Sihanouk trekt plan weer in vasthouden Buitenland 'Ik kon verbranden, verdrinken of overleven' AIDS claimt tweede kind in Frans gezin Verzet tegen installatie van Espina Clinton moet weer benoeming intrekken Steun voor Roemeense homo's Nog twee vermisten scheepsramp Waarnemers mogen naar Gorazde VRIJDAG 4 JUN11993 Agente France Presse ANP Algemeen NetJerijncK Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD GemeeoschappeVe Pmd*mt Ind The Independent IPS Inte'Press Serv.ce RTR* Reuter Even voor zes uur donderdagochtend ontvangt de Nederlandse mijnenveger Zierikzee de melding dat op twintig ki lometer uit haar buurt iets gaande is op een olietanker. Een goed half uur later is de marineboot ter plaatse. De bemanning beseft dat sprake is van een ramp. De olietanker British Trent staat van boeg tot achtersteven in brand. Een opvarende van de British Trent ver telt later: „Op het moment dat ik in de gaten kreeg wat er aan de hand was, schoot me door het hoofd dat er drie dingen met me konden gebeuren: ver branden, verdrinken of overleven." De man koos voor overleven door van het brandende schip in de vlammenzee te springen. Hij moest ongeveer honderd meter onder water zwemmen om aan de brandende golven te ontkomen. Hij werd licht gewond opgepikt door een te hulp geschoten schip. De Zierikzee is een van de eerste sche pen die op de plek van het ongeluk arri veert. De mijnenjager neemt ogenblik kelijk samen met het zusterschip Urk het initiatief voor een zoektocht naar mogelijke overlevenden. De marine schepen zijn toevallig in de buurt van het ongeluk. Ze zouden die dag geza menlijk oefenen voor de Belgische kust. Het rendez-vous is gepland bijna exact op de plek waar de British Trent en de Panamese vrachtvaarder Western Win ner met elkaar in aanvaring komen. „We zijn op een veilige afstand van de tanker gebleven", reconstrueert com mandant P. van Zwieten van de Zierik zee de hectische gebeurtenissen. „Di recte hulpverlening was niet nodig. Een loodsboot ter plekke en een paar vissers hielden zich al met de drenkelingen be zig. We konden ook niet dichterbij ko men, omdat elk moment nieuwe explo sies werden verwacht." De Nederlandse marineschepen scha kelen een aantal vissersboten in, vor men een kilometer breed cordon en be ginnen benedenstrooms met hun speurtocht naar de vier overgebleven vermiste opvarenden van de British Trent. Ze beginnen op de positie waar de tanker zich bevond op het moment dat het SOS-bericht werd uitgezonden en Stomen zo stroomopwaarts. Even la ter worden drie lichamen in het water gesignaleerd. Korporaal Van Sermondt stapt ogenblikkelijk met een duiker over in een rubberboot en koerst af op de 'drijvende objecten'. „Het eerste lichaam kwamen we direct tegen. Het zag er niet bepaald fris uit. De man had alleen z'n schoenen nog aan. Waarschijnlijk heeft hij de volle laag gehad. We hebben het lijk aan boord gebracht en zijn teruggegaan. Een eindje verderop vonden we de tweede. Die was er niet veel beter aan toe. Vermoedelijk hebben ze middenin de vlammenzee gezeten en konden ze niet op tijd wegkomen. Bij zoiets heb je dan weinig overlevingskansen", aldus Van Sermondt. Het derde lichaam werd niet meer gevonden. Om half elf meert de Zierikzee af in de marinehaven van Oostende. DeUikzet haarspeuitot in voort. Tegen drie uur keert de mijnen veger onverrichterzake terug in Oosten de. De twee overgebleven vermisten zijn niet meer gevonden. Commandant J. Ou wens: „Op het water lagen grote olieplassen en we raakten zowat verge ven van de benzinedampen. Zelfs zo erg dat wij aan boord een rookverbod hebben ingesteld. Het is mogelijk dat de mensen die niet zijn gevonden, zich nog op de tanker bevinden. Daar is dus weinig hoop meer voor." De Franse familie Gaudin heeft deze week zijn tweede kind ver loren door AIDS. Stephane Gau din (15) overleed dinsdag aan door AIDS veroorzaakte bloed vergiftiging, nadat hij acht jaar geleden besmet bloed had ont vangen bij een transfusie. 0 Stephane schreef een ontroe rend boek over leven met AIDS. Zijn 11-jarige broer Laurent, wiens gefilmde langzame dood miljoenen televisiekijkers tot tranen toe roerde, overleed in 1991. Beide jongens werden geïnfec teerd door bloed dat 1.250 he- mofilie-patiënten heeft besmet. Meer dan 300 zijn tot dusver overleden. Stephane's dood komt op het moment dat het nieuwe proces tegen vier vroegere hoge ge- zondheidsfunctionarisseneen climax nadert met de slot- pleidooien'en het requisitoir. De vier worden ervan beschul digd willens en wetens te heb ben toegestaan dat met AIDS besmet bloed werd gegeven aan hemofiliepatiënten,. De droom van de overleden tie ner was rond de wereld te vlie gen en hij had onlangs zijn bre vet gehaald voor een ultra-licht vliegtuigje. Zijn vader.Patrice bouwde een toestel voor hem in zijn garage. „Ik ben verpletterd. Achttien maanden geleden wa ren we een familie van vijf. Nu zijn er nog drie over", zei hij in het dagblad LeParisien. Zijn derde zoon, de 5-jarige Alexandre, werd geboren nadat de besmette bloedprodukten eind 1985 uit de handel werden genomen en is niet besmet met het dodelijke virus. „Allebei mijn zoons zijn gestorven om geld. Ik zal het nooit aanvaar den", zei Gaudin. De inmiddels ontslagen functio narissen van de Franse volksge zondheid worden ervan be schuldigd om financiële rede nen besmette bloedvborraden te hebben willen opmaken in plaats van produkten in te voe ren die met een nieuwe verhit tende techniek worden gedesin fecteerd. De amateurfilm die Gaudin maakte van l^urents verschei dene maanden durende doods strijd werd een jaar geleden uit gezonden in een programma over het bloedschandaal. De toenmalige Franse minister Kouchner (volksgezondheid) huilde voor de televisie terwijl hij toekeek hoe de jongen ma- .ger werd, verzwakte, met holle ogen in een gezicht dat lang zaam dat van een oude man werd. Kouchner, die zijn top functie niet bekleedde ten tijde van het schandaal, vroeg j'atrice Gaudin om vergeving uit naam van de regering. Drie van de voormalige gezond heidsfunctionarissen werden vorig jaar veroordeeld tot ge vangenisstraffen of voorwaarde lijke gevangenisstraf op be schuldiging van fraude, misda dige onachtzaamheid en nala ten van hulp aan mensen in ge vaar. Hen vierde werd vrijge sproken. Alle vier wacht nu een nieuw proces in hoger beroep. De Guatemalaanse oppositie partijen zeggen OVtf gEDOflg steun in het congres te beschik ken om te voorkomen di VftOfc president Gustavo Flspina Sal- guero wordt benoemd tot presi dent. 1 let voornemen van de oppo sitie om de installatie van Espi na tegen te houden zal op veel verzet van de strijdkrachten stuiten, die de vice-president steunen in zijn streven de macht formeel in handen te krijgen. De vier oppositiepartijen zijn van plan het congres te boycot ten. Het op 25 mei door Serrano ontbonden congres telt 116 ze tels. Als de oppositionele afge vaardigden wegblijven resteren slechts 52 parlementariërs, te weinig voor het quorum dat vereist is om Espina's machts greep officieel te sanctioneren. Andorra kan lid worden van VN andorra la vella Andorra heeft gisteren een vriendschaps- en samenwerkingsverdrag gesloten met de buurlanden Frankrijken Spanje. De stap maakt de weg vrij voor het VN-lidmaatschap van het bergstaatje in de Pyreneeën. Het verdrag is het eerste concrete gevolg op buitenlands-politiek terrein van in maart aangenomen eerste grondwet. Pleidooi voor gebruik condooms toulouse De Franse aartsbisschop André Collini heeft zich gis teren uitgesproken voor het gebruik van condooms. De kerk moet haar visie op condooms radicaal bijstellen, omdat is geble ken dat zij het beste middel zijn in de strijd tegen AIDS. „Als je iemands seksuele gewoonten niet kunt veranderen, heb je niet het recht het gebruik van condooms af te wijzen. Dat betekent immers dat je een agent van de dood wordt, en in de Tien Gebo den staat dat je niet mag doden", aldus de aartsbisschop van Toulouse. Verkoop condooms vrij in Ierland dublin» Het Ierse parlement heeft gisteren, ondanks verzet van de katholieke kerk, de verkoop van condooms aan alle leeftijds groepen gelegaliseerd. In 1979 werden in Ierland condooms voor gehuwde paren op doktersrecept verkrijgbaar. Voor die tijd waren ze verboden. Sinds 1985 waren condooms verkrijgbaar voor iedereen boven de 17. Ze waren echter alleen te koop bij de apotheek. Zuid-Afrika op 27 april naar stembus Johannesburg» Een meer-partijencommissie in Zuid-Afrika heeft gisteren voorgesteld op 27 april volgend jaar de eerste alge mene verkiezingen te houden. Een onderhandelingsraad van 104 leden moet zich nu buigen over het voorstel van de com missie die tien leden telt. Voor het eerst transplantatie longstukken parijs Voor het eerst in de geschiedenis zijn Franse artsen erin geslaagd een in twee stukken gesneden gezonde long met suc ces te transplanteren en aan de gang te krijgen. De transplanta tie had al half mei plaats in het Broussais-ziekenhuis in Parijs en duurde tien uur. Voor de patiënt was de operatie de enige kans om in leven te blijven. Bom Rome wellicht werk lokale misdaad rome» De bom die woensdag in het centrum van Rome on schadelijk werd gemaakt, is waarschijnlijk het werk van lokale criminelen en niet van de maffia. Dat is de mening van open baar aanklager Giorgio Castellucci. De plaatsing van de bom, die van relatief eenvoudige makelij was, lijkt vooral een demonstra tieve daad te zijn geweest, die tot doel had paniek te zaaien. Zwemwater in EG verbeterd brussel» Het zwemwater binnen de-Europese Gemeenschap is de afgelopen tien jaar van Steeds betere kwaliteit geworden. Ne gentien procent van het zwemwater voldeed in 1992 echter nog steeds niet aan de EG-norm. In 1982 was dat dertig procent. Griekenland komt in het gisteren verschenen EG-rapport als beste uit de bus. Van het Griekse zout en zoet zwemwater vol doet 97 procent aan de EG-norm. Ook Ierland heeft wat zoet wa ter betreft een goede staat van dienst. washington hans de bruun correspondent Kritiek op voorstel voor nationale regering Cambodja Oekraïne wil moskou-kiev hans geleunse Prins Norodom Sihanouk heeft vandaag, minder dan 24 uur nadat hij de vorming van een coalitieregering voor Cambodja had aangekondigd, bekendgemaakt van dit voornemen af te zien. Zijn plannen voor een nationaal kabinet zijn ook van de baan. In een verklaring maakt hij gewag van „belangrijke problemen" die hem verhinder den zijn taak uit te voeren. In een aparte boodschap, be stemd voor zijn zoon, prins Norodom Ranariddh, leider van de royalistische partij Funcin- pec, zegt hij echter „door Cam- bodjanen en functionarissen van de Verenigde Naties be schuldigd te zijn van een consti tutionele staatsgreep". „Daar om zie ik af van het premier schap en de vorming van een nationale regering", aldus Siha nouk. Zonder de definitieve uitslag van de algemene verkiezingen af te wachten had Sihanouk, die bekend staat om zijn wispelturi ge karakter, verklaard een nieu we regering te hebben gevormd, een coalitie van Funcinpec en de huidige, door Vietnam geïn stalleerde. regering. In een communiqué maakte de 70-jarige oud-monarch bo vendien bekend zelf de functies te gaan bekleden van staats hoofd, regeringsleider, opperbe velhebber van de strijdkrachten en hoofd van politie. Zowel prins Ranariddh als de huidige premier Hun Sen was volgens de verklaring benoemd tot vice- premier. Hoewel Sihanouk zijn plan nen niet aan de VN had voorge legd, nam zijn voornemen de bezorgdheid weg over een mo gelijk conflict tussen de rege rende Cambodjaanse Volkspar tij, de communistische CPP, en Funcinpec, de oppositiepartij die bijna zeker is van de verkie zingsoverwinning. Funcinpec is een Franse afkorting voor Na tionaal Verenigd Front voor een Onafhankelijk. Neutraal. Vreed zaam en tot Samenwerking be reid Cambodja. De vredesregeling voor Cam bodja bevat de afspraak dat de macht de eerste drie maanden na de verkiezingen in handen moet zijn van de Opperste Na tionale Raad, een orgaan waarin de vier grote facties, waaronder de Rode Khmer, zitting hebben. De Rode Khmer heeft de ver kiezingen echter geboycot en het akkoord sluit niet uit dat er andere tijdelijke maatregelen worden getroffen om de stabili teit te bewaren. In de nieuwe nationale regering van Siha nouk was geen plaats inge ruimd voor de Rode Khmer. Met meer dan negentig pro cent van de stemmen geteld leidt Funcinpec in de eind vori ge maand gehouden verkiezin gen nu met 45,3 procent. De CPP volgt met 38,6 procent en de kleine oppositiegroep BLDP staat op 3,7 procent. Door een telfout was Funcinpec korte tijd te hoog ingeschat. In zetels blijft de verdeling hetzelfde: 57 voor Funcinpec, 52 voor de CPP en 10 voor de BLDP. correspondent Oekraïne moet beloftes om een kernwapenvrije staat te worden intrekken en een klein arsenaal atoomwapens behouden. Dat bepleitte premier Koetsjma in het parlement. Volgens Koetsjma moet Oek raïne het Start-verdrag tussen Amerika en de Sovjetunie over vermindering van strategische kernwapens niet ondertekenen. Een omslag in het Oekraïnse standpunt voorspelt grote pro blemen met Rusland en de Ver enigde Staten. Oekraïne werd na de ontbinding van de Sov jetunie partij bij het Start-ver- drag. budapest runa helunga correspondent oost-europa De mensenrechtenorganisatie Helsinki Watch wil geld be schikbaar stellen voor de verde diging van twee jonge Roe meense homoseksuelen. De 17- jarige Mirel Ciprian Cucu en de 22-jarige Marian Mutascu drei gen veroordeeld te worden op basis van een wet uit Ceauses- cu's tijd die homoseksualiteit bestraft met maximaal vijf jaar gevangenis. De twee vrienden werden eind januari in Timisoara gear resteerd op basis van het Roe meense artikel 200, dat iedere vorm van homoseksuele activi teit verbiedt. Volgens Helsinki Watch werden ze door de poli tie tien uur lang met knuppels, paardezwepen en met de vuist bewerkt om hen tot een beken tenis te dwingen. De twee werden vervolgens in preventieve hechtenis gezet, formeel omdat ze met AIDS be smet zouden zijn, hoewel er geen enkel medisch onderzoek of een medische behandeling heeft plaatsgevonden. De arrestatie volgde ruim een week nadat de plaatsvervangen de minister van justitie, Lucian Stingu, had verklaard dat artikel 200 niet meer toegepast zal worden. Overigens zei hij erbij dat op dat moment 72 mensen vastzaten op basis van dezelfde wet. Maar de openbaar aankla ger in Timisoara verklaarde aan deze mededeling geen bood schap te hebben, omdat alleen het parlement een wet onge daan kan maken. De vervolging van de Roe meense homoseksuelen is in middels aan de orde gesteld door Amnesty International, Helsinki Watch en de Interna tionale Associatie van Homo's en Lesbiennes. Blusboten proberen het vuur te doven op de brandende Britse tanker British Trent. foto reuter geertdrieche zeebrugge gpd Van de 36 opvarenden van de olietanker British Trent, die gis terochtend voor de Belgische kust ter hoogte van Zeebrugge in aanvaring kwam met een Pa- namees vrachtschip, worden er nog twee vermist. Zeven men sen kwamen bij de ramp om het leven. De overigen konden worden gered. In ziekenhuizen in Brugge en Oostende liggen in totaal 21 gewonden, onder wie de kapitein van de British Trent. De brand die direct na de botsing uitbrak, was pas 's mid dags om vier uur onder contro le. De Belgische autoriteiten hebben een onderzoek gelast. Gevaar voor een milieuramp heeft volgens hen geen moment bestaan, omdat benzine snel verdampt. De milieuorganisatie Greenpeace in Amsterdam vindt die verklaring echter te eenvoudig. „Ook al zou de ben zine oplossen in het water, kan ook die oplossing schadelijk zijn voor het milieu omdat er ben zeen in voorkomt", aldus een woordvoerster. Experts van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak zou den vanmiddag de resterende lading uit twee beschadigde tanks van de Britse tanker over pompen. Daarna zou het schip grondig worden geïnspecteerd. Dan wordt ook besloten naar welke haven de tanker wordt gesleept. De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteren opnieuw pijn lijk gezichtsverlies geledeif in verband met de benoeming van een politieke topfunctionaris. Onder druk van vooral Republi keinse, maar ook Democra tische Congresleden moest hij zijn voornemen inslikken om mevrouw Lani Guinier te be noemen tot de topambtenaar die op justitie de (zwarte) bur gerrechten moest gaan beharti gen. Lanier kwam in opspraak door artikelen over de burger rechten van de zwarte Amerika nen. Daarin verkondigde zij nogal radicale ideëen over ge lijkberechtiging, die niet alleen bij de Republikeinen maar ook bij gematigde Democraten in verkeerde aarde vielen. Zij pleit te voor 'quota' voor zwarten in de politiek, waarbij het aantal zwarte Congresleden, burge meesters, gemeenteraadsleden of burgemeesters zou moeten worden vastgelegd. Zwarten mogen volgens haar nooit van blanke stemmen af hankelijk zijn. Ook pleitte zij voor een veto-recht voor min derheidsgroepen in zaken die vooral hen aangaan, en zij schreef dat een Republikein nooit de zwarte bevolking kan vertegenwoordigen. Deze op vattingen leidden de afgelopen weken tot een felle campagne Lain Guinier wordt geen ondermi nister van justitie. foto reuter rick t wilking tegen Clintons voornemen de zwarte juriste op justitie te be noemen. Republikeinse en ook gema tigde Democratische senatoren, zoals Edward Kennedy, maak ten duidelijk (Jat Lanier het bij de vereiste hoorzitting over haar benoeming uiterst moeilijk zou krijgen. Zelf zei zij gisteren zich graag voor de Senaat te willen verdedigen. Maar Clinton be sloot het risico te vermijden, dat Lanier door de meerderheid van de Senaat zou worden afgewe zen. Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, heeft toestemming gegeven voor de stationering van VN-waarnemers in de door zijn troepen belegerde stad Go razde. Gorazde is een van de laatste moslim-bolwerken in Bosnië en wordt al bijna een week onop houdelijk met artillerie bestookt door de Serviërs. Er zitten zo'n 70.000 vluchtelingen opgesloten in de stad. Gisteren sprak Karadzic met de internationale bemiddelaars Lord Owen en Thorvald Stolten- berg, die onverwacht naar Bos nië waren gereisd om het vre desproces nieuw leven in te bla zen. De bemiddelaars werden begeleid door de Franse gene raal Philippe Morillon, de bevel hebber van de VN-vredesmacht in Bosnië. Deze sprak met Ka radzic over de stationering van VN-waarnemers in Gorazde. Karadzic vroeg Morillon waar nemers langs alle frontlinies te plaatsen, „en niet alleen waar de moslims dat wensen".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7