Leiden Delftse Beestenmarkt 'te mooi voor Leiden' 'Mensen durven er voor uit te komen Nieuwbouw op Schuttersveld Nieuw telefoonnummer van Leidsch Dagblad Diaconessenhuis huurt diagnose-apparatuur Stedelijk in actie tegen staking scholieren DINSDAG 8 JUN11993 CHEF •GERT VISSER. P leiden» Een bonkige steenmassa of gewoon strak ke moderne architectuur. In elk geval wordt het Schuttersveld een flinke partij steen rijker. En 135 appartementen. Volgens makelaar De Leeuw uit Leiden loopt de verkoop van de premie-koophuizen voorspoedig. Op een stuk of tien na zijn alle appar tementen verkocht. De Eindhovense aannemer Grootel hoopt het project in oktober op te leveren. Agenten op de loop voor zwaan leiden Zelfs uniformen van de politie maken geen enkele in druk op de mannetjeszwaan die al enkele maanden de kust on veilig maakt ter hoogte van de fietserstunnel onder de Gooi meerlaan in de Merenwijk. Een stel agenten dat gisterochtend een kijkje ging nemen na een nieuwe serie klachten over het agressieve gedrag van de vogel, moest snel maken dat het weg kwam nadat het witte slagschip de sloot uit kwam gestoven. 'Touwtje trekken' bij snackbar leiden Een makkie moet de inbraak in de nacht van zondag op maandag in een snackbar aan de Lage Rijndijk zijn geweest. De eigenaar had bij het verlaten van zijn zaak weliswaar de sloten dichtgedraaid, maar vergat het touwtje dat uit de brievenbus hing. De met inbraakpreventie belaste politie-functionarissen zinkt de moed in de schoenen als ze van deze gebeurtenis ken nis nemen. De inbreker heeft een onbekende hoeveelheid geld uit de gokkasten verwijderd en nam ook tientallen repen Boun ty, Lions en Mars mee. Begane grond Stationsplein 10 leeg leiden De krakers van de flat aan het Stationsplein 10 moeten binnen 48 uur de benedenverdieping van het pand ontruimen. Dat heeft de president A.H. van Delden van de Haagse recht bank vanmorgen bepaald. Maar op de bovenste verdiepingen van het flatgebouw kunnen de krakers wat Van Delden betreft blijven zitten. De krakers hadden grootste plannen met de bene denverdieping. Zij wilden er werkplaatsen en ateliers inrichten. Van Delden liet bij zijn bezoek aan het kraakpand op dinsdag 25 mei al merken, dat dat plan geen schijn van kans maakte. „Er is geen sprake van dat jullie die ruimte kunnen gebruiken." Loslopende koe in de Kopermolen leiden De politie heeft gisterochtend voor cowboy gespeeld bij winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk. Dat was nodig om de koe Berta in bedwang te krijgen. Het dier had ongezien de benen genomen op de maandagveemarkt in de Groenoord- hal. De Alphense eigenaar, die haar wilde verhandelen, keek vreemd op toen zijn eigendom werd teruggebracht. Hij had Ber ta helemaal niet gemist. De Leidse delegatie was het er vrijwel unaniem over eens: een autoluw plein met terrassen, grote bomen, sier bestrating en -verlichting zoals op de Beestenmarkt in Delft is vooralsnog niet haalbaar in Leiden. In Delft werk ten winkeliers, mensen uit de horeca én buurtbewoners eendrachtig mee bij het maken van de plannen, en de gemeente werkte die in recordtempo uit. Met ingang van zondag 13 juni 1993 krijgt het Leidsch Dagblad een nieuw telefoonnummer. Het algemene nummer wordt 356 356. De doorkiesnumers voor de redacties worden: sportredactie 356 460 kunstredactie 356 470 redactie Duin- en Bollenstreek 356 450 nieuwsdienst 356 435 stadsredactie 356 425 regio Leiden/Rijnstreek 356 410 secretariaat, hoofdredactie 356 400. De Delftse ontwerper J. Roozenbeek (staand) legt aan de Leidenaars de plannen uit Rechtsboven zitten Meulema en Van Rij. FOTO HENK BOUWMAN Centrum Democraten komen zeker in gemeenteraad leiden hans koenekoop leiden Na het AZL kunnen vanaf don derdag ook in het Diaconessen- huis patiënten terecht voor op namen van hun binnenste met de MRl-scanner. Het Diacones senhuis huurt het dure geavan ceerde apparaat voor één dag in de maand van het Amsterdam se bedrijf European Healthcare Associates (EHA), dat de scanner heeft ingebouwd in een vrachtauto. De MRI-scanner maakt opna men die vergelijkbaar zijn met röntgenfoto's, maar zonder ge bruik van de schadelijke rönt genstralen. De scanner werkt met radiogolven. De techniek is onder meer van belang voor hemiapatiënten en mensen die last hebben van hun gewrich ten. Het apparaat maakt kijko peraties overbodig, omdat met de scanner het gewricht op een computerscherm van alle kan ten kan worden bekeken. In het AZL staat de scanner al sinds 1985. „En hij wordt hier heel veel gebruikt", vertelt voor lichter D. Ketting. Maar het AZL is een van de weinige zieken huizen in Nederland die zich een eigen MRI-scanner kunnen veroorloven. Het bedrijf EHA verhuurt het apparaat al aan vier andere Nederlandse zie kenhuizen: in Den Helder. Roo- zendaal, Rotterdam en Utrecht. Krakersgroep wil praten met gemeente leiden hans koenekoop Het Kraakspreekuur (KSUL) vindt dat gemeente en kraakbe weging moeten samenwerken om leegstand tegen tc gaan. Volgens het KSUL is het de moeite waard als de gemeente leegstaande huizen, kantoren en bedrijfsruimten tegen duide lijke afspraken door laakers laat bewonen of gebruiken. „Wij hebben de contacten met wo ningzoekenden, u heeft de wo ningen", schrijft het Kraaks preekuur, een initiatief van poli tiek informatiecentrum De In valshoek, aan het gemeentebe- Door afspraken met krakers over bewoning te maken zou den wilde kraakacties kunnen worden uitgebannen. Volgens het KSUL staan er in Leiden nog veel panden leeg. Het heeft be rekend dat daar zo'n 150 tot 200 woningzoekenden terecht kun nen. Alleen al in de voormalige faculteit sociale wetenschappen "aan het Stationsplein zouden minstens 100 mensen kunnen wonen. Het KSUL stelt voor de wijk Groenoord als voorbeeld te ne men. Daar is de gemeente Lei den druk bezig met het aanko pen van huizen die op de nomi natie staan voor sloop of reno vatie. Veel van deze huizen ko men dan voor onbepaalde tijd leeg te staan. In elk geval gaat er zoveel tijd overheen, dat er best tijdelijke bewoners terecht kun nen. Als de gemeente dat toe staat, kan het KSUL de bewo ners aanwijzen. Extreem rechts is bezig aan een opmars. Ook in Leiden. Een peiling van onderzoeksbureau Research voor Beleid wees uit dat 3 procent van de Leidenaars van plan is volgend jaar maart op de Centrum Democraten te stemmen. En 11 procent zegt niet uit te sluiten ooit voor de CD te kiezen. De partij stevent af op een of meer zetels in de gemeenteraad. Daar is niet al leen voorzitter M. Giesen van de kring Leiden van de CD van overtuigd. Ook de Leidse politi coloog J. van Holsteyn, kenner bij uitstek van extreem rechts, ziet over negen maanden min stens één Centrum Democraat in de Leidse raad zitten. Leiden heeft nooit een bloei ende afdeling extreem rechts gekend, maar daar komt vol gens bestuursvoorzitter Giesen nu verandering in. „Aanhangers van onze ideeën zijn in Leiden vaak zo geïntimideerd, dat ze op het laatste moment toch niet durfden kiezen voor ons. Alle middelen zijn gebruikt om onze opmars tegen te houden, maar leiden loman leefmans In Leiden worden binnenkort ook twee pleinen heringericht. Na de zomer wordt een begin gemaakt met het Vrouwenkerk plein en in een later stadium is de Leidse Beestenmarkt aan de beurt. Daarom ging stedebouw- kundige E. Meulema met een Leidse delegatie ambtenaren, buurtbewoners, winkeliers, ho- reca-ondememers en PvdA- wethouder T. van Rij een kijkje nemen in Delft. Op het Delftste stadsbouw- huis bleek gistermiddag al snel dat de Beestenmarkt aldaar een stedelijk en ambtelijk wonder genoemd mag worden. Het is nog maar de vraag is of dat hu zarenstukje in Leiden kan wor den herhaald. dat gaat nu niet meer", beweert hij. De tien handtekeningen op de lijst die recht geven op deel name aan de verkiezingen zijn al binnen. Giesen: „Het klimaat is veranderd. Mensen durven er voor uit te komen dat ze eerst voor eigen land en volk kiezen. Het regeringsbeleid heeft de mensen zo in het nauw ge bracht, dat ze zien dat onze boodschap toch een kern van waarheid heeft." Op dit moment is nog niet bekend wie in Leiden lijsttrek ker wordt van de CD. „Daar zul len nog wat ledenvergaderingen overheen gaan. We zijn afhan kelijk van de inzet van de leden. Maar de motivatie is goed. Ik twijfel er niet aan dat Leiden voldoende kader krijgt om poli tiek te bedrijven." Buitenlanders Politicoloog J. van Holsteyn van de Leidse universiteit is kiezers onderzoeker en deskundige van extreem-rechtse stromingen. Hij verwacht dat Leiden niet zal afwijken van andere middelgro te steden in Nederland en dat dus de aanhang van de CD ook Het historische plein was tot 1972 een veemarkt en daarna parkeerterrein, voor de 'heilige koe'. Om het plein is een aantal winkels, woningen en horeca- etablissementen gevestigd. Bij winkeliers, huiseigenaren en uitbaters groeide het besef dat er meer van het plein te maken viel. De onderlinge belangen (kort parkeren werd op aan drang van de winkeliers toege staan, de omwonenden wilde geen boom verliezen) werden ongekend makkelijk onderge schikt gemaakt. In samenwerking met de ge meente legde ontwerper J. Roo zenbeek drie herinrichtingsvari anten op tafel, waarvan de be trokkenen er een uitkozen. De Delftse politiek nam in februari een beslissing en op Koningin- RAADSVERKIEZINGEN hier zal groeien. „De laatste cij fers van het NIPO wijzen op 4,5 procent. Dat is dus al hoger dan de 3 procent uit de peiling van Research voor Beleid. Als de CD in Leiden meedoet halen ze ze ker één zetel." Van Holsteyn verdeelt de sympathisanten van extreem rechts in twee categorieën. „Er zijn mensen die zich aangetrok ken voelen door de simpele op lossingen die de CD geeft. Bui tenlanders kijgcn de schuld van alles. Het andere deel bestaat uit de zogeheten proteststem - mers. Dat zijn mensen die zich afkeren van andere partijen. En nedag kon het nieuwe plein al worden geopend. Te gek Zeker met het mooie weer van gisteren, deed het nieuwe plein Zuideuropees aan. Laat middel eeuwse en goed gerestaureerde pandjes, fraaie lantaarns, be schutte terrassen waarvan de afmeting in de bestrating staat aangegeven, maar ook bankjes voor passanten en in het mid den een standbeeld van een koe. Het geheel is vrij van vuil en rondom staan bladerrijke bomen. De verbazing onder de Leide naars was groot. „Ja, dit zou te gek zijn in Leiden, maar dit plein is wel drie keer zo groot als wat er van het Vrouwenkerk- plein na bebouwing overblijft", merkt R. Lorier van café Het Praethuys op. J. Kloeg van buurtvereniging Maredorp ver baasde zich dat er nog geen protest van de omwonenden was geweest, hoewel de terras sen in Delft tot 01.00 uur open mogen blijven. Ook de snelheid van uitvoering en het bedrag van ongeveer acht ton waarmee voor dat protestgeluid vinden ze bij de CD een gewillig oor." Die groep proteststemmers vormt eigenlijk het grootste probleem, zegt Van Holsteyn. „Er is weinig onderzoek gedaan naar deze mensen. Het is niet bekend welke motieven hen be weegt." De tactiek van negeren, geopperd door veel andere poli tieke partijen, wijst de politico loog resoluut van de hand. „il- len de partijen die proteststem mers terug, dan moeten ze uit zien te vinden waarom de aan hang wegloopt. Wat is die on vrede? an die motieven is nog weinig bekend." Maar van een collectief blok tegen de CD, waar WD-fractie voorzitter A. Geertsema voor stander van is, wil Van Holsteyn niet weten. „Met zo'n strategie geef je CD'ers toch teveel aan dacht en speel je ze juist in de kaart. Die partij hangt graag de martelaar uit. Zo van: wij zijn klein, zij zijn groot. Het is beter dat elke partij afzonderlijk stel ling neemt tegen de opvattin gen van de CD." Want dat moeten de leidse politici volgens hem wel doen. „De Centrum Democraten lok- McDonald's r Politiek Wassenaar I «5 blokkeert de vesti ging van McDonald's in het failliete hotel-restau rant Auberge De Kieviet het geheel in Delft gerealiseerd was, lokte bij sommigen wat de nigrerende opmerkingen over Leiden uit. „Dat zou bij ons niet kunnen" en „het is hier haast te mooi voor Leiden." Imiteren „Voorwaarde voor succes is wel dat er geld is, dat er veel ambte lijke tijd in wordt gestoken en dat je de betrokkenen laat kie zen uit verschillende mogelijk heden", liet de Delftse stede- bouwkundige G. Huizing de Leidenaars weten. Ook Van Rij was zeer te spreken over de Delftse Beestenmarkt. Maar hij ontdekte ook wat negatieve kantjes: „Je kan nu goed horen hoe erg het is als je toch beperkt verkeer toelaat", aldus de wet houder die vervolgens wat sluipverkeer en passerende bus- Mocht Leiden de Delftse Beestenmarkt willen imiteren, dan denkt Van Rij niet zozeer aan het Vrouwenkerkplein maar eerder aan de Beestenmarkt. „Daar zou zoiets schitterend kunnen." ken de mensen met een stan daardtruc. Ze leggen twee cijfers naast elkaar het aantal werklo zen en het aantal buitenlanders. Dat aantal is ongeveer even groot. Dus is de suggestie snel gewekt dat de werldoosheid is opgelost als je de buitenlanders uit het land zet. Het is zaak dat de politiek partijen die denkwij ze afkraken. Anders zijn men sen toch geneigd die kromme redeneringen te geloven." En ook al doen de centrum democraten hun intrede in de gemeenteraad, dan nog is nege ren niet verstandig. „Of je wilt of niet, ze zijn democratisch ge kozen. Ze hebben een aanhang. Wat heeft het dan voor zin om te doen alsof ze niet bwtmf" Van Holsteyns kijk op ex treem rechts wijkt wat dat be treft af van wat algemeen wordt aangenomen. „De aanhang van de CD steekt raar in elkaar. Een derde van de sympathisanten weet niet eens wie er voor de CD in de Tweede Kamer zit. Nou vraag ik je? Het is zelfs zo dat 1 op de 10 aanhangers niet eens \mI dat de CD een zetel krijgt." 13 Popcultuur De kelder onder Het Kasteel wordt oefenruimte voor bands. Het Alphens jongerencen trum wil popcultuur tot stand brengen Speelhuis terug leiden Op verzoek van de omwonen den keert het speelhuisje op het speelpleintje tussen Mirakel- en jan Vossensteeg terug. De tafel tennistafel moet ervoor wijken, maar dat vinden de omwonen den geen enkel probleem. Het vorige speelhuis moest weg omdat de grond was ver kocht. Het speelhuisje bleef op geslagen. Niet voor niets, naar nu blijkt. De gemeente heeft een plan gemaakt voor het opknappen van het speelterrein. Behalve het speelhuisje komen er ook een knikkertegel, een hinkel- baan, een zitbank en een pa pierbakbij. leiden annet van aarssen Het Stedelijk Gymnasium neemt maatregelen tegen leerlingen die donderdag gaan actievoeren. Inmiddels is een brief naar de ouders gestuurd waarin wordt ge vraagd de staking zorgvuldig met de kinderen te bespre ken. Stakers moeten toe stemming van hun ouders hebben voor hun actie, aldus de schoolleiding. „In alle an dere gevallen hanteren we de normale regeling voor absen tie", verklaart rector Smit. Vorige week kondigden leerlingen van drie Leidse scholen waaronder het stedelijk en het Rijnlands Lyceum in Oegstgeesl aan op 10 juni te gaan staken. De schoolleidingen van het het Agnes College, het Vlietland College en het Rijnlands Ly ceum zullen niet of nauwe lijks optreden tegen stakers. Het Vlietland College Iaat stakers ongemoeid zolang hun ouders toestemming hebben gegeven voor de ac ties. „In principe mOgMI de leerlingen drie uur wegblij ven", verklaart rector A. Bel „Daarna moeten ze weer naar de les. In het geval de leerlingen wegblijven zonder een briefje van hun ouders, staan daar de normale maat regelen tegen ongeoorloofd verzuim tegenover. Steun Directeur A. Tromm van het Agnes College heeft de leer lingen zijn steun toegezegd bij de acties. „De actie is goed georganiseerd, daar heb ik waardering voor. We hebben ook goed overleg ge had met de leerlingen /egt hij. „Wat dat betreft kunnen ze op mijn steun rekenen. In grote lijnen gaat het om de bovenbouw, de leerlingen van de vooreindexamenklas. Hoe de ouders zullen reage ren, weet ik niet. Maar tien juni is het al bijna vakantie." De schoolleiding en lera ren van het Rijnlands I um in Oegsgecst fronsten zo geven ze toe wel even hun wenkbrauwen toen de actie ter sprake kwam. Na veel overleg met de organ isa toren van de actie kon toch de zogenaamde gulden mid denweg worden gevonden. Leerlingen uit Idas een tot en met drie mogen alleen meestaken, als zij toestem ming krijgen van hun ouders. „We hebben de leerlingen eenbrief meegegevn met daarin een invulstrookje voor de ouders". zegt conrector H. Luyendijk. Daarnaast moe ten volgens hem alle actie voerders zich laten registre ren omdat er anders vanuit wordt gegaan dat ze gewoon spijbelen. Het landelijk Actie Komité Scholieren en jongerenorga nisatie Rebel neboen opae roepen tot de staking. De twee organisaties hebben scholieren gevraagd donder dag vanaf het tweede uur te verzuimen. Het is de bedoe ling dat vanaf dat moment manifestaties voor de stakers worden georganiseerd. DE ENIGE HEILIGE KOE OP DE BEESTENMARKT.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13