Ledenverlies hervormden zet door Kerk Samenleving Gospelkorenfestival Maria verschijnt steeds vaker aan gelovigen in Verenigde Staten ZATERDAG 5 JUN11993 redactie: dick van der plas. c UIT OE KERKBLADEN Sigaartje Pastor J. Kerklaan, die een tijdje als waarnemer de St. lozefparochie in Noordwij- kerhout heeft geleid, neemt in zijn laatste bijdrage aan het blad 't jo-vi-aal-venster enkele misverstanden over het sacrament der zieken weg ..Ik kan me nog herin neren dat ik in Noorden (gemeente Nieuwkoop) en kele jaren geleden een be jaard echtpaar bediende. Het ging om het sacrament der zieken. Goed, ik had de ze 'dikke' tachtigers be diend en jawel... ze klom men uit hun legerstede, gingen aan tafel zitten en staken een sigaartje op. Ik merk dat hier op het dorp 'bediend worden' zo veel betekent als: einde. Dan ga je spoedig dood. Dat is niet de bedoeling. Het is het sacrament der zieken. Ziek in dit geval be tekent natuurlijk niet dat je een griepje hebt. Neen, je moet wel behoorlijk ziek zijn of dusdanig 'geman keerd' datje het plakplaatje erop-kan drukken: niet best Maar laten we ophouden er het labeltje 'einde' aan te hangen. Mijn ervaring is dat het veel mensen rust geeft, een mens komt tot overga ve. Rust en overgave zijn de noodzakelijke voorwaarden om je wat beter te voelen. God wil ons mensen nabij zijn in ons ziek-zijn. We staan er niet alleen voor." Kerkbankkussens Dominee G. van Roekei van de Christelijk Gereformeer de Kerk in Nieuw-Vennep herinnert zijn gemeentele den'. In het blad 'Woord en levön' aan de geschiedenis van-de vrouw Dorcas. „Een aantal nijvere zusters uit de gemeente heeft in korte tijd een groot aantal kussens voof de banken in de kerk gemaakt. We danken hen hartelijk voor dit stukje werk. Toen ik even een kijk je nam, deed het mij den ken aan Dorcas. Van haar zegt de Schrift dat "ze kleren maakte voor de weduwen van de ge meente. En van Spurgeon herinner ik mij dat hij schreef: Dorcas was vlugger met haar naald dan met haar tong. Opmerkelijk: zij is de enige vrouw in het Nieuwe Testament die een discipelin genoemd wordt. Geve de Here ons veel van zulke zusters als Dorcas die hun gaven besteden in de dienst van God." Parachute De afdeling Noordwijk van jde Nederlandse Protestan ten Bond (NPB) kreeg on- fangs een pluimpje, zo blijkt uit het tweemaande lijkse berichtenblaadje 'Noordwijkse NPB-notities'. ,.ln het blad 'Ruimte' kreeg de NPB-Noordwijk een eer volle vermelding voor haar Paasnummer, dat met kleu rendruk van vogels was ver luchtigd. Dit had onze voorzitter klaargespeeld." Uit de zin die direct daarop volgt blijkt dat deze goede man zelf ook geregeld de 'Ruimte' kiest. „Deze laatste heeft trouwens on langs het brevet parachute springen gehaald. Proficiat, maar voorzichtig a.u.b." 'Van de hak op de tak springen' noemen ze dat, om nog maar even in de vogelwereld te blijven. Daling ruim 13 procent sinds 1986 De daling van het ledenaantal van de Nederlandse Her vormde Kerk zet door. Vergeleken met 1991 stonden er eind vorig jaar ruim 52.000 gelovigen minder ingeschre ven, zo blijkt uit cijfers van het registratiecentrum SMRA. Dat betekent een daling van bijna 2 procent. Sinds 1986 is het ledenbestand van de Hervormde Kerk met ruim 13 procent gekrompen. leidschendam Het aantal ingeschreven her vormden bedroeg per 1 januari van dit jaar 2.422.650. Van hen behoort bijna 32 procent tot de zogenaamde belijdende leden en ruim 42 procent tot de cate gorie doopleden. Onder de be lijdende leden is duidelijk spra ke van vergrijzing: 45,3 procent zit in de leeftijdsgroep van 40- 64 jaar en 37,2 procent is zelfs ouder dan 65. Van de belijden de leden is slechts 1,7 procent jonger dan 25 jaar en 15,8 pro cent zit in de categorie 25-39 jaar. De daling van het aantal le den was in 1992 het grootst in de provincie Utrecht met 3,5 procent. In de voorgaande jaren lag het verlies hier op het lande lijk gemiddelde van zo'n 2 pro cent. Het verlies was het kleinst in Overijssel en Flevoland (0,9 procent), wat met name te ma ken heeft met de toename van het aantal inwoners in de jong ste provincie. Ook in Noord- Brabant en Limburg bleef de daling beperkt (1,2 procent). Het vormen van federatieve ge meente in het kader van het Sa men op Weg-proces heeft hier een duidelijk positief effect. .fc. lisse Vier koren met een totale bezetting van 175 zangers en zangeressen nemen vanavond in Lisse deel aan een regionaal gospelkorenfestival. Het evenement heeft plaats in het Fioretticollege aan de Sportlaan en begint om 19.30 uur. Het festival wordt georganiseerd door de Al- phense stichting Local Gospel Projects en het jon gerenkoor The Messengers uit Lisse. Medewerken de koren zijn New Gospel Sound uit Rijnsburg, Be Glad uit Alphen aan den Rijn, Eltheto uit Aalsmeer en The Messengere. Tussen de optredens door is er ruim de tijd voor samenzang en ook zullen de koren gezamenlijk een lied ten gehore brengen. De kaar ten voor het festival kosten in de voorverkoop 7,50 gulden (onder meer verkrijgbaar bij de WV-kanto- i Rijr moete BEROEPINGSWERK washington afp De Maagd Maria schijnt steeds vaker te verschijnen in de Vere nigde Staten. Manifestaties van het goddelijke of verzinsels - vast staat dat een groeiend aan tal pelgrims afkomt op de 'won deren', waarvan er door de Rooms-Katholieke Kerk nog niet één is erkend. De afgelopen twaalf maanden is Maria minstens tien keer ge signaleerd. Een vrouw uit Wats- onville (Califomië) zegt haar na bij enkele bomen te hebben ge zien. In de buurt van de ver schijning heeft zij naar eigen zeggen ook een afbeelding van Onze Lieve Vrouw van Guade loupe waargenomen. Een inwoner van Marlboro (New Jersey) beweert dat de Moeder Gods elke dag in een hoekje van zijn tuin verschijnt. Elke zondag komen honderden mensen naar zijn huis om te bidden, ondanks een officieel verbod van de bisschop. In Arizona horen negen jon geren geregeld de stem van Ma ria. Geknield voor een Maria beeld in de kerk van Scottsdale, horen zij een oproep tot gebed en verzoening. Veel verschijnin gen worden gemeld rond de dag van Maria Hemelvaart in het midden van augustus. Me nige 'uitverkorene' heeft een bedevaart naar Medjugorje ach ter de rug, een dorp in Bosnië- Hercegovina waar de Maagd aan een groep mensen is ver schenen. „De mensen willen tekenen zien waaruit blijkt dat God aan wezig blijft in de wereld", zegt pater Frederick Jelly, een autori teit op het gebied van wonde ren en verschijningen. De ver schijnselen vloeien volgens hem voort uit een 'te enthousiast ge loof dat mensen laat zien waf ze vurig wensen te zien. schans (SOW) en Finsterwolde (part-time): mevr. M M. Schwarz, kandidaat te Nieuw-Beerta, die dit beroep heeft aangenomen; te Goes: R.H.J. Jellema te Longer- houw-Schettens-Schraard en Wons; te Schoonrewoerd (toez.): E.M. Bakker te Bergambacht; te Win terswijk (toez.): F.A. Gijzel te Lichtenvoorde-, te Niehove-Oldeho- ve mevr. A.J. van Ess. kandidaat te Marum. Aangenomen: naar Achterberg: G. Hendriks te Ouderkerk aan den IJs- sel. Bedankt: voor Wezep-Hattemer- broek: P. van der Kraan te Bles- kensgraaf; voor Dirksland: G.C. Klok te Giesendam-Neder-Hardinx- kandidaat te Hattem die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: W. Broekema, kandidaat te Hattem. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Deventer: M. Wielhouwer te Appingedam, die bedankte voor langeslag. Bedankt: voor Harlingen J. Zwart te Winschoten. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Kalamazoo (Michi- ?an) (USA): J.J. van Eckeveld te eist, die bedankte voor Nieuwer- kerk(Zld) Bedankt: voor Doetinchem: A.J. Gunst te Tholen; voor Hoofddorp: L. Blok te Nunspeet. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Hilversum-Centrum: G. Bijkerk te Enschede-Oost; voor Amsterdam-Nieuw-West: drs. M.C. Mulder te Doesburg en Doetinchem en Nijmegen (Verbeterd Bericht). Handboek Godsdienst in Nederland De bonte hoeveelheid van godsdienstige stromingen in de Nederlandse samenleving wordt beschreven in het 'Handboek Godsdienst in Nederland'. Het standaard werk is uitgegeven door De Horstink, in samenwerking met de sectie Media van de Raad van Kerken. Het handboek is oecumenisch van opzet en de redactie heeft ernaar gestreefd voor de verschillende onderwer pen auteurs aan te trekken, die met name in staat zijn de benodigde informatie te presenteren. De lezer moet vervolgens zelf met die kennis aan de gang om tot een oordeel te komen. Aan de meeste hoofdstukken is een korte literatuurlijst toegevoegd, die voor verdere oriën tatie over een bepaald onderwerp kan worden gebruikt. Maar het handboek kan niet alleen als naslagwerk en studiemateriaal worden gebruikt. Doordat de auteurs steeds hun eigen benaderingswijze kozen en het geven van een eigen visie niet schuwden, kan de uitgave ook worden gelezen als een bundel essays. De lezer kan daaraan zijn of haar mening toetsen, schrijft hoofdre dacteur Hein Schaeffer in zijn inleiding. Het handboek is in drie delen opgesplitst. Het begint met de behandeling van 'Godsdienst als maatschappe lijk verschijnsel'. In dit deel worden onder meer de gro te wereldgodsdiensten besproken, zoals die zich in Ne derland manifesteren. Het meest uitvoerig wordt het christendom behandeld, gevolgd door de niet-christe- lijke wereldgodsdiensten. Daarna wordt aandacht be steed aan de kerkelijke vernieuwingsbewegingen in de katholieke kerk en de reformatorische kerken, evenals aan een aantal 'relevante niet-christelijke religieuze be wegingen'. Ook het humanisme komt aan bod. Aan het eind van dit deel doen de auteurs twee pogingen om tot enige bundeling te komen (de christelijke oecume ne en de interreligieuze dialoog), terwijl wordt afgeslo- BOEKBESPREKING HANDBOEK ODSDIENST IN NEDERLAND ten met een getalsmatig overzicht. Het tweede deel 'Godsdienst en kerk in de samenle ving' gaat in op de intensieve relatie tussen godsdienst en kerk en de huidige culturele en maatschappelijke context. Aangegeven wordt hoe invloeden als de ont wikkeling van de theologie, de filosofie en de rol van de technologie door de kerken verwerkt (kunnen) worden. Vervolgens komt een uitvoerige reeks van maatschap pelijke vraagstukken aan de orde, waarmee de kerken zich in deze tijd bezighouden. Het derde deel van het handboek betreft 'De organi satie en het functioneren van de christelijke kerken'. Er wordt onder meer ingegaan op de kerkorde, het kerke lijk ambt, de prediking, geloofsoverdracht en catechese. Door de gekozen opzet en het werken met auteurs die elk hun stempel op de verschillende hoofdstukken hebben willen drukken, laat het 'Handboek Godsdienst in Nederland' zich als naslagwerk minder makkelijk hanteren dan bijvoorbeeld een encyclopedie. Voor het zoeken naar informatie moet veel gebruik worden ge maakt van het trefwoordenregister en zelfs dan is het met de vele verwijzingen vaak nog puzzelen om de ant woorden boven tafel te krijgen. Als naslagwerk heeft het handboek daarmee zijn beperkingen. Voor wie meer dan gemiddeld in godsdienst is geïn teresseerd komt het boek wellicht nog het meest tot zijn recht als het, zoals de redactie ook als mogelijkheid aangeeft, wordt gelezen als een bundel essays van een breed samengestelde groep van theologen, psycholo gen, sociologen en pedagogen. Gelet op de forse prijs van het boekwerk had wel wat meer aandacht aan de drukkwaliteit en de presentatie mogen worden besteed. Het ontbreken van illustraties en de keuze van een broodletter die rechtstreeks uit een oude typemachine lijkt gekomen, maken dat het hand boek in elk geval weinig aantrekkelijk oogt. Handboek godsdienst in Nederland hoofdredactie Hein Schaef- dickvan der plas» COLOFON uitgeversm aatsch appu van Dagbladuitgever^Damiate bv. DIRECTIE: J de Vnes, G P Arnold (adj. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, I Nypels, Henk van der Post (ad/) hoofdkantoor Witte Singel 1.2311 BG Leiden, telefoon 071-161400 regiokantoren Tel 02521-19353, Fax 02521-1961 postadressen Postbus 54.2300 AB Leiden, rubrieksadvertenties abonnementen ia t/m/vrij: 18.00-19.30 ui HET WEER ROB GROENLAND Het wordt weer zomer gisteren overdag te maken net verschijnsel krimpende zee wind. Dit fenomeen kon zich openbaren door het vrij grote ver schil in temperatuur tussen land en zee. Deze zeewindcirculatie deed de wind langs alle kuststa- tions aan het begin van de mid dag krimpen van noordoost naar pal noord. De luchttemperatuur daalde hierbij tot 15-17 graden, terwijl 10 tot 15 kilometer landin waarts 22 graden werd gemeten bij een warme landwind. De hoeveelheid zonneschijn viel aan de oostkant van het zee windfront wat tegen. Dit kwam door de aanwezigheid van een zogeheten temperatuursinversie op enige kilometers boven ons hoofd. Deze inversie is het best te vergelijken met een natuurlijk deksel die stijgende luchtpakket- jes de kop indrukt. Vooral voor de zweefvliegers onder ons is dit on prettig en menige vlucht wordt vroegtijdig afgebroken. Ga je met een gewoon vliegtuig door een dergelijke inversie, aan worden nogal eens trillingen en schokken waargenomen. Dit is dan een ui ting van golfbewegingen en tur bulentie die zich vooral op de in versie voordoen. Het weer gedurende dit week einde vormt een voojproefje voor een heuse zomerperiode die zich vanaf maandag in volle glorie gaat ontplooien. Vandaag en morgen zijn de weercondities voor de aanhangers van niet al te warm weer ideaal te noemen. Een rug van hogedruk boven de Noordzee zorgt bij ons voor een noordoos tenwind, die in de middag aan de kust tijdelijk naar het noorden kan krimpen. De stranden moe ten daarom rekenen op een tem peratuur van 17 tot 19 graden, terwijl in het achterland de 20 graden met gemak wordt over schreden. Op zondag kan een zwak koufront voor wat meer be wolking zorgen maar het blijft vermoedelijk overal droog. Volgende week verschuift het zwaartepunt van de rug van ho- gedruk naar het continent en met lagedruk ten zuidwesten van Ier land, komt er over onze omgeving een warme zuidoostelijke stro ming tot stand. Uiteindelijk kan dit uitlopen op warm en zonnig t middagmaxima 130 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland op beide da gen meest bewolkt, nu en oostzijde van de Schotse Hooglanden echter kans op zon en hogere tempera turen. Elders een droog weekeinde met regelmatig zon, ook enkele wolkenvel den en middagtemperatu- ren van 18 graden in Ier land tot 23 graden in het zuidoosten van Engeland. België en Luxemburg: Droog weer en op beide dagen regelmatig zonne schijn. Maxima ongeveer 24 graden, langs de Belgi sche kust vooral zaterdag enkele graden lager. Noord- en Midden-Frank rijk: Perioden met zon, zaterdag ook nog hier en daar wolkenvelden. Zowel zaterdag als zondag later op de dag in de Jura en Vogezen kleine kans op een onweersbui. Geleidelijk warmer met middagtempera- turen op zondag rond 27 graden; langs de Kanaal kust lagere temperaturen. Portugal en Madeira: Portugal: Veranderlijk bewolkt en plaat selijk een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur in de Algarve rond 24 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. maxima op zondag rond de 28 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en droog. Maxima ongeveer 23 gra den. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het zuiden en oosten perioden met zon en vrijwel overal droog. In het Spaanse binnenland en in de Pyreneeén veranderlijk bewolkt en vooral in de middag- en avonduren kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur meest tussen de 25 en 30 graden, aan de Golf van Biskaje iets koeler. Canarische Eilanden: Zon nig, aan de noordzijde van de eilanden ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxi ma ongeveer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: In het noorden van tijd tot tijd wolkenvelden en kans op een bui, verder zuidwaarts flinke zonnige perioden. Temperaturen op het strand bij wind van zee rond 22 graden, landinwaarts maxi ma rond 30 graden. Tunesië: Droog en flinke zonnige perioden, in het noorden op beide dagen wellicht ook enkele wol kenvelden. Middagtemperaturen aan zee rond 30 graden, in het binnenland ongeveer 35 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, later op de 0ag voornamelijk in de Pyreneeën en de Franse Alpen kans op een 'verspreide regen- of on weersbui. Maxima zaterdag tussen de 25 en 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Perioden met zon, in de middag- of avonduren op het vasteland plaatse lijk een regen- of onweersbui. Middag- temperaturen meest tussen de 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Perioden Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vooral in het bin nenland kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxima rond 27 graden, op Kreta iets lager. Duitsland: Perioden met zon, in het noorden ook wolkenvelden. In het zuiden kleine kans op een onweersbui aan het einde van beide dagen. Middagtemperatuur zater dag van 20 graden fn het noorden tot 25 graden in Beieren-, zondag in het noor den iets frisser en in het zuiden iets war- Zwitserland: Perioden met zon en in de loop van bei de dagen kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur zater dag rond 25 graden, zondag iets hoger. Oostenrijk: Zonnige perioden en aan het eind van beide dagen kans op een lokale regen- Z0NDAG6 JUNI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 21.52 Maan op 23.32 Maanonder07.09 Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.21 en 17.31 Laag water 12.57 en 13.20 MAANDAG 7 JUNI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.19 Zon onder 21.53 Maan op 00.00 Maan onder08.19 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.11 en 18,45 Laag water 1.49 en 14.35 Weerrapporten 4 jun 20 uur: Amsterdam zwaar bew. nno4 22 28 19 0 23 16 0 22 13 0.1 30 14 26 16 24 18 26 12 HEINZ P0336&Z A'3T MZ2 jvlAAA PAT SAUSTE cvrrwaaEw <TV&t/SJ£.' a/ A>//£7~ A1AAG ££TOA. ALT JO A/AAJ& P£ OAA 0L 'JKffV ATfJKeW f

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12