Dreumes wijst Andrej Medvedev de weg 'Ridderveld moet flinke stap terug doen' Sport Eerste finalisten van het tennisseizoen zijn bekend Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 Duel tegen Kozakken Boys tussendoortje voor Katwijk VRIJDAG 4 JUN11993 chef ad van kaam. piv -chef rob onderwater. c Tourstart Theunisse twijfelachtig berchem Alleen een medisch wonder kan Gert-Jan Theunisse nog aan de start van de Ronde van Frankrijk brengen. Iets meer dan vier weken voor het begin van de 80ste Tour de France in Le Puy du Fou kan de Brabander alleen maar lopen en liggen. Fiet sen is al vijf weken onmogelijk. De kopman uit de dit seizoen door tegenslagen geteisterde ploeg van Cees Priem werd twee weken geleden verlost van een cyste aan het zitvlak. Na de ope ratie traden echter complicaties op, waardoor de wielrenner nog twee keer geopereerd moest worden. Davis Cup-wedstrijd op videoscherm den haag De tennisbond benut alle mogelijke i Davis Cup-wedstrijd tegen Zweden tot een kassucces te maken. Op het Malieveld in Den Haag, waar het duel uit de kwartfinale op 16,17 en 18 juli wordt gespeeld, worden buiten het stadion twee grote videoschermen opgesteld. Tegen betaling van tien gulden kunnen mensen die geen kaartje hebben bemachtigd de wedstrijd op deze manier volgen. Het duel Nederland - Zweden is voor vrijdag en zondag reeds uitverkocht. Slechts voor de zaterdag, als de dubbel wordt ge speeld, zijn nog kaarten beschikbaar. NAC spiegelt zich aan Feyenoord breda NAC hunkert naar de eredivisie. Negen jaar al moet het Bredase publiek worden zoet gehouden met tweederangs voet bal. Door de 2-0 tegen FC Den Bosch nam gisteren het uitzicht op betere tijden toe. NAC kwam door de overwinning in een riante positie, versterkt door het doelsaldo van zes vóór en nul tegen. In Breda is men echter door ervaring wijs geworden. De afgelo pen drie seizoenen at de ploeg ook mee van het toetje in de eer ste divisie. Toen bleef NAC telkens met lege handen. De hoop op promotie wordt nu mede ingegeven door het kampioenschap van het in het Brabantse populaire Feyenoord. De Rotterdam mers werden in 1984 voor het laatst kampioen van Nederland. In hetzelfde jaar was ook bij NAC feest. John Metgod krijgt beter aanbod Rotterdam John Metgod heeft gisteren van Feyenoord een ver beterde aanbieding gekregen. De 35-jarige aanvoerder van de landskampioen heeft een dag bedenktijd gevraagd. Het is waar schijnlijk dat hij zijn contract vandaag of morgen met een jaar zal verlengen. Metgod liet gisteren in het Dijkzigtziekenhuis fo to's maken van zijn linkerknie, die hij dinsdagavond in 's-Gra- vendeel blesseerde. Vandaag zou het onderzoek worden voort gezet. Metgod: „Ik hoop niet dat ik geopereerd moet worden of in het gips moet, want zondag zou ik met vakantie gaan naar Frankrijk." Enzo Scifo naar AS Mopaco monaco Torino heeft de Belgische international Enzo Scifo overgedaan aan Monaco. De Franse club betaalde ruim negen miljoen gulden voor Scifo, die in Italië nog een contract voor een jaar had. Andrej Medvedev kreeg het 's ochtends al door Sasha, het vierjarige zoontje van zijn coach Alexander Dol- gopolov, ingefluisterd. Stefan Edberg hadden 'ze' vorig jaar al op het gravel van Stuttgart verslagen, dus op dat van Roland Gar ros zou het ook wel lukken, 's Middags bleek dat de kleuter het goed had ge zien. De achttienjarige ten nisser uit de Oekraïne schakelde de als derde ge plaatste Zweed uit. Nadat Medvedev woensdagavond de eerste set al overtuigend had gewonnen (vanwege de regen werd de partij bij 6-0, 5-5 gestaakt), maakte hij gisteren het karwei ge degen af: 6-7 (3-7), 7-5, 6-4. parus eric de bie gpd-verslaggever Medvedev bewijst hoe snel het kan gaan met de carrière van een tennistalent. Vorig jaar werkte hij in Parijs zijn eerste Grand-Slamtoemooi af. Hij moest zich toen nog eerst door de kwalificaties worstelen, waarna hij verrassend de vierde ronde van het hoofdschema haalde. Daarin boog hij uitein delijk het hoofd voor de latere winnaar Jim Courier. Dit jaar werd hij in Parijs als twaalfde geplaatst en maakt hij zijn favo- rietenrol waar door de halve fi nales te bereiken. Medvedev deed dat alsof het de normaalste zaak van de we reld was. Na zijn winnende vol ley stak hij niet van vreugde zijn arm in de lucht. Hij draaide zich alleen even om naar de tribune voor coaches en familieleden. De kleine Sasha ontbrak echter. „Hij moest met zijn moeder mee. Het klinkt misschien raar, maar hij is een enorme steun voor mij. Hij is zonder twijfel mijn grootste fan. Normaal ge- Mary-Joe Fernandez spant al haar spieren in de halve finale tegen Aranxta S lijk. sproken had ik hem ook gemist, maar vandaag zat ik zo in de wedstrijd dat ik daarvoor geen tijd had", aldus Medvedev. In het begin van de partij, een dag eerder, liet Medvedev overi gens zijn beste spel zien. Hij gunde Edberg in de eerste set slechts zeven punten. „De beste set die ik ooit heb gespeeld", al dus Andrej de Beer. zoals zijn achternaam in het Nederlands luidt. Edberg herstelde zich daama, maar kon vandaag wei nig meer uitrichten tegen Med vedev, die zijn voortdurend naar het net komende tegen stander regelmatig met een lob verschalkte. „Tijdens de belang rijke momenten van de wed strijd speelde ik niet goed ge noeg", zei Edberg. Zodoende haakte op Roland Garros op nieuw een aanvallende tennis ser af en lijken de specialisten van de langzame banen stand te houden. Clown Het duel Medvedev-Edberg was echter niet alleen een gevecht tussen een service/volley- en een baseline-speler. Het was te vens een botsing tussen de kleurrijke clown en de saaie piet. Een persconferentie van Medvedev vormt steevast het hoogtepunt van de dag. Van Ed berg valt daarentegen geen op vallende uitspraak te verwach ten. Medvedev beleefde het sombere Kiev een weinig geluk kige jeugd. Zijn ouders scheidden toen hij nog jong was. Inmiddels bezit hij appar tementen in het Duitse Karls ruhe en in Florida en komt hij niet veel meer in Kiev. De ramp met de kernreactor bij Tsjer- nobyl heeft volgens hem een dodelijke uitwerking gehad op de hoofdstad van de Oekraïne. Vrienden van hem zijn gestor ven, hijzelf krijgt er direct knal lende hoofdpijn en raakt er al zijn energie kwijt. De mensen in Kiev zijn er in middels aan gewend, aldus Medvedev. Die hebben altijd pijn in hun hoofd en zijn voort durend moe. Toch praat de lief hebber van de muziek van Mo zart daar niet over met zijn vrienden die nog in Kiev wonen. „Ik weet niet wat de waarheid is. Ik weet voor honderd pro cent zeker wat er gebeurd is." Hij besteedde in elk geval wel veel geld om zijn ouders in staat te stellen de Oekraïne te verla- Depressie Ondanks deze ellende straalt de vrolijkheid van Medvedev af. Hij is een gevoelsmens en zijn ge moedsrust bepaalt zijn presta ties. Eind februari verloor Med vedev in het eerste toernooi op hard-court meteen van Karei Novacek. Hij zat toen in 'een depressie', zoals hij het zelf noemde. Hij bleek zijn moeder Graf treft Fernandez Steffi Graf i: de top. Dan simpele 6-1, 6-1 -zege op haar landgenote Anke Huber plaatste de 23-jarige Duitse zich voor de finale open Franse tenniskam pioenschappen en heroverde zij daarmee ook de eerste plaats op de wereldranglijst. Maar van enige jubel was bij haar geen sprake, nadat zij het eenvoudige klusje profes sioneel en doeltreffend had afgehandeld. De tegenstander van Graf in de finale mag wel een ver rassing worden genoemd. Gezien de afwezigheid van Monica Seles werd veronder steld dat Sanchez weer een goede kans maakte op de open Franse titel. De winna res van 1989, na het aantrek ken van Carlos Kirmaver als coach in maart van dit jaar al goed voor vier titels, verloor gisteren in de halve eindstrijd echter van de Amerikaanse Mary-Joe Fer nandez: 6-2, 6-2. „Ze speelde vandaag simpelweg te goed voor mij", zei de Spaansi „Daarom ben ik ook niet te leurgesteld." en stiefvader, die met zijn even eens tennissende zus Natalia Medvedeva meereizen, toch harder nodig te hebben dan hij aanvankelijk dacht. Medvedev leefde weer op toen hij het gravel rook. Hij ze gevierde achtereenvolgens in Estoril en Barcelona en baart nu opzien in Parijs. Volgens Sasha kan hij zelfs voor een regelrech te sensatie gaan zorgen. „Bruguera kun je ook pakken, le hebt hem al drie keer verslagen. En Courier is lastig, maar te ver slaan", hield het jochie de tie- De eerste Finalisten van het nog prille toernooiseizoen zijn bekend. In het tennistoernooi van Abbenes bereikte het duo Lek/Wiifje (vader en dochter) de eindstrijd van het GDD18+. Het koppel De Boer/Tamerus bood in de halve finale wel knap tegenstand: 6-7,5-7. Het als favoriet aan het GDC30+ onderdeel begonnen dubbel Thera du Croix en Pe ter Kok maakte die status niet waar. Het eerste optreden in Abbenes ging het al mis. De Sassenheimse combinatie Klein/De Boer bleef de papie ren nummer één na ook al spannende strijd met 7-6, 3-7, 7-5 de baas. Du Croix en Kok maken ove rigens door die uitschakeling deel uit van een grote groep te vroeg gesneuvelde favorieten. Van de achttien dubbels die vooraf als winnaar en verlie zend finalist waren getipt, ver lieten inmiddels elf koppels voortijdig het toernooi. En van de zeven resterende, kwamen twee dubbels nog niet in actie. Het is al eerder gesteld: plaat sen is zeker in de eerste toer- nooiweken onbegonnen werk. Hel toernooi van Abbenes mag dan tot nu toe 'op de se conde' op schema hebben ge lopen (ook al omdat woensdag even werd uitgeweken naar de tennishal in Nieuw Vennep), de toekomst ziet er niet uitslui tend zonnig uit. De afsluitende competitieronde werpt zijn schaduwen wat dat betreft ver vooruit. Of. zoals wedstrijdlei der Herrie Winterwerp dat gis teravond stelde: „In normale omstandigheden zouden we het toernooi fluitend, met de benen op tafel hebben kunnen afmaken. Maar als het ook maar een beetje ongunstig uit pakt, moeten we nu op maan dag zelfs nog halve finales gaan afwerken." Een kwestie van overmacht. Van een dubbel dat op zater dag competitie speelt, kan niet worden verwacht dat het mor gen aantreedt. En als de desbe treffende tegenstanders 'toe vallig' op zondag competitie- verplichtingen hebben, valt ook die dag af. Eén ding is zeker. Het toer nooi van Abbenes is volgend seizoen weer in de eerste toer- nooiweek terug te vinden. Maar dan wel in de eerste week na de tenniscompetitie. alphen aan oen run» wim van wanrooy Ridderveld en DAC hebben een kans voor open doel gemist. Hoewel beide verenigingen op technisch en sportief gebied aan een nieuwe uitdaging toe wa ren in de vorm van een fusie, ging de van hoger hand goed geprepareerde samen smelting van de twee clubs niet door. De leden van Ridderveld staken daar een stokje voor. Aan de andere kant was DAC wél bereid om het Alphense volleybal voortaan samen over één kam te sche ren. Het blok van Ridderveld kwam niet onverwacht. Veel meer dan DAC ooit al een fusieclub, luisterend naar de naam van Des Alvo's Combinatie liggen de wortels van de Ridderveld in het recrea tieve gebeuren. Juist dat brak het samen gaan op. ,.We wisten dat het op onze le denvergadering niet zo gemakkelijk zou gaan als bij DAC, dat vrijwel unaniem vóór stemde, maar we hadden toch niet verwacht dat er zo veel oppositie zou ko men als nu het geval was. Alles was tot in de puntjes voorbereid. Maar de recrea tiespelers hadden bij het stemmen de overhand. Je kunt het niet terugdraaien. Maar het is wel jammer", zegt Ank Bijl, ruim twaalf jaar secretaris van Ridder veld, die samen met al haar bestuursle den het bijltje er bij neergooide toen de uitslag bekend werd. Waarom? „Een fu sie was noodzakelijk om het volleybal in Alphen op een hoger peil te brengen. De mensen die nu tegen gestemd hebben, dachten alleen maar aan hun eigen be lang en niet aan dat van de vereniging." Jarenlang stelde Ridderveld zich aarze lend op tegen een eventueel samengaan. Daarvan was immers al eerder sprake. Maar aan de lage zijde van de Rijn heer ste de mening dat DAC zijn zaakjes in organisatorisch opzicht - onvoldoende voor elkaar had. De laatste jaren kwam daarin een duidelijke kentering, vonden ook gezaghebbende mensen bij Ridder veld. Daarom werd besloten een com missie, die uit leden van beide clubs be stond, te laten onderzoeken of er sprake van een fusie kon zijn. Ja. dacht men, na een diepgaand onderzoek. En ook Rid derveld leek mee in de slag te gaan. Het bestuur riep zijn leden zelfs tot twee keer bij elkaar om daarover in een pril stadi um van gedachten te wisselen. Niets wees erop dat de beoogde fusie nog zou stranden. Maar het gebeurde toch. Zeer tegen de wens van bepalende figuren, zoals Piet en Ank Bijl. Hoewel beiden op vele vlakken grote verdiensten voor Ridderveld hebben, moeten zij nu 'diep nadenken' over het feit dat de le denvergadering van 14 juni van plan is om hen beiden erelid van de club te ma ken. „De timing is beslist verkeerd", meent Ank Bijl, die overigens nog wel ac tief voor Ridderveld blijft. Maar echtge noot Piet, als trainer zeer in trek, wil zich voor een nieuwe club gaan inspannen. Leython, DAC en Rentokil/ZVH, alsmede NOVO, Gemini en Tonegido liggen op de loer om hem in te lijven. Hij moet echter nog een beslissing nemen. Gisteravond vond er nog overleg plaats met ZVH, dat overigens ook dochter Monique (nu nog Tonegido en lid van Jong Oranje, red.) aan zich wil binden. Ridderveld gooide de deur dicht voor zijn eigen trainer. Zoals ook het bestuur er de brui aan gaf. Hoe moet het nu ver der met Ridderveld? Ank Bijl: „Ik weet het niet. Samen met Piet ben ik zo'n beetje vanaf de oprichting (dertien jaar geleden, red.) voor de club in de weer geweest. Er ligt dus een stuk van je leven. Op de vergadering bleken vooral de lage re VTouwen- en mannenteams tegen de fusie. Voor ons hoeft het dan ook niet zo nodig meer. Je wilt toch wat bereiken met een club. Daar steek je je tijd voor in. Maar de gezelligheid staat hoog in het vaandel. Het interesseert die mensen niet of de jeugd ook presteert." „De club zal heus wel blijven bestaan. Maar over drie jaar is het niet meer dan een recreatievereniging. Het kader is nu verdwenen. Wat daar voor terugkomt, mist eenvoudig de know how die in al die jaren is opgebouwd. Dat betekent niet meer en niet minder dan dat je een flinke stap terug moet doen. Het begint al met het uiteenvallen van het vrouwen team. Waar het eindigt weet ik niet." Alcala stelt in tijdrit orde op zaken st. etienne afp Raul Alcala heeft in de derde etappe van de Dauphiné Libéré de eerste plaats in het algemeen klassement heroverd op Gilbert Duclos-Lassalle. De Mexicaanse renner uit de ploeg van Jan Raas won gisteren de Individuele tijdrit over 43,5 kilometer in de omgeving van St. Etienne in 58 minuten en 14 seconden. Lau rent Dufaux (Zwi) werd tweede op 35 seconden en Francois Si mon (Fra) derde op 1.27. Du clos-Lassalle verloor meer dan drie minuten op de kopman uit de ploeg van Jan Raas, Eddy Bouwmans meer dan vier. Ook Miguel Indurain raakte in de Ronde van Italië na één dag rijn leiderstrui kwiit. Bruno Leali, met zijn 35 jaar de oudste man uit het peloton, nam de ro ze trui over in de rit van Se- nigallia naar Dozza over 184 ki lometer. De elfde etappe werd in een stromende regen gewonnen door Fabiano Fontanelli voor twee andere Italianen, Bottaro en Tebaldi. Het drietal had en kele seconden voorsprong op de achtervolgende groep met Leali. Indurain kwam ruim drie minuten later over de streep in ledereen wil de nieuwe leider in de Giro, de Italiaanse veteraan Bruno Leali, kussen. dezelfde tijd als rijn concurren ten Bugno en Chiapucci. Het enige opmerkelijke in de derde etappe van de Ronde van Asturië was de sprint aan het slot van de 184 kilometer tussen Posada en Aviles. Laurent Jala- bert uit de ploeg van Breukink was het snelst, onmiddellijk na hem zoefden Jo Planckaert, Jans Koerts, Wilfried Nelissen en Jel- le Nijdam over de streep. Een Nederlands sprintsucces was er wel in de vierde rit van de open Ronde van Engeland. Martin van Steen versloeg het vrijwel complete peloton in Bu ry St. Edmunds met Paul Ko- nings in zijn wiel als tweede. Pim Langeveld ontbreekt morgen in het team van Katwijk, dat aantreedt tegen Kozakken Boys. De knieblessure die de middenvelder nu bijna een week geleden in het duel met Lunteren opliep, is ernstiger dan aanvankelijk werd verondersteld. „De kans dat Pim dit seizoen niet meer in actie komt, is groot", zegt trainer Arie Lagendijk. „De binnenband van zijn knie is verrekt en er zit ook nog altijd vocht in het gewricht. Natuurlijk hoop ik nog op een snel herstel. Maar ik heb van de medische staf begrepen, dat ik er maar niet op moet rekenen." Tegenover de afwezigheid van Langeveld staat morgen de terugkeer van Carlo van Zeist. De ver dediger zat tegen Lunteren een schorsing van een wedstrijd uit. Ook wordt in Katwijkse kringen re kening gehouden met de rentree van Teun van Duyvenbode. De doelman miste tot nu toe alle drie de wedstrijden in de kampioenscompetitie door een operatie aan zijn spataderen. „Het is vrijwel zeker dat Teun morgen weer in het doel staat. Er wordt in elk geval hard aan gewerkt om hem op tijd fit te krijgen", aldus Lagendijk. Het treffen met Kozakken Boys is voor het vori ge week al zaterdagkampioen van Nederland ge worden Katwijk niet meer dan een verplicht nummer. Een intermezzo voordat in de vorm van twee wedstrijden tegen zondagkampioen Holland de laatste kroon (de nationale amateurtitel) op het seizoen kan worden gezet. Lagendijk beaamt dat het morgen slechts om de baard van de keizer gaat, maar probeert zijn ploeg toch scherp aan de start te krijgen. „We willen deze nacompetitie goed afsluiten. En met het oog op die twee duels met Holland is het van belang dat de ploeg er ook tegen Kozakken Boys staat." Lagendijk heeft echter zo zijn twijfels. „Er is de ze week een feestje gevierd, de selectie had tot gisteren vrij en vandaag trouwt Marco de Ridder. En daar zal de selectie ook niet ontbreken. Daar bij weet de ploeg ook wel dat de prioriteit hoe dan ook bij die wedstrijden tegen Holland ligt. Je zag het trouwens maandag ook bij Kozakken Boys - Lunteren. Die twee ploegen begonnen vol goede moed, maar uiteindelijk werd het een heel gezapig partijtje, dat in 2-2 eindigde." Lagendijk zelf zag op dat moment Holland win nen van Quick. „We hebben met Holland een topper getroffen. Een geslepen ploeg, met veel er varing en razendgevaarlijk in de counter." Maar ook Quick en Geldrop worden door Lagendijk hoog geschat. „Het niveau van de nacompetitie op zondag lag dit seizoen een stuk hoger, eerlijk is eerlijk. We kunnen onze borst natmaken." Eerst echter wacht Kozakken Boys. „De intentie is er om het karwei goed af te maken. Dat is de ploeg aan zichzelf en de supporters ook ver plicht."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27