Buurt overweegt acties 'Een wonder dat het dak niet instortte' Regio Illegale schuttingen Buitenhof staan nog Iepziekte velt bomen Paaltje moet speelterrein beschermen tegen auto's Bomenroute in Voorschoten Uitspraak beroepscommissie vwomca m over Mc Drive blijft uit er rp Vuile grond bij flat wordt schoongemaakt ZATERDAG 5 JUN11993 CHEF GERT VISSER. 071-161417, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-161443 tie van de ingang van kasteel Duivenvoorde (13.000 gulden) en aan een inventaris voor het onderkomen van VIA 55+, het onlangs opge richte steunpunt voor ouderen in Voorschoten (2000 gulden). De schenker van het geld, het VSB-fonds, is voortgekomen uit een recente fusie tussen de Nutsspaarbank Den Haag en de VSB-groep uit Utrecht. De doelstelling van het nieuwe, zelfstandige fonds is ont leend aan de oprichters van oude Nutsspaarbank. Deze stelde zich ten doel 'goede zeden en nuttige kunsten voor te plantenen aldus ver stand en hart te beschaven en ten algemene nutte te verbeteren', fotc jan hol VASI Bewoners van de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Buitenhof-West met een illegale schutting om hun huis kunnen nog altijd ge nieten van hun privacy. De ge meente heeft, ondanks dreige menten, nog geen stappen on dernomen tegen huis-eigenaren die een te hoge tuinafscheiding hebben neergezet. Ambtenaren van bouw- en woningtoezicht constateerden eerder dit jaar dat er een groot aantal schuttingen bij de nieuwbouw aan de Voorhoflaan en bij de Hobolaan buiten de rooilijn staan en bovendien te hoog zijn. Afscheidingen aan de straatkant mogen maximaal één meter hoog zijn, voor de overige schuttingen geldt een maxi mum hoogte van twee meter. Het college stuurde een brief naar de betrokken bewoners met de eis iets aan de omhei ningen te doen. Voor 8 mei moesten ze hun schuttingen aanpassen, maar tot op de dag van vandaag is er nog niets ver spijkerd. Wel heeft de gemeente twee schriftelijke reaties ontvangen van omwonenden. Een van hen beroept zich er op dat de schut ting niet alleen dient als afschei ding, maar tevens als geluidswal tegen de herrie van de nabij ge legen Engelendaal. 'Het college van B en W be raadt zich aanstaande dinsdag op mogelijke stappen tegen be woners die het gebod hun schutting aan te passen in de wind blijven slaan. De iepziekte eist weer slachtof fers in Voorschoten. Van drie ie pen is onlangs vastgesteld dat ze aan de onbestrijdbare ziekte lijden. Deze bomen worden op korte termijn gekapt om verde re verspreiding te voorkomen. De ziekte i§ geconstateerd bij een boom in net Stationslaan tje, een boom aan de Piet Heyn- laan en bij een exemplaar aan de Leidseweg, ter hoogte van de Mozartlaan. De gemeente sluit niet uit dat de komende tijd meer bomen moeten sneuve len. Volgens een woordvoerder van de gemeente groen slaat de ziekte elk jaar toe en is het aan tal exemplaren van deze soort in Voorschoten dan ook al aar dig uitgedund. „Hoe erg het dit jaar is, kun je pas zeggen aan het eind van de zomer, omdat de ziekte vooral toeslaat bij warm weer." De iepziekte wordt veroor zaakt door een schimmel, die voortwoekert in de houtvaten, waardoor de boom water en voedingsstoffen naar de kroon afvoert. De vaten raken verstopt en de tak sterft af, korte tijd la ter ook de boom. Dit proces duurt slechts enkele weken. De gemeente Voorschoten hoopt dat zijn inwoners alert willen zijn op zieke bomen, zo dat de ziekte kan worden inge damd. Een zieke iep is herken baar aan zijn herfstldeuren. Het blad verkleurt van groen naar geel en bruin. Ook wordt gead viseerd geen iepehout met bast meer als haardhout te bewaren. Kok accountancy services ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS Rademakerpad 8 Oegstgeest Belt u voor brochure Tel: (071 (-174127 Kruispunt Oegstgeest pas na de zomer aangepast Pas na de zomervakantie wordt het kruispunt van de Rijnsburgerweg, Oude Rijnsburgerweg en Rijnzichtweg in Oegstgeest aangepakt. Tot die tijd is het 'pappen en nathouden', aldus wethouder H. Rijks (ruimtelijke orde ning). De bewoners zijn boos over het uitblijven van maatregelen en overwegen acties. OEGSTGEEST WILFRED SIMONS Wethouder Rijks wil het kruis punt pas opnieuw inrichten als duidelijk is wat er met het ach terliggende gebied moet gebeu ren. De mogelijkheden worden op dit moment onderzocht. Volgens een woordvoerder zijn de eerste resultaten van dat on derzoek pas eind augustus be schikbaar. Het terrein tussen de A44, de Rijnzichtweg en de Oude Rijn heeft nu een agrarische bestem ming. Op den duur moet het echter een hoogwaardig indu strieterrein worden. De Struc tuurvisie Leidse Regio heeft het over 'kennisintensieve bedrij ven'; wethouder Rijks denkt meer aan kleine, ambachtelijke bedrijven die wellicht uit de kom van het dorp naar het ge bied verplaatst kunnen worden. De bewoners van het buurtje op de kop van de Oude Rijns burgerweg zijn zeer teleurge steld over de uitspraak van Rijks. „Het gaat precies zoals we hadden gedacht. De gemeente schuift de reconstructie van het kruispunt op de lange baan. Onze kinderen, scholieren en ahdere kwetsbare weggebrui kers zijn de dupe", zegt de woordvoerder van de buurt, C. Strijk. Angstig Strijk hoopte dat het kruispunt voor de zomer gereconstrueerd zou zijn, zodat de buurtkinde ren veilig op straat konden spe len. Nu gaat hij een paar angsti ge maanden tegemoet, al moet hij toegeven dat de maatregelen van Sierafor b.v., één van de be drijven die het kruispunt ge bruiken, wel effect hebben. Het plantenteeltbedrijf heeft enkele maanden geleden zijn chauf feurs opdracht gegeven op het kruispunt niet harder te rijden dan 30 kilometer per uur: „Daar houden ze zich redelijk aan." Over het kruispunt rijden niet alleen de vrachtwagens van Sierafor. Ook een zandoverslag- bedrijf gaat er overheen. Het Rustenburgerpad, dat via het smalle kruispuntje bereikbaar is, wordt vaak gebruikt om vrachtwagens te parkeren. De buurtbewoners voelen zich door de gemeente buiten gesloten. „Wij hebben totaal geen grip op de plannen", zegt Strijk. „Als er achter onze buurt een industrieterrein komt, wil de gemeente misschien vlak langs de A44 een nieuwe toe gangsweg maken. Maar het blijft allemaal zó vaag, we weten niet wat we moeten verwach ten." De bewoners praten nu met een advocaat over mogelijke ju ridische stappen. Tot nu toe hebben ze de Rijnzichtweg nog niet geblokkeerd in afwachting van een tegemoetkoming van de gemeente. Maar nu die ach terwege blijft, sluit Strijk geen enkele actie meer uit. Leiderdorpers vragen actie gemeente In het wegdek van het doodlo pende deel van de Willem de Zwijgerlaan in Leiderdorp komt mogelijk weer een paaltje om auto's te weren. Dat is volgens de buurt de beste manier om het massaal genegeerde inrij- verbod te handhaven. Omwo nenden overleggen hierover met de gemeente, omdat er naar hun mening veel te hard wordt gereden. De door bewoners aangekaar te verkeersproblemen doen zich voor in het doodlopende deel van de Willem de Zwijgerlaan, vanaf huisnummer 10. Dit weg gedeelte loopt evenwijdig aan de 'officiële' rijbaan en is al ja renlang verboden gebied voor motorvoertuigen met meer dan twee wielen. Dit verbod is aan gegeven met een verkeersbord, dat volgens omwonenden steeds vaker wordt genegeerd. Automobilisten maken meer en meer gebruik van dit stuk Wil lem de Zwijgerlaan, waarbij ze volgens de buurt ook nog eens veel te hard rijden. De situatie is vooral gevaarlijk omdat het doodlopende straatje door veel kinderen wordt ge bruikt als speelterrein. Daar komt nog eens bij dat de ge meente binnenkort een speel- tuintje inricht op een parkeer plaats achter de woningen. De kans is daarmee groot dat ook kinderen uit de rest van de buurt naar deze plek trekken. De omwonenden vrezen grote ongelukken als het hardrijden door hun straat aanhoudt. Vijftien omwonenden pleiten in een brief aan het college voor een ander verkeersbord. Het verbodsbord voor motorvoer tuigen moet naar hun idee plaats maken voor een bord dat een voetpad aanduidt. Verder vragen omwonenden of er weer een paaltje in het wegdek kan komen, zodat het onmogelijk is dit stuk straat in te rijden. Vrde- ger stond er al zo n paaltje, maar dat is ooit weggehaald tij dens de bouw van nieuwe wo ningen. Een afgevaardigde van de omwonenden overlegt volgende week met de gemeente over mogelijke maatregelen. Wet houder Veldstra (verkeer/D66) beloofde onlangs op voorhand dat ze zeker wat aan de situatie laat doen. „Hoe de oplossing er precies uitziet weet ik nog niet, maar met een eenvoudig paaltje los je dit soort problemen al heel snel op." De commissie beroep en be zwaar van de gemeente Leider dorp heeft nog geen uitspraak gedaan over de bezwaren van ongeveer twintig Leiderdorpers tegen de bouw van een McDrive en een AC-motel aan de Persant Snoepweg. Het wordt nu kort dag voordat de kwestie in de ge meenteraad aan de orde komt. Diverse omwonenden licht ten afgelopen 11 mei voor de commissie hun bezwaren toe tegen de door het college ver strekte bouwvergunning. Ge mene deler in de reacties was De vervuiling van de grond naast de flat Plaszicht aan de Frans Halslaan in Oegstgeest wordt volgende week aange pakt. Dit gebeurt tegelijk met het verwijderen van twee olie tanks bij de flats Plaszicht en Parkzicht. Een lek in een van deze tanks, bij Plaszicht, is de oorzaak van de vervuiling. Omdat voor de verwarming van de flatwoningen eind vo rig jaar is overgeschakeld op aardgas zijn de tanks overbo dig en moeten toch verwij derd worden. Hoe erg de bodem is ver vuild, is niet precies te zeg de angst voor meer verkeer en bijbehorende geluidsoverlast. Voorts vreest het Ibis-hotel minder klandizie als er een con current pal naast de deur komt. Het college drong er voor de behandeling bij de commissie beroep en bezwaar op aan de reacties een beetje snel te be handelen. Deze haast heeft te maken met de raadsvergadering van 28 juni, waar het punt op de agenda staat. Tot nu toe hult de commissie zich evenwel in stil zwijgen. Opvallend is dat in twee andere kwesties die even eens op 11 mei zijn behandeld, gen. Behalve de tanks wordt er zo'n honderd kuub grond afgegraven. De werkzaamhe den worden uitgevoerd door het bedrijf Milieu-tec uit Nieuwerbrug. Bij een eerder onderzoek was al vastgesteld dat de ver vuiling zien niet heeft ver spreid tot onder de flats, dus voor de bewoners heeft het niet direct gevolgen. Wel wordt van.de eigenaars een bijdrage gevraagd in de kos ten van de schoonmaakope- ratie. Per woning kost de sa nering ongeveer 1200 gulden. Hoeveel daarvan voor reke ning van de eigenaars komt is nog niet bekend. wel al uitspraak is gedaan. Als de gemeenteraad eind de ze maand groen licht geeft, kunnen McDonalds en Alberts Comer gaan bouwen. De om wonenden hebben dan alleen nog de mogelijkheid om naar de Raad van State te stappen. Beide ondernemingen heb ben al aangegeven begin vol gend jaar de opening van hun nieuwe Leiderdorpse vestigin gen te verwachten. De hambur gergigant rekent op een tijdstip rond de jaarwisseling, AC is van zins in maart 1994 de deuren te openen. Westlander Zeildagen WARMOND Voor de zevende keer worden op 11, 12 en 13 juni in War mond de Westlander Zeildagen gehouden voor zeilende vracht schepen als Westlanders, Kage- naars, Vletten en Aken. Zo zijn Westlanders en Kagenaars ty pisch Zuid-Hollandse schepen, die vroeger werden gebruikt voor het vervoer van tuinbouw- produkten, zand en turf. De wedstrijd start op de plas 't Joppe, voor het recreatie-ei- land Koudenhoom in War mond. Ook wordt daar gefi- nishf. De starttijd ligt op vrijdag 11 juni rond 16.00 uur, op zater dag en zondag om ongeveer 10.00 uur. Gezien het grote aantal deel nemers en omwille van de vei ligheid wordt ook dit jaar in twee groepen gevaren. Omroeporganisatie Veronica parkeert zaterdag 19 juni haar zogeheten 'zomertruck' op het Winkelhof-plein in Leiderdorp. Verschillende bekende artiesten treden op. Verder worden spel letjes gespeeld met het publiek waarmee prijzen zijn te winnen. De zomertruck van Veronica doet in de periode tot septem ber 52 gemeenten aan. Op een opengeklapte aanhanger van een vrachtwagen treden de ar tiesten op. In Leiderdorp geven onder andere de zangeres Deb bie, de popgroep Dolce Vita en zanger Albert West acte de prè- sence. Het programma wordt aan elkaar gepraat door Bart Boos, presentator van radio- en televisieprogramma's bij Vero nica. De optredens In Leiderdorp zijn niet live te beluisteren op de radio, omdat Veronica niet uitzendt op zaterdag. Het eve nement begint om 13.30 uur en duurt ongeveer 2.5 uur. De gemeente Leiderdorp heeft besloten de locatie van de kraamhouders, die normaal ge sproken zaterdagmiddag op het Winklehofplein staan, eenmalig te wijzigen. De kaas- en groen teman zijn op 19 juni te vinden bij de ingang van het gemeente huis. In gebouw De Werf aan de Schoolstraat in Voorschoten wordt maandag 7 juni een ver- zamelbeurs gehouden. De 'han del' bestaat uit postzegels, an sichtkaarten, munten, suiker zakjes en dergelijke. De beurs is open van 19.00 tot 22.00 uur. voorschoten» Voorschoten gaat een wandelroute ontwikkelen langs markante bomen door het dorp. Elke bijzondere boom krijgt een tegel met een beschrijving, er worden wegwijzers geplaatst en er verschijnt een boekje met uitleg over de bomen. Het bedrag dat hiervoor nodig is, 10.000 gulden, is afkomstig uit een gift het VSB fonds, Den Haag en omstreken. Het fonds heeft bii zijn oprichting in april, aan in totaal vijftien gemeenten uit de regio elk een cheque van van 25.000 gulden geschonken. De Voorschotense burgemeester P. Cannegieter wil het bedrag be halve aan activiteiten voor de bomenroute, besteden aan de restaura- Adjunct Rijnland ziekenhuis in vut Zoeterwoudenaar A. de Bont, adjunct-directeur van het Rijn land ziekenhuis, neemt op 17 juni afscheid. De Bont was bijna 25 jaar verbonden aan het Lei derdorpse Elisabeth-ziekenhuis, dat samen met het Alphense Rijnoord het tegenwoordige Rijnland-ziekenhuis vormt. De adjunct-directeur maakt gebruik van de vervroegde pen sionering-regeling. De Bont heeft een belangrijke rol ge speeld bij de invoering van een nieuw landelijk financierings systeem voor zorginstellingen. Het Elisabeth-ziekenhuis was een van de vier ziekenhuizen in Nederland die daarmee experi menteerde. Drie avonden wandelen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Avondwandel-3-daagse van Zoeterwoude wordt dit jaar op woensdag 9, donderdag 10 en vrijdag 11 juni gehouden. De deelnemers vertrekken elke avond tussen 18.30 en 19.00 vanaf het clubhuis van de hand balvereniging 'Fairplay' op sportpark Haasbroek. Er kan een route van 5 of 10 kilometer worden gelopen. Meer informa tie bij Joop Vink, tel: 01715- 1364. Jeugd krijgt speeltoestellen VOORSCHOTEN De speelterreinen aan de Jol- laan en het Groenvinkerf in Voorschoten krijgen er binnen kort elk een speeltoestel bij. Het Groenvinkerf is momenteel ka rig bedeeld met één duikelrek. Voor de kleintjes onder de zes jaar wordt er een klimtoestel ge ïnstalleerd. Op het grasveld aan de Jol- laan staat nog helemaal geen speeltoestel. Voor de wat oude re kinderen boven de negen jaar komt er klim/schommeltoestel. Uit overleg met de buurt is ge bleken dat daaraan het meeste behoefte is. De kosten voor aanleg en ma teriaal van beide teostellen be dragen 20.000 gulden. Bouwbedrijf vertimmert karakteristiek onderkomen Ruim honderdtwaalf jaar is het bouwbedrijf van de Erven A. Paardekoper een goede beken de in Zoeterwoude. Het karak teristieke bedrijfspand aan de Noordbuurtseweg, net om de hoek van de Miening, werd on langs ingrijpend opgeknapt. „Onze overgrootvader Arie Paardekooper is hier begonnen met een timmerbedrijf en wij zijn na ruim een eeuw nog steeds een ambachtelijk be drijf', zegt Herman die samen met broer Johan als vierde ge neratie Paardekooper de direc tie van het bedrijf vormt. Het houten gebouw met de open houtopslagplaats heeft meer dan een eeuw als onder komen gediend voor het bedrijf. „Het was in zo'n slechte staat dat het een wonder is dat het dak nooit naar beneden is geko men", zegt Johan (38), de oud ste van de twee Paardekoopers. „In het verleden zijn zowat alle steunpilaren weggehaald om ruimte te maken voor steeds grotere en zwaardere machines. Maar we hebben het allemaal weer teruggebracht in de oude staat, dus de boel zit nu weer stevig in elkaar." „Restauratie van oude pan den vinden we trouwens het leukste onderdeel van ons werk. We hebben al heel wat monu mentale huizen en boerderijen in de omgeving onder handen gehad. Het leuke daarvan is dat je nooit weet wat je tijdens sloopwerkzaamheden tegen- Herman en Johan Paardekooper voi komt, je komt nog wel een voor verrassingen te staan." De 'jongens van Paardekoo per' zoals Johan en Herman bij Vele Zoeterwoudenaren bekend zijn, zijn een maand of acht, ne gen bezig geweest met de res tauratie. Het is van binnen weer voldoende gestut met nieuwe palen en draagbalken, goed gei- soleerd en ze voldoen aan de n de vierde generatie van Bouwbedrijf De Erven A. Paardekooper aan de strenge eisen van de hinderwet. En natuurlijk staat ook de naam Bouwbedrijf de Erven A. Paar dekooper weer boven de bal- lustrade.( „Die naam blijft, het is ten slotte een beeldbepalend pand voor Zoeterwoude en het staat inmiddels ook op de gemeente lijke monumentenlijst. „En daar zijn we best trots op", zegt Jo han. Een officiële opening van het gerestaureerde pand zien de Zoeterwoudenaren niet zitten. „Dat officiële gedoe daar hou den we niet zo van. Maar zon dag houden we toch een beetje open huis. Dan loopt de route van de Leidse Marathon langs ons bedrijf en dan wordt hier Noordbuurtseweg. foto jan holvast buiten een temasje ingericht door Jan 'Don Bosco' van der Geest. En Jan kennende zal die wel weer iets verzinnen om de boel op te vrolijken", grijnst Herman. „Tegelijk kunnen be langstellenden dan een kijkje nemen in ons opgeknapte pand, want ook al bestaat het ruim honderdtwaalf jaar we zijn zeker geen stoffig bedrijf."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13