Afscheid van Godfried 99b ZATERDAG 5 JUN11993 Bomans-discipel veilt literaire relikwieën Een literator met de populariteit van een popster. Godfried Bomans was tijdens zijn leven publiek bezit en is dat bijna 22 jaar na zijn dood nog steeds. Volgende week worden de literaire relikwieën van zijn vroegere 'discipel' Ted van Turnhout geveild. De pers stort zich gretig op het fenomeen, het veilinghuis krijgt het curieuze aanbod een Bomans-automobiel onder de hamer te brengen en het gewroet in het privéleven van de volksschrijver maakt een opleving door. Een nieuwe aflevering van de onuitputtelijke Bomans-legende? Godfried Bomans, bijna 22 jaar na zijn dood nog steeds publiek bezit. archieffoto De 'Bomans-kast'. Zo noemt hij het onopvallende, donker-hou- ten geval nog steeds. Vroeger bogen de planken door onder de manuscrip ten, foto's, brieven en knipsels over zijn goe roe, 'vader' en leermeester Godfried Bomans, nu is er plaats voor zijn eigen geesteskinde ren: moderne, lichtblauwe ordnermappen vol ideeën voor boek- en media-projecten. De Haarlemse schrijver Ted van Turnhout zucht: „Elke keer als er een foto van mij werd gemaakt, moest ik weer met mijn kop in die Bomans-kast. Dat is een van de redenen ge weest waarom ik dacht: ik ga de hele boel verkopen." Bij veilinghuis Bubb Kuyper worden zijn Bomans-relikwieën volgende week woensdag aan de hoogste bieder verkocht. Daarna is het als het aan Turnhout ligt afgelopen met telefoontjes van 'Moniek Reutemeut uit Zwijndrecht' die een scriptie wil maken, en door haar leraar is doorverwezen naar de man die zo'n uitgebreide Bomans-verzame- ling heeft. Ook met de tijdrovende zoekklus- sen voor radio- en TV-programma's is het definitief gedaan. Van Turnhout vindt de tijd rijp om het Bomansstempel van zijn voor hoofd te schrobben en nu eindelijk eens aan zichzelf te denken. „Ik schrijf al jaren onder pseudoniem beach- en travelbooks voor de Engelstalige markt. Lekker makkelijk leesbaar, een beetje romanticen light erotic." Verder 'bedenkt' hij boekprojecten die goed in de markt liggen: jaarlijks stelt hij een bundeling kerstverhalen samen, waarvan de opbrengst bedoeld is voor een goed doel (Unicef, Jantje Beton). Onlangs gaf hij een boek uit met tips voor al leenstaande jongeren. Geen hemelbestor mende literatuur dus, maar boeken die naad loos passen in de kleine gaten van de uitge- versmarkt. Verder schrijft hij plots en story-li- nes voor radio en televisie onlangs bijvoor beeld nog voor een aflevering van Bassie en Adriaan. „Ik heb nog twaalf mappen vol lig gen met de raarste dingen, waarvan er een paar op het punt staan om door te breken. Maar dat kan ik je niet vertellen, want men ligt op de loer. Er worden zoveel ideeën ge jat." Deze periode is het nog even flink doorbij ten, want hij zal het woord Godfried de ko mende dagen nog heel vaak in de mond moeten nemen. Het nieuws over de veiling heeft de belangstelling van de media name lijk behoorlijk opgepookt. Hij heeft al in het AVRO-programma Opium gefigureerd, de NOS-TV toont belangstelling en verder staat hij aan de lopende band de schrijvende pers te woord. Vóór de grote radiostilte dus nog even een publiciteits-explosie. „Ik kon geen interview geven, of het ging over Bomans. Dat word je wel eens zat. Maar er zijn nog andere redenen voor de veiling. Sinds kort woon ik kleiner, dus ik heb ruimtegebrek. Bovendien denk je ook: Straks ga ik dood en dan wordt het opgekocht voor tien gulden per strekkende meter. Ik vind dat het Letter kundig Museum zoveel mogelijk moet aan schaffen." Maar hoe is hij uitgegroeid tot een van de schatbewaarders van de erfenis van Bomans? Nou vooruit, nog één keer dan. Als jochie van veertien zat hij op het Mendelcollege, waar Harry Prenen, boezemvriend van Bomans, geschiedenisleraar was. Prenen hield op za terdagsmiddagen historische tochtjes door Haarlem. De eerste keer, bij de beklimming van de Bavo-toren, was Van Turnhout de enige belangstellende. De geest van Prenen werd over hem vaardig en dankzij zijn mond- tot-mondreclame groeide het groepje disci pelen snel aan. Bomans sloot zich uit nieuwsgierigheid ook een keer aan bij het clubje van zijn vriend, en na een bezoek aan Teylers Museum belandde het gezelschap in het etablissement Brinkmann aan de Grote Markt. Biljarten Van Turnhout: „Daar gingen we altijd Wiener Melange-thee drinken. Godfried nodigde me toen uit om een potje te biljarten. Wie verloor moest bier betalen. Sindsdien betaalde ik al zijn bier. Tot ik jaren later beter ging biljarten dan hij. Toen had hij het wel gezien. Als ik al het bier dat ik heb betaald zou terugkrijgen, had ik nu die veiling niet hoeven doen." Op 18-jarige leeftijd werd hij kandidaat-lid van Teisterbant, de befaamde sociëteit van kunstenaars en kunstminnenden, waarvan Bomans mede-oprichter was en die gevestigd was in de voormalige wijnkelder van Brink mann. Van Turnhout was nog een broekie en moest zich beperken tot het op de wacht staan bij de ingang om de jassen van de he ren aan te nemen. Van Turnhout: „Later dacht ik wel eens: wat deed ik toch altijd met die oude mannen? Dat kwam doordat mijn vader een vooraanstaand Haarlemmer was, actief in de sportwereld en de gemeentepoli tiek en daarom was hij nooit thuis. Bomans had nog geen kinderen en misschien heeft er wat hem betreft wel een vadergedachte een rol gespeeld." Hij corrigeerde Van Tumhouts ongepubli moeten blijken. Uiterst curieus is in ieder ge val dat bij veilinghuis Bubb Kuyper het ver zoek is binnengekomen om tegelijk met de literaire Bomansiania ook een auto te veilen waarmee de schrijver ooit de Nederlandse wegen onveilig zou hebben gemaakt. Het gaat om een in puike staat verkerende Auto- bianchi Primula uit 1968, die zo'n twee drieduizend gulden in het laatje moet bren gen. Bomans is inderdaad in het bezit ge weest van een auto van dat type, maar naar het zich nu laat aanzien klopt het kenteken van de aangeboden auto niet. Waarschijnlijk haalt het voertuig de veilinglijst dus niet. Zijn vroegere discipel is niet zo 'happy' met het auto-verhaal. „Laten we het nou toch bij boeken, tekeningen en aanverwante zaken houden. Bomans is toch geen popster! In Amerika veilen ze een zakdoekje van Mari lyn Monroe, maar Nederlanders zijn toch he lemaal niet zo." Modder Zo rakelt de aankondiging van de veiling een hoop door de tijd al wat vervaagde elemen ten uit het verleden op: deels literaire, deels onbenullige zoals het autobezit van Bomans maar er komt ook onversneden modder mee naar boven. Zo drukte kwali teitskrant NRC Handelsblad naast een stuk over de veiling een interview af met een vrouw die vertelt gedurende 22 jaar een ver houding met de literator te hebben gehad. Van Turnhout: „Ach, er zijn natuurlijk wel meer vrouwen in het leven van Bomans ge weest. Daar laat ik het verder maar bij, ik vind het geen belangrijk aspect. Veel vrou wen vonden hem natuurlijk heel interessant, al weet ik persoonlijk zeker dat er eigenlijk nooit iets is voorgevallen. Ie doet mensen ook pijn met dat soort publikaties. Wat moet Pietsie (de weduwe van Bomans HS) nou wel denken als ze dat leest in de NRC. Wat geeft je het recht om dingen te zeggen als: 'Ik haat Pietsie.' Ik was ook stupéfait toen ik het las. Nou, nou NRC, dat jullie dat plaatsen. Dat is puur Privé-werk." Volgens Van Turnhout wijst het er allemaal op dat veel men sen Bomans' werk niet interes sant vinden, maar zijn persoon des te meer. Zolang het slachtof fer in kwestie nog leeft, is men terughoudend, maar zodra hij dood is, begint het gewroet in zijn privéleven. „Zo'n man kan zich dan niet meer verdedigen, dus kan iedereen maar alles be weren. Hetzelfde is gebeurd met Vestdijken Achterberg." Dat Bomans met de regelmaat van de klok weer in de schijnwer pers wordt gezet, is volgens Van Turnhout het directe gevolg van zijn veelvuldige TV-optredens. „Godfried was actief aan het be gin van de televisiegeschiedenis, toen het entertainment op de buis net begon. Programma's zoals Hou je aan je woord zijn ontzettend ingeslagen bij het pu bliek. Voor Mies Bouwman geldt hetzelfde. Het zijn coryfeeën. Corry Brokken, Hanny Lips elke keer zie je ze weer bovendrijven, omdat ze aan de wieg stonden van het TV-leven." De zeven schriftjes met de eerste versie van Erik. De richtprijs op de veiling is tien tot vijf tienduizend gulden. foto riekie van der pols „Ik denk overigens dat de jeugd zegt: Bomans, wie is dat? Ze kennen hoogstens Erik. Op een gegeven moment sterft die her innering gewoon uit. En of het literaire werk stand zal houden zonder de persoon, waag ik te betwijfelen. Bertus Aafjes en Belcampo, die ik zelf beschouw als de grootste Nederlandse schrijvers, zijn helemaal uit. Zo zou het Bomans zeker ook kunnen vergaan." Tekening van Harry Prenen voor 'Pieter Bas', die niet is opgenomen in de boekuitgave. Wordt ook bij Bubb Kuyper geveild. foto riekie van der pols sieker al bijna toe aan de 48ste druk. Uitgeve rij Het Spectrum weet te melden dat er sinds 1986 zo'n dertienduizend exemplaren zijn verkocht. Daarmee steekt het boek wat ver koopresultaten betreft met kop en schouders uit boven de andere Bomans-titel in het Spectrum-fonds, Pieter Bas. Dat boek gaat heel wat minder vlot over de toonbank: het gaat om niet meer dan circa vijfhonderd exemplaren per jaar. De rest van het oeuvre valt onder de fond sparaplu van uitgeverij Amber. Van de tien tallen Bomanstitels zijn er momenteel nog geen tien leverbaar, waaronder De Avonturen van Pa Pinkelman en De Avonturen van Tan te Pollewop. Exacte verkoopcijfers wil men niet noemen, maar vergeleken met de revival rond 1986 ?ijn de verkopen duidelijk terugge lopen. Soortgelijke geluiden zijn te beluisteren bij de Stadsbibliotheek in Haarlem. „Bomans kabbelt rustig mee in het uitleengebeuren." Van Erikeen boek dat door veel scholieren voor de lijst wordt gelezen beschikken de filialen gezamenlijk over dertig exemplaren die zeer geregeld worden uitgeleend. Maar van de overige titels is het niet nodig meer dan zes exemplaren in de collectie te hebben. Ten opzichte van tien jaar geleden is het aan tal Bomans-uitleningen fors afgenomen. Toch wijst de enorme belangsteling van de media er op dat Bomans nog lang niet is ver geten. De Haarlemse volksschrijver lijkt 22 jaar na zijn dood nog steeds diep verankerd in het collectieve geheugen van Nederland. Maar of die aandacht primair een huldeblijk is aan zijn literair talent, zal tijdens de veiling ceerde jeugdroman, leerde hem literaire kneepjes en gaf hem als lid van de selecte Bomans Kring allerlei materiaal in bewaring. Totdat Bomans tot een nationale radio- en TV-held uitgroeide en vervolgens door vak broeders als Mulisch werd bespot vanwege dat rare clubje van persoonlijke volgelingen. Van Turnhout: „Godfried kwam een keer bij ons op bezoek en stelde voor om de Kring maar op te heffen. Toen hebben we vrijwel al het materiaal teruggegeven dat we hadden. Als dank kreeg ik een paar deeltjes van het manuscript van Erik of het klein Insectenboek Later heb ik de overige deeltjes opgekocht en ook andere Bomansspullen verzameld." Over de totstandkoming van het ma nuscript van Erik, het hoogtepunt op de vei ling volgende week, kan Van Turnhout zich nog gedetailleerde verhalen van Bomans her inneren. Hij schreef het boek op 26-jarige leeftijd in Nijmegen, waar hij toen studeerde, maar het idee ontstond eerder op het land goed Berkenrode in Heemstede, waar het ge zin toentertijd woonde. Van Turnhout: „Hij zat aan de overkant van de Herenweg in het bos met zijn rug tegen een boom te schrij ven. Terwijl al die beestjes om hem heen kriebelden. Hij heeft me die boom laten zien, die staat er nog steeds. Toen is bij hem het idee opgekomen: ik ga schrijven over een tor retje, een bij, een vlieg en een wesp. De dienstbode riep hem dan altijd over de He renweg heen, die had een hele zware schelle stem. Hij moest altijd binnen roepafstand van Berkenrode blijven, dat was een op dracht van zijn vader." Erik Erik van Bomans is een evergreen. Zo'n 42 jaar na de eerste uitgave is deze Bomansklas-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33