Arthur Faas is klaar voor Cambodja De Stemming Leiden Regio Vrijwilligers vechten door voor behoud van paardenstallen Volop animo voor baan als parking-watchers Noordwijk ZATERDAG 5 JUN11993 NOORDWUK CONNY SMITS „Als het zo ver komt dat de stallen moeten worden ont ruimd, dan gaan we hier met zijn allen op de stoep liggen. Dan stap ik naar de consu mentenman en moet de tele visie en alles erbij komen. Want zonder slag of stoot zo'n uniek plekje in Noordwijk op geven, dat doen we niet. Dit is niet zó maar een boerderij, maar een plaats waar volwas senen en veel kinderen naar toe komen om te helpen en er zelf plezier aan te beleven." C. Demeijer is een van de Noordwijkers die paarden heeft staan in de stallen van de heer Zandbergen aan de Pic- késtraat 13. De gemeente Noordwijk wil dat de stallen worden afgebroken en de elf paarden die er onderdak vin den, naar elders verhuizen. Een hinderwetvergunning voor het houden van paarden werd geweigerd. Zandbergen maakte tegen deze beslissing weliswaar bezwaar bij de Raad van State, maar dat bezwaar schrift bereikte Den Haag te laat en werd niet in behande ling genomen. Daarmee lijkt het doek ge vallen voor de laatste beesten die de uit de vorige eeuw stammende boerderij nog her bergt. De laatste koeien verlie ten het erf al in februari van dit jaar. Voor Zandbergen is het een hard gelag. „Ik ben als boer geboren. Ik heb mijn hele leven vee gehad en daar blijft zo niets van over." Voor de 77-jarige Zandber gen heeft het besluit echter nog verstrekkender gevolgen dan alleen het verlies van de dieren. De bedlegerige man wordt nu namelijk verzorgd door vrijwilligers die naar de boerderij komen om hun ei gen paarden te bezoeken. De meijer komt er haast dagelijks, terwijl een nicht van Zandber gen, mevrouw Hoogeveen, tweemaal per week komt schoonmaken. Mevrouw S. Lassen, ook een paardenbezitster, bezoekt Zandbergen zelfs tweemaal daags, controleert zijn medi cijnen en verzorgt zijn eten. 's Ochtends loopt ze de paarden na en kijkt naar de oude man, terwijl ze hem 's middags uit bed haalt voor een bezoekje aan de stallen. „Dat is zijn lust en zijn leven. Hij vindt het heerlijk om elke middag even naar de stallen te gaan om de paarden te zien, de kleine kui kentjes, en de kinderen die ko men om hun ponies te verzor gen en te berijden. Natuurlijk blijf ik hem ook verzorgen als de stallen weg moeten, maar ik weet zeker dat de man dan heel snel wegkwijnt." Demeijer vermoedt dat de gemeente Noordwijk hen be hoorlijk om de tuin heeft ge leid met de hinderwetvergun ning. „Eerst hadden we te ma ken met een ambtenaar die zei dat het zo'n vaart niet zou lo pen wanneer we de koeien wegdeden, een mestopslag- plaats zouden bouwen en iets aan de brandveiligehid deden. Dat is allemaal gebeurd. Ook in een gesprek met wethouder V. Salman kregen we de in druk dat we nog konden wachten met het indienen van een bezwaarschrift. Maar toen het zover was, bleken we daar dus veel te laat mee te zijn." Salman zegt desgevraagd het besluit van de Raad van State nog niet gelezen te heb ben. „Ik denk aat we de situa tie opnieuw moeten bekijken. Ook wil ik nagaan in hoeverre er nog klachten leven onder buurtbewoners. Op grond van die overwegingen moeten we tot een beslissing kunnen ko- AGENDA Marinier vertrekt binnenkort voor vredestaak Alles al ingepakt, Arthur Faas is er klaar voor. De 23-jarige Leid- se marinier vertrekt normaal gesproken op 13 juni naar Cam bodja, maar moet nu al in de starthouding zitten. Er is altijd een kans dat hij eerder wordt opgeroepen om daar de VN- vredestaak uit te voeren. „Een ding is zeker bij het korps en dat is dat er niets zeker is", zegt hij lachend. Hij kijkt uit naar zijn eerste avontuur bij de mariniers, bij de infanterie compagnie Juliet. Bang is hij zeker niet. „Onze eerste prioriteit is de eigen vei ligheid. Het loopt wel los met het risico, het is aanvaardbaar. Op het moment is het in elk ge val nog rustig, zo vlak na de ver kiezingen." Bovendien zegt hij bijzonder goed voorbereid te zijn. „Ik weet al heel veel van Cambodja. We hebben een opwerkperiode gehad van tien weken. Dat was een optimale voorbereiding. Veel informatie over het land, over de geschiedenis ervan, over de taak die we moeten ver vullen. Behalve de normale ge vechtsvaardigheidstraining, zijn we ook getraind op allerlei on verwachte situaties die zich kunnen voordoen Hij realiseert zich terdege dat de steun van de bevolking on ontbeerlijk is bij het uitoefenen van zijn taak. Ook wat dat be treft heeft hij reeds de nodige informatie gekregen over de verschillende normen en waar den van de Cambodjanen. „Het gaat er om de mensen zeker heid en vertrouwen te geven. We moeten altijd koel blijven. Aan de buitenkant zie je nor maal gesproken niet of ze kwaad zijn. Ze glimlachen bijna altijd. Wij uiten hier in Neder land onze gevoelens. Daar zien ze dat als onbeschoft, plat... Zelfverzekerd optreden is voor ons ook heel belangrijk. Dat wordt daar hoog aangeslagen. Arthur Faas: „Onze eerste prioriteit is onze veiligheid." Evenals een correct uiterlijk. Faas gaat voor een half jaar Een net tenue. Gedisciplineerd („ik hoop voor de kerst thuis te gedrag vertonen." zijn") naar Sisophon in het FOTO HOLVAST noord-westen van Cambodja. Er gaan 750 mariniers naar toe, met ondersteuning erbij is het totaal zo'n 800 tot 850 man. Dat zijn de technische gegevens. Maar wat bezielt Faas om dit te gaan doen? „In '88, '89 was ik dienstplichtig marinier op Val kenburg. Eenmaal uit dienst heb ik het toen geprobeerd in de burgermaatschappij. Ik heb gekeken waar mijn interesse lag. Dat bleek toch bij de mari niers te zijn. Ze zeggen: eens marinier, altijd marinier. Na mijn diensttijd voelde ik me meer een marinier dan een ge woon burger. Enkele maanden geleden ben ik weer opgeko men. ik viel er meteen in, aan het begin van de opwerkperio de. Ik had weer snel het oude ritme te pakken. Ik heb nu voor vier jaar getekend, kort-ver- band-vrijwilliger. In principe ben ik wel beroepsmarinier, maar dan voor bepaalde tijd. Over vier jaar kijk ik wel of het me weer lukt." De charme van het korps ma riniers is volgens hem gelegen in de combinatie van een aantal factoren. „Het is een keurkorps. Je komt er niet zomaar één- twee-drie bij. Het is dus een voorrecht om daarvoor te die nen, om er fysiek en mentaal bij te horen. F.r heerst discipline, dat is belangrijk voor het goed functioneren van een gevechts eenheid. Lichamelijk is het vrij zwaar, en ik sport al graag." Het stereotype beeld van de marinier als een vechtmachine zonder hersens komt ter sprake. Faas kan er eigenlijk wel om la chen. „Ja, zo van: het is geen mens, het is geen dier, het is een marinier... Dat beeld is to taal misplaatst. Dat wil niet zeg gen dat mariniers allemaal lie verdjes zijn. Ik denk dat een marinier ook menselijke trekjes heeft, om het zomaar eens te zeggen. Als je, een pure vecht machine bent, kun je niet wor den ingezet voor de VN. Vergeet niet dat we een vrédestaak uit voeren. Je moet dus een flinke dosis menselijkheid hebben." POLITIEKE RUBRIEK UÊÊ^M In de Leidse gemeenteraad is de strijd om het kampioenschap bagatelliseren in volle hevigheid losgebarsten. Van plotseling opduikende miljoenentekorten wordt schouderophalend kennisgenomen. Een mooi onderwijsplan, het Leidse ei, dat op het allerlaatste moment om onduidelijke redenen van de haak valt, levert nog net geen opgeluchte reacties op. Voor de betrokken wethouders is het allemaal wel lekker. Ze kunnen in alle rust hun verdriet verwerken en hoeven niet bang te zijn dat de poten onder hun zetels vandaan worden gezaagd. Sterker nog, ze worden overladen met complimenten. Tussen al die blijken van hulde zitten ook handkussen van de oppositiepartijen. Wat is er in hemelsnaam aan de hand in de Leidse politiek? Voorjaarsmoeheid? Verstandsverbijstering? Of zijn de raadsleden zelf net zo schuldig aan de débacles als de wethouders en doen ze daarom maar alsof hun neus bloedt? PvdA-wethouder Steven de Vreeze van fï-nan-ciën, de best articulerende politicus van Leiden, werd deze week als eerste in het zonnetje gezet. Zelf verwachtte de penningmeester van de stad de strop maar. in plaats daarvan kreeg hij een voetstuk onder zijn zolen geschoven. Tijdens zijn persconferentie over de voorjaarsnota biechtte hij op dat van de bud-get-dis- ci-pli-ne'van ambtelijke kopstukken nog weinig tot niets Tjeerd van Rij ontmaskerde D66. is terechtgekomen. Van de wethouder die nog niet zo lang geleden van de daken schreeuwde dat hij Leiden zonder artikel 12-statusop eigen benen zou laten lopen, lijkt niet veel meer over. Over 1993, dat nog niet eens halverwege is, verwacht hij een tekort van vijf milioen gulden. De gemeenteraad is kortom een halfjaar geleden akkoord gegaan met een begroting die toen alleen maar sluitend leek. Een deel van de oorzaak moet worden gezocht in de ambtelijke reorganisatie, die tegen alle afspraken in twee miljoen gulden heeft gekost. Afgesproken was dat de ambtelijke stoelendans niets zou kosten. In de Leidse politiek zijn afspraken klaarblijkelijk verworden tot boterzachte gentlemen-agreements. Het niet nakomen daarvan wordt gevierd met een goed glas wijn. Volgende keer beter, amice! Groot moet ook De Vreeze's eigen verbazing zijn geweest over de reacties op de voorjaarsnota. Fantastisch Steven, dat je met je ultra moderne begrotingssystematiek zo vroeg in het jaar kan laten zien hoe de stad de afgrond in wordt begroot. CDA'er Paul Klück ging zelfs zo ver te stellen dat hij een helder inzicht in de Niet veel later begon de verering van wethouder Hennie Koek. Een jaar lang heeft ze zitten broeden op het Leidse ei, een fraai onderwijsplan waardoor Turkse, Marokkaanse en Leidse kinderen gemengd naar school kunnen en apartheid in het onderwijs geen kans krijgt. Als we haar mogen geloven heeft Koek het puntje van haar tong bot gepraat om het plan erdoor te krijgen. Ze had iedereen zo ver behalve de Turkse ouders voor wier kinderen het Leidse ei was bedoeld. Heel intrigererend was haar slotopmerking: als ze nog eens met Turken over onderwijs praat wil ze goed weten tegenover wie ze nu eigenlijk zit. „Wie zijn nu de woordvoerders van de Turken en namens wie spreken ze?" Een bekentenis van betekenis: het Leidse ei is stukgevallen in een Babylonische spraakverwarring. Niet een raadslid kwam op het idfee om de wethouder terug te sturen naar de Turken. Of haar aan te moedigen gewoon dóór te zetten. Voor dat laatste is minstens één goede reden: er is geen enkel alternatief voorhanden. Oei, oei, oei, wat een pijnlijke billekoek voor D66. Ten overstaan van haar eigen wild uitdijende aanhang, kreeg de partij er deze week ongenadig van langs van PvdA-wethouder Tjeerd van Rij, alias Mr. Minzaam, de informeel politiek leider van de Leidse PvdA, de vleesgeworden kilte, de analyticus met het fileermes. Hij ontdeed de partij van wel tien maskers en zag toen nog geen gezicht. „Geen wonder voor een fractie die keuzes ontloopt, alsmaar om contra-expertises vraagt en geen besluit kan nemen zonder een integrale beleidsvisie." D66-Leiden had speciaal voor de bijeenkomst in het Gulden Vlies Laurens-Jan Brinkhorst laten overkomen. De bedoeling was dat beiden wat vrijblijvend zouden babbelen over het milieu en Schiphol. De vrijage tussen de partijen had daar moeten beginnen. De PvdA moet vreemd gaan, weg van het CDA, in de armen van fractievoorzitter Pex NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Het is weer eens wat anders dan bollen pellen, hotelbedden opmaken of serveren op een terras. Noordwijkse jongeren die een baantje voor de zo mer zoeken, kunnen nu 'parking-watcher' wor den. Dat betekent: in een flitsende outfit op een mountain-bike door de badplaats om toezicht te houden op geparkeerde auto's en tegelijk vraag baak te zijn voor toeristen en dagjesmensen. De sollicitatieronde is inmiddels begonnen. De Haarlemse public relations-adviser Pim Kis- jes is belast met de werving en opleiding van de jongens en meisjes die in Noordwijk als parking- watchers aan de slag gaan. Kisjes is ook bedenker van het fenomeen parking-watcher. In 1992 op perde hij het idee tijdens een conferentie in Zandvoort en nog dezelfde zomer ging in deze badplaast een experiment met parking-watchers van start. „Het resultaat was overdonderend goed", ver telt Kisjes. „In de tijd dat ze actief waren, werd geen enkele auto gestolen of opengebroken. En dat terwijl Zandvoort tot aan de zomer van 1992 nummer 2 stond op de autodiefstallen-ranglijst van Nederland. Justitie ziet dit daarom als een perfect voorbeeld-project voor de rest van Neder land." Na Zandvoort, waar ook dit jaar parking- watchers actief zullen zijn, is Noordwijk dus de tweede gemeente die met de snelle jongens en meisjes op de mountain-bike in zee gaan. Inmid dels heeft ook het Noordhollandse Bergen inte resse getoond. „Op den duur rijden er misschien wel parking-watchers langs de hele Noordzee kust. Het liefst allemaal in dezelfde outfit", mij mert de geestelijk vader van het project. In Noordwijk worden 12 a 13 jongens en meis jes tussen de 16 en 21 jaar voor het parking- watchersproject geworven. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij Kisjes, telefoon 023- 291439. Volgens Andy de Vos, de ambtenaar op het Noordwijke gemeentehuis die het project co- ordineert, zijn enthousiasme en motivatie voor het werk de belangrijkste selectiecriteria. „Wie het vooral om het geld te doen is; hebben we lie ver niet." Toch betekent dit niet dat een parking- watcher slecht wordt betaald. De verdiensten lig gen waarschijnlijk net als in Zandvoort op een tientje netto per uur. Voordat.de parking-watchers zich in Noordwijk in hun kleurige kledij hijsen en op de mountain bike stappen, worden ze door Kisjes op hun taak voorbereid. Dat gebeurt door middel van prak tijktrainingen die half juni beginnen. Ook krijgen ze een EHBO-opleiding. Op 1 juli gaat het project van start. Het duurt tot medio september. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Langenberg en zijn rechterhand Thom de Graaf. U weet wel, die raadsleden die dagelijks van hun woning naar hun ministerie flitsen en in de tussentijd de Leidse raad er even bij doen. Omdat ze steeds minder tijd voor de Leidse politiek hebben, dienden ze onlangs het plan voor duo raadsleden in. En dat heet dan bestuurlijke vernieuwing. Van Rij kieperde een karrevracht van dergelijke typeringen de zaal in. Het werd steeds stiller. Hoe durfde Van Rij D66 zo minzaam de maat te nemen. „Maar u heeft me toch zelf uitgenodigd om over uw bestuurskracht te discussiëren", reageerde Van Rij onbewogen. Langenberg probeerde terug te slaan: „Net in de week dat D66 met een eigen sportnota komt, vraagt de PvdA om uitstel van behandeling." Citaat uit die sportnota van D66: „Zwembad de Zijl kan beter niet worden overkapt. Met de opbrengsten van het afstoten van zwembad De Vliet kan een onderzoek naar de haalbaarheid van overkapping van de Zijl worden betaald." BURGERLUKE STAND LEIDEN Geboren Michael Antonio, zv. N.J. Spaans Jean-Paul, zv. A.R. Moquet te en M. Beijderwellen Kenneth, zv. P.H. Blok en A.L. Prins Michael, zv. S. van Vliet Mike Peter, zv. P. Ho- genhuisen H.M. van Weeghel Mark Rutger, zv. Th. van Rijn en E.M. Lo- ovensMalick, zv.S.M. Njieen C.P.C. van Leeuwen Ben, zv. J.M. Herfst en S. van Keulen Youp, zv. J. J. van der Graaf en C.J.M. Hoppen brouwer Maria Jacoba Kelly. dv. A.J. van Munsteren en K.P.J.M. van der Hoeven Rembrandt Alexander, zv P.C J. Horree en J Y.Zirkzee. Eveline Cornelis, dv. C. Serlieren M. Glas Jason Kyle, zv. M. Taylor Parkins en M. van den Bovenkamp Dico, zv.J.A. Schaap en C.J. van Beele Sophie Mireille, dv. W.D. Lö- ningen G.l. Dorleijn Daan, zv. H. Molenaar en A. Bezemer Nicole Jennifer, dv. N.P. van Steijn en I.A. Andriesen Robin Margareth Yannic- ke. dv. H.L. van der Werf en J.E.J.J. Jacobs Annelieke Florianne. dv. H. Liefkesen H.W. Hoogvliet Pieter Nicolaas, zv. J.G. Sevensteren J.C. Haverkate Friso Justus Ruurd, zv. R B. Halbertsmaen O.A.M. Antoniet- ti Dirk Jan, zv. H. Plugen L.E. Kuijt Sabine, dv. E.T.H.M. Krom en M. van den Broek Willem Thomas, zv. W. Baalbergen en A C. Kamerman Marjolein Nette, dv. A.J.F. Nuijens en H.M. Lensen Dianne Maria Hen- drika, dv R.H.G.M. Ramakers en J.E.M.J. Bons «Niels Rein Rogier, zv R.J.A. Busschots en E H'ddema Hugo Bastiaan, zv. S.P.A. Bijvoet en M E. Lagerwerf Hein Pieter, zv. S.P.A. Bijvoet en M.E. Lagerwerf Senna, dv. H.J. Heueren D. Driessen Nick, zv. M.J. Smit en Y.J.M. Uiten- daal Siddhart Vijay, zv. R. Jharap en T. Santokhi Wilhelmina Theresia Petronella, dv. A.L.G. Duivenvoorden en J.W.M. van Nobelen Caroline Cornelia, dv. W.C. Ruigrok en C.L. Bezemer Adrianus Johannes Nico laas, zv. A.J.L. van Mil en C M J.de Groot Leonoor Josine, dv. L.J.C.M. Horbach en C. van Diest Elisabeth, dv. H. van der Nat en N. van Zijl Ge- zina Antoinetta Silvia Maria, dv. H. Mink en J.H.M. Nijhof. Overleden W.J. de Graaf, geb. 6 jan. 1907, geh. gew. met J. Arnoldus C. Holswilder, geb. 22 feb. 1917, geh. gew. met W.J. van de Water J.M. Goedwald, geb. 24 juni 1896, geh. gew. met H. de Graaf K. Vis ser, geb. 23 maart 1953, man M.W. Poeliejoe, geb. 24 sept. 1907, geh. gew. met J. Nieuwenburg. M. Breeman, geb. 29 aug.' 1950, man C.J. van Egmond, geb. 15 feb. 1917, man M.C.J. Conradi, geb. 5 jan. 1970, echtg. van M. Heuvelman W. van der Niet, geb. 18 jan. 1914, man B. van Wagtendonk, geb. 13 feb. 1991, zoon. J.M.M. Chin-A-Fo, geb. 2 nov. 1941, geh. gew. met F.L. van de Laar C. Drop, geb. 17 juli 1938. man M H Z. Holtz, geb 1 nov. 1925, echtg. van J. Stelpstra J. Kruit, geb. 1 juni 1889, vrouw A.C. van Rijswijk, geb. 28 mei 1959, man E. Versluis, geb. 16 aug. 1932, man.A. Bouaali, geb 1942, man M.J.S. Paats, geb. 22 jan 1913, geh. gew met H.T.P. Bril P. Segaar, geb. 8 maart 1918, man P.F. Smit, geb. 7 dec. 1915, man D. Reay, geb. 11 sept 1938, echtg. van P. van Egmond M Bot. geb. 13 okt. 1940, echtg. vanM.C. Entius. H.P.W. Ravensbergen, geb. 7 nov. 1955, man. J. van den Eijkel, geb. 3 juli 1929, manJ. Sauerbier Cou- vée, geb. 27 feb. 1907, man. M. van der Wiel, geb. 16 feb 1916, man H.T. Bröring, geb. 23 feb. 1906, man M C. den Ouden. geb. 18 juni 1926, geh. gew. met J.C. van der Laan A. van Hooidonk, geb. 1 juni 1908, man.J A.C. van Wijk, geb. 10 maart 1903, geh. gew. met L.J. de Koekkoek A. Kluivers, geb. 20sept. 1921, man .C.M. Huis mans, geb. 3 juni 1905, geh. gew. metC. Kramer. Gehuwd G. Dibbets en Y.G. Arends P.N.M. Verzijden en C M. Hoogweg R. Bink en A.C. van der Meer R.A.W.J. van Berge Henegouwen en M.J.S. Schuur» A F. Bal en M E. Kemper F.J. Vieveen en C.M.M. van Dorp. J.P. Loof en AM.F. Donker. G.N J. Smal en H J. Peddemors. J. Kluivers en M.M.A. Samson 0.F.J. Wellingen J.M.A. Arts» W. Korte en B. Groenendijk R. van Leersum en E.F. Fossati R E. Aresviken J.P.M. Fikkert H.J.M. Gardeniers en S N. Schlebaum R. Moseman en S.D. P.A. Emanuel en B.A.M. Kapteijn C. Nieuwenburg en F. Bouchnafa R. Brakel en R. van der Weijde J.T M. van der Krogt en S.V. Heijl P.S.J.M. van der Laan en J.D. Verheijen G.A. Bogaards en I.A.A. Dalsem L. Gres- sie enT. Guijt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14