Lasers zoeken naar zwaartekrachtgolven Celkweek redding voor miljoenen proefdieren Runen niet bizar, maar schrift van voorouders Wetenschap Hoe lang kunnen bacteriën overleven? Nieuwe hoop voor diabetici Vinding weert salmonella uit de lap en het ei DINSDAG 8 JUNI 1993 Experiment met irrigatie zout water uit zee JIDDAH AP Langs de oostkust van Saudi- Arabië wordt een groot experi ment uitgevoerd waarbij akkers worden geïrrigeerd met zeewa ter dat niet is ontzilt. Het expe riment wordt op de voet ge volgd door andere Golflanden en arme landen langs de Afri kaanse kust. Het Saudische bedrijf Saltwa ter Technology Co. verbouwt met hulp van Amerikaanse landbouwwetenschappers een koolzaadgewas dat groeit op zout water. In oktober, als het koolzaad geoogst moet worden, zal blijken of het op 130 kilome ter ten noorden van de haven stad Jubail uitgevoerde Behar- project is geslaagd. Het project wordt mede gefinancierd door de 51 lidstaten tellende Islami tische Ontwikkelingsbank. De vetten uit de zaden kunnen worden gebruikt als bakolie. Enorme ontziltingsinstallaties voorzien rond de Perzische Golf en de Rode Zee in drinkwater. De woestijnlanden aan de Golf putten hun voorraden uit grondwater om ambitieuze landbouwprojecten in de woes tijn te bevloeien. Nier verwijderd via kijkoperatie NIJMEGEN ANP Voor het eerst is onlangs in Ne derland via een kijkoperatie een nier verwijderd. De ingreep is uitgevoerd bij een 53-jarige man in het Academisch Zieken huis Nijmegen. Er werden vijf kleine openin gen in de buik van de patiënt gemaakt, waarlangs een mini- camera en verschillende chirur gische instrumenten werden in gebracht. De chirurg bedient de instrumenten buiten het li chaam. De nier is via één van de openingen verwijderd. De Nijmeegsè uroloog drs. F. Froeling voerde de operatie uit samen met de Spaanse uroloog prof. C. Rioja Sanz, die de tech niek al een paar jaar toepast. Wereldwijd is deze ingreep on geveer honderd keer uitgevoerd. Groot voordeel ervan is vol gens Froeling het snelle herstel van de patiënt. Normaal is voor het weghalen van een nier een pijnlijke operatie nodig, waarbij drie spierlagen moeten worden gepasseerd. Het volledige her stel duurt dan enkele weken tot twee maanden. Na de kijkope ratie kan de patiënt binnen een week naar huis en is hij een paar weken later weer de oude, aldus Froeling. De klassieke operatie blijft volgens hem de beste methode voor nieren die erg ontstoken zijn geweest of waar veel stenen in zitten en in geval van nier kanker. Opname goed voor alcoholverslaafden NUMEGEN ANP Mensen die chronisch verslaafd zijn aan alcohol hebben (veel) baat bij een klinische opname van zeker enkele maanden. Bij na de helft is daarna voorgoed van de alcohol af. Dat zegt de arts en psychotherapeut C. de Jong, die aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen pro motieonderzoek op dit terrein verrichtte. De Jong onderzocht 145 pa tiënten, die opgenomen waren in de verslavingskliniek Leefdael in Beek en Donk. De gemiddel de leeftijd van de groep was 37 jaar. De patiënten waren ge middeld meer dan twaalf jaar verslaafd aan alcohol. Na een intensieve therapie, die drie tot negen maanden duurde dronk meer dan de helft nooit meer. Vijf procent was opnieuw of nog steeds verslaafd, maar minder afhankelijk van de drank als voor de opname, aldus de pro movendus. De Jong adviseert behande laars met een therapie te wach ten totdat de ontwennigsver- schijnselen overwonnen zijn. Die verschijnselen lijken veel op angst of depressie en worden daarmee gemakkelijk verward. In de plaatsjes Livingston, in de Amerikaanse staat Louisiana, en Hanford in Washington, staan op ruim 3.000 kilometer van el kaar bulldozers klaar om te be ginnen met het project LIGO (Laser Interferometer Gravita- tional-Wave Observatory). Een project om zwaartekrachtgolven waar te meten. Het bestaan van zwaarte krachtgolven volgt uit de alge mene relativiteitstheorie van Al- bert Einstein (1915). Volgens Einstein baadt de aarde continu in een kosmische zwaarte kracht-oceaan, die met de licht snelheid door het heelal ijlt. Die zwaartekracht'ruis' wordt opgewekt bij onvoorstelbare processen zoals bijvoorbeeld de explosies van zware sterren (su pernovae). De zich in de ruimte uitbreidende 'gravitatierimpels' zijn als het ware golfjes in. een tijd vijver waarin een oneindig zwaar steentje werd gegooid. De gravitatiegolven vervor men tijdens hun passage de ruimte en alles wat zich daarin bevindt. Maar het is verschrik kelijk weinig: in de orde van grootte van één miljardste deel van een miljoenste van een mil joenste procent bij een (tril- lings)frequentie van 100 Hertz. Wat doe je dus als weten schapper die probeert om dit soort afwijkingen te meten? Je neemt een enorm brok speciaal gegoten en afgewerkt metaal, houdt dat op dezelfde tempera tuur en schermt het af tegen al le overige, mogelijke storingen. Je verankert het aan één kant geweldig góed, maar toch ge heel !los' van de aarde en aan de andere kant bevestig je een spiegeltje. Vanaf, zeg maar, 100 meter afstand wordt een laser bundel op het spiegeltje gericht en je gaat dan zo precies moge lijk meten hoe lang het licht over die afstand doet. Afwijkin gen in die tijd worden veroor zaakt door afwijkingen in de metaalmassa. Dat is het princi pe van een 'gravitatiegolf-obser- Dan komen er nog de nodige foefjes om de hoek ldjken. Zoals lange vacuümbuizen die door het laserlicht een aantal malen worden doorlopen en niet één maar twee, haaks op elkaar lande metaalmassa's. De laserbundel wordt dan gesplitst in twee bundels die naar de spiegelsystemen van de beide massa's worden gestuurd om daarna weer in hetzelfde punt samengebracht te worden. Als er in beide massa's geen vervor ming optreedt en, dus, de af stand tussen beide precies gelijk blijft, komen de lichtgolven keurig in fase een maar in het andere geval treedt vervorming op. Dat patroon verschaft infor matie over de sterkte, vorm en trillingsrichting van een zwaar- tekrachtgolf. Volgens dat procédé werkt de grote detector van het Califor nia Institute of Technology (CalTech), waar laserlicht, via spiegels op twee massieve me talen cylinders, 10.000 maal heen en weer flitst in 40 meter lange vacuümbuizen alvorens weer in de meetinstrumenten bijeen te worden gevoegd. Prachtig en imposant. Alleen: er is nog niets mee gemeten dat ook maar lijkt op een gravitatie- rimpel. Het LIGO-project wordt nog grootschaliger. Er worden va cuümbuizen gebruikt van maar liefst vier kilometer lengte; spe ciaal gecoate, ultravlakke spie gels en uitgekiende 'trillings dempers' die de tonnenzware, cilindrische detectoren moeten vrijwaren van grondbewegingen en andere 'ruis'. Kosten ruim 450 miljoen gulden. Hoe lang kunnen bacteriën, de eerste levensvormen op deze planeet, overleven? Misschien wel miljoenen jaren. Dertig jaar geleden ging er een schok door de gelederen van de micro-bio logen toen bekend werd dat in 650 miljoen jaar oude zoutlagen bacteriesporen waren gevonden die de tand des tijds hadden doorstaan. Al spoedig bleek dat een misvatting; de bacteriën waren van recente datum en hun aanwezigheid in die oerou de lagen liet alleen zien dat mi cro-organismen overal op en in de aarde, zelfs in de hardste rot sen, voorkomen. Toch zijn bacteriën tot veel in staat als het om aanpassen en overleven gaat. Ze hebben allen gemeen dat hun celstructuur betrekkelijk eenvoudig is. Ze missen de complexiteit van ho gere organismen, maar de con structie van hun celwand staat als een huis. Die bestaat name lijk uit een zeldzame vorm van lange ketenen koolwaterstofver bindingen (polysacharide). Die barrière is alleen te nemen met antibiotica waardoor de cel- wand openbreekt. Onder ongunstige omstandig heden vormen bepaalde soor ten bacteriën sporen. Ze kapse len zich als het ware in in sa mengevouwen pakketjes, om geven door een harde, onneem bare laag. Alle vegetatieve cel functies worden op non-actief gesteld in afwachting van gun stiger condities. Hoe lang kan deze toestand van doodse slui mering, mét de mogelijkheid van 'ontwaken', blijven be staan? „Niet altijd", zegt bacterio loog Raul Cano van de universi teit van Californië. „Maar ik hoop dat het in ieder geval en kele tientallen miljoenen jaren Cano en zijn medewerkers doen namelijk DNA-onderzoek aan bijen die ongeveer 30 mil joen jaar geleden in dikke drup pels boomhars, dat tot barn steen verhardde, werden gecon serveerd. Bij sommige bijen troffen de onderzoekers oók bacteriesporen aan en de hoop bestaat deze weer tot leven te wekken. Als dat lukt verwacht men duidelijke verschillen in leef- en voedingspatroon met tegenwoordig levende soorten te kunnen aantonen. Er is nieuwe hoop voor diabetici die aan nierziekte lijden. Onder zoek heeft aangetoond dat Ena- lapril, een middel tegen hoge bloeddruk, de achteruitgang van nierfuncties bij suikerpa tiënten vertraagt. Prof. dr. H. Lebovitz, directeur van het Klinisch Onderzoekcen trum aan de State University van New York, en prof. C. Mo- gensen van Kommune Hospita- let in het Deense Aarhus maak ten de resultaten bekend van een driejarige studie op dat ge bied vorige week bekend. Nierziekte doet zich vaak voor bij patiënten met diabetes en hoge bloeddruk, aldus prof. Le- bovitz. Enalapril is een zoge noemde ACE-remmer, die veel al wordt gebruikt bij de behan deling van hoge bloeddruk. Prof. Mogensen schat dat 2 tot 5 procent van de bevolking sui kerziekte heeft, van wie onge veer een vijfde problemen heeft met de nierfunctie. Diabetici met een nierziekte in het eindstadium kunnen worden behandeld met dialyse of met een transplantatie. Maar de overlevingskansen zijn klein, de kwaliteit van leven bij dialyse is slecht en de kosten ervan zijn hoog: per patiënt per jaar 80.000 gulden of meer. Trans plantaties zijn minder kostbaar, maar het aantal donors is be perkt. De studie bij 121 patiënten toont aan dat het nu mogelijk is beide behandelingen 20 tot 30 jaar uit te stellen door Enalapril. Dr. J. van der Sloot, internist in het AMC in Amsterdam, vindt dat het middel de kwaliteit van het leven van diabetici sterk kan verbeteren. De ACE-remmer bespaart de patiënt een lastige en kostbare behandeling. De allerbelangrijkste bood schap is volgens hem dat een ACE-remmer niet beschadigt, maar juist verbetering brengt. Uit ervaring was gebleken dat ACE-remmers een schadelijke bijwerking hadden, maar dat bleek te komen door hoge dose ringen. Geen angst meer voor salmonella-besmetting via eieren. foto cpd DEUTSCHER FORSCHUNGSDIENST Het eitje bij het ontbijt en het gegrilde haantje kunnen bin nenkort weer gegeten worden zonder dat de consument het risico loopt te worden besmet met de salmonella-bacterie. Het Duitse bedrijf Impfstoffwerken Dessau-Tornau in Sachsen-An- halt heeft een entstof ontwik keld waarmee de infectieketen bij de basis wordt aangepakt. In Duitsland waar door sal monella-infectie vorig jaar nog 150.000 mensen ziek werden en 200 personen overleden is het middel goedgekeurd. Het wordt de kuikens al in hun eer ste levensdagen toegediend via het drinkwater. Daarmee wordt de tot dusver gevolg weg, die van het toedienen van antibioti ca aan besmet gevogelte, verla ten. De bestanddelen hebben niet alleen een grote werkzaamheid, maar laten in eieren en kippen ook geen voor de consument nadelige stoffen achter. Het Duitse bedrijf had al grote resul taten bereikt met entstoffen te gen salmonella bij runderen, varkens en duiven. Een inenting kost per leghen nog geen twee dubbeltjes. In de Bondsrepubliek is inmiddels een salmonella-verordening in voorbereiding die volgens het ministerie van voeding en land bouw waarschijnlijk eind van dit jaar van kracht wordt. De verordening stelt als eis dat in legbatterijen uitsluitend nog in- geënte hennen mogen worden gebruikt. waren" dankzij de ongehinder de toegang tot gezond, zich voortdurend delend celmateri aal. Wetenschappers en farma ceutische bedrijven over de hele wereld hebben belangstelling getoond voor de nieuwe celkweektechniek. Onderzoe kers in de farmaceutische indu strie hebben al gezegd dat ze duizenden nieuwe medicamen ten kunnen testen op het cel materiaal van één enkel dier, zodat het leven van duizenden proefdieren kan worden ge spaard. Wel zal het handjevol veelbelovende medicijnen dat overblijft alsnog op levende die ren moeten worden uitgepro beerd. VERTALING: MARGREET HESLINGA Runen hebben voor veel men sen iets bizars, iets geheimzin nigs, zelfs iets griezeligs. Dat komt vooral door het misbruik dat de Hitlerbendes ervan maakten in de jaren 1933-'45. Maar in feite, zo zegt de Gro ningse germaniste drs. Tineke Looijenga, gaat het om het schrift van onze eigen voor ouders. Volgend jaar wordt er in Leeuwarden een internationale wetenschappelijke conferentie aan gewijd. Het runenschrift is voorna melijk gebruikt in Noordwest- Europa (Groot-Brittannië, de Nederlanden, Duitsland en Scandinavië). We kennen het schrift dankzij vele duizenden inscripties, die bij oudheidkun dig onderzoek zijn gevonden. Het overgrote deel is aangetrof fen in Scandinavië en op IJsland en Groenland. Veel teksten zijn in steen ge beiteld. In onze streken, waar voornamelijk vergankelijk ma teriaal is gebruikt, zijn weinig inscripties bewaard gebleven. Veel Friese runeninscripties zijn gevonden bij de in de vorige eeuw ingezette commerciële terpafgraving. In Duitsland hield het gebruik van de runen op met de komst van het christendom. In Friese streken zijn ook nog runenin scripties bekend uit de tijd na de komst van het christendom. In Engeland zijn runen nog vrij lang in gebruik gebleven en in Scandinavië'bestaat het schrift nog steeds. De runeninscripties vormen Reconstructie-tekening van een terphelling. In de Friese-Groningse terpen kunnen nog honderden runeninscripties verborgen zitten, tekening gpd een zeer interessante bron van informatie over een tijd waaruit ons vaak geen of zeer weinig schriftelijke stukken zijn overge leverd. Er worden vier groepen on derscheiden. De grootste is de Scandinavische, gevolgd door de Angelsaksische (Engelse), Continentale (Duitse) en de Friese. De Friese runen lijken het meest op de Angelsaksische, maar vertonen ook Scandina vische en Duitse invloeden. De Friese inscripties (21 in totaal) zijn hoofdzakelijk gevonden in Friesland, Groningen en het Duitse Oost-Friesland. Enkele Friese inscripties zijn afkomstig uit België en Engeland. De teksten zijn meestal kort. Het gaat om namen als Eda, Li, Aepa, Skanomodu, Weladu, of om aanduidingen zoals Aeni- wulufu (eenzame wolf), kabu (kam), ek unmaedit oka (ik, de onkwetsbare Oka) en edae:boda (oproep om de eed af te leggen). In Wijnaldum is in 1914 een ru neninscriptie met de naam van een god gevonden: Inguz. Er zijn enkele inscripties die langer zijn. Een wat ontroerende tekst is die op een in Westeremden ge vonden weefzwaardje: „adu- gislu methgisuhildu". Het zijn twee namen: „Adugisl met Gisuhilda" mogelijk door een verliefde man of vrouw ge maakt. Waarschijnlijk heeft het runen schrift zich uit het Latijnse schrift ontwikkeld en kwam het vanuit Zuid-Europa in Dene marken terecht. Vandaar breid de het zich uit. De Angelsaksen importeerden het schrift in Groot-Brittannië. De Friezen zouden het van de Angelsaksen hebben overgenomen. Het is volgens Looijenga op merkelijk, dat er tot dusverre bij de grootscheepse opgraving van Dorestad (Wijk bij Duurstede) geen enkele runentekst is ge vonden. Dorestad was een be langrijk centrum van de Friese handel ip een tijd dat het ru nenschrift volop in gebruik was. Ook uitgebreide archeologische onderzoekingen in het Engelse York leverden geen runen- vondsten op. Er kunnen in de Fries-Gro ningse terpen nog honderden runeninscripties verborgen zit ten. Ze werden in bepaalde ge vallen in edelmetaal gebeiteld, maar veel vaker geritst in hout ofbeenderen. Wetenschappers hebben een nieuwe methode ont wikkeld om dierlijke cellen maanden- of zelfs jaren lang in een reageerbuis te laten groeien. Met deze 'onsterfelijke' cellen kun nen nieuwe produkten worden getest, waardoor het gebruik van proefdie ren kan worden terugge drongen. LONDEN STEVE CONNOR THE INDEPENDENT Volgens deskundigen zou alleen al het aantal dieren dat bij het testen van nieuwe medicijnen wordt gedood met 99 procent kunnen worden teruggebracht. In Groot-Brittannië worden jaarlijks ruim drie miljoen proefdieren voornamelijk muizen en ratten gedood voor onderzoek, onderwijs en het testen van de veiligheid van cosmetische en industriële pro dukten. Nederland neemt per jaar ruim een miljoen proefdie ren voor zijn rekening. De 'onsterfelijke' cellen zijn afkomstig van genetisch veran derde muizen. Wetenschappers van het Ludwig Instituut voor Kankeronderzoek in Londen en van het Britse Nationale Insti tuut voor Medisch Onderzoek hebben die muis gecreëerd met een gen uit een apevirus dat een voortdurende celdeling ver oorzaakt. Alvorens dit apevirusgen bij de muizen in te brengen, heb ben de onderzoekers het gen eerst gekoppeld aan een 'gene- Het gebruik van proefdieren zoals apen en muizen voor het uittesten van medicijnen kan fors worden teruggedrongen. FOTO'S AP (links) en Stichting ANTI VIVISEKTIE tische schakelaar', waardoor het gen pas aktief wordt wanneer de temperatuur enkele graden daalt. De cellen van de gene tisch gemanipuleerde muizen gaan pas tot celdeling over bij een temperatuur van 33 graden Celsius, oftewel vijf graden be neden de lichaamstemperatuur. Waardevol aspect van deze nieuwe techniek is dat cellen uit bijna ieder orgaan of weefsel buiten het lichaam kunnen worden gekweekt. Zo zijn on derzoekers er voor het eerst in geslaagd bepaalde celtypen uit hersenen, spieren, botten, merg en ingewanden te kweken. Pro fessor Mark Noble, hoofd van het cel-neurobiologisch labora torium van het Ludwig Insti tuut, legt uit dat wetenschap pers nu „onderzoeken kunnen doen die voorheen onmogelijk

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10