'Nieuwbouw wat niets is, vind ik zonde' Kunstcentrum Haagweg toont 'hartekindjes' Sonsbeek '93 is wel een beetje zoeken Cultuur&Kunst Armando-manifestatie The Cave: leuk concept ZATERDAG 5 JUNI 1993 ruygrok. 071-161423. f 'Blauwe plekken' beste boek oegstgeest Jeugdboekenschrijfster Anke de Vries is favouriet bij de brugklassers van het Rijnlands Lyceum. Haar 'Blauwe Plek ken' staat nummer één in de top vijf die deze week is samenge steld. Thea Beekman staat op de tweede plaats met 'De stomme van Kampen' gevolgd door Annette Curtis-Klause met haar 'De zilveren kus'. 60 'brugpiepers' lazen in totaal 127 boeken en kwamen tot die conclusie. Mannen zijn niet te bekennen want Tessa Duder met 'Baan drie, Alex Archer' als vierde en Tonnie Vos Dahmen met 'Gevaarlijk souvenir' als laatste completeren de lijst. Het is voor het eerst dat de Rijnlandse brugklassers een top vijf van beste jeugdboeken samenstelden. Rijnlanders spelen 'Arturo Ui' wassenaar» Leerlingen van het Rijnlands Lyceum Wassenaar spelen vanavond, maandag 7 en dinsdag 8 juni, het toneelstuk 'Arturo Ui' van Bertolt Brecht. 'Arturo Ui' werd door Brecht in 1941 geschreven en speelt zich afin Chicago. Het verhaal gaat over de opkomst van Arturo Ui als grote gangsterbaas en loopt gelijk op met de opkomst van Hiüer in Duitsland. In de Rijn landse versie is nogal wat gewijzigd. De zakenwereld die Arturo Ui in het zadel helpt wordt geheel bevolkt door vrouwen en het stuk speelt zich niet af in het Chicago van de jaren '30, maar ge woon in de sfeer van nu. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Rijn lands Lyceum aan de Backershagenlaan 5 en zijn ook telefonisch te reserveren: 01751 -10400. Expositie in Oud Poelgeest oegstgeest Marian Visser exposeert vanmiddag, tijdens een open huis, haar pasteltekeningen en aquarellen in het koetshuis op het landgoed van Oud Poelgeest, aan de Poelgeesterweg 1 in Oegstgeest. De expositie is te zien tussen 14.00 en 17.00 uur. Voordrachten over oermens leiden Tijdens de tentoonstelling 'Man-Ape Ape-Man' die tot en met 31 oktober te zien is in het Nationaal Historisch Museum aan de Pesthuislaan in Leiden, wordt om de week op zondag middag een voordracht gehouden over de evolutie van de mens. De eerste voordracht vindt plaats morgen, om 15.00 uur. Drs. B. van der Wilk spreekt dan over het onderwerp 'de fossiele mens en zijn omgeving. Concerten UB 40, Cliff en Clannad Rotterdam Op zondag 4 juli geeft de Ierse groep Clannad een concert in De Doelen in Rotterdam. De voorverkoop is vandaag begonnen op de bekende adressen. De groep speelt op 3 juni ook in het Rai Congrescentrum tijdens het Drum Rhythm Festi val. UB 40 komt in het najaar weer naar Nederland. De band speelt op 23 september in Den Bosch en op 25 september in Heerenveen. Op 27 en 28 september is UB 40 in Rotterdam. De voorverkoop voor dit concert is eveneens vandaag begonnen. Ook Cliff Richard komt naar Nederland. Op 7 november treedt hij op in Ahoy' Rotterdam. De voorverkoop begint op 12 juni. Bouwbedrijf Burgy schreef architectuurwedstrijd uit voor ontwerp bedrijfspand: Een glazen blad op een be tonnen sokkel. Het bureau van Kasper Burgy geeft al aan dat zijn gebruiker oog heeft voor design. Hij is di rectielid van het gelijkna mige Leidse bouwbedrijf aan de Van Speijkstraat. „Ik ben een beetje archi- tectuurgevoelig, houd van vormgeving", beaamt Bur gy. Zijn firma schreef on der plaatselijke architecten een wedstrijd uit voor het nieuw te bouwen bedrijfs pand op de hoek van de Dr. Lelylaan en de Ampho- raweg. Ronald Knappers werd vorige week tot win naar uitgeroepen. leiden letty stam Niet alleen het verlangen naar een gebouw dat staat, bracht het bedrijf op het opmerkelijke initiatief van de wedstrijd. ,,Als aannemer heb je altijd proble men met zoiets", licht Burgy toe. „Welke architect je ook kiest, je doet het altijd verkeerd. We hebben nog gedacht aan kiezen of aan loten maar we kwamen uit op een wedstrijd. We hebben gekozen voor archi tecten waar we vaak mee wer ken. Je moet toch een keuze maken. Het aardige is dat jong en oud vertegenwoordigd is. Van een nestor als Taco Mulder tot de jonge garde als bij voor beeld Knappers of Kees Lau." „De locatie heeft er ook mee te maken. Die is heel mooi. Daar moet je dan ook iets moois neerzetten. Er wordt al zo veel verkloot in de stad. Neem dat stuk naar de Groen- oordhallen, de Schipholweg. Dat is een gemiste kans. Wij wilden een mooi gebouw neer zetten waar je naar kunt kij ken." De tien aangeschreven ar chitecten kregen dan ook het verzoek om een ontwerp te ma ken dat in zijn verschijnings vorm uniek, tijdloos, mens vriendelijk, zonder glamour en toch een tikje avantgardistisch „Dat avantgardistische kom je Kasper Burgy: „Ik ben een beetje architectuurgevoelig, houd van vormgeving." ook tegen in de restauratie, ons specialisme. Met moderne mid delen en technieken breng je iets historisch terug in oude staat. Vandaar dat we ook wil den dat de architecten klassieke materialen combineerden met de moderne techniek. Dus geen high tech maar ook geen ge metseld gebouwtje. Het was trouwens knap moeilijk zo'n boek met eisen samen te stel len. Je moet de architecten pro beren te sturen maar ze niets voorschrijven. Zelf ben ik gek op hardsteen maar er zijn na tuurlijk meer materialen." Ook de dienst Stedebouw stelde eisen. „De spoorwegzijde mag geen dode kant zijn. Zoals je vroeger naar Woerden de do de varkens zag liggen vanuit de trein. Aan de voorkant van een gebouw zouden ze dat nooit wagen. Ik ben het ook helemaal eens met die eis. Daarnaast wil de Stedebouw een aandachts punt van zo'n meter of twaalf hoog. Dat bleek een moeilijke bijna onmogelijk eis te zijn. Heel veel architecten kwamen daar niet uit. Knappers loste dat op met een vergaderzaal boven in. Daar had ik zelf ook al aan gedacht." „Een aantal architecten kwam met kantoorruimten in vier verdiepingen. Dan zou je op de ene etage de boekhou ding krijgen, op de volgende de werkvoorbereiders en nog ho ger de calculators. Dat werkt niet voor ons. We zijn een klein bedrijf, werken intensief samen veel. Dan zou je steeds de trappen op en neer moeten. We wilden dan ook geen scheiding tussen de werk vloer en kantoor." Knappers kwam met een ont werp van een loods met een soort toren, het schip. Gezien van de Amphoraweg ligt de en tree daarnaast. In het platte ge deelte komen opslagplaats, werkruimten, kantine en kanto ren. Het schip is de spil met bo venin de vergaderruimte die ruim zicht op de Rijn biedt. De verdieping daaronder kijkt uit in de loods. Niet alleen de Rijn bracht Knappers tot zijn 'schip' maar ook de traditioneel ge bouwde kerk. Van onderaf be gint zijn gebouw met een plint FOTO JAN HOLVAST van donkerbruin-paarse steen strips. Rood cederhout bekleedt de gevels en het schip. De gevel aan de Dr. Lelylaan heeft Knap pers gelijmd metselwerk van Rijnmetselstenen toegedacht. En hiermee koos de jury hem unaniem tot' Pianist Cor de Groot overleden Vorige maand blijkt op 78-jarige leeftijd de vooraanstaande pianist, componist, dirigent en arrangeur Cor de Groot na een korte ziekte in Amsterdam te zijn overleden. De Groot werd beschouwd als een van de belangrijke Nederlandse pianisten. Hij had orkestwerken, kamermuziek, ballet- en filmmuziek op zijn naam staan. Op 24-ja- rige leeftijd werd hij hoofdleraar piano aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Later werkte hij als muziekregisseur bij de Nederlandse radio. Vanaf 1966 fungeerde hij als artistiek leider van de omroeporkesten en -koren. Bij een groot publiek was Cor de Groot bekend vanwege zijn spel voor de AVRO-radio. Achtste beeldende kunsttentoonstelling in openlucht arnhem barenda grutterink In Arnhem wordt tot en met 26 september de achtste beeldende kunsttentoonstelling 'Sonsbeek' gehouden, vernoemd naar het park waar in 1949 de eerste aflevering van deze internationale openlucht-expositie plaatshad. In Sonsbeek '93, gisteren ge opend door koningin Beatrix, speelt het park zelf nog maar een ondergeschikte rol. Bij de Sonsbeek-tentoonstellingen in 1971 en 1986 kwam de tentoonstelling ook al voor een deel buiten het park, maar de samenstelster van 'Sonsbeek '93', de Ameri kaanse Valerie Smith, gaat als nooit te vo ren de boer op om kunst te laten reageren op de omgeving. Misschien heeft ze daarbij een beetje te hoog gegrepen, mompelde een verslaggever tijdens een voorbezichtiging. Zo moet er honderden meters door de modder van de Arnhemse uiterwaarden worden geklost om de eilandjes van R.W. de Wint te vinden. De eilandjes zijn voorzien van iglo's die lijken op hooibergen. Het is niet aannemelijk dat de kunstlierhebber zich al deze moeite zal getroosten en ook hoogst onzeker of hij het allemaal wel vinden kan. De iglo's maken deel uit van de buitenste ring van de denkbeeldige schietschijf die Smith over Arnhem heeft gelegd. Die bui tenste ring ligt in de landelijke omgeving, de middelste ring in de binnenstad en de kem is Sonsbeek, waar Villa Sonsbeek voor al organisatorisch middelpunt is. De middelste ring bevat ook het Arnhem se Gemeentemuseum. Daar is veel kunst geconcentreerd en verwacht kan worden dat de Sonsbeek-tentoonstelling daar de meeste bezoekers trekken zal, alleen al om dat het fysiek niet zoveel moeite kost om al les te bekijken. Mike Kelley maakte in het museum de expositie 'The Uncanny' ofwel 'Het Unhei mische'. Het is modem griezelkabinet waarin het lichaam centraal staat. De objec ten werden door tal van collega-kunste naars vervaardigd. Er zijn onder meer een levensechte politieman uit Miami die een neger in elkaar slaat, een beeld uit was van een huidloze vrouw, een huilende pop met een levend gezicht (op de pop geprojec teerd door een monitor), wassen hoofden aan draden aan het plafond, een eng ogen de goochelaar met geweer, een indiaan met een reuzenhoofd, een houten silhouet dat zijn mond zichtbaar mechanisch beweegt, een enorme lappenpop waaruit hart en dar men hangen en een uitermate realistisch vrouwelijk naakt met daarnaast een half vergane voet op sterk water. Kelley plaatst levensechte objecten en tot object gewor den leven naast elkaar. De bezoeker moet zich bewust worden dat hij materie is en dat de objecten ook materie zijn. Buiten het museum bouwde Pepe Espa- liu een 'nestje' op een plankier om een boom. Rondjes lopend op dit plankier trok hij zijn kleren uit en liet die liggen. Alle kle ren samen zijn het nestje. In de Arnhemse binnenstad zijn her en der kunstwerken verspreid. Zo is er onder de oude Rijnbrug een krater-achtige put van Miroslaw Balka, die correspondert met andere herinnerin gen aan dood en oorlog in de in 1944 zo zwaar getroffen stad. Ook naar dit object is het even zoeken. Beter opvallen doet de buizen-installatie van John Körmeling aan het Nijmeegseplein. Hij reageert daarmee op de flats uit de omgeving. Amersfoort Armando poseert bij een van zijn meest bekende doeken: 'Die Leiter". De kunste naar, Amersfoorter van geboor te, staat centraal tijdens het 3e Culturele Festival Amersfoort dat tot en met 9 juni wordt ge houden. Tijdens deze Armando- manifestatie wordt voor het eerst aandacht besteed aan alle facetten van zijn kunstenaar schap. Zo zal er onder meer wor den voorgelezen uit zijn literaire werk en treedt hij op met het zi geunerorkest Tata Mirando. FOTO ANP/MARCEL ANTONISSE „Hij was het soberste, het meest ingetogen", zegt Burgy. „Want er zijn veel 'wildere' ont werpen ingeleverd. Je wilt er toch iets neerzetten en geen ge bouw zonder signatuur. Zo'n voorzichtig ontwerp van 'ik ben er wel maar je ziet me niet'. Nieuwbouw wat niets is, vind ik zonde. Vandaar mijn verbazing dat het toch één van de meest gewor- NNO-dirigent verlengt contract groningen gpd De Pool Jacek Kaspszyk blijft tot 1 september 1995 chefdirigent van het Noord Nederlands Or kest in Groningen. Orkest en di rigent verlengden deze week hun contract. Kaspszyk zal daarna als vaste gastdirigent aan het orkest verbonden olij ven. Jacek Kaspszyk trad in au gustus 1990 in dienst van het NNO. Korte stukken toch van redelijk peil n op 4 juni in Microtheater Imperium Vroeger had je het KSFL, het Korte Stukken Festival Leiden. Dat overleed na een paar aardi ge jaren en liet een hoopje com post achter waaruit het IKS Fes tival opgroeide, het Imperium Korte Stukken Festival. Het ver schil is minimaal: alle podium kunsten mogen, de plaats is hetzelfde, het festival wordt wat minder vaak georganiseerd (het was moeilijk vier of meer keer in het jaar zes interessante korte stukken per avond te program meren) en de acts mogen nog steeds niet langer duren dan twintig minuten. Het valt niet mee een kort stuk over een korte-stukken fes tival te schrijven: er waren giste ren vier toneelstukjes en twee keer zang met muziek. Om met het laatste te beginnen: Sandra Mencken heeft een mooie stem, beetje Carly-Simonachtig, en een voorbespeeld bandje. Ze zong langzame ballades over verlies en hereniging, nam wei nig risico, zong aangenaam en niet vals, maar het mag expres siever en ook de microfoon ver dient meer aandacht. De andere zangeres van de avond liet zich live begeleiden door Erik Wiers- ma op gitaar. Samen dragen ze de jaren-vijftignaam The Dyna mic Duo. Betty Pietersz heeft meer expressie, minder controle en een gewaagder repertoire. Het toneel van gisteren had ook een behoorlijk niveau. Uit schieter was Het Bedrijf met een handig samengesteld com pleet kluchtje naar een frag ment van Ian McEwan. Sterk gespeeld, aan elkaar gewaagde, geprofileerde rollen, lekker klef gebracht met veel humor. Eer der was Albert-Jan Prins met een lampje op zoek gegaan naar God. Hij bewerkte Nietzsche, die 100 jaar geleden bekend maakte dat God gedood is door de mensen. Dat leidde tot boos heid en het uitslaan van kaars jes met een bos chrysanten. Atie Doppegieter van TOneel - VEReniging LEIderdorp deed een dronken monoloog van An nie Schmidt over een vrouw met een overspelige man. Teije van Vliet en Wilma de Jong ten slotte speelden bij Imperium een thuiswedstrijd. Wilma had zelf een kort stuk geschreven dat leek op Who's afraid of Vir ginia Woolf, maar dan met een blind in plaats van een dood kind, en veel drama en symbo liek. Maar ze redden zich goed uit de zware tekst. Presentator Roeland Segaar ten slotte tripte graag. Leuke avond, kortom. muziektheater Leiden heeft er een pracht van een expositieruimte bij. Hoog, wit, sober, strak en met een fraaie lichtinval. Het is één van de lokalen van de voormalige technische school aan de Haag- weg. Het gebouw is nu in ge bruik als kunstcentrum. Dit weekeinde laten de kunste naars, verzameld in de stichting 'De Leidsche School', zien wat ze in huis hebben. En dat is veel en heel afwisselend. Voetstappen in het zand, borstbeelden, schilderijen van klassiek tot abstract en de meu bels van een vrek. De sobere ruimte voorkomt dat al die ver schillende werken tot een grote - brei samensmelten. „Vol en veel", vat kunstenaar Peter-Paul de expositie samen. „Dat kan hier gemakkelijk. Het is zo'n prachtige ruimte. Zo'n dertig mensen hebben werk ingele verd. We hebben het beperkt tot twee stuks per persoon." „Sommige mensen vonden de tentoonstelling saai. Anderen zeiden: al dat werk bij elkaar ni velleert de zaak. Ik vind het juist mooi. De werken komen goed tot hun recht. En dat is uiter aard de bedoeling. Het zijn toch de hartekindjes van de mensen. De makers hebben heel ver schillende achtergronden. Ze variëren in leeftijd van twintig tot in de vijftig. Dat verschillen de, dat afwisselende maakt het heel leuk." Het Kunstcentrum in de twee maanden geleden gekraakte school maakt niet alleen haar debuut als expositieruimte maar houdt ook open huis. „Dan kunnen de mensen zien dat achter die muren geen enge krakers bezig zijn of rare kun stenaars", vertelt Peter-Paul. „Alle ateliers gaan open. Ieder een is welkom om te zien wat we doen. Eén ruimte is ingericht met spullen die de kunstenaars in het gebouw vonden. Her en der staan onduidelijke onderdelen van machines. Van tientallen metalen boekensteunen met een olifantje is een torentje ge bouwd. „Werkstukken van vroe gere leerlingen", licht Peter- Paul toe. „Die steun en dat oli fantje zijn allemaal hetzelfde. Ze mochten zelf het oor en het oog erin aanbrengen. Met als grap pig gevolg dat het ene olifantje heel vrolijk kijkt, de ander boos en de derde heel treurig." Naast de expositie zijn er diapresentaties. De garage is omgetoverd tot kijkdoos. In een vijf stoelen groot bioscoopje draait een film. Het Kunstcen trum is vandaag en morgen nog van 11.00 uur tot 19.00 uur te bezoeken. Om verdwalen te voorkomen in het immense ge bouw, geven de kunstenaars rondleidingen. recensie Concert, Holland Festival The Cave, een documentair muziektheater van Steve Reich en Beryl Korot uitgevoerd door het Steve Reich ensemble o I v Paul Hillier Gezien 3/6, Beurs van Berlage, Amster dam, Nog te zien 5/6 en 6/6. Steve Reich heeft een hekel aan de traditionele opera. Enscene ringen en teksten zijn alleen maar hinderlijk, het gaat om de muziek, zo liet hij bij herhaling in interviews weten. Ogen dicht en onbekommerd luisteren was zijn devies. Bij The Gave, de eerste muziekdramatische pro- duktle van Reich, is de muziek juist geheel ondergeschikt aan het woord en het beeld. Alles leek aanwezig voor een spannend muziektheater: het Steve Reich Ensemble, het or kest waarmee de vader van de minimal music al jaren furore maakt, Reichs vrouw, videokun stenares en co-auteur Beryl Korot, een sobere, maar speels driehoog decor en vijf grote vi deoschermen. De familie Reich wil echter niets anders dan een simpel verhaal vertellen zo bleek tijdens de Nederlandse première van deze co-produktie van diverse festivals, waaronder het Holland Festival. In The Cave staat het verhaal van de stamvader Abraham, zijn vrouwen Hagar en Sara en zijn zonen Isaac en Ismael cen traal. Het wordt in een drieluik verteld door statements van ge- interviewden en citaten uit net Oude Testament en de Koran. De eerste acte laat Israëlische sprekers aan het woord, de tweede Palestijnen en de derde de Amerikanen. Het is een documentaire be nadering die niet alleen het ver haal verteld, maar die ook laat zien hoe de mythe van Abraham leeft. De geïnterview den, levensgroot op de video schermen, krijgen steeds dezelf de vragen voorgelegd: Wie is Abraham? Wie is Sara? Wie is Hagar? Isaac? Ismael? Opval lend is hoe de huidige generatie Amerikanen het moet afleggen tegen de bijbel- en koranvast heid van de Israeli's en de Pa lestijnen. Dit tekstuele element is uit stekend te volgen, want alles staat in The Cave in dienst van het Woord. De muziek volgt exact het ritme en de intonatie van de geïnterviewden en de gezongen delen uit het bijbel boek Genesis zijn niet alleen goed verstaanbaar, de tekst ver schijnt ook nog eens drietalig op even zovele videoschermen. Een weinig dynamisch ge bruik van de videoschermen en de te kaleidoscopische muziek snel gaat vervelen. Slechts in de bij vlagen flitsende Amerikaan se acte springt de vonk over, ra ken de geïnterviewden hevig as sociërend aan Abraham Lincoln en Moby Dick en komt de eerst nog fragmentarische muziek van Reien onder een logische spanningsboog waarin zijn ou de repetitieve benadering, zijn meer huidige harmonische schrijfwijze en zijn omgang met taal tot een bloeiende synthese komen. Dit verandert echter niets aan de conclusie dat The Cave, hoe interessant het con cept ook moge zijn, als alterna tief voor de traditionele opera mislukt is.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19