'Zonder mannen wordt de wereld onaantrekkelijk' Met de methadonbus naar Tirol Emm Het Gesprek van de Da< Het loopt gewoon op twee benen vrij rond ZATERDAG 5 JUNI 1993 Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uit tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, La.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. 'Natuurlijk zal ik van je blij ven houden'. 'Ik zal je heus wel schrijven'. 'Zodra ik thuis ben, bel ik je'. Wat komen vakantieliefdes toch rottig aan hun eind in het Nederlands. Certo che ti amerö sempre, klinkt toch ze ker stukken beter? Of neem nu het Franse je t'appelle dès que je serai arrivée a la mai- son. Daar kun je mee thuis komen zónder schuldgevoel. Alleen daarvoor zou je de Vi va al kopen, mét deze week een erotisch woordenboekje. Maar er is meer, veel meer. In de vakantietalen Italiaans, Frans, Spaans, Portugees, Grieks en Turks staan daar de vragen die je ieder mo ment van de vakantiedag wel zou willen stellen. Van on schuldige strandniemendal- letjes als: 'mag ik je hand doek even lenen' tot 'laten we naakt gaan zwemmen in zee. dan koel je misschien een beetje af. Of: 'toen ik jouw ultragespierde lijf over het strand zag rennen, hoop te ik al dat je me aan zou spreken'. 'Otan iclha tosficht- odheméno kormi-soe na tre- chi stin paralia icha améssos tin elpldha pos tha inoe milóessos', zoals de Grieken afpoeieren. Van 'wil je iets van me drinken' tot 'wil je me dronken voeren?' En dan de sex, die is ontzettend safe. Je begint met: tens preserva tives contigo? (heb je con dooms bij je?). Al gauw wordt het: Os preservativos aqui son fiablesi (zijn de condooms hier wel betrouwbaar?) of Aids tès-tie mie jap-tür-dün heb je dan een aids-test ge daan?, zoals de Turken zeg gen. Je zou haast vergeten te mel den dat je liever bovenop ligt of 'eigenlijk weg moet omdat je vriend wacht'. Gelukkig is het boekje zo klein dat het in je tanga-slipje kan verstop pen, wat natuurlijk sexy en provocante is. 'Want', zoals het voorwoord meldt, 'het natuurschoon in zo'n vakantieland is indruk wekkend. En 't loopt gewoon allemaal op twee benen vrij rond. Dit erotisch woorden boekje zorgt ervoor dat je niet helemaal sprakeloos bent'. PAUL VAN DER KOOU* Vrouwelijke burgemeesters regio over de heren der schepping De burgemeester van War mond, mevrouw Van der Wel, 'zweeft' volgens haar secretares se 'tussen verschillende afspra ken'. Ik heb wel eens gehoord dat er veel lieden van licht kali ber onder onze burgemeesters zitten, maar zo licht zal me vrouw Van der Wel toch niet zijn? Bij mevrouw Van Mont- frans, de burgemeester van Kat wijk, is het al niet veel beter. Ook zij is de hele dag onbereik baar. Daar zijn ze klaar mee in Katwijk. Is zij wel snel ter plekke als er daar iets rampzaligs ge beurt? Gelukkig zijn de vrouwelijke burgemeesters van Nieuwkoop en Ter Aar er wel. En ze willen ons nog te woord staan ook. We willen weten wat zij vinden van het gedrag van de Beverwijkse burgemeester, mevrouw Vel ders-Vlasblom, die in een VPRO-interview heeft gezegd dat mannen niet deugen. Ook zou Velders-Vlasblom altijd vrouwen voortrekken bij benoe mingen, ongeacht of die vrou wen nu wel of niet geschikt wa ren voor de functie. Mevrouw Vroegindeweij, sinds twee dagen burgemeester van Ter Aar, heeft zeker geen hekel aan mannen. ,,Ik heb een prima korps ambtenaren, zowel man nen als vrouwen. Ik wil geen mening uitspreken over de bur gemeester van Beverwijk, maar ik ben niet gewend om mij zo Volgens mevrouw De Vrij-Wringer, de burgemeester van Nieuwkoop, zou de wereld er heel wat onaantrek kelijker uitzien zonder mannen. foto ben de bruyn uit te drukken. Als burgemees ter moet je niet alleen doorzet tingsvermogen hebben en men- I selijk zijn, je moet ook tactvol optreden. En wat betreft de be- I noeming van vrouwen in ons Iambt: ik geloof niet dat het de burgers veel uitmaakt of hier nu een man of een vrouw zit. Als hij of zij maar goed is. Wij, vrouwen, zijn natuurlijk wel be zig met een inhaalslag. Lange tijd is het zo geweest dat alleen maar mannen dit ambt konden bekleden. Maar de dingen ver anderen zo snel dat zowel man nen als vrouwen van onze gene ratie er in de toekomst, hard aan zullen moeten trekken." Inhoud Volgens mevrouw De Vrij-Wrin ger, de burgemeester van Nieuwkoop, zou de wereld er heel wat onaantrekkelijker uit zien zonder mannen. „We heb ben 50 procent vrouwen en 50 procent mannen. En dat is nu juist wat het werken zo aantrek kelijk maakt. Je moet met tact optreden, maar vaak is er veel humor. Verdriet natuurlijk ook, dat hou je niet tegen. Iedereen brengt zijn eigen persoonlijk heid mee. Ook in de werkrela tie. Maar ik zou zeker niet al leen maar vrouwen op bepaalde posten benoemen. Als het wer kelijk zo zou zijn dat mevrouw Velders-Vlasblom alleen maar vrouwen wil, is dat niet goed. Bij gelijke geschiktheid van man en vrouw, kies ik voor de vrouw. Maar als de man beter is, dan moet die de functie krijgen. Je moet kijken naar iemands in houd. Wie is de beste kandi daat? Daar gaat het om." De burgemeester van Beverwijk liet zich de onvoorzichtige uit spraak over het 'niet deugen' van mannen ontglippen in een VPRO-interview over seksuele intimidatie van vrouwelijke agenten in de Nederlandse poli tiekorpsen. Uit een rapport bleek dat 95% van de vrouwelij ke agenten te maken heeft ge had met seksuele intimidatie. Dat rapport overhandigde me vrouw Velders-Vlasblom als voorzitter van de Landelijke Emancipatie Commissie aan de ministers Dales en Hirsch-Bal- lin. De Vrij-Wringer plaatst kanttekeningen bij de uitkomst van het rapport. „Ik ken het rapport alleen nog maar uit de pers en we hebben er in het dis trictscollege nog niet over ge sproken, maar ik herken zo'n uitkomst totaal niet. Bij het voormalige korps hier zaten zes vrouwen en we hebben nog nooit enige klacht gehad. De vraag is natuurlijk: wat moet je verstaan onder seksuele intimi datie? Als je iemand nog eens ergens extra op attent wilt ma ken, kan het gebeuren dat je even zijn of haar arm aanraakt. Maar is dat seksuele intimida tie? Nee natuurlijk, als dat al niet meer kan komen we te recht in een onleefbare wereld. Wat voor normen zijn er in dit rapport gehanteerd? Dat is de vraag." Strompelend komt Theo Wasse naar de trap af in zijn huis in Lisse. Net een auto in de puin- poeier gereden, ja. Maar dat strompelen komt ergens anders van. Hoewel... Die blauw&opge- zette teen is ook het gevolg van zijn fascinatie voor auto's. De Pechvogel van deze week is dus verslaafd aan auto's. Niet zomaar auto's, maar oldtimer Opel Manta's. De nieuwere mo dellen noemt hij gekscherend b-wagens. Boodschappenwa gens dus. Theo Wassenaar ech ter, is een A-rijder, al zouden sommigen het na het incident anders noemen. Drie jaar lang stak Wassenaar al zijn vrije tijd in het opknappen van een Opel Manta uit 1973. Begin april was de wagen flit send geel met zwarte sierstre- pen en motorkap eindelijk gereed. De onderdelen van ze ven auto's zijn er in verwerkt: het hele restauratieproces is keurig vastgelegd in een tele- foonboekdik fotoalbum. Het pa radepaardje zou aanstaande za terdag voor het eerst aan zijn vrienden van de Opel Manta Club Nederland worden ge showd tijdens het tienjarig jubi leum van de vereniging. Het lot besliste echter anders. Wassenaar was op weg naar huis na ziekenbezoek bij een vriend. Op een klein achteraf weggetje in Katwijk De Krom gebeurde het. De Lissenaar reed een bocht in en werd ge confronteerd met een plas van zo'n twaalf meter lang en drie meter breed, overblijfsel van een zomerse onweersbui. „Slippen dus, er was geen hou den meer aan. Tegensturen, remmen, niets hielp. De wagen was niet meer te stoppen. Tot dat die bestelbus opdook", ver haalt de pechvogel. Het gevolg van de slippartij: de rechter- voorzijde in de kreukels. „En niet zo'n klein beetje ook. De wagen is krom en moet op nieuw gericht worden. Ik heb inwendig wel staan vloeken", aldus Wassenaar. Zijn vrouw, giechelend: „Ik vond het eigen lijk zo zielig dat ik hem als pechvogel heb aangemeld." De auto was goed verzekerd en staat nu bij een schadebedrijf. In de carpoort bij huis staat een tweede Opel Manta (uit 1975) die nu zaterdag meegaat naar het jubileum. De ellende leek dus nog te overzien. Tot het tweede incident, deze week. Theo Wassenaar verenigings man in hart en nieren be sloot een uithangbord te maken voor de Opel Manta Club. „Ik was bezig een paar gaatjes in het bord te boren en toen liet ik hem vallen. Rechtstandig op mijn grote teen. Bloeden als een rund dus op naar de dokter. Die moest nog lachen ook, want om het bloeden te stelpen hadden we een inlegkruisje om de teen gebonden. Always Ultra? Ik weet het eigenlijk niet. Ik weet wel dat vederlicht lopen er voorlopig niet inzit." ANNETVANAARSEN* „Rookt u?" „Ja graag, dokter!" Ach, hoe lang kunnen we dat nog zeggen? Het zijn immers barre tijden voor ons rokers. We bedoelen hier niet eens de har dere teksten op pakjes sigaret ten en shag ter afschrikking. Daar valt nog mee te leven. Net als het verbod om in openbare ruimten te stomen. Je hoeft ten slotte niemand lastig te vallen met je verslaving. Nee, het gaat ons onder meer om het verbod dat dreigt op het roken van een sigaret met meer dan 15 milli gram teer. Dat is bij het zotte af. Dat doet denken aan de algehe le drooglegging in de Verenigde Staten in de jaren dertig. Ooit zullen wij wanhopig uitroepen: „Een peuk, een peuk, mijn ko ninkrijk voor een peuk!" Zeker na de dolle uitspraak van staatssecretaris Simons van Volksgezondheid. Hij is bereid zich in te zetten voor de zoveel ste extra belastingheffing op ta bak. En op alcohol. En op gok ken. Rokers, drinkers en gok kers, dat zijn drie vliegen in één daverende klap! De reden: hij wil de financiële tekorten in de verslavingszorg dekken. Dat een drinker extra moet betalen, valt nog te billijken vinden wij. Daar kan de opvang van alcoholver slaafden van worden betaald. Dat een gokker moet dokken, is ook zo absurd nog niet. De op vang van gokverslaafden kan daarvan voor een deel worden bekostigd. Maar hoe zit dat met een roker? Er zijn geen klinieken voor de opvang van 'lavaanse Jongens' of'Pall Mall-paffers'. Voor wie betaalt de roker dan? Voor een heroïne-verslaafde bij voorbeeld? Of maken wij hier een denkfout? „Dat soort vragen beantwoor den wij hier niet", zegt een me dewerkstervan het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs in Leiden en verwijst ons door naar Den Haag, naar de afde ling Predin van het CAD: „Pre ventie, advies en informatie", verduidelijkt ze. J. de Ruiter is hoofd van de af deling Preventie bij het Predin. Hij kijkt op van het plan. „Nou, dat lijkt me het principe van: de vervuiler betaalt. Een heel moeilijk principe. Als je ver doorredeneert zou je kunnen beweren dat men over een tijdje roept: er moet meer gegokt worden want het geld voor de opvang van gokverslaafden is op. Op zich valt er natuurljk wel wat voor het plan te zeggen, het is een creatief plan. En het klinkt mooi. De werkelijke re den is natuurlijk een andere, want in wezen wil Simons be zuinigen op verslavingszorg. Al leen heeft hij daarvoor geen goede argumenten. Behalve dat de overheid geen geld heeft. Wat ons betreft is het lood om oud ijzer waar het geld voor de verslavingszorg vandaan komt. Als het maar komt." We wenden ons nog even tot het ministerie van Volksgezond heid om opheldering. Voorlicht ster H. Nijenhuis. „Er is monde ling overleg geweest in de Tweede Kamer. De Kamer was tegen verdere bezuinigingen in de verslavingszorg. Men zei: is het niet mogelijk dat te vermij den via preventieheffing op gokken, roken en drinken?" Preventieheffing? „Ja, zo moet u het zien. Het is niet zo dat bej. geld uit gokkasten alleen wordt gebruikt voor de opvang van gokverslaafden. Of geld uit drank voor alcoholisten. Dat is veel te simpel gesteld. Je kunt toch geen belasting heffen op cocaïne? Dat spul is illegaal, dus dat kan niet." Precies mevrouw, dat bedoëbfn we nou juist. Kortom, hoe zit het met de rokers? Er zijn toch geen opvanghuizen voorver slaafde rokers? Moeten zij dan toch betalen aan de opvang van andere verslaafden? Nijenhuis stelt ons teleur. „U moet her zo zien: aan de ene kant heb jc dc verslavende middelen, aan de andere kant mensen met versla vingsproblemen. Het geld uit verslavende middelen kun je dan toch gebruiken voor pre ventie? En wat de rokers betreft, er zijn dan misschien geen kli nieken voor rokers, maar roktll-s worden wel semi-klinisch ge holpen. En er zijn wel pn-wii tieprojecten om het roken tegen te gaan. Nogmaals het gaat om preventieheffing." ja, dóaég! We roken een peuk en op de afkickboerderij vieren ze feest. Dank zij de van oittë centen aangeschafte, peperdure landbouwmachines is dc ta baks-, papaver- en hennepoogst nog nooit zo goed geweest als dit jaar. Wc roken nog een peuk en de junks gaan van onze cen ten met de methadonbus naftr Tirol. JodelahitlIIf! HERMAN JOUSTRA* Spiegelwanden Spiegels op maat GLAS EN SPIEGELS Spiegels met lijst Glazen meubelen Vitrines Tafels volgens model Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon: 071 - 21 80 55 Extra belastingheffing op tabakswaren. Voor wie betaalt de roker? foto ELLEN MARIENS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15