In Beieren brouwen ze al duizend jaar bier Smaak Kaaskop Selderij kalmeert zenuwen BB met R gemakkelijk te bereiden VRIJDAG 4 JUNI 1993 REDACTIE HENRlETTE VAN DER HOEVEN MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voorde voeding TOMATENSOEP MET CHAMPIGNONS (zie onderstaand recept) GEBAKKEN KIPPEPOOT SPINAZIESALADE MET MAIS AARDAPPELS IN SCHIL GEKOOKT Fruit een stukje kleingesneden ui in 10 gram (dieet) margarine of boter. Bak 50 gram in plakken gesneden champignons mee. Voeg anderhalve dl bouillon en ander halve dl tomatensap toe en kook de soep enkele minuten op een zacht vuurtje. Breng de soep op smaak met citroensap, papri kapoeder, peper en zout. Verdeel de soep over twee kommen en garneer met wat zeer fijngesneden preiringen en een mespuntje geraspte citroenschil. Per persoon: 260 kilojoules, 60 kilocalo rieën, 2 g eiwit, 4 g vet 5 g koolhydraten. HELDERE PREISOEP KIPKERRIESCHOTEL (zie onderstaand recept) PAKSOI AARDAPPELEN Bak twee ontvelde kippepoten in een pan met anti-aanbaklaag in 15 gram margarine bruin. Bak een gesneden ui met twee thee lepels kerrie in de pan. Strooi er twee eetle pels bloem over en voeg onder goed roeren drie dl bouillon toe. Doe de kip, een mes puntje gemberpoeder, een kleingesneden gembemootje en een eetlepel sojasaus in de pan en stoof dit drie kwartier. Leg de kip op een schaal. Roer een in plakken gesne den banaan door de saus, giet de saus over de kip en strooi er wat seroendeng over. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 24 g eiwit, 8 g vet 26 g koolhydra ten. GEHAKTBAL MET KAAS SPINAZIE MET CROUTONS AARDAPPELEN ITALIAANSE PERZIKEN (zie onderstaand redept) Verkruimel twee grote of drie kleine bitter koekjes, roer er twee eetlepels sinaasappel sap door en laat het intrekken. Klop een ei wit met een zakje vanillesuiker stijf en spa tel dit door de bitterkoekjes. Schil twee per ziken en snijd ze doormidden. Verwijder de pit. Zet de helften in een ovenvaste schaal en verdeel de bitterkoekjes over de vrucht helften. Giet weinig water in een schaal en zet hem 15 min. in een voorverwarmde ma tig hete oven 175 graden C.) Per persoon: 470 ldlojoules, 110 ldlocalo- rieën, 2 eiwitten, 3 g vet 19 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor tweeperso nen. LIEVELINGSRECEPT Dit recept laat zich volgens jOS VAN DER VOORT UIT LEIDEN heel goed combineren met rijst en een maissalade met stukjes ro de en groene paprika, komkommer en ui. KIP MET ANANAS Kip inwrijven met kruiden en braden in de boter. Kip uit de pan nemen en in kleine blokjes snij den. Ananas laten uitlekken en daarna in blokjes snijden. Champignons bruin bakken in de ach tergebleven boter (ong. 3 minuten). De jachtsaus Oplos sen in het ananassap. De stukjes kip bij de champignons en de ananasblokjes voegen en 50 ml water toevoegen. Daarna jachtsaus vermengen met de kip, champignons en blokjes ananas. Geheel ongeveer 5 minuten laten pruttelen. Op het laatst zure room toevoegen. Niet meer laten koken. Nodig:500 gram kip filet en kipkruiden; 100 gram boter of margarine; een zakje jachtsaus; een blik ananas (8 schijven); 250 gram champig nons; 125 ml zure room. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,- toegezonden. Dat er tussen Neder landse en Franse restaurants grote verschillen bestaan lijdt geen twijfel. Daarom is het wel leuk om tijdens een bezoek aan Frankrijk een aantal van deze verschillen onder de loep te ne men. Een voorbeeld, ik heb het onlangs zelf ervaren, is de kaas wagen. Je zou verwachten dat de betere Franse restaurants dit onderdeel van de menukaart als paradepaardje zouden be schouwen. Frankrijk is immers de bakermat van talloze prach tige kaassoorten die wereldwijd grote bekendheid genieten. Onze verwachtingen waren dui delijk te hoog gespannen, want de restaurants die we be zochten bevatte het kaasplateau ir tien soorten Franse kazen. De spanning was er helemaal af i bleek dat het aanbod ge heel ontdaan was van enige va riatie en verrassing. We hadden de keuze uit een camembert, een brie, een reblouchon en wat andere voor de hand liggende soorten. Niet dat we onszelf op de borst willen slaan. Integendeel. Maar ik durf wel te beweren dat de Nederlandse (sterren)restaura- teurs over het algemeen heel wat meer aandacht besteden de samenstelling en pre sentatie van de kaaswagen. Als ik ons eigen restaurant als voor beeld neem, dan serveren wij niet minder dan veertig Franse. Engelse en Nederlandse kaas soorten. Ook hierin zijn de Fransen chauvinistisch. Ze wa gen zich niet aan buitenlandse soorten. Op mijn beurt ben ik dan ook chauvinistisch en durf te stellen dat de Nederlandse kaas wel degelijk thuis hoort op buitenlandse kaaswagens. Een goede kaaswagen vereist kennis van zaken. Minimaal twee obers van onze totale brigade zijn verantwoordelijk r de samenstelling, het on derhoud en het serveren van de kaas. Daartoe krijgen ze intern een opleiding waarbij ook de kaasleverancier intensief is be trokken. Na deze cursus worden geacht om alle soorten feil loos van elkaar te onderschei den en bovendien in staat te zijn om de gasten de nodige achtergrondinformatie te ver schaffen. In de twee weken die de cursus in beslag neemt hebben ze dan ook heel wat kazen 'blind' ge proefd en daarnaast een niet te onderschatten dosis schriftelijke informatie tot zich genomen. Verder kunnen ze geheel zelf standig de kaaswagen inrichten, waarbij de verschillende soor- met beleid worden gegroe peerd. Uiteindelijk verdragen niet alle kazen elkaar en is een juiste opbouw noodzakelijk r het behoud van kwaliteit. Misschien heeft onze liefde voor dit zuivclprodukt er toe bijge dragen dat de Nederlander de grootste kaasliefhebber ter we reld is. Per persoon consumeren wij gemiddeld 13 kilo per jaar. De bijnaam kaaskop hebben we echter te danken aan de boeren, die een aantal eeuwen geleden i tijden van oorlog de kaas als helm gebruikten. Ik ben ervan overtuigd dat ze daarvoor hele oude kaas hebben gebruikt. John Bee ren, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Het tappen is in Duitsland een ritueel De meeste eetbare planten die we krui- Volgens sommige geschriften is blad den noemen, groeien al van oudsher in selderij een krachtig afrodisiacum, dat wil Europa, vooral rond de Middellandse Zee. zeggen een middel dat de lust in liefde Maar selderij komt op veel meer plaatsen bevordert. Romeinse lekkerbekken be ter wereld in het wild voor. Het westen schermden zich tegen de vervelende ef- van Azië en het noorden van Afrika kun- fecten van alcoholgebruik door een krans nen we nog mediter raan noemen, maar ook in Zuid-Afrika en Zuid- Amerika groeit de plant al duizenden jaren. Vooral in gebieden met brak water, want selde rij is oorspronkelijk een plant die zoute gronden minde. Er zijn in Egypte res ten van selderij gevon den die dateren van omstreeks 1100 voor Chr. De Romeinen maakten onderscheid tussen wilde en ge kweekte vormen van selderij. Tegenwoor dige wilde selderij is niet te eten, die is veel te bitter en bevat zelfs giftige stoffen. Pas rond 1600 wordt onderscheid ge maakt tussen de drie kweekvormen die selderijblaadjes op het hoofd te dragen. Vreemd is het daarom, dat selderij eveneens geldt als kruid dat met de dood verbonden is: het werd op graven aange plant, door rouwenden ge geten en aan de goden van de onderwereld opgedragen. Selderijzout Niet alleen het blad van sel derij wordt in de keuken toegepast, ook de zaadjes kunnen in allerlei gerechten worden verwerkt. Maar ze zijn nogal bit ter. Zowel het blad als het zaad wordt bij na altijd fneegekookt. Selderijzout is een mengsel van keukenzout met gemalen selderijzaad. Selderijblad kan tamelijk goed worden ook nu nog kennen: bladselderij, gedroogd. Het gedroogde kruid is minder bleekselderij en knolselderij. Bladselderij geurig dan verse blaadjes, ptabel produkt. Overigens is vers sel- derijblad het hele jaar verkrijgbaar. En de populariteit van diepgevroren kruiden neemt nog steeds toe. ■QHI ooral in soepen stoofs< hotels is sel spelen sinds onheuglijke tijden vooral ook derij een veel toegepast kruid. En ook heet ook wel snijselderij en ouderwetse namen zijn eppe en juffrouwmerk. Genezend Kruiden geven het voedsel smaak, een belangrijke rol in de geneeskunst. Zo doet het het goed in salades, kaas-, staat selderij bekend als bloedzuiverend vlees-, kip- en visgerechten. Tijdens de rinedrijvend middel en zou het ook grote Romeinse beschaving werd tegen verstopping en hoest gebruikt kun- r gevogelte veel selderijblad t nen worden. Wie flauwviel, kon met de zaad toegevoegd. Dat gaf het vlees een sterke geur van selderij weer worden bij- heel aparte, in die tijd zeer gewaardeerde gebracht. Ook tegen zenuwachtigheid smaak, helpt selderij. BB met R, dat is bruine bonen met rijst. De meeste Nederlanders kunnen het zingen, maar hoe maak je het? Dank zij Jenny Lie-Kwie en Ciska Cress kunnen Hollandse huismoeders (en -vaders) dit Surinaamse gerecht bereiden. En het is nog heel eenvoudig te maken ook vertelt Ciska Cress, auteur van twee nieuwe exotische kookboeken. De Heemsteedse verwerkte de oorspronkelijke recepten uit Suriname, van de Chinese Jenny Lie- Kwie tot een overzichtelijk kookboek dat als titel kreeg 'Traditionele Surinaamse gerechten'. Uit de samenwerking met Huub Tuast, afkomstig uit Curasao, kwam daarnaast 'Traditionele Caribi sche gerechten' tot stand. Bij Kosmos-Z K Uitgevers kwam in dezelfde culinai re serie 'Traditionele Cajun gerechten' uit. Dit werd geschreven door Constan ce Lamberts. Tijdens de presentatie van de drie nieuwe kookboeken bij boekhandel Blokker in Heemstede verklapte Cress dat haar achtste kookboek op stapel staat. Zij gaat dit samen maken met cu linair journalist van de Volkskrant, Adri- aan de Boer: bekend van 'Uit eten met De Boer en De Cock'. Ciska Cress, gebo ren in Djakarta, over haar nieuwe boek: „Het wordt een kookboek met recepten van Aziatische restaurants van naam. Ik speel al jaren met de gedachte om een kookboek uit te brengen en de op brengst te schenken aan Indonesische weeskinderen. Wij hebben gekozen voor een weeshuis op Bali: een project van de Stichting Weeskinderen van Pa van der Steur, uit Enschede." MARUKE VISSERS Ciska Cress, met haar laatste kookboeken, heeft alweer een nieuw boek in de pen. foto united photos de boer ron pichel Voor de echte grote dorst heeft men in Duitsland glazen met een inhoud van één liter. „Het brouwen van bier is een kunst, die al bij de oudste cultuurvolkeren bekend was. De eerste oor kondes over het bereiden van bier stammen uit het oude Babylonië, waar ongeveer 3000 jaar voor Chris tus vier verschillende soorten bier werden geschon ken". je je glas. Eigenlijk zonde om eraan te beginnen. Sinds de vroege Middeleeu wen heeft vooral Beieren de traditie van het oude Babylo nië voortgezet. Dat kwam niet in de laatste plaats door dat het op het Beierse land niet zo best wilde lukken met de druiventeelt. De Vrijstaat maakte van de nood een deugd en met behulp van hop en gerst stortte Beieren zich op het bier. De eerste melding over een hoptuin dateert uit 768. De hop werd geteeld bij het klooster Freising, dat korte tijd later brouw-en-schenk- rechten verwierf die in 1040 overgingen op het klooster Weihenstephan. Het ligt op een tamelijke hoge, geïsoleer de berg met een fantastisch uitzicht. Gezeten achter een heerlijke koele Weizen in de Englischer Garten in München, de be roemdste biertuin van Duits land, probeer ik me te verdie pen in de geschiedenis van het bier en van de oudste brouwe rij ter wereld. Die draagt de fraaie naam Weihenstephan en staat uiteraard in de Vrij staat Beieren, iets ten noorden van München. De transistorradio staat zachtjes aan om het laatste nieuws niet te missen. In een flard hoor ik: „...Een van de ex perimenten die de Duitse be manning aan boord van het ruimtevaartlaboratorium D-2 heeft uitgevoerd was het testen van een nieuw procédé voor het bereiden van bier". Een brouwexperiment in de ruimte? Dat kan alleen in Duitsland. Negen van de tien Duitsers drinken bier. Gemid deld twaalf liter per maand en dat is veel meer dan wordt ge consumeerd aan melk, fris, mi neraalwater, wijn, sekt en ga maar door. Ritueel Bier tappen in Duitsland is een ritueel. Nadat de kastelein de eerste helft van het glas achte loos heeft gevuld, wordt het ernst. Met kleine tikjes tegen de tapkraan vult hij na. Elke keer wordt het schuim nauw gezet afgestreken tot er uitein delijk een hele stevige schuim kraag op staat. Zorgvuldig wordt het lekpapiertje om de voet gedrapeerd. Pas dan krijg Monnikenwerk Brouwen was in die vroege Middeleeuwen vooral monni kenwerk, maar steeds meer anderen stortten zich ook op deze lucratieve bezigheid. Flink wat brouwers maakten overigens een potje van het bier. Ze stopten er van alles in om de smaak te verbeteren. In 1516 stak de Beierse hertog Wilhelm de Vierde daar een stokje voor. Hij vaardigde het 'Reinheitsgebot' uit. Alleen hop, gerstemout en water mochten worden gebruikt. Het was de eerste levens middelenwet op aarde en vormde de basis voor de we reldwijde reputatie van het Beierse bier. En daar zijn die gevulde 'masskrug', veelal een picknickmand met toma ten, harde gekookte eieren, radijsjes, kaas, koud vlees en broodjes. De fraaiste Münchener Biergarten is de Englischer Garten, een 360 hectare groot park aan de oever van de Isar. De Engelse Tuin is het tref punt van alles en iedereen. Goochelaars, vuurspuwers en strijkjes zorgen voor een unieke sfeer en ze halen flink wat op. Want bierdrinkers zijn niet zuinig. Op een zwoele zomeravond zet deze biertuin zo'n 20.000 liter om. En eten kun je er ook. For meel geldt de wet van koning Ludwig nog, maar hij wordt intussen wat soepeler gehan teerd, als er maar genoeg plaatsen blijven voor de 'meebrengers'. Wie denkt dat bier bier is, moet zich maar eens laten rondleiden door Weihenstep han. Daar pakken ze het brouwen al bijna 150 jaar in al zijn facetten wetenschap pelijk aan. In 1803 viel het klooster met alle bezittingen in het kader van de seculari satie toe aan de staat Beieren. Daama werd het de centrale opleidingsschool voor brou wers, in 1895 zelfs de eerste Koninklijke Beierse Academie voor Landbouw en Brouwerij. Nu valt Weihenstephan on der de universiteit van Mün chen en wordt er door hoog leraren en studenten driftig gewerkt aan de verdere per fectionering van Duitslands volksdrank. Maar aangezien Weihenstephan ook een brouwerij is, wordt er dus ook bier geschonken en verkocht. Op elk etiket staat met gepas te trots 'de oudste brouwerij ter wereld'. Proost. De 'bierpolitie' moet er op toezien dat de cafébazen hun pullen schenken met de juiste hoeveelheid schuim. foto» anp In Beieren zeggen ze: 'Bier maakt de dorst pas mooi'. foto uit Beieren nog altijd trots op. Ze wilden begin deze eeuw alleen maar toetreden tot het Duitse Rijk indien aan drie voorwaarden werd voldaan: Beieren moest een Vrijstaat blijven; ze wilden een eigen nuntiatuur bij het Vaticaan houden en het Reinheitsge bot moest voor het hele rijk gelden. Keizer Wilhelm de Tweede accepteerde deze voorwaarden. Met het Reinheitsgebot leek niets een zegetocht van het bier in de weg te staan, maar er was een groot prak tisch probleem, 's Zomers kon er geen bier worden ver kocht, omdat het door gebrek aan mechanische koeling zuur was geworden. De in de winter opgeslagen voorraden ijsblokken waren niet vol doende om het bier tot in de zomer goed te houden. Biertuin Slimme brouwers vonden de oplossing. Ze lieten diepe grotten uithakken, bij voor keur in de steile oevers van de Isar bij München, stopten die 's winters boordevol ijs en la- gerden hun bier. Het in het voorjaar gebrouwen bier bleef tot diep in de zomer goed en koel. Om een optimaal effect te krijgen, lieten de brouwers hun grotten met grint afdek ken en plantten ze kastanje bomen om schaduw te krij gen. De Biergarten was geboren. Het werd een commerciële topper. Duizenden dorstigen zochten op zomerse dagen hun toevlucht onder de rus tieke kastanjes. En omdat bier hongerig maakt, besloten de brouwers ook maalüjden te serveren. Maar dat viel he lemaal verkeerd bij de eige naars van de vele Gaststatten. De zaak dreigde uit de hand te lopen, tot ruim twee eeu wen geleden de Beierse ko ning Ludwig de Eerste in greep. Hij besloot dat het de brouwers niet kon worden verboden bier in hun biertui- nen te serveren, maar dat ze daar geen 'gekookt of gebak ken' voedsel bij mochten ser veren. Wel was het de gasten toegestaan meegebrachte etenswaren ter plekke te nut tigen. De brouwer moest voor banken en tafels zorgen. Biertuinen Zo is het nog altijd. In alle biertuinen vind je lange rijen banken en tafels, groen of bruin gelakt, bedekt met een blauw-wit of rood-wit geblokt kleedje. Erop staat naast de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9