Leidsch Dagblad Gonzalez toch weer winnaar in Spanje Wallage opvolger Ter Veld VN eisen hard optreden tegen Somalische strijders SPERZIEBONEN EN KIPKARBONADE. x Derde marathon breekt alle records Ter Veld vindt rust op Leidse grachten MAANDAG 7 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40175 LOSSE NUMMERS 1.60 Democratie hersteld 2 Guatemala kiest men senrechtenactivist Ra- miro de Leon Carpiro tot president. Daarmee is de democratie hersteld. den haag gpd Jacques Wallage wordt de nieu we staatssecretaris van sociale zaken. Hij volgt Elske ter Veld op, die vrijdag door de PvdA- top werd gedwongen af te tre den. Wallage is nu nog staatsse cretaris van onderwijs en we tenschappen. Wallage (46) staat bekend als een van de briljante politici van de PvdA. Hij sleepte samen met minister Ritzen, geheel tegen de zin van het CDA, een forse sala risverbetering voor het onder wijspersoneel door het kabinet en het parlement. In de kontak ten met het parlement, maar ook met de PvdA-achterban, overvleugelt hij door zijn optre den vaak menig prominent so ciaal-democraat. De nieuwe staatssecretaris is overigens geen kenner op het gebied van de sociale zekerheid. Tijdens zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft hij zich vrijwel uitsluitend met onder wijs bezig gehouden. Wallage studeerde sociologie aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Na een korte periode als wetenschappelijk medewerker, werd hij in 1972 wethouder on derwijs en cultuur van de ge meente Groningen. In 1981 werd hij lid van de Tweede Ka mer en in 1989 staatssecretaris van onderwijs en wetenschap pen. Wallage is een rasbestuurder en dat vindt hij zelf ook. Tijdens de vorige kabinetten Lubbers, toen Wallage als kamerlid in de oppositie zat, kweekte hij menig vijand in zijn eigen fractie. Hij zou te zeer gespitst zijn op het pluche van een hoge bestuurlij ke post, en dat werd hem kwa lijk genomen. Wie Wallage opvolgt op dat ministerie, en of er wel een op volger komt, was bij het ter per se gaan van deze editie nog niet bekend. Hardlopers en toeschouwers bepaalden gisteren het beeld in Leiden, waar voor de derde maal de 3M-marathon werd ge houden. Het was warm en ver, maar dat verhinderde niet dat opnieuw alle records voor wat betreft deelname en toeschou wers werden gebroken. Bijna 4.300 lopers kwamen aan de start bij de Groenoordhallen, een toename van 30 procent ten opzichte van vorig jaar. De warmte sloot toptijden vrijwel uit. De winnaar, de Pool Jarostaw Lewandowski, bleef vier minuten boven het par- coursrecord dat Leidenaar Huub Pragt in de allereerste marathon van Leiden neerzette. Bij de vrouwen leverde Natalia Baliakina met haar zege in een parcoursrecord van 2.38.32 wel een topprestatie, die haar 2.000 gulden opleverde. De toejuichingen waren niet van de lucht. Langs het par cours van 42 kilometer en 195 meter door Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude den haag gpd Onderzoek naar afluisteren gesprek advocaat-gevangene maatregel absoluut niet geldt voor gesprekken met advoca ten. „Er is duidelijk een fout ge maakt in Leeuwarden", aldus de woordvoerder. Volgens Justi tie is gebleken dat de intercom in De Marwei heeft openge staan, waardoor de bewaarder het onderhoud heeft kunnen volgen. De Nederlandse Orde van Ad vocaten noemt het afluisteren een ontoelaatbare inbreuk in het vrije verkeer tussen advoca ten en hun cliënten. „Dit vrije verkeer is een van de grondbe ginselen van het strafrecht", stelt een woordvoerder. Dë Or de wil weten waarom Justitie het nodig vond mee te luiste ren. „Het is des te ernstiger als men meent dat advocaten be hulpzaam zouden kunnen zijn bij ontvluchtingen." Pagina 2: Afluisten van advo caten ernstige inbreuk op de rechtsorde. Minister Hirsch Ballin van justi tie laat een onderzoek instellen naar het afluisteren van ge sprekken in Extra Beveiligde In richtingen (EBI's) tussen gevan genen en hun advocaten. Dit naar aanleiding van een inci dent in Leeuwarden. Vorige week blijkt in de Extra Beveiligde Inrichting De Mar wei in Leeuwarden het onder houd van een advocate met haar cliënt te zijn afgeluisterd. Dat kwam aan het licht toen de advocate in de gespreksruimte hardop vroeg hoe zij vanuit de inrichting naar het huis van be waring kon komen. Via de inter com gaf een bewaarder haar het antwoord. Een Justitie-woordvoerder zei gisteren dat vorig jaar na enkele ontsnappingen is besloten ge sprekken van gedetineerden in EBI's via de telefoon of bij be zoek af te luisteren, maar dat de Sperziebonen, 1 QQ 500 gram l.yy 01 Kipkarbonade, A QA kilo®®®® 5.90 T"i^/w Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 12 juni as 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. stonden tienduizenden rr Een goed deel van hen had zich tot taak gesteld om, naast de 'vaste' verfrissingsposten, de lopers op allerlei manieren water te voorzien. Met sponzen, bekers, emmers en zelfs tuinslangen hield men het le gioen zo koel mogelijk. Mede dankzij die hulp kwam 88 pro cent van de deelnemers aan de tien kilometer, de halve en hele marathon uiteindelijk aan de finish op de Schipholweg. Valsemunters 3 Enschedé heefteen procédé ontwikkeld waardoor vals geld maken met de kleurenkopieerder niet meer kan. Brandstichting 5 Nieuwe aanslagen op Turken en gewelddadi ge botsingen overschadu wen demonstraties tegen vreemdelingenhaat. Japanse winnares /jnDe Japanse violiste I J Yayoi Toda is win nares geworden van het Koningin Elizabeth Con cours in Brussel. Conservatieven winnen flink, maar socialisten blijven grootste De Spaanse Socialistische Arbeiderspartij (PSOE) van premier Gonzalez blijft de grootste partij van het land. De socialisten krijgen 159 van de 350 zetels in het parlement, zo bleek van ochtend nadat 99 procent van de stemmen was ge teld. De rechtse Partido Po pular (PP) van José Maria Aznar veroverde niet meer dan 141 zetels. barcelona ruud de wit correspondent De Spanjaarden zijn gisteren massaal naar de stembus ge gaan. Van de 31 miljoen kiesge rechtigden bracht 75 procent zijn stem uit, tegen 70 procent vier jaar geleden. De opiniepeilingen hadden de afgelopen weken een nek- aan-nekrace voorspeld tussen de PSOE en de PP, maar ze pei lingen bleken er behoorlijk naast te zitten. De PSOE ver overde heel wat meer stemmen dan verwacht, hoewel de partij 16 zetels verloor ten opzichte van 1989. Het was niettemin de zesde achtereenvolgende keer dat de PSOE de verkiezingen wr1. De verkiezingsuitslag maakt het waarschijnlijk dat Felipe Gonzalez voor de vierde maal in successie een socialistische re gering gaat leiden, hoewel de partij voor het eerst geen abso- Aanhangers van Felipe Gonzalez feliciteren de Spaanse premier met zijn nipte verkiezingswinst. foto reuter lute meerderheid behaalde. De tweede man van de PSOE, Alf onso Guerra, zei voorstander van een socialistische minder heidsregering te zijn. Bij belang rijke kwesties en nieuwe wets voorstellen kunnen, aldus Guer ra, ad hoc met andere partijen akkoorden worden afgesloten. Ook moet niet worden uitge sloten dat Gonzalez een aantal niet- partijgebonden ministers in zijn nieuwe regering op neemt om kritiek van de oppo sitie op een socialistische min derheidsregering te pareren. Verder blijft de mogelijkheid bestaan dat Gonzalez afspraken gaat maken met de Catalaanse regionale partij CiU en de Bas- kische PNV over samenwerkig in het parlement. Door de electorale meevaller van de PSOE maakt de enorme winst van de PP van 34 zetels minder belangrijk. Opvallend was dat de voorspelde grote winst voor Verenigd Links (IU) van de communist Julio Anguita uitbleef. IU wordt met 19 zetels wel de derde politieke partij van Spanje, met twee zetels meer dan de Catalaanse CiU. Pagina 2: Spanje dwingt Gon zalez tot dialoog. washington hans de bruun correspondent De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft de vredes macht in Somalia de vrije hand gegeven bij het opsporen en aanhouden van de rebellen die in de hoofdstad Moqdishu tien tallen VN-soldaten in een hin derlaag hebben gelokt. Zeker 22 Pakistaanse blauwhelmen wer den daarbij gedood en tiental len gewond. In een spoedzitting van de Veiligheidsraad werd de actie afgelopen nacht scherp veroordeeld. „We zijn ziedend over wat er is gebeurd", zei de Amerikaanse VN-ambassadeur Albright. „Dit is voor ons onbegrijpelijk en on aanvaardbaar." Alle vijftien le den van de V-raad stelden in een resolutie dat de comman danten van de VN-macht in So malia „alle nodige maatrege len" mogen nemen om de da ders aan te houden. Het gaat volgens de VN om eenheden van de machtige krijgsheer Mo- hamed Farah Aideed. De VN besloten onmiddellijk om hulpverleners uit Somalia te evacueren. Volgens hulpverle ners hebben Aideeds mannen gezegd nog meer VN-posities te zullen aanvallen. In de resolutie wordt de VN-landen gevraagd gevechtshelikopters en pantser wagens beschikbaar te stellen om VN-soldaten en hulpverle ners te beschermen. De dood van 22 blauwhelmen is het zwaarste verlies voor VN- vredestroepen sinds 1961, toen 44 VN-militairen omkwamen bij gevechten in Congo. De slachting vond plaats bij de in spectie door de VN-troepen van een pakhuis waar de strijders van Aideed wapens zouden hebben opgeslagen. De VN had Aideed van de inspectie op de hoogte gesteld. Toen de vooral Belasting pakt Zwarte Markt aan beverwuk frans van den berg wie de verkoper is, welke pro- dukten worden verkocht en hoe groot de omzet is. Deze waarne mingen zijn aangekondigd in een brief die ter plekke is uitge reikt. Tijdens de bezoeken van de belastingdienst worden ook vra genlijsten uitgereikt. Later wordt een groep standhouders geselecteerd die extra aandacht van de belastingdienst krijgt. Met name ondernemers die geen verantwoording over hun inkomsten kunnen afleggen worden onder de loep geno men. Diegene die niets afdroe gen, moeten alsnog vanaf 1990 aangifte doen. De actie van de inspecteurs duurt tot begin juli. De Zwarte Markt in Beverwijk doet zijn naam eer aan: de meeste standhouders werken zwart. Van de 800 ondernemers met een langdurig huurcontract blijken er slechts 130 belasting te betalen. Vandaar dat de be lastingdienst uit Zaandam de komende maanden de onder nemers op de Zwarte- en Oos terse Markt scherp gaat contro leren. De opzet van de actie is om de standhouders vrijwillig te be wegen aangifte te doen voor de inkomsten- en omzetbelasting. De belastingdienst gaat alle stands langs om te acF leiden Rust. Dat is wat de opge stapte staatssecretaris Elske ter Veld nodig heeft. In haar woon plaats, Leiden, was rust drie da gen na de breuk met de PvdA vrij gemakkelijk te vinden. Ondanks het marathongeweld dat de stad teisterde. Samen met haar partner Wim Fortuyn zocht de politica de luwte op van de Leidse grachten. Zaterdag mag Ter Veld opnieuw het water op. Minister Ter Beek van defensie heeft zijn partijgeno te gevraagd met het hele kabinet een dagje mee te varen bij de ma rine. De uitnodiging geldt voor al le bewindslieden met hun part ners en kinderen. Hoewel Ter Veld geen deel meer uitmaakt van het kabinet, mag ze toch mee. Tijdens het uitstapje, op twee fregatten, zal de marine op zee demonstre ren waartoe zij in staat is. Pagina 3: CDA eist duidelijkheid van PvdA. foto loek zuyderduin Nog geen abonnee BEL: 071-128030 HET WOORD IS AAN Corinne van den Bome Pil of geen pil, als zij trouwt haalt de vrouw een klein kind in huis. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 16 HET WEER Zonnig en warm Vannacht een enkele mistbank en minimumtemperatuur 12 graden. Overdag overwegend zonnig en middagtemperatuur van 21 gra den op de Waddeneilanden tot 28 in het zuiden van het land. Zwakke tot matige oostelijke wind. Militair raakt voet kwijt door mijn Cambodja den haag anp uit Pakistani bestaande eenheid bij het pakhuis kwam, werd zij onthaald op een regen van ko gels. Volgens de VN-gezant in Moqdishu, de Britse admiraal Jonathan Howe, hebben de strijders de VN-soldaten in een hinderlaag gelokt. Het bureau van VN-secreta ris-generaal Boutros Ghali noemde de aanval „een bere kende schending van de wa penstilstand", bedoeld om de VN-eenheden in Somalia te in timideren. Pakistan eiste de ar restatie van Aideed. De VN-soldaten zijn in Soma lia om een eind te maken aan de burgeroorlog die sinds begin vorig jaar al meer dan 350.000 het leven heeft gekost. Pagina 2: Somalische krijgs heer Mdeed doorn in vlees Verenigde Naties. Een 36-jarige luitenant-ter-zee uit Den Helder is gisteren in Siem Reap in Cambodja ernstig gewond geraakt. De man stapte op een mijn, waardoor een deel van een voet werd weggeslagen. Bovendien brak hij zijn onder been op een aantal plaatsen. Zaterdagavond liep een aan tal voertuigen bij Siem Reap op mijnen. Het Nederlandse Mine Clearing Supervising Team waarvan de man deel uitmaakt, werd verzocht een kijkje te ne men. De man is per helikopter naar het Royal Thay Airforce Hospi tal in Bangkok vervoerd. GOED NIEUWS Lci<hch «.Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. T»4 Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: ipprr maand, a,..oma.,wl, 28.7*0 Per U. Dvm-M ju.OI aal Of bel 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1