Koppeling moet zware verdachte in cel houden 'Keuringsartsen dumpten niemand in de WAO' Meer keus, meer korting bij Sola Binnenland Tandarts krijgt vast bedrag per patiënt 'Jongere moet met 16 jaar op motor kunnen' Verstild monument voor slachtoffertjes Bijlmerramp ra irr__j S del,g Geldautomaat doet maar wat VRIJDAG 4 JUN11993 CPD Ce metrisch, Boer gedood uit 'pure hebzucht' Groningen» Een 23-jarige Winschotenaar liep al enige maanden met het idee iemand te doden om aan geld te komen. Hij wilde in één keer een grote slag slaan, verklaarde hij tegen de politie. In een veeboer uit Westbeemster die sinds enkele jaren in de voormalige DDR woonde, vond hij zijn slachtoffer. Volgens offi cier van justitie mr. A.H. Bronsvoort was ..pure hebzucht" het moordmotief. Ze eiste daarom gisteren vijftien jaar celstraf voor de rechtbank van Groningen. De uitspraak is op 17 juni. Explosieven-overvaller slaat weer toe tilburg Een onbekende man met een koffer heeft gisteren bij een overval op een postagentschap in Tilburg gedreigd het kan toor op te blazen. Het was de tweede keer dat een overvaller met explosieven dreigde. De Tilburgse politie vermoedt dat het ge zien de werkwijze van de overvaller, om dezelfde dader gaat. De man heeft een onbekend geldbedrag gekregen en is te voet ver dwenen. Omroepgeld niet oneigenlijk gebruikt Amsterdam Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur wijst de kritiek van de Mediaraad van de hand dat het om- roepgelden oneigenlijk besteedt. Ook is hiervoor geen aanpas sing van de wetgeving nodig, stelt WVC in een reactie op een eerder advies van de Mediaraad. Volgens WVC is het gebruiken van de algemene omroepreserve voor andere doeleinden in strijd met de mediawet. Tweetal gepakt voor dubbele moord den haag De politie van Den Haag heeft gisteren twee van 21 en 36 jaar aangehouden wegens betrokkenheid bij de dubbele moord afgelopen dinsdag in de Krusemanstraat in Den Haag. De politie vond in een 'junkenpand' in die straat het stof felijke overschot van twee mannen die door kogels om het leven waren gekomen. Een dag na de moord werd ook al een verdach te aangehouden. Iedereen ontkent te hebben geschoten. Politie rolt Turkse heroïnelijn op Amsterdam De Amsterdamse politie heeft zes mannen en vrou wen aangehouden die worden verdacht van heroïnesmokkel vanuit Turkije naar Nederland. De arrestaties hadden plaats na dat een heroïnetransporl van 47 kilo in de hoofdstad was onder schept met een straatwaarde van twee miljoen gulden. De drugs zaten verstopt achter het motorblok van een tot camper omge bouwd busje. De politie beschouwt twee Turkse mannen als or ganisatoren van de druglijn. De arrestanten hebben een beken tenis i Schoolverlater heeft zeer snel werk den haag Van alle schoolverlaters die willen werken, vindt een op twee binnen drie maanden al een baan. Binnen een half jaar hebben zeven van de tien schoolverlaters werk gevonden. Na een jaar hebben twaalf van de honderd schoolverlaters nog geen betaalde baan. Dat beeld is vanaf 1990 vrijwel ongewijzigd, zo blijkt uit een recent onderzoek naar schoolverlaters in 1991 /92 door het CBS en de Stichting voor Economisch Onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. HAARLEM NYPELS-V VERVOLG VAN VOORPAGINA De halfjaarlijkse verplichte con trole bij de tandarts verdwijnt. De Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkunde en de Ver eniging Nederlandse Zorgverze keraars (VNZ) hebben in princi pe overeenstemming bereikt over een ingrijpende wijziging in het vergoedingssysteem om de kosten van de tandheelkun dige zorg in de hand te houden. „Nu moeten mensen met een gesaneerd gebit elk half jaar langskomen en krijgt de tand arts voor die controle 7,40 gul den", licht VNZ-woordvoerder Reitsma toe. „Elke handeling die hij verder verricht, kan hij declareren. In het nieuwe sys teem krijgt de tandarts voor elke verzekerde een vast bedrag we denken aan ongeveer 40 gul den per jaar waaruit de con troles, de instructie mondhygië ne en het verwijderen van nor maal tandsteen moet worden betaald. Vullingen mogen nog apart worden gedeclareerd, al hadden wij dat liever ook in het abonnement gezien. Deze af spraken zijn een eerste stap naar een volledige herstructure ring van de tandheelkundige zorg." Het gevolg van het abonne mentssysteem is dat elke pa tiënt met zijn tandarts moet overleggen hoe vaak hij voor controle moet komen. „Soms zal dat vaker zijn dan eens per half jaar, in veel gevallen ook minder vaak, maar minimaal één keer per jaar." Door het be perken van het aantal controles besparen de tandartsen geld. Behalve het afschaffen van de verplichte halfjaarlijkse controle wordt er ook een nieuwe eigen bijdrage ingevoerd. Dat gebeurt voor het verwijderen van veel tandsteen buiten de normale periodieke controles om. Voor deze handeling mag de tandarts volgens de principe-overeen komst 40 gulden in rekening brengen. Overigens zijn er nu al eigen bijdragen voor de zieken fondsverzekerde bij de tandarts, vooral als het gebit niet is gesa neerd. Volgens Reitsma is er geen gevaar dat de tandartsen extra lange perioden tussen de con troles inlassen, zodat ze meer patiënten kunnen behandelen en er bijvoorbeeld ook een gro tere kans is dat mensen tussen tijds langskomen om tandsteen te laten verwijderen. „Het totale budget voor tandheelkundige zorg mag niet omhoog. Dat hebben we afgesproken. Wij gaan ook uit van de trouw van de tandartsen. Wij vertrouwen erop dat de tandart sen voor het jaarlijkse abonne mentsgeld het gebit van de ver zekerden goed verzorgen. Zijn er problemen, dan kan altijd de controlerend tandarts in dienst van het ziekenfonds erbij wor den gehaald." De afspraken over de nieuwe opzet van de tandheelkundige zorg door de ziekenfondsen zijn vandaag voorgelegd aan de al gemene ledenvergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkunde. Eind juni praat de bestuursraad van de VNZ over het voorstel. Als beide akkoord gaan, zullen de afspra ken nog dit najaar nader wor den uitgewerkt en met ingang van volgend jaar worden inge voerd. Justitie wil selectie bij heenzending mogelijk maken Er komt een koppeling tussen het systeem waarmee het gevangeniswezen de bezetting van cellen registreert en het systeem waarmee het openbaar ministerie verdach ten en de door hen gepleegde delicten bijhoudt. Mede op die manier hoopt Justitie te voorkomen dat zware ver dachten worden weggestuurd. De koppeling moet vol gend jaar tot stand komen. die overeenkomen met de res sorten van de gerechtshoven. De ressorten Den Haag en Am sterdam vormen daarbij samen de regio West. Iedere ochtend geeft het systeem op het selec tiecentrum aan welke cellen in de regio bezet zijn. Kan in een ressort een bepaalde verdachte niet worden ondergebracht, dan wordt contact opgenomen met het selectiecentrum. Het grote manco aan het sys teem is echter dat het niet aan geeft wat de bezetter van een cel op zijn kerfstok heeft. Als wegens overbezetting van de Dat maakte een woordvoerster van het ministerie van justitie gisteren bekend. Minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto werden woensdagavond in de Tweede Kamer fors aan de tand gevoeld over het groot aantal heenzendingen van ver dachten. Vanaf begin mei werkt het ge vangeniswezen met een 'hotel systeem', het zogenoemde TULP-systeem. Dat brengt de celbezetting in kaart. Nederland is daarbij verdeeld in vier regio's cellen moet worden gekozen wie voor vrijlating in aanmer king komt, is een zorgvuldige afweging moeilijk te maken. Het aantal heenzendingen nam de afgelopen jaren toe van 857 in 1990, 1.204 in 1991 naar 3.091 vorig jaar. Dit jaar lijken alle records te worden gebro ken. De eerste drie maanden van dit jaar werden al 1.247 ver dachten naar huis gestuurd. De meeste heenzendingen hadden plaats in Amsterdam (270), Rot terdam (284) en Den Haag (118). luist dat feit lijkt het grote stuikelblok te worden voor de koppeling van de systemen. Want als het de bedoeling is met het gekoppelde systeem in ieder geval voor de zwaarste verdachten een cel te reserve ren, dan zal de regio West een grote claim leggen op de celca paciteit in het hele land. En het is de vraag of de regio's Zuid (Den Bosch), Oost (Arnhem) en Noord (Leeuwarden) wel willen meewerken aan een systeem waarbij zij lichtere verdachten vrij moeten laten om plaats te maken voor zwaardere uit de Randstad. De aankondiging van Hirsch Ballin om cellen op politiebu reaus te gebruiken voor ver dachten, is in de drie grote ste den goed ontvangen. De politie in Den Haag kan en wil zelfs minstens tien cellen afstaan, laat een woordvoerder namens hoofdcommissaris Brand we ten. In Amsterdam beschikt de politie over een totaal van 215 cellen. Volgens woordvoerder Wilting is er „het geheel over ziend wel wat ruimte, maar het houdt niet over." In Rotterdam worden politiecellen nu soms al gebruikt om verdachten maxi maal zes dagen vast te houden als zij elders niet terecht kun- ANWB wil af van opgevoerde brommer den haag anp longeren moeten al op hun zestiende jaar een lichte mo tor mogen besturen. Dat kan een einde maken aan het fe nomeen van de levensgevaar lijke opgevoerde brommer, zodat het verkeer veiliger wordt. Dat stellen ANWB. Vei lig Verkeer Nederland en RAI- Bovag vandaag in hun notitie 'Opnieuw op twee wielen'. De drie organisaties willen motorfietsen indelen in drie categorieën, licht, standaard en zwaar. De lichte motor fiets, maximaal 125 CC en een vermogen van ten hoogste vijftien PK, moet voor ieder een vanaf zestien jaar berijd baar worden. Het grote voor deel boven de bromfiets is dat ook voor deze motorfiets rijles en een rij-examen verplicht worden. longeren kunnen zo beter voorbereid de overstap naar gemotoriseerd verkeer maken en dat komt de ver keersveiligheid ten goede. Nu gebeuren vooral met bromfietsen veel ongelukken. Automobilisten blijken zich te verkijken op de snelheid van de (vaak opgevoerde) brom fietsen. Het verdwijnen van de opgevoerde bromfiets van de fietspaden betekent ook voor de fietsers veiliger ver- °ANWB, WN en RAI-Bovag willen bij de steeds populair der wordende motorfiets ook een soort 'doorgroeisysteem' introduceren, waarvan de ANWB overigens al langere tijd voorstander is. Iedereen vanaf zestien jaar mag daarbij op een lichte motorfiets rij den. Vanaf het achttiende jaar kom de standaard-motorfiets (maximaal vermogen 34 PK) binnen berijk. Pas vanaf twin tig jaar mogen mensen op zware motorfietsen rijden. Het idee is dat motorliefheb ber zo geleidelijk aan kunnen wennen aan het motorrijden, zodat de kans op ongelukken kleiner is. Uit de ongevalssta tistieken blijkt dat motorfiet sen en bromfietsen veruit de gevaarlijkste vervoermiddelen zijn. VI H; Amsterdam Misschien hangt-ie er voor Markus Addo, die pas vier was toen een El Al-Jumbo op zijn huis stortte, vandaag precies zeven maanden geleden. Misschien is hij wel voor James Ankrah van drie, of voor Lisandra Dijkhoff van negen. Terwijl de slopers op de achtergrond korte metten maken met de resten van de rampflats Kruitberg en Groeneveen in de Bijlmer, hangt deze beer als een ver stild monumentje aan een boom, met naast hem een door plastic beschermd afscheidsbriefje. Het definitieve ge denkteken voor de slachtoffers van de Bijlmerramp moet er nog komen, maar misschien laat dit kinderverdriet nog wel het best zien dat de pijn nog niet voorbij is. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK AZL-voorzitter: Vrije specialist wordt onhoudbaar amsterdam Een marktgericht ziekenhuis zal geen ruimte meer bieden aan vrijgevestigde specialisten. Dat zei voorzitter Peters van de Raad van Bestuur van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden vandaag in Amsterdam op een symposium ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de In ternationale Health Develop ment Foundation (IHDF) Vrijgevestigde specialisten hebben die ruimte nu wel. Dat leidt volgens Peters voortdu rend tot tegengestelde belan gen. De ziekenhuisdirectie streeft naar afspraken met de zorgverzekeraars over de om vang van de zorg. De vrijgeves tigde specialist probeert als zelf standig ondernemer juist een hogere produktie te bereiken zodat hij meer kan verdienen. Peters noemde die tegenstrijdi ge belangen funest voor een marktgericht ziekenhuis. In het plan van staatssecreta ris Simons van volksgezondheid voor een volksverzekering tegen zieketekosten moeten zieken-, huizen meer marktgericht gaan werken om de kosten van de gezondheidszorg binnen de perken te houden. De IHDF, waarvan Peters sinds 1985 voorzitter is, bestaat uit dertig academische en alge mene ziekenhuizen en negen lig bedrijven in de gezondheids zorg. Doel van de IHDF is ver nieuwing te stimuleren door strategische samenwerking tus sen zorginstellingen en bedrij ven. goede Voorman GMD loopt met open ogen in val enquêtecommissie DEN HAAG MARC PEEPERKORN Als bedrijven al overtollig personeel dumpten in de WAO, dan hebben de keuringsartsen daaraan in elk geval nooit meegewerkt. Met open ogen zwom de voormalige baas van de Gemeenschap pelijke Medische Dienst, Boersma, gisteren zo de fuik in die de parlementaire enquêtecommissie voor hem had klaargezet. Gevraagd naar de werkwijze van de GMD, die langdurig zieke werknemers moest keuren op ar beidsongeschiktheid, schilderde Boersma het beeld van een soepel draaiende organisatie. Het hoofdkantoor bepaalde in overleg met de dis trictskantoren hoe de WAO'er-in-spe behandeld moest worden. Een strak beoordelingsformulier moest voorkomen dat de GMD-artsen uit sympa thie een zieke werknemer volledig afkeurden. Ge controleerd door de arts van de bedrijfsvereniging (de uitke ringverstrekker) en de rechter lijke macht, waren onheuse be slissingen in feite uitgesloten. GMD-artsen die een oogje toeknepen om werkgevers een handje te helpen tijdens de hoogtijdagen van de recessie, heeft de oud-GMD topman nooit waargenomen. Als dat al op kleine schaal gebeurd zou zijn, was dit tegen de landelijke GMD-regels. En die vrijheid hadden de districtsdirecteuren van de GMD niet. Boersma had gewaarschuwd kunnen zijn. 14 mei draaide voormalig GMD-arts De Boer heel ander verhaal af voor de enquêtecommissie. Volgens De Boer waren de GMD-art sen heer en meester over het keuringsbeleid. Controle op het beoordelingsformulier ('toto-formulier') ontbrak nagenoeg, bij gebrek aan medische kennis bij de be drijfsverenigingen en door hun welwillende houding. De Boer zei dat hij en zijn collega's hebben meege werkt aan de onstuimige groei van het aantal WAO'ers. Nieuwe artsen die een ander beleid wilden, konden slechts rekenen op verzet. De enquête-commissie wachtte gisteren dan ook rustig af. Nadat Boersma zijn PR-verhaal had beëindigd, toverde commissie-lid Van der Burg een brief uit de hoed van het GMD-kantoor in Alkmaar van 14 februari 1986. Daarin adviseert het management van het districtskantoor zijn art sen omwille van de werkdruk zieke werknemers boven de 45 jaar zonder keuring volledig arbeids ongeschikt te verklaren. De kans op een baan voor deze groep werd toch nihil geacht. Boven dien was het legaal: volgens de wet mocht bij het vaststellen van de mate van arbeidsongeschikt heid ook de kans worden betrokken dat iemand met deze handicap in de praktijk nog aan het werk kon komen. „Tegen die achtergrond zal de Alkmaar-maatregel waarschijnlijk genomen zijn". In welke mate de Alkmaarse richtlijn is toegepast, is overigens onbekend. Messcherpe prijzen door directe fabrieksverkoop 0e mooiste bestekken pannensets, huishoudelijke artikelen topkwaliteit kristal en porselein koopt u Nieuwe kollektie serviezen Nu nog meer keus! Bijvoorbeeld het hier afgebeelde model "Monte video". 6 pers. 22 dig. eetservies Fabrieksprijs Wl/4/ rechtstreeks bij de Sola Fabriek voor ongekend kortingen tot meer dan S0% op de vergelijkbare winkelwaarde zijn geen uitzondering Bezoek onze showroom/koopjeshal in Zeist en profiteer van deze unieke dlrekte fabrieksverkoop SOLA FABRIEK van Reenenweg 155 Zeist IIII50I3 Openingstijden ma t/m vrij van 9 00-17 00 uur, iedere zaterdag van 10.00-16 00 uur Voor alle inlichtingen, routebeschrijving of ultge breide Sola dokumentatie kunt u bellen ^5404-2336^0^ bon insturen^ BON jzoo'vezewt'posa^ A0RES Ë3|vFJo|mÈNf nodellen -J ft dit bestek een geheel eigen karakter Fabrieksprijs Nieuw! Kookset Solo-Elite 'Prestige" 4 deilge basisset hoog model kookpan 2,3 en 4 Itr. steelpan m deksel 1.5 Itr. setvoordeel 40.- nu 0\Jf Model Fleurie Een van onze schitterende nieuwe n De opvallend slanke vormgeving gee ZILVERWIT EDELSTAAL 6 persoons 40 vergelijkbare winkelwaarde 935,- veenpam harry kroesebedragen vermeld. Pogingen van de klanten om in het winkelcentrum de bank te waarschuwen, mislukten. Kort daarop stoof een auto met twee beveiligingsbeambten het parkeerterrein op en stopte met gierende handen bij de op hol gesla gen geldautomaat. Binnen de kortste keren was het apparaat huiten werking gesteld. I)c men sen die te veel hadden gekregen, waren inmid dels in geen velden of wegen meer te bekennen. Volgens SNS-woordvocrder Panman ging het om een menselijke fout: de stapeltjes biljetten van honderd gulden waren verwisseld met die van 25. De benadeelde klanten krijgen hun geld terug, zegt Panman. En met de mensen die te veel hebben gekregen, zal overleg worden ge voerd. Volgens hem heeft de automaat in totaal 25 verkeerde betalingen verricht Bij de geldautomaat van de SNS-bank in het Au- toramawinkelcentrum in Veendam onstond de ze week een hoop consternatie. Een mevrouw uit Muntendam tikte een bedrag van honderd gulden in op het toetsenbord. Tot haar verba zing kwam er slechts een briefje van 25 uit de gleuf. De man die na haar aan de beurt was, toetste vijftig gulden in. Na enig geratel keerde de automaat tweehonderd gulden uit. Toen was het hek van de dam. De volgende klant, die 75 intikte, kreeg maar liefst driehon derd gulden uit de muur. Een inwoonster van Stadskanaal kreeg op haar beurt weer te weinig. Net als de mevrouw uit Muntendam kreeg zij op het commando honderd slechts 25 gulden. Op de strookjes stonden wel netjes de ingetoetste

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3