. Röell te Wijk bij Duurstede (b.w.). Bedankt: voor Eemnes: G. Wassink- maat te Oene. Toegelaten tot de evangeliebediening n beroepbaar: W.C.P. Bevelander, 'Betlem, Groenburgwal 18-D, 1011 HV Amsterdam, tel: 020-4201516; D J. van Eckeveld, Haver-oord 23. 3901 XD Houten, tel: 03403- 71606; H. Liefting, Wittenburg 233, 3862 EG Nijkerk, tel: 03494- 58503. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Arnhem: drs. J.B. Eijgenraam te Een-Norg-Veenhuizen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Loppersum i.c.m. Wes- teremden: P.R. Baas te Spakenburg- Zuid (v.h. miss.pred.). Kerkelijke gemeenten en parochies zien inkomsten over vorig jaar dalen M DEN RUN/REGIO» De tijd dat de kudde alleen maar werd geweid, heeft een aantal parochies en kerkelijke gemeenten in de regio al lang achter zich gelaten. De 'Kudde van de Heer' houdt, onder meer in Alphen aan den Rijn, Zoeter- woude en nog enkele andere plaatsen in de regio, zelf scha pen. Niet uit symboliek overi gens, maar vanwege de inkom sten. En wat dat betreft was 1992 een teleurstellend jaar. Dat wijt Alphenaar K. Hoog- teijling vooral aan de zoge naamde 'ooi-premie' van de EEG, die voor de schapenhou- dende boer een leuke financiële tegemoetkoming betekent. Het gevolg daarvan is dat het aantal agrariërs dat het grasland met de woldrager stoffeert, flink is toegenomen. „Dat drukt dus de prijs", constateert Hoogteijling. Hij is secretaris van het Comité Uitbouw van de hervormde ge meente, waaronder het Scha penfonds ressorteert. De belangrijkste inkomsten van het comité, dat in 1925 werd opgericht om geld bijeen te brengen voor het orgel van de Adventskerk, komen uit een maandelijkse collecte in de Al- phense kerken. Van de op brengst werden in het verleden belangrijke investeringen (me- de-)gefinancierd, waaronder de aankoop van pastorieën en de bouw van kerken. Het Schapen fonds wordt momenteel vooral nog als traditie gehandhaafd, want van de inkomsten zal de hervormde gemeente niet rijk worden. Het fonds heeft jaarlijks een bepaald bedrag beschikbaar voor de aankoop van lamme ren, die gedurende een aantal maanden bij boeren worden ondergebracht. Als de beesten behoorlijk zijn gegroeid en de prijs het gunstigst is, worden ze verkocht. Het verschil tussen Het Schapenfonds wordt in veel kerkelijke gemeenten vooral uit het oogpunt van traditie gehandhaafd. aankoop- en verkoopprijs vloeit uiteindelijk in de kas van het Comité Uitbouw. Het Alphense Schapenfonds heeft zijn beste jaren wel gehad. In het verleden werden er vol gens secretaris Hoogteijling jaarlijks wel zo'n zestig tot ze ventig dieren aangekocht, maar tegenwoordig komt dat aantal niet boven de twintig uit. „Dat heeft ook te maken met het in krimpen van de agrarische be drijfstak", vertelt hij. „Het ge bied De Hoom was vroeger één grote boerderij. Veel van die be drijven zijn inmiddels opge doekt." Dat maakt het moeilij ker om boeren te vinden waar de 'kerk-schapen' kunnen wor den geweid. Het fonds werkt onder meer met de opbrengst van een col lecte die één keer per jaar voor de aankoop van de dieren wordt gehouden. Verder kent men in Alphen het fenomeen 'droge schapen'. „Er zijn men sen die naast de collecte wel wat extra's voor het fonds willen doen, maar er niets voor voelen om een schaap in de kost te ne men", legt Hoogteijling uit. „Zij stellen dus alleen het geld be schikbaar." De hervormde gemeente kocht vorig jaar 17 lammeren, waarvoor 2848 gulden werd be taald. Eén schaap ging dood, maar voor de overige schapen werd bij verkoop een bedrag van 3455 gulden ontvangen. De FOTO WIM DIJKMAN zogenaamde 'droge' schapen leverden nog eens 650 gulden op. De jaarlijkse collecte voor het fonds bracht 1242 gulden in het laatje. Hoogteijling noemt de uiteindelijk opbrengst wat teleurstellend, maar geeft direct aan dat het fonds niet bij de pakken gaat neerzitten. „In de economie is altijd sprake van golfbewegingen", analyseert hij. „We gaan dus ook volgend jaar gewoon weer met de handel door." HET WEER ROB GROENLAND COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE J de Vries. G.P Arnold Cad/J, HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. F Nypels. Henk van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR Witte Smgei 1.2311 BG Leiden, teletoon 071 161400 ADVERTENTIES I van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ABONNEMENTEN ■I 02521-19353, Fa*: 02521-19610. Postbus 54. 2300 ABL< 1-128030 bijvc al (post) KLACHTEN BEZORGING: Warm tot zeer warin Na een zonnig en te warm voorjaar begint het zomerseizoen na een matige start (1 juni officieel voor de meteoroloog) zich op te war men. De dag van gisteren was voor vele buitendoeleinden ideaal te noemen. Afgezien van enige cirrus- bewolkmg scheen de zon onafge broken en ondanks een doorstaan de bries uit west tot noordwest, werd het tot aan de stranden min stens 20 graden. In het achterland van onze regio (gebied achter de duinen) scoorden de steden Leiden en Haarlem 24 graden als maxi mum. In deze steden bleef het tot 22.00 uur nog zo'n 20 graden. Belangrijk voor ons weer deze week is enerzijds de vorming van een ho- gedrukgordel van de Noorse zee tot over Duitsland en anderzijds druk- dalingen boven het verhitte Frank rijk. Vandaag en grotendeels ook nog morgen zorgt deze drukverde- ling voor een oplevende oosten wind, die eerst nog warme en droge lucht aanvoert. De zonovergoten stranden mogen bij de heersende landwind 4-5 bft rekenen op een schaduwtemperatuurvan 25-28 graden. In het achterland van Zuid- Holland kan het morgen in de na middag 27-29 graden worden. Het gebied tussen de IJmond en Haar lem blijft vermoedelijks iets achter op deze piekwaarden. Op donderdag ruimt de stroming ietsje door naar het zuidoosten en stroomt nog wat warmere lucht binnen. Boven Bretagne wordt dan de ontwikkeling van een uitvoerige onweersstoring verwacht. Dergelij ke systemen in de zomer dienen ch altijd snel aan als het te warm gemeen de echte broedplaatsen voor dergelijke onweersstoringen. Een belangrijke oorzaak moet wor den gezocht in de vaak zeer sterke opwarming van het land naast een koude Atlantische Oceaan. Dit geeft een thermisch gedreven cir culatie die vooral in de omgeving van West-Frankrijk de vorming van een onweers-lagedrukgebied sti muleert. De grote hamvraag in dergelijke si tuaties is wanneer de hele soep van onweersbuien onze streek intrekt. Het verleden heeft veel situaties la ten zien, waarin ruim voordat de onweders boven Nederlands grond gebied werden verwacht, al enkele exemplaren in de nacht de lands grenzen wisten te overschrijden. Nu ziet het ernaar uit dat de eerste onweders in de nacht van donder dag op vrijdag over het land trek ken. De vrijdag lijkt nog heel warm te gaan worden, maar in de namid dag en avond moet een koufront vanuit het zuidwesten de hitte met onweer gaan afsluiten, waarna het in het weekeinde zo'n 10 graden koeler wordt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en het westen van Schotland wolkenvel den en vooral morgen kans op wat regen. Middagtem- peratuur ongeveer 18 gra den. In Wales, het oosten van Schotland en Enge land droog en perioden met zon, maar morgen in het zuiden van Engeland en ook in Wales een toene mende kans op een regen- of onweersbui. België en Luxemburg: Zonnig, morgen later op de dag kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 30 graden; 's mid dags op de stranden bij wind van zee afkoeling. Noord- en Midden-Frank rijk: Flinke perioden met zon, in de dag stapelwolken en Bretagne en morgen ook elders kale regen- of onweersbui. Middagtem peratuur rond 30 graden, maar aan de Kanaalkust minder warm. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag perioden met zon en plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden, maar op de stranden aan de westkust plaatselijk wolkenvelden en koeler. Morgen van het westen toene mende bewolking, op de meeste plaat sen gevolgd door wat regen, maar aan de Algarve waarschijnlijk droog. Middag temperatuur morgen 20 graden, aan de Algarve rond 23. Madeira: vandaag nu en dan zon, morgen wolkenvelden en kans op regen. Maxima ongeveer 22 gra den, morgen iets koeler. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag aan de Costa's ten zui den van Benidorm perioden met zon en vrijwel overal droog. In de rest van Span je veranderlijk bewolkt en vooral in de middag- en avonduren kans op enkele regen- of onweersbuien. Canarische Ei landen: Wolkenvelden, aan de zuids- tranden ook zonnige perioden. Droog. Maxima van 22 graden aan de noord kant van de Eilanden tot 26 graden aan dezuidstranden. Marokko en Tunesië: Marokko: Vooral in het zuiden flinke zonnige perioden. Landinwaarts en in het noorden een kleine kans op een bui. Temperaturen op het strand bij wind van zee rond 22.graden, landinwaarts maxi ma rond 28 graden. Tunesië: Droog en zonnige perioden, maar ook van tijd tot tijd sluierbewolking. Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon en voorna melijk in de Pyreneeën een enkele on weersbui. Morgen meer bewolking en op grotere schaal onweer. Maxima rond 30. graden, maar morgen aan de Atlantische kust koeler. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon maar ook een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera- turen ongeveer 28 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Zonnig, later op de dag stapelwol ken, maar vrijwel overal droog. Morgen middag en -avond in de Italiaanse Alpen onweer. Middagtemperaturen tussen 28 en 34 graden. Corsica en Sardinië: Pe rioden met zon en morgen een versprei de onweersbui. Middagtemperatuur tus sen 29 en 36 graden, morgen iets min der warm. Griekenlanden Kreta: Zonnig, voornamelijk vandaag later op de dag in het binnenland nog een lokale regen- of onweersbui. Op de Eilanden in de Egeïsche Zee en aan de noordkust van Kreta minder wind. Middagtempera turen op de stranden ongeveer 27 gra den, in het binnenland rond 31 graden. Turkije en Cyprus: Turkije: vandaag in het uiterste oosten van de Turkse zuidkust en op Cyprus nog een kleine kans op een bui. Verder is het aan de west- en zuidkusten zon nig. Middagtemperatuur ongeveer 27 Dl WO DO VR o% 60 60 Neerslagkans 10 10 30 40 Mmimumtemp. 14 Middagtemp. 2b 28 Wind vari 04 zo3 var3 WOENSDAG 9 JUNI 1993 Zon- en maanstanden Zonop 05.18 Zononder 21.55 Maan op 00.28 Maan onder 10.39 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.12 en 19.42 Laag water 03.06 en 15.35 Weerrapporten 7 jun 20 ui Vhssingen onbew. Budapest Bordeaux Brussel Cyprus LasPalmas licht bew. Mallorca Moskou 19 8 28 19 26 17 22 17 31 16 30 17 26 13 27 18 20 13 28 20 k> 12 25 20 0.1 »3 26 16 0 ïwl 30 17 0 24 15 0 28 17 0.1 26 19 0 27 18 2 26 19 0 20 10 0 HEINZ H££FTt/EBV TW£££a£*r 1 ImZyrfM vj 1/

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14