Sport Het positieve gevoel van Krajicek Advocaat eist strijd van Oranje Heerenveen: veel gehol en weinig lol Die jongen is het stadium van slungel ZATERDAG 5 JUN11993 21 Ritzeges voor Nelissen en Bouwmans pola de siero/bonneville Danny Nelissen heeft door de vierde rit in de Ronde van Asturië te winnen, wraak genomen op de ploeg van Erik Breukink. Op de eerste dag miste Nelissen op één tel de eerste plaats, die toen naar Breukink ging. Gisteren won Nelis sen de massasprint in Pola de Siero. Zulle bleef leider. Eddy Bouwmans won gisteren de vierde etappe van de Dauphi- né Libére. Na een zware rit over 218,5 kilometer van Vienne naar Bonneville had de 25-jarige renner uit de ploeg van Post nog kracht genoeg over om als eerste de streep te passeren. De Mexi caan Alcala behield de leiderstrui. Tweede overwinning Konisjev in Giro asiagoDe Rus Dimitri Konisjev heeft gisteren de twaalfde etap pe van de Ronde van Italië gewonnen. De vroegere renner uit de ploeg van Cees Priem boekte zijn tweede overwinning in de Giro na een rit over 236 kilometer van Dozza naar Asiago. Konisjev verwees Maurizio Fondriest naar de tweede plaats. Veteraan Bruno Leali behield de leiderstrui. Opnieuw operatie Van Basten Antwerpen Marco van Basten zal opnieuw een operatie aan zijn rechterenkel moeten ondergaan. Dat advies heeft de specialist prof. Maertens na een kijkoperatie in een kliniek in Deurne ge geven. Van Basten kwam na zijn operatie in december vorig jaar voor AC Milan slechts enige wedstrijden in actie: twee competi tieduels en 85 minuten van de Europese bekerfinale tegen Olympique Marseille. Metgod blijft bij Feyenoord Rotterdam John Metgod heeft zijn contract met Feyenoord ver lengd. De geroutineerde verdediger blijft nog minimaal één sei zoen bij de Nederlandse kampioen. Peter Bosz ging hem dins dag voor door twee jaar bij te tekenen. Taylor stuurt Gascoigne naar kliniek Rome. De Engelse middenvelder Paul Gascoigne moet zich mel den bij een kliniek voor alcoholverslaving. Dat is de opvatting van bondscoach Graham Taylor. Bierdrinker Gascoigne is al eens overgegaan op wijn, maar dat heeft hem weinig geholpen. Glenn Hoddle manager Chelsea londen Glenn Hoddle wordt de nieuwe manager van Chelsea. De vroegere middenvelder van Tottenham Hotspur en Monaco heeft een contract voor driejaar getekend. De Engelse voetbalin ternational Nigel Clough (27) heeft gisteren een contract gete kend bij Liverpool. De middenvelder speelde acht jaar bij Not tingham Forest. Boogert in finale tegen Navratilova beckenham» Kristie Boogert heeft gisteren de Finale van het vrou wentoernooi in Beckenham bereikt. Ze ontmoet in de eindstrijd Martina Navratilova. Boogert versloeg in de halve eindstrijd de Australische Kristine Radford in twee sets: 6-4 6-2. Schorsing voor driebanders zundert Het congres van de Europese biljartbond (CEB) heeft de driebanders Dick Jaspers, Torbjom Blomdahl en Christoph Pilss gistermiddag met onmiddellijke ingang geschorst tot au gustus 1994. Het drietal ontbrak vorige week op het Europees Kampioenschap in het Franse Corbeil. De professionele drieban ders, die eerder waren beboet omdat ze hadden deelgenomen aan een niet-erkend BWA-toernooi, eisten als represaille-maat regel 2000 Duitse Marken voor hun deelname aan het EK. De Europese biljartbond weigerde hen dat te betalen. Moeizaam gelijkspel hockeyteam pubun Het Nederlands mannen hockeyteam is het vierlanden- toernooi van Dublin, ter ere van het 100-jarig bestaan van de Ierse bond, begonnen met een moeizaam gelijkspel <2-2) tegen Engeland. Nederland keek bij rust tegen een achterstand var aan. Oranje kreeg na de rust zeven strafcomers. Beide keren Van den Honert succesvol. 0-2 Fortuna wijst Friezen op tekortkomingen Heerenveen is in Sittard, in zijn tweede wedstrijd uit de na- competitie, nadrukkelijk met zijn tekortkomingen geconfron teerd. Fortuna won gisteravond met 2-0, voornamelijk door niet mee te gaan draven met de Friezen en rustig gebruik te ma ken van zijn ruime overschot aan technische bagage. Toch had geen club uit de eerste divisie in het afgelopen seizoen zoveel contact gehad met de eredivisie als Heeren veen. De score uit het beker toernooi (Cambuur, Fortuna Sittard, PSV, Den Bosch en Ajax) was tachtig procent. Voor de goede orde, zelfs kampioen Feyenoord haalde dat gemid delde dit seizoen niet. Er is ech ter een verschil tussen beker voetbal en competitie, zelfs de na-competitie, in feite ook een knock-out strijd. De tegenstander is even ge motiveerd, er wordt niets on derschat, er wordt gevoetbald om de duurste punten uit het hele seizoen. In deze situatie bleef er niets over van het Friese middenveld (Roelofsen, Echteld en De Visser), konden de erva ren verdedigers Samuel en Maessen in alle rust de aanval van Heerenveen beteugelen en leuke eerste-divisievoetballers Voetbal in Japan q Hans Ooft is in Ja- 2 J pan als bondscoach van het nationale voetbal elftal populairder dan de meest geliefde sumowor- stelaar Haptonoom Ted Troost volgt verrichtingen van Krajicek via televisie rotterdam rob v Richard Krajicek beleefde in Parijs het zwaarste toernooi uit zijn loopbaan. Li chamelijk en geestelijk werd het uiter ste gevergd van de tennisser die liefst drie vijfsetters speelde, maar gisteren in de halve eindstrijd een halt werd toegeroepen door Jim Courier. Opval lend was dat uitgerekend op het gravel van Roland Garros, waar 'de Kraai' zo op de proef werd gesteld, vertrouwens man Ted Troost ontbrak. „Als het treintje loopt, moet ik er niet bovenop gaan zitten", zegt de Rotterdamse hap tonoom, die de verrichtingen van zijn pupil via de televisie volgde. Troost, auteur van het boek 'Het li chaam liegt nooit', bekeek de afgelo pen weken alles op afstand. „Dat was geen probleem, want de tv liegt ook nooit", meent hij. „Ik deed via het beeldscherm heel goede indrukken op. Via de telefoon hadden we dagelijks contact. Ik hoefde niet in Parijs te zijn. Zonodig kon ik elk moment afreizen, maar Richard had nergens last. Hij voelde zich lekker. Ted Troost vindt het jammer dat Krajicek tegen Courier niet in staat was om de aanpak van de koelbloedige Amerikaan te ontregelen met service- volleyspel. Na de eerste tv-beelden had hij reeds zijn bange vermoedens ge had. „Bij het inspelen van Richard wordt mij al veel duidelijk. Hoe zijn ge zicht staat en zo. Daar ken ik hem goed genoeg voor." De nederlaag doet volgens Troost niets af aan de knappe prestaties van Krajicek in Parijs. Hij denkt dat het re cente succes van de 21-jarige Neder lander vooral in zijn motoriek moet worden gezocht. De lange benen en ar men beginnen langzaam maar zeker een eenheid te vormen en dat is vol gens de haptonoom lange tijd het pro bleem geweest. „Die jongen is het sta dium van slungel eindelijk gepasseerd en dat speelt een stuk lekkerder. Zijn grenzen zijn nu onbeperkt. Dat hij op Roland Garros zo sterk speelde, ver baast me niets. Dat verhaal van die plotselinge mentale rijpheid geloof ik niet zo. Het gaat om zijn lichaam." Troost kent de ledematen van Kraji cek als geen ander. Net als de lichamen van Marco van Basten en Ruud Gullit betast hij al jaren het grote lijf van de '1.96 meter lange Hagenaar. „We heb ben onderschat wat die jongen heeft doorgemaakt met zijn lichaam. Hij bleef maar groeien, hij werd een vrese lijke slungel met een haperende moto riek. En slungels hebben het in de maatschappij moeilijk. Ze stoten zich overal aan, letterlijk en figuurlijk." ,Als je in die omstandigheden ook nog eens moet tennissen op topniveau wordt het moeilijk. Alles zit in de weg. Normaliter is lengte een voordeel, maar in een bepaalde fase van de li chamelijke ontwikkelijk is het een han dicap. Want juist bij tennis luistert het samenspel van armen en benen ont zettend nauw. Richard wist soms van boven niet hoe hij van onder in elkaar zat. Nu krijgt hij eindelijk zijn motoriek ondercontrole." Mede om die reden, meent Troost, is Krajicek ook veel minder blessurege- voelig geworden. Begin 1992 moest hij zich wegens een schouderblessure nog terugtrekken voor de halve finale van de Australian Open tegen Jim Courier. Een paar maanden later kreeg Krajicek op Roland Garros weer last en liet hij zijn partij in de derde ronde tegen Diego Perez doelbewust lopen, al speelde hij die wedstrijd wel uit. Troost: „Richard is nu ongeveer vol groeid. Die schouder houdt het wel. Daarnaast is hij geestelijk een stuk vol- wassener geworden Door zijn succesvolle optreden in Parijs heeft het Nederlandse volk Kraji cek weer in de armen gesloten. Begin dit jaar, bij het toernooi in Rotterdam werd hij nog uitgekotst door de toe schouwers. Hij verloor in de eerste ron de en toonde na afloop weinig tact door te te roepen dat-ie voor zichzelf tennist en niet voor het publiek. Troost: „Het is misschien typisch Ne derlands dat we nu plotseling weer achter hem staan, maar hypocriet vind ik het niet. Richard kreeg na Rotterdam de volle laag en dat had hij verdiend. Als een topsporter dit soort dingen zegt, krijg je die reacties. Da s puur menselijk. Maar zijn populariteit zal blijven stijgen. Want geloof me, Ri chard is een aimabel mens." SCOREBORD als Regtop, Tammer en Schaap in alle opzichten overtroeven. Foppe de Haan, de Heeren- veense coach, heeft slechts een paar spelers die door alle wate ren gewassen zijn. Maarten de Jong en Rodeon Camataru. De Roemeen mocht pas in het laatste kwartier invallen, omdat hij niet de kracht heeft voor een hele wedstrijd. Het werd het moeilijkste kwartier voor Fortuna, omdat Camataru wel het inzicht heeft een verdediging uit zijn even wicht te brengen. Pas na de komst van de Roemeen kreeg Heerenveen goede kansen, maar Hesp reageerde met alle scherpte tegenover Tammer en Camataru en zag een kopbal van Schaap van de paal terug stuiteren. Heerenveen vocht op dat moment voor zijn laatste kans uit de wedstrijd na vijf kwartier uitgeblonken te heb ben in domheid en lompheid. Fortuna greep zijn kansen na rust. Paul Janssen en Szalma maakten de kansen op behoud voor Fortuna Sittard Redelijk groot. Fortuna Sittard: Hesp; Maessen. Ver- gDossen, Samuel en Szalma; Sneekes, eckers en Paul Janssen; Nysather, Driessen (71. Usta) en Anton Janssen. Heerenveen: Swager; Doesburg. Ten Voorde, De Jong en Verbeek (46 Kuil, 76. Camataru); Roelofsen, Echteld en De Visser; Schaap, Tammer en Reg- Nog geen vier jaar geleden zorgde zakenman Cees van Veen ervoor dat Richard Krajicek zijn tocht langs de internationale tennistoer nooien kon voortzetten. Hij schonk het talent uit Den Haag drieduizend gul den en redde daarmee in feite de carrière van zijn jeugdige plaatsgenoot. parus» eric de bie gpd-verslaggever Anno 1993 heeft Krajicek met zijn racket al bijna twee miljoen dollar aan prijzengeld bijeenge- slagen. Op Roland Garros had hij gisteren die grens kunnen overschrijden, maar een opper machtige Jim Courier stond in de weg. De titelverdediger gaf Krajicek in de halve finale van de open Franse kampioen schappen nauwelijks een kans en staat morgen voor het derde opeenvolgende jaar in de eindstrijd: 1-6, 7-6 (7-2), 5-7, 2- 6. De 21-jarige Nederlander moest zich nu tevreden stellen met het toch niet onaardige be drag van 730.000 Franse francs (bijna 250.000 gulden). Iets dat hij echter niet zal hebben be vroed, toen Van Veen, tegen woordig zijn financieel advi seur, hem de drie groene bank biljetten in zijn handen stopte. Waarmee is aangegeven dat Krajicek, ondanks de soms kriti sche geluiden, in een ras tempo naar de top van het tenniscir- cuit is geschoten. Er lopen inderdaad spelers rond die op zijn leeftijd al min stens één Grand-Slamtitel op zak hadden (Boris Becker, Pete Sampras), maar dat zijn uitzon derlijke gevallen. Iemand als Jim Courier bijvoorbeeld sloeg pas tijdens zijn tiende deelna me aan een van de vier belang rijkste toernooien toe. Dat was in 1991 op Roland Garros. Goede weg Richard Krajicek werkte de afge lopen twee weken in Parijs zijn derde open Franse titelstrijd en tiende Grand-Slamtoernooi af. Sinds 1991, toen zijn ranking zodanig was dat hij rechtstreeks in de hoofdschema's zat, heeft hij er niet één overgeslagen en met uitzondering van de laatste SPORTPRUSVRAGEN LUCKY 10 Vrijdag 4 juni: 1-8-10-11- 13 - 21 - 23 - 25 - 28 - 30 - 34 - 36 - 37 - 50 - 51 - 55 - 57 - 64 - 69 - 78 (onder voorbehoud). VOETBAL NACOMPETITIE Groep A: Fortuna Sittard - Heerenveen 2-0 (0-0) 46. Paul Janssen 1-0, 73 Szalma 2-0. Scheidsrechter; Van der Ende Toe schouwers. 3300. Gele kaart. Usta (Fortu na), Roelofsen (Heerenveen). BADMINTON Soon (ZKo/5/8) 2-11. 11-3 112. Ye Zha- oying (Chi/3/4) - Jaroensin (Tha/9/16) 11- 5 11-4, Tang Jiuhong (Chi/3/4) - Kusu- mawardhani Tlnd/5/8) 2-11 11-8 11-1. Bang Soo-Hyun (Zko/2) - Liu Yuhong (Chi/9/16) 11-8 11-4 Mannen; Susanto (lnd/5/8) - Olsson (Zwe) 15-9 15-9, Stuer- Lauridsen (Den/3/4) - Kusuma (lnd/5/8) 15-3 15-9, Wiranata (lnd/3/4) - Permadi (lnd/9/16) 15-12 15-12, Suprianto(lnd/2) - Wu Wenkai (Chi/9/16) 15-8 15-5 BASKETBAL TENNIS Richard Krajicek krijgt een bemoedigend tikje op de rug van zijn overwinnaar Jim Courier. Australian Open werden de re sultaten steeds beter. Voor zijn volgers is het een teken dat Neerlands nummer één op de goede weg is. Hij heeft alleen nog iets meer tijd nodig om zich tijdens de momenten dat er tennisgeschiedenis wordt ge schreven, met de ware toppers te meten. „Fysiek gezien heeft Richard nog een jaar nodig om in zijn li chaam te groeien", aldus zijn coach Rohan Goetzke. „Dan is hij ook sterker, zodat zijn spel vanaf de baseline beter zal zijn. Maar mentaal is hij gerijpt. Hij kan beter met de verwachtingen overweg. Dat is ook logisch. Naarmate je ouder wordt, ga je de dingen helderder zien." Ook Krajicek zelf besefte na zijn uitschakeling dat hij nog veel werk heeft te doen en voor al standvastiger moet worden. „Mijn spel vanaf achteruit zal ik duidelijk moeten verbeteren. Dan kan ik ook tegen dit soort tegenstanders op gravel een wat langere rally aangaan, voordat ik naar voren ga. Lichamelijk kan het ook nog wat beter. Na die drie vijfsetters (tegen achter eenvolgens Jordi Arrese, Carlos Costa en Karei Novacek, red.) voelde ik me vandaag toch niet honderd procent. Ik had het ge voel dat ik iets langzamer bij het net was." Daarnaast liep het sterkste wapen van de Haagse Mone- gask, zijn service, niet zo ge smeerd als tijdens zijn eerdere partijen. Hij sloeg wel tien aces, maar kreeg maar liefst veertien breekpunten tegen. Van dit aantal verzilverde Courier er ze ven. Krajicek kende daarente gen nauwelijks kansen tijdens de opslagbeurten van de twee voudige winnaar op Roland Garros. Hij scoorde tijdens deze games slechts 33 punten. Twee keer slaagde Krajicek erin zijn één jaar oudere opponent te 'breken'. „Ik was van plan aan te vallen op zijn tweede service en zijn zwakke backhand te bestoken lichtte Krajicek zijn beoogde tactiek toe. „Jim sloeg echter zo hard op en bewoog zo goed dat ik eigenlijk nooit het spel heb kunnen dicteren. Hij is echt één van de meest complete spelers in het circuit en slaat waar schijnlijk de beste return." Zelfvertrouwen Ondanks het feit dat Kraiicek nog nooit zo goed presteerde op Roland Garros, betekende de manier waarop hij door de ros sige houthakker onderuit werd gehaald dan ook een kleine af knapper. „Ik ben teleurgesteld dat ik heb verloren, want ik denk dat er meer had ingezeten. Maar het feit dat ik de halve fi nales heb gehaald, is natuurlijk schitterend. Dat geeft me een hoop zelfvertrouwen voor de komende weken." Die zal Krajicek voornamelijk op gras doorbrengen. Vandaag vertrekt hij al naar Rosmalen, waar hij dinsdag zijn eerste par tij in de strijd om de 'Grass Court Trophy' speelt. „De week daarna ga ik dan naar Londen om me verder voor te bereiden op Wimbledon. Het wordt tijd dat ik ook op die ondergrond eens een goed resulaat neer zet." In de finale van de open Fran se ontmoet Jim Courier morgen Sergi Bruguera, die duidelijk in de vorm van zijn leven verkeert. De 22-jarige Spanjaard kende gisteren geen medelijden met Andrej Medvedev. De speler uit Kiev kreeg met 6-0, 6-4, 6-2 om de oren. chmi/Tarabini (Ita/Arg) 7-6 7-5, Neiland- /Novotna (Let/Tsj/2) - Coelzer/Gorrochate- gui (ZAf/Arg/13) 6-4 6 7 7-5 WIELRENNEN 5 25 09 (37,231 DAUPHINÉLIBÉRÉ )6,283 km/u). 2 Dufau* (Zwi). 3 Nam- ;dt (Noo) Algemeen klawement; 1 Aica- i, 2 Dufau* 0 45. 3. Peron (Ita) 2 25. 4. RÓNI 12 32.21 Bouwmans 4 32. km/u), 2 Jalabert (Fra), 3 Ant Diaz (Spa). 9 Breuk.nk (Ned! 1 Zulle 14.31.54, 1 34 24 (39.577 3. Jalabert 0 23. mm Bondscoach Dick Advocaat gistermiddag tijdens de persconferentie in Noordwijk. „We mogen niet dezelfde fout maken als op Wembley toen we veel te slap begonnen." foto anp noorpwuk gpd Heel wat Nederlandse profvoetballers stap pen dit weekeinde op het vliegtuig om va kantie te gaan vieren. Ze horen of lezen wel wat het Nederlands elftal er tegen Noorwe gen van gebrouwen heeft. Toch is het niet zo maar een interland, die Oranje woens dagavond in de Kuip speelt, maar een regel- rechte sleutelwedstrijd. Een overwinning op de nog immer onge slagen Noren brengt Amerika'94 ineens heel dichtbij, bij een gelijkspel is er voor Oranje nog slechts een sprankje hoop. Maar in het ergste geval, bij een nederlaag, is het over en sluiten. Dat is einde verhaal voor een gouden lichting, voor bondscoach Dick Advocaat en voor diens beoogde WK-opvol- ger Johan Cruijff. Door de hele misstap in Oslo (2-1 verlies) en de twee halve tegen Polen en Engeland (beide keren 2-2) kan Oranje zich bijna niets meer permitteren. Maar is het zeker niet ongunstig dat de Engelsen een week geleden een punt verspeelden aan Polen en vier dagen later kopje ondergingen in Noor wegen. „Die vlieger gaat alleen op als we zelf van Noorwegen winnen", weet Advo- Dan slaat Oranje twee vliegen in een klap. En heeft het Nederlands elftal nog maar een verliespunt meer dan koploper Noorwegen en een minder dan Engeland. Maar nog wel twee meer dan Polen dat echter nog op be zoek moet in Engeland (8 september) en veertien dagen later in Noorwegen. Zo slecht staat Oranje er dus niet voor. Mits er woensdagavond althans gewonnen wordt. Dat is volgens Advocaat net iets gemak kelijker gezegd dan gedaan. „Noorwegen is een heel lastige, stugge en vervelende te genstander", zag hij woensdagavond nog eens in het Ullevaal-stadion. „Er zit veel be weging en enthousiasme in de ploeg." Oranje moet volgens de bondscoach meteen vol aan de bak. „We mogen niet de zelfde fout maken als op Wembley toen we veel te slap begonnen." De kordate Hagenaar eist een maximale inzet en ijver. Maar vooral strijd. Als Oranje net zo agressief ten strijde trekt als de No ren is Advocaat er niet bang voor. „Dan geeft de kwaliteit de doorslag. En kunnen wij winnen, denk ik." Advocaat heeft dit keer niet overwogen gebruik te maken van het recht de 'buiten landers' (Wouters, Koeman) al voor het weekeinde naar Nederland te laten komen. „In Duitsland en Spanje is de competitie in een fase dat we de belangen moeten de len." Frank Rijkaard meldde zich gistermiddag wel in het Noordwijkse Huis ter Duin. Kam pioen AC Milan sluit morgen de competitie af in Genua. Zonder Rijkaard, die volgende week ook niet met Milan op het vliegtuig stapt voor een serie wedstrijden in Zuid- Afrika en Australië. Hij nam donderdag al afscheid van de club en keert alleen nog te rug naar Milaan om zijn spulletjes in te pakken. Rijkaard heeft er nog geen idee van, zegt-ie, in welk land de verhuiswagen zal stoppen. De kans dat het Nederland wordt, noemt Rijkaard 'zeer gering'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21