Washington tekent toch bio-verdrag Ankara slaapt en de nazi's slaan toe' Buitenland op Londense vliegvelden Slachtoffers eisen gerechtigheid Bidden tegen ongeluk Westerse kopzorgen over wapens Oekraïne De Lozada bij zege niet zeker van presidentschap Bolivia Italië: het stemlokaal als proeftuin Mongolië kiest president ^ZATERDAG 5 J 'resse Agen-.u Independent j Tocht in wielkast DC-8 overleefd Miami Een 13-jarige Colombiaanse jongen heeft een drie uur durende vliegtocht van Bogota (Colobia) naar Miami (VS) in een wielkast van een DC-8 overleefd. Hij tuimelde gisteren na de landing bewusteloos en halfbevroren uit de wielkast. Dat hij niet bij het inklappen van het landingsgestel was doodgedrukt of door zuurstofgebrek of door de vrieskou is gestorven, mag wel een wonder heten. Weer stevige klap voor maffia Palermo De Italiaanse politie heeft gisteren op Sicilië 23 ver moedelijke leden van de maffia gearresteerd. De aanhoudingen werden verricht in en om de stad Corleone, het bolwerk van de maffia-familie van Savatore 'Toto' Riina. Tot de arrestanten be horen twee neven van Riina. De maffia-baas zelf zit al enige tijd achter de tralies. Franse immigratiechef weg uit protest parus Het hoofd van Frankrijks Bureau voor Internationale Mi gratie, Pierre-Louis Remy, is opgestapt uit protest tegen het ont werp voor een immigratiewet. Het wordt voor buitenlanders ex treem moeilijk om nog vaste voet aan de grond te krijgen in Frankrijk, aldus Remy. Het wetsvoorstel van de minister van binnenlandse zaken, Pasqua, moet de emigratie uit landen bui ten de Europese Gemeenschap bijna geheel stilleggen. Tieners verdacht van drie moorden west Memphis In de Amerikaanse staat Arkansas heeft de politie drie tieners aangehouden die ervan worden verdacht dat ze vo rige maand drie jongetjes van acht jaar hebben vermoord. De verdachten zijn 16,17 en 18 jaar oud. Over het motief voor de moorden zegt de politie niets. Britse soldaat krijgt levenslang Belfast Een Britse soldaat kreeg gisteren levenslang voor moord op een 18-jarige vrouw die hij in Noord-Ierland doodschoot ter wijl ze een tochtje maakte in een gestolen auto. Een andere sol daat kreeg zeven jaar cel wegens poging tot moord. De militai ren openden in september 1990 in Belfast het vuur op de auto waarmee de pretrijdster en een vriend door een wegblokkade re den. Ook de 17-jarige bijrijder kwam daardoor om het leven. GrotC ChaOS '®m leiderschap te tonen londen cees van zweeden correspondent Het personeel van British Air ways stemde gisteren in met een akkoord tussen hun bon den en de directie. Maar dat kon niet meer voorkomen dat er op de Londense luchthavens Heathrow en Gatwick chaos ontstond door een staking. Naar schatting 70.000 reizi gers werden gisteren de dupe van het arbeidsconflict. Op Gat wick kwam slechts één vlucht binnen. Vanaf Heathrow vertrok een handjevol vliegtuigen. Nor maliter verwerken de twee luchthavens samen 420 vliegtui gen per dag. Veel reizigers bleven thuis, maar anderen waren niet op de hoogte van de staking. „Wij wis ten van niets", aldus Axel Olsen, die met zijn vrouw vanuit de VS op Heathrow aankwam voor een BA-vlucht naar Kopenha gen. „We zijn hier niet blij mee. We wilden in Kopenhagen de bruiloft van onze zoon bijwo nen." Een aantal gestrande rei zigers kon met andere lucht vaartmaatschappijen alsnog de plaats van bestemming berei ken. Reizigers die vluchten had den geboekt van naar Manches ter kregen van BA kaartjes voor de trein. Aanleiding tot het arbeids conflict was het directievoome- men om steeds meer werk uit te besteden aan derden. new york ap De Amerikaanse ambassadrice bij de Verenigde Naties, Made leine Albright, stak gisteren niet onder stoelen of banken dat haar land blijft aanhikken tegen onderdelen van het verdrag. „Maar het verstand geeft ons in tot de conventie toe te treden en leiderschap te tonen", zei ze. De regering-Bush vond dat aan het verdrag een heel ver keerde draai kan worden gege ven. Het zou namelijk kunnen worden opgevat als een ver plichting voor Amerikaanse be drijven om hun technologische verworvenheden te delen met landen die de natuurlijke ASMAYA J ESSICA LUTZ correspondent Toen mevrouw Gene, de moeder van de drie kinderen die omkwamen bij de ra cistische aanslag in Solingen, de wee klagende vrouwen voor haar huis in Mercimekköyü zag, werd ze woedend. Ze gaf een vrouw een tik op haar hoofd en zei: „Niet huilen! De doden zijn dood, die komen niet meer terug". Maar bij het doodsgebed voor haar kin deren werd het ook haar te machtig. Naar islamitisch gebruik waren de vrouwen niet aanwezig bij de teraarde- besteling. Ook de moeder niet. Ze kwam 's ochtends, samen met een officiële delegatie uit Solingen, aan in haar geboortedorp, zo'n 150 kilometer van de Zwarte-Zeekust. Het 250 wonin gen tellende dorpje was overspoeld door buitenlandse journalisten die met hun spijkerbroeken vreemd afstaken te gen de vrouwen met hun bontgekleur de rokken en de mannen in hun sjofele donkere pakken. Dit is Anatolië, het arme achterland waar de vrouwen nog steeds met een schoffel het land bewerken en met de sikkel oogsten. De opbrengst van de ak kers was 25 jaar geleden al niet meer voldoende Net als de familie Gene trokken destijds nog vele anderen weg. Zij die niet naar Europa konden omdat ze volgens de buitenlandse keurings diensten niet gezond of sterk genoeg waren, probeerden hun geluk in Istan bul. Maar gisteren was iedereen aanwe zig om in het verdriet te delen. Waarheen ze ook uitgezwermd zijn, het geloof van de dorpsbewoners blijft rotsvast. De 77-jarige grootvader van de overleden kinderen zei, net als zijn dochter: „Het is Gods wil. We moeten geduld hebben, want in de andere we reld zullen we hen weer in onze armen kunnen sluiten". Er heerste eerder ver wondering dan kwaadheid over de ra cistische aanslag in Duitsland. Gelatenheid was er allerminst in het stadje Tashliova, waar het officiële ge deelte van de begrafenisplechtigheid plaatsvond. Na het vrijdaggebed, dat in heel Turkije steeds meer ontaardt in een fundamentalistische protestmani festatie, trok hier een betoging door de smalle straatjes. Vlaggen werden ver brand en spandoeken en leuzen riepen op tot wraak, niet alleen op de Duitsers, maar ook op de PKK, de Kurdische af scheidingsbeweging. Want wraak wacht iedereen die de eensgezindheid van de Turken bedreigt. 'Europa, we hoeven je niet', 'We willen een moslim-premier' en 'Ankara slaapt en de nazi's slaan toe'. De kritiek op de Turkse regering is al eerder in de media geuit. Het kabinet wachtte lang met een reactie op de aan slag in Solingen, omdat vanwege het is lamitische Offerfeest nauwelijks be windslieden in Ankara waren. President Demirel gaf pas woensdag commen taar, vanuit zijn vakantiehuis aan de zuidkust. Gekleed in een t-shirt en een baseballpet met de tekst 'Number 1' verklaarde de president hoe diep be droefd hij was. Maar gisteren was hij in vol ornaat in Tashliova om de burgers op te roepen tot verdraagzaamheid. „Het Duitse volk heeft getoond net zo geschokt te zijn als wij. De minister van buitenlandse za ken is hier om te zeggen dat hij zich schaamt. Dat aanvaard ik als een garan tie dat het Duitse parlement zijn best zal doen dit soort gruweldaden te voor komen", aldus Demirel. De Duitse minister Kinkel benadrukte dat de Turken niet meer weg te denken zijn uit Duitsland en riep zijn gehoor op niet toe te geven aan wraakgevoelens. „We hebben gisteren <ie 16-jarige ge wonde Hatice Gene bezocht in het zie kenhuis. Ze zat hand in hand met haar beste Duitse vriendin. Laten we deze twee meisjes als voorbeeld nemen", sprak de bewindsman. Dat mooie woorden alleen niet ge noeg zijn, is echter wel duidelijk. Voor afgaand aan de plechtigheid zette de Turkse vice-premier Inönü op een rijtje welke concrete maatregelen er moeten worden genomen. „Het is op de eerste plaats een veiligheidskwestie. De da ders van dit soort aanslagen mogen geen enkele gelegenheid krijgen. Maar we moeten ons ook afvragen waarom dit soort dingen gebeurt. Er is in Duits land een anti-buitenlandse 'houding. Om die tegen te gaan, is een politieke en culturele benadering nodig die zich ook tot het onderwijs uitstrekt. Er moet duidelijk worden gemaakt dat de Tur ken veel hebben bijgedragen aan de Duitse samenleving, niet in de laatste plaats op economisch gebied." De Turkse vice-president pleitte ver der voor een strenger optreden tegen rechts-extremistische bewegingen in Duitsland. „Na de aanslag in Mölln zijn drie extreem-rechtse organisaties ver boden, maar kennelijk is dat niet vol doende. We zullen zien of verscherpte maatregelen afdoende zijn. Dit soort aanslagen mag nooit meer voorko men." De Verenigde Staten hebben gisteren alsnog het zogehe ten biodiversiteitsverdrag ondertekend dat de bedreigde dieren- en plantenwereld voor uitsterven moet behoe den. De vorige Amerikaanse president, Bush, had gewei gerd het vorig jaar op de milieutop in Rio de Janeiro be reikte verdrag te ondertekenen. De landen van de Eu ropese Gemeenschap, Japan en meer dan 150 andere landen zetten toen wel hun handtekening. grondstoffen voor hun produk- ten leveren. Daarbij dacht de toenmalige Amerikaanse rege ring onder meer aan producen ten van medicijnen. Bush' opvolger, Clinton, kon digde echter in april een koers wijziging aan. VN-ambassadrice Albright zei gisteren dat de re- gering-Clinton vast van plan is „om bedreigingen van het milieu even serieus te nemen als andere bedreigingen van on ze veiligheid". Ze riep echter ook alle landen die het verdrag hebben getekend op geen be perkingen op te leggen aan pro- dukten of technologieën die het resultaat zijn van hoogontwik keld biologisch onderzoek. new delhi» In de Indiase hoofdstad New Delhi was een hindoe-jon geren gisteren in een rivier in gebed verzonken. Hij deed dat ter ge legenheid van een maansverduistering. Volgens hindoes brengen zons- en maansverduisteringen ongeluk, foto ap john moore kiev/BRUSEEL Rtr-AFP-DPA De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel maken zich grote zorgen over de kernwa penmacht Oekraïne. Alles wijst erop dat deze voormalige Sov jet-republiek van plan is een deel van zijn kernwapens te houden. Die indruk is nog versterkt doordat het Oekraïnse parle ment gisteren bepaalde dat het later deze maand wel weer een verder praat over de eventuele ondertekening van het Start verdrag en hel non-proliferatie verdrag. In het eerste verdrag hebben de VS en de toenmalige Sovjetunie afgesproken hun kernwapenarsenalen drastisch in te krimpen, het tweede ver drag is gericht tegen de verdere verspreiding van kernwapens in de wereld. De Oekraïnse president. Kravtsjoek, zei gisteren dat zijn land zich zal houden aan de toezegging dat het al zijn kern wapens zal verwijderen, maar kennelijk denkt het parlement daar anders over. Het ziet err parlement eers heidsgaranties bovendien Hotel op randje van afgrond londen Rtr-DPAeen zeventien meter hoge klif. Over een lengte van enkele Gasten van een Brits badhotel honderden meters was een 50 hebben gisteren in allerijl hun meter brede strook van de klif koffers moeten pakken, de re- omlaag gegleden. Het vier-ster- den daarvan was een aardver- renhotel Holbeek Hall in Scar- schuiving waardoor hun hotel borough kwam daardoor aan de aan de noordoost-kust van En- rand van de klif te liggen. De geland nog maar een meter ver- aardverschuiving ontstond door wijderd was van de rand van hevige regens. aar uit dat het t keiharde veilig- wil en dat het geld wil zien -timing van de 176 intercontinentale raket ten, met 1.240 kernkoppen, en de ongeveer 500 kruisraketten die nog in Oekraïne staan. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liet gis teren weten dat Washington er toe neigt met Oekraïne veilig heidsregelingen te treffen in het hoop dat dat land dan zijn kern wapens wegdoet. Woordvoerder loe Snyder weigerde bijzonderheden te ge ven over de voorstellen die mi nister van defensie Les Aspin morgen doet aan de autoritei ten in Kiev. Miljoenen kiezers op drie continenten maken dit weekeinde de gang naar de stembus. Van daag en morgen worden in Letland de eerste vrije parlementsverkiezingen gehouden sinds deze Baltische republiek in augustus 1991 zijn onafhankelijkheid herkreeg. Een vooruitblik stond in de krant van gisteren. Spanje kiest morgen een nieuw parlement De peilingen wij zen op een fikse nederlaag voor de regerende socialisten van Felipe Gonzalez. Elders in deze krant (pagina 2) een uitgebreide beschouwing. Mongolië en Bolivia kiezen morgen een nieuwe president En de Italianen gaan naar de stem bus om 1.230 nieuwe gemeenteraden te kiezen. Bijgaand drie korte overzichten. De liberaal Gonzalo Sanchez de Lozada is bijna zeker van de overwinning in de Boliviaanse alge mene verkiezingen van morgen. Dat geven ten minste alle onafhankelijke opiniepeilingen aan. Maar daarmee is nog lang niet gezegd dat hij ook de nieuwe president wordt. Die onzekerheid hangt samen met het bijzondere kiessysteem van Bolivia. Wanneer geen van de kandidaten de absolute meerderheid behaalt kiest uiteindelijk het parle ment uit de best gekwalificiceerde kandidaten het staatshoofd. Tweemaal is het al gebeurt dat daar door de als tweede geeïndigde kandidaat presi dent werd. „Het ergste wat je in Bolivia kan over komen is de verkiezingen winnen. Je moet derde worden. Heb ik ook echt geprobeerd trouwens, maar het is me niet gelukt zei Sanchez de Lo zada onlangs met de hem kenmerkende ironie. De Lozada wordt in de peilingen gevolgd door de voormalige dictator Hugo Banzer, kandidaat van het regerende Patriottisch Akkoord (AP) en door de kandidaat van de populistische Burgerlijke Eenheid Solidariteit (UCS), de machtige bierfabri kant Max Fernandez. De Lozada, die de eerste 21 jaar van zijn leven in Amerika heeft gewoond, was eind jaren tachtig minister van planning. Hij heeft een omvangrijk plan klaarliggen dat het straatarme Zuidamcri- kaanse land buitenlandse investeringen moet op leveren, zonder dat de Bolivianen de greep op de economie verliezen. kiev» Twee hongerstakers knappen een uiltje voor het Oekraïnse parlement in Kiev. Ongeveer twintig invaliden en andere slachtoffers van de kernramp bij Tsjemobil zijn in Kiev in hon gerstaking. Ze hopen daarmee het behoud af te dwingen van de projecten voor slachtoffers van de ramp. Die projecten worden door bezuinigingen bedreigd. foto epa rome eelco v correspondent Morgen gaan 11 miljoen Italia nen naar de stembus om 1.230 gemeenteraden en zes provin cieraden te kiezen. De verkie zingen zijn een belangrijke test voor de turbulente landelijke politiek. Maar ze gelden ook als proeftuin voor staatkundige hervormingen die een eind moeten maken aan de crisis van het Italiaanse politieke systeem. Eerlijkheid en respect voor de kiezer moeten in de plaats te komen van de vaak sinistere en corrupte machtspolitiek van de partijen. Men streeft naar een einde van de versnippering en naar stabiele, krachtdadige re geringen. Kem van de hervor mingen is de overgang van een kiessysteem met een evenredig heidsprincipe (zoals we in Ne derland kennen) naar een sys teem met een meerderheids principe en, waarschijnlijk, een direct door het volk gekozen premier. Op plaatselijk niveau is de vernieuwing al een feit. De bur gemeester zal direct worden ge kozen. In gemeenten tot 15.000 inwoners gebeurt dat met een systeem wat ertoe leidt dat in de praktijk slechts twee kandidaten elkaar bestrijden, terwijl in de grote(re) steden de kandidaten moeten proberen meteen in de eerste ronde meer dan 50 pro cent van de stemmen te verza melen. Wie dat lukt, mag 60 procent van de zetels verdelen onder de partijen die hem of haar hebben gesteund. Aangezien hoogst zelden een kandidaat in een grote stad een absolute meerderheid zal halen, is voorzien in een tweede stem ronde, die op 20 juni zal plaats vinden. De twee kandidaten die de meeste stemmen kregen in de eerste ronde gaan door naar die tweede ronde. Deze proce dure maakt de persoon van de politicus belangrijker dan nu en zo hoopt men het vastgelopen politieke systeem nieuw leven in te blazen. Nieuwe politieke groeperingen en allianties ste ken de kop op, terwijl de oude. van corruptie beschuldigde par tijen uit alle macht proberen zichzelf, al dan niet oprecht, te vernieuwen. De Italiaanse 'flu welen revolutie', tot nu toe uit gevoerd door justitie en politie, krijgt een politiek vervolg den haac ANP Mongolië gaat morgen naar de stembus om een nieuwe presi dent te kiezen. De huidige pre sident, Punsalmaagiyn Ochir- bat, lijkt volgens de laatste opi niepeilingen op de meeste steun te kunnen rekenen. Onder het bewind van Ochir- bat ijlt de Mongoolse economie weliswaar van crisis naar crisis, maar de kiezers vinden dat hij de kans moet krijgen om zijn vrije marktbeleid verder op te bouwen zonder inmenging van de voormalige communistische partij. Ochirbat heeft die partij, nu de Mongoolse Revolutionare Volkspartij (MRV) geheten, de rug toegekeerd. Als waar land van uitersten koos de MRV als opvolger van de praktisch inge stelde Ochirbat een geheelont- houdene estheet. Lodongyn Tu- dev. die zijn steun niet zozeer vindt bij de brede massa alswel bij de intellectuele elite.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7