'Gevaarlijke' sporten bedreigen Pyreneeën Toerisme Mokums Gouden Eeuw ZATERDAG 5 JUNI 1993 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Veel dodelijke ongevallen door ongecontroleerde wildgroei Ook in de Spaanse Pyreneeën stijgt de populariteit van 'gevaarlijke' sporten als para chute-vliegen parapentemet een kayak of een rubberen vlot over een snel stromende rivier varen rafting) of met een mountain-bikedoor ongerepte natuur trappen, met de dag. Volgens Catalaanse cijfers beoefenden het afgelopen jaar minstens 120.000 men sen een van deze niet geheel ongevaarlijke sporten, twee keer zoveel als in 1991. Voor dit jaar wordt een net zo spectaculaire stijging verwacht. iw Hoewel rafting niet direct schadelijk is voor de natuur, wil de over heid meer greep kregen op deze sport. pr-foto Parapente is een van de 'nieuwe' sporten v veel ongelukken gebeuren. BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT De snel groeiende belangstel ling wordt door de autoriteiten niet zonder zorg gevolgd. Ze veroorzaakt niet alleen een groot aantal ongelukken (waar onder dodelijke), maar vormt tevens een bedreiging voor de natuur. Het schrikbeeld van veel Spaanse bestuurders is nog altijd de manier waarop de na tionale kust sinds de jaren zes tig is opgeofferd aan het econo misch interessante sol y playa- toerisme. Lange rijen lelijke ho tels, luidruchtige disco's en bars, foeilijke snelwegen en een wildgroei aan vaak illegale wo ningen hebben de Spaanse kustlijn dermate aangetast, dat deze niet meer te herstellen is. Zelfs de in 1989 ingevoerde Ley de Costas, een wet die het mo gelijk maakt in te grijpen op plaatsen waar illegale toeristi sche projecten zijn uitgevoerd, heeft daaraan nauwelijks iets kunnen verbeteren. Explosief Evenmin staan de meeste auto riteiten te springen om een her haling van de explosieve groei van het skitoerisme in de Pyre neeën en andere Spaanse win tersportgebieden. Dit toerisme heeft weliswaar voor nieuwe economische impulsen gezorgd in bepaalde delen van Spanje, maar de schade die door de lif ten en skiërs aan fauna en flora wordt toegebracht, zou wel eens onherstelbaar kunnen zijn. Vandaar dat de Generalitat, de regering van de autonome regio Catalonië, een aantal maatregelen heeft genomen om een ongecontroleerde wildgroei van voor de natuur aanwijsbaar schadelijke sport-activiteiten een halt toe te roepen. Dat geldt met name voor het crossen met 4-wheel drive auto's en moun- tain-bikes, je met helicopters la ten afzetten op moeilijk toegan kelijke bergtoppen en het 'plun deren' van de valleien, berghel lingen en bossen van bloemen, planten, paddestoelen en slak ken. Ook sporten die niet direct schadelijk zijn voor de natuur, zoals rafting en parapente wil de Generalitat wat beter in de hand krijgen. Wel realiseert men zich in Barcelona heel goed, dat de aantrekkingskracht van deze sporten een welkom alternatief is voor de terugval in het zon- en strand-toerisme. Maar een tiental dodelijke on gelukken heeft de autoriteiten in oktober doen besluiten de ongelimiteerde beoefening van deze sporten te verbieden. In de nabije toekomst mogen ze niet meer zonder begeleiding van gidsen en instructeurs wor den beoefend. De professionele begeleiders moeten een spe ciaal bewijs van kundigheid kunnen overleggen, waarvoor de opleiding in Catalonië on langs van start is gegaan. De op leiding bestaat uit een cursus van 300 uur, waarvan een deel is gewijd aan eerste hulp, ken nis van natuur en klimaat, vaar- technieken en algemene veilig heid. Daarnaast moeten de be geleiders ook een proeve van kundigheid afleggen in de spor ten waarin zij zich gespeciali seerd hebben. Geen deskundigheid Volgens een woordvoerder van het Consorci de Promocio Turis- tica wordt het overgrote deel van de ongelukken bij barran- quismo (het zonder gebruik van hulpmiddelen afzakken van een zo wild mogelijk rivier), para pente en rafting veroorzaakt door mensen die er zonder eni ge deskundigheid op uit trek ken. „Wie de Pyreneeën goed kent, weet dat de klimatologi sche omstandigheden van het ene op het andere moment kunnen veranderen. De vier mensen die het afgelopen jaar bij parapente in de Pyreneeën om het leven kwamen, waren weliswaar ervaren vliegers, maar hadden onvoldoende re kening gehouden met de speci fieke weersomstandigheden." De Generalitat zelf hoopt, dat de populariteit van gevaarlijke sporten tijdelijk is: „Deze spor ten zijn eigenlijk slechts ge schikt voor een beperkte groep. Als het om ervaren, goed ge trainde en niet al te roekeloze mensen gaat, leveren parapen te, rafting of barranquismo niet meer risico's op dan skiën of bergbeklimmen. Maar het tren dy aspect ervan en de zucht naar avontuur bij veel jongeren, die kunnen worden samengevat met het begrip 'Camel-gevoel', leiden steeds vaker tot situaties die we liever niet willen." Vandaar dat de Generalitat in zijn jongste toeristische cam pagne deze sportieve mogelijk heden in de Pyreneeën niet be nadrukt, maar veel meer het minder risicovolle wandelen en fietsen. De Catalaanse minister van cultuur, Lluis Alegre: „Ik denk dat Catalonië daarmee een heel goede concurrentie positie op de steeds moeilijker wordende internationale toeris tische markt kan gaan innemen. Want de Pyreneeën zijn nog voor een groot deel ongerept en dun bevolkt. En als men zich aan de regels houdt, is wande len en fietsen door de natuur al leen maar gezond en beslist on gevaarlijk." REISBERICHTEN Ondanks de steeds hoger wor dende toeristenbelasting, blijft het i Valkenburg druk. archieffoto Valkenburg: te hoge toeristenbelasting Als reden van de nogal specta culaire daling van het aantal rnachtingen op kampeerter reinen in en rondom Valken burg (in 1992 tien procent) wordt vooral de hoge toeristen belasting gezien. Daarom heeft het Recron (de Vereniging van recreatieondernemers Neder land) ernstig geprotesteerd bij het gemeentebestuur van de zuid-Limburgse gemeente. Zonder resultaat. Sterker nog- waarschijnlijk komt er dit jaar nog een kwartje bij en moet el- oerist voor een overnachting 2,50 gulden belasting betalen, terwijl dat in 1986 nog 85 cent was. De prijs voor een over nachting op een camping in Valkenburg bedraagt gemiddeld vijf gulden. De eigenaren van de kampeerterreinen vinden de rijksdaalder belasting die daar bovenop komt onredelijk Samenwerking tussen oud-Hollandse steden Vijf oud-Hollandse steden (Leiden, Delft, Gouda, Dordrecht en Schiedam) gaan samenwerken op het gebied van toeristische promotie. Zo js kort geleden een VW-brochure uitgebracht in vijf talen. In de Ier worden de steden uitge breid beschreven. Tevens wordt er informatie verstrekt over de logiesmogelijkheden via spec ia- le arrangementen. VW-geschenkbon ook bij Horeca geldig De VW-geschenkbon zal bin nenkort ook geldig zijn in een groot aantal horeca-etablisse- menten in Nederland. De Sticb ting landelijke VW-Geschcnk- bon (SLG) en Koninklijke Hore ca Nederland hebben daarvoor een overeenkomst afgesloten. Horeca Nederland begint bin nenkort een interne campagne vaarin de leden wordt opgerot1- )en zich bij de SLG in te sc hij en als acceptant van de Ge- chenkbon. AMSTERDAM ROB VAN DEN DOB BELSTEEN In Amsterdam begint vandaag, 5 juni, een toeristische manifes tatie die tot volgend jaar 6 maart zal doorlopen. Onder de gezamenlijke noemer De Gou den Eeuw van Amsterdam zul len tientallen evenementen plaats vinden. Thema: de perio de waarin Neêrlands hoofdstad de rijkste en machtigste stad ter wereld was. Ook zullen vele musea, kerken en andere histo rische gebouwen in de schijn werpers worden gezet. Zonder enige twijfel zal het Rijksmuseum tot de grootste publiekstrekkers behoren. Daar kan tot en met 31 oktober 'Rembrandt in nieuw licht wor den bekeken', een tentoonstel ling met recent gerestaureerde schilderijen van de beroemde schilder. Zo zal naast zes andere 'late' Rembrandts ook Het Jood se Bruidje weer te zien zijn. Het niet zo lang geleden aange schafte Portret van Johannes Uyttenbogaert is eveneens voor het eerst in Nederland te be wonderen. Spectaculair belooft in het Amsterdam Historisch Museum het multiscreen programma De Gouden Eeuw in Woord en Beeld te worden. Tien projecto ren geven een beeld van het Amsterdam uit de zeventiende eeuw, afgewisseld met beelden van de stad zoals die er heden uitziet. De doorlopende voor stelling duurt een half uur en wordt vertoond op een scherm van 4 bij 3 meter. Westertoren Aardig is het feit dat de 85 me ter hoge Westertoren, meester werk van Hendrick de Keyser, tot en met 30 september elke dag beklommen kan worden. Het uitzicht over de Jordaan en een flink gedeelte van de grach tengordel is niet voor niets be faamd. De belendende Wester- kerk, die wordt beschouwd als een van de hoogtepunten van architectuur uit de Gouden De Westertoren, het 85 meter hoge meesterwerk van Hendrick de Keyser, kan elke dag worden beklom- ien. foto vw Amsterdam Eeuw, is na een jarenlange res tauratie weer geheel in de 17de eeuwse staat teruggebracht. Rembrandt van Rijn ligt er sinds 1669 begraven. Overigens is de Zuidertoren (ook van De Key ser) eveneens voor het publiek opengesteld: woensdag en za terdagvan 14.00 tot 16.00 uur. Een derde mogelijkheid om Amsterdam van een speciale kant te bekijken, is uiteraard een rondvaart. Onder meer re derij Lovers (aanlegsteiger Noord-, Zuidhollands Koffie huis tegenover het Centraal Sta tion) organiseert boottochten met gidsen die speciale aan dacht schenken aan De Gouden Eeuw. De prijs voor zo'n trip kan behoorlijk worden geredu ceerd via de aanschaf van een Gouden Eeuw Pas. Dit docu ment bevat 28 coupons die gra tis toegang dan wel flinke kor tingen bieden voor diverse fnu- sea en evenementen. De pas kost 29,90 gulden en kan de houder bij optimaal gebruik in totaal een voordeel opleveren van ruim 125 gulden. Hij is te koop bij alle VW-kantoren van Amsterdam. Info: WV Amsterdam, 06- 34034066 (50 cent per mi nuut). Regionale kaarten voor verre oosten Bij Periplus Editions, uitgever van onder meer de achtdelige Indonesië Reisbibliotheek, ver schijnt een uitgebreide serie de tailkaarten van bestemmingen in het Verre Oosten. De kaarten belichten niet zoals gebruikelijk een heel land, maar nemen een regio onder de loep. Hierdoor komt ruimte vrij voor details, die op gewone kaarten ontbre ken. Van iedere streek wordt een totaalkaart opgenomen, met daarnaast een groot aantal detailkaarten van de meest be zochte steden, plaatsen of ge bieden. Ook de voor toeristen interessante plaatsen worden aangegeven, zoals openbaar vervoer, hotels, restaurants, musea en parken. Dit jaar en volgend jaar zullen de eerste 26 titels verschijnen, waarvan ongveer de helft zal zijn gewijd aan Indonesië. Ver der vijf kaarten van Maleisië, drie van Thailand en platte gronden van Singapore, Viet nam, Cambodja en Hong Kong. Nu al zijn er de kaarten van een aantal Indonesische eilanden, waaronder Lombok en Sum- bawa. Iedere maand verschijnt er één nieuwe titel. De Travel Maps zijn te koop bij de boekhandel, warenhuizen en de ANWB. De prijs is 15,50 gulden. Koffers opsturen naar Schiphol Sinds kort is het voor treinreizi gers mogelijk koffers op te laten sturen naar Schiphol. De service wordt uitgevoerd door EMS en ls vooral in het leven geroepen voor oudere mensen aie in de trein niet met bagage kunnen of willen sjouwen. EMS haalt de koffer(s) de avond voor vertrek op. Op een afgesproken tijdstip kunnen ze dan worden afge haald in de stationshal van de NS op Schiphol. Bij terugkeer dient men de koffer(s) daar weer af te geven, waarna ze aan huis worden bezorgd. Voor deze service wordt een prijs gevraagd van 47,50 gulden (één koffer) of 59,55 gulden (twee koffers). De dienst kan worden besteld via telefoonnummer 06-35030022. Met de gele fietsen worden ook tochten gemaakt naar Marken. ar chieffoto Niet alleen voor buitenlanders een soms spannende, maar altijd aardige ervaring: fietsen door Amsterdam. Bij Yellow Bike kan dat georganiseerd en onder leiding van een gids. De rondrit duurt on geveer 3 uur en voert de fietsër onder meer langs de grachten, de Amstel (waarbij de Magere Brug moet worden 'beklommen') en de Wallen. Er wordt meerdere keren gestopt zodat de gids zijn verhaal kwijt kan. Overigens is het ook mogelijk per 'gele fiets' de omgeving van Amsterdam te verkennen en wel in het bijzonder Nescio's Wa terland. Enige conditie is vereist voor deze bijna 7 uur durende, 30 kilometer lange trip die onder meer naar Marken voert. De terug tocht wordt aanvaard per bus. Ook hier gaat een gids op kop. Info: Yellow Bike, Nieuwe Zijds Voorburgwal 66 in Amsterdam, telefoon 020 - 6206940. Naturistendag Er zijn er al anderhalf miljoen. Nederlanders die het plezierig vin den in hun blootje in de buitenlucht te rëcreëren. Wie het nog nooit deed, wordt morgen een kans geboden. Op de 45 terreinen van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen (NFN) vindt een open dag plaats. De NFN is de overkoepelende organisa tie van de 54 Nederlandse naturistenclubs met in totaal bijna 55.000 leden. Info (vandaag, 5 juni van 10.00 tot 19.00 uur en morgen, 6 juni, van 10.00 tot 15.00 uur) op telefoonnummer 030 - 328810. Vikingmuseum uitgebreid Het prachtige, aan het water gelegen Vikingmuseum te Roskilde (Denemarken) wordt uitgebreid. Het ligt in de bedoeling de belen dende fjord te betrekken bij een permanente expositie die niet al leen het Vikingtijdperk tot onderwerp heeft, maar tevens de andere culturen die aan de Scandinavische kusten voorkwamen. Er zal vooral veel aandacht worden besteed aan scheepvaart en scheeps bouw. Het Vikingmuseum, dat ontstond nadat in de fjord vijf goed geconserveerde Vikingschepen waren gevonden, bestaat in 1994 25 jaar. Reizen per diligence Er zijn tophits over gemaakt, maar nog nooit een tentoonstelling. In het Nederlands PTT Museum wordt de eerste georganiseerd. Reizen per Dilligence heet de expositie die deze zomer in het mu seum aan de Zeestraat 82 in Den Haag kan worden bekeken. The ma: de bloeiperiode van de postwagens aan het begin van de 19de eeuw. De gelagkamer van een herberg waar reizigers op het trom petsignaal van de diligence wachtten, vormt het middelpunt van de tentoonstelling. Info: PTT Museum, telefoon 070 - 3624531. Sensation Carnival, een van de grootste zo niet de grootste cruise-rederij ter wereld, laat nu al weten dat er in november een nieuw schip in de vaart zal worden genomen: de Sensation. De boot wordt met een niets ontziend chauvinisme 'Mega Superliner' genoemd en is in staat 2600 passagiers tegelijk te vervoeren. Dat wordt dus dringen op de 'Superliner Boulevard', een op drie verschillende hoogtes ge bouwd trefpunt met uitzicht op sterren, maan en zee. Het schip heeft Miami in Florida als thuishaven en gaat vooral in de Carib bean varen. Info: Holland Cruise Centre in Heemstede, telefoon 023 - 290304. Ruim tachtig VW- kantoren verdwenen In het kader van een grote herstructurering zijn in Neder land de afgelopen maanden ruim tachtig kleine VW-kanto ren verdwenen. Zij konden niet voldoen aan de minimum eisen zoals die twee jaar geleden in een ledenvergadering van de Al gemene Nederlandse Vereni ging van VWs (ANW) werden vastgelegd. Nederland heeft nu nog 336 publieks VWs en 12 provinciale VW-kantoren. Die laatste kunnen in principe nier door particulieren worden ge consulteerd. Zij hebben een co- ordinerende taak Wel kan de consument te recht bij de 348 publieks VWs voor diensten op het gebied van toeristische en recreatieve mo gelijkheden in in het hele land. De verwarring wekkende diver siteit in het assortiment dat de landelijke regionale en lokale VW-kantoren tot nu toe voer-"** den. heeft plaats moeten makep- voor één en hetzelfde diensten-_ pakket. Bij elk bureau kan men nu bijvoorbeeld terecht voor de geschenkenbon, visaktes, hotel reserveringen, kaarten en uiter aard toeristische informatie. De benaming VW-i, VW-r en VW- 1 kantoor is komen te vervallen. Wandelen in Dordrecht Boven Dordrecht hangt op een of andere manier de geur van de ca techismus. Wordt een van de oudste steden van Holland (of mis schien wel de oudste) daarom te weinig door toeristen bezocht? Jammer, want je kunt er stadswandelingen maken als bijna ner gens anders. Bovendien steekt achter elke gevel wel een verhaal. Vincent van Gogh werkte er in een boekhandel aan de Voorstraat en woonde er in de Tolbrugstraat, Marcel Proust liep er langs het water en beroemde Nederlanders als Albert Cuyp, Nicoiaes Maes en de regenten Jacob, Johan en Cornelis de Wit werden er geboren. De VW van Dordrecht organiseert tot en met september elke dins dag (en in augustus ook op donderdag) wandelingen door de stad en ongetwijfeld zal de begeleidende gids op die illustere namen te rugkomen. Info: VW Dordrecht, telefoon 078 - 132800. Recreatietaxi in Oisterwijk Gele fietsen In Oisterwijk zijn verschillen de particuliere personenver- voersbedrijven een samenwer kingsverband aangegaan dat onder meer heeft geleid tot de introductie van de Recreatie taxi. Met deze taxi kunnen va kantiegangers die in Oisterwijk logeren vanaf hun onderkomen i bezoek brengen aan de vele toeristische attracties die in de omgeving liggen, zoals de Efte: ling, de Beekse Bergen en het Autotron. Vooralsnog is de taxi lit eerste proefjaar gratis.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25