Leiden 'Brede brug noodzaak' Marjan: 'Vaak verlang ik temg naar Iran' ^^Makelaardij Reiniging minder streng na klachten Betaald parkeren bij station 'hels karwei' LEIDEN ZATERDAG 5 JUN11993 Moeder Juliana met haar afgestudeerde dochter Beatrix in 1961 voor het Leidse Academiegebouw. foto cpd LEIDEN »CEES VAN HOORE Beatrix behoorde volgens een van de Leidse hoogleraren tot de uitblinkers. Mede-studenten zongen Juliana toe in Katwijk toen zij een erde-doctoraat had gekregen. En Willem Alexander heeft Charles de Gaulle als af studeeronderwerp van zijn stu die geschiedenis, die deze maand wordt afgerond. Het is zo'n beetje het enige gegeven wat de Rijksvoorlichtingsdienst wil vertellen over de studie van de kroonprins. Bij de studie van zijn moeder en zijn oma was dat anders. Ju liana heeft haar studie, fenome nologie der godsdiensten en moderne literatuurwetenschap, op last van haar moeder moe ten afbreken. Dat was een grote teleurstelling voor de prinses. Maar koningin Wilhelmina wil de haar dochter bij zich heb ben. Haar particuliere secretaris Thijs Booij, die meewerkte aan haar biografie, schreef: 'Juliana was haar oogappel. Zij kon heel moeilijk zonder haar en kon ie dereen wel een gratificatie ge ven als haar dochter voor het weekeinde thuis kwam." Als een soort doekje voor het bloeden kreeg prinses Juliana op 31 januari 1930 in Leiden met veel tamtam het eredocto raat letteren en wijsbegeerte uitgereikt. De Leidse universi teit was apetrots dat een telg van Oranje in Leiden had gestu deerd. Het eredoctoraat moest een gebaar van dank zijn. Julia na werd beschouwd als een ge woon en lief meisje, 'dat hier kwam om haar kennis te verdie pen om in latere jaren met zooveel te meer wijsheid en er varing haar hooge roeping te vervullen.' Op de bewuste dag verliet prinses Juliana in gezelschap van haar paranimfen H.C. de Brauw en mej. M. Michelin de woning van haar studievrien dinnen aan de Stille Rijn. Zelf resideerde ze met drie vriendin nen in villa 'Het Waerle' in Kat wijk aan Zee. Ze noemden zich zelf daar 'De vrolijke Zeester ren'. Toen de prinses de woning aan de Stille Rijn verliet, klonk van alle kanten een luidkeels hoera. De paarden droegen pluimen op de kop in de kleur van de faculteit. De wat armelij ke senaatskamer was inderhaast van nieuwe verlichting en vloer bedekking voorzien. Tijdens de plechtigheid roemde de bekende hoogleraar Huizinga Juliana's ijver en lust tot onderzoek. Hij wees er op dat de 'uitslagen van de tenta mens waarlijk niet eershalve als geslaagd in de dagbladen waren vermeld maar dat ze gewoon 'voortreffelijk' waren Juliana had altijd een eigen oordeel, maar, zo zei de rector, 'aan dat oordeel had het hart al tijd deel'. Haar studie was voor al gericht op het begrijpen van beschavingsverschijnselen. Na de uitreiking van het ere doctoraat werd er, zoals gebrui kelijk, in intieme kring gesnoept en genipt. De promotietaart was 1.30 m lang en 90 cm breed. Het was een natuurgetrouwe na bootsing van Villa 't Waerle te Katwijk aan Zee. Op de voor grond bevond zich een logger, de KW 39. Het schip koerste met volle zeilen op de kust af. Daarachter kon je het langzaam glooiende strand zien. En de duinenrij, met helm beplant. Op een kleine boulevard wan delden tal van uit suiker ver vaardigde vissers en vissers vrouwen in Katwijkse kleder dracht. De villa van de prinses was uit nougat opgetrokken en leek tot in details op de werke lijke villa. 's Avonds brachten 340 meis jesstudenten Juliana een seren ade in haar woonplaats Katwijk aan Zee. De prinses nam het eerbetoon vanaf het balkon in ontvangst. Over de duinen waaiden die avond liederen als 'lo Vivat' en 'Wass kommt dort von derHöh'. Prinses Beatrix kreeg op 7 juni 1961 haar doctoraal rechten met 'genoegen' toegekend. Dat kwam overeen met het cijfer 8. Ze behoorde volgens de hoogle raren tot de 'uitblinkers'. Als het om een gewone student was ge gaan dan zou haar naam zijn doorgegeven aan het ministerie van O K W als die van een studente met bijzondere intelli gentie. Beatrix werd doctoran dus in de rechtsgeleerdheid. Dat gaf haar echter niet het recht tot voeren van het predi kaat 'meester' Beatrix begon in 1956 met de studie. Ze volgde aangepaste colleges en deed een paar tenta mens. Later gaf zij de voorkeur aan een normale studie in de rechtsgeleerdheid. Ze studeerde Nederlands Staatsrecht, Volken recht, Sociologie en als keuze vak Moderne Algemene Ge schiedenis. De verslagen uit die tijd maken melding van het feit dat professor Feenstra samen met Beatrix bijzondere aan dacht heeft geschonken aan het hypotheekrecht, wat de prinses veel genoegen deed in verband met de aankoop van het land goed Drakesteyn. Na afloop van het examen zei Lange baan anDe bewoners van I D de Oude Rijnsbur- gerweg komen in actie als Oegstgeest de reconstruc tie op de lange baan schuift. de prinses geen woord. 'Ze straalde alleen maar', verklaar de een van de hoogleraren te gen een journalist. Hij prees de Cambodja Marinier Arthur Faas vertrekt bin nenkort naar Cambodja. Hij weet hoe hij zich daar moet gedragen: onbewo gen. Leidse journalistiek, die het haar mogelijk had gemaakt stu dente te zijn onder de studen ten. Scholen willen vakantie niet verzetten voor verkiezingen Leidse schoolbesturen zijn niet bereid om de voorjaarsva kanties van volgend jaar te verzetten in verband met de ge meenteraadsverkiezingen op 2 maart 1994. Het verzoek van wethouder H. Koek (PvdA) aan de besturen is afgewezen. Gok andere onderwijswethoudersin de regio voelen er niets Koek toont begrip voor dat standpunt. „Het schooljaar '93-'94 is heel evenwichtig opgebouwd met blokken van zes a zeven weken. Ik kan me heel goed voorstellen dat scholen dat niet willen verstoren." De politieke partijen zijn bang dat het samenvallen van de voorjaarsvakantie met de verkiezingen nadelig is voor de opkomstpercentages. Bij de staatssecretaris voor binnen? landsë zaken is dan ook aangedrongen op een andere da tum voor de verkiezingen. Maar ook die wil van geen wijken weten. Volgens Koek studeren burgemeester en wethouders op manieren om zo veel mogelijkheden kiesgerechtigden naar de stembus te krijgen. Gedacht wordt aan een extra voor lichtingscampagne over de mogelijkheden een ander te machtigen. Leidse vakantiegangers kunnen zó toch stem- Katwijk draagt niet bij aan reconstructie Haagsche Schouwbrug De doorvaartbreedte van de Haagsche Schouwbrug moet bij de reconstructie meer dan tien meter worden. Dat be pleit de Kamer van Koophandel in een brief aan de pro vincie. De huidige breedte maakt de brug over de Rijn tot dé flessenhals van het regionale vaarnet, meent de Ka- LEIDEN AAD RIETVELD Verbreding van de doorvaart is volgens de Kamer economische noodzaak. De brug zou een ern stige beperking vormen voor de binnenvaart. Die moet vanwege de nauwe doorgang met smalle schepen varen die minder vracht kunnen vervoeren. „Naast de lagere kosten die het gebruik van grotere schepen met zich meebrengt verdient vanuit milieu-oogpunt een groot schip de voorkeur vanwe ge een gunstiger energiever bruik", aldus secretaris C. Broeksma van de Kamer van Koophandel. Verbreding van de doorvaart zou verder voordelig zijn voor het bedrijfsleven in Valkenburg, Rijnsburg en Katwijk. Zeker nu steeds meer vervoer over water plaatsvindt is dat belangrijk, be toogt Broeksma. Hij noemt met name Estec, het Europees Cen trum voor Ruimte-onderzoek en Technologie, „dat voor uit zonderlijk transport ook is aan gewezen op vervoer over wa ter." Leiden heeft geen bezwaar te gen verbreding van de door vaart, maar is niet bereid de ex tra kosten voor eigen rekening te nemen. Het herbouwen van de brug op de huidige funda menten kost 4 miljoen gulden. Een nieuwe brug, die van land- hoofd tot landhoofd wordt op gebouwd, kost zeseneenhalf miljoen gulden. De pijlers in de Rijn die nu de doorvaart belem meren worden dan gesloopt. Minimale ,Als niemand ons iets vraagt doen wij het minimale", aldus een woordvoerder van de ge meente. „Maar ik heb inmid dels begrepen dat de provincie het standpunt van de Kamer van Koophandel deelt. Dan moet de provincie ook maar met geld over de brug komen." Van Katwijk heeft Leiden geen 'substantiële bijdrage' in de reconstructie van de brug te verwachten. De gemeente had dat wel gevraagd, maar kreeg deze week nul op het rekest. In Katwijk liggen drie bruggen over de Rijn, die alle een door vaartbreedte van meer dan tien meter hebben. Maar de kosten van verbreding van de Haag sche Schouwbrug, vinden bur gemeester en wethouders van Katwijk, komen voor rekening van de 'beheerder van het ob stakel'. En dat is Leiden. Taxatie? opent de juiste deuren voor u! M 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden LEIDEN De slotmanifestatie 'Leiden, stad van vluchtelingen' is vandaag niet het laatste wa penfeit om de verschillende cul turen in Leiden te verbroede ren. Morgen is er nog een voet baltoernooi bij Pomona aan de Wassenaarseweg (aanvang 10.00 uur). Vijftien teams doen mee, waaronder teams van vluchtelingen en allochtonen uit Eritrea, Iran, Turkije, Marok ko en Suriname. Weinig begrip voor stiptheidsactie LEIDEN HANS KOENEKOOP De Leidse reiniging voelt zich gedwongen tot een soepeler op stelling bij de stiptheidsactie die donderdag is begonnen. Het heeft ldachten geregend bij de dienst aan de Admniraal Banc- kertweg. Veel Leidenaars mopperen dat zij zich keurig aan de regels houden, maar dat desondanks hun zak niet wordt mee genomen en hun container niet wordt geleegd. Woordoverder W. van de Vlugt van de reiniging kan zich die klachten wel voorstellen. „Tussen het moment van aanbieden en ophalen kan er best wat gebeuren op straat. Een container is gauw een kwartslag verschoven of iemand anders propt er nog even wat bij zodat het deksel omhoog komt. We moeten daarom iets soepeler worden, anders duperen we te veel de burgers", zegt Van de Vlugt. Zouden de vuilnismensen de regels naar de letter volgen, dan moet een vuilniszak dichtgebonden op de daarvoor aange wezen plek langs de weg staan en niet zwaarder wegen dan 12 kilo. Deksels van de minicontainers moeten gesloten zijn en de handvatten moeten naar de weg wijzen. „Zo streng zullen we dus niet meer kijken, anders maken we de zaak veel te inge wikkeld. Als het deksel van een minicontainer een kiertje van 5 centimeter laat zien, is dat eigenlijk niet correct, maar we zien dat vanaf nu door de vingers", zegt Van de Vlugt. Veel klagers melden ook, dat zij met het conflict tussen de ambtenaren en hun werkgever niks te maken hebben. „Het is onzin om op deze manier de burgers te pesten. Mijn zak was keurig op tijd op straat, dichtgebonden en niet te zwaar. Ik denk erover die zak bij de reinigingsdient in de kantine te dumpen", meldt een boze Leidenaar van de Zoeterwoudsesin- gel. Hij spreekt van een slappe en kinderachtige actie. „Laten ze het vuil in de Tweede Kamer dumpen." Sommige wijken in Leiden worden zwaarder getroffen dan andere. In de Merenwijk zijn de groene minicontainers wegens Pinksteren niet op maandag, maar pas gisteren geleegd. In de tussenliggende dagen hebben veel bewoners nieuwe rotzooi in de container gegooid, met als gevolg dat menig deksel omhoog stond. Gisterochtend bleven dan ook veel containers tot woede van de Merenwijkers ongeleegd achter. In de binnenstad is ook weinig begrip voor de stiptheidsac tie. Vooral de middenstand, die vaak grote partijen dozen en kratten op straat zet, heeft moeite met de pietlutterij van de ophaaldienst. Het mondde vanochtend af en toe uit in fikse scheldpartijen op vuilnismannen. De stiptheidsactie in Leiden duurt in principe tot volgende week donderdag. Als de eis van 2,5 procent loonsverhoging dan nog niet is ingewilligd door de overheid, overwegen de ambtenarenbonden voortzetting van de actie. LEIDEN AAD RIETVELD Het wordt een heidens karwei. De vergunningen moeten nog van de drukkerij komen en bij de belasting geregistreerd wor den, de automaten en de ver keersborden geplaatst, de ka bels gelegd, de bestrating ver nieuwd. Maar op 1 juli is het be taald parkeren in de ene helft van het Stationsgebied inge voerd en op 1 september in het hele gebied. „Want als de poli tiek mij vraagt of ik het voor die tijd kan redden is het mijn eer te na om 'nee' te zeggen", zegt JA Gelderman, hoofd van de dienst parkeerbeheer. Puinhoop Voor het betaald parkeren in het Stationsgebied heeft Par keerbeheer zijn schema moeten omgooien. Want aanvankelijk zou het 'parkeerrestrictiegebied' Leiden binnen de singels be slaan. Door de verbouwing van het station zijn echter midden stand en andere ondernemers rond het station onder druk ko men te staan. Er is te weinig parkeerruimte en daar wordt duchtig over geklaagd. „Het is daar ook een puinhoop", yreei Gelderman. Het hoofd van de dienst die nu nog 38 maar in 1996 ver moedelijk 60 medewerkers telt vindt overigens dat de Leidse middenstand niet te hard moet klagen. „Want ze zeggen dat er te weinig parkeerruimte is voor de klanten, maar vaak komt dat doordat zij zelf en hun mede werkers de auto voor de deur van de winkel zetten. De ruimte voor bezoekers is krap en wij doen daar wat aan. Maar dan moeten die middenstanders dus die ruimte niet zelf gaan in Volgens Gelderman is betaald parkeren de enige manier om de consument weer de ruimte te geven. „Je ziet dat nu al ge beuren en wij koesteren die ruimte. Als ik hoor van mensen die in Leidschendam gaan win kelen denk ik: ga maar. Over een poosje is het daar zo vol met auto's dat ze ook betaald parkeren moeten invoeren en dan komen die klanten wel te rug." Historisch Leiden heeft nu 1777 betaalde parkeerplaatsen en 1368 plaat sen voor vergunninghouders. Door de uitbreiding met het stationsgebied komen daar nog eens 600 plaatsen bij. Maar die worden voor bewoners van bin nen de singels taboe. „Mensen die binnen de singels wonen mogen hun vergunning straks alleen binnen de singels gebrui ken. Dat is een historische stap: tot nu toe was een vergunning goed voor alle plaatsen voor vergunninghouders en voor eÜe betaalde plaatsen. Maar als we daar aan vasthouden krijgen we 'verdringingsverkeer' in het sta tionsgebied en dan schieten we er nog niets mee op." M-, ifu.4 Stad van VLUCHTELINGE. Kl De geschiedenis van Leiden is een geschiedenis van vluchtelingen. De stad is door de eeuwen heen een uitwijkplaats voor ontheemden geweest. Vroeger waren het Franse Hugenoten, Vlaamse textielarbeiders en Portugese joden, nu zijn het onder anderen Somaliërs en Joegoslaven. Jaarlijks biedt de gemeente onderdak aan 200 vluchtelingen. Morgen wordt de manifestatie 'Leiden, stad van vluchtelingen' afgesloten. Vandaag ook de laatste aflevering in een serie verhalen van vluchtelingen. LEIDEN ERNA STRAATSMA Ze was liever in Amersfoort ge bleven, maar als asielzoeker heb je geen keus. Je wordt in een opvanghuis geplaatst als er er gens een plaats vrij is. Voor de uit Iran afkomstige Marjan (22) was dat Leiden. „In het begin was ik heel eenzaam, want ik kende hier niemand." De Iraanse verliet twee jaar Iraanse vluchtelingen in een kamp bij Havaz. geleden haar geboorteland. Ze liep gevaar door de politieke ac tiviteiten van haar vader. Hij kwam een paar keer in de ge vangenis terecht. Zij werd door de Iraanse autoriteiten opge pakt en verhoord. „Ze wilden er via mij achter komen wat mijn vader precies deed." Haar moeder, die in Iran bleef met haar twee zonen, raadde haar aan te vluchten. „Mijn moeder wil wel weg uit Iran, maar ze wil ook op de hoogte blijven van de situatie van mijn vader. En dan moet ze in Iran blijven. Mijn broertjes zijn te klein om zelf weg te gaan." Marjan vluchtte via Turkije naar' West-Europa. Ze ging doelbewust naar Nederland, naar familie in Amersfoort. Daar kreeg ze onderdak in een cen trum voor asielzoekers. „Bij mijn familie kon ik niet blijven, dus toen er plaats was in Leiden ben ik hier naartoe gekomen." Als asielzoeker kwam ze in een opvanghuis waar al twee andere Iraanse vrouwen woon den. „Ik voel me hier veilig en vrij. In Iran is het voor vrouwen verplicht gesluierd over straat te gaan. Als je dat niet doet word je gevangen genomen. Voor zo ver ik kan bepalen hebben vrouwen in Nederland dezelfde positie als mannen. Voor mij is het niet vreemd om vrouwen hier op straat in minirok te zien. Dat zag je vroeger in Iran ook. Toen ik 7 jaar was is de situatie daarveranderd." De omgang tussen mannen en vrouwen in Nederland vindt Marjan wel vreemd. „Ik weet niet of dat beleefd is, maar daar wil ik wel wat over zeggen. Als ik met een jongen uitga, moet ik hem héél goed kennen. En sa menwonen voor je gaat trou wen is in Iran onmogelijk. Dat soort dingen heb ik geleerd, dat is mijn cultuur. Ik denk daar niet anders over nu ik in Neder land woon. Het is toch niet ver plicht me op dat punt aan te passen?" De asielaanvraag van Marjan is nog niet afgehandeld. De Iraanse wordt gedoogd zolang haar aanvraag in behandeling is bij Justitie. Ze hoopt op een ver gunning voor onbepaalde tijd. In afwachting van het defintieve oordeel studeert zij. „In Iran deed ik een apothekersoplei ding. Hier ben ik bezig met mijn VWO. Wat ik daarna ga doen weet ik nog niet, misschien hbo-verpleegkunde." Mocht het regime in Iran wij zigen dan zou Marjan terug gaan naar haar geboorteland. Ze heeft wel schriftelijk contact met haar moeder, maar dat ver loopt moeizaam. Het duurt vaak maanden voordat een brief aankomt. „Soms zijn de enveloppen een beetje open, dan begrijp ik dat de brief door iemand anders is gelezen." De wetenschap dat haar ou ders ver weg in de problemen zitten en het maar de vraag is of ze hen ooit terugziet is voor Marjan moeilijk te verkroppen. „Ik verlang vaak terug naar Iran. Het is erg moeilijk om niet te weten of en wanneer je je fami lie terug kunt zien. Ik hoop dat ik hen ooit kan uitnodigen." Dit Is de vijfde en laatste aflevering van een serie over vluchtelingen In Leiden. De andere afleveringen ver schenen op 22, 26 en 29 mei en 2 ju-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11