'Afschaffen van VUT maakt de WAO stukken duurder' Warenhuis vol kunstknieën en handige messen Binnenland De zang van 99 cementmolens Limburgse aarde trilde weer bij Herkenbosch Wederopbouw herdacht Philips komt met speelfilms op CD-I VRIJDAG 4 JUN11993 Binnendringen met worst is verkrachting zwolle Het binnendringen van het vrouwelijk lichaam met een worst moet worden beschouwd als verkrachting. Zo oordeelde gisteren de rechtbank in Zwolle in de zaak tegen een 49-jarige man uit Kampen. De man kreeg achttien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, wegens verkrachting van zijn ex-vrouw. In oktober vorig jaar stopte hij een worst in de vagina van de vrouw. Volgens de rechtbank maakt dat „een dermate inbreuk op de seksuele integriteit van het slachtoffer dat dit valt onder artikel 242 van het Wetboek van Strafrecht". In dit zogeheten verkrachtingsartikel wordt het 'instrument' waarmee het li chaam wordt binnengedrongen niet met name genoemd. Cel geëist voor aansteken vriendin Groningen» Officier van justitie mr. W.H. Frank eiste gisteren voor de Groningse rechtbank vijftien maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk, tegen een 23-jarige Groninger wegens het in brand steken van zijn vriendin. De man heeft bekend dat hij op 9 januari een glas benzine uitgoot over zijn 18-jarige vriendin, die de relatie wilde beëindigen. De vrouw vloog in brand toen de man op korte afstand zijn aansteker aanstak. De vriendin liep zware brandwonden aan gezicht, armen en bovenlichaam op. De verdachte is volgens een psychiatrisch rapport zeer zwak be gaafd. Dijkenbouwers verwoesten natuur zeist Waterbouwkundige projecten die in het buitenland wor den uitgevoerd met behulp van Nederlandse kennis en Neder lands kapitaal, veroorzaken aanzienlijke schade aan natuur en milieu. Dat concludeert het Wereldnatuurfonds (WNF) na on derzoek naar de betrokkenheid van Nederlandse overheid, in stellingen en bedrijven bij projecten in waterrijke gebieden in het buitenland. Geen meldingen van corruptie Maastricht Van de ongeveer zevenhonderd ambtenaren van de provincie Limburg heeft niemand zich gemeld met het vermoe den dat een collega zich heeft bezondigd aan strafbare feiten. Wel heeft een aantal ambtenaren op het provinciehuis „twijfels geuit over de ethiek van ambtelijk en bestuurlijk handelen". Dat zei griffier mr. H. Oppenhuis de Jong gisteren naar aanleiding van zijn spraakmakende oproep eind april. Daarin had hij alle provincie-ambtenaren dringend gevraagd melding te maken van vermoedens over corruptie en andere vormen van ongeoor loofde belangenverstrengeling op het provinciehuis. Koffie gaat er steeds beter in Amsterdam In Nederland wordt steeds meer koffie gedronken. Gingen er in 1991 503 miljoen pakken van een half pond over de toonbank, vorig jaar waren dat er 514 miljoen. Per hoofd van de bevolking steeg het verbruik van 8,34 naar 8,47 kilo. Daarmee staat Nederlanders vijfde op de wereldranglijst. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers. PvdA wil alle bevrijders eren den haag Als op 5 mei 1995 wordt gevierd dat Nederland een halve eeuw geleden van de Duitsers werd bevrijd, moet het kabi net een festijn organiseren dat wordt bijgewoond door alle dan nog in leven zijnde bevrijders. De PvdA-kamerleden Valk en Middel doen deze suggestie in schriftelijke vragen aan de minis ters d'Ancona (WVC) en Ter Beek (defensie). Ze noemen een hommage aan de naar schatting 15.000 tot 20.000 nog levende bevrijders meer dan op zijn plaats. VVD wil fiscus snel doorlichten den haag Vier of vijf kamerleden moeten een kort, flitsend on derzoek doen naar de belastingdienst. Aanleiding daartoe zijn de kosten van een afscheidsfeest van de topman van de belas tingdienst, Boersma, en de betaling aan derden ten behoeve van een feest waar de belastingdienst zelf een prijs kreeg toegekend. Dit voorstel heeft het WD-kamerlid Van Rey schriftelijk gedaan aan de kamercommissie voor financiën. Verzet tegen doorstroomplan van kabinet almere anp De Nationale Woningraad is fel tegen plannen van het kabinet om mensen die met een prach tig inkomen in een goedkope huurwoning zitten, financieel aan te pakken zodat ze naar een duurdere woning verhuizen. Op die manier hoopt het kabinet goedkope woonruimte vrij te krijgen voor mensen met een smalle beurs. Maar volgens de Nationale Woningraad (NWR) is het plan een onaanvaardbare aantasting van de persoonlijke levenssfeer van huurders. Bovendien be twijfelt de NWR of het plan wel uitvoerbaar is. „Het is een illu sie te denken dat verhuurders een doelmatige controle zou den kunnen uitoefenen op in komens en de samenstelling van huishoudens", aldus een verklaring van de NWR. Truc maakt semafoon stuk goedkoper bussum gpd Tientallen semafoons die wer ken op één PTT-abonnement. Dit is mogelijk dankzij een uit vinding van Bussumer J. Teu- wissen. Normaal heeft elke se mafoon een eigen PTT-abonn- eenummer. Teuwissen bouwde echter een subcode van drie of vier cijfers in waardoor tiental len semafoons kunnen worden bediend via één PTT-abonne- Hoe het systeem in zijn werk gaat, wil Teuwissen niet prijs geven: „Bedrijfsgeheim, wij moeten er nog patent op aan vragen". Het systeem zorgt voor een behoorlijke bespa ring: een semafoon-abonne ment kost gemiddeld 300 gul den per jaar. Voor een bedrijf met vijf semafoons betekent de Teuwissen-truc dus een jaar lijkse besparing van 1.200 gul den. Het bedrijf moet dan wel de omgebouwde semafoons van Teuwissen aanschaffen en hem het PTT-abonnement laten re gelen. De PTT is niet blij met deze slimmigheid. Toch meent Teuwissen dat de PTT uitein delijk aan zijn idee verdient. „De vervangen semafoons ver kopen we voor een schappelij ke prijs, zodat er uiteindelijk meer abonnementen komen." Onderzoekers in economenblad ESB: Doordat de Nederlandse bevolking vergrijst, wordt ver vroegd stoppen met werken, de VUT, onbetaalbaar; maar afschaffing van de VUT zal over enkele jaren wel leiden tot een flinke stijging van het aantal 55-plussers dat in de WAO terecht komt. Dit schrijven Peter Ekamper en Kène Henkens, werkzaam bij het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut, in het gisteren verschenen nummer van het economenvakblad ESB. Ze hebben cijfers van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds over de periode 1980-1991 ge analyseerd. Zonder VUT zou ruim een derde van de VUT'ers wegens arbeidsongeschiktheid zijn gestopt met werken, is hun conclusie. Het aantal arbeids ongeschikten tussen 50 tot 64 jaar groeide in de periode 1970- 1990 van 141.000 naar 477.000. Vormde deze leeftijdsgroep in 1970 nog 66 procent van alle WAO'ers, in 1990 was dat nog maar 54 procent. Het aantal VUT'ers steeg van 20.000 men sen in 1980 naar 129.000 in 1990. De onderzoekers hebben be rekend hoe groot de kans is dat iemand in de WAO belandt. Voor mensen tussen 60 en 63 jaar blijkt die kans groot, maar velen zitten dan al in de VUT en komen dus aan de WAO nooit toe, aldus de onderzoekers. Al met al was de VUT in 1991 goed voor een besparing van 700 mil joen gulden op de WAO-uitga- Eveneens in het blad ESB staat dat een volgend kabinet 15,3 miljard gulden extra moet bezuinigen. Het gaat dan om de hele volgende kabinetsperiode, dus tot 1998. De berekening komt van drie leden van de vak groep algemene economie van de Groningse universiteit. De drie (Flip de Kam, Cees Sterks en Jakob de Haan) vinden dat een volgend kabinet zich moet houden aan de norm van de Europese Gemeenschap. Daarin staat dat de totale schuld van de Nederlandse overheid niet gro ter mag zijn dan 60 procent van het bruto binnenlands produkt. Momenteel zit Nederland op 80 procent. De drie Groningers menen dat de extra bezuinigin gen vooral in de sfeer van de uitkeringen moeten worden ge zocht. De uitkeringen zijn overigens onder het huidige kabinet in to taal met vier procent gedaald. Met de plannen voor 1994 zal dat vijf procent worden. Daar mee zet de huidige coalitie van CDA en PvdA het beleid van de eerste twee kabinetten-Lubbers (CDA-WD) gewoon door. On der die twee kabinetten samen daalden de uitkeringen met ne gen procent. H. Vording, weten schapper aan de universiteit van Leiden, heeft dit gister avond in het TV-programma Kenmerk bekendgemaakt. Hij is gespecialiseerd in de inkomens verhoudingen in Nederland. Meer cijferwerk kwam giste ren uit Den Haag en wel van minister De Vries van sociale zaken. Hij liet de Tweede Kamer weten dat de groei van het aan tal werklozen op zijn vroegst in 1995 kan worden afgeremd. Het komend jaar voorziet De Vries wel een groei van de produktie met 2 procent en een stijging van de export met 4,5 procent, maar dat zal pas in 1995 invloed hebben op het aantal werklo zen, aldus de minister. vrouwenakker In de Legmeerpolder bij Vrouwenakker begint zondag een project van kunste nares Barbara van Loon onder de titel 'De Zang van een voortgaande Bewe ging'. In opdracht van de provincies Noord- en Zuid- Holland maakte zij een project met 99 cementmolens die midden in het pol derlandschap staan. Morgen is de ope ning van het pro ject. Speciaal daar voor heeft compo nist Harry de Wit een ouverture ge schreven. Na de opening kan het publiek zelf de ce mentmolens in werking stellen. foto» dijkstra bv» ruud nufjes Mr. Van Thiel overleden helmond» anp Oud-voorzitter van de Twee de Kamer mr. F. J. F. M. van Thiel is woensdagavond op 86-jarige leeftijd in zijn woonplaats Helmond overle den. Zijn familie heeft dit gis teren meegedeeld. Frans Joseph van Thiel be gon zijn landelijke politieke carrière in 1948 als Tweede- Kamerlid voor de Katholieke Volkspartij. In 1952 trad hij toe tot het tweede kabinet- Drees als minister van maat schappelijk werk. In 1956 keerde hij terug naar de Tweede Kamer, waar hij in 1963 tot voorzitter werd ge kozen. In 1972 nam Van Thiel afscheid van het parle ment. Tot zijn nevenfuncties be hoorden het lidmaatschap van de Raad voor de Casino spelen en van de raad van commissarissen van VNU. Maandag wordt Van Thiel begraven in Helmond. roermond gpd Ten zuiden van Roermond heeft zich gistermiddag op nieuw een aardbeving voorge daan. De beving had een kracht van 4 op de Schaal van Richter en werd om 14.57 uur geregi streerd. Voor zover bekend, is er geen schade aangericht. Het epicentrum lag bij Herken- bosch, een gemeente op de Peelrand-breuk. Dat is de on dergrondse breuklijn die langs Roermond naar het noordwes ten van Nederland loopt. Niet ver van deze plek deed zich vo rig jaar, in de nacht van 12 op 13 april, de zwaarste aardbeving voor die ooit in Nederland werd geregistreerd. Het KNMI kreeg gisteren kort na de beving zo'n 500 telefoon tjes van verontruste inwoners. Theo Boonen dacht meteen aan een nieuwe aardschok. Hij leg de juist de laatste hand aan zijn nieuwe huis, omdat het vorige bij de 'grote beving' van vorig jaar zo veel schade opliep, dat het moest worden afgebroken. Een groot aantal brandverze- keraars overweegt overigens om een pool te vormen voor een verzekering tegen schade door aardbeving en overstroming van binnenwateren. De brand- verzekeraars hebben dat giste ren bekendgemaakt op hun al gemene ledenvergadering. De verzekeraars zijn bereid voor dergelijke natuurrampen maximaal 50 miljoen gulden beschikbaar te stellen. Dit be drag maakt slechts een beperkte dekking van schade mogelijk, erkennen ze, want bij een aard beving of overstroming be draagt de schade al snel meer dan 50 miljoen. De Consumen tenbond stelde begin dit jaar vast dat er behoefte bestaat aan een verzekering tegen de mate riële gevolgen van aardbevingen en overstromingen. Rotterdam Nederland is een monument rijker: het vandaag in Rotterdam onthulde Nationaal Monument voor de Wederopbouw. Het herinnert aan de dynamische periode van herstel na de Tweede Wereldoorlog. Het monument bestaat uit een deel van het betonkarkas van een van de beroemde flats van architect Wel- schen. foto» anp»cor mulder Contract met Paramount Pictures Philips gaat speelfilms leveren op interactieve compact discs (CD-I). Daartoe heeft het con cern gisteren een contract gete kend met het Amerikaanse Pa ramount Pictures. Zodoende is Paramount de eerste Holly wood-studio die zijn films op CD-I laat verspreiden. Dat heeft Philips bekendgemaakt ter gele genheid van de de consumen ten-elektronicabeurs in de Amerikaanse stad Chicago. De overeenkomst betreft de distributie van speelfilms in de Verenigde Staten en Canada. De films worden op CD-schijfjes van 12,7 centimeter doorsnee geleverd op hetzelfde moment dat ze op video verschijnen. Philips gaat de CD-I's versprei- amsterdam wendy kind Van een simpele likdoornpleister tot een com pleet aangepaste keuken: het is allemaal te krij gen in een nieuw soort warenhuis dat binnenkort in Amsterdam zijn deuren opent. Welzorg Waren huis verkoopt artikelen op het gebied van ge zondheid, preventie en comfort die het leven ver aangenamen, aldus de kersverse folder. Initiatiefnemer ACF Holding wil Nederland uit eindelijk omspannen met een netwerk van zulke warenhuizen. Met het Instituut voor Veroude- rings- en Vaatziekten Onderzoek TNO wordt voortdurend contact gehouden in verband met de kwaliteit en technische kant van de produkten. 9 juni is de grote dag. Dan opent drs. J. van der Veen van ZAO Zorgverzekeringen het warenhuis. In het pand aan de hoofdstedelijke Buitenveld- ertselaan wordt nu nog flink getimmerd. Een en kele nieuwsgierige voorbijganger kijkt al rond tus sen de schappen. Kunst- en hulpmiddelen voor bejaarden zijn er, maar ook rolstoelkleding (broe ken zonder kontzak, omdat zo'n zak na verloop van tijd irriteert), lichtgewicht elektrisch gereed schap, verbandmiddelen, voetencrèmes, een in hoogte verstelbaar biljart, spelletjes, bureaustoe len en een automatische billendroger voor wie moeilijk op de toiletpot zit. En je kan het ook nog leuk laten inpakken. Het assortiment mag er absoluut niet klinisch en ziekenhuisachtig uitzien, vindt vestigings manager Th. Sijs, die.wat rillend verwijst naar de gangbare revalidatiewinkeltjes „zo kil in achteraf- straatjes". Ook een in 1990 door het kruiswerk ge opende thuiszorgwinkel in Purmerend is niet met Welzorg Warenhuis te vergelijken, vindt Sijs. De opzet is heel anders: „Dat zijn wat vitrines met hulpmiddelen. Hier is de plafondverf zo gekozen dat iedereen een lekker tintje heeft. Een vork met een gebogen steel heet hier dus niet een aange paste vork, maar gewoon een handige. Daarom ook zijn de stoelen hier mooi om te zien. En voor de afgiet-pan of het zitje in de douche hoef je echt niet gehandicapt te zijn, terwijl de lichtge wicht, dus opvouwbare, kruiwagen ook handig is voorkleinbehuisden". Volgens P. Slagmulder, voorzitter van de raad van bestuur van ACF Holding, zijn zowel de over heid, de verzekeraars als de cliënten enthousiast. „Alles is hier te krijgen onder één dak. De appara ten en spullen waren altijd wel te koop, maar nie mand wist waar. Dus als je twee dingen nodig had. moest je stad en land af." Welzorg Warenhuis heeft dus een zo breed mo gelijk assortiment. Er zijn allerlei handige artike len te koop, maar ook kan een kunsthand of cor set worden aangemeten, is het boeken van een aangepaste vakantie mogelijk en is informatie verkrijgbaar over bijvoorbeeld rijles voor gehandi capten. Het warenhuis werkt samen met TNO. Dit instituut adviseert over het assortiment en test de spullen op onder meer veiligheid en doel matigheid. Algemeen directeur prof. dr. D. Knook: „Door de vergrijzing komen er steeds meer oudere mensen die ook langer leven. De in dustrie levert ze hulpmiddelen, onze bijdrage ligt in bestudering van de ziekten. Maar wij waren ook geïnteresseerd in die apparaten en hebben daarom onderzoek en techniek gefuseerd". De hulpmiddelen zijn een boeiend onderwerp, vindt Knook. „Dat mensen steeds ouder worden, betekent dat de hulpmiddelen ook langer moeten meegaan. Een liftje binnenshuis voor een gehan dicapte is natuurlijk handig, maar het moet niet omkJappen als de cliënt toevallig erg zwaar is. En wist u dat er jaarlijks meer kunstknieën op de markt komen dan nieuwe automerken?" den. Financiële details over de samenwerking met Paramount zijn niet verstrekt. Volgens een Philips-woord- voerster is het de bedoeling dat Paramount op korte termijn vijftig titels levert. Tot nu toe zijn op CD-I ongeveer honderd titels beschikbaar. Eén schijfje kan maximaal 72 minuten digi tale opnamen bevatten. CD-I waarmee de kijker op zijn TV kan spelen met een combinatie van beelden, geluid, data en grafieken is een vin ding van Philips. De Eindho- vensc elektronica gigant heeft in anderhalf jaar al ruim 100.000 CD-I-spelers verkocht, waarvan de helft in de VS. Dit jaar denkt Philips er nog eens 200.000 te kunnen afzetten en volgend jaar zou dan het de miljoenste CD-I-speler over de toonbank moeten gaan. De concurrentie neemt echter toe. Het Amerikaanse 3DO van een voormalig topman van computerproducent Apple be weert met een mooiere en snel lere CD-I-speler te komen. De snelheid en de schoonheid van de beelden zijn essentieel voor de in het videotijdperk opge groeide consumenten. Philips zegt de concurrentie dan ook serieus te nemen. „We zullen niet de fout maken ze te onder schatten. We bekijken constant of het mogelijk is de CD-I te verbeteren'aldus een Philips- woordvoerster vanuit Chicago. „We hebben een tijdje geleden het geheugen van onze CD-I- speler en daarmee de snelheid alvergroot."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5