Dagblad VN beschermen steden in Bosnië Leidsch Dronken viertal pleegde moordaanslag in Solingen Schooldirecteur vecht met bezetters Wanbetalers in vakantie naar de cel Leiden klaar voor de start Lubbers raadde Ter Veld opstappen af Actievoerders binden in AUTOIHEEMSKERI V GOED NIEUWS Directeur T. Rijn teil van de scholengemeenschap Nieu- wediep in Den Heider heeft deze week eigenhandig een einde gemaakt aan een bezet ting van zijn schooi door ze ven leerlingen. Daarbij sneu velden ramen en deuren en ontstond een vechtpartij tus sen leerlingen, schoolleiding en conciërges. De bezetting was bedoeld als eindexamen- grap. De leerlingen waren woensdag de school binnen gedrongen. Ze lieten weten dat zij hun school tot 12 uur 's middags bezet zouden hou den. Daarop besloot de direc teur de bezetting te breken, omdat er al een eindexamen stunt was geweest. Bovendien wilde hij de videoband heb ben, waarop een leerling had vastgelegd hoe de boze direc teur een ruit kapotsloeg. De leerlingen gooiden een rookbom en verschansten zich in de lerarenkamer. De rector wist met behulp van conciërges de deur open te breken. De zaak escaleerde toen de directeur de videoca mera van een leerling afpakte omdat hij de opnamen „hoe dan ook wilde hebben". Daarop ontspon zich een vechtpartij. Over en weer zou zijn geslagen en gebeten. Rijnten heeft de camera in middels teruggegeven. De band volgt, „maar ik zal hem wel'eerst wissen", aldus de di recteur. Hij heeft de leerlin gen een rekening van twee duizend gulden voor de scha de gestuurd. VAN ROY C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 rotterdam anp De parketpolitie in Rotter dam dreigt wanbetalers van openstaande geldboetes hun vakantieplezier te ontnemen: wie niet snel betaalt, moet in de zomer brommen. De poli tie van Rotterdam-Rijnmond heeft de actie gisteren aange kondigd. 'Beter nu betalen, dan in de zomer balen' luidt het motto van de campagne. De politie geeft de vele duizenden Rotterdammers die door de rechter tot een boete zijn veroordeeld, nog een paar weken de tijd om die alsnog vrijwillig te vol doen aan het loket van de parketpolitie. Daarna volgt er nog een tweede kans. Samen met politie-agenten van de districten zal de par ketpolitie een grote innings actie houden, waarbij ter stond kan worden betaald. Maar dan is het geduld op en wordt de subsidiair opgeleg de celstraf ten uitvoer gelegd. In de meeste gevallen is dat een aantal dagen. Volgens de politie staan ongeveer 21.000 boetes open, variërend van 50 tot 1.500 gulden. Daarmee is een totaalbedrag gemoeid van 3,5 miljoen gulden. Veel van de wanbetalers hebben verschillende boetes op hun naam staan en riske ren dus een langer verblijf achter de tralies. De politie is al druk bezig celruimte zeker te stellen in huizen van bewaring en ar restanten-afdelingen op de politiebureaus. „Dat moet lukken, er is altijd wel even ruimte", aldus de politie woordvoerder. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40174 LOSSE NUMMERS 1,60 Slungel af Tenniser Richard £m I Krajicek is volgens haptonoom Ted Troost het stadium van 'slungel' ein delijk gepasseerd. leipen De stad is in rep en roer. De voorbereidingen voor de derde marathon van Leiden, aie morgenmiddag om 12 uur op de Gooimeer- laan begint zijn in volle gang. Bij de finish op de Schipholweg werd gisteren de stellage opgetrokken, vanwaar microfonist Teun de Reede de hardlopers morgen kan 'blnnenpraten'. De deelnemers aan de 42 kilometer en 195 meter lange wegwedstrijd zullen zijn verbale steun in de slotfase hard nodig hebben. Het belooft met een temperatuur van boven de twintig graden net als vorig jaar warm te worden. De weersverwachting heeft de deelnemersdie overigens ook voor een halve marathon of tien kilometer kunnen kiezen er niet van weer houden zich massaal aan te melden. Het aantal voorinschrijvingen heeft de 2.500 al overschreden. Onder hen bevinden zich enkele tien tallen Oosteuropese atleten. Vorig jaar namen in totaal ruim 3.000 lopers deel. Net als vorig jaar is water onontbeerlijk voor de deelne mers. De organisatie van de 3M Marathon heeft gezorgd voor vol doende verfrissingsposten op het parcours. Ook toeschouwers kun nen hun steentje bijdragen, al is niet elke oververhitte hardloper ge- Het Leidsch Dagblad beleeft 12 juni een historische dag. Dan verhuist de krant naar een modern pand aan de Voorschoterweg/Roose- veltstraat Jens Hahnebeck was een volkomen verloederde junk, die er geen been in zag zijn eigen vader te beroven. Maar toen was daar God Een literator met de populariteit van een popster. Godfried Bomans was tijdens zijn leven publiek bezit en is dat 22 jaar na zijn dood nog Twee jaar na de herwonnen onafhankelijkheid is in de Baltische staten goed te merken dat vrijheid ook een prijs heeft Hoe de spoorwegen wel en niet leren van treinongelukken. Anderhalve eeuw scha en schande bij NS Baron Pierre de Coubertin droomde altijd van een Olympisch Museum. Die droom komt deze maand uit De gisteren afgetreden staatsse cretaris Ter Veld heeft afgelopen dinsdag op haar verzoek een ge sprek onder vier ogen gehad met premier Lubbers. Ter Veld legde de eerste minister de vraag voor of zij moest opstap pen, naar aanleiding van de zorgen die zij had over de hou ding van de PvdA-fractie jegens haar. Premier Lubbers heeft dit gis teravond na afloop van het ka binetsberaad bekendgemaakt. Hij adviseerde Ter Veld aan te blijven. Volgens hem was de si tuatie te warrig om het besluit te nemen op te stappen. Lub bers had Ter Veld laten weten dat het van tweeën één was. Het ging bij de fractie om een verschil van mening over het beleid. Dat zou dan te zijner tijd in de Kamer wel blijken. Of het ging daar niet om. In dat geval moest de fractie zelf, op eigen initiatief, maar duidelijk aange ven wat zij wilde. Om die reden zocht Lubbers ook geen contact met PvdA-fractieleider Wölt- gens. Lubbers zei het persoonlijk altijd goed met Ter Veld te heb ben kunnen vinden. „Zij was en is mij dierbaar", zo liet hij we ten. Een communicatiestoornis met de nu vertrokken bewinds vrouw zei hij zich niet te kun nen herinneren. De eerste minister gaf aan gisterochtend nog een poging te hebben willen doen het tij te ke ren. Hij dacht daarbij aan een gesprek tussen de PvdA-top en hemzelf. Op verzoek van Ter Veld zag hij daar echter vanaf. „Zij vroeg mij: doe het mij niet aan de zaak te rekken." Deson danks vroeg Lubbers minister van sociale zaken De Vries con tact te zoeken met Wöltgens. Toen deze bevestigde dat het niet om een beleidszaak ging, maar om persoonlijke verhou dingen, ging de premier ak koord met het vertrek van Ter Veld. Pagina 3: Kok bewijst opnieuw geen leider te zijn, Ter Veld be keerlinge op het pluche, Harde koppen botsen met fatale ge volgen. Veel Leidse burgers hebben geklaagd over de stiptheidsactie van de vuilophalers. Keurig dichtgebonden zakken bleven gewoon aan de straatkant staan en dichte mini-containers werden niet geleegd. De telefoon bij de reinigingsdienst stond roodgloeiend. Boze I>eide- naars spuiden hun gal over de overtrokken stiptheid van de ambte- De klachten hebben geleid tot beraad tussen de reinigingsdienst en de ambtenarenbonden. Afgesproken is de regels vanaf nu iets minder strikt te nemen. De soepelere houding moet voorkomen dat burgers hun boosheid op de gemeente afreageren. In Rotter dam. waar de stiptheidsactie al langer duurt, gooien burgers hun huisvuil uit protest op het Stadhuisplein. In Den Haag worden ber gen vuil in brand gestoken. In Leiden is het nog niet zover, maar er zijn al wel mensen die hebben gedreigd hun vuilniszak te komen legen in de kantine van de reinigingsdienst. Pagina 11: Reiniging minder streng na klachten. Ondanks een laatste oproep van de Bosnische regering heeft de VN-Veiligheidsraad gisteren toch besloten zes moslimsteden in het geteisterde land tot 'veilige gebie den' te verklaren. Vijf- tot tienduizend extra VN-soldaten zullen nodig zijn om de hoofdstad Serajevo, alsmede Sre brenica, Tuzla, Zepa, Bihac en Goradze tegen aanvallen van Bosnische Serviërs te beschermen. washington hans de bruun correspondent Het plan is erop gericht uitbrei ding van de oorlog te voorko men en de anderhalf miljoen moslims te beschermen. Tegen standers zijn bang dat het plan de Servische terreinwinst in fei te bevestigt en van de zes Bosnische steden 'moslimget to's' maakt. De Bosnische VN-ambassa- deur Sacirbey hield gisteren een vlammend betoog tegen het plan. Hij sprak van 'een onbe grijpelijk scenario', omdat mos limgebieden buiten de zes ste den feitelijk tot 'niet-veilige ge bieden' worden verklaard. De Bosnische regering, gesteund door alle islamitische landen en een groot aantal niet-gebonden landen, wil dat de VN veel har dere maatregelen tegen de Ser viërs nemen. De indieners van het plan wil len echter tijd winnen, terwijl wordt gezocht naar een oplos sing voor het Bosnische conflict. Zij borduren daarbij volgens de resolutie nog steeds voort op het al afgewezen plan van de bemiddelaars Owen en Vance. Maar als de Servische terrein winst wordt gedoogd, is uitvoe ring van dat plan bij voorbaat onmogelijk. Het zal overigens nog maan den duren voor de nu 9.000 sol daten sterke VN-troepenmacht zo is uitgebreid dat de bescher ming van de steden ter hand genomen kan worden. De Bosnische moslims vrezen dat de steden voor die tijd al door de Serviërs zullen zijn veroverd. De Verenigde Staten zijn slechts schoorvoetend met het plan akkoord gegaan. Zij wilden harder optreden, maar kregen geen steun van de Europese bondgenoten. De Amerikanen zullen geen grondtroepen leve ren, maar zijn wel bereid met vliegtuigen de VN-eenheden in de zes steden te beschermen. ZATERDAG 5 JUN11993 Dorpsgenoten van de vermoorde Turkse vrouwen en kinderen rouwen boven de kisten. foto epa solingen hans hoogenduk correspondent De 16-jarige Christian R. blijkt niet de enige dader te zijn van de aanslag in het Duitse Solin gen, waarbij vorige week zater dag twee Turkse vrouwen en drie kinderen om het leven kwamen. Gisteren werd bekend dat donderdag nog drie man nen uit Solingen zijn gearres teerd. Ze zijn 16, 20 en 23 jaar oud. De vier mannen, die elkaar slechts oppervlakkig kenden, pleegden de aanslag uit woede, omdat ze een dag eerder we gens dronkenschap uit een café waren gezet. Minister Seiters van binnen landse zaken zei gisteren dat de vier geen lid zijn van een neo- nazistische groepering, maar dat het motief voor hun daad zonder enige twijfel vreemde lingenhaat is. Ze hadden wel contacten met neo-nazigroepen onderhouden. Een van hen zou lid zijn van de rechts-extremis- tische partij DVU. De drie mededaders van Christian R. werden opgepakt na nieuwe onthullingen van de 16-jarige, die sinds zondag in voorarrest zit. Hij verklaarde be gin deze week opzettelijk ver keerde signalementen te heb ben verstrekt om de anderen te dekken. De arrestatie van drie hand langers betekende ook het ein de van de semi-officiële lezing dat het in Solingen ging om de daad van een geestelijke insta biele enkeling. Gevreesd wordt dat de nieuwe ontwikkeling ge volgen zal hebben voor het ver loop van de grote demonstratie vandaag in Solingen. Daarbij worden zeker 50.000 mensen verwacht. In de stad was van officiële zijde steeds ontkend dat er een gewelddadige rechts-extremisti- sche beweging bestond. Buurt bewoners hadden echter lang voor de moordaanslag geklaagd over jongeren die neo-nazileu- zen riepen en para-militaire oe feningen hielden. Turkse jonge ren en linkse groepen zagen gis teren in de nieuwe arrestaties een bewijs voor hun stelling dat de politiek het gevaar van ex treem-rechts bagatelliseert. In Bonn ontving kanselier Kohl gisteren de hoge Turkse regeringsdelegatie die donder dag de rouwdienst in een Keul se moskee had bijgewoond. Kohl sprak zijn medeleven uit met de nabestaanden van de vijf slachtoffers en met het Turkse volk. Hij zei dat Duits land niet zal toestaan dat de tra ditionele vriendschapsbanden tussen Bonn en Ankara worden belast door gewelddadige acties van Duitse of Turkse jongeren. Hij beloofde een onderzoek naar de mogelijkheden voor een betere integratie van de bijna twee miljoen Turken in de Duit se samenleving. Eerder had mi nister van buitenlandse zaken Kinkel zich uitgesproken voor de invoering van de dubbele nationaliteit en een beperkt kiesrecht voor buitenlanders. In het proces om de moord aanslag van Mölln, waarbij in november vorig jaar drie Turkse vrouwen verbrandden, heeft verdachte Lars C. zijn bekente nis ingetrokken. Hij zei gisteren dat deze door de politie was af gedwongen. Eerder had ook de andere verdachte, Michael P., zijn bekentenis herroepen. Pagina 7: Ankara slaapt en de nazi's slaan toe. Afstuderen /i a De Rijks Voorlich- I I tings Dienst wil maar weinig kwijt over het afstuderen van kroonprins Willem-Alexander. I Televisie A Bij elk bed in het I academisch zieken huis in Leiden komt een televisie aan een beugel te hangen HET WOORD IS AAN Beaumarchais De grootste bekommernissen hebben nog hun zoetheid als zij gedeeld worden. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Randstad Regio Religie Sport- Zaterdags Bijvoegsel 31 VANDAAG OOK TOERISME HET WEER Perioden met zon. Perioden met zon en droog Mid- dagtemperatuur ongeveer 22 gra den, aan zee enkele graden lager. Wind uit noordoost tot noord, zwak tot matig, rond kracht 3. In de middag aan de kust wind van zee. NIEUtVE Rll\ 2G LtlDi UL. 071 144268 GRAVEREN IN GLAS Leidsch ^Dn^blail NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnemen i Voorletters:m/v J Adres- Postcode: Plaats: i Tel.: |(f, m ontrol, hrforpnf) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnemen Q Per maand, automatisch (ƒ28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) NT. bank/giro: Handtekening: X*Zu „"Lm j 2S00VBIr.drn Of bd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1