ZATERDAGS BIJVOEGSEL LD blijft beeldbepalend Nieuwe telefoonnummers en adressen Niet alleen het adres van de krant veranden na de verhuizing op 12 juni. Het Leidsch Dagblad krijgt ook nieuwe telefoonnum mers. Hieronder een beknopt overzicht van de nieuwe gegevens. LEIDSCH DAGBLAD Rooseveltstraat 82 2321 BM loeiden Postbus 54 2300 AB Lelden Telefoon 071-356356 Fax 071-323508 996 ZATERDAG 5 JUNM9SÈI Afscheid van de Witte Singel Het gebouw van Dudok op de kop van de Wit te Singel blijft ook in de toekomst staan. luchtfoto hans van weel inzet wim dijkman Openingstijden kantoor maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur DIRECTIE de Vries G.P.Arnold (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor H.G. van der Post (adj.) REDACTIE Telefoon 071 356400 Fax 071-321921 Doorkiesnumers redactie Hoofdredactie: 071 356400 Eindredactie: 071 -356480 Nieuwsdienst: 071 -356435 Stad:071 356425 Regio: 071-356410 Duin- en Bollenstreek 071-356450 Kunst: 071-356470 Kerk en samenleving: 071-356443 Foto's: 071-356481 De redacties binnenland, buitenland en economie zijn bereikbaar via 023-150150. ADVERTENTIES Telefoon 071-356240 Fax 071-320561 ABONNEESERVICE Telefoon 071-128030 Fax 023-421118 BEZORGING Telefoon 071-143241 Nabezorging 071 -143241 PR/OPLAGF.PROMOTIE Telefoon 071-356212 NIEUWS WEF.K WEEKEND Redactie: 071-356350 Fax redactie: 071 -318IP7 Advertenties: 071 -320561 LEIDSE POST/ZUID HOLLAND POST Redactie: 071-356340 Fax redactie: 071-318837 Advertenties: 071 -356240 Fax advertenties: 071-320561 Hoe je het ook weridt of keert, 12juni 1993 wordteen historische (latum voor het Leidsch Dagblad. Dan verruilt de krant na ruim 75 jaar haar monumentale onderkomen aan de Witte Singel vooreen modern kantoor aan de Voorsclioterweg/Roosevelt- straat. De verhuizing is niet alleen een breuk met het afgelopen jaren in alle opzichten moderniseerde. Het voorlopige sluitstuk van die modernisering volgt in oktober. Vanaf die maand rolt het Leidsch Dagblad van een hypermoderne drukpers in Alkmaar, die borg staat voor een betere kwaliteit, een heldere weergave van foto's en de mogelijkheid meer kleur te gaan gebruiken, bijvoorbeeld in de sportkrant op maandag. Dat er iets aan de huisvesting van de krant moest gebeuren was al lang duidelijk. Aan de Witte Sin gel begon het in 1917 met een bescheiden maar markant gebouw van de hand van ar chitect Marinus Dudok. Toen het bedrijf stukje bij beetje uitbreidde, werd daar steeds weer een nieuwe vleugel aangebouwd. Zo ontstond een doolhof van gangen en hallen, gevuld met drukpersen, technische appara tuur, de advertentie-afdelingen en natuurlijk de redactie. Vanaf halverwege de jaren zeventig veran derde het bedrijf in hoog tempo van karakter. Foto-zetapparatuur deed zijn intrede, even als de tekstverwerker. Met de traditionele loodzetmachines verdween een aantal soms eeuwenoude ambachten. De handelsdrukke rij werd afgestoten en leidt inmiddels een flo rerend zelfstandig bestaan. Twee jaar gele den verdween de grote krantepers. Nu wor den de regionale krantepagina's met behulp van computers helemaal klaargemaakt in Leiden en vervolgens elektronisch overges eind naar de drukkerij in Haarlem. Bovendien was er ook uitbreiding van acti viteiten. Door de kortist van Nieusweek, maar ook door de overname van de Leidse Post- /Zuid-Holland Post en de Leidse Courant. Het gebouw aan de Witte Singel herbergt nu dan ook een heel ander bedrijf dan waar het ooit voor was neergezet. Grote ruimtes, zoals de voormalige persenhal, kwamen leeg en de onlogische inrichting werd steeds vaker een struikelblok voor een goede bedrijfsvoering. Nieuwbouw Alle reden om na te denken over nieuwbouw. „Dat wilden we eerst aan de Witte Singel doen. Daar zijn ook plannen voor gemaakt, die al gedeeltelijk waren goedgekeurd", ver telt adjunct-hoofdredacteur Henk van der Post. „Maar gaandeweg bleek dat als we daarmee waren doorgegaan, we jarenlang in de rommel hadden gezeten. Met bijvoor beeld een vergrote kans op computerstorin gen, waardoor de produktie van de krant keer op keer in gevaar kon komen. Dat is de be langrijkste reden geweest om naar een ander pand te gaan zoeken. Naar een efficiënt en goed bereikbaar kantoor, dat ook past bij het bedrijf dat we nu zijn, modern en schoon." Dat onderkomen werd gevonden aan de Voorschoterweg, aan de rand van de stad vlakbij het Lammenschansplein. In het pand waar tot voor kort het kledingconcern Mexx een vestiging had. Voor oudere Leidenaars ook bekend als vestigingsplaats van schrijf- machinefabriek Adler. Het gebouw valt op door zijn glazen,gevel met beeldbepalende ■gekantelde kubus'. Het herbergt straks de werkplekken voorzo'n 130 medewerkers, on der wie vijftig redacteuren van de krant. Van der Post: „Het gebouw geeft goed weer wat er gebeurt, het is daarmee een mooie reclame voor het bedrijf. Het laat zien dat we nog al tijd nadrukkelijk in Leiden aanwezig zijn en te blijven. Meer dan de helft van de redactie zit uiteindelijk ook hier. De verhuizing bete kent ook een miljoeneninvestering. Dat is van belang voor de gemeente Leiden." Het oude gebouw aan de Witte Singel wordt verkocht. Belangrijkste gegadigde op dit ogenblik is de universiteit die op deze plek, vlakbij het eigen Witte Singel/Doelen- complex haar bestuur wil onderbrengen. Hoe het huidige LD-terrein er over een paar jaar uitziet is nu nog onduidelijk. Vaststaat wel dat het complex van hallen en gangen ver dwijnt. Wat niet mag worden afgebroken is het donkere hoekige gebouwtje dat architect Marinus Dudok begin deze eeuw speciaal ontwierp voor de krant. Dat is nu al be schermd als monument en is straks ook een gedenkteken voor een deel van de nog lang niet afgesloten krantegeschiedenis van Lei den. Bliksemoperatie Niemand van de lezers of de adverteerders zal volgende week iets van de verhuizing van het Leidseh Dagblad merken. Abonnees krij gen zoals ze gewend zijn gewoon de krant in de bus. Adverteerders en alle alle anderen die er zijn moeten, kunnen ook op de gebruike lijke wijze bij de krant terecht. Op vrijdag aan de Witte Singel, op maandag op de Voor- schoterweg/Rooseveltstraat. Om dat mogelijk te maken moet de verhuizing worden uitge voerd als een bliksemoperatie. Pas als vrij dagnacht de zaterdagkrant gereed is, kan een begin worden gemaakt met die klus. Binnen twaalf uur moeten alle spullen naar het nieu we gebouw zijn gebracht en weer zijn uitge pakt. Tegelijk moet alle apparatuur ook ge bruiksklaar zijn. Daarbij gaat het om de eigen computers, maar ook om de verbindingen met persbureaus zoals de GPD, het ANP en Associated Press, evenals om foto-verbindin gen. Zondag zullen de redacteuren dan aan de Voorschoterweg hun eerste berichten kunnen tikken voor de maandagkrant. Stadskantoor Met een nieuw stadskantoor wil het Leidsch Dagblad lezers en adverteerders in de toe komst extra tegemoet komen. Iedereen kan daar straks terecht voor de opgave van adver tenties en abonnementen, tips voor de re dactie. maar ook voor de kaartverkoop of op gave voor evenementen zoals de Leidse Ma rathon. Het stadskantoor biedt daarnaast nog extra werkplekken voor de redactie. Een ves tigingsplaats voor het nieuwe kantoor is nog niet gekozen. Zolang dat nog niet is gebeurd blijft het oude gebouw aan de Witte Singel dienst doen als stadsvestiging. verleden, maar ook een nieuw begin vooreen bedrijf dat de Henk van der Post: „Een kantoor dat past bij het bedrijf dat we nu zijn." foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31