Extra huizen nodig om de 'rijken' te houden Keurige vrachtbrief, maar hasj in de wagen Boer is grootste vervuiler water Randstad Debatteren tot kunst verheven bij Augustinus zoekersl Transportbedrijven zwichten voor grote geld' Transportbedrijven zwichten in toenemende mate voor aanlok kelijke drugsritten. Het schaarse aanbod op de vervoersmarkt en de verleidelijke tarieven in de wereld van de verdovende mid delen, doen transportonderne mers steeds vaker door de bocht gaan voor deze 'verboden vrachten'. Enkele weken gele den werden twee bloemenrij- ders uit Rijnsburg en Katwijk in het Engelse Harwich aangehou den. Maar niet alleen in de bloemenbranche worden soms ritten met verdovende midde len gemaakt, concludeert de Amsterdamse recherche na een omvangrijk onderzoek, waarbij onder meer acties in Purmer- end, Heerhugowaard, Castri- cum en Obdam werden uitge voerd. Politiewoordvoerder Klaas Wil ting: „Het begint met hasj, maar als opdrachtgever en geld zo'n vervoerder in hun macht heb ben, is voor sommigen de stap naar cocaïne of heroïne niet zo groot meer." Big business? De branche-organisatie Transport en Logistiek Nederland ontkent stellig dat het om een trend gaat, maar de politie telt de mil joenen al. Het recherche-onderzoek naar de louche hasjtransporten heeft ruim anderhalf jaar ge duurd. De zaak werd groots aangepakt door een samenwer kingsverband van de Centrale Recherche Informatiedienst, de FIOD (Fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst), de douane recherche, de marechaussee en diverse politiekorpsen in het land. Deze gezamenlijke dien sten ontmantelden het afgelo pen voorjaar een criminele or ganisatie, die volgens de recher che ruim twee jaar actief is ge weest. Bij deze actie hield de politie twintig verdachten aan. Bij de optredens in Obdam, Edam en Purmerend ging het volgens Wilting om invallen bij dubieu ze opslagplaatsen en om aan houdingen van chauffeurs. Te gelijkertijd nam de politie dure personenwagens en twee trucks in beslag. In vrachtwagens trof fen de rechercheurs verborgen ruimten aan die de kostbare vrachten aan het oog van de douane moesten onttrekken. Om deze geheime opslagplaat sen te creëren, was fors geïnves teerd. De recherche berekende dat één van de expediteurs in de af gelopen twee jaar 10 tot 12 mil joen gulden netto moet hebben overgehouden aan het vervoe ren van hasj uit Marokko. Volgens de Amsterdamse re cherche lopen vooral chauffeurs die de omstreden ritten uitvoe ren enorme risico's. Niet alleen omdat de straffen in Zuid- europese landen er niet om lie gen. „Gevoelsmatig is het rot zooien met hasj is ons land voor veel mensen niet zo'n zwaar vergrijp, maar dat ligt daar an ders." Een ander risico dat de chauf feur in ruil voor de extra belo ning loopt, is bedreiging. Wil ting: „Als zo'n man wil stoppen omdat het hem te link wordt, krijgt hij het binnen het bedrijf zwaar te verduren. Hij zal door zijn baas onder druk worden gezet om door te gaan." De transporteurs die het ver keerde pad zijn opgegaan, krij gen het als het aan justitie ligt, helemaal moeilijk. Bij het ver volgonderzoek dat volop aan de gang is wordt vooral de fi nanciële opzet van de drugsor ganisatie en die van de trans porteurs tegen het licht gehou den. De strop gaat knellen. Een zogenoemd kaalplukteam Iaat de rekenmachines lustig rate len. Wilting: „De aan het onder zoek verbonden extra personele en materiële kosten zijn onge veer twee miljoen gulden. Die uitgaven zouden kunnen wor den gedekt met de opbrengst van de in beslag genorrten goe deren." In de Leidse sociëteit Augusti nus leek het gisteren een beetje op de House of Commons. Stu denten debatteerden er op de bekende Engelse parlementaire wijze. Luidruchtig, luchtig en vol onderbrekingen, maar juist daardoor reuze boeiend. Deze voor Nederland nog prille vorm van redetwisten is bij studenten zelfs tot sport verheven. Het winnende team van het Open Augustijnse Studenten Debat- toernooi nam een glinsterende bokaal mee naar huis. De kunst van het parlemen taire debatteren ligt in de over redingskracht van de spreker. Een betoog moet uiteraard boeiend zijn, maar ook opbou wend. Met een inleiding, een hoofdmoot en een splijtende conclusie. „De stellingen zijn over het algemeen vaag. En de spreker krijgt weinig voorberei dingstijd. Een stelling onderzoe ken en met feiten omkleden kan dus niet. Het komt dus echt aan op snel denken, parate kennis en alert reageren op de argu menten van de tegenpartij", legt organisator Roderik van Grieken uit. Wat hij bedoelt, wordt al snel duidelijk tijdens het debat over de stelling 'voetbal is oorlog'. Ooit een maffe uitspraak van trainer Rinus Michels, nu be schouwd als filosofisch denk- goed. Sprekers nemen een ge wichtige houding aan, lepelen alles wat ze over voetbal en oor log weten op en verzinnen prachtige argumenten om hun Een betoog moet uiteraard boeiend zijn, maar ook opbouwend. Met een inleiding, een hoofdmoot en een splijtende conclusie, foto jan holvast mening te onderbouwen. „Voetbal is een gezonde manier om emoties te uiten, strijd te voeren zonder direct met kern wapens naar elkaar te gooien", besluit een spreker kordaat. Parlementair debatteren is vooral in de Verenigde Staten en Engeland populair. Het wordt als zeer leerzaam be schouwd. Op sommige scholen in Engeland is het zelfs een ver plicht vak. „Er bestaan zelfs heuse wereldkampioenschap pen. Wat dat betreft loopt Ne derland wat achter. Ons toer nooi is het enige in deze vorm", weet Van Grieken. Niettemin deden gisteren twaalf studententeams mee. Augustinus, Minerva en SIB wa ren voor Leiden present, maar ook Unitas uit Amsterdam, Veni Dixi Vici uit Rotterdam en teams uit Tilburg en Delft zaten aan de debattafel. Het toernooi bestond uit vier voorronden en eindigde met een finale in het Academiegebouw. De wisseltro fee voor de beste 'debaters' ging uiteindelijk naar het team uit Rotterdam. Provincie Zuid-Holland eist besluit minister vrom Het wegtrekken van hogere inkomens uit Zuid-Holland naar provincies als Gelderland en Brabant moet een halt worden toegeroepen. Daarom moeten er in Zuid-Hol land tot het jaar 2004 in totaal 20.000 extra woningen worden gebouwd. Dat schrijven gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, in een reactie op de trendbrief 1992 van het rijk. MONICA WESSELING Het rijk geeft in de trendbrief aan hoe groot de woningbe hoefte van Nederland is en hoe deze regionaal is verdeeld. In Zuid-Holland zou, volgens deze rijksberekeningen, tot het jaar 2004, 131.000 huizen moeten worden bijgebouwd. De extra woningen moeten ertoe leiden dat het huidige tekort aan wo ningen daalt van vier procent naar twee procent in 2000. Het provinciebestuur vindt dat deze raming moet worden bijgesteld. Het rijk gaat er in zijn berekening vanuit dat een flink aantal mensen met een fatsoen lijk inkomen, naar buiten Zuid- Holland vertrekt en bij de bere kening van de woningbehoefte van Gelderland en Brabant is dan ook met de komst van deze ex-Zuidhollanders rekening ge houden. GS willen echter deze migratie tegengaan. Als er bui ten Zuid-Holland veel goede woningen worden gebouwd, leidt dat tot verlies van draag kracht en werkgelegenheid. Bo vendien drukt daardoor het gro- te-stedenprobleem zwaarder. De bouw van zo veel huizen is, uit ruimtelijk oogpunt, beslist geen sinecure. De provincie heeft berekend welke realisti sche capaciteit er is en hoe deze zich verhoudt tot de noodzake- Mest en landbouwgif in het water zijn voor het overgrote deel afkomstig uit de lana- en tuinbouw. Ongeveer 95 pro cent van de bestrijdingsmid delen, die er in worden aange troffen, komen van agrarische sector. Voor mest ligt dit iets lager, maar ook in dit geval zijn de boeren 'de grote boos doener'. Dat blijkt uit een onderzoek van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Op meer dan 50 plaatsen mat Rijnland hoeveel bestrijdingsmiddelen er in het water zaten. Zowel in de tuin bouwgebieden als in de grote re polderwateren werd de norm ruim overschreden. Ook de overheid, NS. Schiphol en het ministerie van defensie, gebruiken landbouwgif. Ge middeld gebruiken zij veel minder gif lager dan de boe ren. De agrarische sector ge bruikt 120 keer zo veel. Dus, is de conclusie van Rijnland, is de land- en tuin bouw de belangrijkste vervui ler van het water. Het hoogheemraadschap laat het niet bij deze constate ring. Op dit moment loopt er een onderzoek naar de manier waarop en de mate waarin be strijdingsmiddelen van de vel den afspoelen naar het opper vlaktewater. Daarnaast heeft Rijnland een aantal concrete geboden en verboden uitge vaardigd. Zo zijn er voorschrif ten voor het spoelen van bol len en het gebruik van geïm pregneerd hout voor beschoei ingen. Volgens technisch di recteur Rijnland A. Overgaag, is het noodzakelijk dat er meer inzicht komt in het gebruik van chemische middelen. „Voordat we maatregelen tot vermindering van de ver ontreiniging kunnen treffen moeten we weten welke en hoeveel middelen er worden gébruikt. Er moet dan ook op korte termijn een stoffenboek- houding worden ingevoerd. Elke agrariër moet bijhouden wat er op het bedrijf aan che mische middelen omgaat." Overigens denkt Overgaag dat via de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater milieumaat - regelen af te dwingen zijn. „We koppelen bijvoorbeeld aan het verkrijgen van een ver gunning gewoon de eis dat er een stoffenboekhouding wordt bijgehouden." lijke capaciteit. In de Rotter damse regio (inclusief Voome Putten) kunnen 50.000 wonin gen worden gebouwd, in Haag landen 45.000. De Drechtsteden en de Leidse regio bieden geza menlijk plaats voor 23.500, het Groene hart voor 10.000 huizen. Volgens de trendbrief moet de ze provincie 131.000 huizen ge bouwd, en de bestaande en rea listische capaciteit is dus bijna voldoende. GS denken echter dat er hier en daar nog wel plek te vidnen is voor de 20.000 ex tra. De meeste bouwlocaties bieden iets meer ruimte dan er voor de zogeheten realistische schatting mee rekening is ge houden. Het rijk wil dat tweederde van de huizen nog voor de eeuw wisseling wordt gebouwd. Daar hikt het provinciebestuur nogal tegenaan. Voor een groot aantal locaties in Zuid-Holland zijn er allerlei plannen. Zo moet het rijk nog een besluit nemen over Zestienhoven (wel of niet ver plaatsen en uitbreiden), de eventuele komst en het tracé van een hoge snelheidstrein en de aanleg van de havenspoor lijn. GS eisen van de minister dat deze nog voor de zomer de ze drie knopen doorhakt. Dat is niet het enige pro bleem. Een deel van de plekken waar woningen moeten komen, zijn in meer of mindere mate verontreinigd. GS willen dat er snel duidelijkheid komt over de financiering van bodemsane ring. Nieuwe huizen zijn vrijwel nooit bereikbaar voor mensen met een lager inkomen, al lochtonen en andere zogeheten 'aandachtgroepen volkshuisves tingsbeleid'. Om ervoor te zor gen dat er een evenwichtige verdeling van de nieuwe wonin gen over de bevolkingsgroepen komt, en dus om gettovorming of verpaupering van de stad te voorkomen, vraagt het provin ciebestuur het rijk ook maatre gelen te treffen voor de steun groepen. Televisie voor patiënten AZL professioneel bedrijf: straks hangt overal een kleurentelevi sie en zijn alle kabels keurig weggewerkt. Patiënten krijgen bovendien eigen hygiënische oordopjes en afstandsbedie ning." Als de televisies in sep tember zijn geïnstalleerd, ko men hostesses van Tele Hire bij iedere nieuwe patiënt aan het bed om te vragen of ze de tv willen huren. „Dat gaat allemaal veel sneller. Voor het AZL is het ook makkelijk omdat we alles uitbesteden." CAROLINE VAN OVERBEEKE Iedere patiënt van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) kan in september tegen een ver goeding naar een 'eigen' televi sie bij het bed kijken. Het AZL sluit donderdag een contract met het Hillegomse bedrijf Tele Hire voor de levering van 673 kleurentelevisies. Het bedrijf zorgt ook voor de aanleg en het onderhoud van de apparatuur. Bij elk ziekenhuisbed komt een televisie aan een beugel te hangen. Op een aantal afdelin gen waar ernstig zieke patiën ten worden behandeld bij voorbeeld voor een beenmerg transplantatie en de kinder afdeling komt standaard een te levisietoestel te staan. Het initiatief is afkomstig van de Dienst Maatschappelijk werk en Patiëntenservice van het AZL Diensthoofd T. Aange- nendt: „We vinden het belang rijk dat patiënten in ons zieken huis afleiding hebben en zich kunnen ontspannen." In het AZL konden patiënten wel een tv huren maar de dienstverlening was volgens Aangenendt niet van goede kwaliteit. „Mensen moesten soms wachten, de tv was niet van goede kwaliteit, stond on handig op een tafeltje en ver pleegkundigen struikelden over de kabels rondom het bed. Dit is een prachtig contract met een OOIT KIEST U VOOR MOOIST Wetenschappers in de dop heten tegenwoordig: 'assistent in opleiding' aio of 'onderzoeker in opleiding' oio. Jonge mensen die een wetenschappelijke carrière ambiëren en willen promoveren, kunnen sinds 1986 solliciteren naar een aio- of oio-baan. Dat betekent in vergelijking met de situatie vóór 1986: ploeteren op een proefschrift dat binnen vier jaar af moet zijn vaak ten koste van vrije tijd en privéleven relatief weinig begeleiding en oderzoeksfaciliteiten, en dat alles met een laag salaris en een matig toekomstperspectief. Wat beweegt iemand om aio/oio in Leiden te worden? In een serie van vijf afleveringen komen aio's en oio's aan het woord over hun werk en hun privé. vragen. Allerlei klusjes, zoals ko piëren, worden door anderen gedaan. Maar ik realiseerde me dat ik de inhoudelijke kant onderzoek doen miste. Echt iets uitzoeken, ergens in wroe ten, dat vind ik toch het leukst. Daarom heb ik gesolliciteerd naar een aio-baan in Leiden. Want als je in de wetenschap verder wil, moet je toch eerst promoveren. Een aio-schap is dan de makkelijkste weg. Van die overstap heb ik absoluut geen spijt: ik heb het ontzettend goed getroffen met mijn pro motor en mijn collega's^ De sfeer is heel goed. Mijn onderzoek heeft te ma ken met de gezondheid van mensen op de werkplek: in dit geval verpleeghuizen. Ik kijk naar de lichaamsbeweging en tilgewoonten van verplegers en verzorgers. Doel is de arbeids omstandigheden in verpleeg huizen te verbeteren. In het begin was het wel wen nen, maar heb nu echt mijn draai gevonden. Ik heb een en thousiaste begeleider met wie het echt klikt. Ik heb veel vrij heid en een goed contact met andere collega's die aan hetzelf de project werken. We zitten met zijn drieën op een kamer en dat is best gezellig, ik zou niet graag thuis werken. Veel gelegenheid krijg ik ook om al lerlei cursussen te volgen: ik ben onlangs een week in Stock holm geweest en ga binnenkort twee weken naar Schotland. Maar dat is niet voor elke aio weggelegd, dat realiseer ik me. Het aio-salaris is te laag. Zelf heb ik geen financiële zorgen omdat mijn echtgenoot een goede baan heeft. Maar aio's met een gezin bijvoorbeeld, zul len wel degelijk moeite hebben om rond kunnen komen. Wat mijn privéleven betreft: mijn echtgenoot en ik vinden allebei onze carrière belangrijk en realiseren ons dat dat soms offers kost. Wel hebben we de afspraak dat we de avonden in elk geval vrijhouden en in prin cipe geen werk mee naar huis nemen. Dat lukt niet altijd. In de toekomst zullen er wel eens spanningen of ruzies zijn, ver wacht ik. Maar dat overleven we wel. Aio's zijn harde werkers, ze produceren veel. Maar dat reali seert niet iedereen zich binnen de universiteit. Er zijn hooglera ren die aio's hebben ter meer dere eer en glorie van zichzelf. In mijn omgeving denkt men daar gelukkig anders over en vindt men aio's belangrijk voor de toekomst van de weten schap. De universiteit is zeker geen makkelijke wereld: hiërar chie, haat en nijd zijn er meer regel dan uitzondering. Over mijn toekomst heb ik nog niet veel nagedacht. Ik denk wel dat ik een kans maak want mijn werkterrein ge zondheid op de werkplek staat sterk in de belangstelling bij overheid en bedrijfsleven. Deze vier jaar zijn in elk geval echt voor mezelf: om me te ont wikkelen en dingen uit te pro beren. Als aio moet je goed we ten wat je wilt, uiteindelijk be paal je zelf of het wie of niet leuk is. De vrijheid die je hebt, rfioet je goed benutten. Met en thousiasme en overtuiging kun je een heel eind komen." TEKST: CAROLINE VAN OVERBEEKE FOTO: LOEK ZUYDERDUIN „Van alle aio's die ik ken, heb ik het 't meest getroffen. Ik ga elke dag met plezier naar mijn werk. Maar ik realiseer me heel goed dat het ook een stuk minder kan. Als voorzitter van het Leids Aio Overleg wil ik ervoor waken dat niet verder afbreuk wordt gedaan aan de positie en werk omstandigheden van aio's. Ik hoor regelmatig verhalen van collega's die aan hun lot worden overgelaten en uitein delijk vastlopen met hun onder zoek. Ik heb een sterk recht vaardigheidsgevoel en besef heel goed dat er haken en ogen zitten aan het aio-schap. Alleen als je je verenigt, kun je daar iets tegen ondernemen. Het is uit eindelijk allemaaleen geld kwestie. Dat heb ik zelf ervaren toen ik hier begon als aio: ik moest negen maanden op mijn computer wachten. Na mijn studie in 1989 heb ik allerlei baantjes gehad. Ik heb in Amerika onderzoek gedaan en heb bij het ministerie van socia le zaken meegewerkt aan een project over stress op het werk. Ook heb ik onderzoek gedaan naar de werkbeleving van ma chinisten bij de NS. Vooral bij het ministerie had ik het erg goed naar mijn zin: je zit in een riante positie, hebt een mooie kamer, een goed sa laris, je kan allerlei boeten aan- Winnie Gebhardt 26 jaar Aio sinds april 1992 Vakgroep klinische, gezond heids- en persoonlijkheidspsy- chologie Doet onderzoek naar: de ont wikkeling van een gezond heidsprogramma voor ver pleegkundigen en verzorgers in verpleeghuizen Salaris: ongeveer 1700 gulden netto

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17