Spanje ontwaakt uit Californische droom Vluchteling betaalt hoge prijs voor beperkende maatregelen Feiten &Meningen Verontwaardigingwoedebezorgdheid Verkiezingsuitslagen Spaanse politieke partijen (stempercentages) 48,4% Partido Popular Conservatieven IVrJI psoe Izquierda m* u-w. (Catalaanse nationalisten) Verenigd Links 18- CDS14 - Samenstelling Cortès 1993 (350 zetels) - Partido Popular 107 - Overige 13 ZATERDAG 5 JUN11993152 Vlak voor verkiezingen is er van welvaartsperspectief weinig over Bijna vier jaar geleden, vlak voor de vierde parlemenst- verkiezingen na 40 jaar Francodictatuur, hadden ver scheidene buitenlandse journalisten het Spanje van de socialistische premier Felipe Gonzalez uitgeroepen tot het 'California van Europa'. Vlak voor de nieuwe verkie zingen is ervan dat Californische welvaartsperspectief weinig meer over. BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT De vergelijking was niet hele maal onbegrijpelijk voor een land waar de zon altijd schijnt, waar het leven goed is voor Spanjaarden en toeristen en waar de economische 'boom' geen grenzen leek te kennen. De zon schijnt nog steeds, maar desondanks laten de toeristen het afweten. Het meest heeft de Californische droom echter ge leden onder de economische te rugval. Met een werkloosheids percentage van ruim twintig is Spanje Europees koploper. Door de geringe competitiviteit van de industrie wil het met de export al enige tijd niet meer lukken en de agrarische sector heeft zeer te lijden van de con currentie binnen de EG. Voeg daarbij het grote aantal gepensioneerden, dat zwaar op de overheidsuitgaven drukt, de explosief gestegen lonen, de nog steeds achtergebleven in frastructuur en de problemen die de centrale regering in Ma drid heeft om de geldverslin dende behoeften van naar meer autonomie strevende regio's te bevredigen, en het negatieve beeld is compleet. Toch komt de crisis voor vele Spanjaarden tamelijk onver wacht. Zelfs een jaar geleden maakten maar weinigen zich druk toen de eerste symptomen van een afglijdende economie zich aandienden. De Olympi sche Spelen van Barcelona moesten nog worden gehou den. De Wereldtentoonstelling in Sevilla had net haar poorten geopend en de eerste commen taren op hetgeen op het Expo- terrein tot stand was gebracht, waren overwegend positief. Ook Madrid als culturele hoofdstad van Europa slaagde er het afge lopen jaar regelmatig in de schijnwerpers op zich gericht te houden. Maar inmiddels beschikken de drie grootste steden van Spanje ieder over een monument dat als bewijs van de neergang dienst kan doen. Het uit de grond gestampte Olympische dorp in Barcelona staat voor meer dan de helft leeg, omdat de koopprijzen te hoog zijn en de kwaJiteit van de apparte menten te wensen overlaat. Het voormalige Expo-terrein in Se villa maakt een troosteloze in druk en plannen om er een technologisch park van te ma ken, zijn nog niet verder dan de vergadertafel gekomen. Het meest tekenende crisismo nument staat aan het eind van de Madrileense verkeersader, de Paseo Castellana. Als gevolg van Financiële tegenslagen, maar vooral door wanbeheer, heeft de Grupo Torras, het Spaanse Filiaal van het Kuywaitse beleg gingsbureau KIO, daar de bouw van een imposante tweelingto ren moeten stopzetten. Dit bouwwerk, een ontwerp van de Amerikaanse architect Philip Johnson, heeft zijn hoogste punt bereikt, maar zal voorlopig niet voltooid worden en het is zelfs de vraag of dat ooit nog zal gebeuren. In de verkiezingscampagne is de economische crisis vanzelf sprekend het belangijkste on derwerp geweest. Met name de oppositiepartij, de rechtse Par tido Popular (PP) van Jose Ma ria Aznar, heeft de tegenvallen de werkgelegenheidscijfers, het grote overheidstekort en de zwakke peseta, met verve als munitie gebruikt om het Fiasco van bijna elf jaar socialistisch bewind aan de kaak te stellen. De PSOE van Gonzalez heeft zich hiertegen niet altijd even krachtig geweerd. Gonzalez benadrukte tot het laatste moment dat het in Span je niet slechter gaat dan in con servatief geregeerde landen als Groot-Brittannië en Duitsland en bleef zich op de borst slaan voor al de positieve veranderin gen die in Spanje toch ook zijn gerealiseerd. Opvallend is, dat in de verkie zingscampagne relatief weinig aandacht is besteed aan het re gionalisme. Dat is des te op merkelijker, omdat regionale partijen als de CiU in Catalonië en de PNV in Baskenland na zondag wel eens op het vinken touw kunnen blijken te zitten, nu het uitgesloten lijkt dat de PP of de PSOE een absolute meerderheid halen. Gonzalez heeft steeds gezegd, dat hij aan 160 van de 350 parlemenstzet- els genoeg heeft om een min derheidsregering te vormen en De 29 miljoen kiesgerechtigden stemmen zondag voor 350 zetels in de Spaanse Tweede Kamer, het Congres. De zetelverdeling is gebaseerd op het systeem van proportionele vertegenwoordi ging. Voor elk van de 18 regio's is op basis van het aantal inwoners een minimale en maximale hoeveelheid zetels beschikbaar. De mees te zetels zijn te behalen in Andalusië (61), Catalonië (47) en Ma drid (34), de minste in de Spaanse enclaves Ceuta en Melilla (2). Bij de verkiezingen van 1989 haalde de Spaanse Socialistische Arbeiderspartij, PSOE, van Felipe Gonzalez 176 zetels. De PSOE behield daarmee de absolute meerderheid, die zij ook al had na de verkiezingen van 1982 en 1986. De grootste oppositiepartij was de rechtse Partido Popular (PP) van Jose Maria Aznar met 106 zetels. De Catalaanse regionale partij CiU kwam in 1989 uit op 18 zetels, het door communisten gedomineerde Verenigd Links op 17 en de centrumrechtse CDS 14. De overige 19 zetels gingen bij de laatste parlementsverkie zingen naar kleine regionale partijen, zoals de PNV (5 zetels), HB, EE en EA in Baskenland. Volgens de laatste opiniepeilingen zullen de verkiezingen een po litieke aardverschuiving tot gevolg hebben. De PSOE moet reke ning houden met een verlies van dertig zetels of meer, terwijl de PP van Aznar een spectaculaire sprong van veertig zetels gaat maken en mogelijk de grootste partij wordt De derde partij wordt Verenigd Links met 22 tot 24 zetels en ook CiU staat op lichte winst. De CDS verdwijnt echter nagenoeg ze ker uit het Congres, terwijl de overige kleine regionale partijen samen opnieuw op rond de twintig zetels zullen uitkomen. gesloten. Vele politieke commentatoren wijzen erop, dat deze ontwücke- ling op de langere termijn de doodsklap kan betekenen voor de eenheidsstaat die Spanje nog steeds is. Want hoe kan een partij, die nationale politieke verantwoordelijkheid zegt te hebben, bereid zijn die te delen met een partij, die haar be staansrecht ontleent aan eigen, regionale belangen? Het gevaar bestaat verder, dat regeringsverantwoordelijkheid van de CiU en PNV met de PSOE of PP kan uitdraaien op nog grotere tegenstellingen tus sen rijkere en armere regio's. Maar voor Catalonië en Basken land, die van alle Spaanse re gio's het dichtst de Californi sche droom van een Europees welvaartsparadijs benaderd hebben, is dat geen enkel pro bleem. Die twee regio's hebben hun uitgangspunten reeds vast gelegd en zich bereid verklaard om met de PP of de PSOE de onderhandelingen te openen. De eerste eis hebben ze maar gelijk op tafel gelegd: de af dracht van 15 procent van het IRPF, de inkomstenbelasting van de centrale overheid. Het is een punt dat totnutoe voor Ma drid onbespreekbaar was. Maar dat het in het geval van zaken doen met de PSOE of de PP bij die ene eis zal blijven, gelooft niemand. Miquel Roca, lijsttrekker van CiU bij deze verkiezingen, was daar deze week overduidelijk in: „Het wordt tijd om te tonen, dat het Catalanisme betere ideeën heeft voor heel Spanje dan de PSOE en de PP. Wij staan klaar om onze verantwoordelijkhe den op ons te nemen, maar daar moet wat tegenover staan. En als Madrid niet geïnteres seerd is, zoeken ze het maar zelf uit en gaan we doodleuk in de oppositie". hetzelfde geldt min of meer voor de PP. Maar als de beide partijen blijven steken op 145 tot 150 zetels, zoals de peilingen uitwijzen, zullen zij noodge dwongen toenadering moeten zoeken tot de Catalaanse en Baskische nationalisten. Dat maakt de toekomst in Spanje gecompliceerder. Sinds de socialisten in 1982 aan de macht kwamen, hebben zij ge probeerd het diepgewortelde nationalisme van Catalanen en Basken te kanaliseren door tal rijke bevoegdheden over te he velen naar de autonome deelre- geringen. Dat wekte de afgunst van de andere regio's en van daar dat al bij de verkiezingen van 1989 ook nationalistische partijen uit Aragon, Andalusië, Valencia en de Canarische Ei landen hun opwachting in het nationale parlement maakten. Daar komen na zondag nog een Galicische en Cantabrische par tij bij. Het gaat weliswaar om kleine partijtjes, maar een ver dere groei kan niet worden uit- De populariteit van de PSOE en Felipe Gonzalez is de laatste tijd, kort voor de verkiezingen, niet gestegen getuige wat er met dit billboard is gebeurd. foto»ap STRAATSBURG ANDREW MARSHALL THE INDEPENDENT Toen 600 Roemenen bij de Fin se grens arriveerden, wachtte hen een onaangename verras sing. Zij grepen naar papieren die ze voor 1.000 dollar (1.800 gulden) per stuk hadden ge kocht en waarvan ze geloofden dat het werkvergunningen en visa waren. De Finse autoritei ten wisten beter: wat zij bij zich hadden waren dagpasjes voor een stad in Estland. Die gaven de Roemenen recht op niet meer dan gratis toegang tot een paar musea. Deze wrede parodie op het in ternationale toerisme is maar een voorbeeld van de mensen smokkel die deel is gaan uitma ken van het dagelijkse leven in Europa. Het voorbeeld komt uit een rapport van de Raad van Europa, het in Straatsburg ge vestigde lichaam voor de men senrechten. Het tragische is, dat volgens Amnesty International het beleid van de Europese Commissie die situatie stimu leert en de levens van degenen die vervolging proberen te ont vluchten, in gevaar brengt. West-Europa is een magneet geworden voor hen die welvaart of bescherming zoeken. Er wor den exorbitante bedragen ge vraagd, mensen worden opge licht en aan hun lot overgelaten voordat ze worden gegrepen en teruggestuurd. Anderen hebben zelfs nog minder geluk. In rub berboten gegooid, zwerven ze stuurloos over zee en sterven soms, zoals de 29 Iraakse katho lieken die vorig jaar in de Egeïsche zee verdronken. De zwendel wordt geleid door netwerken van gewiekste op lichters, maar ook door geraffi neerde westerse bedrijven. Zij gebruiken de dekmantel van toeristenbureaus, scheepvaart maatschappijen of campings. Vele van hen hebben banden met de georganiseerde mis daad, drugsmokkel, prostitutie, verkoop van menselijke orga nen en illegale adopties, aldus de Raad van Europa. Het huidi ge tarief is ongeveer 2.500 dollar om van Azië of Afrika naar Eu ropa te komen, of ongeveer 2.000 Duitse mark (2.260 gul den) vanuit Oost-Europa. De netwerken hebben radio's, schepen, auto's en 'een leger agenten', aldus het rapport. De andere kant van deze maca bere smokkel is de slavernij waarin veel immigranten te rechtkomen wanneer zij in Eu ropa arriveren. Prostitutie is een normale zaak, anderen worden gewoon voor een laag loon aan het werk gezet, in slechte om standigheden. Er is een redelij ke vraag naar hen in de land bouw, bouwvak en dienstverle ning, waar het normale Europe se loon te laag ligt om arbeids krachten aan te trekken. Som migen verkopen zelfs hun iden titeit, zijn bereid te 'sterven' door hun papieren aan crimine len af te staan, aldus de Raad. Niemand weet hoeveel illegale immigranten er zijn in Europa. Volgens een schatting zijn het er 2,5 miljoen, maar dat cijfer zou gemakkelijk het dubbele kunnen zijn. Zij komen uit (ex- )Joegoslavië, Turkije, Algerije, Marokko, Oost-Europa en in toenemende mate uit de staten van de voormalige Sovjetunie. Samen zijn zij de burgers van een ondergronds land, een ge heim lid van de EG, zonder rechten of bescherming. Het antwoord van de autoritei ten in de EG is het optrekken van de brug om de stroom mi granten te stuiten. Omdat velen gebruik (of misbruik) maken van de regelingen voor politiek asiel, wordt ook hier voorheen liberaal beleid herzien. De EG is bezig met een massale oefening voor de vorming van een kordon. Dit moedigt juist de groei van clandestiene immi gratie aan, aldus de Raad van Europa. „Beperkingen hebben weinig effect...op de potentiële stroom migranten." Maar deze nieuw regels leggen een zware last op centraal- en Oost-Euro pa, zo waarschuwt Amnesty In ternational. Vluchtelingen zul len worden teruggestuurd naar landen waar ze worden ver volgd. „Beperkende maatregelen op het gebied van de immigratie in Westeuropese landen verhogen de druk van -zowel reguliere als clandestiene migranten op na- buurstaten, waaronder Honga rije, Polen, de Tsjechische repu bliek en Slowakije, zowel als uit eindelijke bestemmingen als als doorgangslanden", aldus het rapport van de Raad van Euro pa. De vluchtelingen zelf zijn de klos, of het nu economische mi granten zijn die op zoek zijn naar een hogere levensstan daard of onbeschermde asiel zoekers. De nieuwe slavenhan delaren maakt het niet uit: zij verkrijgen hun winsten uit het gebrek aan mogelijkheden om wettig een land binnen te ko men, en zij buiten de illegale status van de migranten uit door ze te dwingen tot laagbe taald werk. Wanneer er minder routes beschikbaar zijn die naar Europa leiden, maar de vraag naar bescherming en een beter leven hetzelfde blijft, dan treedt een eenvoudige economische wet in werking: de prijs gaat omhoog. VEWTAUMG: UA/TJE NIEMANTSVERDRIET LEIDEN. HANS JACOBS Verontwaardiging, woede, bezorgdheid en droe fenis kenmerken de reacties die de afgelopen week in heel West-Europa en Turkije loskwamen na de aanslag op een in Duitsland wonende Turk se familie. Boze en angstige Turkse jongeren heb ben sinds die rampzalige pinksterzaterdag bijna dagelijks slag geleverd met de Duitse politie. Ze pikken het niet langer om het weerloos doelwit te zijn van extreem-rechtse aanvallen. Zulke aanvallen op vreemdelingen zijn in Duits land de afgelopen twee, drie jaar, eerder regel dan uitzondering. Maar de aanslagen blijven zeker niet tot Duitsland beperkt. Vertwijfeld moet je je afvragen hoe ze zijn te voorkomen. Het is nu een maal niet mogelijk om rond elke woning van een 'allochtoon' een politiekordon te leggen. Niet ie dereen kan op straat een gewapende bewaker meekrijgen. Het verbieden van extremistische organisaties is een stap, maar acties van eenlingen of kleine bendes worden daarmee niet voorkomen. Met aandacht in het onderwijs en bij de opvoeding al leen om tolerantie en openheid bij te brengen kom je er ook niet. Ook een keurig opgevoede jongen kan brand stichten in een pension voor buitenlanders. Strenge straffen zijn evenmin dè oplossing. Ze verhinderen ook andere misdaden niet helemaal. Ook regeringen en parlementen hebben als opi niemakers een belangrijke taak bij de noodzake lijke mentaliteitsverandering. De onverschillig heid van bondskanselier Kohl na de aanslag in Solingen is stuitend. Niet omdat hij als 'rampen toerist' naar de herdenkingsdienst en begrafenis had moeten gaan, maar wel omdat hij als verte genwoordiger van de Duitse regering dus ook van de in Duitsland wonende Turken met zijn aanwezigheid de ernst en het belang van de zaak onderstreept. De signalen die van regeringsvertegenwoordigers komen zijn uiterst negatief. Deze week nog heeft de EG in Kopenhagen besloten de muren rond Europa nog wat hoger op te trekken. De gasten in onze samenlevingen worden nog nadrukkelijker van een etiket 'vreemdeling' voorzien. De xenofo bie wordt erdoor aangemoedigd, alle ontkennin gen ten spijt. Een duidelijke handreiking naar de allochtonen kan een eerste aanzet zijn om het klimaat van angst, haat en afkeer te doen omslaan. Een grote re daadkracht van de overheid om op te komen voor hun rechten en hun veiligheid kan een sfeer scheppen waarin aanslagen en aanvallen op bui tenlanders als vanzelf worden voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2