Stijging asielaanvragen structureel Binnenland Beeldenstorm 'Bekentenis tegenover 06-11 heeft geen waarde' 'Wat heb je eraan als Brinkman de wijk ingaat?' Jongeren houden maandag tribunaal voor justitiepaleis 'Is 't lekker in het koeienbad ZATERDAG 5 JUNI 1993 5 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappen ke Persd* i Snelfoon voor haastige reiziger den haag Op de NS-stations komen 'Snelfoons' voor haastige reizigers. In deze telefooncel kunnen alleen korte gesprekken worden gevoerd. De verbinding wordt na anderhalve minuut vanzelf verbroken. De wachttijd voor de Snelfoon is dus voor spelbaar, zo heeft PTT Telecom gisteren bekendgemaakt. Er ko men voorlopig twintig van deze cellen op stations in vier steden. Actie tegen moppen over joden Rotterdam In Hoogvliet mogen geen discriminerende moppen meer worden getapt over joden of negers. De gemeente heeft een gedragscode tegen discriminatie ontwikkeld, waarin dat staat. Ambtenaren en bestuurders hebben onderling afgespro ken elkaar aan te spreken op discriminerend gedrag. Overtreden ze de regels, dan kunnen ze worden gestraft met een disciplinai re maatregel of aangifte bij de politie. Open brief aan Duitse ambassadeur den haag De Duitse ambassadeur in Nederland, K. Citron, heeft gisteren in Den Haag een open brief aan zijn regering in ont vangst genomen. Tal van organisaties die zich bezighouden met buitenlanders en bestrijding van fascisme en racisme eisen dat de Duitse regering onmiddellijk krachtige maatregelen neemt om de daders van de aanslagen op buitenlanders op te sporen en strafrechtelijk te vervolgen. De brief is een reactie op de dood van twee jonge Turkse vrouwen en drie kinderen in het Duitse Solingen. Gisteren werden ze in Turkije begraven. Opgravingen naar Romeins kanaal utrecht» De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) begint volgende week met opgravingen aan de Meerndijk in de gemeente Vleuten-De Meem. Deze dijk, die da teert uit het jaar 1200, is zeer waarschijnlijk gebouwd op een oud Romeins kanaal. Het twee kilometer lange kanaal vormde een kunstmatige verbinding tussen de rivieren de Oude Rijn en de Hollandsche IJssel en het Romeinse fort bij De Meem, zo ver- mof dt de ROB. Op zaterdag 12 en zondag 13 juni zijn de opgra vingen te bezichtigen voor geïnteresseerden. Directeur Vreemdelingenzaken noemt groei 'alarmerend' Het aantal asielzoekers in Nederland gaat naar de dertig duizend per jaar. Er kunnen maar twintigduizend aan vragen per jaar worden afgehandeld. Dat probleem lijkt structureel te worden. den haag anpIn de eerste vier maanden van dit jaar hebben 8.902 asiel- Directeur H. Nawijn van de di- zoekers zich aangemeld, van rectie Vreemdelingenzaken van wie meer dan de helft uit voor- het ministerie van justitie stelt malig Joegoslavië, Irak en So- dat in de Justitiekrant van deze malia. In dezelfde periode over maand. Hij kampt bovendien het afgelopen jaar waren dat er met een vacaturestop, waardoor 4.740. Nawijn vindt die stijging zestig posten niet zijn ingevuld. alarmerend. Naast het teveel aan vol gens Nawijn vaak niet terechte asielaanvragen is de opvang van asielzoekers te duur. Nu komt dat op dertigduizend gul den per asielzoeker per jaar. Dat moet naar hoogstens twintig duizend gulden per jaar terug, bijvoorbeeld door goedkopere huisvesting. Ook daar ligt een probleem. Op het ogenblik zijn dringend dertigduizend woningen nodig voor asielzoekers. „Wat blijkt nu: alleen al in Amsterdam wor den ongeveer 26.000 wooneen heden bewoond door illegalen", aldus Nawijn in de Justitiekrant. De grote, mogelijk blijvende toeloop van asielzoekers leidt Nawijn af uit de aanvragen van „echt problematische" gevallen: mensen uit het voormalige Joe goslavië, Irak en Somalia. Na wijn ziet echter verbetering in de toestand in Somalia en Justi tie vraagt zich af of Somaliërs nog wel als vluchteling moeten worden erkend. Maar een groot aantal nieuwe probleemgebie den dient zich aan: Oost-Euro pa, de voormalige Sovjetunie en de Derde Wereld. Terugdringen van het aantal ongegronde verzoeken blijft een eerste vereiste. Naast een ge richte controle op zesduizend „gevoelige" binnenkomende vluchten door de marechaussee bepleit Nawijn een controle van dezelfde vluchten bij vertrek, in het land van herkomst. Met een rotterdam anp Met een dikke stapel papieren stapte de Rotterdammer deze week de rechtszaal binnen. Hij had er hard aan gewerkt om de rechtbank ervan te overtuigen dat hij niet degene is die zijn 38-jarige stadgenoot op 8 janu ari om het leven bracht. Diens levenloze lichaam werd op de bewaiste ochtend aange troffen in het huis van de ver dachte. De man was door een messteek in de borst gedood. De verdachte zelf had de politie gewaarschuwd via het alarm nummer 06-11. „Ik heb hem vermoord. Wat moet ik nu doen? Ik zie bloed! Er zit een mes in z'n borst, moet ik dat er- uithalen?", had hij dronken en overstuur geschreeuwd. De te lefoniste had hem nog gekal meerd: „Kijk maar even een an dere kant op en laat alles maar zitten hoe het zit. De politie komt zo." De bijna een kwartier duren de bandopname van het alarm- gesprek werd beluisterd tijdens de rechtszitting. Luid en duide lijk klonk de verklaring dat de verdachte zijn stadgenoot had gedood omdat deze ongewenst „contact" met hem wilde. Vervolgens kwam hij met een nieuw verhaal: In het huis van bewaring zou iemand hem zijn komert vertellen dat niet hij, maar iemand anders het had gedaan in opdracht van de bo venbuurman en diens zoon, met wie de verdachte al gerui me tijd ruzie had. De advocaat vroeg om vrij spraak. De bekentenis aan de telefoniste, het enige bewijsma teriaal, heeft volgens hem geen waarde, omdat zijn cliënt op dat moment dronken en volledig in paniek was. De officier van jus titie eiste zeven jaar cel tegen de Uitspraak op 17 juni. aantal landen dat dc reputatie heeft veel ongegronde asielaan vragen aan te leveren, onder handelt Nederland daarover. Binnen de EG, op de interna tionale luchthavens en bij de buitengrenzen moet een nog intensievere controle komen. „Flauwekulverhalen" rond asielaanvragen kunnen zo snel ler worden afgehandeld en de mensen die ze ophangen kun nen ook weer snel verdwijnen, meent Nawijn. Ossenaar niet vervolgd voor brandstichting den bosch anp Een 33-jarige inwoner van Oss wordt niet strafrechtelijk ver- volgd voor het in brand steken van de woning van zijn in Tur kije geboren plaatsgenoot die vorige week zelfmoord pleegde. De man moet zich binnenkort voor de politierechter in Den Bosch alleen verantwoorden voor het aanrichten van vernie lingen in de woning van de Turkse Ossenaar. Officier van justitie mr. P. Bender heeft dit gisteren meegedeeld. In verband met de brand stichting en de vernielingen voelde de Ossenaar, die de Ne derlandse nationaliteit had. zich dermate bedreigd dat hij niet meer terug wilde naar zijn wo ning. Toen de woningbouwver eniging weigerde hem een an der huis toe te wijzen, goot de man ter plekke benzine over zich heen en stak zichzelf in brand. Hij overleed enkele da gen later aan zijn verwond in gen. Uit het onderzoek van de po litie is niet gebleken dat de ver dachte betrokken is geweest bij de brandstichting. Wel staat vast dat hij enkele uren voor de brandstichting de inboedel met j een bijl kort en klem heeft ge slagen. Dat gebeurde na een langslepende ruzie over het ge bruik van een speelplaatsje door Turkse en Nederlands? kinderen. De verdachte ontkent dat hij de vernielingen heeft aangericht. Jonge CDA-ideoloog Jansen schrijft boek over stereotypen in armoededebat Hij zit nog maar kort in de denktank van het CDA en dat is te merken. Op een frisse, onbevangen manier schopt Thijs Jansen (32) tegen heilige huisjes. Zo vindt hij dat CDA'ers niet langer de vorming van islamitische scholen moe ten tegenhouden. Hij zegt ook hardop dat minderheden onderling hopeloos zijn verdeeld en tal van taboes kennen. En dat autochtonen zich soms ook best bedreigd mogen voelen. Jansen schreef een boek over stereotypen in het ar moededebat. Een gesprek met een jon ge CDA-ideoloog. den haag wilfred scholten Thijs Jansen ergert zich groen en geel aan al die platgetreden paden in het minderhedendebat. „Zien we op de tele visie hoe een verslaggever nerveus Zui len, de Utrechtse wijk met veel minder heden, binnenrijdt. Hij stelt die wijk voor als één groot probleemgebied, maar in al die jaren dat ik er woon, is mijn fiets nog nooit gestolen." Maar het zijn niet alleen de media. Ook politici benaderen het minderhe denvraagstuk altijd op dezelfde manier: als probleem. En nog te vaak zonder dat ze weten waarover ze praten. Jansen, sinds kort medewerker bij het Weten schappelijk Instituut (WI) van het CDA, heeft daarom zijn twijfels over de dog ma's in het minderhedendebat. „Politici roepen altijd dat alleen werk voor minderheden hun integratie in on ze samenleving bevordert. Maar als je kijkt naar wat voor werk ze doen, vraag ik me dat af. Meestal is het zwaar en vuil werk, aan de lopende band, in grote fa brieken. Dan denk ik: alleen een goeie baan werkt integrerend. Als overheid wed je op het verkeerde paard als je in je beleid kiest voor arbeid als integrerende factor". Eigen partijen Volgens Jansen moet de integratie ook in andere zaken dan werk worden gezocht. Allochtonen moeten zich groeperen in eigen scholen en organisaties. En het CDA kan daar op gemeentelijk niveau beter bij helpen dan huiverig aan de zij lijn staan of zelfs tegenwerken. „Het CDA moet eens openlijk uitspre ken dat vrijheid van godsdienst betekent dat ook niet-christenen scholen mógen I Thijs Jansen zit pas sinds kort in de denktank van het CDA. foto cpd roland de bruin stichten op levensbeschouwelijke grond slag. Formeel is dat al lang vastgelegd. Maar gemeenten en christelijke scholen, die zelf vaak worstelen met hun identi teit, werken dat nog steeds tegen. Ze zijn bang dat ze leerlingen verliezen." CDA-prominenten, zoals premier Lub bers, verwachten veel van net organise ren van minderheden in aparte 'zuilen' op levensbeschouwelijke grondslag. De gereformeerden en katholieken hebben zich ook op die manier geëmancipeerd. Jansen is het met de partijprominenten eens. „De vraag is alleen wel of je moet stimuleren dat minderheden zich orga niseren op basis van etnische oorsprong, in plaats van levensbeschouwing. Dat zou kunnen leiden tot elkaar bestrijden de partijen en een fixatie op afkomst. Daar los je niets mee op. Het CDA is daar nog niet uit." Taboes Jansen, van oorsprong geschoold in de literatuurwetenschappen, houdt zich in de denktank van het CDA nog niet zo lang bezig met het minderhedenvraag stuk. Maar hij heeft zich er intensief in verdiept, ook omdat hij een van de advi seurs is van de commissie die het nieu we CDA-verkiezingsprogramma opstelt. Wat hem is opgevallen is dat de minder heden zelf amper meedoen in de discus sie. Er wordt alleen óver hen gesproken. Ook verbaast het hem dat het CDA nau welijks minderhedenorganisaties heeft geraadpleegd voor het verkiezingspro- gam. „De minderheden moeten het debat dat over henzelf gaat, meer domineren. Ze komen nu nauwelijks aan bod. Maar het probleem is dat ze sterk verdeeld en versnipperd zijn. Al die verschillende groepen vormen met elkaar een mijnen veld, waar veel taboes gelden en bepaal de dingen niet hardop besproken mogen worden. Ook is er nog steeds gebrek aan een intellectueel kader en dat heeft weer te maken met de lage scholing." Het CDA moet proberen meer met al lochtonen in aanraking te komen, vindt Jansen. Op de vraag waarom CDA'ers, in tegenstelling tot PvdA'ers, niet de oude wijken ingaan om allochtonen en au tochtonen te ontmoeten, zegt Jansen: „Ach, dat van de PvdA is slechts een re torisch gebaar. Wat heb je eraan als BrinJcman de oude stadswijken in gaat? Het is toch grotendeels een kwestie van geld. Wel zouden de landelijke overheid en de grote steden gezamenlijk een beter opvangbeleid voor nieuwkomers moeten ontwikkelen." „Aan de andere kant hebben de stads besturen lange tijd toegestaan dat de ou de wijken vol met minderheden werden geplempt, terwijl je wist dat zoiets tot problemen zou leiden. Maar dat neemt niet weg dat er best flexibiliteit mag wor den verwacht. Van beide partijen, al lochtonen en autochtonen. Ook de laatsten hebben trouwens het recht zich te ergeren of zich bedreigd te voelen, vind ik." Portiekgesprekken Een goed middel om onderlinge span ningen te laten afkoelen, vindt Jansen de zogeheten 'portiekgesprekken', die hier en daar al door woningcorporaties wor den georganiseerd. „Veel misverstanden zijn cultureel bepaald. Zo worden au tochtone vrouwen die alleen wonen, door allochtone vrouwen als bedreiging gezien voor hun man en zonen. Daar moet over gesproken worden. CDA'ers, vaak bestuurders van woningcorpora ties, zouden hierbij het voortouw moe ten nemen. „Daarom is sociale vernieuwing ook zo belangrijk. Op die manier raken men sen weer bij elkaar en de wijk betrokken. Sociale vernieuwing is gericht op alle achterstandsproblemen en niet alleen op die van minderheden. Daarom blijkt so ciale vernieuwing in veel wijken, anders dan de media suggereren, goed te wer ken." In totaal 25 demonstranten verschijnen voor politierechter den haag-amsterdam anp In totaal 25 jongeren staan maandag en dinsdag terecht bij de politierechter in Den Haag wegens openlijke geweldpleging tijdens de jongerendemonstra- tie op 8 mei als afsluiting van de 'woeste wilde weken' tegen de kortingen op de studiebeurs en de bijstand voor jongeren. Toen werden 53 jongeren aangehou den. 28 van hen worden niet vervolgd. Twee jongeren die hun naam niet bekend willen maken, zitten nog vast. De ove rigen zijn direct na hun aan houding of een paar dagen daarna vrijgelaten. Voor het paleis van justitie in Den Haag houden jongerenor ganisaties maandag een tribu naal. Zij klagen de politie aan wegens gewelddadig optreden en verwijten de politie dat zij zich niet aan de afspraken heeft gehouden. Enkele jongeren die in elkaar zijn geslagen, treden als getuigen op. De jury van het tribunaal zal bestaan uit het Groenlinks-ka merlid Paul Rosenmöller, staatsrechtkundige Paul Bokma en vertegenwoordigers van poli tieke, vaJcbonds- en jongerenor ganisaties. De beveiliging van het paleis van justitie maakt de borst nat voor de rechtszittingen. Op een groot bord bij de ingang van het gebouw waarschuwt de beveili ging iedereen om zijn auto die dagen niet te laten staan op de parkeerplaats van het paleis. Dit in verband met mogelijke be schadigingen, zo eindigt de me- deling. Advocaat Van Angeren, raads man van twee jongeren, is dit verzoek in het verkeerde keelgat geschoten. „De jongeren wor den in de hoek geplaatst van relschoppers die tijdens de rechtszaak de boel even gaan vernielen. Dat zet bepaald niet de juiste toon voor het proces", aldus de advocaat. Zet 'Bo Gyi, Emmen' op een kaartje en de PTT weet precies waar ze het poststukje moet be zorgen: in het Noorder Dieren park. Uit alle delen van het land leven mensen intens mee met het tegen de naderende dood vechtende olifantje. Bo Gyi brak op 22 maart dit jaar zijn linker voorpoot na een val in de me ters diepe gracht rond het oli- fantenverblijf in de Emmer die rentuin. Deze dagen zijn cruciaal voor de vermoedelijk verlamde jum bo. „We moeten Bo Gyi's lij densweg niet onnodig langer maken", zegt Aleid Rensen, di recteur van het dierenpark. „En als het niet anders kan, moeten we hem gewoon afmaken. Hoe erg we dat ook vinden". Hoezeer het wel en wee van Bo Gyi de mensen aan het hart gaat, blijkt uit de post. „Ik knip alles over jou uit", schrijft een 6-jarig meisje uit het Friese Ber- gum. „Is het lekker in het koeienbad?", wil een jongetje weten. Maar het zijn niet alleen kinderen die de olifant een kaartje, kleurplaat, cadeautjes of zelfgemaakte tekeningen op sturen. „Ik smeek u meneer Rensen, neemt u toch alstublieft contact op met een paranor maal genezer", klinkt de vol wassen hartekreet op een van de véle faxen die ook binnenko men. Bioloog Henk Hiddingh van de dierentuin: „Er komen hon derden adviezen binnen over hoe we Bo Gyi het best kunnen genezen, maar die kunnen we niet allemaal even serieus ne men". Tot nu toe houdt de Noorder Dierenparkdirectie al leen maar rekening met dc be vindingen van de eigen dieren arts, een manueel therapeut, Ro Gyi's verzorgers en uiteraard de specialisten van de diergenees kundige faculteit van de univer siteit in Utrecht. Daar is Bo Gyi al twee keer behandeld en is ook zijn poot in het gips gezet. Aleid Rensen vindt het alle maal zo sneu, omdat de in het gips gezette poot perfect is ge nezen. Wellicht heeft-ie een ra re smak gemaakt, toen hij met zijn poot in het gips liep, veron derstelt ze. „Bo Gyi is vaak op zijn stuit en staart gevallen, om dat hij door die gipspoot moei lijk kon staan. Mogelijk dat daarbij een rugwervel ernstig is beschadigd, waardoor hij ver lamd is geraakt". Ondanks dc inspanningen boud! «ie VBvpledng een kea op. Uit onderzoek van het me dische team van dc Utrechtse universiteit, moet blijken of het olifantje weer redelijk zal kun nen lopen. Zo niet, dan is het einde nabij. „Als een oli fant niet meer kan lopen, is het onver standig hem te laten leven. Dan kun je niks meer met hem be ginnen. Bovendien zou je vrese lijke doorligplekken krijgen. Daaraan gaat-ie ook dood. maar dan pas na een lange .lijdens weg", zegt Hiddingh.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5