Wöltgens eiste al eerder aftreden Kok faalt weer als leider Elske ter Veld, bekeerlinge op het pluche Binnenland Harde koppen botsen met fatale gevolgen Verloop van AIDS snel te voorspellen VNG krijgt een wit jasje Eis 20 jaar wegens moord op Bruinsma ZATERDAG 5 JUN11993 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappel'ike Persdienst Anderhalf jaar cel voor incest zutphen Een 66-jarige man uit Raalte is gisteren veroordeeld tot anderhalf jaar cel wegens incest met een van zijn dochters en een kleindochter. De ten laste gelegde feiten maakten slechts een klein deel uit van de werkelijke toedracht, omdat de overige feiten waren verjaard. Tijdens de zitting bleek dat de man twin tig jaar lang zijn vijf dochters geregeld had verkracht. Zij hadden geen aangifte gedaan, omdat hun vader naar hun mening hulp nodig had en geen gevangenisstraf. Toen echter bekend werd dat hij met een van zijn kleindochters ontucht had gepleegd, was de maat vol en werd wel aangifte gedaan. Hierop werd de man aangehouden. Onderzoek beschieting asielzoekers eindhoven» De politie stelt een onderzoek in naar een beschie ting van het asielzoekerscentrum in Eindhoven. Volgens een ge tuige die stond te wachten bij een bushalte zijn gisteravond vanuit een rijdende auto schoten gelost op het centrum. De po litie neemt de zaak hoog op, aldus de woordvoerder. De politie is op zoek naar andere getuigen die op het moment van de be schieting ook het asielzoekerscentrum passeerden. Volgens de getuige bij de bushalte zou de auto met de schutter andere wa gens met hoge snelheid hebben gepasseerd. Aantijgingen in interview 'maakten de maat vol' PvdA-fractieleider Wöltgens heeft al begin deze week druk uitgeoefend op staatssecretaris Ter Veld om af te treden. „Voor mij was de maat vol na het vraaggesprek in een avondblad", zei hij gisteravond in Middelburg, waar hij op werkbezoek was. den haag gpd-a Vorig weekeinde zei Ter Veld in NRC-Handelsblad dat sommige fractieleden 'vals en stiekem' te genover haar waren. Over die uitspraak hebben de 49 Kamer leden van de partij dinsdag ver gaderd. Wöltgens kreeg daar het fiat van zijn collega's om hun bewindsvrouw onder handen te Na zijn advies aan haar om de eer aan zichzelf te houden, eiste Ter Veld een uitspraak van het fractiebestuur. Donderdag her haalde Wöltgens - nu namens de leiding van de fractie - dat de staatssecretaris maar het beste kon opstappen. De fractievoorzitter zei dat de bijstandsplannen van Ter Veld niets te maken hebben met haar vertrek. „Ik heb haar wel gezegd dat ik het geen goede plannen vond, maar ze hebben geen rol gespeeld in deze be treurenswaardige zaak. Het ging echt alleen maar over de slechte verhouding tussen Elske en de fractie. Het klinkt raar, maar het is waar", aldus Wöltgens. Wöltgens bevestigde daarmee wat Ter Veld al eerder op de dag had gezegd. „De inhoud van het beleid was niet het probleem, maar wel de wijze waarop ik met het beleid en de opvattin gen van de fractie omging", zei ze toen. Kok zei niet anders te hebben kunnen doen dan de staatsse cretaris te adviseren 'haar kof fers te pakken en te vertrekken'. „Als er zo'n vertrouwensbreuk is tussen een bewindspersoon en de eigen achterban, dan kun je niet geloofwaardig meer functioneren in de politiek", al dus Kok. „Als het daaraan schort met een opeenstapeling van incidenten en wrijvingen, dan is een relatie afgelopen, hoe pijnlijk dat ook is". De oppositiepartijen in de Tweede Kamer denken dat de PvdA met het vertrek van Ter Veld afstand wil nemen van het kabinetsbeleid. De WD wil dinsdag dan ook een spoedde bat. Groen Links en SGP ver wachten dat het aftreden van Ter Veld spoedig zal leiden tot een kabinetscrisis. Ook Van Mierlo (D66) zette „grote vraag tekens bij de samenhang in de coalitie en binnen de PvdA in het bijzonder". CDA-fractievoorzitter Brink man wilde niet reageren. Hij wilde eerst uitleg van Wöltgens, maar die zei gisteravond dat hij al met De Vries had gepraat en niet van plan was Brinkman ook nog te bellen. Wie Ter Veld zal opvolgen, is nog niet bekend. Kringen in de PvdA-fractie menen dat er mo gelijk zelfs helemaal geen op volger komt. In de CDA-fractie is op die gedachte echter meteen negatief gereageerd. „Dan moet De Vries zeker de kastanjes uit het vuur halen en heeft de PvdA-fractie de handen vrij", aldus kringen rond fractie voorzitter Brinkman. den haag henri kruithof „Dit is een weinig doeltreffend optreden van de PvdA", zei een anoniem PvdA-kamerlid gisteren. En gelijk had hij, want door het wegsturen van Ter Veld raakt de PvdA nog verder in het slop. En het was opnieuw door een gebrek aan leider schap van de man die de politiek leider van de PvdA heet te zijn: Wim Kok. Hij heeft zich door enkele 'prominente' fractieleden de wet laten voorschrijven. Tineke Netelenbos, Margo Vlie- genthart en Wim van Gelder, alle drie lid van het fractiebestuur, hadden laten weten niet meer met de staatssecretaris te kunnen werken. In de fractie is hun kritiek weliswaar besproken, maar harde conclusies kwamen daar niet uit. En toch heeft het fractiebestuur onder leiding van Thijs Wöltgens aan de staatssecretaris laten we ten dat ze maar beter kon opstappen. Wim Kok nam vervolgens niet eens de moeite om na te gaan of het fractiebestuur wel namens de hele fractie of in elk geval een meerderheid daarvan sprak. En dat is allerminst zeker. Een fors aantal PvdA- Kamerleden vindt het ronduit stom dat Ter Veld werd weggestuurd. Voor weer een andere groep (niet de belangrijkste, maar toch...), kwam het af treden van Ter Veld zelfs als een donderslag bij heldere hemel. Een week geleden zei Wim Kok rtóg dat hij ach ter de staatssecretaris stónd. Dat blijkt waar te zijn, maar dan wel met het mes in de hand. Want het enige dat Kok nog kon uitbrengen na het ge sprek met het fractiebestuur was dat hij het beter vond als ze haar consequenties trok uit de kritiek van de fractietop. Ter Veld af dus. Niet om haar beleid, maar om de presentatie daarvan en om de manier waarop ze met de fractie omging. Maar dat is natuurlijk onzin. Een deel van de fractie heeft de grootste moeite met het strenge bezuini gingsbeleid van het kabinet en zeker ook van Ter Veld. Het anonieme kamerlid: „Als het beleid niet deugt moet je het beleid afwijzen". Maar dat durft de fractie niet, omdat ze bang is voor een kabinetscrisis. Maar crisis wordt het toch, al zal die dan vooral in de eigen gelederen gaan woe den. Want het kan bijna niet anders dan dat het leiderschap van Wim Kok (opnieuw) ter discussie komt. Hij had tijdens het beraad donderdag avond ook met de vuist op tafel kunnen slaan en zeggen dat het gezeur afgelopen moest zijn. Als Kok zijn eigen positie op het spel had gezet, zou hij ongetwijfeld gewonnen hebben. De partijleiding (voor zover daar nu nog sprake van is) staat nu voor de taak een opvolger voor de staatssecretaris te zoeken. Een PvdA'er: „Wie met een beetje visie op het leven zou daar nu nog in stappen?" Wie wil er nu het beleid voortzetten van een staatssecretaris die wel degelijk óók om inhoudelijke reden heeft moeten opstappen? Enkele kleinere partijen in de Tweede Kamer zeiden in een reactie dat het aftreden van Ter Veld weieens het einde van de coalitie zou kun nen inluiden. En niet ten onrechte, want de PvdA vertoont alle kenmerken van een partij in paniek. Bij het CDA kan daarom wel de angst ontstaan meegesleept te worden in de malaise van de coa litiegenoot. En dan is het snel gebeurd met het kabinet. den haag harm harkema „Ik hoorde het op de radio", zegt het PvdA-kamerlid Wilfried de Pree. Dat is al één lid van de fractie die er geen flauw idee van had dat Ter Veld het veld moest ruimen, pf, om partijlei der Kok aan te halen „dat de verhoudingen tussen de staats secretaris en de fractie zodanig waren verstoord dat de basis voor haar politiek functioneren onherstelbaar verzwakt was". De Pree is lang niet het enige fractielid dat niet wist dat hij het vertrouwen had opgezegd, blijkt uit de reactie van ver scheidene kamerleden. Het is dan ook niet de hele fractie, die Ter Veld de wacht heeft aange zegd. Het is het fractiebestuur geweest, met daarin leden als Van Gelder en Vliegenthart die Elskes bloed wel konden drin ken. Afgelopen dinsdag was de kwestie-Ter Veld slechts kort aan de orde geweest in de we kelijkse fractievergadering. Con crete aanleiding waren uitlatin gen van Ter Veld in NRC-Han delsblad dat zij aanvallen uit de fractie van onder andere Vlie genthart, Van Gelder en Nete lenbos „vals en stiekem" vond. Naar aanleiding van deze har de verwijten nam fractievoorzit ter Thijs Wöltgens het woord. Hij vroeg de fractie een man daat om in de kwestie-Ter Veld te handelen naar bevind van za ken. Dat mandaat kreeg hij, dus formeel kan de fractie niets aan te merken hebben op de breuk die donderdagavond werd ge forceerd en gisteren definitief een feit was. Feit is echter wel, dat in de bewuste fractievergadering ab soluut niet de sfeer hing dat het einde van Ter Veld nabij was of zou moeten komen. Velen gin gen er vanuit dat Wöltgens het mandaat juist zou gebruiken om de verstoorde communica tie met Ter Veld te herstellen. Hetgeen overigens ook de be doeling was van Wöltgens. Vori ge week dinsdag namelijk was de positie van Ter Veld ook al aan de orde geweest in de frac tie. En toen al was gebleken dat een niet onaanzienlijk deel van de fractie in het geheel niet uit was op het aftreden van Ter Veld. Slechts enkelen (zie boven) drongen daar expliciet op aan vanwege de „verstoorde com municatie". Vanwege slepende onaangenaamheden als: Elske die nooit naar de fractie luistert, Elske die de fractie niet had in gelicht over haar bijstandsplan nen, Elske die altijd zeer star vasthoudt aan eenmaal ingeno men standpunten, Elske die er door haar betweterige presenta tie als geen ander in slaagt om jongeren, bijstandstrekkers, en WAO'ers tegen zich in het har nas te jagen. Dat kan allemaal wel zo we zen, sprak een niet onaanzien lijk deel van de fractie, maar ze moet toch maar blijven zitten. Het voornaamste argument: we blijven het kabinetsbeleid steu nen, dus als we het poppetje veranderen en niet het beleid, lijden we alleen maar schade. En niet zo'n beetje ook. Een ijzersterk argument, en mede daarom ging Wöltgens af gelopen woensdag weliswaar laitisch gestemd met Elske in gesprek, maar toch ook met de bedoeling uiteindelijk tot ver zoening te komen. Maar dat viel tegen. Elske bleek een harde kop te hebben. Ze weigerde naar verluidt ook maar iéts fun damenteels aan haar houding jegens de fractie te veranderen. Donderdag escaleerde de zaak in snel tempo. In het acht man sterke fractiebestuur kozen de leden één voor één de kant van de al even onverzoenlijke Vliegenthart cs. Tot het laatst toe probeerde Wöltgens de breuk te lijmen. Uiteindelijk koos hij eieren voor zijn geld, en was het aftreden van Ter Veld een feit. Sommige PvdA-kamerleden vinden op voorhand het aftre den van Ter Veld de minst slechte oplossing. Maar ande ren zijn boos dat de fractietop de zaak zo uit de hand heeft la ten lopen. Cynisch meldt een prominent PvdA-kamerlid: „Als net beleid niet deugt, moet je het beleid veranderen. Nu wordt alleen het poppetje ver vangen. Dit is weer eens een staaltje van weinig doeltreffend optreden van de PvdA". Dinsdag komt fractie weer bij elkaar. De fractietop dient daar verantwoording af te leggen. Het kon wel eens een lange ver gadering worden. Onderzoekers van het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst (CLB) hebben ontdekt dat al snel na de infec tie met het AIDS-virus HIV te voorspellen is hoe de ziekte zich gaat ontwikkelen. Een test is er nog lang niet voor, maar het wetenschappelijk inzicht wel, aldus CLB-arts Miedema giste ren. De onderzoekers bestuderen met de Amsterdamse GGD al enkele jaren de verschillende vi rustypen. Eind april nog ont dekte de groep dat mensen met een bepaalde agressieve variant van het virus (SI) tot zeven keer zoveel kans hebben binnen 2,5 jaar AIDS te ontwikkelen. Vroeg in de infectie is in vrijwel alle geïnfecteerden de niet-agressie- ve variant (NSI) aanwezig, maar bij ongeveer de helft verschijnt na enige tijd het Si-virus. Daarop voortbordurend is nu ontdekt dat al vrij snel na de be smetting te bepalen is of er in derdaad agressieve varianten zullen komen. Deze voorteke nen zijn zichtbaar in een klein stukje van het virus. Ter Veld tijdens de persconferentie waarop ze haar aftreden aankondigt Naast haar minister De Vries. den haag carel goseung Woensdagavond 2 juni. Bij het NOS- Journaal wordt staatssecretaris Ter Veld ondervraagd. Onderwerp van gesprek: de kritiek vanuit de PvdA-fractie op haar functioneren. Vraag: Hebt u de afgelopen dagen wel eens nagedacht over aftreden? Ter Veld: „Neen". Vraag: Geen moment? Ter Veld: „Neen, waarom zou ik" Vraag: Zou u dat in de toekomst nog kunnen gaan overwegen als de situatie blijft zoals die is? Ter Veld: „Neen, waarom,zou ik?" Gisteren stapte Elske Ter Veld (48) op. Na 3,5 jaar staatssecretaris van sociale zaken te zijn geweest. In de acht jaar daarvoor zat ze voor de PvdA in de Tweede Kamer. Elkse was toen de onbetwiste kam pioen van de uitkeringstrekkers. Voort durend liep zij te hoop tegen plannen van de toenmalige CDA-WD-coalities om te snijden in de uitkeringen. Om te morrelen aan het stelsel van sociale ze kerheid. 'Mama van de minima' werd haar ere-ti tel. Grootgebracht in Groningen, het land waar CPN en PvdA in die dagen om de macht streden, wilde Elske dat beide partijen samen gingen regeren. Op de Dag van de Arbeid stapte zij met de rode vlag door de Groninger dreven. Proteste rend tegen NAVO en EG, de bolwerken van kapitalisme. Na negen jaar FNV betrad ze eind 1981 de Tweede Kamer. Sociale zeker heid werd haar domein, de CDA'ers De Koning en De Graaf haar tegenstanders. Inzet van haar optredens: het verbeteren van de sociale zekerheid. Vorige week gaf Ter Veld bij de parlementaire enquê tecommissie sociale zekerheid enig in zicht in haar motieven van toen. Het ka merlid ging er van uit dat de PvdA in 1986 weer zou gaan regeren. Voor die tijd moest het sociale zekerheidsstelsel zo uitgebreid mogelijk worden. Daarna hoefden dan alleen de uitkeringen nog maar jaarlijks te worden verhoogd. Dagenlang lag zij in de clinch met staatssecretaris De Graaf over diens plannen de sociale zekerheid te herzien. Debatten die alleen Ter Veld en De Graaf konden voeren. Alleen zij wisten nog waarover het ging. Na de verkiezingen van 1986 bleef de PvdA buiten het kabinet. Ter Veld haalde het fractiebestuur. Ze liep binnen de fractie tevergeefs te hoop tegen de belas tingherziening op basis van de plannen- Oort. Die gingen volgens haar te veel ten koste van de lagere inkomensgroepen. Ter Veld, gesteund door fractiegenoot Wöltgens, legde het af. De PvdA stemde met Oort in. Eind 1989 werd Ter Veld door fractie- en partijleider Wim Kok in het kabinet met het CDA gehaald. Opdracht: het overeind houden van de sociale zeker heid met de herstelde koppeling tussen lonen en uitkeringen als basis. Dit kort nadat Ter Veld zelf de toegevingen van haar partij aan het CDA in de formatie had becommentarieerd met de tekst: „Verdomme wat wordt het allemaal toch rechts". Bekeerd Wie Ter Veld nu hoort, hoort een ander. Iemand die meent dat de sociale zeker heid er niet alleen in kan bestaan uitke ringen te verlenen. Dan zullen werken den de belastingen en premies niet meer willen opbrengen. Alleen als uitke ringstrekkers weer aan de slag komen, zijn zij bereid daar mee door te gaan. Bovendien betekent het aan de slag krij gen van uitkeringstrekkers dat het stelsel overeind gehouden kan worden voor de genen die het echt nodig hebben. Het is deze ommekeer in denken die Ter Veld de afgelopen jaren op Sociale Zaken heeft doorgemaakt. In 1990 dreig de ze nog met aftreden toen bij de PvdA de nieuwe 'flinksheid' mode werd. Een jaar later herhaalde ze dat dreigement indien de WAO vergaand werd aange tast. Maar ze bleef, ook al tekende ze met tranen in de ogen, voor de WAO-ingre- pen. Het was ook Ter Veld die in januari met haar CDA-baas -en tot vriend ge worden- minister De Vries, het laatste compromis over de WAO tot stand bracht. Nog maar enkele maanden gele den volgde het schrappen van de bij stand voor jongeren. Voor de staatssecretaris allemaal ver dedigbaar. Maar voor de PvdA-fractie kennelijk niet meer. Mede gevoed door de slechte communicatie binnen de PvdA als geheel en dus ook tussen frac tie, fractietop, bewindslieden en partij top. De steun voor Ter Veld brokkelde af. Of ze na deze kabinetsperiode terug zou keren liet zij zelf nog open. Zaterdag zei ze in NRC-Handelsblad zich te ergeren aan de 'valse, stiekeme' houding van een aantal fractieleden. Het was de druppel die de emmer deed overlopen. den haag Ze konden zich maar met moeite bedwingen, de brandweermannen. Toen de Amazing Stroopwa fels hun stemmingverhogende liedjes hadden gezongen en de sprekers hun zegje gedaan, mocht - eindelijk - het schuim gespoten worden. Onder luid gejoel werd het plein voor het gebouw van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten VNG in Den Haag gistermiddag in een schuimbad veranderd - het hoogtepunt van weer een protestdag in het kader van de ambtenarenstrijd voor een goede CAO. De blauwgeblazerde heren in het VNG-gebouw schrokken alleen erg van het startschot uit een antiek kanon van. Verder scheen de zon, deed een Italiaanse ijscoman goede zaken, en vroeg een Amsterdamse brandweerman zich na afloop af „of we niet toch een beetje schuim bij de VNG naar binnen hadden moeten spuiten?" foto cpd cees zorn amsterdam gpd In hoger beroep is gisteren 20 jaar geëist tegen een oud-poli tieman wegens de liquidatie van bendeleider Klaas Bruin sma en een drugshandelaar. De verdachte reageerde koel. „Ik heb er alle vertrouwen in dat u mij vrijspreekt", zei hij tegen het Hof, „kunt u niet nu meteen uitspraak doen?" Waar de oud-rechercheur dat vertrouwen op baseert, laat zich moeilijk raden. Hofpresident Willems betrapte de oud-agent van het bureau Warmoesstraat opnieuw op tegenstrijdigheden in zijn beide alibi's. Die alibi's zijn volgens procureur Korvinus overduidelijk achteraf in elkaar gezet. In dat licht moest ook de ver schijning van een tweede ver dachte van de moord op de drugshandelaar worden gezien. Aanvankelijk zweeg hij, maar gisteren wilde hij plotseling kwijt dat hij zich toch herinner de de oud-politieman in café Stadion Corner te hebben ge sproken op de avond van de moord op de drugshandelaar. Een ingewikkeld schema waar bij autotelefoons en semafoons als gloeiende aardappels moe ten zijn doorgegeven, werd aan gevoerd. om het alibi van de OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR hoofdverdachte in elkaar te zet ten. Maar dan had hij in vier minuten van Wilnis naar Am sterdam hebben moeten rijden, legde president Willems de vin ger op de zere plek. Klaas Bruinsma werd op 27 juni 1991 na vertrek uit disco theek luliana's in het Hiltonho- tel met vier kogels gedood. Het bewijs tegen de oud-recher cheur is niet iizersterk. omdat niemand hem heeft zien schie ten en het moordwapen nooit is gevonden. Maar hij moet vol gens meerdere getuigen wél bij de schietpartij aanwezig zijn ge weest. Volgens procureur Korvinus zijn er tijdens de vier zittingda- gcn van het hoger beroep wei nig nieuwe inzichten bij geko men. Ze eiste daarom dezelfde straffen als van de Amsterdam se en Utrechtse rechtbanken: acht jaar voor doodslag op Bruinsma en 12 voor moord op de drugshandelaar. Uitspraak 17 juni.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3