Kerosinepijp tweede helft 1994 gereed Koppige varkensfokker verlaat zijn bedrijf niet Rijn- en Veenstreek Fusie voorkomt hogere lasten Woonwagenkampje opnieuw in gebruik Laatste hand aan renovatie Fietspuzzeltocht ouderen Klaas Tigelaar nieuwe leider RPF/SGP-fractie Molukse dans ZATERDAG 5 JUNI 1993 Waterschappen kunnen samen goedkoper werken Gemeente Rijnwoude maakt uitbreiding onmogelijk leideroorp/ter aar marieta kroft Dooreen fusie tussen de water schappen De Aarlanden en De Veen en Geestlanden kan wor den voorkomen dat de omslag belastingen voor huizen- en grondbezitters flink omhoog moeten. Beide waterschappen denken door samen te gaan veel goedkoper te kunnen werken. De fusie moet op 1 januari '94 een feit zijn. Het nieuwe water schap gaat verder onder de naam De Lage Landen. Er wordt gewerkt vanuit het kantoor in Leiderdorp. Het waterschaps- huis in Ter Aar wordt verkocht. Dijkgraaf D. Kemp (58) van De Aarlanden wordt dijkgraaf van hei nieuwe waterschap. Zijn collega I. Uit den Boogaard (49) beëindigt na negen jaar dijk graaf te zijn geweest, zijn activi- Dat maakten de dijkgraven gisteren bekend. Het algemeen bestuur van De Veen- en Geest landen moet dinsdag nog wel groen licht geven voor de fusie, maar volgens de beide dijkgra ven is dat slechts een formali teit. Het personeel, ongeveer 25 full timers, krijgt een passende functie met behoud van salaris. Noodzaak Vooral voor De Aarlanden was er alle reden voor een fusie. De Aarlanden (Ter Aar, Nieuwkoop, en omgeving) heeft naar ver houding veel agrarische grond en daardoor minder inkomsten. Voor'agrarische grond betalen de boeren bij de Aarlanden 144 gulden per hectare en de men sen die in een rijtjeshuis in de polder wonen, ongeveer 80 gul den per jaar. De Veen- en Geestlanden (Leiden, Leiderdorp, Alkemade en een deel van de Bollenstreek) heeft veel meer mensen in de bebouwde gebieden wonen en dus heeft ze meer inkomsten. De mensen in het gebied van de Veen- en Geestlanden betalen dan ook minder: 99 gulden per hectare voor de agrariërs en cir ca 65 gulden voor de bewoners van een huis in bebouwde ge bieden. „Maar voor ons zou die noodzaak er anders ook wel over enkele jaren zijn", geeft Uit ten Boogaard toe. „Als wij niet zouden fuseren, dan zouden de omslagbelastingen flink om hoog moeten." Volgens de twee dijkgraven ondervinden de mensen in het gebied van de waterschappen geen nadelen van de fusie. Het is niet zo dat de omslagbelastin gen in beide gebieden worden gelijkgetrokken. „Er wordt een hele andere manier van kostentoedeling in gevoerd", legt Kemp uit. „Dat is het gevolg van de nieuwe Wa terschapswet. De diepe polders moeten meer worden bemalen. De mensen die daar wonen zul len dan ook meer belasting moeten betalen dan iemand in een gewone polder. De mensen in de hoger gelegen opmalings- gebieden, die in de Bollenstreek te vinden zijn, hoeven het minst te betalen. Immers, daar hoeft alleen maar water worden inge laten in plaats van eruit." Voor beelden van diepe polders zijn de Gogerpolder en de Veender- en Lijkerpolder in Alkemade en de Oudendijkse polder in Wou- brugge. hazerswoude-dorp wilfred simons „De tijdgeest is tegen ons," zo vat de Hazerswoudse varkens fokker en -mester Jan Smits de tegenwerking van de gemeente samen. Door de aanleg van de Rijksweg-11 komt zijn varkens fokkerij midden tussen de weg en de spoorlijn Leiden-Alphen in te liggen. De gemeente Rijn woude gaat van de strook grond een 'ecologische verbindingszo ne' maken en wil daarom dat het bedrijf verdwijnt. Toch wil de gemeente het be drijf niet zonder meer kopen. Eind 1991 kocht Rijkswaterstaat een deel van de grond van de Gebroeders Smits om er de rijksweg op aan te leggen. Om dat de betrokkenen verwacht ten dat de rest van de grond niet meer rendabel te gebruiken was, gaf Rijkswaterstaat ook nog een schadeloosstelling zodat Smits zijn bedrijf naar elders kon verplaatsen. Maar wie er ook uit Hazers- woude verdween, niet Jan en Leon Smits. In drie schuren houdt hij nog altijd zo'n twee honderd zeugen, die per jaar 4000 biggen werpen. Als de die- ren oud genoeg zijn, vervoert hij ze naar zijn mesterij in Moer- huizen (gemeente Zevenhui zen), waar hij en zijn broer ze voorde slacht klaarstomen. Omdat Smits dus al eerder geld kreeg van Rijkswaterstaat om zijn bedrijf te beëindigen of te verplaatsen, wil de gemeente hem daarvoor niet nóg eens be talen. Rijnwoude heeft daarom het volgende bedacht: het be stemmingsplan wordt zó aange past, dat het bedrijf nooit meer zal kunnen uitbreiden. En een nieuwe hinderwetvergunning zit er ook niet meer in. Voor Smits heeft dat verve lende gevolgen: „De technische ontwikkelingen op het gebied van de varkensfokkerij gaan heel snel. Wil je bijblijven, dan moet je regelmatig investeren. Dat betekent dat ik misschien over enkele jaren een oude stal moet afbreken en een nieuwe stal moet bouwen. Maar daar voor krijg ik dan geen vergun ning meer. Het bedrijf is nu al niet meer up-to-date en we hadden al investeringsplannen. Daarvan komt nu niets meer." Uitgedund De economische situatie op de varkensmarkt is slecht. Heel wat fokkers en mesters in de regio hebben er het laatste jaar het bijltje bij neergelegd: „In Rijn woude is het aardig uitgedund," bevestigt Smits als hem naar zijn collega's wordt gevraagd. De marges staan onder druk. Als Smits niet kan investeren, kan hij op den duur niet meer rendabel produceren. Hoe lang duurt het dan nog voordat hij zijn bedrijf wel moét sluiten? Smits kijkt nadenkend. „Moei lijk te zeggen." zegt hij dan. „Maar het is natuurlijk duidelijk dat wij door het gedrag van de gemeente heel koppig worden. Bovendien: zolang we niets an ders hebben, moeten we wel blijven." Smits weet wel een oplossing voor het probleem. Hij wil de fokkerij verplaatsen naar Het Spookverlaat. „Als de gemeente daar een bouw- en een hinder wetvergunning voor geeft, zijn we met weinig geld tevreden," zegt Smits, zonder overigens bedragen te noemen. Hij zegt dat hij al drie jaar geleden een aanvraag heeft gedaan, maar dat hij tot nu toe niets van de gemeente heeft gehoord. Wethouder P. van der Werf (agrarische zaken en ruimtelijke ordening) vindt deze verplaat sing geen verantwoorde oplos sing. „De gemeente wilde er destijds wel aan meewerken, maar de provincie Zuid-Hol land niet. Zij vond dat Het Spookverlaat een hoge natuur waarde had: de komst van de fokkerij zou het milieu teveel aantasten. Bovendien zou het bedrijf dan heel dicht bij de Al- phense nieuwbouwwijk Kerk en Zanen komen te liggen en dat kan natuurlijk ook niet. Smits weet dat allemaal best. Die dis cussie kunnen we beter niet op nieuw beginnen, vooral niet omdat ik denk dat de gemeente de argumentatie van de provin cie inmiddels heeft overgeno- Van der Werf heeft een betere oplossing: „Er staan op dit mo- Kennis was mede oorzaak van fusie Niet alleen de financiën hebben een rol gespeeld om te gaan fu seren. De waterschappen moeten steeds meer kennis in huis hebben. „Zo'n tien jaar geleden bestond de taak van de water schappen nog uit het bewaken van de dijken en het laten draai en van de gemalen", legt Uit ten Boogaard uit. „Als een agrariër wilde dat het waterpeil met vijf centimeier zou zakken zodat zijn land droger werd, dan kon dat. Niemand legde een strobreed in de weg. Voordat er nu iets aan de waterpeilen wordt veranderd, moeten allerlei belangen worden afgewogen. „Belangen van de landbouwers moeten afgewogen worden te gen natuur- en recreatiebelangen. enzovoort. Hele boekwerken vol met berekeningen worden er gemaakj. Je hebt nu ook de baggerproblematiek dat je niet alleen kunt oplossen en de milieu-eisen. Kortom, het werk wordt steeds ingewikkelder. Het vereist meer specialisme. Een waterschap alleen kan dat finan cieel niet behappen." Op dit moment varen per jaar nog zo'n 1500 kerosinetankers door het centrum van Alphen. Over iets meer dan een jaar behoort dit gevreesde transport tot het verleden. archieffoto wim dijkman ment overal in de streek var kensfokkerijen te koop. Als de Gebroeders Smits ergens anders opnieuw willen beginnen, kan dat best, maar dan ergens an ders in het land en niet in Rijn woude." Obstakel De ecologische verbindingszo ne is een groenstrook van de duinen tot aan de Nieuwkoopse plassen die het planten en die ren in de regio mogelijk moet maken om zich te verplaatsen. De fokkerij heeft voor de flora en de fauna geen onoverkome lijke gevolgen, meent Van der Werf. „Het is een obstakel, maar de planten en de dieren kunnen er desnoods omheen. Al zagen we het natuurlijk liever anders." De gemeente Jacobswoude begint hoogstwaarschijnlijk in het najaar met het opnieuw inrichten van het voormalige woonwagenkamp. Er worden straten aangelegd, aansluitin gen gemaakt voor elektriciteit en water en er worden nieuwe toilet- en douchehokjes neer gezet. Als dat werk is afgerond, is er volgens gemeentesecreta ris T. Meester weer plaats voor vier woonwagens. Als het werk voorspoedig verloopt en de raad geld voor het opknappen beschikbaar stelt kunnen de kampbewoners zich daar voor het eind van het jaar vestigen. Jacobswoude heeft inmid dels al aan drie families een standplaats toegezegd. Het is drie jaar geleden dat de vorige woonwagenbewoners het kamp verlieten. Ze waren op eens vertrokken, nadat een van de bewoners een moord had gepleegd en daarvoor naar de gevangenis moest. Sindsdien ligt het terrein er verlaten bij. Verandering Enkele weken geleden leek het er even op dat daar verande ring in kwam. Toen kwam de oud-Gouwenaar W. Kortland spontaan naar het woonwa genkamp in Leimuiden. Korte tijd later was hij echter ver trokken. Vermoedelijk omdat het terrein nog niet was voor zien van sanitair en stromend water. En ook de gemeente Ja cobswoude had hem gesom meerd weg te gaan omdat er op dat terrein werkzaamheden móeten worden verricht. „Het is moeilijk behangen als de kasten er al staan", legt Mees ter uit. De provincie heeft er bij de ge meente al diverse keren op aangedrongen om zes stand plaatsen voor woonwagens te realiseren. Twee daarvan moe ten in een woonwijk ergens in Jacobswoude komen. Van de provincie mogen maximaal vier wagens op het voormalige woonwagenterrein komen. Dat het allemaal zo lang duurt voordat er weer standplaatsen zijn, ligt volgens de gemeente secretaris aan een reeks van factoren. Tijd „Het overleg met de provincie nam nogal wat tijd in beslag. Bovendien hebben we eerst gezocht naar nieuwe bewo ners en we zaten nog met de sanering van het terrein." Vol gens Meester is alleen het voormalige werkterrein, waar vroeger een autosloperij was gevestigd, vervuild. Omdat er al een laag folie onder de grond was aangebracht is het vrij eenvoudig om het terrein te saneren. „Het is alleen een kwestie van de bovenste laag grond weghalen." Het woon- terrein is niet vervuild. Inmiddels heeft de gemeen te een sloot gegraven die het voormalige werkterrein scheidt van het woongedeelte. Dat werkterrein krijgt een an dere bestemming. Welke, is nog niet bekend volgens ge meentesecretaris. In het verle den is wel gedacht om dat ter rein bij de Centraal Nederland te trekken, zodat het als par keerterrein voor de bussen kan dienen. Het is niet bekend of dat doorgaat. De werkzaamheden aan de Roemer en de Goudse Rijweg in Boskoop worden de komende weken afgerond. Deze week wordt een oppervlakte-behan deling aangebracht op het rij wielpad van de Roemer en het rijwielpad en de rijbaan van de Goudse Rijweg. Door direct hierna de belijning op het weg- vak aan te brengen, zijn de werkzaamheden op de Goudse Rijweg afgerond. In de week van 14 tot 18 juni wordt de recon structie van de Roemer afge rond met het aanbrengen van een toplaag op de rijbaan en de belijning op rijbaan en rijwiel pad. De kans bestaat dat het ver keer hinder ondervindt van de werkzaamheden. Van een volle dige afsluiting van de wegen is echter geen sprake. Zonodig wordt het verkeer geregeld met eenverkeerslichtinstallatie. Rommelmarkt In buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan in Alphen wordt maandag 7 juni de laatste rommelmarkt van dit seizoen gehouden. Als het mooi weer is staan de kramen ook buiten. De rommelmarkt begint om 19 uur. alphen aan den run» Elke dinsdag gaan ze een dagje naar verzorgingshuis Rijnzate: de zeven deelnemers aan de dagopvang voor Molukse ou deren. Die mogelijkheid is er al sinds medio februari. Gisteren werd de dagopvang, de eerste in Nederland voor Molukse ouderen, officieel ge opend door gedeputeerde J. Pool. Deze liet zien dat hij dansen kan: samen met elf andere Molukkers voerde hij een traditionele dans op: de Ka- pa Redji. Deze dans wordt altijd speciaal opgevoerd bij feestelijke gelegenheden. foto henkbouwman De Stichting Welzijn Ouderen in Alphen heeft voor de tweede keer een fietspuzzeltocht voor senioren georganiseerd. Deze tocht over 30 kilometer is op dinsdag 8 juni. De start is tussen 11 en 11.30 uur op de parkeerplaats van dienstencentrum Westerhove aan de Anna van Buurenlaan. Deelname 2,50 gulden. Inlichtingen dage lijks (behalve donderdag) tussen 9 en 10 uur, telefoon 01720-94056. De kersosinetankers die nu nog dagelijks door Alphen va ren, kunnen vanaf de tweede helft van volgend jaar aan de ketting blijven liggen. Het ministerie van defensie te kent binnenkort een contract vo.or de aanleg van een ker- osinepijpleiding tussen de Rotterdamse haven en Schip- hol-Oost. Volgens een woordvoerder van Defensie moet de pijp in het derde kwartaal van 1994 gereed komen. Jan Smits kan zijn bedrijf niet meer uitbreiden. Dat brengt zijn toekomst als varkensfokker in gevaar „Het be drijf is nu al niet meer up-to-date." foto henk bouwman alphen aan den run/regio ruud sep De oliemaatschappijen praten al jaren over de aanleg van een rechtstreekse pijplijn van een groot opslagdepot bij Jutphaas naar Schiphol-Oost. Met de aanleg van de 57 kilometer lan ge pijp is een bedrag gemoeid van ongeveer tachtig miljoen gulden. Het kerosinetransport naar Schiphol gebeurt nu nog met binnenvaartschepen. Jaar lijks varen zo'n 1500 tankers heen en weer tussen de lucht haven en de Botlek. Hoewel de gemeenten langs de route keer op keer wezen op de gevaren van het kerosine transport, werd de aanleg van de pijplijn steeds uitgesteld. De 'drijvende bommen' bleven hun weg vervolgen door Boskoop, Alphen, Woubrugge en Oude Wetering. Dat de pijp er nu toch komt, is te danken aan het ministerie van defensie. Dit legt de leiding aan om in oorlogstijd verzekerd te zijn van een geregelde brand- stofaanvoer naar de lucht macht. In vredestijd kan de pijp gewoon gebruikt worden voor de burgerluchtvaart, waardoor het transport over water over bodig wordt. De kerosinepijp volgt de kortste route tussen Rotterdam en Schiphol. Het tracé valt daar door bijna samen met het oor spronkelijke TGV-tracé door het Groene Hart. De pijp met een doorsnede van dertig centime ter loopt ten oosten van Bent huizen, en komt ten westen van Hazêrswoude, Koudekerk en Woubrugge, om vervolgens Hoogmade weer oostelijk te passeren. Brandkranen in Leimuiden leimuiden Het aantal brandkranen in Leimuiden wordt met zeven uitgebreid. Deze kranen komen in de Lindelaan en het Noofdeinde. De brand weer heeft geconstateerd dat de bluswatercapaciteit in dat gebied te gering is. Nu de waterleiding in dat gebied binnenkort toch wordt gerenoveerd, is het goedkoper om nu die kranen aan te brengen. Het kost de gemeente Jacobswoude nu 1000 gulden per kraan. Voorzitter zijn van een raads fractie en toch de vergaderingen van de gemeenteraad vanaf de publieke tribune moeten vol gen. Het is het lot van de 26-ja- rige GPV'er Klaas Tigelaar. Hij volgt Tom Viezee op als fractie voorzitter van de Alphense RP F/GPV. Viezee werd als enig vertegenwoordiger van de RP F/GPV in de Alphense raad vo rige week gekozen tot wethou der. Tigelaar was al lid van de commissie onderwijs, waarvan zijn fractiegenoot de nieuwe voorzitter is. Daarnaast neemt VRIJE TIJD hij het lidmaatschap van de commissie algemeen bestuurlij ke zaken over van Viezee. De nummer twee van de RP F/GPV mag straks, meer dan de nieuwgekozen wethouder, het partijstandpunt uitdragen. „We zullen niet tegen alles wat door CDA en PvdA wordt beklonken ja en amen zeggen", kondigt Ti gelaar aan. Dat geldt overigens ook voor wethouder Viezee. „Ik behoud de ruimte mij te profileren. Dat heb ik tijdens de besprekingen steeds bedongen. Anders zou ik monddood worden en daar zou ik nooit aart begonnen zijn", al dus Viezee. 23131361

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16