O Hans Ooft: populairder dan sumoworstelaar Uur van de waarheid is aangebroken 'Een handtekening van Richard moet mogelijk zijn' Sport ZATERDAG 5 JUN11993 plv -chef rob onderwater. 071 -161446 Miroslav Bugaj op papier de snelste leiden* Als de voortekenen niet bedriegen, wordt de derde mara thon van Leiden morgen vooral een buitenlandse aangelegen heid. Oosteuropese atleten van naam hebben hun komst toege zegd. De op papier snelste voorinschrijver is de Pool Miroslav Bugaj, die in 1989 in Rome 2 uur 13 minuten en 31 seconden voor de marathon nodig had. De Russen Vladimir Fomin (2.15.53), Valerii Zolotkov (2.16.16) en Abdulin Gusman (2.16.50) en de Polen Wieslav Lenda (2.17.24), Csestav Lamch (2.17.52), Jaroslav Levandovski (2.18.32) en Jaroslav Pesta (2.19.13) zitten met hun persoonlijke toptijden onder het parcoursrecord van Leidenaar Huub Pragt (2.20.43). De Russische atlete Irina Mo- zharova (2.39) bewees vorig jaar met een vijfde plaats in Ensche de al dat een marathon in Nederland Kerkvliet 'Leidse hoop' op marathon leiden* De Leidse inbreng lijkt dit jaar kleiner dan bij de eerste twee Leidse marathons. Smaakmakers als Huub Pragt en Jan Dirk Hazeleger (nummmers 1 en 2 in 1991) en Jaap van Dui venvoorde (tweede in 1992) laten dit jaar verstek gaan. Van de Leidse atletiekverenigingen wagen slechts enige ervaren wed strijdlopers zich aan de 42,195 kilometer. Ben Kerkvliet hoopt morgen voor het eerst binnen tweeëneenhalf uur te finishen. De 31-jarige atleet van De Bataven was al zeven keer sneller dan 2.40 en heeft een persoonlijke toptijd van 2.32,27. Kerkvliet nam twee jaar geleden al in Leiden deel. Veel van zijn clubgenoten starten om 12.00 uur voor de tien kilometer. Bijprogramma: muziek en vuurwerk leiden Een belangrijk facet van de Leidse marathon is alles wat eromheen gebeurt. Op liefst zeventien plaatsen langs het par cours spelen bands en orkesten. Bovendien zijn morgen de re sultaten van de spandoekwedstrijd ongetwijfeld langs het par cours te bewonderen. Een andere trekpleister is het toeschou wersdorp bij de Groenoordhallen, waar diverse bedrijven, stich tingen, verenigingen en adviescentrum een kraampje hebben opgesteld. Aan kinderen worden ballonnen uitgedeeld. Als klap op de vuurpijl gaat het startschot om 12.00 uur gepaard met 'fraai dagvuurwerk'. leiden tim brouwer de koning De verschillen zijn groot. Terwijl Guus Sloos op Hemelvaartsdag nog een halve marathon aflegde in één uur en veertien minuten, bereidde Evert van Seggelen zich vooral rustend voor op de derde marathon van Leiden. Maar voor beiden geldt, net als voor de anderen hoofdrolspe lers uit de rubriek De Aanloop, dat zij zich klaar wanen voor morgen. Na het ontbijt krijgen zij dan 42 kilometer en 195 me ter door Leiden en omstreken voor de kiezen. Het uur van de waarheid is aangebroken. Geen van de marathonlopers die wij het afgelopen half jaar op de voet volgden, heeft in de voorbereiding op de grote dag onoverkomelijke averij opgelo pen. Wim Gubler laat wel door schemeren, dat hij liever wat meer zou hebben getraind. ,,Ik gok maar op mijn basiscondi tie", zegt de voetballer-veteraan van FC Rijnland luchtig. „Maar ik erken dat de training af en toe wat in het slop is geraakt. De afgelopen week heb ik nog stukken van vijftien en tien kilo meter gelopen. Al met al moet een tijd van onder de vier uur mogelijk zijn." Over het verwachte warme weer de voorspellingen vari eren van 23 tot 26 graden Celsi us maakt Gubler zich niet al te druk. „Als het goed is, staat er ook wat wind." Teun Breugem daarentegen vreest, dat hij met het stijgen van het kwik net als vorig jaar last krijgt van hooi koorts. „Ik voel het al weer aan komen. Op zich ben ik iets beter in vorm dan de vorige keer. Ei genlijk heb ik de afgelopen we ken maar één slechte dag ge had, toen ik op een warme woensdag tijdens de training niet vooruit was te branden. Toch blijft een nieuw persoon lijk record (sneller dan 2 uur en 57 minuten, red.) mijn streven. Kom ik er onderweg achter dat dat niet haalbaar is, dan over weeg ik alsnog voor de halve marathon te kiezen." Ook Gré Alink kampt met lichte gezondheidsproblemen. „Ik ben het afgelopen weekein de met keelklachten uit Brussel teruggekomen. Met spoelen kom ik er wel weer bovenop. Maar ik moet het nu kort hou den, want ik ga toch nog even zes kilometer hardlopen." Guus Sloos heeft een rimpel loze voorbereidingsperiode achter de rug. De ervaren rot kwam er op Hemelvaartsdag tij dens de Hanepoelloop in Rijp- wetering achter, dat hij precies op schema zat. „Ik was een stuk sneller klaar dan in april na de City Pier City Loop. Bij brand weerkampioenschappen in Schotland zijn we bovendien onlangs eerste geworden. Voor en na de Leidse marathon tref je mij ongetwijfeld bij de stand van de brandweer aan. En die Egbert Streuer niet naar TT assen* anp Egbert Streuer doet niet mee aan de TT van Assen. Dat heeft de 39-jarige coureur uit Grolloo gisteren bekendge maakt. Streuer is niet tevre den over de nieuwe zijspan- motor, die de afgelopen maanden voor hem is ont wikkeld. De drievoudige we reldkampioen nam de beslis sing na een training, die op het Asser circuit voor de mo gelijke Nederlandse deelne mers aan de TT werd gehou den. rosmalen rob van der zanden Het tennistoernooi van Rosmalen dat maandag begint is altijd een relaxed en gezellig evenement geweest. Maar het zijn juist deze toernooien waar de ATP de spelersvakbond die de baas is van het profcircuit zo beducht voor is geworden. Na het 'mes-incident' rond Monica Seles zijn alle toernooi-organisaties aangeschreven over maar één onderwerp: de veiligheid van de spelers. Vooral de toernooien waar het er allemaal ge moedelijk en losjes aan toegaat worden nu opge zadeld met regeltjes en waarschuwingen. Het grastoernooi van Rosmalen is zo'n evene ment waar jarenlang de spelers zonder proble men tussen de toeschouwers wandelden. Maar sinds het geval Seles, die enkele weken geleden in Duitsland door een toeschouwer tijdens een rust pauze in de rug werd gestoken, moet ook de toer- nooibaas van Rosmalen extra maatregelen tref fen. Geen tennisser zal volgende week in Rosma len nog zonder bodyguard en veiligheidsagent lo pen. „We ontkomen er niet aan," zegt toernooidi recteur Jacques Kloppert. „We hebben ervoor ge kozen om bij elke topper steeds twee veiligheids agenten te zetten. De spelers gaan niet meer al leen naar de auto, naar het centre-court of naar de kleedkamer. Alleen als ze 's avonds naar een pizzeria gaan, haken we af. Dan staken we onze begeleiding. Dat zou te gek worden". Öoppert vindt aanscherping van de regels te recht, maar wil waken voor overspannen toestan den. „Let wel, de ATP heeft nog steeds geen eisen gesteld. Wel geven ze aanwijzingen en willen ze na afloop van het toernooi een rapport over de veiligheid. Maar natuurlijk pakken we zelf de zaak nu serieus aan. We gaan ook de bankjes van de spelers op de banen naar voren schuiven. Iemand die kwaad wil, moet nu bijvoorbeeld al kunnen springen vanaf de tribunes". „Ik vind dat het nog steeds mogelijk moet zijn voor kinderen om een handtekening te vragen aan Richard Krajicek. Zeker nu hij in Parijs weer zo populair aan het worden is. Het moet toch leuk blijven. In Parijs zou zo'n handtekening nu al niet meer kunnen. Kijk, als iemand kwaad wil kunnen wij niets ondernemen. Als er een persoon is tussen die 30.000 die iets slechts wil dan is-ie daar nu al bezig en dan bereidt-ie zich nog beter voor dan ik. Wij letten bij de kassa uiteraard goed Voetbal in Japan rijst sneller dan de zon Hans Ooft is in staat het hele verkeer van Tokyo te ontre gelen. Wanneer het licht ergens in de Japanse hoofdstad op rood springt en Ooft staat toevallig met zijn auto vooraan, dan is de kans groot dat zijn wagen het mikpunt wordt van een hysterische jacht. Alles krioelt weliswaar anoniem door elkaar heen in Tokyo, maar Ooft slaagt er amper in om onopgemerkt te blijven in die miljoenen massa. De Nederlander is er populairder dan de meest geliefde sumoworstelaar, nu hij als bondscoach Japan naar ongekende voetbalsuccessen heeft geleid. 'Ze zijn hier heus niet gek „Ze hebben het hier fantas tisch aangepakt," vindt Utrechter Hans Ooft, die al eerder als clubcoach in Hi roshima werkzaam was. „In Europa lachen ze wat mee warig over de ontwikkelin gen, maar dat werd ook ge daan toen alle multinationals hier van de grond kwamen. Joh, Japanners zijn niet gek. Ze laten heus niet allerhande overjarige spelers hier hun zakken vullen. Op dit mo ment hebben ze namen als Zico, Lineker en Littbarski nog nodig om het geheel wat cachet te geven. Maar over twee jaar trekken ze jongere spelers aan. Dat is allemaal al lang uitgedacht. En ze gooien absoluut geen geld over de balk, want Japanners willen waar voor hun geld." Gary Linker foto archief tokyo «bouke nielsen gpd-verslaggever In iets meer dan een jaar heeft hij van Japan in Azië althans een voetballand van aanzien ge maakt. Onder zijn bewind werd voor het eerst de Aziatische evenknie van het Europees kampioenschap gewonnen en vervolgens drong het land van de rijzende zon door tot de zes naties die onderling nog moe ten strijden om twee WK-plaat- sen. Zo ver had Japan het nog nooit gebracht, want het enige wapenfeit van belang in de his torie is een derde plaats op de Olympische Spelen van '68 on der Dettmar Cramer. En aange zien voetbal in Japan een aan was beleeft die herinnert aan de explosieve groei van de Japanse elektronica en autofabrikanten, kan Ooft daar niet meer kapot. „Al die verzoeken om handte keningen zijn leuk, maar op sommige momenten past het me minder goed," zegt hij. „En dan moet je gewoon heel snel doorlopen. Het zijn overigens niet allemaal handtekeningen die gevraagd worden. Sommige mensen vragen slechts of ze me de hand mogen schudden en wensen me vervolgens veel suc ces toe." Meesmuilend Uit de populariteit van Ooft blijkt het aanzien van het voet bal in Japan. In Europa wordt nog wat meesmuilend gedaan over de Japanse pogingen om aansluiting bij het mondiale voetbal te vinden. Maar de ver antwoordelijke managers heb- ben eerst een uitgebreide studie van alle in de Verenigde Staten begane fouten gemaakt, alvo rens ze begonnen het Japanse voetbal met een injectie van r hem om maar in Japan is de belangstelling voor Eugene Hansen e honderden miljoenen in de vaart der volkeren omhoog te stoten. Zo is er in Japan onder hand wel degelijk een onder bouw, want voetbal is de meest bedreven sport bij de jeugd on der 23. Met de start van de J-League (hoogste voetbaldivisie) enkele weken geleden lijkt het alsof het Japanse profvoetbal nog in de kinderschoenen staat. Ooft: „Maar er is hier al jaren prof voetbal. Het wordt nu alleen op een andere leest geschoeid. Eer der speelden bedrijfsteams in de hoogste liga en de voetbal lers verhuisden maar zelden naar een andere club. Want hier is het gewoon dat je je hele le ven bij één bedrijf in dienst blijft. Nu is aan de grote plaat sen een club toegewezen, waar door het profvoetbal over het hele land is verspreid. Het is wat dat betreft net als in Amerika, waar de profclubs in bijvoor beeld basketbal en football zo naar een andere stad kunnen verhuizen." „En br is heel strak naar de randvoorwaarden gekeken," vervolgt Ooft. „Hitachi wilde ook met een club in de J-Lea- gue, maar had geen acceptabel stadion. Zo'n gigantisch bedrijf werd doodleuk geweigerd. Maar Hitachi bouwt op dit moment een heel groot stadion en is vol gend'jaar ook van de partij. En dat stadion kan vervolgens weer mooi gebruikt worden voor de eventuele WK in 2002. Zo wordt heel systematisch naar allerlei doelen toegewerkt. De J-League zorgt voor een goede infrastruc tuur van het Japanse voetbal en die infrastructuur maakt dat Ja pan een heel goede kans maakt de WK te mogen organiseren." De J-League lijkt na enkele weken al niet meer kapot te kunnen. Overal zijn de stadions binnen de kortste keren uitver kocht, al moet aan dit feit wel toegevoegd worden dat de meeste organisaties over een stadion beschikken dat niet meer dan 15.000 mensen kan bergen. Maar nieuwe accom modaties voor 70.000 en 100.000 toeschouwers zijn her en der in de maak. En dat het voetbal aanslaat blijkt alleen al uit het gegeven, dat 40 procent van de Japanse bevolking (120 miljoen mensen) de openings wedstrijd van de J-League via de televisie volgde; de hoogste kijk dichtheid in de Japanse tvhisto- rie. Ooft aanschouwt het alle- SPORT OP TV Gré Alink foto» archief Wim Gubler foto» archief Evert van Seggelen foto» archief Guus Sloos foto» archief Teun Breugem foto» archief verwachte hoge temperaturen vind ik heerlijk. Ik weet niet waar het aan ligt, maar kenne lijk ben ik als brandweerman hittebestendig." De meest zorgeloze van de vijf is Evert van Seggelen. „Ik vind het niet erg dat je me belt, maar ik lig toevallig wel al in bed. Rusten, dat is belangrijk zo vlak voor de marathon. Voor de rest heb ik het de laatste tijd enorm druk gehad. Niet met trainen, maar met werken, ro ken en drinken. Kortom, alles wat ongezond is. Maar morgen sta ik er. Lekker zonnetje, dat wordt puur genieten. Man, als ik aan die marathon denk, krijg ik zelfs vlinders in mijn buik." op iedere toeschouwer, maar ik hoop niet dat de mensen daar iets van merken". Met Richard Krajicek als 'de ster van Parijs' en de grote trekker van het Brabantse evenement hoopt Kloppert een succesvolle editie mee te ma ken. De vlot lopende voorverkoop belooft veel goeds. „Het Krajicek-effect voelen wij nu al". Kloppert is ook nog met Jim Courier bezig, die in beeld is voor een wild card. De Nederlanders Dennis van Scheppingen en Michiel Schapers zijn reeds verblijd met een uitnodiging voor het hoofdtoernooi, waarvoor Krajicek, Siemerink, Haarhuis en Eltingh rechtstreeks zijn toegelaten. Enkele andere toppers in Rosmalen zijn Malivai Washington, Henrik Holm en de rijzende ster An drei Medvedev die donderdag Stefan Edberg uit schakelde op Roland Garros. maal lachend. Hij behoort tot het selecte gezelschap dat cen traal staat bij de geboorte van iets dat heel mooi en groot lijkt te worden; van een heel andere orde dan zijn werk bij FC Utrecht dat een dorpscluppie lijkt vergeleken bij hetgeen zich in Japan afspeelt. Als bondscoach krijgt Ooft al le faciliteiten die hij maar wenst. De J-League wordt straks zelfs langere tijd stilgelegd als hij met de nationale ploeg in voorbereiding moet voor de laatste WK-kwalificaties. „Alles moet wijken voor het nationale team," zegt hij, „maar voor de clubs wordt er in die periode van anderhalf tot twee maan den een bekercompetitie ge houden waarin stevige geldprij zen zijn te verdienen." Ooft is de eerste buitenlander na Dettmar Cramer die leiding mag geven aan het nationale team van Japan. „Toen ik het aanbod kreeg, wist ik dat het een bijzonder eervol aanbod was," zegt hij. „Het is iets for midabels dat je hier als buiten lander eindverantwoordelijk heid krijgt en zo ervaar ik het ook. Ik hoefde maar één minuut over het aanbod na te denken." Op de vraag of hij toen ook al wist wat zijn salaris was, volgt een veelbetekenende lach. En dan: „Het was vooral de sportie ve uitdaging die me trok, al was het dan geen avontuur voor me. Want ik wist immers al wat er Wetten Voetbal is in Japan een sport die breekt met oude tradities. Het is weliswaar een teamsport, maar het spel biedt mogelijkheden zich individueel te onderschei den. Om die reden is voetbal waanzinnig populair onder de jeugd. „Voetbal heeft zijn eigen wetten, ook hier," zegt Ooft. „De Japanse waarden en nor men gelden nog steeds buiten het veld, maar binnen het veld al lang niet meer. Er lopen hier spelers rond die je lachend door midden schoppen. Ze maken nog heel af en toe een veront schuldigend buiginkje na een overtreding, maar ze lachen zich ondertussen een breuk." ZATERDAG 09 00-10 00 EURO. International motorsport. 10 00-10.30 EURO: Motorsport magazine. 11.00-12.00 EURO IJshockey: wedstri|den om de Stanley Cup. 11.55-18 15 BBC 1: Grandstand: cricket (First test Engeland - Australië vanaf Old Trafford), tennis (Open Franse kampioenschappen, finale voor vrouwen vanaf Roland Garros) en golf (British masters toernooi vanuit Woburn). 12.00-13 00 EURO. Motoball: Eu ropese landenkampioenschappen vanuit Valreas (Frankrijk). 13.00-22 00 EURO. Tennis: finale vrouwen Open Franse tenniskam pioenschappen vanaf Roland Gar ros (Parijs), golf (British Masters) 14.00-16.00 Did 1 Sport extra: tennis, Open Franse kampioen schappen vanaf Roland Garros, Pa rijs, finale vrouwen-enkelspel. 14.00-17.00 BRT 2; Sport extra: tennis, Open Franse kampioen schappen, finale voor vrouwen van af Roland Garros, paardensport (Jumping Kapellen) en waterskiën (wedstrijd in viersel, samenvat ting). 14.00-17.28 Ned 3. Studio sport: tennis, Open Franse kampioen schappen, finale vrouwen enkelspel en volleybal (Nederland-ltalië). 14.35-18 30 TV 5: Tennis a Rol and Garros: finale vrouwen 16.00-17.00 Did 3: Sport 3 extra. 18.50-19,20 Ned 3: Roland Gar ros: tennis, Open Franse kampioen schappen vanuit Parijs. 19.10-19.45 Did 1: Sportschau: met Bundesliga-voetbal, 34e speel- 22 00-00 00 EURO: Boksen: WBC-supermiddengewicht kam pioenschap. Benn-Gent. 22.15-22.45 Ned 3: Studio sport. 22.30-22.45 BRT 1Sport op za 2e2.5§-23.10BBC 1: Sport. 23.10-23.40 Ned 2 Finale jeugd- voetbalcompetitie: verslag van 3 wedstrijden voor de jeugd. 1. Kam pioenschap Nederland B-kampioe- nen; 2. Interland Nederland- Duits land voor jeugd onder de 14 jaar; 3. Interland Nederland-Engeland voor jeugd onder de 18 jaar 00 00- 01.00 Euro Basketball: Interconti nental Cup vanuit Italië, USA- Duitsland. 01.00-02 00 EURO: Tennis: Open Franse tenniskampioenschappen vanaf Roland Garros (Parijs), finale 01 20-02.00 BBC 1 Cricket: first test Engeland - Australië, samen vatting. ZONDAG 08.30-09.00 EURO Aerobics. 09 00-10.00 EURO: Golf British Masters. 10.00-12.00 EURO: Tennis- finale vrouwen Open Franse kampioen schappen. Trafford. 12 00-12 25 Ned 2 Masters of the game: 9-delige serie portretten van managers van grote Europese voet balclubs. Afl. 1: Sylvio Berlusconi van AC Milan. 12 25-12.53 Ned 2 King of the waves: portret van de Spaans-Ne derlandse windsurfer Björn Dunker- beck 12 00-13.30 EURO: Boksen 13.30-14.30 EURO: Atletiek IAAF Grand-Prix vanuit Sevilla (Spanje). 13.30-20 00 BBC 2: Sunday grandstand: cricket (First test En- geland-Australiê vanaf Old Traf ford), tennis (Open Franse kam pioenschappen. halve finale man nen dubbelspel vanaf Roland Gar ros) en golf (British masters toer nooi vanuit Woburn). 14 00-20 00 BRT 2 Sport extra: handbal (EK-kwalificatiewedstrijd België-Turkije) en tennis (Open Franse kampioenschappen, finale voor mannen vanaf Roland Garros, Parijs). 14 30-21 00 EURO: Zondag live tennis (finale mannen Open Franse kampioenschappen vanaf Roland Garros), golf (Britisch Masters) en autosport (Indycar races West Al- lis). 14 55-18.57 Did 2 Sport extra tennis (Open Franse kampioen schappen, finale vanuit Roland Garros, Parijs) en zwemmen (Duitse kampioenschappen vanuit Pot sdam) 18.10-18.40 Did 1Sportschau. 19.30-19 45 BRT 1 Sport 19 45-20.15 BRT 1 Sportweek- 19.50-19.58 Did 1 Sportschau- Telegramm. 21 00 22 00 EURO: IJshockey wedstrijden om de Stanley Cup. 22 00-00.00 EURO: Tennis finale mannen Open Franse kampioen schappen 22.10-22 20 Did 2 Sport am Sonntag met o,a. tennis (Open Franse kampioenschappen, samen vattingfinale). 22 50-23 20 Did 2 Sport extra USA-Cup voetbaltoernooi voor lan denteams: USA-Brazilië vanuit New Haven. 00 00-01.00 EURO: Basketball Intercontinental Cup vanuit Italië, Duitsland-Nederland. 00 45-01 25 BBC 2 Cricket First test Engeland - Australië, samen- 01 00-01 30 EURO Eurofun 01 25-02 15 BBC 2 Tennis Open Franse kampioenschappen, samen vatting finale mannen enkelspel. 02.15-03.10 BBC 2 Badminton: WK finale, samenvatting vanuit Bir mingham. MAANDAG 08 30-09 00 EURO: Step Aero bics 09 00-11 00 EURO. Golf British Masters 11 00-12.00 EURO: IJshockey om de Stanley Cup 11 55-14 00 BBC 1: Cricket eer ste serie testmatches Engeland- Australié 14.50 16 50 BBC 1 Cricket eer ste serie testmatches Engeland Australië.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23